NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 21 November 1887. No. 1344. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S I l> S NI E U W S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Vnhlicïte Etrangére G. I. D A1JBE /f Co., JOll. T. JONES, Sncr., Parijs, 31lis Faubourg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GEL AD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een praentigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. Haarlem, 19 November. Het vegen en schoonhouden der schoorsteenen van eenige stadsge- bouwen gedurende het 5jarig tijdvak van 1 Januari 1888 tot ultimo De cember 1892 is door burg. en weth. heden gegund aan J. J. Ravelli, voor: le perceel f 33,44 en 2e perceel f 15,40 's jaars. Het aantal fraaie facades der Groote Houtstraat is weder met één vermeerderd. Hedenavond opeut mej. Chr. H. van Bree- men in perceel no. 26 van genoemde straat haar zaak in zeep, parfumerieën en toilet-artikelen, die totnutoe gevestigd was in het perc. Gr. Houtstraat 108.Eer men er echter toe kon overgaan den winkel op zoo fraaie wijze in te richten als dit thans het ge val is, was een gedeeltelijke verbouwing van het vroegere huis, eene metamorphose, ge biedend noodzakelijk en het is aan de bekwame hand van den heer A. E. Capteiu, mr. timmerman, en de niet minder geschikte leiding van den heer A. v. d. Steur, architect alhier, te danken, dat een zoo fraai geheel tot stand kwam. Het huis heeft thans een voorgevel van drie verdiepingen, in moder nen stijl opgetrokken. Een kolossale spie gelruit, waarboven het heraldieke Ned. wa pen prijkt, vergunt den voorbijganger een onbelemmerden blik op de sierlijke étalage te werpen. Een smalle hooge deur in sierlijke paueelen afgedeeld, waarvan het middelste van glas, met dakvormig boven gedeelte, in sobere kleur geschilderd en smaakvol afgewerkt, verleent toegang tot het intérieur, waar terstond het oog ge troffen wordt door even fraaie afwerking van toonbank en uitstalkasten, ebbenhout geschilderd en met goudlanden afgezet. Binnen deze uitstalkasten staan netjes gerang schikt de heerlijke voortbrengselen van de parfumerie-, zeep- en andere fabrieken, in keurige omhulsels vervat. Een net gasor- nement is midden in 't fraai gestucadoorde plafond opgehangen, alles in denzelfden rnstigen, strakken, aangenamen toon. De étalage zelf mag een kunstwerk wor den genoemd. Eraai gegroepeerd vindt men hier talrijke fleschjes met verschillende odeuren, waarachter reusachtige pilasters van zeep zich verheffenin 't midden prijkt een groote kom zeker wel van 65 cM. diameter, eveneens geheel van zeep. Tusschen deze zuilenzijn op smaakvolle wijze allerlei andere toilet-artikelen gerangschikt; zoonis haarspelden, kammen enz. enz, Boven de étalage prijkt een op artistieke wijze vervaardigde gaskroon uit het magazijn van den heer A. E. H. van der Vaart, Groote Houtstraat alhier. Aan weerszijden der étalage bevinden zich groote spiegels, die haar eenige malen reflecteeren en het schoone effect dus in geen geringe mate verhoogen. Dat men in den winkel van mej. van Breemen in alle prijzen terecht kan, zal voorzeker het debiet veel verhoogen daar men zich zoowel een flink en lekker stuk zeep tegen geringen prijs, als een fijn en ge parfumeerd waschmiddel zal kunnen ver schaffen tegen een prijs, dien gebruikers van het laatste gewend zijn te besteden; hetzelfde geldt van de parfiimerieën en an dere toiletartikelen. Dat men goede waar voor zijn geld krijgt, waarborgen de namen der fabri kanten-leveranciers. In de eerste plaats noemen wij de firma Sanders en Co., te Leiden, die de zeep leverde, welke ette lijke malen met gouden en zilveren me dailles werd bekroond; o. a. te Weenen, Melbourne, Philadelphia, Parijs enz.; bo vendien was de eerste bekroning der firma die van de tentoonstelling der Maatschappij van Nijverheid alhier (1857, gouden me daille). Deze zeep wordt ook in verschil lende magazijnen in andere plaatsen ver kocht. De toilet-artikelen zijn afkomstig uit de voornaamste fabrieken van binnen- en bui tenland. Besluiten wij deze regelen met den wensch dat de zaak van mej. v. Breemen op den duur levensvatbaarheid moge blij ken te bezitten en daardoor zoowel vóórhaar een flink bestaan als voor onze gemeente een sieraad moge zijn. De aandacht onzer lezers zij ge vestigd op de voorstelling van «Ma ria van Utrecht, weduwe van 01- denbarneveld»,historisch tooneelspel in 5 bedrijven, door N. Donker, te geven door het Hollandsch tooneel- grezelschap, dir. A. van Lier, op Woensdag 23 November a. s., in den schouwburg alhier. De vertolking dit boeiend, geschiedkundig drama door bovengenoemd gezel schap zal voorzeker den liefhebber van de dramatische school in hooge mate kunnen bevredigen. Heden herdenkt zuster Bonaven- tura, overste der R. K. liefdezusters in het R, K. weeshuis alhier hare 25-jarige ambtsvervulling als zoo danig. Yele blijken van belangstel ling, als zoovele getuigenissen van groote achting en liefde, vielen haar ten deel van de talrijke weezen en ouden van dagen, welke hare zorg vuldige verpleging genieten en wier lot zij door voortdurende toewijding en onverpoosden arbeid tracht te verzachten. Dat dit jubileum door eenige feestelijkheid zou worden opgeluis terd liet zich denken, en behalve dat de buren door het uitsteken der driekleur de Hagestraat als in feest- dosch tooiden, zullen morgen (Zon dag) avond de weezen en ouden van dagen in het gesticht feestelijk worden onthaald, waarbij ook de oudweezen zijn genoodigd. Maandag a. s. hoopt onze stad- genoote mejuffrouw Maria Kempe, wed. Jan Knoppert, in het Zuider- buitenhofje alhier, haar lOlen ver jaardag te vieren. Het oudje ver keert nog in den besten welstand en is gezellig in hare omgeving. Mogen de ingezetenen dezen voor haar zoo gewichtigen dag niet on opgemerkt voorbij laten gaan. Men schrijft ons uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude: Eindelijk zal deze gemeente in 't bezit komen van een secretarie binnen hare kom. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering is n.l. het voorstel van den Wethouder, den heer L. de Glopper, met 4 tegen 3 stemmen aangenomen om het secretariaat van Haarlem naar Haarlem merliede te verplaatsen. Einancieel is deze verplaatsing in het voordeel van 't algemeen armbestuur der gemeente, aangezien het tegenwoordige raadhuis te Hnarlemmerliede (het eigen dom van 't algemeen armbestuur) tot secretarie wordt ingericht en dit bestuur dus de jaarlijksche huur ontvangt, die vroeger door ingezetenen eener naburige gemeente werd genoten. Een woord van dank mag voor hun onvermoeid streven, zoozeer in het belang der gemeente, den ijverigen wethouder en den raadsleden, welke zich met zijn voorstel vereenigden, niet onthouden worden. der Holl. Mij. van Landbouw is voornemens den 23n November a. s. op het land van den heer P. S. Zijlmans, Aalsmeerderweg, Haar lemmermeer, een wedstrijd in diep- ploegen te houden. Deze ploegen moeten het land minstens 50 cM. diep omploegen, zonder den bovengebrachten grond te doen terugvallen in de voor. Den eigeüaar van den bestgekeur- den ploeg zal een prijs van f30 worden uitgereikt. Op Donderdag 24 Nov. e. k. zal te Alsmeer herbesteed worden het onderhoud der scholen en onderwij zerswoningen dier gemeente over het jaar 1888. De laagste inschrij ver was ver boven de begrooting. De afdeeling Haarlemmermeer LETTEREN EN KUNST. De datum van 17 November is voor de Nederlandsche letterkunde van hooge beteekenis. De grootste dichter toch, dien ons vaderland ooit bezeten heeft, zag op dien dag het eerste levenslicht. Terecht heeft men dien dan ook Donderdag in de Amstelstad, waar hij het grootste gedeelte van zijn leven woonde, rijke vruchten van zijn verheven genie voortbrengende, en waar zijn standbeeld prijkt, op luister rijke wijze herdacht. Naar wij echter vernemen werd die feest dag ook nog op eene andere, hoogst eigen aardige wijze gevierd. Immers, de uitge vers Gebr. Binger, te Amsterdam, hebben toen hunne prachtuitgaven van Vondels werken, indertijd uitgegeven door mr. J. Van Lennep, overgedragen aan den uit gever A. W. SijthofF te Leiden; en, zijn we wèl ingelicht, dan zal van die Vondel's uitgave eene nieuwe geïllustreerde editie verschijnen, namelijk in de zoo buitenge woon goedkoope en reeds zoo algemeen bekende 50-cents-editiew. Voor deze nieuwe uitgave zal gebruik worden gemaakt van al hetgeen na de voltooiing^der vorige prachtuitgaven door anderen is ontdekt en waardoor de Vondel literatuur belangrijk vormeerderd is ge worden zoodat de werkelijke literaire waarde er van daardoor belangrijk zal ver meerderen. Deze uitgaaf zal alzoo de wetenschap pelijke verdiensten bezitten, welke haar belmoren te kenmerken, en eene eerezuil te meer zijn aan de nagedachtenis van Neêrlands diehtrenvorst bij deze gelegeu- heid opgericht, want er zal worden vol daan aan een reeds meermalen uitgespro ken wensch, dat van de werken van Von del, evenals van Engeland's grootsten treur speldichter, eene uitgave mocht worden geleverd, welke door haren goedkoopen prijs onder het bereik van het geheele volk valt. Op de tentoonstelling in //Arti et Ami- citiae" is door particulieren aangekocht //Indisch vermaak," van Marie ten Kate, voor f850, en door de vereeniging tot bevordering van beeldende knust ten be hoeve der verloting, de volgende teeke- ningen: „In het tabaksland," van mevr. Biklers- Van Bosse; //Avondstond," van mej. Verwoert; //Vullen," van mej. Repe- lius; //Aan de plassen bij Halfweg," van Wolbers; //Ondergeholpen," van Geo Pog- genbeek. De schilder D. Van Lokhorst, te Utrecht, werd Donderdag jl. 70 jaren. Zijn vrienden, oud-leerlingen en leerlingen had den het noodige bijeengebracht, vereischt opdat hij zijn laatste jaren onbezorgd zou kunnen leven. Een commissie deelde hem deze heugelijke tijding mede. Men meldt uit Rotterdam: W. van Zuylen gaat vooruit en zal waarschijnlijk einde Dec. weer optreden. Het afscheidsconcert van Jozef Hof- mann te Londen in de St. James' Hall, was een triumf voor het wonderkind. Hoe wel alle toegangskaarten reeds te voren waren afgegeven en Zaterdag reeds was bekend gemaakt, dat alle plaatsen ver kocht waren, maakten de menschen reeds te 9 uren 's morgens file voor de deuren eu wilden niet gelooven dat er geen plaats meer was. In de zaal en op het orkest moesten rijen stoelen worden geïmprovi seerd voor een halve guinje. Heden ver trekt Hofmann naar Amerika. Paul Thumanns schilderij //Die drei Parzen" is voor 14000 Mark. voor Ham burg gekocht. Mrs. Craik (Muloch) heeft ruim 17000 pd. st. nagelaten aan haar aangenomen dochter; het kopierecht van haar werken aan haar echtgenoot. De Kindercourant heeft haar nieuwen jaargang geopend met groote beloften, o. a. de namen van Gerard Keller en Justus van Maurik naast de vaste medewerkers Joh. Gram, Reule, Hendrik van Balen en de dames Agatha, Cella en Wilhelmine. De eerste afl. opent Gram //met een vree- selijke spoorwegtocht" en de uitgever met een fraai gekleurd ruiterspel. De tweede aflevering van het tweede deel van het Tijdschrift voor Strafrecht bevat: mr. E. Bergsma; De descente-leer en art. 45 van het Wetboek van Strafvor dering; mr. H. Van Manen: Beteekenis der woorden openbare zitting in art. 222 Strafv.; mr. E. A. R. A. baron van Itter- sum: Systematisch onderzoek naar het schuldbegrip (opzet) in het Strafwetboek: Actes du congrès penitentiaire internatio nal de Rome. LEGER EN VLOOT. De le lnitenants A. A. van Schilf- gaarde, van de mil. school te Haarlem, en J. Bruse, van de hoofdcursuscompagnie te Kampen, zullen van 8 tot 22 Jan. e. k. aan de normaal schietschool te 's-Hage worden gedetacheerd, ten einde zich in het belang van het onderwijs hunner leer lingen geheel op de hoogte te stellen van de inrichting en het gebruik der repeteer geweren en snelladers. FEUILLEITO KT. 85) XXXII» HOOFDSTUK. Tooneelen in de woestijn. Een dozijn dier wilde paarden, die de Canadees en Pepe hadden zien drinken, galoppeerden beangst door de vlakte. Indiaansche ruiters die zonder zadel te paard reden om deze vlugger te laten, op hunne rijbeesten gehurkt, de knieën bijna ter hoogte van de kin, om hen in alles hun vrijen gang te laten gaan, renden achter de verschrikte dieren. In het eerst waren slechts drie Indianen zichtbaar, maar de een voor, de ander na, kwam er ongeveer een twintigtal aan den gezichteinder opdagen. Sommige waren met lansen gewapend; anderen deden hunne lazo's van gevlochten leder een cirkel in de lucht beschrijven; allen stieten dat gehuil, uit waardoor zij hunne vreugde of toorn te kennen geven. Pepe wierp een beteekenisvollen blik op den Canadees als om dezen te vragen of hij op deze verschrikkelijke kansen gerekend had om Fabiaan hunne avontuurlijke loopbaan te doen lief krijgen. Voor de eerste maal in dergelijk oogenblik overtoog het voorhoofd van den onverschrokken jager met een doodelijk bleek. Een sombere maar welspre kende blik was het antwoord van Bois-Rosè op de stomme vraag des Spanjaard. Dat wil zeggen, dacht Pepe, dat eene al te groote genegenheid in het hart van den dappersten mensch, hem doet beven voor dengene dien hij meer bemint dan zijn leven en dat avonturiers zooals wij geen band in de wereld moeten aanknoopen. Kijk nu eens dien Bois-Rosé, die zich zwak gevoelt als een vrouw. Intusschen was het bijna zeker dat het zoo geoefend oog der Indianen zelfs niet het geheim hunner schuilplaats kon doordringen. Toen de drie jagers van de eerste verwonde ring bekomen waren, letten zij opmerzaam, koelbloedig op de bewegingen van den vijand. Gedurende eenige oogenblikken nog gingen de wilde ruiters voort met de vluchtende paarden te vervolgen. De tallooze hinderpalen waarmede de oogenschijnlijk effen vlakten als bezaaid waren, de ravijnen, de heuveltjes, de scherpe cactussen konden hen niet tegenhouden. Zonder de onstuimigheid van hun loop te verminderen of de hinder palen te vermijden, overschreden de Indiaansche krijgers deze met eene vermetelheid die niets ontzag. Hartstochte lijk ruiter als hij zelf was, beschouwde Fabiaan vol geest drift de verwonderlijke behendigheid dezer onverschrokken jagers; maar de voorzorgen die de drie vrienden verplicht waren te nemen om zich voor het oog der Indianen te verbergen, deden hen een gedeelte van het indrukwekkend en tevens verschrikkelijk schouwspel eener jacht verliezen, waarvan zij zeiven het voorwerp konden worden. Deze uitgestrekte vlakten, eerst zoo verlaten, waren thans eensklaps het tooneel van verwarring en rumoer. Het tot het uiterste gedreven hert, genoodzaakt weer den vasten grond te betreden, vluchtte met de snelheid deB winds, ter wijl de wolven het onder gehuil achtervolgden. De wilde paarden galoppeerden voor de Indianen, wier gehuil niet voor dat der verscheurende dieren onderdeed, en beschre ven groote kringen om aan de lans of den lazo te ont snappen. Talrijke echo's herhaalden het gehuil der wolven en het verward en verschrikkelijk geschreeuw der Apachen. Op het gezicht van Fabiaan, die met tintelend oog al deze woeste bewegingen volgde, zonder zich naar het scheen over een gevaar te verontrusten, dat hij voor de eerste maal trotseerde, riep Bois-Rosé te vergeefs dat vertrouwen op zich zeiven af dat hem ongedeerd uit nog dreigender ge varen had gered als dat hetwelk zich nu voordeed. Ach! begon hij, ziedaar tooneelen die de bewoners der steden nooit zullen zien; alleen in de woestijnen kan men ze ontmoeten Maar zijne stem beefde zijns ondanks en hij zweeg stil, want hij gevoelde dat hij een jaar van zijn leven gegeven zou hebben opdat zijn kind er geen getuige van ware. Een voorwerp van grooter vrees kwam nog zijn angst ver meerderen. Zonder in iets van karakter te veranderen, werd het schouwspel plechtiger, een nieuw acteur, en een acteur wiens rol kort zou zijn, maar vreeselijk, kwam er zich in mengen. Het was een ruiter in wiens kostuum de drie

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1