NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaamaii". Donderdag 3 November 1887. No. 1329. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Prijsraadsel, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau; Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 reg-els 50 Cents iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. r Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publioite Etrangere G. L. DAJJBE Co., JOII. F. JONGS, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmarlre. DE OPLOSSING VAN HET dat wij onzen abonnés hebben aan geboden, is als volgt le Oplossing. HermaN AardE ArnolD, ArenD RoeR LuleA,LöfstA,LyksalA,LandskronA EinmA, ElizA, EmiliA, enz. MecbeleN Als bovenstaande zijn 921 antwoor den ingekomen. 2e Oplossing. NathaN AardE ArnolD, ArenD RoeR DanemorA EmmA, EmiliA, enz. NameN Als bovenstaande zijn 624 antwoor den ingekomen. Zij, die bij de "VERLO TING der prijzen, welke Don derdag, 3 November, des mor gens ten 10 ure zai plaats hebben, tegenwoordig willen zijn, vervoegen zich daartoe nan ons bureau, Kleine Hout straat No. 9. De Directie. S i A 1) S N1 E LI 11 S. Haarlem, 2 November. De reeks voordrachten, dezen win ter te geven door de afdeeling Haar lem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenwerd Dinsdagavond geopend door den heer Justus van Maurik, uit Amsterdam. De talent volle spreker trad op voor een goed gevulde zaal in de sociëteit «De Kroon» en werd reeds hij zijn bin nenkomen geestdriftig toegejuicht. Spreker droeg een tweetal oor spronkelijke schetsen voor, getiteld «Mijn studeervertrek en mijn buurt» en «Iets over massage», beide door hun grappigen en origineelen in houd en de wijze van voordracht de toehoorders in ruime mate böeiend. Vooral de tweede was, ook om hare actualiteit, bizonder geëigend om de lachspieren in beweging te brengen. De geschiedenis van den gemasseer- den majoor was zeldzaam grappig. De wijze van voordragen, die den heer van M. eigen is, weet de per sonen, die in het verhaal voorkomen, als met de zintuigen des toehoorders in aanraking te brengen. Het was dan ook geen wonder dat niets in staat was de aandacht der aanwe zigen van de voordracht des heeren van M. af te leiden. De jeugdige dienstbode, die vol gens het bericht in ons vorig num mer in hare twee dieneten kleederen en kleinoodiën had gestolen, is door de politie opgespoord en heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Eene 34-jarige werkvrouw heeft zich alhier door middel van inslui ping schuldig gemaakt aan diefstal van een koperen waterketel. Het gestolene had zij reeds verkocht en de opbrengst aan sterken drank besteed. toestand op het droge. Aan de ver eende pogingen van twee doctoren gelukte het, de 'levensgeesten van den man weder op te wekken, die daarna naar het politiebureau werd vervoerd. Een Dinsdagavond had voor eeu bier huis in de Anthouiestraat een op loopje plaats, veroorzaakt door het volgendeDe vrouw, die dat bier huis houdt, leeft al sedert geruimen tijd met haar echtgenoot in onmin. Deze was binnengekomen om een glas bier te koopen, (zijne vrouw chijnt hem zelfs geen «vrij potje» te gunnen), waarop beiden twist kregen, die zóó hoog liep, dat vrouwlief haar man een slag met een pook op het hoofd toebracht, waardoor aan dat lichaamsdeel eene bloedende wonde ontstond. Toen hij daarna de deur uitkwam werd hij door eenige zijner kennis sen, die hem stonden op te wachten, aangehitst de ruiten stuk te slaau, hetgeen door hem werd gedaan, met het gevolg echter dat hij zijn hand en pols gevaarlijk verwondde. Het schandaal was reeds afgeloopen eer de politie er een einde aan kon maken. De verwonde is in het St. Elba- beth-gasthuis ter verpleging opge- Maandagavond geraakte een veer tigjarig werkman, die in beschon ken toestand verkeerde, in de Nieuwe Gracht bij de kazerne. Eenige spoe dig toegeschoten militairen brachten den drenkeling in bewusteloozen De verwonding van den postbode J. v. d. P. te Haarlemmermeer, die Maandag van een wagen af sprong, omdat de paarden op hol gingen, zijn van zoodauigeii aard dat hij eenige weken onder genees kundige behandeling zal moeten blijven. LETTEREN EN KUNST. Sigrid Arnoldson, die Zaterdag te 's-Hage optreedt, is 20 jaren oud en een leerliuge van muie. Artót. Zij is een der laatste ontdekkingen van Strakosch, heeft zich reeds met succes te Moskou, Londen en in haar vaderland (Zweden) doen hooren, en zal 1 Dec. optreden in de Opéra-Co- mique te Parijs. LEGER EN VLOOT. Ingevolge machtiging des Konings, wordt Zr. Ms. schroefstoomsehip le klasse //Van Galen" met den len December a. s. in dienst gesteld, met besteraming voor bui ten Ia ndschen dienst, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapiten t. z. J. Loots. De le luit. F. A. T. Sommer, van het 4e reg. inf., heeft voor den tijd van 5 jaar detacheering bij het leger in Oost-Iudië aangevraagd. De 2e luit. E. W. baron van der Cappellen, van het ie reg. huzaren, is overgeplaatst bij het dépöt-escadron, in garnizoen te Leiden. Maandag zijn in Deu Haag aange komen de onderofficieren van de verschil lende wapenen, die tot 15 Januari e. k. eenen gymnastiek cursus aan de normaal schietschool zullen volgen. De le luit. F. J. G. Ten Eaa, van het reg. grenadiers en jagers en de 2e luits. jhr. E. A. L. Gevers Deynoot van het 8e reg. inf., en H. Kist, van het O.-I. leger, worden van 15 Nov. tot 81 Dec. gedeta cheerd bij 's rijks geweerwinkel te Delft, en zullen van 2 Jan. tot 31 Maart 1888 den cursus bij den normaal schietschool volgen. Het commando van Zr. Ms. artille rie instructieschip «Het Loo" word heden door den kapt.-luit. ter zee H. van Broek- huijzen overgegeven aan den luit. ter zee der le klasse P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur. Het //Utr. Dbl." verneemt dat het legerbestuur bij de Pegeer in g een voorstel heeft aanhangig gemaakt om de formatie van het korps militaire paardenartsen iu dier voege te wijzigen dat aan het hoofd daarvan een majoor komt te staan. Deze hoofdofficier zou dan ontheven worden van den gewonen garnizoensdienst en op het bureau van den chef der Yle afdeeling van het departement van Oorlog worden werkzaam gesteld, als chef van den vete- rinairen dienst. De le luit. der mariniers van der Ban, belast met het bevel over het deta chement mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, heeft heden dat bevel overgedragen aan den le luit. der mariniers J. M. Ente van Gils. Bij kon. besluit is benoemd voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 21 October 1887, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid 2de kl., de arts R. Boerma Jzn. Het detachement van de lSecomp. van het 4e reg. vestingartillerie, onder commando van den le luit. C. Wafelbak ker, dat sinds eenigen tijd op het fort van den Nieuwen Maasmond in bezetting heeft gelegen, keerde Dinsdag naar 's Hage terug en werd vervangen door een ander gedeelte dier compagnie onder den le lui tenant H. G. de Bruijne. Gedurende dezen winter zullen ge combineerde oefeningen op de kaart te Helder worden gehouden door land- en zeemacht. Als leiders zullen optreden ko lonel W. H. van Marle, commandant van het 4e reg. vestiug-artillerie en do kapi tein-luitenant ter zee J. A. Snoeck, haven meester te Willemsoord. ONDERWIJS. De min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche taal aan de P. H. B. school met 3-jarigeu cursus te Heerenveen te vervullen is. Jaarwedde f2000. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 7 Nov. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelb. onderwijs dr. A. T. Van Aken, te 's-Hage. LANDBOUW EN VEETEELT. Maandag is de najaarsveemarkt in de Beemster gehouden. De aanvoer was vrij grootprijzen middelmatig. De beste soor ten maakten echter goede prijzen. De naj aars veemarkt te Enkhuizen zal gehouden worden op Vrijdag 11 Nov., dus drie dagen voor de groote Hoornsche koemarkt. Het genootschap//OeconomiaEnchusiana" zal eene premie van f25 toekennon aan den aanvoerder en een van f75 aan den kooper van het grootst aantal runderen, dit laatste onder beding, dat dit aantal miustens 25 bedrage. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft het voornemen om, even als weleer vroeger geschied is, f500 be schikbaar te stellen voor het stationeeren in het a. s. voorjaar van een daartoe het best gekeurden hengst, waartoe later gega- (Vgden zullen worden opgeroepen. VISSCHERIJ. Niouwediep, I Nov. Door eenTes- selscheu visscher is op de zandbank Onrust een zeer groote zalm gevonden, die daar was aangespoeld. De visch bracht f21 op. Nieuwe diep, 1 Nov. Dertig korders brachten heden 20 tot 100 schelvissehen ten afslag, terwijl door trekkersbooten 12 tal haring werd aangevoerd; schelv. gold f45 a 50.50 't honderd en haring f6.05 a 5.80 per tal. RECHTZAKEN. Ontvoering van minderjarigen. Voor de rechtbank te Amsterdam, Ka mer van strafzaken, stond Dinsdag terecht Elisabeth Boon, oud 32 jaren, wonende te Amsterdam. De bekl. was gehuwd geweest met zekeren Thomas Geijssen, maar het huwelijk was op zijne vordering bij ver stek door echtscheiding ontbonden. Een later door haar ingesteld verzet mocht niet baten, zoodat de eenmaal op grond van overspel uitgesproken echtscheiding gehandhaafd werd. Het uit den echt ge sproten kind werd door deu rechter aan den vader toegewezen, die het driejarig knaapje bij de echtelieden Buwalda, op den Nieuweiulijk te Amsterdam, ter verpleging besteedde. Hij betaalde daarvoor een rijks daalder in de week buiten de kleederen van het kind. De moeder de bekl. was echter niet voor goed van haar kind cheiden. Zij mocht met toestemming van haar gewezen man eens per week haar kind zien, en de echtelieden Buwalda maakten zelfs geen bezwaar, haar daartoe meerdere malen in de gelegenheid te stellen. Het scheen echter dat zij daarmede niet tevreden was; althans toen juffrouw Bu walda op 12 Sept. jl. met het kind op het Hekelveld wandelde, maakte de bekl., geholpen door hare pleegmoeder en eenige andere bevriende vrouwen, zich van het ventje meestor. Noch de tusschenkomst van een commissaris van politie, noch die van den officier van justie mochten baten Zij weigerde hardnekkig het kind af te geven en heeft het tot den huidigen dag onder hare hoede. Vandaar de terechtzit- tiug. De bekl. erkent de feiten volmondig. Op de vraag: waarom zij het kind met zich voerde, antwoordt zij, dat het bij de echtelieden Buwalda verwaarloosd werd. Slechts in zooverre wordt deze bewering bevestigd, dat het ondergoed van het knaapje wel iets te wenschen overliet. FSUILLETO JKT. 701 XXVlIIe HOOFDSTUK. de legerplaats der goudzoekers. Laat ons voor eenige oogenblikken Fabiaan en zijne beide makkers, die op bet eiland eene toevlucht gezoebt hebben, rusten, en zeggen wij een woord over den troep gelukzoekers en hun opperhoofd. Het is tegen het einde van den tienden dag van hun marsch dat wij hen weervinden, na aan de Indianen op hun tocht, bij de tallooze hinderpalen der woestijn, eene schatting van veertig der hunnen betaald te hebben. Maar ofschoon reeds verzwakt door de vermindering hunner getalsterkte, waren tnsschen deze gelukzoekers en de Indianen, die altijd bereid waren om de overweldiging van hun grondgebied te be strijden, de kansen nog ongeveer gelijk. Van weerszijden wa6 het dezelfde arglist, dezelfde gewoonte om bijna on merkbare sporen te vólgen. De hebzucht der eenen even- ardde ook de wreedheid der anderen. Niettemin was de geestdrift niet meer zoo vurig als op den dag waarop zij vau Tubac vertrokken waren. Don Estevan evenwel, die de pave scheen te hebben alles te voorzien, verzuimde geen enkelen voorzorgsmaatre gel. Tot nu toe handelde bij dergelijke expedities elk man om zoo te zeggen op zichzelf, alleen aan zichzelf en aau zijn paard de zorg zijner verdediging overlatende. De Spanjaard had deze avonturiers aan tucht gewend en hen gedwongen hem te gehoorzamen; de karren die hij aangekocht had. dienden als middel van vervoer en ver dediging. Op dezelfde maDier reisden eertijds de oude volken van het noorden op hunne verwoestende tochten naar het zuiden van Europa. Don Estevan had deze taktiek medegebracht uit de Vereenigde Staten, waarvan de be woners voorbestemd schenen om de woestijnen van het Amerikaanscbe vasteland te doorkruisen en te bevolken. Ook was nog geen enkele expeditie zoo ver in het laDd binnengedrongen als deze, welke onder de bekwame en machtige leiding van een aanvoerder als don Estevan stond. De verantwoordelijkheid, die op dezen laatste, die men in gedachten verzonken zijne voor hem opgerichte tent heeft zien binnengaan, rustte, zou voldoende zijn ge weest om zijn voorhoofd te verduisteren, maar misschien dacht bij meer aan het veriedene dan aan het tegenwoor dige of de toekomst. Don Estevan had de wilskracht van Fabiaan kunnen ver gelijken met de bloohartigheid van den senator Tragaduros; medegesleept door den loop der gebeurtenissen, had hij er alleen aan gedacht zijn neef van zijn weg te verwijderen. Toen de jongeling na eene beleedigende bedreiging aan den broeder zijns vaders toegezonden te hebben, in den afgrond verdwenen was, bad deze eensklaps eene onmetelijke leegte gevoeld. Eene 6lecht gesloten wonde opende zich opnieuw in zijn hart. Op het toppunt van wereldsche grootheid gekomeD, ontbrak hem ééue zaak. Wat bij er ook voor gedaan bad om het zich te ontveinzen, herleefde toch de trots van het geslacht in hem. Toen zijn neef dood was, had zich eene levendige symphatie voor den jongeling van hem meester gemaakt en hij dacht er aan hoe deze vurige, onbedwing bare, door dona Rosario beminde jongman den senator in de uitvoering van zijn vermetel plan had kunnen vervan gen. Hij betreurde bet, zich door de gebeurtenissen te heb ben laten beheerschen en op het oogenblik waarop de laatste der Mediana's na hem, voor zijne oogen verdwenen was, betreurde hij uit hoogmoed den erfgenaam zijn naams dien hij eensklaps weergevonden bad en die zoo waardig was dien naam te dragen. Niemand na hem kon er de herinnering van vereeuwigen. Nu het oogenblik daar was, waarop hij eene trede verder ging klimmen naar de ver overing van de vGoudvallei,» die hij wist dat dicht bij was, deed zich die spijt nog levendiger gevoelen. Dit was evenwel niet de eenige zorg die don Antonio de Mediana bezig hield. De afwezigheid van Cuehillo was voor hem ook een voorwerp van ongerustheid. De gedachte aan trouweloosheid die hij voor het door dringend oog van don Antonio de Mediana had weten te ontveinzen, maar die deze thans begon te begrijpen, maakte hem ook nadenkend; zijn vermoeden was maar al te zeer juist. Cuehillo bad een aanzienlijk eind op de Indianen voor

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1