680 doll., kaas 8295.60 doll., diamanten 431,034.46 doll., viseh, haring enz. 16,002.75 doll., goud in baren 876,074.87 doll., rund- en kalfsliuiden 10,041.19 doll., India Rubber 47,993.94 doll., ijzer, oude rails en oud ijzer 131,207.58 doll., minerale wateren doll., Haarlem mer olie etc. 5064.79 doll., lompen 6177.92 doll., rijst 9316.72 doll., veld- en tuin zaden 33,069.48 doll., specerijen 84,884.84 doll., spiritualiën, jenever en likeuren 14,465.71 doll., tin, (banka billiton) 75,434.99 doll., tabak 2,239.168.48 doll., viscli en ingelegde groenten 5697.80, doll., andere artikelen 30,679.96 doll., totaal 4,148.372.79 doll. It I N N E N I, A IV I). Bij koninklijk besl. is aan A. J. F. van Yollenlioven, op verzoek eervol ont slag verleend als lid ran het college van regenten over de gevangenissen te Amster dam, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is ben. tot lid van gemeld college van regenten mr. R. van de Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. (St.-Ct., Staatsbl. no. 175 bevat een kon. besl. van den 3den dezer, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Eede van 6 Sept. 1887, no. 65, tot be noeming van A. van de Craats tot wet houder dier gemeente. De overwegingen van genoemd besluit luiden als volgt: Overwegende, dat de benoeming heeft plaats gehad bij eene herstemming tusschen A. van de Craats en A. van Domselaar, waarbij eerstgenoemde 8 en laatstgenoemde 6 stemmen erlangde, terwijl zij beiden aan deze herstemming hebben deelgenomen, zoodat de deelneming van die raadsleden op den uitslag der stemming van invloed heeft kunnen ziju; dat art. 46 der gemeentewet den raads leden verbiedt mede te stemmen over zaken, die hen persoonlijk aangaan; dat dit voorschrift ook op benoemingen van toepassing is, daar de wet niet onder scheidt, en de reden der bepaling, het uit sluiten van d n invloed van het persoon lijk belang, hier evenzeer geldt; dat het persoonlijk belang, waarop art. 46 doelt, niet geacht kaïa worden bij eene vrije keuze te bestaan, daar het dan geheel onzeker is, wie voor de betrekkiug in aanmerking zal komen, maar wel bij eene herstemming, die tot twee bepaald aan gewezen personen is beperkt; dat de genoemde raadsleden zich alzoo bij de herstemming van medestemmen hadden belmoren te onthouden, en het boven aangehaalde, met hunne medewer king genomen besluit derhalve strijdt met art. 46 der gemeentewet, enz. De Stct. no. 270 bevat de statuten der volgende vereenigingen erkend volgeus de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32). z/De Kerkelijke Kas," te Bussum; «De Kerkelijke Kas;" te Zwammerdam; //De Kerkelijke Kas," te Silvolde, gemeente Wisch; ,/Vereeniging tot bevordering vau Christelijk Nationaal Schoolonderwijs" te Goenga en Gauw, te Gauw, (gewijzigde statuten). Staatsblad no. 210 behelst de publi catie van den 15en November 1887, be treflende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingen iu de Grond wet; no. 180, de wet van den 5deu No vember 1887, houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk den onderhaud- schen verkoop aan de gemeente Grave van twee wachthuizen met erven buiten de voormalige Ham- en Brugpoorten aldaar, en no. 181, de wet van den 5en Novem ber 1887, houdende goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk den onderhandschen verkoop van grond en water onder Groo tebroek aan de Banne van Grootebroek en Lutjebroek. Het denkbeeld is bij de Re geering in overweging, om, ten einde in 1888 eene ruimere keus te hebben onder de adspiranten voor adelborst, ook hen toe te laten die op 1 Januari 1889 den 17-jarigen leeftijd nog niet zullen zijn inge treden. Ook is het wenschelijk voorge-' komen, een paar artikelen van het keuringsreglement in milderen zin te wijzigen. De minister van Marine is vol gens zijn Memorie van Antwoord, van oordeel, dat nog niet gebleken is, dat Nederlandsche ingenieurs bij machte zijn een goed ontwerp te leveren en onze scheepsbouwmees ters in staat dat uit te voeren, waar het betreft zulke bizonder samen gestelde en ingerichte schepen, als tegeuwoordig geëischt worden. De voorbeelden van de Dempo en de Smit bewijzen z. i. weinig, daar de Dempo is een torpsdoboot, vervaar digd naar een uit Engeland geleverd model, een 1/3 mijl minder snelheid behaalde dan het modelen de Smit is een gewoon koopvaardijschip. Minder bezwaar is er om door de binnenlandsche industrie vreemde modellen te doen nabouwen. De nieuwe kieswet verdeelt ons land in 84 districten, terwijl het volgens de oude wet in 43 dis tricten verdeeld was. Van de 84 hoofddistricten zijn er 79 die één afgevaardigde naar de Kamer zen den; alleen Amsterdam zendt er 9, Rotterdam 5, 's Gravenhage 3 en Groningen en Utrecht ieder twee, te zamen dus 100 leden van de Tweede Kamer. Nieuwe hooldkiesdistricten zijn geworden; Veendam, Emmen, Har- lingen, Franeker, Schoterland, Ber- guin, Wolvega, Meppel, Kampen, Ommen, Enschedé, Lochern, Doe- tichem, Rheden, Eist, Druten, Wijk bij-Duurstede, Ede, Apeldoorn, Breu- kelen, Enkhuizen, Helder, Bever wijk, Zaandam,Katwijk,Bodegraven, Loosduinen, Schiedam, Ridderkerk, SliedrechtOostburg Hontenisee, Bergen-op-Zoom, Oosterbout, Waal wijk, Helmond, Gulpen, Sittard, Venlo, Weert, Grave, Veghel. In- tusschen is het hoofdkiesdistrict Box meer vervallen. Binnen weinige weken 'zal prof Yan der Hoeven met de samen stelling van een voorloopig ontwerp van een wetboek van strafrecht voor zee- en landmacht gereed zijn. Dat ontwerp zal worden onderzocht door eene commissie, hoofdzakelijk uit officieren der zee- en landmacht be staande, na welk onderzoek het zal worden openbaar gemaakt. Naar de A7. R. C. verneemt, is de ziektetoestand van den heer O. baron Yan Wassenaer van Cat- wijck zeer verergerd. In de plaats van wijlen den heer J. D. M. de Klerk is benoemd tot directeur van het weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het al gemeen bestuur behoorende, de beer J. C. Mulder, thans commies aan het departement van Koloniën. H Zou 'vermakelijk zijnals "t niet zooveel geld kostte l Een Nederlandsche hoogleeraar werd aangewezen, zijn regeering te vertegenwoordigen op het wereld congres voor geneeskunde in Wash ington, den zetel der Amerikaansche regeering. Het schip, waarmede hij den overtocht ondernam, had even wel tegenspoed, tengevolge waar van hij eenige dagen te laat op de plaats van bestemming kwam. Bij het bureau, waar hij zich aanmeldde, had men blijkbaar niet meer op vreemde bezoekers gere kend. Toek hij eindelijk als lid der vergadering was ingeschreven, kreeg hij No 2593, zullende het geheele aantal leden 2600 hebben bedragen. En toen alle vormen waren in acht genomen en onze geleerde aan het werk zou gaan, werd het congres gesloten, daar 't reeds een week aan den gaDg was. Professor had dus wel zoo goed rustig in zijn studeervertrek kunnen blijven! NG. Ct.) Afloop der stemming voor de Prov. Staten in het hoofdkiesdistr. Enkhuizen: Herstemming tusschen de heeren H. J. K. van der Steen, burgemeester van Spanbroek en Opmeer (lib.) met 415 stemmen en J. Blom, burgemeester van Wesfc- woud (r. k.) met 243 stemmen: aantal uitgebrachte geldige stem men 919. De heer J. H. Graadt van Roggen heeft de benoeming tot wet houder van Nijmegen aangenomen, ar. J. P. S. Berends heeft er voor bedankt. De conferentie ter vaststelling der a. s. zomerdienstregeling op de spoorwegen zal den 18en en 19en Januari 1888 te Frankfort a/M. ge houden worden. Niet minder dan 100 maatschappijen en instellingen iu Duitschland, Oostenrijk, Frank rijk, Engeland, Nederland en België zijn uitgenoodigd, deze vergaderin gen bij te wonen. De schermvereeniging «De Leeuw der Nederlanden te Kralm- gen zal een beroep doen op de ge goede ingezetenen aldaar, om eene geldelijke bijdiage in de kosten tot aanschaffing vau nieuwe wapenen, daar haar wapenrek met wapenen door den brand, die ongeveer twee weken geleden in het café «De Burg» plaats had, geheel werd ver nield. De toestand der kas laat niet toe daarin uit eigen middelen te voorzien. De «Société fran^aise d' hy giëne» te Parijs, heeft in hare jongste zitting, onder voorzitterschap van den keizer van Brazilië, benoemd tot «Membre associé étranger» Dr. P. F. van Hamel Roos, hoofdredacteur vau het «Maandblad tegen de ver- valsching van levensmiddelen.» Ook te Dordrecht heeft zich thans eene commissie geconstitueerd, om gelden in te zamelen ten behoeve der oprichting van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen, in zijne geboorteplaats Hoorn. Iu de Dindagavood te Bussum gehouden raadsvergadering is tot wethouder benoemd de heer D. Krijnen. In 't Haagsche bosch liep in den zomer van dit jaar een als Ita- liaansche pifferaro verkleede jonge Hagenaar een open rijtuig na, waar in een heer zich liet toeren. Per pietk signor, denari per un pover Italiano, riep de knaap. De heer liet het rijtuig stilhou den en zei Meent ge misschien jongen, dat ik je niet herken Je bent de zoon vau Geertruida, die bij ons wascht, en jij zelf bent dikwijls bij ons aan huis geweest. Hoe kom je op eens in een Italiaan verbakken en wie heeft je dien mond vol Ita- liaansch geleerd? Och mijnheer, klaagde de jongen vertel het niet aan moeder, als 't u belieft. Ik heb verleden jaar kennis gemaakt met twee Italia- ners van mijn leeftijd. Toen is de een gestorven en sedert leent de ander mij een paar uren per dag de kleêren van zijn broertje, onder voorwaarde, dat ik met hem in het Bosch een centje zal vragen aan de rijke lui. De opbrengst dee- len we eerlijk. Ook heeft hij mij Italiaansch geleerd. Giovanni (dat is mijn naam op zijn Italiaansch). Giovanni zei hij ik zal je acht woorden Italiaansch opschrij ven. Die moet je woordelijk «vau buiten» leeren en altijd uitspreken als je iemand iets vraagt. Waarom? vroeg ik. Wel, was het antwoord omdat men je, als je in de taal van je land vraagt, niets zou geven, terwijl, als je een vreemde taal spreekt, niemand durft weigeren. Welk een menschenkennis ligt niet in dat antwoord van den jeug digen vagebond, om de toeristen in het Haagsche Bosch te exploiteeren met zijn ongewasschen gelaat, 'on gekarnde haren, smeekenden blik en onoogelijken onharmonischen doedelzak. De gymnastiekvereniging te Appelscha houdt hare oefening in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeeute. Sedert geruimen tijd sraat dit vóór ongeveer 15jarea nieuw opgetrokken kerkje met pastorie ledig. Het afgelegene der plaats en het kleine traktement zijn oorzaak van de aanhoudende vacature. In Friesland heeft men eene uitmuntende methode om de wegen hard te makenna er eene laag mac adam op gebracht te hebben wordt daar eene laag leem opgelegd. Wel kras. Onder de ouden van dagen op het eiland Tessel, die bijzonder kras mogen heeten, mag zeker de oude Klaas Slot wel het eerst genoemd worden. Deze 92- jarige, van beroep wildhandelaar, trekt nog dag aan dag te voet langs het eiland. Soms is hij uren van zijne woning verwijderd en keert dikwijls, met vrachten wild beladen, 's avonds tegen de schemering eerst terug. De oude Slot, die een tamelijk groot gezin heeft, weet nog altijd zonder vreemde hulp voor de zijnen te zorgen. Dinsdagavond liepen eenige socialisten in de Gouvernestraat te Rotterdam te zingen. Spoedig kregen zij een troepje jongens achter zich, dat steeds aangroeide. Uit dien hoop jongens werd met steenen en vuil naar de socialisten geworpen, terwijl voortdurend de kreten: «Oranje boven!» en «Weg met de socialen!» werden aangeheven. De socialisten verweerden zich niet, maar zochten zoo spoedig mogelijk eene wijk plaats. Een hunner had een steen in het aangezicht gekregen en bloedde dientengevolge hevig. Op de veemarkt te Gorinchem heeft men van eenen landbouwer een zakje met eene som van f158 aan bankpapier en specie gerold. Te Loosdrecht heeft zekere vrouw S. H. met eenen minnaar de echtelijke woning verlaten, het aan wezige geld, kleedingstukken en eenige haren man toebehoorende voorwerpen medenemende, en hare drie kinderen, waaronder een van eenige weken, in deerniswaardigen toestaud achterlatende. Een 16-jarige knaap vond een scherpe patroon bij de goederenloods van het station te Tiel. Met dat gevaarlijk voorwerp recht in zijn schik, bracht hij het wat al te on voorzichtig met een brandende si gaar in aanraking, een schot knalde en den roekeloozen knaap was de linkerhand verbrijzeld, wonden aan pols, borst en wang wezen de rich ting aan, die de kogel genomen had. Omtrent de Maandagavond te Krawinkel, gem. Geleen, plaatsge had hebbende vechtpartij, verneemt men nader, dat zekere H., wiens buik was opengesneden, reeds aan de bekomen wonden is overleden. De toestand der beide andere ver wonden is bevredigend en zonder gevaar. De vermoedelijke hoofddader is in handen der justitie. Een minnehan del zou aanleiding tot deze nood lottige vechtpartij hebben gegeven. Te Roermond wordt sedert eenige dagen een werkman ver mist, die zich op geheimzinnige wijze van zijne vrouw en drie kin deren verwijderde, eenen brief ach terlatende waarin medegedeeld wordt, dat hij eene reis naar Lon den, Jeruzalem en verder door de vijf werelddeelen ging doen. Men denkt dat de man aan krankzin nigheid lijdt. Bij het graven van het Tjon- gerkanaal is bij het dorp Hoorn- sterzwaag onder het veen op den zandgrond een herte^chedel gevon den met volslagen gewei. In het ziekenhuis te Groningen is opgenomen een persoon, die op de lijn Delfzijl—Groningen bij Lop- peraum door den trein was overreden en een been had gebroken. WETGEVENDE ülACHTc In de Woensdag gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de behandeling der Indische begrooting aangevangen. Bij algemeen debat drong de heer Cremer aan op decentralisatie van het Indisch bestuur en het verlee- nen van gewestelijk en plaatse lijk zelfbestuur ter ontwikkeling van land en volk. Yoorts drong hij aan op wijziging der bepalingen omtrent verlof aan Indische amb tenaren. De heer Van Gennep drong aan op intrekking van den uitzet tingsmaatregel, toegepast op de hee ren Sol en De Sturlerverblijdde zich over de intrekking der tabaks belasting en steunde sterk den aan drang tot decentralisatie van bestuur. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn onderzocht de hierna te noemen wetsontwerpen: lo. Wij ziging van de hoofdstukken II, VIIA en V. der Staatsbsgrooting 18862o. begrootiug der Lands drukkerij voor 18883o. wijziging begrooting Domeinfonds voor 1886 4o. Domeinfonds voor 1888 5o. be grooting Pensioenfonds voor 1888 6o. verkoop van Rijksgrond aan 's Gravenhage7o. wijziging der begrooting vau uitgaven voor Ned. Iudië 18868o. wijziging der be- grooting van Suriname voor 1886 en verhooging hoofdstuk X 1886 9o. begrooting van Suriname voor 1888 lOo. naturalisatie van dr. We ber en 13 anderenwijziging van bestaande wetten, in verband met de nieuwe Strafwetgeving12o. provinciale belasting in Groningen; 13o. dading over de voormalige kloostergoederen van Sint-Agatha. RECHTSZAKEN. Uit Amsterdam wordt aan de WN. R. Ct." gemeld: Op last van de regeeriug werden Woens dag een aantal personen door den com missaris van politie der 4e sectie, mr. Zur Mülilen, gehoord, om verklaringen af te leggen aangaande de voor de regeering en een lid der Tweede Kamer beleedigende uitdrukkingen, door den sociaal-democraat Yan der Stadt gebezigd in de onlangs alhier gehouden vergadering, door „J)e Unie" belegd, en waarin de heer Willink Ketjen zijn grieven tegen de regeering nader toelichtte. Onder de gehoorden waren een 8tal zeide de Spanjaard met een zucht. Wat hebben hier thans de Mediana's en hun machtig geslacht te maken? onderbrak de Canadees. Ik ken hier alleen Fabiaan, kort af. Toen ik hem gered heb, toen ik mij aan het kind gehecht heb alsof het mijn eigen bloed ware geweest, heb ik me toen over zijne voorvaderen ver ontrust? Gr zult hem wekken met zoo luide te spreken, uwe stem raast als een waterval, zeide Pepe. Dat komtEn de reus ging op zachter toon voort Maar gij zijt altijd daar om mij aan dingen te her inneren, die ik zou wenschen niet te weten of die ik ten minste zou willen vergeten. Ik weet wel dat eenige jaren in de woestijn hem zullen gewennen Gij maakt u, in waarheid, vreemde hersenschimmige plannen, Bois-Rosé, viel op zijn beurt de Spanjaard hem in de rede, door u te verbeelden dat met de verwachtingen van don Fabiaan in Spaoje en de rechten die hij daar wil doen gelden, deze jongeling zal kunnen hesluiten zijn ge heel e leven in de woestijn door te brengen. Dat is goed voor ons, die have nog goed hebbenmaar hij Komaan toch! Is de woestijn dan niet verre te ver kiezen hoven de steden? vroeg de oude matroos levendig, die zich te vergeefs trachtte te ontveinzen dat de Spanjaard gelijk had. Ik, ik neem op mij hem het zwervend leven te doen verkiezen boven een zittend. Is de mensch dan niet geboren om zich te bewegen, zijn geheele leven te strijden, om de machtige aandoeningen der woestijn te ondervinden? Zeker, zeide Pepe ernstig; ziedaar waarom de steden zoo verlaten zijn en de woestijnen zoo bevolkt. Scherts niet, ik spreek over ernstige dingen, hernam de Canadees. Alhoewel Fabiaan g*eheel vrij latend in zijne neigingen, zal ik hem wel dit vermoeiend en gevaarvol leven leeren liefhebben. Kijk eens even; is die korte slaap in de woestijn te midden van gevaren niet te verkiezen boven dien welken men smaakt na een dag van werke- looze veiligheid in de steden? Gij zelf, Pepe, zoudt gij er in toestemmen thans naar uw vaderland terug te keeren, sedert gij de bekoorlijkheden van een zwervend leven hebt leeren schatten? Er is tusschen den erfgenaam der Mediana's en ik, ja ik belast mij, hem tot erfgenaam van zijn oom te maken, eer dat wij veel verder zijn en den ouden grens beambte een aanmerkelijk verschil. Wat hem betreft, men zal hem schoone goederen, een grooten naam, een schoon ouderwetsch kasteel met historische torentjes eveoals op de cathedraal van Burgos, terug geven terwijl men zich, wat mij aangaat, zal haasten om mij weer naar Ceuta op de konijnenvangst te zenden, hetgeen wel het ellendigste leven is dat ik ken en waaraan ik slechts éene kans zou hebben te ontsnappen, nl. van op een goeden morgen te Tunis of Tetuan als slaaf onzer naburen de Mooren in Afrika te ontwaken. Ik loop hier wel is waar dagelijks gevaar ge scalpeerd of levend door de Indianen gevild te wordeD, hetgeen mij eerder zou doen zeggen, dat de steden even gevaarlijk voor mij zijn als de woestijnen; maar voor don Fabiaan.... Fabiaan heeft steeds in de woestijn geleefd, viel de Canadees hem in de rede en hij zal, denk ik, de kalmte der woestijn verkiezen boven het woelige der steden. Wat is alles rondom ons stil en plechtig! Kijk eens hier en hij wees met de hand op den slapenden jongeling hoe het kind slaapt, zacht gewiegd door het gemurmel der rivier, die dit kleine eilandje kust en door het windje dat door de wilgen speelt. Zie daar ginds, en hij wees naar den gezichtseinder, die nevels die de zon begint te kleuren en die grenzenlooze uitgestrektheid waarin de mensch iu zijne oorspronkelijke vrijheid ronddwaalt evenals de vogel die in de luchtgewelven zweeft. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2