NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag- 19 November 1887. No. 1343. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. 1) AU BE Sr Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs. 31bis Faubourg Montviartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GBLAD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een praentigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 18 November. In verband met de uitbreiding de zer gemeente aan de N.W. zijde, is onlangs door de directie der Haar- lemsche katoenmaatschappij een nieuwen harden weg aangelegd, en thans is het maken van een gemet selde brug over de Garenkokervaart, waar deze genoemden weg snijdt, aanbesteed en gegund aau de heeren Giebels en van Servellen. Door dit werk komt eene verbin ding tot stand tusschen den Zijlweg en het Singel, op kleinen afsiand van het voormalig station Bolwerk. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is Donderdag aau het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbe steed het driejarig onderhoud van de werken van het Krabbersgat, nabij Enkhuizen. Raming f 5000 per jaar. Eeoigste inschrijver was J. Man tel S/.n. te Enkhuizen, voor f 5086 per jaar. Vanwege het ministerie van Wa terstaat Handel en Nijverheid is Donderdag aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbe steed het driejarig onderhoud der rijks zee- en havenwerken op het eiland Marken. Raming f 8000 per jaar. Van de 10 inschrijvingen was die van W. Blankenaart Czn. te Utrecht het laagst, f8200 per jaar. Voor een goed bezette zaal ging Donder dagavond in den Schouwburg alhier Justus van Maurik's jongste pennevrucht //Fran coises Opstel", tooneelspel in vijf bedrijven. De opvoering geschiedde door de leden der afdeeliug Amsterdam van het //Ne- derlandsch Tooneel", zijnde dit de derde voorstelling van het abonnement. Het laat zich moeilijk anders denken, dan dat een nieuw werk van een onzer meest populaire hedendaagscbe schrijvers wel in zulk eene mate de belangstelling bij het publiek zou opwekken, dat ook hier ter stede velen deze gelegenheid aangrepen om het eens meer van nabij te leeren ken nen, waartoe niet minder de omstandig heid medewerkte dat de vertolking aan de vereenigiug het //Nederlandsch Tooneel" was toevertrouwd, die terecht zulk een gunstigen naam bezit. //Francoises Opstel" is geheel in den trant als wij die van van Maurik gewend zijn: Het is eene rijke verscheidenheid van toestanden en verwikkelingen, ernstig en luimig, al naarmate het den schrijver be haagde, docli waarbij laatsgenoemd genre den hoofdtoon heeft. Mee een zeldzame gave bedeeld om ons geleidelijk en op gezellige wijze te midden van tooneeltjes te voeren, die soms een tintje van alle- daagschheid zouden dragen, wanneer hij ze niet zoo aardig wist te rangschikken, in een te vlechten eii te kleuren en hier en daar verrassende verwikkelingen in te lasschen, ons nu eens de gevoelige zijde van het hart beroerend, dan weder onze goedlachsheid te baat nemend om zijn on uitputtelijke geestigheid recht te doen wedervaren, weet van Maurik ons te boeien en eene eigenaardige bekoring aau zijn werk bij te zetten. In hetzelfde genre vallen ook de eigen aardige uitdrukkingen welke hij zijnen typen in den mond legt en die wij ter wille der geestigheid en onschuld het prae- dicaat „banaal" niet mogen toekennen of schoon sommige uitdrukkingen als b. v. die van Stijntje: „Ja, ziet uwes, mekeer, ze zatten als 'tware met 'tmes in der lijf" en eene vinding om den oliekoopmau Pluim met een aan zijii pantalon vastgekleefde courant eenige oogenblikken te laten ma noeuvreeren, misschien wel van oorspron kelijkheid getuigen, maar ons toch wat gewaagd voorkomen. Dat de dame, die bij vergissing de soeieteitszaal van Rijns burg binnengaat, aan majoor Velders en Ramberg stof moet geven tot een 'u weinig al te //sckalksch" discours, kau misschien alleen met het eigenaardig geheel der sociëteit strooken. Ziet men deze en eenige andere kleine vlekjes door de vingers, dan gelooven we terecht dat //Francoises Opstel" een aardig tooneelstuk mag worden genoemd, dat den auteur eer aandoet. De bezetting der 31 rollen, was naar eiseh verdeeld; vooral had men eene ge lukkige keuze gedaan met mevr. Bartel- mans door mej. Chr. Poolman, mevr. Verhoven-Bartelmans door mej. S. van Biene, Francoise door mej. Bos, Stijntje door mevr. Chr. Stoetz, mevr. Pluim door mevr. S. de Vries, en mevr. de wed. Stam door mevr. H. van Sluijters te doen voor steilen. Ook de gedachte om (le rol van Jan Pluim aan den heer Jacq. de Boer, die van Arnold Meniemans aan den lieer Morin, die van majoor Velders aan den heer Spoor, en die der overigen aan niet minder goede acteurs toe te vertrouwen, heeft voorzeker veel bijgedragen om het stuk naar eisch weder te geven en de denk beelden van den schrijver derwijze te be lichamen, als deze zich dit bij hunne in- eeuzetting moet hebben voorgesteld. De baan der Haarlem^clie IJsclub is onder water gezet en bet gebouw voor ververschingen enz., dat op deze baan zal worden opgericht, nadert zijn voltooiing. Arrondissenients-E&cclitbank TE HAARLEM, zitting van 17 November 1887= In deze zitting stond terecht de zestigjarige vrouw H. uit Overveen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij in Aug. en Sept. 11. in het huis van de gebr. K. te Overveen met een valschen sleutel was binnenge- ko i.eu en aldaar geld had ontvreemd. Ook ten huize van hare eigene.schoon- zuster had zij in Sept., na zich met een valschen sleutel naar binnen te hebben begeven en daar uit eene zich in eene gesloten kast bevin dende beurs, tot welke kast zij weder door een valschen sleutel toegang kreeg, 2 rijksdaalders ontvreemd. Teu derde had zij ook, nu weder ten huize der eerstgenoemden, in Sept. f 1 ontvreemd, altijd op dezelfde wijze. Zij pleegde de feiten steeds, als zij wist dat de bestolenen, die hare huurlieden waren, hun huis hadden verlaten. Natuurlijk kreeg men bij het voortdurend onverklaar baar verdwijnen van geld argwaan. Op verzoek der bestolenen verborg zich de Rijksveldwachter J. Stapel in de kamer. Toen nu op den 27sten Sept. 11. vrouw H. weder kwam om haar slag te slaan werd zij op hee- terdaad betrapt. De beklaagde bekende berouwvol de feiten. Alö reden van de door haar gepleegde diefstallen gaf zij hare armoede op. Haar man, vroe ger bloembollenkweeker, was door tegenspoed gedwongen zelf arbeider te worden en verdiende nu f 1 daags. Hare kinderen hebben de tering en dit kostte haar veel geld. Ook was er eene schuld, waarvan zij f 30 rente moest betalen. Met behulp der bovengenoemde diefstallen had zij reeds f27,50 tot het betalen der rente verkregen. Om den laatsten rijksdaalder te verkrijgen had zij zich op 27 September weder in de wo ning der bestolenen gewaagd. Dit alles werd door haar ouder een vloed vau tranen medegedeeld. De be klaagde maakte ter terechtzitting een deerniswaardigen indruk. Ook op den subst.-off. van Justitie. Hoewel deze de diefstallen onge hoord brutaal vond, meende Z. E. Achtb. toch, dat men in het later vergoeden der schade door de be klaagde, benevens in hare moeielijke omstandigheden en iu haar oprecht berouw even zoovele verzachtende omstandigheden mocht zien. De lei ten zelf, in bet geheel 6 diefstallen, werden èn door 6 getuigen èn door de bekentenis der beklaagde wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op al deze zoowel verzwarende als verzachtende omstandigheden, requireerde de subst.-offic. eene ge vangenisstraf van 4 maauden. Uitspraak Donderdag a. s. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of loopknecht, 1 barbiersbediende. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 2 loopjongen. Donderdagavond half acht viel J. C. Verhorst, brugwachter aan de spoorwegbrug over het kanaal bij Beverwijk, bij bet opendraaien der brug, eerst op het landhoofd en vervolgens te water. Alle pogingen om hem te redden bleven, ook door de ter plaatse van het ongeval heer- schende duisternis, vruchteloos. LETTEREN EN KUNST. Op de tentoonstelling in //Arti" wer den verkocht: //Buiig weer", (omstreken van Voorburg), door J. W. van Borselen, voor f1400. //Marktdag", door Boom, voor f 600. Wij ontvingen no. 1 van een nieuw tijdschrift get.„De Librye" curiosa rari- ora, uitg. van A. Eeltjes te Rotterdam. In zijn inleidend woord omschrijft de uit- gever het doel van dit tijdschrift aldus z/Dit blaadje is in de eerste plaats voor de publicatie van minder alledaagsche boek titels bestemd en zal zooveel mogelijk reeksen eener zelfde soort of minder alge meen bekende boeken onder de aandacht van de mannen der wetenschap brengen ik bied hun, die op een of ander gebied iets zoeken, of die ten opzichte van eeni- gen schrijver of van eenig werk inlichtin gen verlangen, een gedeelte der ruimte kosteloos aan voor hunne vragen of mede- deelingeu. Deze zullen naar orde van ont vangst geplaatst worden. Een kleiner of grooter deel der beschik bare ruimte zal gewijd zijn aan de mede- deeling van wetenswaardigheden van bi— bliografischen of letterkundigen aard." De abonnementsprijs is f 1, waarvoor men de in een jaar verschijnende nom- mers, minstens 12 iu getal, geregeld en franco, ontvangt. Men schrijft uit Rotterdam Om niet achter het net te visschen bij het enga- geeren van artisten, hebben de commissie en diriectie der Duitsche Opera het noodig geacht nu reeds te delibereeren over het voortbestaan der Opera. Daartoe zijn van belangstellenden plannen ingekomen, welke a. s. Zaterdag zullen besproken worden. De //Portefeuille" belooft een zeer aantrekkelijk Kerstnummer met composities o. a. van Nicolaï, bijbragen o. a. van Ten Brink, Eiore della Neve en Gram, illu straties van Braakensiek en Steelink, een Ets van Van Essen enz. Niet kapitein Moerbeek, maar kapi tein C. de Wit, van de veld-artillerie, zal zich in 1888 niet de redactie van het //Militair Blad" belasten. De //Revue Coloniale Internationale" zal 1 Januari 1888 ophouden te verschij nen, bij gebrek aan een voldoend aantal abonnés. De stad Barcelona krijgt een schouw burg, uitsluitend gewijd aau de Italiaan- sche Opera; daarvoor wordt 7l/s millioen frs. besleed. Heinrich Zölluer heeft de muziek geschreven voor Vondels ffJetifha", voor de opvoering te Keulen. Voorafgaan zullen een ieestouverture en een proloog, dien de heer Leisner zal voordragen. LEGER EN VLOOT. De le luitenant Peletier, opzichter, en de Controleur 2e kl. Brossois, beiden van de inspectie der draagbare wapenen te Delft, zijn tijdelijk te Maastricht gedeta cheerd tot het keuren van revolvers en ladehouten, die ten behoeve van het de partement van Koloniën door de fabrikan ten De Beaumont en Soleil worden ge leverd. Sedert eenigen tijd wordt bij het korps genietroepen te Utrecht eene proef genomen om een fanfarekorps op te richten, bestaande uit vrijwilligers van die troepen. Leden van het muziekkorps der Utrecht- sche schutterij geven aan de soldaten on derricht, en de zaak wordt ondersteund door de genie-officieren. Wanneer het blijkt dat een zoodanig korps levensvatbaarheid FEUILLETO NT. 84) XXXII» HOOFDSTUK. Tooneelen in de woestijn. De Spanjaard schudde met het hoofd als een teeken van twijfel ofschoon hij gaarne de denkbeelden van den Cana dees deelde en de gewoonte hem ook het zwervende leven vol geheime bekoorlijkheden had doen lief krijgen. Kijk, ging de oude jager voort, gindsche stofwolk op de oevers der rivier, dat is een troep wilde paarden die hun dorst komen lesschen alvorens voor den nacht naar hun verafgelegen weiland te trekken. Daar zijn ze; zij naderden in al de trotsche schoonheid die God aan de vrije dieren gaf, met vurig oog, roode en snuivende neusgaten, vliegende manen. Ach, het lust mij Fabiaan te wekken opdat hij dit schouwspel zie en bewondere. Laat hem slapen, Bois-Rosé, misschien vertoonen hem zijne droomen, droomen die men op zijn leeftijd heeft, lief lijker verschijningen dan hem de woestijn ooit zal kunnen aanbieden en die in onze steden van Spanje op de balcons en achter de getraliede vensters in overvloed zijn. De oude jager zuchtte. En toch, zeide hij, is het een schoon schouwspel Ach, wat springen die edele dieren van vreugde iu de be dwelming hunner vrijheid! Ja, tot op het oogenblik waarop de Indianen hen op de hielen zullen zitten en dan zullen zij van angst springen. Daar zijn zij weer vertrokken als de wolk, die door den wind voortgezweept wordt, ging de Canadees voort, die nog tegen zijn gezond verstand worstelde. Thans verandert het schouwspel. Kijk, ziet gij dat hert dat nu en dan zijne groote glinsterende oogen en zijn zwarten snuit in de opening der boomen vertoont? het riekt den wind, het luistert. O! daar komt het nader om op zijne beurt te drinken. Het heeft gerucht gehoord, het helt den kop op; zou men niet zeggen dat die waterstraaltjes die zijn mond laat ontsnap pen van vloeibaar goud zijn, zooals zij nu door de zon ge kleurd worden? Wel zeker, ik ga het kind wekken. Laat hem slapen, zeg ik u, misschien droomt hij thans dat hij in plaats van dit schoon dier, zwarte oogen en glim lachende rozenroode lippen achter de wilgen ziet, de eene of andere nymf, slapende op den oever eener heldere beek, evenals eene bloem uit een bouquet gevallen en op het gras vergeten. De oude Canadees zuchtte opnieuw. Is dit hert ook niet het zinnebeeld van onbegrensde onafhankelijkheid Tot op het oogenblik waarop de wolven zich zullen ver zamelen om het te vervolgen en te verscheuren. Misschien zou het meer levenskansen hebben in onze koninklijke parken. Elk ding beeft zijn tijd, Bois-Rosé, de ouderdom houdt van stilte, de jeugd droomt op haar gemak te mid den van het geraas. Nog worstelde de bedrieglijke schijn bij Bois-Rosé tegen de werkelijkheid. Dat was de galdroppel dien God op den bodem van eiken geluksbeker legt. Hij wil niet dat er vol maakt geluk bestaat, want men zou te veel moeite hebben om te sterven, zooals bij ook niet het ongeluk wil zon der vergoeding, want het leven zou ons alsdan te zwaar vallen. De Canadees liet nadenkend het hoofd op de borst zakken en mijmerde treurig, voortdurend heimelijk den blik geves tigd houdende op zijn slapenden zoon, terwijl Pepe opnieuw zijne buffelleeren kousen aantrok. Ei! kijk, wat zeide ik u? Hoort gij dat gehuil in de verte niet, dat geblaf zou ik moeten zeggen, want de wolven die op jacht zijn, maken een geluid als de honden. Arm hert f gij zijt wel, zooals gij zeidet, het zinnebeeld van het leven in de woestijn. Zal ik ditmaal Fabiaan wekken? vroeg de Cana dees met zegevierenden blik. Ja, zeker, hernam de Spanjaard, want indien zijne droomen geweest zijn zooals ik mij verbeeldde, dan is na een droom van liefde het schouwspel eener schoone jacht een groot heer zooals hij zal zijn het meest waardig, en zelden zelfs zal hij eene dergelijke te zien krijgen. Het feit is dat hij eene dergelijke in geene stad te zien zal krijgen, antwoordde de Canadees verrukt, zulke tooneelen zullen hem de woestijn lief doen krijgen,

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1