1 NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Vrijdag 28 October 1887. No. 1324. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: S T A D S N I E I W S. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoof dag ent. en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fnblicite Etrangère G. L. DAU.BE 8f Co., JOH. F. JONES, Snor., Parijs, Slbis Faubourg Montm'artre. Prij sraadLsel. De volgende boekwerken zijn aan gekocht, om 2 November a.s. onder hen te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van het Prijsraadselvoorkomende in de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren HOOFDPRIJS: GOETHE, Herman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Hop, groot 4o. uiig., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PEEHIËN." TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. DE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen, in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtband en geïllustreerd. HILDEBRANDde Camera Obscura, in prachtband. MARLITT, De Tweede Vrouw, in prachtband. STO WE, De Negerhut, in prachtb. v. LENNEP, Ferdinand Huijek, in prachtbaud. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. Zij, die zich vóór 1 No vember a. s op «HAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten vau eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. Alléén de Aionné's op Haarlem's Dagblad, of één lid hunner familie, hunnen aan de beantwoording deel nemen. De Dibectie. Haarlem, 27 October. Door het gemeentebestuur alhier is vergunning verleend aan J. P. Stol tot oprichting van eene slach terij en rookerij in het perceel aan de Zijlvest get. no. 35. Tegen een stoffenverver alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het oprichten van eene smederij, zonder vergunning van Burgemees ter en Wethouders. Door den heer G. B. Van Duyl, onlangs alhier overleden, is aan de diaconie zijner vroegere woonplaats Delfshaven gelegateerd eene inschrij ving van f1000 op het Grootboek, vrij van successierechten. In de Pall Mall Gazette van den 15n dezer komt een uitvoerig artikel voor, in waardeerenden toon ge schreven, over de bloembollenvelden van Holland. O. a. vindt men daar ook melding gemaakt van de tuinen en de boekerij van den heer E. H. Krelage, voorzitter der Vereeniging voor de Bloembollencultuur, en vau een bezoek aan de velden van de «General Bulb Company» te Vo gelenzang. Men meldt uit Sloten: «De Maatschappij tot exploitatie der veenderijen te Haarlem, zal in 1888 bet uitveenen der drie polders doen beginnen tusscben Amsterdam en Sloten, ter grootte van ruim 400 H. A. De Akkerpolder, waaraan men sedert 1875 bezig is, ie eerlang uitgeveend, waardoor men een pol der heeft verkregen met vruchtbaar bouw- en weiland, ter grootte van 250 H. A., ruim 9 voet dieper lig gende dan de vroegere veenpolders». De groote. annonces in de verschil lende stedelijke en andere bladen betreffende de Eerste Haarlemsche Stoom- Beiersch-Bierbrouwerij «Het Hert» aan de Bakenessergracbt alhier, eene onderneming van onzen stadgenoot den beer J. A. M. Lans, zullen ongetwijfeld de aandacht in ruime mate hebben getrokken. On langs in werking getreden zal deze stoombrouwerij binnen enkele dagen beginnen met de aflev. van Beierscb-, Lager-, Pilsener-, Müuchener- en Tafelbier. De bouw van deze inrichting, welke onze stad tot sieraad en onze stedelijke industrie tot eer strekt, is ontworpen en uitgevoerd door den heer Cbr. Robbers, architect alhier, wien alle lof toekomt voor de wijze waarop hij zijn plan ten uitvoer beeft gebracht. De uitstekende producten, welke de aloude bierbrouwerij «Het Hert», firma H. Lans en Zoon, tot dusver le verde,doen ook van de nieuwe onder neming een goede verwachting koes teren en met bet oog hierop voor spellen wij den ondernemenden e;ge- naar een druk debiet. De door den architect S. Roog, namens den beer G. J. Heenk, aan bestede verbouwing van bet per ceel no. 6 aan de Damstraat alhier, is Woensdag gegund voor de som van f5260 aan den laagsten inschrijver, den beer v. d. Heuvel alhier. Er waren 16 biljetten ingeleverd. In bet gebouw van «Weten en Werken» alhier werd sedert jaren, gedurende de winteravonden aan jongelieden uit den werkenden stand teekenles gegeven dat, zooals ge noeg bekend is, vooral in de eerste jaren steeds met deia besten uitslag werd bekroond. Thans evenwel moet met leedwe zen worden vermeld dat door te weinig deelneming, die cursus dezen winter niet zal kunnen doorgaan. Meer en meer wordt in de ge meente Houtrijk en Polanen de be hoefte gevoeld aan een eigen ge meentebuis. Enkele raadsleden ver klaarden zich niet ingenomen met het plan om een bekrompen, slecht verlicht vertrek tot secretarie in te richten en voor deze localiteit een huur te betalen van f365, terwijl bovendien bedoelde localiteit buiten de gemeente ligt. Deze huursom vertegenwoordigt, tegen 37a pCt. gerekend, een kapitaal van ruim tien duizend gulden; eene som, die men lang niet behoeft voor een eenvou dig, doelmatig gemeentehuis eener kleine .plattelandsgemeente. Binnen enkele jaren zou de gemeente in het bezit zijn van een gemeentehuis; de hooge huur zou niet meer op de begrooting voorkomen, en de hoof delijke omslag zou ook minder dan f3000 worden. Dat belastingbetalende ingezete nen dit denkbeeld toejuichen, blijkt wel uit bet voornemen om de kie zers eerlang bijeen te roepen, ten einde te overwegen ot bet ook wen- scbelijk kan zijn, bedoelde raads leden te steunen met een adres aan den Raad, waarin op bet raadzame van de stichting van een gemeente huis in de gemeente wordt gewezen en aangedrongen. LETTEREN EN KUNST. De jury voor den nationalen zangwed- strijd te Utrecht, op 26 eu 27 Nov. a. s., bestaat uit de heeren: Joh. J. H. Verhulst te 's-Hage, Dan. de Lange te Amsterdam, Alex. W. H. Heyblom te Rotterdam, C. Coenen eu Mart. J. Bouman te Utrecht. De //Köln. Zeit." bevat een zeer gunstige beoordeeling van Lina Schnei der's //Geschichte der Niederlandischen Lit terator". LEGER EN VLOOT. Aan 's rijks geweerwinkel te Delft is door den werkman Stratemaker een repe teergeweer uitgedacht, dat voor pakjes lading van vier patronen is ingericht. Dit geweer heeft het voordeel, dat men het ook als niet-repeteer kan stellen en op ons klein kaliber in toepassing brengen. Volgens beproeving te Delft moet het nog al bezwaren opleveren, die echter opge heven kunnen worden. De Sergeant W. A. Herold, van het 6e regiment infanterie en gedetacheerd bij den hoofdcursus te Kampen, ter opleiding tot 2e luit.-kwartiermeester bij het O.-ï. leger, is overgeplaatst bij den hoofdcursus te 's Bosch, ter opleiding tot 2e luit. der infanterie. De luitenants ter zee der le klasse G. J. Sluyterman, P. C. W. Vandevelde en A. L. van der Moolen, die der 2de klasse J. E. J. Eybergen en W. J. G. Umbgrove, de officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht R. Willemsen, en de officieren van administratie le en 2e klasse J. C. Kluyt en O. Willemstijn, al len dienende aan boord van Zr. Ms. fregat //Evertsen", worden met den 16en Nov. a.s. op non-activiteit gesteld. Met dien zelfden datum worden de kapitein der mariniers E. A. G. de Petit, de le luit. J. M. Ripping en de 2e luits. J. Copius Peereboom en G. Eaassen, mede dienende aan boord van genoemden bo dem ter beschikking gesteld van den commandant van het korps mariniers, ter wijl de luitenants ter zee der le en 2e kl. P. Heyning en E. W. Planten gede tacheerd en geplaatst wordeneerstgen. te Willemsoord en laatstgen. aan boord van Zr. Ms. wachtschip aldaar. De onderofficieren Anten, Bolte, Gravelotte, Knijl, Van Pienbroek, Van de Winkel en Wijnmalen, die voldaan hebben aan het examen voor 2e-luitenant bij de administratie in O.-Indië, worden na af loop van hun verlof werkzaam gesteld op het bureau van den kapitein-kwartiermees ter te Kampen. ONDERWIJS. Woensdag promoveerde aan 's rijks uni versiteit te Utrecht tot doctor in de ge neeskunde de heer B. Snellen, geb. te Moordrecht, met proefschrift: //Iets over de internationale maatregelen tot wering van epidemisch-besmettclijke ziekten". Woensdag den 28en Dec. zal onder presidium van den heer G. Kappen burg Pz., te Amsterdam iu hot lokaal //Eens gezindheid," de gewone vergadering der gewestelijke Vereeniging Noord-Holland van het Nederl. Onderwijzersgenootschap gehouden worden. Behalve de gewone werkzaamheden zal vóór de pauze de heer T. Terweij te Am sterdam de vraag behandelenWelke zijn de oorzaken, dat zoovelen bij de akte examens worden afgewezen Na de pauze zal ds. M. J. Mees, uit Haarlem, eene lezing houden. Vervolgens zal de heer J. Stamperius te Amsterdam het volgende vraagpunt behandelen//Is het wenschelijk, het (zoo genaamd) voorbereidend onder— wijs te verbinden aan de lagere school. Daarna zal de heer H. van Dam te Nieuwer-Amstel de vraag behandelen//Zou het niet wenschelijk zijn, dat er in de verschillende lagere scholen meer eenheid in het onderwijs bestond?" AANBESTEDINGEN. 's Gravenhage, 26 October. Aan het De partement van Waterstaat, Handel en Nij verheid werd heden aanbesteednet leve ren en leggen van bestrating en bijkomende werken op het voorplein van het centraal en personenstation te Amsterdam. Minste inschrijver was de heer J. Hill e, te Grave, voor f77.000. Tilburg, 26 October. Bij nadere goed keuring is bet werk voor den bouw der St. Jozefskerk alhier gegund aan den laag sten inschrijver J. van Groenendaal, te 's Hage, voor de som van f 103,097. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft uit het Westlaiul aan de D. Ct.: De druiven van den kouden muur zijn sprekende getuigen van de guurheid der eerste herfstdagen. Nog altijd heeft in deze druiven de roode tint de overhand op de blauwe, en zeer waarschijnlijk zul len zij wel niet tot volle rijpheid komen. Vele tuinders hopen ze nog als 2e soort te zullen verkoopen. De raamdruiven heb ben dezen zomer veel van de droogte ge leden en zijn daarom ook niet, wat zij wezen moesten. Evenwel i3 de prijs, 30 a 36 ets. het halve kilo, vrij goed. In DF'3E3TTXXbXj,S3,TC,0 IKT. 651 XXV» HOOFDSTUK. De brug over den stroom. Het gras was daar vertreden als door den val van een zwaar lichaamdaar was het dus dat de ruiter had moeten vallen, zools ook een der takken van een sumac aanduidde, die ter hoogte van een man te paard afhing; de bladeren waren gekneusd of afgerukt, alsof eene onzekere hand ge poogd had er steun aan te zoeken. Geen bloedvlek teekende overigens het gras of de bladeren; alleen was een karabijn door de overhaaste vlucht achtergelaten. Bois-Rosé maakte er zich meester van. Mijn arme Fabiaan, zeide hij tot zichzelven, zal hiermede ten minste een vrij goed wapen gewonnen hebben, want een mes alleen beteekent niet veel in de bosschen. Door deze vondst een weinig getroost over den slechten uitslag zijner espeditie, sloeg Bois-Rosé den weg in naar het bivak. Onderweg weerklonk opnieuw de losbarsting van een vuurwapen in het bosch. Dat is de karabijn van Pepe, ik herken ze. Zal hij gelukkiger zijn geweest dan ik? Eene nieuwe losbarstiug deed zich hooren. Ditmaal weer klonk zij droevig in 't hart van den CaDadees; deze klank was zijn oor vreemd. Ten prooi aan eene knellende onzeker heid over het resultaat van het schot, hernam hij zijn snel len loop naar de nachtelijke rustplaats. Terwijl Bois-Rosé met reuzenschreden de plaats naderde waar hij Pepe en Fabiaau meende te ontmoeteu, trof eene nieuwe losbarsting zijn oor en verdubbelde zijn angst. Wederom was het niet de welbekende klank van Pepe's karabijn. Weldra echter deed zich de stem van dezen laatste in diepe stilte die op deze achtereenvolgende schoten volgde, hooreD. Maar er lag in den toon dezer stem, te midden van het woud, eene zekere ongerustheid, die den Canadees nog angstiger maakte. Om Gods wil, kom toch terug, don Fabiaan! riep de vroegere grensbeambte. Waartoe dient het wanneer men.... Een derde losbarsting kwam het woord afbreken. Het scheen alsof hetzelfde schot voor altijd hem had doen zwijgen, die daar juist had gesproken zoowel als de jonge man tot wien hij had gesproken. De diepste stilte, een oogenblik verstoord, volgde hierop, ontzagwekkend, verheven, ver schrikkelijk I Alleen de spotvogel deed eensklaps te midden dezer stilte een spottende en onvolmaakte nabootsing der menscbelijke stem hooren, alsof hij de laatste klanken, aan den mond eens stervenden ontsnapt, wilde overbrengenspoedig daarna deed hij een zacht en klagend gezang hooren, als een doodsbed. Hijgende vervolgde de Canadees zijn snellen loop; ver- velgens, op gevaar af van zich den een of anderen verbor gen vijand op den bals te halen, riep hij met ontzaglijke stem: Hola! Pepe, waar zijt gij? Zijt gij Hier! recht voor u, antwoordde de stem van Pepe; wij zijn hier, don Fabiaan en ik. Een kreet van blijdschap ontsnapte aan den mond van den Canadees, toen hij Fabiaan en Pepe weer bemerkte, die op hem scheuen te wachten. De schurk moet gekwetst zijn, riep hij naar hen toeijleude, want hij heeft te vergeefs getracht zich aan een tak vast te houden en ook het gras droeg de sporen van zijn val; zijt gij gelukkiger geweest dan ik, want uwe karabijn heeft ook een woordje meegesproken. Pepe schudde ontkennend het hoofd. Als gij van den man met het leeren wambuis spreekt, dan moet de duivel hem wel beschermen, want ook ik heb op hem geschoten zonder hem te treffenmaar er waren nog vier andere ruiters bij hem eu in een van hen heb ik deugene herkend die zich hier don Estevan laat noemen en die niemand anders is Ik heb alleen den man met het leeren wambuis ge zien viel Bois-Rosé hem in de rede en ik breng de karabijn mede, die hij in zijn val heeft laten ontglippen. Maar gij zijt niet gekwetst riep hij op levendigen toon uit zich tot Fabiaan richtende. Neen, neen, mijn vriend, mijn vader, antwoordde Fa biaan zich in de geopende armen van den Canadees wer pende, die hem met tranen in de oogen aan het hart drukte en uitriep, alsof hij hem voor de eerste maal zag

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1