kerknieuws. slechts door enkele stukken vertegenwoor digd is, geeft het geheel toch een zeer goed overzicht van de ontwikkeling van zijn talent. Behalve enkele genre-tafereeion aan het Marker volksleven ontleend, die tot de eerste periode behooren, vindt men vooral in ruim aantal aanwezig de tafe— reelen uit het krijgsmansleven der 17e eeuw, waarvan hij bizondere studie maakte, benevens ook eenige uit het salonleven der 18e eeuw. Het mag wel eigenaardig heeten eu het getuigt van onverflauwde geestkracht, dat het laatste stuk dat Ten Kate's atelier verliet, wat het sujet betreft, van een nieuw streven getuigenis geeft. Het stuk, 3 bij 2,25 M. groot, is door den schilder genoemd de geesels der maat schappij, voorgesteld door vijf kapitale figuren, welke de verschillende plagen, als daar ziju: de geldzucht, de ontucht, het anarchisme enz. verzinnelijken. Ds. J. J. L. ten Kate schreef tot toelichting eenige versregels bij deze allegorie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne laatste zitting aan de Too- neelschool weer subsidie verleend. Jhr. mr. I. K. W. Quarles van Ufford heeft zich, op verzoek van de fa miliebetrekkingen van mr. de Bruyn Kops en van den uitgever van //De Economist", bereid verklaard, voorloopig do redactie van dat tijdschrift, dat althans tot hot einde van dit jaar in geheel ongewijzig- deii vorm zal verschijnen, op zich te nemen. Uit het verslag, uitgebracht in de vergadering der Amsterdamsche afdeeling van „Toonkunst", blijkt dat het ledental 880 bedraagt, waaronder 836 gewone, 14 leden kunstenaars en 30 honoraire leden. De zangvereeniging telt 280 gewone en 3l honoraire leden en genoodigden. De rekening, tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 13.471 werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden verkozen de heeren Gompertz en Yan Hall en herko zen de heeren Ralmseu en Yan Rees. Do beroemde tenor Tamagno, die „Otello" van Venli creëerde, is door een impresario geëngageerd voor 50 opvoe ringen van die opera in Zuid-Amerika, voor 14,000 frs. per avond! Inhoud van de „Portefeuille" Ho. 31 Jozef Israëls, l'Homme et 1'Artiste (met een zincographie en een groote plaat naar Israel's „de Nettenboetsters"). De be- tooverde kris, door Melati van Java. Verknoeiing van schilderijen. J. G. II. Mann, Nieuwe composities. Joh. Brug man, Zonderlinge critiek op muzikaal ge bied. Serenade (muziek van S. de Lange, woorden van Eiore della Neve,) Taco II. de Beer, Vertaalrecht of Nadruk. Otto Hen 110 am Rhijn, Van Holbewoner tot Koning der aarde. Levensteekenen. Alexander Allardyce, De Stad van den Zonneschijn. Erlachliof, Roman van Ossip Schubiu. In en Om don Schouw burg, door Mr. de. V. De Kroep, too- neelspel in één bedrijf, door K. H. de Quéker. Op hoog bevel. Het too- neel in de Hoofdstad (Possart, Eijne Be schuiten, Zwaar beproefd). Une étoile qui file. LEGER EK VLOOT. Aan den ln schrijver der marine J. Woerlee, gedetacheerd bij de verificatie van 's Rijks zee-instrumenten te Leiden, is de gouden medaille Yoor 36-jarigen dienst met gratificatie van f 50 uitgereikt. Aan den staftrompetter Pelts, in garnizoen te Venloo, is Zaterdagmorgen de zilveren medaille uitgereikt voor 24- jarigen dienst. Met Mei a. s. wordt verwacht een verwisseling van de garnizoenen tusschen Amsterdam en Hoorn. Te Amsterdam komt dan het 2e bataljon van het 7e regiment infanterie, van welk regiment aldaar nu het le bataljon in garnizoen ligt. ONDERWIJS. Tot hoofd der openbare school te Schel- linkhont, tegen eene jaarwedde van f 800 met vrije woning en tuin, is benoemd de heer W. Seigers, te Weesp. Do raad der gemeente De Rijp heeft het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs verhoogd van 20 op 40 galden. Te Groningen is door Burgemeester en Wethouders goedgekeurd het programma voor het examen tot het verkrijgen eener akte van algemeene toelating als be- waarschoolhouderes, vastgesteld door de commissie „ad hoe" aldaar. Het examen loopt over: lezen, schrijven, rekenen, be ginselen der vormleer, der Ned. taal, van opvoedkunde en onderwijs, handteekenen, aardrijkskunde, vaderlandsche geschiedenis, kennis der natuur, zingen en gymnastiek. Bij gelegenheid van de viering van het jubileum van prof. Buijs Ballot te Utrecht, op 16 November a. s., zal eene commissie aau den hoogleeraar aanbieden een gouden, een zilveren en een bronzen medaille, waarop aan de eene zijde zijn beeltenis prijkt en aan de keerzijde een toepasselijk opschrift is aangebracht, daarbij zal gevoegd worden een album, bevattende de namen en woonplaatsen der gevers, alsmede een oorkonde van de stichting van oen „Buijs Ballot-medaille", elke tien jaren uit te reiken aan den binnen- of buitenlandschen geleerde, die zich op het gebied der meteorologische wetenschap het meest verdienstelijk zal hebben gemaakt. Des namiddags zal den hoogleeraar een diner worden aangeboden. Aan het vergelijkend examen voor hoofd der school 110. 16 te Arnhem heb ben van de 168 adspiranten die zich aan gemeld hadden, ruim 130 deelgenomen. S51 N N Si L A N I). De gewone audiëntie van den min. van Oorlog zal op Donderdag 3 Novem ber a. s. niet plaats hebben. (Stct.) Ook uit Hoogezand, Helmond, Utrecht en Breda worden adressen aan de Eerste Kamer gezonden, waarin wordt aangedrongen op aan neming van Hoofdstuk VIH (defen sie) der Grondwet. Ook het wetsontwerp tot be perking van de uitoefening van het recht van vereeniging en vergade ring is weder ingediend. De Regee ring heeft echter de laatste alinea van art. 1 laten vervallen, omdat daardoor aan den minister van Bin- uenlandsche Zaken eene macht werd verleend, welke aanleiding zou kun nen geven tot te groote centrali satie en de zorg van het plaatselijk bestuur voor het weren en voor komen van wanordelijkheden zou verminderen. Ook art. 8 van het ontwerp is vervallen, omdat er geen reden bestaat om zijdelingsche op ruiing bij monde hier afzonderlijk stafbaar te stellen, terwijl art. 131 Strafwetboek zou blijven gelden voor schriftelijke opruiing. Aan al de postdirecteuren is eene circulaire gezonden, houdende verzoek om het in te zenden adres aan Z. M. den Koning in zake het pensioen voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, waartoe besloten werd in eene vergadering van rijkstelegraaf-ambtenaren, den 19en Oct. jl. te Amsterdam gehou den, te willen steunen door een op zegel gesteld adre3 van adhaesie, door hen en alle ambtenaren in hunnen krin? onderteekend. De opzending van die adressen wordt verzocht niet vóór, doch al thans uiterlijk 15 Nov. a. s. Door een der leden zal in de eerstkomende Statenvergadering der provincie Drente een belangrijk voor stel worden, gedaan. Dit voorstel strekt, om gedurende tien jaren 4 pet. rente te garandeeren over het kapitaal voor de stoomtram Assen Wildervank. Men verneemt dat in Decem ber een examen zal plaats hebben voor de betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat. Het plan is ontworpen om een hulde te brengen aan de nagedach- tenis van den man, aan wien Neder land de vestiging zijner macht in den Indischen Archipel goeddeels is verplicht, aan Jan Pietersz. Coen. Toen in 't begin van dit jaar de dag werd herdacht waarop hij vóór 300 jaar te Hoorn 't levenslicht aan schouwde, werd het plan geopperd te zijner eer in zijn geboortestad een standbeeld te doen verrijzen. Een circulaire is thans verzonden, en op onderscheidene plaatsen heb ben zich comité's voor dit doel ge vestigd. De circulaire eindigt aldus «Het Nederl. volk is aan Jan Pietersz. Coen, is aan hem om zich zelvea een standbeeld schuldig. Het woord: «een volk, dat zijn groote mannen eert, eert zich zeiven», is geen ijdel woord. Het getuigt van zijn eigen verwantschap met die mannen door zulk een monumentaal familieportret. «Het behoeft waarlijk geen be toog dat wij recht hebben fier te zijn op een man als Jan Pietersz. Coen. Het kan geen ijdelheid heeten, dat wij deze fierheid openlijk toonen. Want het standbeeld van JanPietersz. Coen zal niet alleen getuigen hoe fier wij zijn op zijne daden, zijn eer, zijn roem, het zal ons te vens herinneren aan zijn geloovig en heldhaftig woord: «Desespereert niet!» De hoofdingenieur Snethlage die zich in de Transvaal bevindt wegens den spoorwegbouw, keert op I November naar Nederland terug. Het benoodigd kapitaal voor den aan te leggen tramweg Venlo- Tegelen-Steijl is reeds volteekend. Eene bekende Amsterdamsche persoonlijkheid, die dag aan dag de bevreemding, soms den lachlust op wekte van houderden wandelaars in de Kalverstraat, door de hardnek kigheid waarmee hij voor den win kel van de heeren Verweegen en Kok, zadelmakers, naar den paarde- kop bleef staren, welke boven dezen winkel prijkt, is plotseling overle den. De man, die vroeger in weelde had geleefd en toen vier h zes luxe paarden hield, meende in dien kop de beeltenis van zijn geliefkoosd rijpaard uit zijne goede dagen te herkennen en dit was hem niet uit het hoofd te praten. Strijk en zet kon men hem 's middags in de Kal verstraat vinden, telkens terugkee- rende om met het hoofd ver achter over naar den paardekop te staren. Even strijk en zet vond men hem 's avonds bij Van Haarlem in de Nes, waar hij ouder het gebruik van één enkel kopje koffie van 7 II u. den avond sleet. Men liet den ongelukkige, die niet wel in het hoofd was, maar niemand kwaad deed, zijne vreemde gewoonte rus tig volgen. Hij behoorde tot eene aanzienlijke Ilaagsche familie, door wie hij in de laatste jaren ook werd onderhouden. Men schrijft ons uit Zaandam: Zondagmorgen is hier aan de spoorbrug over de achter-Zaan een goederenwagen, die door den sterken wind werd voortgedreven, in het water gestort. In de Voorzaan is een vlot van een 3000 balken drift:g gewor den en uit elkander geslagen, en op de werf van Gebr. Gras is een sta pel deelen omgeworpen, en zijn enkele daarvan zelfs een heel eind voortgeslingerd. In 't algemeen is door den storm bij verschillende fabrieken nog al schade aangericht. In een koffiehuis te Alkmaar had op een der laatste marktdagen het volgende plaats: Een der bezoekers wilde vertrek ken en vroeg den kastelein hoeveel hij schuldig was. «Zestig cent». «Zestig cent, hoe kom je dóAr bij, dat is veel te veel!» «Wel neen; voor stalling, een borreltje en een kop koffie 30 cent en voor de dertig doosjes lucifers, die je af en toe weggemoffeld hebt elk 1 cent, dus samen 60 cent!» De bezoeker betaalde en sneed terstond uit. Te Leiden heeft Zaterdag op de Waardgracht een zesjarig meisje, terwijl de moeder eene boodschap deed, door met vuur te spelen, zoo danige brandwonden bekomen, dat men weinig hoop op haar levens behoud heeft. Zondagavond is uit den goud smidswinkel van Saakes te 's-ILage gestolen een open doos met 48 gou den ringen met steenen en versie ringen, 2 gouden armbanden in étui's, 2 verschillende broches en een paar oorknoppen. Vermoedelijk zijn aan dezen diefstal schuldig twee jonge mannen, de een met donkeren knevel eu een litteeken op een der wangen, en de ander met rossige bakkebaardjes. De hoofdcommissaris van politie aldaar verzoekt opspo ring, aanhouding en bericht. Aan eene schuit van de reede- res wed. Dijkhuizen te Schevenin- gen, schipper P. Pronk,zijn door eene sloep van Trouville in de Noordzee tien netten met toebehooren ont vreemd. Volgens nadere verklaring van schipper M. Pronk, voerende de Johanna fy Geertruidalag hij 11. Woensdag aan zijne netten en wer den er hem 15 door een onbekenden Ostendeuer visscher afgehakt. Hij zocht of hij ze kon vinden, en wer kelijk tegen den namiddag zag hij zijn joon boven water. Er onmiddel lijk heen zeilen was zijn eerste werk, doch door de stille zee kon hij er niet zoo spoedig zijn als hij wensGhte. Een Fransch schip naderde de netten en nam ze aan boord; door teeke nen en de Hollandeche vlag gaf hij den Franschman seinen dat het zijne goederen waren; deze zulks bemerkende, kapte de lijn door en hield tien netten aan boord, terwijl schipper Pronk er later nog 5 vond. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Te Scheveningen is Zondag door den storm de geheele zinken dakbedekking van de winkels in de galerij aldaar afgewaaid en terecht gekomen voor het kurhaus aan de landzijde. Geene persoonlijke onge lukken zijn daarbij voorgevallen. Tal van personen kwamen in den loop van den dag naar de aange richte schade zien. Te Tilburg zijn nu bij een anderen fabrikant eenige ruiten in het woonhuis verbrijzeld. De reden hiervan wordt hierin gezocht, dat genoemde fabrikant wegens de wei nige werkzaamheden een gedeelte van het werkvolk bij beurten voor eenigen tijd laat Daar huis gaan, met welken maatregel de werklie den niet tevreden schijnen te zijn. Uit de gemeenteDiessen bij Hil- varenbeek verneemt men, dat in den nacht van 27 op 28 dezer in de R- K. kerk aldaar is ingebroken door één of meer personen, die zich door een der ramen den toegang verschaften en toen beproefden de deur der sacristie te verbreken. Zij moeten echter onraad hebben be speurd, daar zij zich alleen met medeneming* van eenig geld uit de offerblokken weder hebben verwij derd. Uit Rozendaal wordt gemeld dat Zaterdagnacht omstreeks 3 uren nabij het station de veetrein van Leeuwarden in volle vaart zijdelings in eenen manoeuvreerenden trein is geloopen. De verwoesting was verschrikke lijk. Over eene lengte van ruim honderd meter zag men niets dan stukken en brokken van wagens; verscheidene stuks vee zijn gedood of lagen zwaar verminkt langs den weg. Ook de machine is erg geha vend. Yoor zoover bekend is, zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het reizigersverkeer on dervond slechts geringe vertraging. Vrijdagnacht hebben dieven inbraak gepleegd in de pastorie te Lemiers, gem. Vaals. Zij hebban ten nadeele van den bewoner, uit eenen schrijflessenaar ontvreemd eene som van f70 b f80, en verder verschillende goederen medegeno men. Een paar oude schoenen wer den door hen achtergelaten. Het spoor der dieven is tot heden nog niet gevonden. RECHTZAKEN. „Reclit voor Allen" deelt mede, dat de ingestelde strafvervolging tegen dat blad, wegens het veelbesproken stuk „Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker", niet wordt voortgezet. Bij vonnis van de rechtbank te Tiel van Vrijdag is de notaris P. C. Swemer, te Waardenburg, uit zijn ambt van notaris ontzet. Ned. Herv. Kerk. Bij de doleerenden te Groningen is be roepen dr. W. van den Bergli, te Yoort-r liuizeu, ook te Haarlem bij dezelfde ge meente beroepen. Burgemeester eu Wethouders van Haarlem hebbeu bij besluit van 20 Octo ber jl. aan het bestuur der Vereenigde Kerkelijke Kas (doleerende Gereformeerde Kerk) aldaar vergunning verleend tot het oprichten van een gebouw tot uitoefening van den openbaren godsdienst in de per- ceelen aan de Ridderstraat geteekend 110. 29 en 31, kadaster sectie C, 110. 542 en 543. Zaterdag had bij de Herv. gemeente van West-Zaandam de stemming plaats ter benoeming van 9 loden van het kiescol lege. De candidate» der anti-confessio- neele vereeniging zijn allen met groote meerderheid van stemmen verkozen. Zaterdagavond werd te Zaandam van wege het Protestantenbond in het kerk gebouw der Doopsgezinde gemeente W.Z., onder leiding van ds. Adriani van Edam, eene godsdienstoefening gehouden, waarin de Kerkhervorming werd herdacht. In weerwil van het zeer ongunstige weder was een vrij talrijk gehoor opgekomen. BUITENLAND. Engeland. De door den Lord- mayor van Londen samengeroepen vergadering van leden van het ten vorigen jare gevormde hulpcomité tot lenigiug van den toen in Londen heerschenden nood heeft zich thans tegen de samenstelling van zulk een comité en tegen de inzameling van een centraal fonds verklaard, omdat het grootste deel van het geld niet ten goede komt aan de ware nood- druftigen. De nood onder de zoo genaamde beschaamde armen zoo heette het is als altijd wel groot, maar volstrekt niet buiten gewoon. De armbesturen zullen hun ne beste krachten inspannen om in dien werkelijken nood te voorzien. gaf en gaven elkander van hand tot hand de calumet of lange pijp, die in hunne raadsvergaderingen rondgaat, over. De volledige uitrusting van ieder dezer hoofden bestond in een lederen schild, dat in eene dichte franje van vederen eindigde, eene lange lans, een knots eu een mes. Deze wa penen lagen op den grond ln hunne onmiddellijke nabijheid. Op eenigen afstand van den haard, ver genoeg om de beraadslagingen van den raad niet te verstaan, hielden vijl krijgers ieder twee paarden in de band, welke zonderling opgetuigd waren met houten zadels met ruw leer over trokken en vossenhuiden, die de achterstaartriemen vers;er- deD. Het waren de tien paarden der opperhoofden; de vijf krijgers schenen nauwelijks hun vuur te kunnen bedwingen. Terwijl voortdurend de pijp van hand tot haud ging, wees de een den ander met den vinger op een punt aan den gezichteinder. De oogen van een Europeaan hadden hoogstens een klein grijsachtig wolkje kunnen ontdekken; maar het oog van den Idiaan herkende daarin een lichte rookkolom, die op steeg uit de omheining van de legerplaats der blanken. Op dit oogenblik kwam een Indiaansche bode aan met eene naar het scheen gewichtige tijdiDg, want alle ruiters schaarden zich om hem. Tusschen de halte der Indianen en de verschansing der blanken ontdekte het oog des arends nog een anderen rui ter, maar alleen en huiten het bereik van het gezicht der blanken en der Indianen. Dat was ongetwijfeld de man tot wiens opspoting de bode uitgezonden was, die wij de leger plaats der goudzoekers hebben zien verlaten. Deze ruiter bereed een appelgrauw paard; hij stond stil en zijn rijdier, met uitgestrekten nek en geopende neus gaten, scheen evenals degene die het bereed, een nog on zichtbaar spoor te zoekeu. De ruiter droeg de ledereu klee ding der banken, zijne gelaatskleur daarenboven, alhoewel gebruind en zijn dichte zwarte baard, duidden genoegzaam aan, dat hij tot het blanke ras behoorde. De man te paard het wasCuchillo vervolgde eens klaps zijn weg door de woestijn; daarna deed hij zijn paard een der verhevenheden der vlakte bestijgeD. Daar scheen zijn blik door een dubbel voorwerp getroffen, want zijne oogen vestigden zich beurtelings op de rookkolom die uit de legerplaats der gelukzoekers opsteeg en op het bivak der Indianen. Maar de Indianen bemerkten hem ook, want een lang gerekt gehuil als van honderd panters, steeg op en de ko ning der vogels, door dit rumoer verschrikt, verloor zich weldra als een zwarte stip te midden der wolken. Toen de bandiet zag dat de Indianen als uitgehongerde wolven hem op de hielen zaten, vluchtte hij met lossen teugel in de richting der rookkolom. Eindelijk, een weinig verder, nog aan den gezichtseinder en zoodanig geplaatst dat zij een driehoek vormde met de twee andere legerplaatsen, onderscheidde zich te midden van een dunnen nevel een andere groep mannen, nauwelijks zelfs aan den arend zichtbaar. Deze nevel werd veroorzaakt door de uitwasemingen eener vrij breede rivier waarvan de oevers door boomen overschaduwd werden, en in welker midden een soort eilandje was gelegen. Op 't midden van dit eilandje bevonden zich op dit oogenblik verschillende personen. Maar waren zij met hun tweeën, drieën of vieren; dit kon men door ien nevel niet onderscheiden. Zij konden evenwel dit laatste getal niet overschrijden. Het gedeelte der woestijn, waarvan wii de verschillende gasten hebben doen kennen, eindigde bij de rivier waarvan hier boven sprake is. Zij liep van het oosten naar het westen van het eilandje in twee takken en vormde een uitgestrekte delta, die in een keten 'van heuvelen eindigde; maar een dichte nevel bedekte deze heuvelen en alleen het oog van God had door dezen sluier van dampen kun nen heendringen. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2