NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Woensdag 9 November 1887. No. 1334. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTEHTIEN: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publidte Etrangcre G. L. BAB BE 8f CoJOH. F. JONGS, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 8 November. Zaterdag bracht Zijne Excellentie de commissaris des Konings in Noord-Holland, jbr. mr. J. M. W. Schorer, een bezoek per Gooiscbe Stoomtram aan Muiden, Muiderberg en Naarden, en keerde vandaar per Hollandsche spoor naar bier terug. ^De heer mr. R. H. J. Gallandat Huet beeft aan het bestuur der //Vrijzinnige Kiesrereenigiiig" alhier het volgende schrij ven gezonden «Haarlem 6 November 1887. z/Aan het Bestuur der //Vrijzinnige Kiesvereeniging" te Haarlem. //Van uwen secretaris ontvang ik onder dagteekening van heden de mededeeling, dat ik in uwe vergadering van Vrijdag, den 4den dezer, candidaat ben gesteld voor de in den gemeenteraad opengevallen plaats. z/Ik betuig uwe Vereeniging mijnen dank voor dit blijk van vertrouwen. //Evenwel meen ik vooralsnog bezwaar te moeten maken uw candidatuur aan te nemen. z/Uit het verslag uwer vergadering, geplaatstindeHaarlemsche Courant van 7 dezer, blijkt mij, dat een der gron den, waarop die candidatuur is aanbevolen, op een misverstand berust. //Dit betreft de volgende verklaring: Voorts had Huet aan hem persoonlijk ge zegd, dat hij misgetast had." Het kan mijne bedoeliug niet geweest zijn, dit te kennen te geven, omdat de loop van zaken tot eene dergelijke verklaring niet de min ste aanleiding gaf. Ware dit wel het geval geweest, dan zou ik niet geaarzeld hebben deze getuigenis af te leggen, niet binnenskamers, maar in de raadszitting zelve, open en klaar. z/Daar het mogelijk is, dat deze op mis verstand berustende verklaring niet zonder invloed gebleven is op de later gevolgde stemming; daar bij eene dergelijke stemming geen vermoeden van onzuiver heid mag bestaan meen ik onder deze omstandigheden uwe candidatuur niet te mogen aanvaarden. z/Met beleefden aandrang verzoek ik u, dit mijn schrijven te doen plaatsen in het eerstvolgende nommer der Haarlera- sche Courant, teneinde het gerezen misverstand in ruimeren kring bekend worde en verder geene verkeerde gevol gen hebbe. z/Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, Uw dw. dr., (w. g.) R. H. J. Gallandat Huet." Met ingang van 1 November 1887 is de ingenieur W. H. Hubrecht belast met de waarneming van den dienst van boofd-ingenieur in bet 8e district (Utrecht) ter standplaats Haarlem, en wel ter vervanging van den beer L. J. du Celliée Muller, wien eervol ontslag werd verleend. De Kamer van Koophandel te Kampen beeft instemming betuigd aan bet adres der Kamer van Koop handel alhier, aangaande bet ver zoek aan den minister om verlaging der port op briefkaarten van 3 op 27a cent. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 47 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand October van het vorig jaar was dit getal 74, dus 27 meer. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlemss Dagbl1 oppasser, 2 schildersknecbts, 1 win kelbediende, 1 hovenier en bloemist, 1 knecht voor loopwerk. Iugekcmen aanvragen van werk gevers meubelmakersleerling1 machinist-bankwerker. Zaterdagmiddag jl. is een kind van L. Boekhoven, oud 2 jaar, in eene sloot aan den Kruisweg bij den Sloterweg te Haarlemmermeer ver dronken. De heer P. N. v. Doorninck, heeft tegen 15 December a. s. ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van burgemeester der gemeente Zandvoort. LETTEREN EN KUNST. Een zeer waardeerende levensschets van wijlen mr. JL. De Bruyn Kops met een portret van dezen geleerde en staatsman, hem in de kracht van zijn jaren voorstel lende, is in //Eigen Haard" opgenomen. Hetzelfde nummer bevat een paar uitste kende gravures //Het middageten", naar een van Jozef Israëls' beste schilderijen en een actualiteit //De Voorstraatsha- ven te Dordrecht" (naar Erank Myers Boggs), het pittoreske plekje, nabij het hotel waar de graaf van Parijs dezer dagen zijn bezoekers ontving. Op de tentoonstelling van //Arti et Amicitiae" te Amsterdam, zijn de volgende schilderijen verkochtJoh. L. Paling, Am sterdam, //Haar troost"; mej. M. Roose boom, Hilversum, //Azalea's"; mej. A. C. T. Wijthoff, Amsterdam, //Meisje met wa terbloemen Mari ten Kate, 's Hage, z/Hulp"; mej. J. M. van de Kasteele, Jutfaas, //Rozen"; mej. Maria Vos, Oos terbeek, //Antiquiteiten". Voor de verloting zijn voorloopig reeds aangekocht: Van der Valk,//Nacht"; Wit kamp, ,/Huiswaarts"; Bauer, //Judaspen ningen"; Overman, //Ongeduldig"; Van der Meer, //Aan den Plas" en Oerdes, //Terug van buiten". Donderdag wordt de eerste winterbij- eenkomst van "Arti" gehouden, eene kunst beschouwing, portefeuille met teekeningen van kunstlievende leden. De heer Albers van het Holland sche Operagezelschap is verloofd met mej. Jaliu van hetzelfde gezelschap. De heer Pauwels, de tenor ran den Parkschouw burg gaat zich in het huwelijk begeven met mej. Sophie VanBiene, van het //Ned. Tooneel". Uit Den Haag wordt aan de „N. R. C." gemeld: De jonge zangeres Sigrid Arnoldson maakte als Rosinein de //Barbier de Seville// door hare bekoorlijke verschij ning, frissche stem en geacheveerden zang eenen zeer gunstigen indruk. Men juichte haar warm toe. Na de groote aria en na den wals uit Dinoral, iu de 3e akte ge zongen, verlangde men een bis. Mejuff. Aruoldsen gaf daarop een lied met Zweed- schen tekst ten beste, waarvan zij op ver langen het derde couplet herhaalde. De zaal was goed bezet. Het Rotterdamsehe Operagezelschap, waarvan wij het met bijval bekroond op treden te Antwerpen vermeldden, zal waar schijnlijk nog B voorstellingen aldaar geven in dit seizoen, en vermoedelijk niet in den Vlaamschenmaar in den Eranschen schouwburg. De nieuwe schouwburgzaal te De venter zal worden ingewijd met een concert van de afdeeliug Gemengd Koor en van het Deventer mannenkoor. Daarbij zal eene eerste uitvoering in Nederland plaats heb ben van //Constantin", oratorium van Georg Vierling. Wij vernemen dat de gunstig be kende j.Société Royale des Mélomanes" te Gent, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, in het begin van Juli 1888 een grooten zangwedstrijd zal organiseeren. Albani zal in Maart ons land bezoeken. z/Erancoise's Opstel," het nieuwe stuk van Justus Van Maurik Jr., dat Zaterdag 12 dezer zijn eerste opvoering beleeft in den Stadsschouwburg te Am sterdam, is een tooneelspel in vijf bedrij ven, en speelt in de gegoede burgerkrin gen van een Hollaudsch stadje. Er komen daarin vele vrouwenrollen voortwee daar van worden vervuld door de dames De Vries en Stoetz. Het derde bedrijf, dat wat tooueelschikking betreft een aardigen indruk kan maken, vertoont de sociëteitszaal van het stedeke Rijnburg. Er wordt gebiljart, kaartgespeeld, gedomi neerd; er is eeu lees-, een //kletstafel", kortom de sociëteit is in volle werking voorgesteld. Ten slotte, want wij willen het stuk niet vertellen, zegt de N. R. C., dient geprezen te worden de ongezochte wijze, waarop het opstel van Erancoise tot de oplossing van het dramatisch ge geven leidt. LEGER EN VLOOT. De le luit. W. J. C. B. Eortuijn, bij het 4e reg. vest.-art. benoemd tot kapt. voor speciale diensten, wordt van Woerden verplaatst naar Helder. De le luits. Eaure eu Westenberg die bij het korps genietroepen waren in gedeeld, zijn den len dezer te Utrecht aangekomen en de eerste bij de Be, de laatste bij de le comp. ingedeeld. ONDERWIJS. De min. van Binuenl. Zaken brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën, die in 1887 te Breda en te Kampen belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. no. 222), zullen zitting houden te Breda op Maandag 14 dezer en te Kampen op Maandag 2^ dezer en volgende dagen. Het examen in de Engelsche taal m. o. zal te Utrecht aanvangen 28 Nov. a. s. Het getal der nieuw ingeschreven studenten aan de vrije universiteit bedraagt 21. Wederom kwam de gewone jaarlijk- sche gift van f 2000 voor het hospitium in. Voordracht voor leeraar aan de zee vaartkundige school te Vlieland de heeren E. A. Steinmetz, gepens. 2e luit. K. N. M,, D. Mars, thans werkzaam aan de filiaal inrichting van het meteorologisch instituut te Amsterdam, en Sweep, eerv. ontslagen le luit. K. N. M. Tot arts is te Utrecht bevorderd de heer J. A. Tamson, en toegelaten tot het le gedeelte de heer C. M. Snelleu. Tot tandarts werd bevorderd de heer G. C. A. Hubert van Assenrode. Te Amsterdam is geslaagd bij het theoretisch apoth.-exam. de heer W. Birza. BINNENLAN D. Bij kon. besl. is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Adel A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijen- beek te 's-Gravenhage. Bij kon. besl. is aan mr. C. H. B. Boot, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het col lege van regenten over de strafgevangenis te Breda, onder dankbetuiging voor dein die betrekking bewezen diensten. De min. van Waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Dec. a. s. voor de vervulling der betrekking van adspirant- ingeaieur van den waterstaat een verge lijkend onderzoek zal plaats hebben. Ver dere bizonderheden daaromtrent vermeldt de St. Ct. van Maandag jl. Zij die zich aan het vergelijkend onder zoek wenschen te ouderwepen, moeten vóór 1 Dec. a. s. daarvan aan het departement van Waterstaat enz. doen blijken bij op zegel geschreven adres. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. M. de Koning heeft den 6en November de wetsontwerpen, hou dende wijzigingen in de grondwet, bekrachtigd. Uit Herwijnen en andere ge meenten is een adres aan de regee ring gezunden om te verzoeken dat de ooievaars onder de bij de wet beschermde vogels worden opge nomen. Iu de Staatscourant is thans verschenen het rapport der Staatscommis sie, beuoemd tot voorlichting der Regee ring omtrent een wettelijke regeling der inrichtingen van levensverzekering. De daarbij gevoegde conceptwet is het product van een compromis, waarbij de drie leden der commissie elk wat van hun bizondeie opvattingen hebbeu opgeofferd. De voornaamste bepalingen zijn devol- De oprichting vau levensverzekering maatschappijen zal vrij zijn, terwijl zij ook in de samenstelling van tarieven, wijze en voorwaarden van verzekering niet zullen zijn gebonden. Maar alvorens het bedrijf aan te vangen, moet bericht gedaan wor den aan den minister van Binnenlandsche Zaken, onder overlegging van een nota rieel afschrift der akte van oprichting en van afschriften der tarieven, wijze en voor waarden van verzekering. Daarvan wordt aanteekening fgedaau in een register, waar van aan belangstellenden inzage wordt ver leend, terwijl de akte van oprichting in de //St. Ct." wordt gepubliceerd. De be sturen zijn verplicht jaarlijksche sterfte- statistieken hunner verzekerden op tema ken, en aan 't einde vau elk financieel jaar rekening en verantwoording af te leggen volgens bij de wet vastgestelde modellen. Bovendien zijn zij verplicht om de vijf jaar door een deskundigen te doen opmaken een staat van de uitkomsten der berekeningen, van de baten en lasten der bestaande verzekeringen met bijvoeging van een verslag aangaande den finauci- eelen toestand, door den deskundige on derteekend, en een uitvoerigen staat van het bedrijf volgens vastgestelde modellen, door het bestuur onderteekend. Deze stuk keu worden aan den min. van Binnenl. Zaken opgezonden, en afdrukken algemeen verkrijgbaar gesteld. Eeu of meer polis houders die minstens B jaar verzekerd zijn geweest, kunnen tot het hof een gemoti veerd verzoek richten om de onderneming insolvent te verklaren. Het hof hoort de bestuurders en wijst daarna bf het verzoek af of gaat tot nader onderzoek over. In PEUILLETO NT. 75) XXIXe HOOFDSTUK. DON ESTEVAN VERLAAT ZICH OP DIAZ. Sedert dien tijd heb ik den gang der zaken vervloekt, die onze rijke provinciën niet weet te beschermen; ik heb den Indianen een verwoeden oorlog aangedaan, ik heb een groot aantal der hunnen vermorzeld, ik heb de zonen dier honden bij dozijnen verkocht, het is ook nogmaals de hoop op wraak die mij hierheen geleid heeft en niet de eer-of de hebzucht; maar ik bemin mijn vaderland, en ik zou slechts van deze schatten willen om eene laatste weerwraak te beproeven tegen de regeering in de hoofdstad, die ons verdrukt en ons niet weet te beschermen I Goed zoo, vriend Diaz, goed zoo, riep de Spanjaard, den avonturier de hand reikende. Deze hernam met klem Sterk door den steun dien dat goud mij zou verleenen, zou ik mijne grieven deelen met deze zestig mannen die daar onder uw oog slapen. Bij onzen terugkeer zou onze troep als een stroom aangroeien en wij zouden het juk eener hoofdstad afschudden, die niets anders kan dan elk oogenblik van mannen en grondbeginselen veranderen. Don Estevan had uit eenige vroegere gesprekken met Diaz reeds opgemerkt, dat deze een doodelijken haat tegen het federale stelsel had; maar nog nooit had zich zijn wrok duidelijk doen kennen. Hij wilde weten of deze zich enkel grondde op persoonlijke beweegredenen, overeenkomende met die, welke hij zooeven had bloot gelegd. Het Congres zetelt op vrij aanzienlijken afstand van u, zeide hij met geveinsde goedhartigheid; het goeverne- ment van Mexiko heeft gebrek aan de noodige troepen en het noodige geld om zullre afgelegen provinciën als de uwe te beschermen. Dat is zonder twijfel het zwaarste verwijt dat gij haar te doen hebt? Het eenige verwijt! God gave het! Er zijn er nog andere. De onafhankelijkheid is voor ons slechts een ijdel woord en wij hebben alleen de lasten eener verwijderde centralisatie. Gebruik makende van deze gesteltenis van Diaz, ont vouwde don Estevan hem het plan dat wij hem reeds aan den senator hebben zien blootleggen. Vervolgens van de grondbeginselen tot de personen over gaande, noemde hij koning don Carlos als dengene van wien de avonturier en zijne vrienden de voorloopers moes ten zijn. Een koning, koning Karei I, het zij zoo 1 hernam Diaz, maar wij zullen heel wat hinderpalen te overwinnen hebben. Minder dan gij denkt, gat de Spanjaard ten ant woord. In alle gevallen, het goud zal die hinderpalen uit den weg ruimeD, vriend Diaz. Morgen zullen wij het met volle handen kunnen oprapen en het nieuwe koninkrijk een met goud bezaaiden weg kunnen openen en rijkelijk de stichters, de bewaarders van een troon, die nog slechts op een koning zal wachten, betalen. Zooals hij aan zijn vorst beloofd had legde de stoutmoe dige partijganger alzoo in 't diepst der woestijnen de grond slagen eener toekomstige dynastie. Wat de aristocratische in vloed van den senator kon en moest doen in het Congres van Arispo, moest de ondergeschikte invloed van een door zijne daden beroemd man bij zijne gelijken bewerken. De top en de basis, de Spanjaard had alles veroverd. Voortaan zeker van zijn doel te bereiken, trad de groote heer de bijkomende hinderpalen met voeten. Gereed om naar de plaats in het kamp terug te kee- ren waar hij moest slapen om uit te rusten van den langen tocht en zich voor te bereiden op de vermoeienissen van den volgenden dag, was Diaz naar buiten gegaan en ging afscheid van don Estevan nemen, die hem tot buiten de tent begeleid had. Op hetzelfde oogenblik waarop Benito en Baraja zich op den grond hadden uitgestrekt om ook te slapen, konden de Spanjaard en de Mexicaan van de hoogte waarop zij zich bevonden de geheele vlakte overzien. De Nevelbergen verhieven zich van verre overdekt met den geheimzinnigen sluier van eeuwige wolken. In deze dichte kroon van dampen, die zooveel goud verborg, scheen de maan lange zilveren stralen te schieten. Zoo nabij het doel zijner expeditie, zoo nabij dat hij om I zoo te spreken slechts de hand behoefde uit te steken van

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1