worden beëedigd en in functie gesteld. De 2e-luit. W. .J. Metliorst, die even eens bij koninkl. besl. was benoemd bij bet le reg. vesting-artill., is bij ministe rieel besluit overgeplaatst bij het 3e reg. van dit wapen. ONDERWIJS. Bij kon. besluit is dr. J. C. Matt'nes, te Amsterdam, met ingang van 1 Decem ber 1887, opnieuw benoemd tot school opziener in liet arrondissement Hoorn. Bij kon. besluit is J. H. Toole, te Botterdam, voor het tijdvak van 16 No vember 1887 tot 1 September 1888 be noemd tot tijdelijk leeraur aan de rijks- hoogere burgerschool te 's-Hertogenbosch. De officier van gezondheid dr. Zwaar demaker is andermaal tijdelijk belast met de leiding van het onderwijs in de physi- ologie en pathologische anatomie aan 's Bijks Veeartsenijschool. Tot directeur der zeevaartkundige school op Vlieland is benoemd de heer E. A. Steinmetz, gepensionneerd 2o luit. te Delft. De Baad der gemeente Krommenie heeft een besluit genomen, waarin opnieuw de jaarwedden van onderwijzers en onder wijzeressen worden geregeld. Een bij eveu- tueele vacature te benoemen onderwijzer(es) wordt eene jaarwedde toegekeud van f 500 met eene tweejaarlijksche verhooging van f25, tot een maximum van f650, het salaris dat de nu in functie zijnde onder wijzers eu onderwijzeressen genieten. Ver der is bepaald, dat deze in het genot blijven hunner bij hunne aanstelling toe gekende jaarwedde, doch daarbij wordt hun de verplichting opgelegd tot het geven van herhalingsonderwijs. Twee ouderwijzers en eene onderwijze res hebben aan Gedep. Staten van Noord- Holland verzocht, dat dezen hunne goed keuring aan het besluit zullen onthouden. Zij meeuen, omdat bij hunne aanstelling hun het herhalingsonderwijs uiet opgedra gen is, afzonderlijke bezoldiging daarvoor te kunnen eisclien, en beroepen zich daar bij op de ministerieele circulaires aan Gedep. Staten en districtschoolopziener van 8 Oct. 1882, no. 2109, en 12 Eebr. 18°3, no. 207. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 14 Nov. De visschers, die heden ochtend ter vangst uitzeilden, keerden wegens het onstuimige weer onver richter zake uit zee terug. Slechts 2 korders brachten 7 mandjes kl. schol en 15 roggeu ten afslag; kl. schol gold f 2,30 per mandje en rog 77 cent per stuk. Tessel, 13 November. Door de mos- selvloot werden in de afgeloopen week weer grootere hoeveelheden mosselen naar Huil en Londen verscheept. Ook werden weer alikruiken afgeleverd, waarvan een deel naar België ter markt werd gezonden. De prijs der alikruiken was f 1 per H.L. De Noordzeevisscliers besomden van f 40 tot f75 per schuit. Het palingvisschen in de binnenwateren leverde slechts eene zeer middelmatige vangst op. De paling gold 20 a 55 ct. per half kg. De aanvoer voor de rookerijen bestond uit eene flinke hoe veelheid scharren, die van f 1.50 tot f2 per mand golden. De garnalenvisschers brachten lyl manden garnalen aan, die door de kokerijen met f 2 per mand be taald werden en afgeleverd ziju naar Lon den en liull. B I N N I. A Bij kon. besluit is aan den heer H. J. G. Modderman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlan den te Monrovia. Tot nadere beschikking wordt het con sulaat waargenomen door den heer A. Veldkamp aldaar. Bij kon. besluit is aan B. E. C. de Bruyn, burgemeester der gemeente Val kenburg (Zuid-Holland) toestemming ver leend om tot 29 October 1893 te Katwijk te blijveu wonen. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat aan H. J. Vijgen, burgemeester van Geulle, op ziju verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Bij kon. besl. van 3 Nov. jl. no. 29 is gewijzigd de organieke regeling der inrich ting van het personeel der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen. Daarbij is o. a. bepaald, dat voor de waarneming van kleine ontvangkantoren, door den Koning aan te wijzen, de betrekking van kommies-ontvanger wordt ingesteld. Deze kantoren worden verdeeld in categorieën,' de eerste met eene bezoldiging van f 1100 'sjaars eu, zoo noodig, vergoeding van bareaukosten, de tweede met eene bezol diging van f744 'sjaars. De aanstelling van boekhouders bij de kantoren wordt opgeheven. De kantoren worden verdeeld in negen klassen; le kl. f4500 en daar boven, 2e kl. f4000,f4500,3e kl. 3500,— f4000, 4e kl. f3000,— f3500, 5e kl. f2500,— f3000, 6e kl. 2000,— f2500, 7e kl. f1600,— f 2000, 8e kl. f1400,f1600, 9e kl. beneden f 1400, zuivere belooning. De diensttijd, dien kom miezen-verificateur nu voortaan bij hunne benoeming tot ontvanger zullen medebren gen, wordt beperkt tot een maximum van twee jaren. Voor de ambtenaren bij het departement van Financiën is de benoem baar heid tot ontvanger uitgebreid tot de eerste klerken, werkzaam in afdeeliugen voor het beheer der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, die na 12 jaren dienst een traktement van f 1000 hebben bereikt. Deze klerken, benevens de kom miezen-verificateur, boekhouders en klerken bij ontvangkantoren zullen zich, om als ontvanger of kommies-ontvanger te kunnen optreden, aan een eenvoudig examen heb ben te onderwerpen. Bij resolutie van den minister van Financiën ziju benoemd tot kommiezeu te water, 4e kl., bij de ambulante recherche C. de Koning, bij de le afdeeling, en M. A. J. Verbraek, bij de 2e afdeeling. (Bovenstaande berichten zijn uit de Sf.-Ct.) De Regeeriug heeft voorge steld om het laboratorium, dat ten behoeve van het aan prof. Pekel- hariug en dr. Winkler opgedragen onderzoek naar de beri-beri in het militair hospitaal te Weltevreden is ingericht, tot eene blijvende, onder burgerlijk beheer staande inrichting te verheffen voor onderzoekingen op het gebied van pathologische anato mie en bacteriologie. De uitgaven zullen aanvankelijk f 22,000 per jaar bedragen. Een wetsontwerp is bij de Regeering in bewerking, waarbij vrijstelling van grondbelasting wordt verleend voor scholen, behoorende aan vereenigingen die als rechtsper soon zijn erkend. De Tweede Kamer heeft Maan dag hare werkzaamheden hervat. De heer Levy, van Alkmaar, heeft zitting genomen. Woensdag om 11 uren komen kleine ontwerpen en daarna de Indische begrooting aan de orde. De vertraging, die de indie ning der wetsontwerpen betreffende het Pensioenfonds heeft ondergaan, was geheel onafhankelijk van den minister van Financiën, verklaart deze in zijn begrootingsantwoord. In Mei 11. zijn aan de verschil lende departementen, aan het bestuur van het Weduwenfonds en aan den Raad van Tuezicht over het Pensi- oenfunds voorloopige ontwerpen van wet om advies toegezonden. Da-irop zijn onderscheidene hoogst gewich tige adviezen het laatste den 12 n Aug. 11. ingekomen, die eene nieuwe overweging omtreut de hoofd beginselen van dit moeilijk onderwerp noodzakelijk maakten. Tot dat einde is in September een résumé van die adviezen aan de hoofden der depar tementen verzonden, dat thans in den Raad van ministers wordt be handeld, waarna de zaak weldra haar beslag zal krijgen. De begrooting van het Pensioen fonds raamt de in 1888 te betalen pensioenen op f 570,000, d.i. f 60,000 meer dan over 1887, en de te ont vangen rente zijner kapitalen op f 1,115.000. Op 1 Jan. 1886 behoor den tot het fonds 15,073 ambtenaren, met een grondslag van 115,729,097; nog 151 ambtenaren, ad f460,659, zijn van vóór 1846 in dienst, die dus buiten het fonds staan. De muntbiljetten van f50, die in 's lands kassen of bij de Neder- landsche Bank terugkomen, worden sedert eenigen tijd niet meer uit gegeven. Dientengevolge was op 29 October jl. voor f 1,126,850 voor handen. Bij de tegenwoordige ruimte aan kasgeld bestaat voor het Rijk geen enkele beweegreden om die soort van betaalmiddelen in omloop te houden. Aan 's rijks munt te Utrecht zijn in bewerking twee medailles, res pectievelijk met de beeltenissen van de professoren Donders, Buijs Bal lot en kransen, met inscriptiën aan de achterzijde. Deze medailles zui len aan genoemde heeren worden uitgereikt bij gelegenheid vau hun aftreden als hoogleeraren. Te Utrecht worden twee zalen geopend waarin het «Leger desHeils» een afdeeling zal vestigen. De mededeeling in De Wereld burger, dat de Transvaalsche spoor weg-kwestie een geheel nieuw sta dium zou zijn ingetreden, daar de Hollaudsche belanghebbenden ein delijk tot volkomen overeenstemming betreffende de tarief-kwestie met Macmurdo zijn gekomen, en, van de regeling verzekerd, naar Neder land terugkeeren, is naar van officieele zijde aan Het N. v. d. D. en De Amsterdammer verzekerd wordt onwaar. Aan den heer J. C. F. baron d'Aulnis de Bourouill is eervol ont slag verleend als le ambtenaar ter secretarie te Baarn en in diens plaats benoemd de heer Gr. van Merkestijn, 2e ambtenaar ter secretarie aldaar. Tot technisch-administrateur der Ooster-stoomtrammaatschappij is benoemd de heer Van Voorst Vader. De leden van «Burgerpligt» te Amsterdam, die een vergadering hadden willen belegd zien om over de zaak van dr. Smit te spreken, wat hun door het bestuur ge weigerd werd, hebben nu ver zocht een vergadering te beleggen om te doen uitmaken, dat het be stuur door zijn weigering in strijd met de statuten gehandeld heeft. De afdeeling Amsterdam van het Alg. Nederl. Werkliedenverb., de schuiten voerdersknechts- en scheeps optuigersvereeuigingen te Amster dam hebben aan den minister van Waterstaat een adres gericht, waarin zij er op aandringen, dat de tarie ven van doorvaart van het Noord zeekanaal verlaagd worden. Na een ingesteld onderzoek toch is gebleken, dat groote schepen, eer zij voor Am sterdam zijn, 30 ct. per ton meer moeten betalen, dan wanneer zij te Rotterdam of te Antwerpen binnen- loopen. En met dit verschil houden reeders van stoom- of zeilschepen in het buitenland wel degelijk re kening. Dezelfde vereenigingen hebben aan den Raad een adres gezonden, dat evenals het hierboven genoemde een uitvloeisel is van eene bijeen komst met eenige notabelen op het gebied van handel en scheepvaart gehouden. In dit adres wordt er op gewezen, dat stoombooten eu zeilschepen hoe lauger hoe minder in de haven van Amsterdam hun lig-enlosplaats hou den, doch de voorkeur geven aan de havens der gemeenten Zaandam of Westzaan. De hoofdoorzaak van die verplaat sing is volgens adressanten te zoeken in de hooge havengelden, welke in deze gemeente worden geheven, ter wijl de gemeenten Zaandam en Westzaan voor een groot gedeelte vrijdom toestaan, want tegen den tijd dat de stoom- of zeilschepen in die havens in de termen van beta ling vallen, hebben zij reeds lang weder zee gekozen. Worden de ha vengelden verminderd, dan zal h:t scheepvaartverkeer te A. weder toe nemen en de werkloosheid daardoor verminderen. Zaterdagavond werd te Am sterdam een vergadering gehouden van personen, door een voorloopige commissie bijeengeroepen, tot stich ting eener Vereeniging, welke zal worden genoemd «De RadikaleKas». Het doel is, om door contributiën eu schenkingen een kapitaal te vor men, dat zal moeten dienen tot on dersteuning en verspreiding van ra dicale beginselen eu denkbeelden. De Vereeniging zal daartoe o. a. de volgende middelen aanwenden: lo. Het uitzenden van sprekers2o de uitgaven van geschriften3o. de oprichting van Vereenigingen met hetzelfde doel in andere plaatsen. Allen arbeid, op uitnoodiging der Vereeniging verricht, zal worden betaald. Staande de vergadering, traden een vijftigtal personen tot het lid maatschap toe. Aan de voorloopige commissie, bestaande uit de heeren dr. Hk. de Vries, mr. W. A. Paap, F. v. d.Goes, A. H. Gerhard, L. van Campen, J. H. Geerke en H. F. A. Pcypers, weren nog vier leden toegevoegd, teneinde de reeds ontworpen statuten te beoordeelen, waarna deze spoe dig in een vergadering zullen wor den vastgesteld. Rechtspersoonlijk heid zal alsdan worden aangevraagd. AmstCt In het Binnengasthuis te Am sterdam wordt op dit oogenblik ver pleegd de bekende Jacobus Mens. Mens, de 61-jarige oudste zoon en verzorger van zijne 81-jarige moe der, genoot Donderdag acht dagen geleden, na een welbesteden dag aan zijnen vischwagen, bij moeder zijn middagdutje, toen, door een nood lottig toeval, de petroleumlamp om viel, en brand ontstond. Moeder en zoon werden door de vlammen aan gegrepen; de laatste werd door brand- wachts en buren aan een wissen dood ontrukt en in de tapperij van Chrispijn in de Willemstraat binnen gedragen. De toestand scheen hope loos, zoo hevig waren de brandwon den. Heel wat moeite kostte het, cien ongelukkige tot bewustzijn te brengen. Op eene raderbaar werd hij naar het gasthuis vervoerd en men hoopt hem te behouden. Bij de op 10 Nov. jl. gehou den verkiezing van hoofdingelanden van den polder Westzaan, zijn ge kozen de heeren Jb. Vis Cz. te Zaan dijk, K. Vis Az. te Wormerveeren Js. de Jong te Westzaan. Door al de Rijks-ambtenaren te Enkhuizen is geteekend een adres van adhaesie aan het bekende adres van 's Rijks telegraaf-ambtenaren te Am sterdam, betreffende de hervorming van het thans bestaande pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren. Verscheidene koffiehuishouders te 's-Hage hebben zich per adres tot den burgemeester gewend, daarbij het nieuw opgetreden hoofd der ge meente verzoekende hun opnieuw te willen veroorloven, hunne in richtingen tot 2 uren na midder nacht tot ontvangst van bezoekers geopend te houden; een voorrecht dat zij vroeger bezaten, maar dat hun plotseling werd ontnomen. Eene jonge dame werd op de Oudeschans te Amsterdam door twee mannen met zaüd in de oogen ge worpen, zoodat zij op dat oogen blik niet kon zien. Toen werd zij door hen aangegrepen en van haar goud beroofd. Men schrijft ons uit Hilversum: Nog steeds is de politie ijverig in de weer om de daders van den garendiefstal op te sporen. Uit ver schillende omstandigheden blijkt ten duidelijkste dat de dieven goede be kenden moeten geweest zijn. Van daar, dat bij al de werklui van de fabriek huiszoeking is gedaan, doch tot nog toe zonder gunstig gevolg. Voor den eerlijken werkman is het een vreeselijke gedachte, dat ook zelfs maar een schijn van vermoe den op hem valt en daarom is het zoo zeer te wenschen, dat de politie met on verflauwden ijver haar onder zoek voortzette, opdat geen smet blijve kleven op den goeden naam van de onschuldigen. De Rijksarbeid in de Rijks werkinrichting te Hoorn bestaat uitsluitend in het maken van draad- plukseffi voor het departement van Oorlog. Bij het passeeren van den Rijnspoorweg aan den Woerdschen overweg, nabij Maarssen, ontkwam de veekooper G. K. uit Ruwiel, Zondag aau een groot ongeluk. Met paard en tilbury midden op de rails zijnde, ontdekte hij op geringen afstand den aaukomenden sneltrein van Utrecht naar Amsterdam. Door tegenwoordigheid van geest slaagde hij er nog juist in zijn paard een paar passen terug te doen gaan, waarna het dier door de voorbij vliegende iocomoiief voor het rijtuig werd weggerukt en in stukken ge scheurd. Door den hevigen schok vloog G. H. achterover uit de til bury, maar kwam er overigens be houden af. Een dienstbode van den heer P., onder de Linden te Utrecht, sprong Vrijdagavond omstreeks 8 uur in het water, omdat zij haar vroegeren beminde zag stoeien met een meisje, dat in de woniDg boven de hare dient. Het koude bad scheen haar echter tot kalmte te brengen althans, toen v. d. B., wonende in de Eiigen8teeg, haar een vischhen- gel toestak, pakte zij dien dadelijk vast, zoodat zij spoedig op het droge getrokken kon worden en zich ver volgens weder naar de woning haars meesters begaf. Uit eene weide aan de Hou- tensche vlakte onder Utrecht, zijn van eenen koppel van acht daarin grazende kalf koeien, een viertal ontvreemd. De dader had de beesten in eenen stal aan het Vreeburg ge bracht en één er van verkocht, doch de politie kon alle vier koeien nog tijdig in beslag nemen, hoewel zij er niet in slaagde den dief aan te houden, daar deze zich ver wijderd had. In een der groote hotels te Baarn nam dezer dagen een als heer gekleed persoon zijn intrek zich noemende v. B. en komende van Antwerpen. Na een dag of vier goede sier gemaakt te hebben is hij met de noorderzon vertrokken. Hij heeft een in het oogvallende kuif, Inderdaad, gaf Diaz ten antwoord, eenige aar zelingen in zijn rapport kwamen mij verdacht voor, doch er is een heel eenvoudig middel; men kan een krijgsraad bijeenroepen, hem ondervragen, hem van verraad overtuigen en hem staande de zitting fusilleeren. Van af het begin van den strijd had ik hem een post aangewezen in mijne nabijheid om hem beter in het oog te kunnen houden. Ik heb hem zien wankelen, daarna oogenschijnlijk doodelijk gewond zien vallenik wenschte mij zeiven geluk van een verrader en lafaard verlost te zijn, maar zooeven heb ik de dooden geteld en herteld en ik heb Cuchillo nergens gevonden. Het is dus hoogst dat noo- dig wij, zondor tijd te verliezen, zijn spoor volgen hij kan niet ver van hier zijn. Gij zijt aan die soort expedities gewoon wij moeten zonder uitstel op zijne vervolging uitgaan eu korte metten maken met een eerlooze, wiens leven het ver raad moet betalen. Diaz scheen eenige oogenblikken na te denkendaarna nam hij een plotseling besluit en zeide Zijn spoor zal noch lang noch moeilijk te vinden zijn, Cuchillo heeft zich naar de «Goudvallei» moeten be geven, het is dus in de «Goudvallei» dat wij hem moeten gaan zoeken. Gij gaat eerst een uur uitrusten, hernam de aan voerder, want ge moet van al dat moorden van den avond wel vermoeid zijn. Ach Diazindien alle menschen gelijk gij waren, hoe gemakkelijk zouden wij ons een weg openen, het goud in de eene hand, den degen in de andere! Ik heb mijn best gedaan, hernam de avonturier eenvoudig. Gij zult aan onze manschappen zeggen dat het nood zakelijk is, dat wij eene verkenning in de omstreken van het kamp gaan doen. Gij zult aan onze soldaten het bevel overgeven goed op hunne hoede te zijn en onzen terugkeer af te wachten; daarna zult gij Baraja en Oroche met u nemen en alle vier te zamen slaan wij de richting in naar de «Goudvallei». Daar moet Cuchillo zeker zijn, hernam Diaz, en on danks den afstand dien hij op ons voor heeft, zullen wij hem terugvinden hetzij in het gaan, hetzij in het terugkeeren. Wij zullen hem in de «Goudvallei» weervinden, zeide don Estevan; wanneer gij dezelve eenmaal zult gezien heb ben, zult gij mij zeggen of dat de plaats is voor een man als Cuchillo om ze zoo gemakkelijk te verlaten, als hij er eenmaal in doorgedrongen is. Diaz verwijderde zich om de bevelen van zijn chef te gaan uitvoeren. Deze deed weer zijne tent oprichten opdat ook tijdens zijne afwezigneid zijne banier over het kamp zou wapperen als teeken van beschermend gezag; daarna wierp hij zich op zijn bed en sliep dien slaap van den sol daat op het oorlogspad na een vermoeienden dag. Een uur daarna stond Diaz voor hem. Signor don Estevan, zeide hij, alles is gereed om te vertrekken. De hertog van Armada stond op, want hij was geheel gekleed te bed gegaan. Zijn gezadeld paard wachtte hem, Oroche en Baraja zaten ook reeds in den zadel. Diaz, zeide don Estevan met gedempte stem, vraag eens, alvorens te vertrekken, aan de schildwachten of Gay- feros al terug is. Diaz herhaalde de vraag van den aanvoerder aan een der schildwachten, die met het geweer in den arm achter de karren op en neer wandelde. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2