NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 7 November 1887. No. 1332. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. Z. DJ. JJBE Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. STADSNIEU W S. x Haarlem, 5 November. De Vrijzinnige Kiesvereeniging vergaderde Vrijdagavond om te be raadslagen over bet vervullen der vacature in den Gemeenteraad. Als candidaten waren voorgesteld de beeren Gallandat Huet, mr. A. W. Thöne (die echter verzocht had niet in aanmerkiüg te komen) en prof. Bosscha. Met 38 van de 71 uitge brachte stemmen besloot de verga dering mr. R. H. J. Gallandat Huet opnieuw candidaat te stellen. Door een aantal ingezetenen is hooger beroep bij Z. M. den Ko ning ingediend tegen de beschik king van bet gemeentebestuur alhier, houdende vergunning tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceel aan de Zijlvest get. no. 35, verleend aan J. P. Stol alhier. Vrijdagavond te 8 uur had in de kleine zaal van den heer Prinsen, Wijde Appe- laarsteeg alhier, de eerste algemeene ver gadering plaats der ,/Vereeniging van Eigenaren van huizen en woningen tot verwaarborging van gerechtskosten ont staan door gedwongen ontruiming, tegen gebrekige huurders." Na mededeeling van de gemaakte ge rechtskosten in het afgeloopeu kwartaal werd het aandeel bepaald, dat elk der leden, naar het aantal ingeschreven wo ningen, in die kosten had bij te dragen, en bleek verder dat de vereeniging reeds met succes gewerkt had. Tal van waar schuwingen aan gebrekige huurders toe gezonden van wege het bestuur der ver eeniging hadden reeds dadelijk of schik king of ontruiming ten gevolge, waardoor dus verdere kosten werden voorkomen. Dat deze samenwerking aan eigenaren in eene lang gevoelde behoefte voorziet bleek uit het feit, dat zij die nog niet tot het lidmaatschap zijn toegetreden, zich tegenover hunne huurders er op beroepen, lid te zijn van deze vereeniging om zoodoende zonder in de te maken kosten te deelen toch van de vereeniging gebruik te maken. Om dit laatste te voorkomen werd met algemeene stemmen besloten, de namen der leden te pnbliceeren, waar door meerdere bekendheid aan de vereeni ging zal worden gegeven en niemand, zonder in de kosten bij te dragen, van het bestaan ervan zal genieten. Nog enkele opmerkingen werden gemaakt omtrent het aannemen van nieuwe leden en daarna de vergadering gesloten. Om tot het lidmaatschap te worden toe gelaten vervoege men zich bij den heer J N. Warnier, Spaarne hoek Damstraat, bij wien alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen zijn en het reglement der vereeniging ter inzage ligt. Te dezer stede is in den ouder dom vau 70 jaren overleden de al gemeen bekende dr. J. N. Ramaer, sedert 1884 inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en gedurende eene reeks van jaren ge neesheer van het krankzinnigenge sticht St. Joris, te Delft. Dinsdag 8 November a. s. zal het veertig jaren geleden zijn dat J. Groeneveld, werkzaam in de stel- plaats der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij, bij genoemde maat schappij in dienst trad. Voor de groote Yelzer najaars veemarkt zullen twee stoombooten varen vanwege de directie W. Bus. Van Hillegom 3.30, BenDebroek 3.50, Cruquius (Haarlemmermeer) 4.10, ^Haarlem 5.Spaarndam 5.45 uur 's morgens. Terug van Yelzen, langs de Oost en Westzijde vau Haarlemmermeer. Wegens de markt geen dienst langs de Oostzijde van Haarlemmermeer. Voor de groote najaars-vee- markt te Alkmaar zal de directie W. Bus op 7 November 3 stoom booten naar vermelde plaats laten varen. Van Haarlem 2.Spaarndam 2.45, Houtrakpolder 3.10 uur 's morgens. Terug van Alkmaar, langs de Oost en Westzijde der Haarlemmermeer. Eene extra-reis zal gedaan worden vanwege den stoombootdienst «Carsjens» langs de Haarlemmer- mee op Maandag 7 November, naar de grooteAlkmaarder veemarkt. Van Oude-Wetering 's nachts 12, vanHaarlemmermeer bij Aalsmeer id. 1 uur. De terugreis is onbepaald. LETTEREN EN KUNST. Op het eerste avondconcert der Orkest vereniging te Amsterdam traden de pia nist H. Tibbe en de violist C. Timmner als solisten op. Het //Hbll" prijst de goede hoedanigheid van den heer Tibbe, die de finale van het B moll Concert vanSchar- wenka schitterend speelde, en de meester lijke voordracht van den heer Timmner, die o. a. eene schitterende en effectvolle Ta- rentella van Tibbe speelde. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant herdacht Donderdagavond in een plechtige algemeene vergadering zijn 50- jarig bestaan. Ruim een 40tal leden wa ren opgekomen, onder welken men op merkte den Commissaris des Konings jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein en den burgemeester jhr. P. J. Van der Does de Willebois, benevens den secretaris der ge meente mr. J. G. N. Sassen, De aftre dende bestuursleden de heerenP. J. Vau der Does de Willebois, mr. P. E Van Cooth, Aug. Sassen, J. Ringeling en mr. F. A. J. Van Lanschot, werden herkozen; terwijl in de plaats van den heer J. A. Van der Burgh, die verzocht had voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen, werd gekozen mr. Max Van Dam te Breda. Nadat vervolgens de rekening en verantwoording van den penningmeester waren opgenomen en goedgekeurd, werd het woord gegeven aan den heer Aug. Sassen uit Helmond, die, hulde brengende aan de nagedachtenis van wijlen mr. N. C. Krom, in leven secretaris van het Ge nootschap, dieus portret, in een sierlijke lijst gevat, het Genootschap ten geschenke aanbood. Vervolgens werd door den voorzitter, jhr. mr. P. M. E. Van Meeuwen een feestrede uitgesproken, waarin de wording, het doel en de geschiedenis der stichting werden ontvouwd, en dankbaar herdacht de belangrijke steun, dien het Genoot schap gedurende een halve eeuw o. a. van de provincie en de gemeente heeft mogen ondervinden. Mad. Eidès De Vries zal den 7den dezer in de Groote Opera te Brussel in de rol van ,/Ophélie" optreden. Coquelin zal eerst in Januari ons land bezoeken en dan o. a. in het nieuwe stuk van Pailleron //La Souris" optreden; hij zal daarin de rol vervullen, die Worms in de //Comédie-FranQaise" creëeren zal, terwijl de rol van mile. Reichemberg door mme. Bertbe Stuart zal worden vertolkt. Er valt niet aan te twijfelen, zegt de //Pall Mall"//Jozef Hofmann is wer- lijk een kleine jongen en werkelijk een muzikaal genie. Het publiek komt er spoe dig genoeg achter of men het //humbugt" maar ook of iets werkelijk goed is en dat is met Hofmann het geval. 2500 meuschen sloegen hem aandachtig gade op het jong ste //Popuhiir Concert" met een bewon derenswaardig aplomb begon hij Beetho- vens //Pathétique", maakte een fout na weinige maten, maar speelde verder voor treffelijk met eeu kinderlijke opgewektheid en frischheid, met een natuurlijke gave van phraseeren en met een bewonderens waardig meesterschap over zijn instrument. Ziju //recitals" zijn zoo druk bezocht, dat een extra-uitvoering is aangekondigd.!/ De Ho 1 landsche Le 1 ie, no. 18 Vormen. Over de verschillende stijlen en het gebruik er van in de handwerken (geïllustreerd), door Anna de Witt. De dochter van den stationchef, naar het Eng. Reisgenooten. Domonico, een schil- dersleven. LEGER EN VLOOT. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip der le kl. //Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein t. z. J. C. Joekes, in den namiddag van 2 de zer van Cadix vertrokken tot voortzetting van zijne reis. De leiding van den militairen ge neeskundigen dienst bij het garnizoen te 's Gravenhage is door dr. Gratama aan dr. Van der Stok overgegeven, die thans voor- loopig in zijne plaats als eerstaanwezend officier van gezondheid in de residentie is aangewezen. Het plan bestaat om de twee bat terijen vau het 3e regiment veld-artillerie, nu te Roermond in garnizoen, op 1 Mei te verplaatsen naar Breda. De ritmeester D. Blaauw, van het 2de reg. huzaren te 's Hertogenbosch, heeft non-activiteit aangevraagd. Aan den kapt. van het reg. gren. en jagers Mac-Leod, dezer dagen uit Indië teruggekeerd, is een langdurig verlof tot herstel van gezondheid verleend. Ten vorigen jare werd aan de wedu wen der officieren van de landmacht, le den van het officiersweduwen- en weezen- fonds, voor het 4e kwartaal eene verhoo ging van pensioen uitgekeerd ten bedrage van 20 pet. van het pensioen van dat kwartaal. Men verneemt, dat de stand der kas niet toelaat, ook dit jaar eenige gratificatie uit te keeren. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de commissie tot het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid weuschen te verkrijgen tot het geven van middelb. onderwijs in de Nederl. taal en letterk., geschied., aardrijksk., staathuishoudk. en statistiek, staatsinrichting en schoonschrij ven, voor het jaar 1887 zitting zal houden te 's Gravenhage. De ,/Stct." van 4 dezer bevat het verslag der commissie, belast met het af nemen van het examen van hen, die de bewijzen weuschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen voldoende voorbereid zijn, vermeld in art. 4 der wet van 28 December 1878 (Stbl. no. 222), en geregeld hij kon. besluit van 12 Februari 1879 (Stbl. no. 35). Bij het arts-examen te Leiden zijn bevorderdde heeren K. A. E. Seipgens en J. P. A. E. Noorduijn van het le ge deelte, en de heer A. J. van Walsem tot arts. Voor de vacante betrekking van directrice der bewaarschool te Uitgeest is het volgende alphab. drietal opgemaakt; mej. M. E. van Hartrop uit Leiden, mej. J. Kiljan uit Hoorn en mej. C. van Wal raven uit Dordrecht. Aan de tegenwoor dige directrice, mej. A. van Loenhout is, op haar verzoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de uitstekende wijze, waarop zij zich gedurende 10 jaren van hare taak heeft gekweten. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 4 Nov. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: wPollux,"sch. Groenendijk,met 2700 sehelv. (waarvan 600 lev.), 8 lev. en 6 doode kabelj. en //Pernis," sch. Meijboom, met 4000 schelv. (waarvan 1400 lev.), terwijl door 6 korders 36 tongen, 1020 roggen, 815 mandjes kl. schol en 60150 sehelv. werden aangevoerd. Schelv. gold f 14 a 35 het honderd, lev. kabelj. f 3.35, doode dito f2.35, tong 65 ct., rog 85 ct., per stuk, en kl. schol f2.95 a f3 per mandje. 151IV N li N L A N D. Bij kon. besluit van 31 Oct. jl. is be noemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heer A. J. van Koolwijk, Roomsch-Katholiek priester en pastoor te Oranjestad op het eiland Aruba. Bij kon. besluit van 2 Nov. is be paald, dat, met wijziging in zooverre van het kon. besluit van 24 Sept. jl. de be noeming van 's konings adjudant in bui tengewonen dienst den gepensioneerden luitenant-generaal van het leger in Nederl. Indië, K. van der Heijden, tot comman dant van het Koloniaal Militair Invali denhuis op //Bronbeek," is ingegaan op (heden) 5 Nov. Bij Zr. Ms. besluit van 8 Nov. is benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de arroiulissements-rechtbank te Assen mr. W. C. A. Scholten, thans ambt. van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten in het arr. Rotterdam voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam. Bij kon. besluit van S Nov. is G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, benoemd tot burgemeester der gemeente Doornspijk. Bij kon. besluit van 3 Nov. is L. J. Volkers benoemd tot machinist in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, voor het tijdvak van 1 Januari 1888 tot en. met 31 December daaraanvolgende. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) De Stct. van Vrijdag bevat het ver slag der commissie in 1887 belast met het afnemen van het landmetersexamen, overeenkomstig de koninkl. besl. van 28 Juli 1865 (Stbl. no. 87) en 30 Juni 1882 (Stbl. no. 78). FEUILLETO 73} XXVIIIe HOOFDSTUK. De legerplaats der goudzoekers. De menschelijkheid? Dat ontken ik niet; maar om persoonlijk belang? Wat gebeurt er met den reiziger die 's nachts de dwaallichtjes in de moerassen volgt? Hij komt terecht in den modder die hem verzwelgt. Welnu, onder ons gezegd, schijnt mij Cuchillo, naar zijn gezicht te oor- deelen, een dier gidsen op wier aanwijzingen de goudmijnen op modderpoelen uitloopen. Hebt gij dan de geruchten niet gehoord, die onder de mannen onzer expeditie in omloop zijn. Hoe zoo? Dat deze expeditie niet zooals alle voor gaande, op goed geluk ondernomen is, en dat don Estevan in deze woestijnen het bestaan van een uitgestrekte goud mijn kent? Zonder twijfel kent hij er het bestaan van, want ik zou wedden dat deze geruchten gegrond zijn, maar de ligging er van kent hij niet en ik heb goede redenen ge vonden om te gelooven dat Cuchillo dienaangaande meer weet dan hij er van wil zeggen en dat zijn dood voor ons een onherstelbaar verlies zoude zijn? Ik twijfel er aan, hernam de oude bediende het hoofd schuddende, het gelaat van Cuchillo is een van dezulke die een geoefend oog niet bedriegen. Ik hoop overigens dat ik mij in hem vergis. Bah! gij ziet alles ook even donker in. Het is waar dat ik u moet toeschijnen als een dier onheilspellende vogels, die alleen noodlottige tijdingen aan kondigen. Niemand minder dan ik vreest het gevaar en intusschen komt het mij voor dat God mij een zeker voor gevoel gegeven heeft; dezen avond zelfs, weet ik niet welke inwendige stem mij waarschuwt om op mijne hoede te zijn; en alles wel beschouwd, waarom? Wie kan beletten het geen moet gebeuren? Kijk daar eens! die dieren houden opnieuw op met eten om te luisteren! Mits zij maar niet beginnen te sidderen, zeiae Baraja. Wat is er aan te doen, hernam de oude herder, wat mij betreft, indien gij hij het goedvindt, ga ik mij, in mijn mantel gewikkeld, uitstrekken om te slapen. En de daad bij het woord voegende, wikkelde hij zich in zijn wollen mantel en strekte zich op den grond uit, met het hoofd rustende op een der pakzadels, die aan den voet der verschansing opgestapeld lagen. Maar Baraja was er verre af hetzelfde leerstelsel aan te kleven als de vroegere herder. Zijne verbeelding schil derde hem duizende schrikwekkende spoken, die in de zoo indrukwekkende duisternis der woestijn oprezen. Elk oogen- blik scheen het hem dat het gehuil der Indianen de diepe stilte kwam verstoren die gevaren verborg, waarvan het minste voldoende was om zijne haren te berge te doen rijzen. Des nachts vooral heeft de moedigste mensch die oogenblikken van zwakheid en zonder nu juist overmoedig te zijn, kon de geruïneerde hacieudero toch geen lafaard genoemd worden. Hij beproefde, maar te vergeefs, de gelatenheid van zijn makker na te volgen en ook te gaan slapen; maar hij was nog te zeer een nieuweling in deze loopbaan van gevaren en avonturen om de wijsgeerige zorgeloosheid van Benito te hebben. Verre van even als deze te gelooven dat men slechts het hoofd voor een onvermijdelijk gevaar moet bui gen, was de ex-haciendero van meening, dat het beste middel om het te verwijderen is, hetzelve te vluchten. Het ware evenwel in die eenzame streken die de glans der maan als een meer deed schitteren en waar de dood overal kon zijn, even gevaarlijk uit het kamp te vluchten als een in nood verkeerend schip te verlaten om zijn heil te zoeken bij den vreeselijken oceaan, waarin de vraatzuchtige haai aast. Na eene lange en vermoeiende dagmarsch lagen alle avonturiers op het zand te slapenalleen de schildwachten waakten en deden het kiezelzand onder hunne voeten kra ken. De stilte, door geen ander geluid verstoord, stelde Baraja eindelijk gerust, toeu de avondwind hem uog eenige van die verwijderde losbarstingen toevoerde, die men ge durende den dag gehoord had. Deze omstandigheid logen strafte de beweringen van den ouden vaquero betreffende de marteling der gevangenen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1