NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 12 November 1887. No. 1337. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangere G. L. DATJBE Sf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 11 November. Voor de door B. en W. Donder dag gehouden aanbesteding van het vegen en schoonhouden derschoor- steenen van eenige stadegebouwen, aanbesteed in 2 perceelen en voor 5 jaren, zijn 2 inschrijvingen ge daan. De laagste is van J. J. Ra- velli, en wel le perceel voor f 33,44 en 2e perceel voor f 15,40 per jaar. Uitspraak a.s. Donderdag. Donderdagavond is door de R. K. KiesvereenigiDg alhier eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van een caudidaat voor lid van den gemeenteraad (vacature mr. R. H. J. Gallandat Huet). Naar men ver neemt is eenstemmigheid verkregen omtrent de keuze van den voor te stellen persoon, wiens naam echter volgens een genomen besluit voor eerst nog niet mag worden hekend gemaakt. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is Donderdag in het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbe steed Het driejarig onderhoud der rijks havenwerken op het eiland Terschel ling,provincieNoord-Hslland.Raming f 9500 per jaar. Van de 6 inschrijvingsbiljetten was dat van M. Daalder te Ter schelling het laagst, f 8050. De rij der Bachconcerten, gedu rende dezen winter in de muziek zaal der «Vereeniging» te geveD, werd Donderdag op waardige wijze geopend. Als solisten traden op mej. Auguste Hohenschild, concertzan geres uit Berlijn; de keeren Wil helm Posse en Ernst Skalitzky, de eerste Kön. Kammermusicus uit Ber lijn (harp), de tweede concertmees ter te Bremen (viool) en eerelid der Haarlemsche Bachvereeniging. Een met zorg gekozen programma werd ten gehoore gebracht. Mej. Hohenschild geniet hier te lande als zangeres een goeden naam. Zij beschikt over een vol en sym pathiek orgaan, dat, over het alge meen krachtig en welluidend, in de lagere partijen uitmuntend voldoet; vooral valt de uitvoering der lie deren te roemen. De heer Skalitzky toonde evenals in vroegere jaren, dat men het ge noegen had hem hier te hooren, volkomen zijn instrument meester te zijn en wist dit vooral te doen uitkomen in het Adagio van Spohr en in de Romance van Wagner Wilhelmj. Niet minder warm als de voordracht van deze stukken, werd die van een der Hongaarsche dansen van Brahms toegejuicht. De heer Posse, die zich als har pist een Europeeschen naam wist te verwerven, betoonde zich dezen ook thans volkomen waardig. Zijn heer lijk spel op een instrument dat slechts zoo zelden met kunstenaar schap wordt bespeeldverdiende ruimschoots de aanhoudende toe juichingen die het ten deel viel; bo vendien verplichtte hij zijne toehoor ders nog met een extra-nummer. De wijze waarop de heer Schlegel zijne belangrijke taak als begeleider der solisten opvatte, heeft voorzeker veel bijgebracht tot het welslagen van het geheel. De datum van het concert dat door het RemoDstrantsche Zangkoor ten voordeele van het orgelfonds zal worden gegeven is nu bepaald op Vrijdag 9 December a. s. Voor de betrekking van leeraar in het teekenen aan de H. B. school voor jongens en aan de Burger avondschool alhier hebben zich ruim 20 sollicitanten aangemeld. Tot onderwijzer aan de christelijke school alhier is benoemd J. van den Berg Az., te Hazerswoude. Tot stationschef te Heerde, prov. Gelderland is benoemd de heer B. van Huizen alhier. Bij gunstig weder zal het kader der dd. schutterij a. s. Zondag eene velddienst-oefening houden in de richting van Bloemendaal en Sant poort. Arrondfssements-Rechtbanb TE HAAELEM, zitting van 10 November 1887. De arrondissements-reclitbank heeft in deze zitting veroordeeldG-. de Jager we gens diefstat tot eene gevangenisstraf van 8 maanden; A. Vergers wegens dieren mishandeling en het niet aangeven van zijn hond in de hondenbelasting tot 2 dagen gevangenisstraf en f 6 boete, subs. 1 dag hechtenis. De jeugdige perendieven Hamers en De Bruyn werden ieder tot 5 dagen gevan genisstraf veroordeeld en de derde be klaagde in deze zaak, V., werd vrijge sproken. Zie voor deze zaken Baart. Dagblad van 5 Nov.l Ingekomen aauvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlems Dagbl1 machinist-bankwerker, 1 vuurwer ker, 1 bout- en marmerschilder, 1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of loopknecht, 1 barbiersbediende. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 winkeljongen, 1 smids jongen. In de maand October 1887 zijn geschut: door de Noordzeesluizen te IJmuiden, naar zee 11 fregatten of barken, 9 brikken, 2 schoeners, 1 kofschip, 121 stoomschepen en 124 visschersvaartuigen te zainen 268 schepen, inhoudende 391.746 M8. Uit zee19 fregatten of barken, 12 brikken, 1 kofschip, 121 stoomsche pen, 114 visschersvaartuigen en 2 andere vaartuigente zamen 278 schepen, inhoudende 417.756 Ms Totaal 546 schepen, inhoudende 809.502 M». In het laatst der maand Mei van dit jaar namen de brandmeesters te Lisse en corps hun ontslag. Tot heden is in hunne plaats nog niet voorzien. Gelukkig bleef de gemeente al dien tijd van brand bevrijd. Te Aalsmeer werd Woensdag aan besteed: a. het driejarig onderhoud der wegen en kunstwerken; b. het eenjarig onderhoud der scholen en onderwijzerswoningen. Voor perceel a waren 3 inschrijvers, waarvan de laagste was de heer A. G. van den Heuvel, te Haarlemmermeer, voor f12794, en voor perceel b 5 in schrijvers, laagste de heer W. Mul der aldaar voor f 904. LETTEREN EN KUNST. Het borstbeeld van Bosboom is thans geplaatst in een der zalen van het Rijks museum te Amsterdam, die afgestaan zijn aan de Yereeniging tot het vormen eener verzameling van hedendaagsche kunst. In de andere zaal dier vereenigir.g staat het borstbeeld van Rochussen. In hetzelfde genre ontworpen, prijkt ook Bosboom met de breede magenta om de schouders, is het beeld op dezelfde grootte en in onge veer gelijke houding uitgevoerd en ver raadt het evenzeer de kunstvaardige hand van Bart van Hove. Het is ons aangenaam de aandacht onzer lezers te kunnen vestigen op eene geheel nieuwe en volledige uitgaaf van Vondel's dichtwerken, bewerkt door den hoogleeraar dr. J. A. Alberdingk Tkijrn, waarvan de eerste aflevering dezer dagen verschenen is bij den uitgever H. A. M. Roehints te Schiedam. Wanneer in ons vaderland, in Belgie en ook in het naburige Keulen, 17 Novem ber 1887 Yondel's 300-jarige geboorte dag herdacht en feestelijk gevierd wordt, zoo is er zeker geen gepaster hulde te brengen aan «'s Lants outsten en grootsten poëet," dan door een nieuwen druk zijner compleete werken. Deze uitgaaf, de vijfde die in deze eeuw het licht ziet, zal, als later komende dan haar voorgangsters, ondanks onvermijdelijke gebreken, zeker niet ontsierd worden door de leemten en feilen, die deskundigen in de vroegere uitgaven betreuren. liet geheele werk zal met tien deelen (300 vellen druks) voltooid zijn en in drie of vier jaren, bij afleveringen, gele verd worden. Uit Brussel meldt men dat onze land genoot, de heer Hollmau, violoncellist van Z. M. den Koning der Nederlanden, een uitbundig succes heeft ingeoogst op een concert, den oen dezer te Brussel gegeven, door de //Artistes Musiciens". Door den heer Hollman werd onder anderen uitge voerd eene door hem vervaardigde com positie in den stijl van Wagner, waarmede hij buitengewoon veel bijval verwierf. De Portefeuille. In Arti(met zeven tafereeltje en een zincograpbie naar Jan van Essen's Twee Leeuwen). De kunst voor 70 jaren. f Jenny Lind. E. M. Lurasco, Wagners Vaderlands liefde. f C. Zwaardemaker. Duit- sche vertalingen van Nederl. werken. Iudustrieele wetenschap. f Karl Göde- ke. R. v. d. B., Duitsche bibliotheken en weldadigheidszin: Henri A. Lestur- geon, Engelsche leestafel. Het tooneel in de Hoofdstad (Rabagas, Maria van Utrecht, the Mikado, Tooneelvereeniging D. V. G.). In Felix Miritus. Het Leeskabinet.Prof. W. Koster (met portret) door M. Brinkgreve. Coquetterie, door Charlotte. Een erf zonde van moeder Eva. Uit het Engelsch. Visscliers vrijaadje (naar de schilderij van Alb. Neuhuis, door C. L. Lütkebühl (met afbeelding). Een champignon, door M. De Puy. De acrobaat, schetsje, door J. Ch. B. Yoor 'tjonge Volkje. Afl. 7. Uit visschen.Koning RaguarLodbrog en de heks van Dunrossness. Roodkapje. De Straatroover. Alfer en Wala. LEGER EN VLOOT. De geueraal-majoor D. F. K. Harden- berg, commandant der 2e divisie infauterie, heeft in eene circulaire aan de regiments commandanten zijner divisie de aandacht gevestigd op het nut om in den winter de militaire oefeningen op schaatsen vooral ook dienstbaar te maken tot het beoefenen van kondschaps- en verkenning3dienst. Door den kapitein S. J. Cochius, van het le reg. inf. te Leeuwarden, die voor den tijd van vijf jaren van bet leger in Oost-Iudië is gedetacheerd bij dat hier te lande, is aanvrage gedaan om ontheffing van zijn nog onverstreken tijd van deta cheering en vergunning om naar Oost- Indië terug te keeren. ONDERWIJS. Aan de universiteit van Amsterdam promoveerde Donderdag tot doctor in de rechtswetenschap de heer C. H. Beels, (geboren te Arnst.), na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld//Straf rechtelijke beschouwingen over het Duit sche stiulenten-duel". Examens lager onderwijs te 's Hage: Als onderwijzeres geëxamineerd 15 can didates Toegelateu mej. J. M. Proot en J. H. Pel uit Leiden; J. S. C. Rousseau Ducroissi, J. Watson, I. M. Lusing, R. L. van Raalte, A. C. Kuhn en G. de Groot uit Rotterdam en G. H. P. van Eijk, uit 's Hage. LANDBOUW EN VEETEELT. Men schrijft ons uit de IJpolders: De oogst der laatste producten van 1887 is in deze polders afgeloopen met die der aardappelen en beetwortelen. Evenals de andere producten viel ook hiervan het beschot mede; de beetwortelen gaven on geveer 45.000 KG. per H.A., terwijl het suikergehalte gemiddeld 10.5 pCt. bedroeg. De aardappelen gaven 300 HL. perlI.A.; de prijzen variëerden tusschen f2 af 2.50. Vergeleken met de hooioogst was die der landbouwproducten in deze polders bijzonder goed. De geringe voorraad hooi voor den winter doet den landbouwer zijn vee verkoopen, doch de prijzen zijn uiterst laag, terwijl de hooiprijzen natuurlijk met den dag rijzen. Veel wordt in deze stre ken, vooral te Osdorp, dan ook gebruik gemaakt van pulp als veevoeder, maa FEUILLETO INT. 78) XXXe HOOFDSTUK. DE AANVAL OP HET KAMP. Na een oogenblik stilte builden honderd monden tege lijk en deden hun verschrikkelijk krijgsgeschreeuw weer galmen; de aarde dreunde onder de hoeven hunner voort snellende paarden en te midden van een hagel van kogels, steenen en pijlen, zagen de avonturiers zich van drie zijden ingesloten door een ordeloozen troep krijgers met fladde rende haren. Een wel onderhouden vuur evenwel flikkerde als bliksemstralen van den top der hoogte. Onder dit moordend vuur galoppeerden paarden zonder ruiters door de vlakte, terwijl van den anderen kant ruiters zich trachtten te ontlasten van het gewicht der op hen liggende neergeschoten paarden en het gevecht werd weldra man tegen man, de Mexikanen achter hunne karren, de Apachen beproevende ze te beklimmen. Oroche, Baraja en Pedro Diaz, de een tegen den ander aangesloten, nu eens terugwijkende om de lange lansen hunner vijanden te vermijden, dan weer vooruit tredende en op hunne beurt toeslaande, bezielden elkander door woord en gebaren en hielden een ongenbik stil om een oogopslag op hun aanvoerder te werpen. Wij hebben gezegd dat zich het flauw gerucht verspreid had dat hij een der rijkste goudaders van den Staat kende; de hebzucht deed bij Oroche en Baraja den dienst der geestdriftigste verknochtheid. Caramba! riep Baraja, een man, die bezitter is van zoodanig geheim, zou onkwetsbaar moeten zijn. Onsterfelijk, riep Oroche, of eerst sterven nadat.... Een slag met een knots op den schedel van Oroche brak hem het woord af, en zonder de stevigheid van zijn hoed en zijn weelderigen haardos, was het met den gambusino aan geweest. Hij viel onzacht ter aarde. Terwijl hij, nog geheel verdoofd, beproefde op te staan, leunde zijn aanvaller, door de hevigheid van den slag mede- gesleept, om zich tegen te houden, met eene hand op den disselboom die hen scheidde. Diaz maakte zich van den arm van den Indiaan meester en, op de naaf van het rad leunende, sleepte hij hem met onweerstaanbare kracht mede de Apachen-krijger liet de stijgbeugels los en viel in het kamp. Nog had hij den grond niet aangeraakt of het scherpe mes van den Mexikaan had hem bijna het hoofd van den romp gescheiden. Voortaan nutteloos op hun verheven post, want het ge drang was zoo groot dat hunne schoten even noodlottig hadden kunnen zijn voor de hunnen als voor de Apachen, hadden de schutters zich onder de strijdenden gemengd. In den hoek van de verschansing waarin zij zich bevon den hadden don Estevan en Cuchillo een niet minder woedenden aanval te verduren. Tevens denkende aan zijne persoonlijke verdediging, want in dergelijk geval moet een aanvoerder soldaat zijn, wierp de eerste een oogopslag over de geheele linie van de verdediging van het kamp; maar slechts met groote moeite kon hij te midden der kre ten die de strijdenden doof maakten, de bevelen en raad gevingen doen hooren, welke hij gaf. Meer dan eens weerde hij met een licht, tweeloopig geweer van Engelsch maaksel; dat hij beurtelings met evenveel snelheid als behendigheid laadde en ontlaadde, van een der zijnen het mes, de bijl of de knots af die hem bedreigde. Hij was in één woord zooals de gelukzoekers hem van af het begin van dezen gevaarlijken tocht gezien hadden, de aanvoerder, die in het commando aan alles dacht en de soldaat die door niets in den strijd afgeschrikt werd. Vergezeld van zijn nog gezadeld paard, dat al zijne be wegingen met het instinct van een patrijshond volgde, hield zich Cuchillo achter ziju aanvoerder- Hij scheen met be zorgden blik de kansen van aanval en van verdediging te volgen, toe:> hij eensklaps op zijne beenen wankelde, te rugdeinsde als door eene doodelijke wonde getroffen en op eenigen afstand van de karren nederviel. Dit voorval ge beurde bijna onopgemerkt te midden der worstelingieder een had genoeg met zich zeiven te stellen, om bij het ge vaar dat hem persoonlijk bedreigde, ook nog aan de anderen te denken. Dat is ten minste een lafaard minder, aldus ver genoegde zich Arechiza koeltjes te zeggen, die de voor zichtige bewegingen van Cuchillo gevolgd had, terwijl zijn

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1