NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Dinsdag 1 November 1887. No. 1327. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Puhlicite Etrani/ère G. L. OAJJBE tf Go., JOU. F. JONES, Stier,, Parijs, 3lbis Vanhonrg Montviarlre. Prij sraadsel. De volgende boekwerken zijn aan gekocht, om 2 November a.s. onder hen te worden verloot, die tot 1 Nov. eene goede oplossing van het Prijsraadselvoorkomende in de nummers van 21, 22 en 24 October, inleveren HOOFDPRIJS: GOETHEHerman en Doro thea, bewerkt door Ant. L. de Hop, groot 4o. uitg., rijk gebon den en geïllustreerd. Prijs f 10,80. PREMIËN. TER HA AR, Gedichten, 2 deelen, in prachtband en geïllustreerd. HE VEER, Trou-ringh voor het jonge Holland, in prachtband. VAN MAURIK, Uit éenPen, in prachtband en geïllustreerd. DICKENS, Olivier Twist, in prachtbaud en geïllustreerd. HILDEBRAND, de Camera Obscnra, in prachtbaud. MARLITT, De T weede Vrouw, in prachtband. STO WE, De Negerhut, in prachtb. v. LENNEP, Ferdinand Hui jok, in prachtband. CREMER, Dokter Helmond en zijne Vrouw, in prachtband. Zij, die zich vóór 1 No vember a. s op iHAARLEM'S DAGBLAD» abonneeren,heb ben óók recht tot deelneming aan de oplossing. De toekenning van Prijs en Premiën uit de goede oplossingen heeft plaats bij loting. De inzending der antwoorden moet geschieden aan ons bureau Kleine Houtstraat 9. De oplossingen zeiven moeten van eene duidelijke handteekening en eene nauwkeurige opgave van woonplaats voorzien zijn. 99" De boekwerken zijn aan ons bureau te bezichtigen. De Directie. S T I) S NI EU U S. Haarlem, 31 October. Onze stadgenoot Joh. Steenman, de gunstig bekende violist, gaf Zondag in de bovenzaal der „Vereenigiug" alhier de eerste zijner vier matinees musicales van dezen winter, welke door een talrijk, uit gezocht publiek werd. bijgewooud. De heeren J. J. Rogmans (zang) en L. Schle- gel (piano) en mej. T. Bastiaans (piano) verleenden hunne medewerking. Het pro gramma bevatte een vijftal met zorg ge kozen nummers en de uitvoering dezer mag in alle opzichten welgeslaagd heeten. De wijze waarop de heer Steenman zijn taak ten uitvoer bracht bewees dat hij voortgaat steeds ijverig te studeeren. Het eerste nummer, de „Kreutzer Sonate," werd door hem en den heer Schlegel voortreffelijk ten gehoore gebracht. De klankverhoudin gen waren zeer schoon, het samenspel on berispelijk. De technische moeilijkheden, die bij dit stuk niet gering zijn (men denke slechts aan het laatste „presto") wer den glansrijk overwonnen, alleen de „pizzi- cati" hadden wij wat duidelijker ge- wenscht. Met de andere viool-soli, (aria op de G-snaar van Bach, romance in G. dur van Beethoven en een Hongaarschen dans No. 17 van Bralims-Joachim) werd veel succes behaald. Slechts had de voordracht van Beethoven's romance o. i. wat inniger kunnen zijn. De heer Rogmans oogstte met zijn zang als altijd veel bijval. Het „Freiungslied" uit Wagner's Meistersinger klonk krachtig en grootsch. De zaal scheeu ons'voor zijn for- sche stem haast te klein. De zeer moeilijke begeleiding werd door mej. Bastiaans uit stekend volbracht. „Geistesdrang," een lied van Daniel de Lange, vol gloed en bezieling, werd sierlijk vertolkt en in de liederen „Mijn Liefken is mijn Somer" van Nicolaï en „Terugkomst" van Verhuist, bewonder den wij de aangename, gevoelvolle voor dracht van dezen begaafden zanger. De heer Schlegel voerde, behalve de piano partij der „Kreutzer Sonate", ook nog eene eigen compositie uit„Der arme Pe ter" (naar H. Heine), een werk vol ver rassende accoorden en muzikale schoon heden, dat men echter meermalen moet hooren om het op rechte waarde te schatten. Met verlangen zien wij de volgende matinees van den heer Steen man tegemoet. De rederijkerskamer„het Vliegend Wiel" gaf Zaterdagavond in .,de Kroon" hare eerste uitvoering van dezen winter. Voor eene propvolle zaal werden twee blijspelen opgevoerd;/Ik trouw met mijne dochter" van A. J. Grosz van Trockan en //Daar is Mijnheer" van M. J. Gillissen. Vooral het laatste scheen bizonder in den smaak van het publiek te vallen. De wijze waarop Trippelman, de beangste rentenier, door zijn knecht en meiden om den tuin wordt geleid was dan ook eenig en gaf den spelers ruimschoots gelegenheid een proeve van hun komisch talent af te leggen. Aan de jonge dames in heide stukken komt vooral een woordje van waardeering toe voor hun goed geslaagd spel. De rit meester in het eerste stuk was een flink figuur en de half domme, half leuke knecht in het tweede werd zeer aardig voorge steld. De voordracht van den vogolkoop- man viel mede in zeer goede aardede komische coupletten die hij debiteerde, sloegen den spijker dikwijls op den kop. Eene aangename afwisseling bezorgde het kwartet //Loreley" en de tenor van dit kwartet, die, verdienstelijk op de piano geaccompagneerd door den heer Schmöl- ling, „Zachtheid" en „Mijn Liefken is mijn Somer" ten gehoore bracht. Zoowel zijne voordracht als die van het kwartet werd luide toegejuicht. De zanger moest zich zelfs, gedwongen door het aanhou dend applaus, nogmaals doen hooren. Het lijdt geen twijfel of „het Vliegend Wiel" heeft zich dezen avond weder tal van vrienden gemaakt, en we liopen de ver- eeniging spoedig weder eens flinke stuk ken te zien opvoeren. GEMEENTERAAD. Iu de heden morgen te tien uur begonnen vergadering van den ge meenteraad zijn na mededeeling van eenige ingekomen stukken, de alge- meene beraadslagingen geopend over de strekking der begrooting voor 1888, wat betreft de beteekenis der buitengewone en gewone inkomsten en uitgaven, waaraan vooralsnog door de beer Ret baan Macaré, En schedé, 't Hooft, De Kanter en den voorzitter, den heer Kist, werd deel genomen. (De Burgemeester kon wegens ongesteldheid de vergadering niet leiden). Na breedvoerige beraad slagingen kon men omstreeks 12 uur een begin maken met de bespre king der uitgaven. Vermelding ver dient. dat de jaarwedde van den ge meentesecretaris weder werd ge bracht op f 3500, zijnde dezelfde som door den vorigen secretaris ge noten en in 1885 voor den nieuwen titularis op f 3000 teruggesteld. Dit besluit werd genomen met 20 stem men tegeu 1 (De beer Macaré), die, op grond van zijn denkbeeld om de geheele begrooting te verwerpen, meende ook aan dit puut zijne goed keuring te moeten onthouden. Ge durende de behandeling hiervan was de beer Land, secretaris, afwezig. Toen bij tijdens de pauze in de raadszaal terugkeerde wensebten de leden hem geluk met zijne promotie. Voorts zijn de bureaukosten van den gemeenteontvanger verhoogd met f 300 voor bet aanstellen van een klerk en werd de jaarwedde van den opzichter over de gemeenterei niging, den beer J. Verkoren, met 14 tegen 8 stemmen verhoogd met f 200. CTiet vervolg dezer zitting m het nummer dat morgenDinsdag, verschijnt.) Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godge leerd Genootschap hebben uitspraak gedaan over vier verhandelingen, die vóór 1 Jan. van dat jaar waren ingekomen. Aan geen der antwoorden kon de bekroning worden toegekend. Op de Kweekschool voor on derwijzeressen alhier zijn eenige plaatsen voor interne kweekelingen open gekomen. Aanmelding voor 6 Nov. bij den directeur. Bij kon. besl. is J. M. Billroth, veearts te Hoorn, met ingang van 28 Oct. voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen. Dezer dagen zal wederom een begin gemaakt worden met het in zamelen van gelden voor de kin dervoeding, die de beide voorgaande jaren zulke goede resultaten heeft opgeleverd. In de vorige winter maanden toch is 51 maal aan 400 kinderen van de openbare en bizon- dere armenscholen warm voedsel verstrekt, in het geheel 20.400 mid dagmalen. Aan de bootden der scho len wordt de verdeeliug der aau ben verstrekte kaarten overgelaten, daar zij bet best bekend zijn met de behoeften der huisgezinnen. Deze zaak werkt uitstekend tot bevordering van goed gedrag bij bet onderwijs en tegen schoolver zuim; de hoofden der scholen zijn er bizonder mede ingenomen en de commissie heelt dan ook alle reden om te mogen verwachten, dat de betrekkelijk groote som gelds, die zij voor haar doel noodig heeft, door hare mede-ingezetenen zal wor den bijeengebracht. Men meldt ons een treurige tijding. De 83jarige heqr M., emeritus predikant, vroeger hier ter stede woonachtig, thans te Amsterdam, geraakte aldaar, bij het uitwijken voor een aanrukkenden troep van de glazenwasscherij, bij de Reestraat, in de Keizersgracht.Ofschoon onmid dellijk hulp werd geboden en de heer M. op het droge gehaald, gaf hij eenige oogenblikken later den geest. Door een dame, vroeger te Ruur- loo woonachtig, thans alhier over leden, is aan de gemeente Ruurloo vermaakt f 300, met bepaling om daarvoor zilverwerk aan te schaffen voor de bediening van den Doop of het Avondmaal. Bij den Zondag gewoed heb benden storm zijn van een groot aantal daken alhier pannen en van een pas gebouwd perceel, aan de Nieuwe Gracht, een gedeelte van den voorgevel en een schoorsteen afge waaid. Door een der hevige ruk winden geraakte een jongen in de Bakenessergracht te water,maar werd dadelijk gered. Yerder zijn ons geene persoonlijke ongelukken bekend ge worden. Bij het oudroest-bleekje had heden middag een standje plaats. Eenige opgeschoten joügens bombardeerden eene uitstalling van steeuen en por seleinen kannetjes, beeldjes enz. al daar met knikkers en troffen boven dien de daarbij staande koopvrouw in het gelaat. Haar echtgenoot, in rechtmatigen toorn ontstoken, keerde zich tegen de vernielers zijner ne gotie en wilde hen te lijf, hetgeen echter door de omstanders werd ver hinderd. Zooals gebruikelijk werden van weerszijden nog eenige minder lieflijke epitheta gewisseld, waarna de partijen huns weegs gingen. Zaterdagmiddag geraakte het kind van J. Lanse? in de Ringvaart van de Haarlemmermeer, doch werd tij- tijdig gered door G. v. d. Heuvel, die zich gekleed te water begaf, naar den kleine toezwom en dezen behouden aan land bracht. Een tweetal heeren te paard, die het ongeval zagen, beloonden den moedigen redder. LETTEREN EN KUNST. Zaterdag werd in de fraaie kunstzaal van bet Panorama-Plantage, te Amsterdam, geopend de tentoonstelling van schilderijen, teekeningen en schetsen, vervaardigd door H. F. C. ten Kate. De verzameling be staat uit 70 schilderijen, aquarellen en sepia-teekeniugenstudiën en schetsen. Hoewel zijne eerste periode (184349) ^^"OXXJIXjEsto osr. 68) XXVH HOOFDSTUK. Het bloed der Mediana's. Onder de ruiters waren er eenige die hun paarden verzorgden anderen op het zand uitgestrekt in de schaduw eener cactus dachten vóór alles om uit te rusten van de vermoeienissen van een dier brandend heete dagen, waarop de gloeiende zon der heete luchtstreek de leden evengoed verstijft als de koude van de poolstreken. Een weinig verder kwamen beladen muildieren op de rustplaats aan en nog verder achter deze gingen zwaar beladen kar ren, ten getale van twintig op een slingerenden weg voort en kwamen op hunne beurt aan met den langzamen pas der muildieren, die er voor gespannen waren. Hetgeen eindelijk de blik van geen der ruiters of geleiders der karren kon zien en het oog van den arend nog zonder moeite kon ontdekken, waren in de weg die de reizigers had den moeten volgen, lijken van menschen en dieren over deze dorre vlakten verspreid, die den doortocht aanduidden dezer expeditie van gelukzoekers te midden van pas geleverde gevechten en onder de verzengende hitte van het hemel vuur. Men heeft ongetwijfeld den troep goudzoekers reeds herkend, die onder de bevelen van don Estevan stond. Toen de muildieren en de karren de halte bereikt hadden, was er eenige oogenblikken eene verwarring die evenwel slechts enkele minuten duurde. De karren werden toen met ijzeren kettingen aan elkander bevestigd, disselboom tegen disselboom, en de pakzadels der muildieren, de zadels der paarden, die verschillende hoopen uitmaakten, dienden met de cactussen en de vijgedistels om de ruimten tusschen de raderen aan te vullen, zoodanig dat zij eene geduchte barrikade vormden. De diereu werden aan de karren vastgebonden, men haalde keukengereedschap voor den dag, benevens een aan tal in de wagens medegevoerde takkenbossen. Een draagbare smidsvuurhaard werd opgezet en deze kolonie, die als bij mirakel uit den grond scheen op te komen, was weldra in volle werkzaamheid. Het aambeeld weerklonk van de hamerslagen die de hoefijzers der paarden of de banden der raderen fatsoeneerden. Een rijk gekleed ruiter, doch wiens kleederen door het stof en de zon verkleurd waren, was alleen in 't midden van 't legerkamp in den zadel geblevenhij bereed een prachtig vospaardzijne blikken vestigden zich met bezorgdheid op hetgeen rondom hem voorviel. In dien ruiter is het gemakkelijk het hoofd van den troep te herkennen, den hertog van Armada. Intusschen hielden zich drie mannen bezig om op de hoogte van de terp de spijlen van eene linnen tent in den grond te bevestigentoen deze opgericht was, zag men op den top eene roode banier wapperen, waarop een schild af gebeeld was met azuren achtergrond en zes gouden sterren met deze zinspreuk: «Ik zal waken.» De ruiter steeg daarna van zijn paard en na, zoo het scheen, aan een zijner mannen, die weer in den zadel sprong en zich uit de legerplaats verwijderde een bevel gegeven te hebben, trad hij nadenkend in zijne tent. Al deze toebereidselen hadden nauwelijks een half uur vereischt, zoo scheen de gewoonte ze vereenvoudigd te hebben. Ter rechterzijde van het legerkamp, in de richting van het Oosten, maar ver achter de golvingen der heuvels, ver hief zich uit deu schoot van het zand een bosch van gom- boomen en hoornen van ijzerhout, de eenige hoornen die in de dorre vlakten tieren. Een tweede troep ruiters had in de schaduw van dit bosch halt gehouden. Daar waren evenwel noch karren, noch muildieren, noch eenige verschansing; maar dit was de eenige tegenstelling niet welke deze laatste troep met den eersten aanbood. Hij scheen wel dubbel zoo talrijk te zijn. Aan de bronzen gelaatskleur der ruiters, sommige bijna naakt, anderen met lederen kleederen bedekt en de wap perende vederbossen vau arendsvederen, hel rood gekeurd, aan de gele verf waarmede hunne gezichten waren be smeerd, aan de wilde versierselen hunner paarden, was het gemakkelijk een troep Idianen te herkennen, die op 't oor logspad waren. Tien onder hen, waarschijnlijk de opperhoofden, waren rondom een haardvuur gezeten, dat meer rook den vlam

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1