B I X E NL A i\ l). BUITENLAND, alle tuinen is men druk bezig met liet plukken Yau appelen en peren. De oogst der laatste is niet zoo overvloedig als die der eerste, maar de kwaliteit van beide is goed. De zoogenaamde 2e vrucht, vooral allerlei kool, belooft nog niet veel. Zij heeft zeer veel van de droogte geleden en wordt door het koude weder nog steeds in haren groei belemmerd. Bij kon. besluit is aan den burgemeester van Heinenoord, P. J. Kluit, toestemming verleend om tot 1 Januari 1889 te Mijns- lieerenland te blijven wonen. Bovenstaand bericht is uit de St.- Ct.) In het bijvoegsel tot de Staatscourant van 27 dezer zijn opgenomen do statuten der volgende vereeuigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1885 (Stbl. no. 82): Algemeene verzekeringmaatschappij voor uitkeering bij overlijden //Hollaiidia," thans genaamd Algemeene verzekeringmaatseh. ,/Hollaiidia," te Delft; Maastricht-Groning- sche schroefstoomboot-maatsch. te Maas tricht; de //Kerkelijke Kas,te Harlingen de //Kerkelijke Kas/' te Klundert; de //Kerkelijke Kas," te Bodegraven, en Scherp schuttersver. //Doesborgh en omstreken," te Doesburg. (Gewijzigde statuten). De minister van Financiën heeft met het oog op de additioneele artikelen van het bij de Eerste Ka mer aanhangige ontwerp van Grond wet last gegeven, dat de kohieren, vermeldende de aanslagen in de grondbelasting voor den dienst 1888, ditmaal tijdig moeten opgemaakt worden, teneinde net opmaken van de lijsten der hoogstaangeslagenen, in geval van aanneming der Grond wet, binnen den daarvoor gestelden termijn kunne geschieden. In ver band daarmede zijn ook Gedepu teerde Staten der provinciën reeds aaugeschreven spoedig opgave te doen van het getal opcenten op de grondbelasting dat door iedere ge meente in 1888 zal worden geheven. Ook te Leiden gaat een reeds van vele handteekeningen voorzien adres rond aan de Eerste Kamer, het verzoek inhoudende om het ge wijzigde hoofdstuk der grondwet betreffende de defensie aan te ne men. Te Utrecht hebben de heeren dr. P. Templeman van der Hoeven, prof. mr. J. de Louter, mr. R. Melvil baron van Lynden, B. Reiger en prof. J. J. P. Valeton jr. het initia tief genomen voor een adres aan de Eerste Kamer, om op de aanne ming van het ontwerp tot herzie ning van hoofdstuk VIII der grond wet, over de defensie, aan te drin- gen. De briefschrijver uit de hof stad van de Midd. Ct. meldt, dat het laatste stadium van behandeling der grondwetsherziening valt in zoodauigen tijd van het jaar, dat de afkondiging van de nieuwe grondwet zal kunnen plaats hebben op één van die Novemberdagen, welke in het jaar 1813 eene zekere vermaardheid hebben verworven. «Het zal bijv. niet onmogelijk zijn daarvoor te kiezen den 17n Novem ber, den dag waarop in evenge noemd jaar van Stirum's Oranje kokarde weer voor het eerst na een tijd van verdrukking op eene hetere toekomst deed hopen. Uit die oran jekleur op de borst van een der herstellers van onze onafhankelijk heid, en spoedig daarna ook op die van zijne volgelingen, straalde het licht van een nieuwen dageraadzij was het voorteeken van een her boren Nederland, op 30 November bevestigd door de terugkomst op onzen bodem van den prins van Oranje, later koning WillemI. Het zou niet onwaardig zijn, een van die data te bestemmen voor de af kondiging van de nieuwe grondwet, die de grondslagen van ons in 1813 weer gevestigd zelfstandig volksbe staan moet versterken en verbeteren. De heer Charles de Bourbon, al dus meldt men aan het Hbl.uit Breda, heeft geprotesteerd tegen de aangifte van overlijden van zijn broeder Adel- bert de Bourbon, omdat uit diens aangifte niets blijkt van diens rech ten als afstammeling van Lodewijk XVI, daar toch zijn overleden vader ingeschreven staat als hertog van Normandië. Daar de overledene drie zoons heeft nagelaten, wenscht de heer Charles de Bourbon die zoons eenmaal het wettig bewijs te doen bezitten, dat zij wel degelijk van koninklijke afkomst zijn. Te Clarens, in Zwitserland, is in den ouderdom van 62 jaren over leden de bekende publicist, de heer S. E. W. Roorda van Eysinga, oud- ingenieur in Indischen dienst, uit welke betrekking hij in 1864, ten gevolge van het schrijven van dag blad-artikelen, werd ontslagen. Blijkens eene aaukondiging der Hollandsche IJzeren -Spoorwegmaat schappij wordt van 1 November af het vertrekuur van den exprestrein No. 55 van Amsterdam gewijzigd. De trein zal te 4 u. 3 namiddags in plaats van te 3 u. 5 vertrekken, aankomende te Rotterdam te 5 u. 25. In tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten had heden eene opneming plaats van den lo caal-spoor weg Hoorn-Medemblik en kan dus de opening van die lijn binnenkort worden verwacht. De bewoners van Medemblik en om streken in de eerste plaats, zullen hierdoor veel worden gebaat. Zij, die met de vervoermiddelen aldaar bekend zijn, zullen het 't best in zien welk een aanwinst een spoor weg voor die streken is. Volgens te Delft loopend ge rucht zou er in de administratie van Delfland een tekort van f 73 000 zijn ontdekt, reeds van ouden datum. Een onderzoek wordt ingesteld. De heer G. J. van Apeldoorn, te Alfen aan den Rijn, heeft beslo ten zijne betrekking als directeur der «Martha-stichting» (inrichting voor verwaarloosde jongens en meis jes) aldaar neder te leggen. Te Roermond is een «Fluit- societeit» opgericht. Na een langen rusttijd zijn de werkzaamheden voor de nieuwe fundeering der ijzeren bekapping van het nieuwe centraalstation te Amsterdam Woensdag weder opge vat. Uit Sloten (N. H.) wordt ge meld Maandag werden uit den Schinkel twee lijken opgehaald: een van een onbekend, net gekleed man, aan 't Huis de Vraag, en het tweede van zekeren v. d. H., aan de Nieuwe Meer. De kermisreiziger J. Dobber, de met zijn draaimolen sedert jaren verschillende kermissen van Noord- Holland bezocht, is naar men uit Naarden meldt des avonds naar zijn schuit aldaar terugkee- rende, ten gevolge van de heer- schende duisternis bezijden de loop plank gestapt, in 't water gevallen en verdronken. Men vond hem 's avonds ten 11 uur met het hoofd in de modder en de heenen om hoog, tusschen de schuit en den wal in. Ofschoon het ongeluk ter stond opgemerkt moet zijn, de man uit zijn gevaarlijke positie werd be vrijd en geneeskundige hulp dade lijk werd ontboden, bleek het dat de levensgeesten reeds geweken waren. Uit Helder wordt van den 25n Oct. geschreven: Het Oostenrijksch barkschip M. Premudadat jl. Donderdag op de Razende Bol strandde, is, na het tegen de hevige branding geruimen tijd te hebben uitgehouden, gisteren nacht, tijdens eene zware stormbui uiteengeslagen. Honderden handen houden zich voortdurend bezig met het in veiligheid brengen van de lading petroleum, die in zee rond drijft en waarvan nu reeds 2000 vaten zijn geborgen. Ledige en ver brijzelde vaten, benevens eenige wrakstukken, liggen op groote af standen van elkauder langs het strand verspreid. Door de politie te Leiden is ter beschikking der Haagsche po litie gesteld de 19jarige H., van Utrecht, die zich aan oplichting moet hebben schuldig gemaakt, en wel op de navolgende wijze Onge veer 6 weken geleden kwam hij te Leiden en nam zijn intrek bij den sigarenwinkelier C., een neef van hem, deed zich voor als colporteur der firma v. O. te Amsterdam, ten doel hebbende om de Roomsch- Katholieke ingezetenen te doen tee kenen voor het a. s. jubileum van den Paus. In het bezit zijnde van inteekenlijsten eener Utrechtsche firma als uitgevers, welke aanbiedt eenen scheurkalender, een godsdien stig werkje en eene oleographie der heilige familie voor den prijs van 1' 1.50, liet hij de inteekenaren f 2,50 betalen, zonder dat levering volgde. Toen men lont begon te ruiken, deed men bij de politie aangifte, aan wie bet bij onderzoek bleek dat, ofschoon H. bij genoemde firma in dieast was geweest, deze hem sedert geruimen tijd ontslagen had op grond van niet behoorlijke ver antwoording der door hem geïnde gelden. Voor de rechtbank zal eerlang terechtstaan een man uit Wasse naar, beklaagd van moed willigen brandstichting, in welke zaak twee geneesheeren geroepen zijn verkla ringen af te leggen omtrent 's mans verstandelijke vermogens, in verband met de bewering, dat hij de daad in een toestand van krankzinnigheid zou hebben gepleegd. Te 's IJage zijn de meeste vleeschhouwers overeengekomen om het rundvleesch met 10 cent per kilo te verminderen. Eene vrouw, bijgenaamd,«Haag sche Leen,» wonende in de Dou bletstraat te 's-Hage, werd Woens dag dood in hare woning gevonden. Haar dood moet te wijten zijn aan schromelijk misbruik van sterken drank. Het lijk van den beer, die Dinsdag nabij den vuurtoren te Scheveuingen in zee verdronk, is bij Loosduinen aangespoeld. Een Rotterdammer heeft het ongeluk gehad een ander, met wien hij op jacht was, een oog uit te schieten. De Utrechtsche politie heeft eene dievegge van oorbelletjes van kinderen die op straat liepen, aan gehouden. Een gepensioneerd marinier, afkomstig uit Zevenhuizen, stal, ten nadeele van eenen koopman, in den nacht van Zondag op Maandag jl. eene koe uit de weide van den kas telein Havinga, buiten de Apoort te Groningen, bracht die koe Maan dag ochtend ter markt te Aduard, ten einde die aan eenen slager te verkoopen. Hij vroeg eene som, te hoog voor den tegenwoordigen prijs der koeien, waarna de slager onder voorwendsel geld te gaan wisselen eenen weldwachter hiermede in kennis stelde die hem arresteerde, waarna hij nog Maandagavond te Groningen moet zijn binnengebracht Uit Roermond wordt omtrent het gebeurde teHeugten, gemeente Maasheeze gemeld, dat de verslagene niet zooals beweerd werd, tenge volge van onmatig gebruik van sterken drank overleden is, maar door eenen jongeling uit het nabu rige Someren, niet met voorbedach ten rade, is gedood. Bij het onder zoek vond men de hersenpan ver brijzeld. De dader is gevankelijk naar Roermond overgebracht. De offerbus in de Sint Roza- kapel, niet ver van Sittard, is open gebroken en de offergelden zijn daaruit ontvreemd. Dezer dagen kwam in den westhoek van Drente een persoon, die eenige goedgeloovige landbouwers door allerlei praatjes wist te mis leiden en daaraan, maar vooral aan de hooge prijzen waarvoor hij hunne varkens kocht, het te danken had, dat hij zich in een ruim onthaal en vrij nachtverblijf mocht verheu gen. Maandag zou hij het gekochte in ontvangst nemen, doch nu was hij nergens te vinden. Overal waar hij vertoefde, heeft hij zich onder een anderen naam bekendgemaakt. De gemeenteraad van Warns, (Fr.) heeft bezuinigd op de beloo ning der armvoogden. Ontvin gen zij vroeger f 10, thans is dit bedrag op f 5 verminderd. FINANCIEELE MESEOEELiNGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 25 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amslel ÏIötel-Maatsch. tot 90 pet. Aand. Amst.-Deli Comp. (1886) tot 550 Aand. Deli-Maatschappij tot. 830 Aand. Kon. Ned. Beiersch-Bierbrou- werij (1874) tot115 Aand. Oost-Java Cultuur-Maats, tot 90 Obl. Pal. v. Volksvl. (Uitg. Sch.) tot 31 en 32 Aand De Palembang-Mpij tot. 510 Aand. Sialc Tabalc-Mpij tot 104 Aand. Tabak-Mij Deli-Asahan tot987/8 Aand. Mpij. v. Vleeschhouwerij tot 131 Obl. Mpij v. d. Werk. Stand tot 797/8 Aand. Mpij ter bev. v. Landaanw. op de vlakte v. h. Z\v.. Diep tot 75 Aand. West-Fr. Tramw.-Mpij tot. 16l/8 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tot135 Aand Bergbau-Gesellachaft //Holland", Serie A tot 507/8 Obl. Port Itoyal en Augusta Spoorw., Income Bonds tot34 Aaud. Nederl. Lloyd tot. 100 Aand. Verzekeringsbank Kosmos/' te Zeist tot136 u PERS-NIEUWS. In de //Indische mail" wordt, naar aan leiding van het feit, dat er een overschot zal zijn op den Indischen dienst van het jaar 1887, door den heer P. C. Huijser de vraag behandeldWie heeft recht, van een onpartijdig standpunt gesproken, op de Indische overschotten. Krachtens het recht van den sterkste, Nederland natuur lijk; een bezitter kan uit zijne bezitting trekken, zooveel als er uit te trekken is. Indië is eene bezitting van Nederland. Maar een verstandig beheerder zal zorg dragen zijne bezitting niet uit te putten, en zoo hij humaan is, zal hij zorgen, dat de menschen, die in zijn dienst, en in zijn belang die bezitting administreeren en bewerkten, het goed hebben. Een be schaafde staat behoort immer humaan te handelen. Om eenigszins naar billijkheid te kun nen beoordeelen, of de Indische over schotten aan Indië of aan Nederland toe komen, behoort eerst onderzocht to wor den, uit welke bronnen die overschotten vloeien. Als slotsom van zijn onderzoek van deze vraag, betoogt de schrijver, dat er niets tegen te zeggen valt, zoo Nederland be schikt over de winsten op het Banka-tin behaaldalsmede over de winsten van de goevernements-koffiecultuurmits Neder land aan de Indische schatkist betale voor het gebruik van den grond, en den Ja- vaanscheu koffieplanter een loon betale, minstens gelijk aan een loon in vrijen arbeid. Batige sloten, gecreëerd door uitpersing van een overwonnen volk, zijn een oneer voor Nederland. KERKNIEUWS^ Ned. Herv. Kerk. Door het classicaal bestuur van Frane- ker zijn de heide ouderlingen en de beide diakenen der Ned. Herv. gem. te Ooster- bierum geschorst in hunne bediening, omdat zij in de godsdienstoefening op 11 Sept. 11. den heer Sikkel, vroeger predikant te Hijlaard, thans ontzet uit zijn ambt, voor de gemeente aldaar hebben laten optreden. De stukken, op deze zaak betrek kelijk, zijn gesteld in handen van het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland. Drie leden der herv. gem. te Deventer hebben zich per adres tot den kerkeraad gewend, om terug te keeren tot de kerk orde van 1619. Te Yenendaal zijn de doleerendeu het niet eens over het aantal kerkeraads- leden bij hunne gemeente. Ter gehouden vergadering wilde een hunner alles op bijbelschen grondslag ingericht hebben en drong aan op het aanstellen van 12 leden, omdater ook 12 apostelen waren geweest. De meerderheid vond echter een zestal voorgangers al zeer voldoende. Chr. Geref. Kerk. Beroepen naar de Chr. Ger. gemeente te Haarlemmermeer, Aalsin eerder weg, H. J. Kouwenhoven van Schoonebeek. Beroepen naar Leeuwarden, C. L. Laan, te Goes; naar Benesse en Noord- welle A. Wunder, te Noordgouwe; naar Eerwerd (toez.) J. Z. Schuurmans Stekho ven, cand. te Groningen. Viertal te VlissingenA. Van Veen, te Terneuzen; S. Ulfers, te Oldemarkt; dr. L. Heldring, te Zandvoort en A. H. Den Boer, te Muiden. Bedankt voorHollaudsclie Veld door J. A. P. llis Lambers, te Barneveld. Te Oostzaan is eene doleerende ge meente opgericht, welke hare godsdien stige samenkomsten zal houden in het voor dat doel gehuurde oude schoolge bouw. Koomsch-Katholieke Kerk. De Paus heeft den heer H. A. Joosten benoemd tot vicaris-apostolicus van Cu racao, met de waardigheid van titulair- bisschop van Marciana. Pater IIpctin te 's Bosch ontving bij gelegenheid van zijn 50-jarig priester schap talrijke blijken van hoogachting en waardeering, waarbij ook vele en kostbare geschenken. Duitsehland. Uit het thans bekend geworden algemeen verslag der Radeu vau Nij verheid in Duitseh land over 1885 blijkt, dat inderdaad de klacht over toeneming van kin derarbeid in Duitsehland gegrond is. In het geheele Duitsche rijk is het aautal kinderen beneden de 14 jaar, die in fabrieken werkeD, sedert 1884 van 18.882 tot 21,053 geklom men; het cijfer is dus met 2171 toegenomen. De toeneming had plaats hoofdzakelijk in Saksen, dat reeds vroeger het land van den kin derarbeid was; daar is het cijfer van 8666 geklommen tot 10,170. In Pruisen zijn slechts 5992 kinde ren in fabrieken werkzaam. De National Zeitung, die dik wijls mededeelingen van het departe ment van Buitenlandsche Zaken ont- Achwat is hij groot I wat is hij thans schoon die kleine Fabiaan 1 Daarna, getroffen door diens bleeke kleur en droefgeestig en ontsteld uiterlijk, ondervroeg hij vol be zorgdheid het kind, dat bij thans teruggevonden had. Pepe heeft mij alles gezegd, zjide Fabiaan; ik weet dat zich onder die mannen de moordenaar mijner moeder bevindt Ja! zeide Pepe; maar hij onze Vrouwe van Atocha! zullen wij hem laten ontsnappen? Dat verhoede God riep Fabiaan. Er had tusschen de drie vrienden een korte beraadslaging plaats, waarna zij besloten zoo spoedig mogelijk de houten brug, waarvan reeds sprake is geweest, te bereiken, daar dit de eenige weg was die naar Tubac leidde. XXVIc HOOFDSTUK. Het bloed dek Mediana's. Na zonder goeden uitslag verscheidene malen hunne ka rabijnen gelost te hebben, daar de afstand te groot was, hadden Oroche en Baraja niet langer gedraald zich bij Cuchillo te vervoegen. De bandiet was bleek als een doode. De kogel dien de Canadees hem toegezonden had, had hem krachtig genoeg aan den schedel geraakt om hem van het paard te werpen. Zonder twijfel zou Bois-Rosé hem als een giftig serpent onder zijne voeten vertrapt hebben, indien zijn paard niet zoo wonderbaar gedresseerd ware geweest. Ziende dat zijn meester uit eigen kracht zich niet meer op kon richten, bukte het edele dier neder opdat hij zijne manen kon grij pen en zich in den zadel zetten. Toen het hem vast in de stijgbeugels voelde, vloog het 'paard als een pijl uit den boog weg om zijn meester aan het mes van Bois-Rosé' te onttrekken. Dit was evenwel het eenige gevaar niet dat de bandiet liep. Toen hij zich weder bij zijne beide medeplichtigen Oroche en Baraja gevoegd had en alle drie zich weer met don Estevan en Pedro Diaz die hen nabij de afgesproken plaats wachtten, vereenigd hadden, had de Spanjaard niet noodig Cuchillo te ondervragen om te vernemen, dat Fa biaan andermaal aan zijn haat ontsnapt was. Het teleurgesteld uiterlijk der beide schelmen en de doo- delijke bleekheid van den bandiet, die nog geheel verdoofd in den zadel wankelde, deden don Estavan dadelijk alles raden. In zijne verwachting 'bedrogen, voelde de Spanjaard in zijn boezem een doffe razernij kooken, die weldra losbarstte. Hij wendde zijn paard tot bij Cuchillo en riep met donderende stem Laffe onhandige schurk! En in de woede die hem verblindde, en zonder te denken dat Cuchillo alleen de geheimzinnige ligging der «Goud vallei» kende, had hij een pistool uit den zadelholster ge trokken. Gelukkig voor den bandiet, wierp zich Pedro Diaz plotseling tusschen hem en don Estevan, wiens woede langzamerhand bedaarde. En die manneu die bij hem zijn, vroeg de Span jaard, wie zijn zij? De twee tijgerdooders, antwoordde Baraja. Eene korte beraadslaging had op eenigen afstand en met zachte stem tusschen don Estevan en Pedro Diaz plaats en eindigde met deze woorden, uitgesproken op een toon die allen kouden verstaan: Wij zullen de brug van den Salto de Agua ver nietigen, - zeide deze laatste - en de duivel hale hen indien zij ons voor Tubac inhalen! De ruiters vertrokken in galop. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2