NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. No. 1323. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: 5 e Jaargang. Donderdag 27 October 1887. S T A S) SIV I EIIW S. Mand der gemeente Haarlem in 1886, Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicitc Etrangére G. L. DAUBE Sr C,o., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. HParij s3fcics.ca.sicl. De volgende boekwerken zijn aan gekocht, om 2 November a.e. onder hen te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van het Prijsraadselvoorkomende iu de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren HOOFDPRIJS: GOKT HEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Ropgroot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PEEIIÊN. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen, in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband, en geïllustreerd. HILDEBRANDde Camera Obsenra, in prachtband. MARLITT, De Tweede Vrouw, in prachtband. STO WE, De Negerhut, in prachtb. LENNEPFerdinand Huijck, in prachtband. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. ÏJgy Zij, die zich vóór 1 No vember a. s op iHAARLEffl'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke baudteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Abonné's op Haarlem1 s Dagblad, of één, lid hunner familie, kunnen aan de beantwoording deel nemen. De Dikeotie. Haarlem, 26 October. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer Mr. R. H. J. Gallaudat Huet, is bepaald op 22 November e. k. en de herstemming, zoo noodig, op 6 De cember e. k. li. Brand bl u schinid delen. Het aantal brandkranen op de buizen der duin waterleiding, waarmede de gemeente het vrije gebruik vau water heeft tot het be proeven der brandspuiten en het blusschen van brand, bedroeg met het einde van 1885 185 stuks. In 1886 is dit getal met 14 vermeerderd. Gemeente-begraafplaats. De algemeen e begraafplaats verkeert in een goeden staat. Daar echter binnen een kort tijdsverloop de ruimte voor sommige cate- gorieëu van graven op het Protestantsche gedeelte (huur- en eigene graven) op deze begraafplaats te kort zal schieten, werden plannen tot vergrooting beraamd en is den len December besloten voor eene som van f13,000, buiten de kosten, aan tekoopeu het perceel weiland kadaster sectie B, no. 217, der gemeente Schooten, groot 2,4130 heet.; dit perceel te bestemmen tot uitbreiding der tegenwoordige begraafplaats; voor koopsom en kosten eene som van f14,000 beschikbaar te stellen, en voor den aanleg en het in orde brengen van het terrein, in afwachting van nader iu te dienen voorstellen, voorloopig te be stemmen een bedrag van f40,500. In 1886 werden 984 lijken op de alge- raeene begraafplaats ter aarde besteld. Dit getal is 97 lager dan in 1885, toen het 1081 lijkeu bedroeg. Heersehende ziekten. De ge zondheidstoestand in deze gemeente in 1886 mag zeer gunstig heeten. Er werden geene besmettelijke ziekten epidemisch verklaard. Deze kwamen slechts sporadisch voor. -"^Toezicht op de levensmiddelen. Het keuren van levensmiddelen heeft zich uitgestrekt over de runderen, kalveren, schapen, varkens en paarden, welke voor de slachting zijn bestemd; verder het vleesch en spek, dat bij slagers, vleesch- eu Tspekverkoopers voorhanden is, het vee dat op de markten werd aangevoerd, als mede de visch op de markt. In 1S86 zijn voor het gebruik door den gemeentelijken keurmeester gekeurd: 2272 koeien, 1866 vette kalveren, 510 nuchtere kalveren, 104 schapen, 34197s varkens, 270 paarden, 2240 kilogrammen rund- vleeseh, waarvan in 7malen zijn afgekeurd 37a runderen, 2 paarden, 1 kalf en 25 ki logrammen kalfsvleesch. Gemeente-politie. In de sedert 1 Januari 1885 ingevoerde regeling van de gemeente-politie is iu het afgeloopen jaar geene wijziging gebracht. Door den Commissaris van politie zijn aan den officier van justitie ter vervolging ingezonden 419 processenverbaal; voorts werden opgemaakt ter zake van overtre ding van politieverordeningen 304 pro cessenverbaal. In het geheel werden op gemaakt 545 processenverbaal wegens dron kenschap. Overzicht van de uitvoeriug der tlrankwet. Het aantal lokaliteiten, waarin op 31 December 1885 iu het klein sterke drank werd verkocht, bedroeg 215. Het vermeerderde in 1886 met l,voor welke op grond van art. 26 der wet de vergun ning werd gevraagd en verleend is ge worden. Daarentegen verminderde het met 2 voor 1 (gecombineerde zaak) omdat het vergunningsrecht niet tijdig opnieuw werd betaaldvoor de andere omdat zij van be stemming was veranderd. Het bedroeg dus op 31 Dec. 1886 214. Branden. In het afgeloopen jaar hebben alhier veertien grootere branden plaats gehad, waarbij echter niets bizon- ders wordt opgemerkt. Voorts nog elf kleine branden, welke door de buren en de politie zijn gebluscht. Een woord van waardeering mag, naar het B. en W. voorkomt, niet worden ont houden aan het personeel der politie voor de snelle en doelmatige bediening van den slangenwagen, waardoor dikwerf groote onheilen werden voorkomen. Kosten van het lager onderwijs. De kosten van het lager onderwijs bedroe gen in 1886 f33,947. De ontvangsten ten behoeve van het lager onderwijs beliepen aan schoolgelden: Tusschensckool f1050,4972, tweede Tus- schenschool f985,461/-, Opleidingsschool voor jongens f 13,311.63, idem voor meisjes f8474,98, Burgerschool f 1156,67. Hierbij moet nog worden gevoegd de vergoeding, krachtens art. 45 der wet aan de gemeente toekomende, ad f23,206.75. Omtrent den staat der verschillende scholen hebben wij in den loop van het jaar bijzonderheden medegedeeldevenzeer als van de hier ter stede bestaande instel lingen op het gebied van kunsten en we tenschappen, philanthropic enz. Armwezen. In den toestand van de behoeftige klasse is geene noemens waardige verandering gekomen. Hoewel het aantal doorgaand bedeelden eenigszins grooter is geworden, meenen B. en W. toch, dat dit, met het oog op de steeds toenemende bevolking der gemeente, geen onrustbarend verschijnsel is. Landbouw en veeteelt. De ge bruikelijke mededeelingen omtrent deze aangelegenheid moesten ook ditmaal ach terwege blijven, omdat de deskundige, die vroeger daartoe de gegevens verstrekte, door ziekte hierin verhinderd is geweest. Nijverheid, handel en scheep vaart. Omtrent hetgeen op het ge bied van nij verheid, handel en scheepvaart is voorgevallen, heeft de Kamer van Koop handel en Eabrieken een verslag uitge bracht, dat onder de bijlagen van het verslag is opgenomen. De volgende week zullen op de Teekenschool voor Kunstnijverheid alhier de lessen iu kunstgeschiede nis en stijlleer weder beginnen. De heer von Saher, directeur der school, stelt zich voor om in eene reeks van voordrachten, die gedu rende 4 of 5 maanden elke week gegeven zullen worden, een alge meen overzicht te geven van de geschiedenis en de ontwikkeling der plastische kunsten bij de verschil lende volken in de verschillende landen. Deze cursus zal in hoofdzaak behandelende oudheid, de middel eeuwen en de renaissance, verder een algemeen overzicht der kunst ontwikkeling in de Nederlanden. Woensdag 2 November, en ver volgens eiken Woensdag van 78 uur, zullen de lessen in stijl en or- namentleer; Vrijdag 4 November en vervolgens eiken Vrijdag van 7—8 uur zullen die der kunstgeschiedenis worden gegeven. Deze lessen kunnen worden bij gewoond tegen betaling van f10 voor den geheelen cursus. Het is in de tooueelwereld van onze stad een verblijdend feit, dat wij zoo veel vuldig hebben te bogen op de eer, kun stenaars, zoowel uit het eigen land als uit den vreemde, in ons midden te zien, wier optreden overal met belangstelling en geestdrift wordt begroet. Aan de heeren Gebrs. van Lier danken wij het in de eerste plaats dat wij reeds menigmaal in de gelegenheid werden ge steld eenige buitenlandsclie specialiteiten in de tooneelspeelkunst te zien optreden, wier naam, eu terecht, zoowel bij den ge wonen lief hebber als den criticus een uit- nemenden klank bezit. Met bizondere ingenomenheid begroet ten wij dan ook weder Dinsdagavond de tweede voorstelling van het Duitsche ge zelschap, door genoemde kundige en onder nemende theater-directeuren voor dezen winter geëngageerd. Wie de vertolking van een van Sha kespeare's moeilijkste drama's in zij i ge heel had gewenscht, zou zich in zijn verlan gen teleurgesteld hebben gezienhet was eene aaneenschakeling van fragmenten, maar die niettemin door huu rijken in houd en hoog artistieke waarde den toe schouwer in de meening brachten liet drama in zijn geheel voor zijne oogen te zien ontrollen. Possart's naam is te onafscheidelijk aan het Duitsche gezelschap verbonden, dan dat wij het hier zouden behoeven aan te halen dat de hoofdrol door hem word vervuld. Moeilijk was het te onderstellen dat een rol als die van //Richard III" in betere handen kon ziju. De scheppende kracht van dezen acteur stelt hem in staat geheel in het karakter te treden van dat monster der middeleeuwen. De eerzuchtige, noch voor moord, noch voor intrigue terug deinzende, verteerd door gewetenswroeging, maar niet kunnende afwijken van den in geslagen weg, vond in Possart eene ver persoonlijking die wij ons moeilijk beter hadden kunnen denken. Welk een buiten gewoon kunstgenot verschaften b. v. b. passages als zijne alleenspraak in het eerste, zijn onderhoud met de „Mörder" in het tweede bedrijf, zijn gebarenspel in de zit ting van den Hofraad, het onderhoud met zijne moeder, de hertogin van York en tal van andere even aangrijpende tooneelen! Met een woord van waardeering voor het spel der Duitsche artisten, die Possart op zoo voldoende wijze steunden, slivten wij deze regelen. Ofschoon Richard IH nu eenmaal een drama is, waarin de per soon van de titelrol het woord en de daad haast alleen heeft, mag toch niet worden verzwegen, dat de uitslag van het geheel een triomf is, welke ook zij voor een goed deel hielpen behalen. Door het gemeentebestuur van Aalsmeer zal op Woensdag 9 Nov- a. s. publiek worden aanbesteed het 3-jarig onderhoud van wegen en kunstwerken en het jaarlijksch onderhoud van scholen en woningen. Voor de laatste aanbesteding ko men alleen zij in aanmerking, die ingezetenen der gemeente zijn. LETTEREN EU KUNST. Verkocht op de tentoonstelling van ,/Arti", te Amsterdam, H. J. Weissen- bruch, te 's Hage (no. 269), /Landschap", voor 600 j J. H. E. C. Nachtweh, te Rot terdam, (no. 158), //Morsig weer", voor f 200. Den 2en November a. s. zal het Provinciaal Genootschap van kunsten en wetenschappen in Noord-Brabant, in eene te houden algemeene vergadering, zijn vijftigjarig bestaan herdenken. De onlangs te Parijs overleden her tog De Camposelice, die eene zeer kost bare verzameling riolen van Stradivarius en andere beroemde makers bezat, vroeger bespeeld door Vieuxtemps, Wieniawski en andere voorname virtuosen, heeft één der uit- stekendste instrumenten uit die verzame ling gelegateerd aan onzen voormaligen landgenoot, den heer Johannes WollF, solo violist van Z. M. den Koning, thans te Parijs woonachtig. De waarde dezer viool wordt op mins tens 20,000 francs geschat. Prof. Angelo de Gubernatis is voor- YT" 3E3 "O" X X_B Xj IH3 "37 O HST. 641 XXV» HOOFDSTUK. De brus over den stroom. Wie? van wien spreekt ge toch? vroeg Fabiaan levendig. Van den moordenaar uwer moeder, van hem die uwe titels, uwe eereambten, uwe rijkdommen en uw naam heeft gestolen. Ik ben dus van adel en rijk? riep Fabiaan wiens eerste gedachten op dona Rosario gevestigd wareD. O! dat ik zulks niet vroeger geweten hebbe; gisteren maar! Van adel! gij zijt het nog! hernam Pepe den loop zijner karabijn omknellende en dezelve vlug aan den schou der brengende, want hij meende de galon eens hoeds onder de hoornen van den weg te zien schitteren. Het was echter maar een zonnestraal; en de jager legde opnieuw zijn wapen op de knieën. Men heeft u niet het bloed kunnen ontnemen dat in uwe aderen vloeit; maar rijk, dat zijt gij niet meer. Wat geeft dat! antwoordde Fabiaan droevig, wat ik heden niet ben, zal ik later wordeD. O! dat geeft veel. Ik ken twee maunen, één onder anderen, die u terug zullen geven hetgeen gij verloren hebt of die in de uitvoering hunner taak zullen sterven. En mijne moeder? hernam Fabiaan. Ach! de gedachte aan uwe moeder, signer don Fa biaan, en aan u hebben meermalen den slaap verstoord van den man van wien ik u spreek. Te midden van de stilte des nachts, in de bosschen, heeft hij menigmaal iu het geloei van den .wind den doodskreet meenen te her kennen, welken hij op zekeren avond hoorde en dien hij meende dat veroorzaakt werd door het geloei van den zee wind op de steile kusten. Het was de doodskreet uwer on gelukkige moeder. Van welken man spreekt gij dan toch? - vroeg Fabiaan. Van een man, die, alhoewel ontwetend, den moor denaar uwer moeder gediend heeft. Ach! don Fabiaan, - ging de jager met levendigheid voort, alsof hij op een gebaar van afgrijzen van den jongen graaf de Mediana wilde antwoorden, vloek hem niet, zijn geweten heeft hem meer gezegd dan gij hem zoudt kunnen zeggen en thans is hij bereid al zijn bloed voor u te storten. De ontembare hartstochten, een oogenblik in het hart van Fabiaan verdoofd, ontwaakten opnieuw evenals een dier vuurtongen die somtijds uit een haardvuur, dat uit gedoofd schijnt, opflikkert. Reeds had hij den dood van Arellanos te wreken, diens moordenaar te vervolgen, hem eerst te herkennen en daar verneemt hij nog eensklaps dat het bloed zijner moeder, van haar in wier schoot hij gerust heeft, ook om wraak roept. Het zoete gelaat van Rosarita verdween te midden der bloedige figuren die de vurigheid van zijn bloed voor zijne verbeelding schiep, evenals de roode stralen van het vuur ver'oleeken en verdwijnen voor de rozeuroode kleuren van den dageraad. En den moordenaar mijner broeder, kent gij hem riep Fabiaan met flikkerend oog uit. Gij kent hem ookgij hebt met hem in het huis van den haciendero, dat gij verlaten hebt, aan dezelfde tafel gezeten. Maar wij zullen Pepe aan Fabiaan de droevige geschie denis laten verhalen, die de lezer reeds kent, om ons nu weder bij den Canadeeschen jager te voegen. Steeds denkende aan het gevaar dat het kind nog gevaar kon loopen dat een tweede mirakel hem had weergegeven, ging Bois-Rosé snel voortmaar te vergeefs drong zijn geoefend oog door in dezen doolhof van boomstammen, lianen en in elkander gestrengeld gebladerte; geen vijand 1 Te vergeefs spitste hij zijne ooren, die gewoon waren elk geluid dat in 't bosch weerklonk te onderscheidengeen ander deed zich hooren dan het gekraak der onder zijne voeten neergedrukte struiken en die zich daarna weer ophieven. Hij liep nog eenige minuten voort; daarna wierp hij zich ter aarde, drukte het oor op den grond eu sloot de oogen om beter de macht zijner zintuigen op één punt te vereeni gen. Na verloop van eenige seconden, koorde hij een dof geluid gelijk dat van een paard dat in de tegenovergestelde richting waarin hij zich bevond, weg galoppeerde.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1