nemens in den loop van het volgend jaar eene nieuwe uitgave te bezorgen van zijn bekend //BibgrapMsch woordenboek der hedondaagsclie letterkundigen uit alle lan den", daar de eersto editie reeds lang ge heel uitverkocht is. Paul Heyse's //Die Weisheit Salomos" is in het Stadttheater te Leipzig met groot succes opgevoerd. De artisten werden 11 maal teruggeroepen. De Eransche //Académie des Beaux- Arts heeft, in hare jongste zitting, den Belgischen schilder Emile Wautersbenoemd tot correspoudeerend lid ter vervanging van den onlangs overleden schilder De Keyser. Inhoud Holl. Lelie No. 17 Een star in den nacht, Novelle door Yertha. Kunstuaaldwerk. De dochter van den stationschef door Hnjem. St. Nicolaas. Vervolg Roman. Mededeelingeu. Corres pondentie. LEGER Efl VLOOT. Het detachement van de 13e compagnie van het 4e regiment vest.-art., dat onder de bevelen van den le luit. C. Wafelbak ker de bezetting uitmaakt van het tort aan den Nieuwen Maasmond, zal den len November worden vervangen door een an der, onder commando van den le luit. H. G. de Bruijne. De tot commandant der 3e divisie infanterie benoemde generaal-majoor J. C. 0. den Beer Poortugael krijgt zijn hoofd kwartier te Breda. De 2e luitenant C. G. Petri, van den staf der genie te Zwolle, is met ing. van 1 Nov. in gelijke betrekking overge plaatst naar Utrecht. Op - de rijks werf te Hellevoetsluis zijn uitgereikt de gouden medaille met gratificatie van f100 aan den machinist P. Spuvbroek; de zilveren medaille met gratificatie van f50 aan C. A. van der Sluys, werktuigmaker; en de bronzen me daille aan E. de Moor, werfsjouwer, en B. Klop, scheepstimmerman, en zulks ter beloouing van 36-, 24- en 12-jarigeu ijve- rigen en trouwen dienst. Aan den bij 's rijks marinewerf te Willemsoord dienenden conserveerder C. Schriel, is eene gouden medaille met f 100 gratificatie toegekend, wegens 36-jarigen trouwen en eerlijken dienst. De officier van gezondheid der 2e kl. van het O.-I. leger, dr. H. JKessler, met verlof hier te lande, zal den 5en No vember per stoomschip //Drenthe" naar Indic terugkeeren. De bij het 3 e reg. inf. gedetacheerde kapt. der inf. G. de Lang, van het leger in Ned.-Indië, vertrekt 12 November per stoomschip //Sumatra". De kapitein G. Eeenstra, thans op non-activiteit, heeft verzocht weder in ac tieven dienst te worden hersteld. De heer L. J. E. B. Hamers, kapt.- adjudant van liet Kol. Mil. invalidenhuis //Bronbeek", herdacht Maandag den dag, waarop hij vijftig jaren geleden bij het leger iu dienst trad. Een gedeelte der meest geoefende zeerailiciens van Zr. Ms. fregat //Evertsen" zijn Dinsdag met onbepaald verlof ver trokken. De luit. ter zee 2e kl. G. A. de Cooq, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord Zr. Ms. stoomriviervaartuig //Rhenus", wordt met den 16en Novem ber a. s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. ter zee 2e klasse A. H. E. M. Latour. lï N N K N L A IV1). Bij kon. besluit zijn benoemd tot direct, der registratie en domeinenvoor de provinciën Gelderland en Overijsel, stand plaats Arnhem, A. K. Daniëls van Wijk- huijse, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse iu de divisie van inspectie Amsterdam (le afdeeling); voor de provincie Limburg en dat ge deelte der provincie Noord-Brabant, waar over zich uitstrekt de kring van de kan toren der registratie en domeinen te Boks meer, Eindhoven, Grave, Helmond, 's Her togenbosch St. Oedenrode, Oorschot, Oss, Tilburg en Waalwijk, standplaats Maas tricht, W. L. Stroom, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasie in de divisie van inspectie teArn- hem. Bij Zr. Ms. besluit is aan E. W. N. baron Mulert, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaats vervanger in het kanton Ommen. Bij kon. besl. is bepaald, dat de gagemeuten, toegelegd wegens militaire diensten, bewezen in Oost-of West-Indië, voor zoover zij in Nederland worden uit gekeerd, betaalbaar zijn, na overlegging van de vereischte bewijsstukken, telkens in den aanvang van het ingetreden kwar taal. Dat besluit treedt in werking op 1 Ja nuari 1888. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ci.) Het hoofdbestuur van den Neder- landschen Weerbaarheidsbond heeft zich bij gemotiveerd adres ge wend tot de Eerste Kamer, met ver zoek, dat zij het gewijzigde achtste hoofdstuk der grondwet (defensie) in tweede lezing aanneme. Ook te Bergen-op-Zoom gaat een adres rond aan de Eerste Kamer van gelijke strekking. In de vergadering van de Ver- eeniging ter beoefening van de krijgswetenschap op Donderdag 27 Oct. a. s. zal beraadslaagd worden over een aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal in te dienen adres, naar aanleiding van de herziening van het achtste hoofdstuk der grond wet. De gemeenteraad van Edam heeft besloten, de gasfabriek van de heeren Gebroeders Zimmer Cie., waarvan de concessie in het volgend jaar afloopt, over te nemen en zelf te exploiteeren. De gasprijs zal daarbij verlaagd worden van 16 op 12 cents. Het Dagbl. v. Z.-H. meldt «Pitje, Patje, Poe», van het Am- sterdamsche Marktplein is niet door den heer Cramerus gekocht, zooals onlangs werd beweerd. Er werd toen onderhandeld, maar de zaak is afgesprongen. De onbescheiden heid der «eeuwige pers» zou daarvan de oorzaak zijnwij begrijpen wel niet, hoe dat mogelijk is, maar 't schijnt toch zoo te wezen. De taluds van het verver- schingskanaal der residentie, waar van onlangs groote stukken ver zakten, worden thans met bazalt- blokken opgezet. Ook de glooiingen aan de Mar- nixkade beginnen nu sporen van vezakking te toonen, zoodat men op enkele plaatsen de steenen bedek king met pennen moet steunen. In de gemeente Tietjerkstera- deel wordt een navolgenswaardig toezicht gehouden op de verzekering van goederen tegen brandschade. Men neemt daar nl. onder het be stuur van den burgemeester kennis van de waarde en verzekeringsom der verwaarborgde panden in de gemeente. Komt nu het bedrag eener verzekering aan het bestuur te hoog voor, dan geeft men aan den ge assureerde en aan de betrokken maatschappij kennis van deze be vinding. Zondagavond is captain James, die nu beter gesteld was dan de vorige week, in «Tivoli» te Am sterdam overwinnend uit den wed strijd getreden, dien de heer Knip, zwemmeester van de bad- en zwem inrichting aan de De Ruyterkade, tegen hem had aangegaan. Captain James verklaarde nog maals, dat hij nimmer eenen duiker ontmoet had, die zoo lang als de heer Knip beneden water kon ver toeven en overhandigde hem eene herinneringsmedaille. Te Anna Paulowna brak Dins dag morgen eene felle brand uit op eene boerenplaats van den heer D. Geerlings, bewoond door A. Keppel. In korten tijd werd alles eene prooi der vlammenbijna niets kon men redden. Ook nog eenig vee kwam in de vlammen om. Naar men verneemt is bijna alles ver zekerd. Men schrijft ons uit West Graftdijk: Maandagavond ontvingen ver scheidene personen alhier bezoek van een zonderling man. Zonder bellen of kloppen trad hij bij velen de woonkamer binnen en begon ter stond aan de verbaasde en ver schrikte toehoorders zijne vreemde geschiedenis te vertellen, die hierop neerkwam: Hij had op eene Suez- boot gevaren, die echter vergaan was, hij redde eerst de rijken, «want die zonken het eerst» en daarna de armen. Al zijn geld en goed ging verloren en hij ontving niets terug. Maar hij was een eer lijk man, enz. enz. Alles zoo onsa menhangend mogelijk. Yan het eene huis liep hij naar 't andere en dreunde overal hetzelfde verhaal op. Kleine giften weigerde hij, doch hij wilde een onderkomen hebben. Eindelijk heeft men hem naar De Rijp gestuurd, waar de burge meester woont. Den volgenden mor gen passeerde hij echter weer alhier, zoo hij zei, aom zijne lieve, beste zuster op te zoeken, die in Alkmaar woonde en hem wel zou helpen». Waarschijnlijk heeft men met een krankzinnige te doen gehad. Op aangifte van een hande laar iu oudheden te 's-Hage, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een gewezen militair, die door voormelden antiquaar aangeklaagd is wegens diefstal van een gouden horloge en oudheidkundige voorwer pen uit den winkel. De verdachte kwam reeds sedert zijne indeeling bij het garnizoen en later na ontslag uit den dienst ge durende 5 jaren bij den bestolene aan huis zonder in zijn dienst te zijn, en erkent in dronkenschap de goederen te hebben weggenomen, meenende daar recht op te hebben, omdat hem door den eigenaar een geschenk van f 200 zou beloofd zijn, welke toezegging niet werd na gekomen. Maandag is een bejaarde man, die te voet van Wassenaar naar den Haag kwamom met eenen Rijnspoortrein naar Lmschoten te vertrekken tot het bijwonen eener begrafenis van eenen bloedverwant, aan den Schenkweg in het water geraakt en met moeite gered. In het politie-bureau van droge kleêren voorzien was zijn toestand van dien aard, dat hij naar het Ziekenhuis moest overgebracht worden, zoodat hij van het vervullen van den treu- rigen plicht moest afzien. Nabij den vuurtoren te Sche- veningen is Dinsdagochtend een heer in zee geraakt en vermoedelijk ver dronken. Uit de gevonden papieren bleek, dat de ongelukkige te 'sHage woonde. Daar de wind N.N.O. was, dreef de drenkeling in de richting van den Nieuwen Waterweg. Dinsdag namiddag is te Sche- veningen even voorbij de tiende paal, ten oosten van het Oranje-Hotel, een lijk aangespoeld, hetwelk her kend is als dat van een der opva renden van de schuit N W 25, reeder L. v. d. Deijl, schipper E. van Roon, welke schuit zooals men weet,14 dagen geleden,in de branding 3 harer manschappen verloor. In de Raamstraat te Rotter dam had Zondagnacht een verwoed gevecht plaats tusschen een Duit-, scher en een Hollander. De eerste schoot met een revolver den tweede een kogel in den arm. De gewonde werd naar het ziekenhuis en de Duitscher naar de gevangenis ge bracht. Maandagmiddag had te Moor drecht een droevig ongeval plaats. Voor het aangaan van den middag schooltijd waren eenige leerlingen nabij de school aan het kooten. Een hunner, een achtjarige knaap, liep onder dit spel met zulk eene vaart met het hoofd tegen een lantaren paal, dat hij bewusteloos achterover viel. Een paar uren later overleed hij, zonder het bewustzijn te heb ben herkregen, aan hersenschudding. Te Utrecht viel Maandagavond eene vrouw bij het spoelen van waschgoed in het water en verdronk, doordat men eerst geruimen tijd later het ongeval bemerkte. Na eenige oogenblikken met dreggen gevischt te hebben, haalde men haar lijk op. Maandagavond geraakte, tij dens eene hevige bui, een plaat van het dak in de smederij van «De Schelde» te Vlissingen los en kwam op het hoofd van den ovensmid terecht, die daardoor eene ernstige schedelbreuk heeft bekomen. Te Maastricht stond Maandag een man terecht, beschuldigd dat hij zijn minderjarig kind dronken had gemaakttegen den ontaarden vader werd 6 weken gevangenis straf geëischt. De stuurman W. Wijnstok aan boord van het Ned. tjalkschip Maria, kapt. Mulder, den 9 Oct. 11. van Delfzijl naar Yarmouth vertrokken, is door eenen goLfslag over boord geslagen en verdronken. Vrijdagnacht zijn te Richterich (Simpelveld) twee arbeiders, die te zamen ééne kamer bewoonden, door kolendamp gestikt. ONDERWIJS. De voordracht ter benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de handels school te Amsterdam bestaat uit de heeren Ingerman en Kaz; die voor leerares in de Eransche taal aan de hoogere burger school voor meisjes aldaar uit de dames Spengler, Boisseva-in, De Waal en Da- verveldt. Uitslag akte-examens lager onder wijs te Amsterdam, gehouden op 24 Oc tober Geëxamineerd 8 candidaten, ge slaagd 2, nl. de heerenP. Vroom, uit Hoorn, en J. Veld, uit Andijk. De heer A. N. Clavier, leeraar in de Eransche taal aan het gymnasium te Leiden, heeft om gezondheidsredenen een eervol ontslag uit zijne betrekking verzocht. Examens lager onderwijs. Geëxami neerd te 's-Hage als onderwijzeres 15 candidaten. Toegelaten mej. A. A. Prins, uit Oegstgeest; W. van den Burgh, uit Delft; J. C. van Vianen, uit 's-Hage; M. M. J. Ebbeler, C. G. H. van der Meer, G. H. de Haas, A. Th. Zuurmondt en H. E. Korndörffer uit Rotterdam. Te Utrecht is geslaagd bij het eerste natuurkundig examen de heer A. van Balen. Tot lieden zijn aan de rijks-univer siteit te Utrecht 101 studenten voor de eerste maal ingeschreven, van welke in de geneeskunde 47, rechten 29, godgeleerd heid 11, wis- en natuurkunde 10 (onder welke 2 dames), en letteren 4. Van deze zijn 73 lid geworden van het Utrechtsch studentenkorps, verdeeld als volgt over de verschillende faculteiten: ge neeskunde 31, godgeleerdheid 4, rechten 28, wis- en natuurkunde 6 en letteren 4. De heer H. Jager heeft Maandag te Groningen met goed gevolg het theo retisch geneeskundig examen afgelegd. Te Groningen is tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer Ru dolph Pabus Dorhout Mees, geb. te Gro ningen, op een proefschrift, get.//Over de artt. 116 en 117 der provinciale wet in verband met art. 129 der Grondwet." Te Leeuwarden is eene vereeniging opgericht van onderwijzers en onderwijze ressen, met het doel om, tot verbetering van het zangonderwijs in de school, eenen cursus in de methode van dat onderwijs te houden. Aanvankelijk zijn 40 leden toe getreden, en de heer Kwast heeft zich be reid verklaard, de leiding van dezen cur sus op zich te nemen. Chr. Geref. Kerk. De kerkeraad der Christelijk Gerefor meerde gemeente te Rotterdam heeft op het broederlijk schrijven der Doleerenden geantwoord, dat naar zijn innige overtui ging de kerkelijke vereeniging aller Gere formeerden in ons vaderland niet slechts om meer dan een reden gewenscht, maar zelfs eisch des Goddelijken woords is en hij zich daarom zal verheugen wanneer binnen een niet te lang tijdsverloop zulk een vereeniging op waarlijk goede gronden kan worden verkregen. PERS-NIEUWS. Met de sedert de verschijning van zijn vorig nummer bekend geworden uitdruk- kingen van dr. Smit voor zich, zegt het //Sociaal Weekblad" (uitgever Tjeenk Wil link, Haarlem) niet langer te twijfelen dat het ontslag van dien leeraar niet gerecht vaardigd is. //Eenerzijds dunkt ons onhoudbaar de bewering, dat prediking van revolutie en aanzetting tot ongehoorzaamheid aan 's lands wetten reeds zou gelegen zijn in de verklaring, dat //liet volk als één man moet opstaan en zijn rechten opeischen". Immers, of hiermede figuurlijke taal werd gebezigd voor een aansporing tot het oefenen van aandragen op wettige w ij z e, dan wel opstan d werd bedoeld in den zin van schending der wet en van verzet tegen de openbare macht, is uit die woorden op zichzelve niet op te maken. //Anderzijds schijnt het ons even on doenlijk, op goeden grond te betwisten, dat hetgeen op het aangehaalde volgt, slechts is een voorspelling, die men wraken of beamen kan, maar die kwalijk als revolutie-p rediking te beschou wen is. //Beslissend zou dus moeten zijn het verband, waarin door het woordje //of" de beide deelen der zinsneden tot elkaar zijn gebracht. Nu moge er den opmerk- zamen lezer zal het niet ontgaan aan de heldorheid van dit verband nog al iets ontbreken; maar het bewijs, dat hier werd aangezet tot revolutie, is "or aller minst uit te putten. Veeleer uit de tegen stelling, die het geheel behelst, een bewijs, dat, met hetgeen waartoe de spre ker zijn hoorders opwekte, geen over schrijding van de grenzeu der wet en der openbare orde wordt bedoeld." Toch blijft het //Sociaal Weekblad" vooralsnog aarzelen in zijn oordeel over hetgeen te Apeldoorn is geschied. De vrijheid vati spreken van eiken ambtenaar, om het enkele feit dat hij in dienst der overheid staat, heeft hare grenzen. Die van den onderwijzer te meer, omdat hij mede opvoeder is van kinderen en invloed uit oefent op hunne karaktervorming. z/En nu moeten wij erkennen, zegt het blad, dat een voorheen ons onbekend ver slag, hetwelk van een door den heer Smit te Amsterdam gehouden voordracht in //de Echo" van 23 Augustus werd ge- gegeven, een uiterst pijnlijken indruk op ons heeft gemaakt. Laat ons slechts een aanhaling doen. Doelend op het paling-oproer des vo~ rigen jaars, zou de spreker in dezer voege zich hebben uitgelaten//Burgemeester van Tienhoven zegt: //Wie zijn kinderen lief heeft, kastijdt ze het meest", en laat er dus maar op inhakken." Wij vragen: als iemand deze en dergelijke taal spreekt, pleegt dan het bevoegde gezag een de vrijheid en het recht des burgers schen dende daad, door hem niet langer te dul den als leeraar aan oen openbare school? Kan alsdan de benaming //agitator", waar- Pepe heeft zich niet vergist, mompelde hij op staande en zonder lang te tweifelen snel op zijne schreden terugkeerende, de schurk heeft het voordeel vao zijn paard op mij en hij rijdt ons bivak om; maar ik heb op hem het voordeel eener goede Amerikaansche karabijn, en Pepe heeft die ook tot zijn dienst! De boomen vlogen rechts en links langs den Cana dees, zoo snel was zijn loop; daar hij in rechte lijn voor waarts ging en volgens de gegronde veronderstelling van zijn kameraad, zijn vijand een cirkel beschreef, bemerkte hij op zeker oogenblik, alhoewel op grooten afstand de vale kleur van een lederen buis, dat zich door eene opening in de bladeren vertoonde, juist ter hoogte van een man te paard. Dit bijna onzichtbaar doelwit, was voor hem voldoende en plotseling stilstaande, loste hij zijne karabijn. Het lederen buis verdweenmaar daar voer de mannen van zijn beroep, mikken treffen is, twijfelde de Canadees geen oogenblik of zijn vijand lag dood of minstens gekwetst ter aarde. De witte rook door de losbarsting veroorzaakt, kronkelde nog ter hoogte van de laagst hangende bladeren der boo men, toen Bois Roieé reeds verre van de plaats was waar hij stand had gehouden om te mikken; wel had hij een oogenblik het denkbeeld andermaal zijn karabijn te laden maar in het vuur der wraak die hem aandreef, vreesde hij dat die lading hem slechts tijd zou doen verliezen en voor het geval dat, hetgeen niet waarschijnlijk was, de moorde naar niet alleen mocht geweest zijn, rekende hij op de kracht zijner leden om de kansen gelijk te maken. Ditmaal, alle voorzorgen verzuimende, omdat zijne kara bijn zijne tegenwoordigheid had verraden, gelijkende op den jager die, om zich van het door hem neergeschoten wild meester te maken, zich dwars door struiken en slooteu werpt, baande Bois-Rosé zich een weg door de dicht be wassen struiken en verpletterde, alsof het grashalmen ware n de jonge boomen die een gewoon mensch zouden hebben tegengehouden. De struiken, de loten der boomen, de lia nen door zijne voeten vertreden, door zijn lichaam omver geworpen, kraakten vaa alle kanten. Intusschen had hij gemeend in 't struikgewas een paard te hooren. En inderdaad, hij bemerkte een hollend paard dat her en der rondsprong, zonder ruiter en dat door de boomtakken die het voortzweepten en de stijgbeugels die zijne zijden geeselden, hoe langer hoe wilder werd. Yan toen af was hij zeker dat zijn kogel den ruiter had af geworpen. Eensklaps deed zich een eigenaardig gefluit hooren, het paard stond een oogenblik stil, wierp de neusgaten in den wind, spitste de ooren en wierp zich in de riehting der plaats van waar het gefluit gekomen was. Bois-Rosé volgde het dier, dat hem spoedig een eind achter had gelaten, en stond daarna stil. Nog eenige sprongen en Bois-Rosé kwam op de plaats waar hij den afgeworpen ruiter meende te vinden om dezen zonder medelijden verder af te maken en Tiburcio voortaan voor verdere aanvallen te beschermen. Reeds hoorde hij het geluid van de hijgende ademhaling eens gekwetstenweldra zag hij door de bladeren heen het paard zich ter aarde bukken, weer opstaan en opnieuw voorthollen; maar dit maal zat de ruiter met het leerea buis in den zadel, en in een oogwenk verdwenen ruiter en paard in de diepte van het woud. In zijne wraakzuchtige verwachtingen teleurgesteld en den laffen vluchteling verwenscheude, laadde Bois-Rosé ijlings weer zijn karabijn en schoot op goed geluk af; maar het was te laat en zijne prooi ontsnapte hem. Toen bootste hij driemaal het geblaf vaa den wilden hond na om Pepe te waarschuwen dat er iets buitengewoons ge beurde en richtte daarna zijne schreden naar de plaats waar hij het paard had zien vallen en weer opstaan. (Wordt vervolgd?-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2