Bij een der laatste bezoeken van Sichel ten huize van zijn vriend weet hij zelfs nog duizend francs van Frits te verkrijgen als huwe lijksgift voor een arm, jong paartje tot welks beschermer hij zich heeft opgeworpen; want waar rabbi Sichel sympathiseerende zielen saam kan voegen, laat hij dit niet en doet wat hij kan om een huwelijk tot stand te brengen; want in het huwelijk is volgens hem alléén het ware ge luk des menschen gelegen; stond bovendien niet in de Schrift: «Ver menigvuldigt u op aarde enz.», en rabbi Sichel hield zich rechtzinnig aan de leer des testaments. Kobus is jarig. Een lekkere maal tijd is opgedischt. Weldra komen de vrienden, Eederik en Hansen, ver volgens een zigeuner, rondtrekkend vioolspeler, oud vriend van Frits daar hij (Frits) hem eens het leven heeft gered en sedert dien tijd een vriendschapsband tusschen hen was blijven bestaan waardoor hij geregeld Frits op zijn verjaardag kwam be zoeken en een soort van serenade met de viool brengen. Daarna maakt ook rabbi Sichel zijne op wachting. Frederik en Hansen, res pectievelijk landmeter en ontvanger op Frits' goederen, zijn een paar eerste lekkerbekken en weldra zit het gezelschap aan het heerlijke maal, door Catherine bereid, te smullen. Weder predikt rabbi Sichel voor het huwelijk en spoort de drie vrij- gezels aan toch een vrouw te nemen; maar zij spotten met zijne theorieën en toen hij zich tot Jozef, den zigeu ner, wendt met de vraag wat deze van de vrouwen en het huwelijk dacht, brak er een homerisch gelach uit toen Jozef antwoordde «dat hij getrouwd was geweest, maar zijne vrouw het gebrek had,het vioolgekras niet te kunnen verdragen en er toen met een trommelslager was van door gegaan». De binnenkomst van een jong boerenmeisje, Suze, de dochter van Christel, pachter van Frits, leidt de aaudacht der gasten eenige oogen- blikkeri afzij komt haar heer en meester op zijn verjaardag een rui ker viooltjes brengen en deze is getroffen door hare vriendelijkheid. (Rabbi Sichel knipte met de oogen) Eenige oogenblikken na Suze's ver trek wordt het gesprek door het drietal hervat en onder den indruk van den heerlijken Bourgogne, ver wedt Frits Kobus er een zijner prachtige wijnbergen ouder dat hij altijd ongetrouwd zal blijven. Fluks neemt Sichel de weddenschap aan en de gasten tot getuigen. Eenigen tijd later vinden wij Kobus op de pachthoeve van Christel. Zijne te genwoordigheid wordt er gevorderd voor den aanleg van een groot re servoir, een kunst werk, waar van men tot ver in den omtrek sprak. Hij verblijft ten huize van Christel en zijn dagelijksche omgang met Suze doet hem genegenheid voor haar opvatten. Groot is de vreugde van den rabbi, toen hij daarachter komt, en hij weet Suze tot de bekentenis van hare wederliefde voor Frits tè brengen. Laatstgenoemde komt ech ter tot het inzicht dat Suze geene passende partij voor hem is en bo vendien denkt hij aan zijne lijfspreuk: «nooit een vrouw nemen». IJiings verlaat hij, zonder afscheid te nemen, de hoeve en komt weder thuis, doch Suze's beeld staat hem onophoudelijk voor den geest en hij voert een hevigen strijd. Hij is zeer ontstemd, zijne omgeving en vrien den ergeren hem, Catharina houdt hem voor ziek. Daar komt rabbi Sichel hem den genadestoot geven door hem zijne toestemming te vragen voor het huwelijk van Suze met een boeren zoon, zekeren André. Frits weigert, maar de rabbi zegt dat het toch ge beuren zal en vader Christel reeds zijne toestemming heeft gegeven. Frits wordt erg bleek en geraakt zoo in de war dat Sichel hem heel onnoozel vraagt wat hem scheelt, waarop het antwoord luidt: «die maagpijn wordt weder zoo erg». De rabbi verwijdert zich en eenige oogenblikken later komt Suze in de kamer. Zij had de boter en de eieren gebracht, zooals zij gewend was al sinds jaren te doen. Dit gezicht vroolijkt Frits weder op en haastig vraagt hij haar of het waar is dat zij André bemint. Haar ant woord luidt ontkennend. Daarop volgt eene kleine liefdescène, waar in zij elkander hunne wederzijdsche genegenheid betuigen. Spoedig ver schijnt nu vader Christel,gevolgd door rabbi Sichel en de oude vrienden. Frits vraagt aan eerstgenoemde de hand van Suze, en Christel kan die groote eer niet weigeren. Stom van verbazing hooren Hansen en F rede- rik dit aan. Rabbi Sichel heeft den wijnberg gewonnen, maar de goede oude geeft dezen als huwelijksgift mede aan Suze en voegt er bij op de beide andere vrienden doelend «zie naar dit voorbeeld en zoek ook spoedig eene vrouw want de aarde heeft flinke burgers noodig....» Het spel der artisten van het Hollandsch Tooneelgezelschap be hoeft geene aanbeveling. Waar rollen als die vanFrits Kobus en David Sichel in handen berusten van spelers als de heeren Potharst en Veltman, kan men zeker zijn een buitengewoon genot te smaken, ter wijl namen als Mej. Grader (Suze), Van Hilten, Hesselink, Jurgens, mevr. de la Mar en andere welbe kende een waarborg blijven voor de goede vertolking van een stuk dat zooveel van karakterstudie en goede opvatting vordert. Het warme applaus dat den artisten afzonderlijk en gezamenlijk ten deel viel moge dan ook slechts als een sober huldebetoon gelden voor het geen zij te genieten gaven. Vriend Frits is een aardig blijspel, en het moet bepaald gezegd worden dat les absents avaient tort. Moge men zich overtuigd houden dat de heeren van Lier steeds iets goeds en aantrekkelijks mede brengen. Gisterennamiddag is alhier naar de garnizoens-infirmerie overge bracht de heer v. d. W.. paarden arts le klasse, die in den Haar lemmerhout onder de gemeente Heemstede met zijn paard, waarop hij gezeten was, achterover is ge stort, en daarbij belaugrijke verwon dingen heeft bekomen; bovendien kreeg hij van het paard een trap in den rug. In den laten avond van gisteren omstreeks 12 ure is brand ontstaan, door onvoorzichtigheid met licht, op de boekbinderij van den Heer A. Beukhof, gelegen op de tweede ver dieping van perceel no. 114 aau de Gedempte Oude Gracht. Toen de zolder reeds had vlamgevat werd de brand ontdekt en door de po litie onder toezicht van de staf van de brandweer gebluscht. De schade is vooral door het water nog al be langrijk; alles was verzekerd. Men schrijft ons: Te Spaarndam worden de oefe ningen van het leger des Heilege regeld voortgezet. Driemaal per week worden zij gehouden onder leiding van eenige asoldaten» uit Haarlem. Evenals elders staan dezen ook hier bloot aan spot en beschimping van sommige inwoners, zoodat het soms bijna tot gewelddadigheden komt. Iutusschen schijnen de theorieën van het Heilsleger bij velen opgang te maken, althans een tiental inwoners hebben zich reeds doen «aannemen.» Ook in andere omliggende ge meenten zal het vuur geopend wor den, mits aldaar, gelijk hier, een lokaal voor het houden der bijeen komsten beschikbaar worde gesteld. De knecht van den smid J., te Spaarndam is bij ongeluk met de hand tnsschen de boormachine ge raakt. Twee zijner vingers werden verbrijzeld, die onmiddellijk moesten worden afgezet. In Zandvoort is naar aanleiding van het door den heer van Door- ninck gevraagd eervol ontslag als burgemeester dezer gemeente, aan Z. M. den Koning een van vele hand- teekeningen voorzien adresingediend, ten einde voor die betrekking te benoemen den heer J. R. Boerlage, oud-burgemeester dezer gemeente. Bij den landbouwer Krouwer te Haarlemmermeer staat eene koe op stal, waarvan de eigenaar onbe kend is. Genoemde landbouwer had acht koeien op de Alkmaarder veemarkt gekocht; de drijvers brachten hem echter negen stuks. Alle pogingen om zich van de koe te ontdoen, door het opsporen van den eigenaar, zijn vruchteloos. Een veekoopman te Haarlem mermeer vermist eene beste koe, die denkelijk in verkeerde handen is gevallen, en heeft daarvoor in de plaats gevonden eene van mindere kwaliteit, die echter de veekoop man niet wil accepteeren. Uit het land van de wed. Braak op sectie D. te Haarlemmermeer is een paard gestolen, in eigendom toebehoorende aan J. Ophem, sectie G. te Haarlemmermeer. Tot op heden is het niet mogen gelukken den dief te ontdekken. LETTEREN EN KUNST. De afdeeling der konkl. academie van wetenschappen, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen, zal hare gewone vergadering houden op Maandag den 14den dezer, te 12 uren, in liet gebouw der academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Tot de onderwerpen van behandeling behoort eene bijdrage van den heer Kern over de vermenging van Ciwaïsme en Buddhisme op Java, naar aanleiding van het oud-Javaansche gedicht Sutusoma. Op de portefeuille teekeningen van levende meesters, die Donderdagavond het voorwerp was eener zeer geanimeerde kunstbeschouwing in Arti, zijn thans reeds aanbiedingen voor een gezamenlijk bedrag van f1200 ingekomen. De portefeuille bevatte 50 teekeningen. liet totaal bedrag van de door particu lieren op de tentoonstelling aangekochte schilderijen is f11,175; dat van de voor de verloting aangekochte f3050. De Rotterdamselie zangvereeniging Amphion" hoopt binnenkort haar 40-jarig bestaan te vieren. Voor deze gelegenheid is in studie genomen l7Mista," gedicht van Riore della Neve (mr. M. G. L. van Loghem) voor sulo's, koor en orkest, door Alex. W. A. Heyblom, directeur dier zangvereeniging. liet eerste nummer heeft het licht gezien van ,/Mereurius", orgaan van de Rotterdamselie Vereoniging van handels bedienden ffMercurius", zich in 't algemeen ten doel stellende om het lot van den handelsbediende onbezorgder en gelukkiger te maken. Verheugde zich de Vereeniging tot dusver in een krachtig leven, dank zij de leus harer leden //wederzijdsche waardeering en welwillendheid", het orgaan zal er naar streven in gelijken geest te werken //door een gematigd en bescheiden optreden, ook als wij ons te beklagen zouden hebben of tot bestrijding worden geroepen. Wij willen geen geest van oppo sitie kweeken, die afbreekt en verzwakt, maar integendeel den zin voor gemoedelijk overleg en welwillende samenwerking be vorderen, die opbouwt en versterkt." Het orgaau //Mercurius" ziet het licht bij J. W. van Leenholf Zn. te Rotterdam. LEGER EN VLOOT. Vrijwillige oefeniDg ia den wapenhandel. De Minister van Oorlog heeft den 4en dezer een belangrijk besluit genomen. Uit bij het Departement van oorlog ontvan gen aanvragen is gebleken dat de lust tot het houden van vrijwillige oefeningen in deu wapen handel zich meer en meer ontwikkelde, en dat inzonderheid aan inrichtingen van hooger en middelbaar ouderwijs die oefeningen met vrucht worden gehouden. De Minister acht het wenschelijk dien lust aan te wakkeren en tevens te bevorderen, dat die vrijwillige oefeningen ten bate komen van heil. die den militieplicht persoonlijk willen ver vullen en zich hetzij enkel daartoe, hetzij mede tot het spoedig erlangen van eeneu graad in het le^er wensciien voor te bereiden, ten einde ook daardoor in aanmerking te kunnen komen voor de gunstige bepaliugen, welke jaarlijks worden betroffen ten aanzien van miliciens die biunen «enen bepaalden termijn blijken geven eeneu zekeren graad van geoefendheid te bezitten of tot milicien-korporaal of milicien-sergeant zijn be vorderd. Meer in het byzonder wil hij de meergevor derde leerlingen van inrichtingen van onderwijs aanmoedigen om zich in den wapenhandel te be kwamen en hun daarbij steun vorleenen, ten einde langs dien weg zooveel mogelijk te verkrijgen dat voldoende stof in het leger aanwezig kome om in de toekomst over ecu talrijk reservekader te kunnen beschikken., In afwachting eener meer uitgebreide regeling, waarin alsdan zullen worden begrepen de plaat sen, waarin inrichtingen van midddelbaar en hooger onderwijs gevestigd zijn, doch alwaar geen garnizoen ligt, en aan weike regeling zoo mogc- Tijle ook het verkrijgen in de toekomst van re- serve-oilicieren ten grondslag zal liggen, is thans voorloopig bepaald: lo. In plaatsen, waar infanterie of vesting artillerie in garnizoen ligt, zal aan jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leef tijd, die zich daartoe bij den commandeerenden ollieier aanmelden, gelegenheid worden gegeven om bij de korpsen infanterie en vesting-artillerie kosteloos onderwijs te ontvangen in den wapen handel en voor zooveel de vesting-artillerie be treft ook in de bediening van het geschut. Voor dezen practischen cursus zullen van wege het korps de noodige wapens en munitiën wor den verstrekt. 2o. Tevens zal in bedoelde plaatsen aan jonge lingen van voorbedoelden leeftijd, die daartoe bij den commandeerenden officier van het korps aan zoek doen, gelegenheid worden gegeven om kos teloos deel te nemen aan eenen theoretisek.cn cursus, strekkende tot voorbereiding voor den graad van milicien-korporaal en milicien-sergemt bij de infanterie of bij de vesting-artillerie; 8o. De sub lo en 2o bedoelde cursussen zullen, wanneer zich deelnemers daartoe aanmelden, aan vangen voor de eerste maal tusschen 1 Decem ber van dit jaar en 1 Januari 1888, en in de volgende jaren op 1 October. De theoretische cursus eindigt op 30 April. De uren bestemd voor het practisch en theo retisch onderwijs zullen zoodanig moeten wor den gekozen, dat daarbij zooveel mogelijk reke ning vrordt gohonden met de werkzaamheden der deelnemers, en tevens met de omstandigheid, dat aan denzelfden persoon gelegenheid behoort ge geven te worden om zoowel den practischen als den theoretischeu cursus te volgen. In verband met het vorenstaande kan het practisch en het theoretisch onderwijs aan jon gelieden die schoolonderwijs genieten in afzon derlijke klassen worden gegeven aan inrichtingeu, waar laatst bedoeld onderwijs door hen wordt genoten. De regeling hiervan geschiedt in over leg met de hoofden dier inrichtingen van onder wijs of met de gemeentebesturen waaronder die inrichtingen re?sorteeren. .Na afloop zoowel van den sub. lo bedoelden practischen cursus als van den sub. 2o be doelden theoretischeu cursus zal door den commandeerenden officier aan ieder, die daaraan met voldoenden uitslag heeft deelgenomen, een getuigschrift worden uitgereikt. Hij, die blijken geeft niet genoeg ontwikkeld te ziju tot het volgen van den tlieoretischen cursus, wordt daarvan verwijderd. De 2o luit. Kollewijn, van het 3e reg. vesting-artillerie, is op verzoek over geplaatst bij bet corps torpedisten te Brielle. 151 MS IV'A N I). Bij kou. besl. is Z. K. H. de kroonprins van Italië benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandscben Leeuw. Bij koninkl. besl. is aan den voor den dienst in Iudië bestemden soldaat W. L. Jakubowski, van bet koloniaal werfdepot, vergund bet dragen van bet onderscbeidiugsteeken 2e kl. voor dienst bij de landweer in Duitscbland. Bij kon. besl. is, met ingang van 16 Jan. 1888, benoemd tot directeur van bet postkantoor te Oosterwijk II. Houwink, tbans commies der posterijen van de 3e kl. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ot.) Z. M. da KouiDg heeft de ge loofsbrieven ontvaDgen van den heer A. Rinaldini, als pauselijk inter nuntius. Mejuffrouw Saxton Winter, goevernaute van Prinses Wilhelmina, is voor eenigen tijd naar Engeland vertrokken, en vervangen door jonk- vronwe De Koek. Onder dagteekening van 10 November zijn in het Staatsblad ver schenen en worden thans achter eenvolgens in de Staats-Courant op genomen de wetten van 6 Novem ber 1887, houdende veranderingen in de Grondwet. Binnen den geetelden termijn (21 dagen) zal nu de plechtige afkon diging van de nieuwe Grondwet volgen, waarna binnen vier maan den de verkiezingen voor de nieuwe Kamer zullen plaats hebben. Behoudens 's Kouings recht tot tusschentijdsche ontbinding blijven inmiddels de oude Kamers bestaan tot op den dag der opening van de nieuwe. Tusscüentijdsche verkiezin gen geschieden eventueel overeen komstig de thans nog bestaande wetten. Eene uitgave, die van de noodzakelijkheid ontheft om telkens zoo wei üe Kieswet als do additio- neele artikelen na te slaan, is door de zorgen van den heer 11. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, in 't licht ge geven. De overige additioueele be palingen der Grondwet zijn daarbij gevoegd. Het is een hoogst nuttige naudleiding, zoo duidelijk en volle dig mogelijk voor het uoel. De memorie van antwoord van den minister van Koloniën op het vootloopig verslag over de Indische begrooting, dienst 1888, is bij de Tweede Kamer ingekomen en zal spoedig worden rondgedeeld. In de Vrijdag gehouden zit ting van den Hoogen raad werd be- eedigd als advocaat en procureur de heer mr. J. ,1. Barnet Lyon. De toestand van den heer O. baron van Wassenaer vanCatwijck is, naar de Standaard vernam, iets beter. Men schrijft ons uit Hilversum Dinsdag 22 Nov. a. s. zal de verkiezing plaats hebben van een lid van den raad ter vervanging van den heer Mr. P. Louwerse, die als zoodanig heeft bedankt. Tot nn toe hoort men niets van het stellen van candidaten door een der partijen. Uit de tapijtfabriek van den heer J. v. d. Heijden in de Veen- straat alhier is Donderdagnacht door brutale dieven een baal garen gestolen, wegende ongeveer 500 kilo, en vertegenwoordigende een waarde van f 180. Alle nasporingen van de politie bleven tot heden toe vruchteloos. 't Is echter te wenschen, dat de daders spoedig in handen van 't gerecht overgeleverd zullen worden. Voor de Rotterdamsche Smids- gezellen-vereeniging vSt. Eloy», ont ving de president dier vereenigiDg, de heer D. de Klerk, eene gift van f 25 met begeleidend schrijven, waar in sympathie voor de Vereeniging en instemming met het door den voorzitter in de laatste vergadering gesprokene betuigd wordt. Een ie der zegt de schrijver moet het tot zijnen plicht rekenen, ons volk, dat zoovele goede eigenschap pen bezit, voor te lichten, en vrij te doen blijven van verderfelijke leer begrippen uit den vreemde, om zoo doende den goeden naam van dat volk te handhaven. De heer L. E. Philips, van Zalt-Bommei, als werktuigkundig ingenieur te Glasgow werkzaam, behaalde den eersten prijs bij de in Engeland gehouden examens van de «City and Guilds of London Insti tute» in de afdeeling electrische verlichting en drijfkracht. Bij de eerste verificatie van schuldvorderingen ten laste van den uit zijne betrekking ontslagen no taris Swemer, te Waardenburg, wa ren behalve degenen die volmacht gezonden hadden, niet minder dan bijna 100 schuldeischers tegen woordig. Ten gevolge van de bepaling dat de verpleegden te Veenhuizen, die aldaar voor de 13e maal zijn op genomen, naar de Rijkswerkinrich ting te Hoorn zullen worden over gebracht, werd Vrijdag reeds het eerste transport derwaarts opgezon den; heden en Maandag volgen er meer, zoodat ruim een honderdtal in een week van Veenhuizen ver trekken. De bevolking in die gestichten is verbazend groot; de vorige week kwamen er ruim 40 nieuwelingen aan. Gaat het zoo door, dan zal men er toe moeten komen om tot de voor de 10e maal veroordeelden naar Hoorn te zenden, Schipper M. Taal, gevoerd heb bende de te Scheveningen thuis be- hoorende en verongelukte haring schuit Argo, Donderdag met zijne bemanning behouden te Schevenin gen aangebracht door logger V L 121, schipper Goedknegt, deelt mede dat van zijn vaartuig door storm weder de beide boegen waren inge worpen; dat de bodem daarop lek sprong, welk lek zoodanig toenam dat het tusschen water en wind bleef drijven. Gelukkig werden de schipbreukelingen door genoemden logger opgemerkt. De schipper, Goedknegt, zette eene boot uit, doch deze sloeg dadelijk om, zoodat een ander reddingsmiddel moest worden aangewend. Scnipper Taal nam daarop breels en bevestigde daaraan dunne lijnen; de breels werden door den logger opgepakt en op deze wijze verbinding tusschen de beide vaartuigen verkregen. De logger kwam door dikkere lijnen eindelijk in de nabijheid van de Argo en zoo mocht het gelukken, de bemanning door middel der boot, laDgs de lij nen, gespannen tusschen de beide vaartuigen, aan boord van den log ger over te brengen. Men was van des morgens 11 tot des namiddags 5 uren aan het reddingswerk bezig geweest. Gansch Scheveningen was Don derdagavond op de been, tegen den tijd dat men de schipbreukelin gen kon verwachten. Voor aan den Scbeveningschen weg was het zwart van de menschen die hun een har telijk welkom toeriepen en deel neming betuigden. Schipper Taal en zijn ekwipage zijn trouwens zeer gezien te Scheveningen. De vreugde in de verschillende s:ezinnen is zeer groot. De vrouw van Taal was door den schrik vrij ernstig onge steld. Het U.D. bericht dat in 1887 in ons iand 667 millioen steenen zijn gebakken, waarvan 565 milli oen Waal- en 80 millioen IJssel- steenen. De Amsterdamsche politie heeft Donderdag vijf personen aangehou den, verdacht van diefstal oi mede plichtigheid daaraan, in de jongste weken te Amsterdam gepleegd, be nevens eene vrouw, die eenen val- Bchen rijksdaalder had uitgegeven. Vrijdagnamiddag had bij het afladen van een wagen met ijzer aan de fabriek van de heeren Seret en Barneveld te Leiden de knecht van de Rotterdamsche pakschuit het ongeluk van het wiel van den wagen waarop hij geklommen was, af te vallen, waardoor paard en wagen over hem heen gingen en de man zwaar gekneusd opgenomeu en naar het ziekenhuis vervoerd werd. Des avonds is hij reeds aan de bekomen kneuzingen overleden. Donderdag bemerkte eene

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2