ransel. Bij vele manschappen deed zich ook het verschijnsel voor, dat de heupen, waarop de patroonzakken, die aan den koppel bevestigd zijn, rusten, zoomede de plaats, waarop de patroontasch drukt, ver wond waren. Geen der manschappeu was nochtans achtergebleven, wat ook goed was, vermits bij gemis aan bespanuiiig geen ziekenwagen den troep vergezelde. Onverklaarbaar is, dat na zulke vermoeiende marsclien manschappen van het aldus uitgerukte bataljon denzelfden dag gebezigd worden om in volle wapenrusting de wachten in het garnizoen te betrekken. Veel waakzaamheid kan toch waarlijk van zulke schildwachten niet gevorderd worden. 1 Nov. jl. den dag waarop de kon. vereeniging „Het Eereteeken voor belang rijke krijs verricht in ge nte 's-Hage haar 18-jarig bestaan herdacht, mocht zij van wege een hoog geacht buitengewoon eere lid der Vereeniging -buiten 's-llage woonachtig eene belangrijke bijdrage ontvangen als bewijs van belangstelling ten behoeve der Weduwen en Weezeukas der Vereeniging. Het transport der kon. Ned. zee macht, dat den 3en Dec. aanst. per stoom schip „Noord-Brabant" naar O.-I. zal worden overgevoerd, zal bestaan uit: de machinisten le kl. v. k. J. Veglel en S. Bakker, de machinisten 3e kl. P. J. van Ham, A. E. J. Pierson, A. II. de Bats, J. PI. van Mastrigt, W. M. Broek, J. Engels en A. Elshove, en de machinist- leerlingen der le kl.A. Herweyer, C. P. L. Nilaut en J. Hardebol. ONDERWIJS. Examens lager onderwijs te 's Hage Geëxamineerd voor de akte als onderwijzer 8 candidaten. Toegelaten de heerenU. Cardinaal en A. de Jongste, uit Rotter dam, en P. G. van der Leer, uit Kralingen. Voor de betrekking van hoofd aan de openbare lagere school der 3e klasse voor jongens en meisjes, geuahmd de Pa- relschool, te Amsterdam, hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. Woensdag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuni versiteit te Leiden, de heer P. Buys (ge boren te Kallantsoog) met acad. proefs., got.: //De lijdelijkheid van den rechter in verband met de wijziging van art. 79 B. Rv. bij de wet van 23 December 1886a. Staatsblad no. 230. Naar de ,7Zutpli. Ct.« verneemt, heeft zich te Arnhem, onder voorzitter schap van den heer 1). M. Klein, eene commissie gevormd tot het bijeenbrengen van gelden, teneinde een fonds te stichten uit welks renten Arnhemsche jongelieden, die zich aan de Joodsche wetenschap wij den, eene studiebeurs ontvangen. Daar het fonds gesticht zal worden tot aandenken van den heer H. Frankfort, leeraar bij de Israël, gemeente aldaar en pas overleden, zoo draagt het den naam van //Naphtolie- Ilertz-Frankfort-fonds. De heer IC. Hofkamp, te Groningeu, herdacht Dinsdag jl. den dag, waarop hij voor 25 jaar zijne betrekking van hoofd der leerschool, verbonden aan 's rijkskweek school voor onderwijzers, aanvaardde. Den heer W.Schut te Alkmaar werden Dinsdag bij zijn 5O-jarigen dienst als on derwijzer hartelijke bewijzen van hoog achting en genegenheid betoond. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 2 Nov. Acht en zestig korders brachten heden 3 tot 30 tongen, 5 tot 20 roggen, 3 tot 30 mand jes kl. schol, 2 tot 6 manden schar en 30 tot 350 schelv. ten afslag, terwijl nog door een beuger 7 0 schelv. en door trek kersbooten 56 tal haring werden aange voerd; tong gold 70 cent, rog 70 a 82 cent per stuk, kl. schol f2,25 a f3,30 per mandje, schar 1,20 a 1,25 per mand, kor.-sclielv. 40 cent, beug-schelv. 50 cent per stuk, en haring f4.50 a f3.95 per tal. Hl N N15 L A 1). Bij kon. besl. is benoemd bij het wapen der genie, en wel- bij den staf van het wapen, tot kapt. de le luit. F. H. L. de Wijs, van dien staf. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Januari a. s., benoemd tot leden in de commissie, belast met de directie van de weduwen- en weezeukas voor de officieren van de landmacht, A. C. baron Snouckaert van Schauburg, gepens. maj. der eav., P. van der Burg, gepens. kapt. der art., en B. K. van Tuinen, kapt. bij het 7e reg. infanterie. Bij kon. besl. is de dirigeerende offi cier van ge:. 2e kl. dr. K. W. Gratama, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f1541. De jaarlijksche belooning van het vacante kantoor der directe belastingen en accijnzen te Breskens c. a. kan op f2100 gesteld worden, terwijl de kosten van be heer (waaronder de bezoldiging van sub- ontvangers te Groede, Nieuwvliet en Schoondijke) op f 460 's jaars worden geraamd. Krachtens kon. besl. van 20 Mei 1869 no. 30 is genoemd kantoor dus gerang schikt in de zevende klasse. De gewone audiëntie van den minis ter vau Binnen land sche Zaken zal op Za terdag 5 November a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ot.) Du "Slot." v;ui 3 dezer behelst eonen staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamers te Batavia, Samarang ou Soerabnja, waarvan de suldo's, als do som van f 250 niet to bovengaande, door do daarop rechthebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. De „Stct." (lio. 258) bevat de sta- tuten der volgende vereenigiugen, erkend volgens de wet van 22 April 1885 („Stijl, no. 32). „De kerkelijke Kas," te Zwartsluis; „De Kerkelijke Kas", te Leiderdorp; „De Kerkelijke Kus", te Harderwijk; de gods dienstige zangvereeniging „Santo Servicio y Association Amical," te Amsterdam; Veglielsche spaarbank-vereenigiug. (Wijzi ging van art. 17 dor statuten); „De Ker kelijke Kas", te Woudsend, IJpecolsga, Indijk en Smallebrugge, gevestigd te Woudsend„De Kerkelijke Kas", te Barne- veld„De Kerkelijke Kas", te Bennekom gymnastiek- en schermvcreeuiging E. E. F. onder de zinspreuk „Dor ever Eriends", te Roermond. (Gewijzigde statuten). De „Stct." (uo. 2 5 y) behelst de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens do wet van 22 April 1885 „De Kerke lijke Kas", te Nuuspeet, gemeente Ermelo; „De Kerkelijke Kas", te Leimuiden c. a.; „De Kerkelijke Kas*, te Metslawier en Niaivier (gemeente Oostdougeradeel), ge vestigd te Metslawier; Vriendschap en Uitspanning, te Amsterdam; ijsclnb „Arn hem" te Arnhem. (Gewijzigde statuten), ou Groninger studentenroeivereen. „Aegir", te Grouingon. De heer Canevarobuitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister van de Peruaansche republiek bij bet bof van Italië, te Rome, bevindt zich met het personeel zijner legatie te 'a Hage, teneinde in de zelfde hoedanigheid te worden ge accrediteerd bij het Nederlandsche Hof en in verband daarmede zijne geloofsbrieven aan te bieden. Zoodra deze overhandiging heeft plaats ge had, zal het gezantschap zich met hetzelfde doel naar Brussel begeven alwaar de republiek Peru door de zelfde legatie zal vertegenwoordigd worden. De standplaats van het ge zantschap zal te Rome gevestigd blijven, omdat het diplomatiek ver keer in Italie's hoofdplaats leven diger is dan te 's Hage en Brussel, maar de legatie zal telken jare in den zomer eenigen tijd in laatstge noemde plaatsen resideeren. De nieuwbenoemde vertegen woordiger van den H. Stoel bij onze rea-eering, mgr. Rinaldini, wordt hedenavond te 6 uren uit Brussel te 's-Hage verwacht om zijn post als Apostolisch Internuntius te aan vaarden. Het Petit Journal bevat onder het opschrift «Un ami de la France» een zeer waardeerend artikeltje over het overleden lid der Kamer den heer De Bruijn Kops, aan wiens verdiensten als economist warme hulde wordt gebracht. In den ouderdom van 59 jaren is te 's-Hage overleden jhr. mr. A. L.A.Gevers,kamerjonker desKonings. Zooals een bericht in ons bui- tenlandsch nieuws reeds kortelijk meldt, ontsliep Woensdagmorgen te Londen, na een langdurig lijden, Jenny Lind, eenmaal de «Zweedsche Nachtegaal» en gedurende haar ge- heele leven de weldoende, edele vrouw. De beschaafde wereld bleef harer gedenken, ook toen zij reeds lang niet meer zong. In 't bizonder hebben de muziekvrienden in ons vaderland eene vriendelijke herin nering aan de groote zangeres. Jenny Lind, de stichteres en de bescherm- vrouw van de Maatschappij «de Toekomst,» zong meermalen op con certen van die philanthropische ver eeniging ten bate van het onder steuningsfonds. Van verschillende kanten zoo wordt uit Enkhuizen gemeld is voor de aanstaande verkiezing van een lid der Prov. Staten, in plaats van den heer N. Donker, die benoemd is tot lid der Eerste Kamer, candidaat gesteld de heer H. J. K. vau den Steen, burgemeester van Spanbroek en Opmeer. De leden vau den Alg. Ned. Wielrijdersbond in da provincie Utrecht zullen aanst. Zondag 6 Nov. eenen tocht maken van Utrecht over de Bilt, Zeist en Soesterberg naar Baam. Van laatstgenoemde plaats keert men rechtstreeks over de Bilt terug. De afstand heen en weer be draagt ongeveer 50 K. M. De afrit zal plaats hebben des morgens om negen uur aan het sta tion Maliebaan. In de vergadering der Staten van Gelderland heeft de heer Vi- tringa, van Nunspeet, de aandacht van Gedeputeerden gevestigd op den desolaten toestand, waarin de «be dijking van Dronthen» keert, een toestand die, vooral bij de te wach ten najaarsstormenongetwijfeld groot gevaar oplevert. Gedeputeer den gaven toezegging van spoedige verbetering. Da Staten van Utrecht hebben het advies van Gedeputeerden, op een verzoek om een jaarlijksche subsidie voor het Museum van Kunst nijverheid uit de provinciale fondsen, naar de afdeelingen verzonden. Bij het notarieel examen zijn geslaagdvoor het eerste gedeelte, de heeren G. M. N. de Ruijter, te Breda; J. Offerhaus, te Winschoten; H. A. Juste de la Paisières te Delft. Tweede gedeelte H. Roos te Gro ningen, J. C. L. Esser, te Tilburg, P. L. Pieterse, te Nieuwer-Amstel W. E. Roozenburg, te HoornH. J. van der Vlerk te Utrecht; J. J. B. Goossens te OirschotW. F. del Campo geb. Camp, te Oosterhout. De examens zijn hiermede ge ëindigd. De Amsterdamsche afJeeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft, in een rond schrijven, tot de verschillende afdee lingen het verzoek gericht, om het imperatief mandaat af te schaffen. In eene Woensdag door de vereeniging «De Unie» te Amster dam belegde volksvergadering trad Woensdagavond op de heer W. E. Willink Ketjen uit 's-Hage, ten betooge dat hij op valsche beschei den en in strijd met de wet als kapitein der infanterie O.-I. leger eervol ontslagen en van zijn eigen dom beroofd is. Hij leverde daar mede eene uitbreiding en toelich ting van zijn bekenden brief, in Het Vaderland, van 30 Sept. dezes jaars verschenen, waarin hij de gronden aanstipt die hem recht geven te beweren, dat te zijnen op zichte roof, wetschennis en fraude is gepleegd. Tot in bizonderheden deed hij uitkomen, hoe hij gedu rende 5 jaren vruchteloos getracht heeft, eerst in Indié zelf, later in Nederland recht te zoeken langs wettigen weg en gedurende dien tijd door de hoogste regeerings- autoriteiten gepaaid is geworden met beloften van plaatsing in ci- vielen dienst, en hoe zij zelfs door aanbieding van geld zijn stil zwijgen trachtten te koopen. Ver geefs heeft hij zich ten slotte ook tot de Tweede Kamer gewend, die hem met het getuigenis, dat zijne eer «ontegenzeggelijk» onaangetast gebleven was, en hij een «sieraad had kunnen uitmaken van het In dische leger», doch dat zij zich on bevoegd verklaarde in nader onder- zoek zijner grieven te treden, naar huis zond. Hij doet ten einde raad, thans een beroep op het Nederland- sche volk, om hem te steunen in zijne pogingen, een onderzoek uit te lokken naar zijne grieven, welk onderzoek, volgens spreker, nood wendig zou moeten leiden tot eene vervolging te zijnen opzichte, we gens hoon en laster. De rede, in zeer gematigde be woordingen uitgesproken, werd met groote aandacht door het overtal- rijke publiek gevolgd. Eerst toen door het bestuur, in den geest van het gesprokene, eene motie werd gesteld, ontstond er een zeer ver ward en lang gerekt debat: eenige bekende hoofden der socialistische partij (Fortnijn, Van de Stadt en Croll) verzetten zich tegen hare strekking, op grond der overweging (die volgens hen de heer Ketjen zelf deelde blijkens het slot van zijn open brief!) dat aan de regee ring elk bewijs van vertrouwen ver spild was. De motie luidde: «De openbare volksvergadering op 2 November in «Maison Stroucken» bijeengekomen, noodigt het bestuur der Unie uit, zich tot de regeering en de volkevertegenwoordiging te wenden met verzoek aan den her haaldelijk uitgesproken wensch van den heer Willink Ketjen om aan een nieuw onderzoek naar zijn grieven gehoor te geven.» Hoewel de heer Ketjen en ook het bestuur deden uitkomen, dat deze motie niets be doelde dan het provoceeren van een rechtelijk onderzoek, bleef de vergadering, die voor het meeren- deel uit volgelingen van de oppo santen bestond, de meening hand haven, dat zij voor geene aanne ming vatbaar was. Reeds geruimen tijd voor den aan vang der vergadering had een groote menigte post gevat voor het gebouw, zij groeide in die mate aaD, dat aan velen de toegang geweigerd moest worden. N11. Cl Een kostbaar terrein, de tuin van den heer Van Eeghen, bij de Hoogesluis te Amsterdam, is ver kocht aan dr. Mendas de Leon, tot oprichting van een gebouw voor de vrouwen-cliniek. De burgemeester van Hengeloo mr. A. D. van Assendelft de Coningh heeft tegen het einde van dit jaar om redenen van particulieren aard, eervol ontslag uit zijne betrekking verzocht. Woensdag werd de school voor vrouwelijke handwerken, de zoo zeer weldadig werkende inrichting voor meisjes uit de visschersbevol- king te Scneveningen, gesticht door wijlen H. M. Koningin Anna Pau- lowna thans voortgezet onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning, volgens gewoonte heropend. Als bewijs dat deze nuttige stich ting bij Schevenings bevolking steeds hoog gewaardeerd wordt kan wor den vermeld, dat voor de vele aan vragen ook dit jaar plaats te kort was. De opening werd bijgewoond door mevr. Heijen-Kruseman, secretaresse en mevr. BanckVan Spengler, pen- ningmeesteresse der Ned. Vrouwen- vereeniging «Arbeid Adelt,» waar van H. M. de KoniDgin bescherm vrouw is. Dgllv. ZH. en 'sGr.) Eenige maanden geleden stierf de geneesheer van Urk, dr. Bode, en hoewel de gemeente f 1000 jaar wedde en vrije woning aanbiedt, waarvoor alléén doodschouw en vaccinatie worden verlangd, is de betrekking nog steeds vacant. Er liggen schrijft men aan de Stan daard verscheiden kinderen ziek en enkele zijn reeds overleden krachtig dringt de correspondent er dan ook op aan dat de Regeering in dien treurigen toestand zal voor zien, bijvoorbeeld door tijdelijk eenen officier van gezondheid naar de ge meente te detacheeren. Dinsdag vervoegde zich bij een paar heeren op Feijenoord een tamelijk goed gekleed jongmensch, zijne hand ophoudende om eene kleinigheid en met gebaren te ken nen gevende dat hij doofstom was. Door medelijden gedrongen gaven zij hem eeuig geld. De gewaande doofstomme begaf zich met dit geld naar eene tapperij en vroeg daar om een glaasje klare jenever. Ziende dat hij bespied werd koos hij on middellijk het hazenpad. De stoker die te Medemblik het ongeluk had, dat hem de teenen vau een der voeten door een loco- tief werden afgereden, is terstond naar het gasthuis te Hoorn ver voerd, waar hem de verbrijzelde dee- len zijn afgezet. De toestand van den lijder is echter bevredigend. De verminking zal hem niet ver hinderen later zijn taak weer waar te nemen. De Spaansche veehandelaren, die in den iaatsten tijd in Fries land vee opkochten, zaten in den veetrein, die bij Roozendaal ont spoorde. Volgens in de gemeente Utingeradeel ontvangen bericht zijn zij zoowel als hun vee-transport, er goed afgekomen. Op een stuk land achter de Prooststraat bij den Amsterdamschen straatweg te Utrecht werd Zondag morgen het lijk gevonden van juffrouw S., te dier stede woonach tig. De omstandigheid dat het lijk geheel ontkleed was en de kleeren op een hek hingen geeft allen grond, zegt het Uir. Bil, om te vermoeden dat de vrouw, die sedert geruimen tijd ieed aan godsdienstwaanzin, zich in een vlaag van ijlhoofdigheid heeft ontkleed en daarna te slapen ge legd, waarna zij door de koude be vangen en overleden is; van geweld schijnt althans niet het minste spoor te zijn ontdekt geworden. Op den straatweg van Beilen naar Westerbork geraakte Dinsdag het paard van een landbouwer die gaan, welke zij op mij toegepast hebben, raad ik niet welke de oorzaak van het geweervuur, dat wij gehoord hebben, kan zijn. Gelooft gij dus dat zij in deze woestijnen eene prooi hebben kunnen bemachtigen? Waarom niet, antwoordde de oude herder op deze vraag van Baraja. Sinds twee dagen is onze vriend Cuchillo nog niet teruggekeerd en ik vrees dat die duivels zich ten zijnen koste zullen vermaken. Indien zij hem even zoo behandelen als zij mij gedaan hebben, dan moge God zijne ziel genadig zijn! Maar van welke behandeling spreekt gij Die kastijding moet toch zoo vreeselijk niet zijn, dewijl gij er aan ont snapt zijt. Meent gij? Welnu! ik verklaar u, dat, van de sche delhuid beroofd, in stukken gescheurd, langzamerhand ver brand te worden, in een woord dat alle martelingen die zij uitvinden daarbij, in vergelijking niets zijn. Demonio! hernam Baraja, het is denk ik toch niet wanneer zij verbitterd zijn, dat de Indianen zich ver maken met iemand aldus te martelen? Dat doen zij als zij goed gehumeurd zijn; want het gebeurt zelden dat zij niet tevreden zijn wanneer zij eenige gevangenen gemaakt hebben. Alzoo, indien het ongeluk wildet dat gij in hunne handen vielt, vriend Baraja, bid God dan dat de Apachen dien dag goeden zin hebben en gij zult er met eeue wreede maar ten minste zeer korte marteling afkomen. Vijf of zes minuten denk ik! Vijf of zes uren, soms meer, maar.... Benito werd door de aankomst van Oroche gestoord. Signor Diaz, zeide deze laatste, don Estevan moet u eenige oogenblikken spreken en verzoekt u in zijne tent te komen. Diaz stond op en volgde Oroche, terwijl hij Baraja en Benito hun gesprek liet voortzetten. Ik heb gisteren het bekommerd gelaat van don Es tevan opgemerkt, zeide Benito. Alhoewel hij sinds het vertrek van de hacienda en voornamelijk sedert het oogenblik waarop die jongeling met zijn paard in den stroom gestort is, nooit bizonder vroolijk is geweest, kwam hij mij toch heden meer bekommerd voor daar naar gewoonte. Baraja gevoelde wel eenige gewetenswroeging bij de herinnering aan dat ongeluk, want als men zich de mede- deeling herinnert door Pepe den Slaper aan den Canadees gedaan, was de gelukzoeker een van hén geweest die op den Spanjaard en op Fabiaan hadden gevuurd. Hij wendde het dus over een anderen boeg om het gesprek weer op te nemen op het punt waar het gestoord was geworden. Gij zeidet dus, herhaalde hij, dat deze marte ling vijf of zes uren duurt, soms meer, maar Maar nooit minder, voor het overige zult gij na mijn verhaal kunnen oordeelen, dat zes uren marteling soms beter zijn dan vier en twintig, want van alle manieren van sterven, is de wreedste te sterven van schrik. Loop naar den duivel met uwe vertelsels! riep Baraja: ik weet niet waarom ik er zoo op gesteld ben u aldus te ondervragen. Het is vreesaanjagend, maar tevens leerzaam, en daar gij ter gelegenertijd in handen van de Indianen kunt vallen, is het goed te weten wat u in zoodanig geval te wachten staat; het is altijd een troost bij gebrek aan een betere. Houd toch op! zeide Baraja zuchtende. Alles goed en wel beschouwd, zie ik dat het beroep van goud zoeker een afschuwelijk handwerk is. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2