Geschiedenis: opgekomen 2 candidaten, beiden toegelaten, nl. de lieeren L. I. de Wilde, uit Delft en M. ten Bouwhuis, uit Leeuwarden. 10 Nov. opgekomen 2 cand., beiden afgewezen. 19 Nov. aardrijkskunde: opgekomen 2 cand.. afgewezen 1, toege laten de heer H. E. Eckmann uit Yelp. 19 Nov., Nederlandsche taal- en letter kunde: opgekomeu 2 candidaten, beiden VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 19 Nov. 90 beugers brachten heden 60 tot 300 schelv. en 3 tot 10 kabelj. teu afslag, terwijl door 39 korders 30 tot 170 groote, 10 tot 40 kleine tongen en 4 tot 13 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schel v. gold f 21, a f 19, het honderd, kabelj. f 1,65 a f 1,80, gr. tong 40 a 45 cent, kleine id. 20 cent per stuk en kl. schol fl,70 a f 1,95 per mandje. Lemmer, 17 November. Heden was de vangst van Zuiderzee-haring niet meer dan 5000 stuks of 25 tal, welke |au de bokkingrookerijen alhier werden aange bracht cn afgezet voor f 3.75 per 200 stuks of tal. LAND- EN TUINBOUW. Vrijdag jl. werd in het Park-Hotel te Enkhuizen eene vergadering gehouden van aandeelhouders van den //Hoptuin" aldaar, o. a. werd besloten de zaak te likwideeren, daar de driejarige proef daarmede geno men, voldoende bewijzen gaf, dat de kos ten van onderhoud eet. te hoog liepen en bijgevolg de zaak op dien voet niet kon blijven bestaan. De grond is daarentegen zeer geschikt voor dien cultuur. Tevens werd besloten om aan hem, die de zaak voor eigen rekening zou willen voortzetten, de planten etc. gratis afte- staan. B I X K I N I). Bij kon. besluit is, met ingang van 31 December 1887, aan J. Zaneveld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Maassluis, met dankbetuiging voor de langdurige door hem als burge meester bewezen diensten. Bij kon. besluit van 5 Nov. 1887 zijn aangewezen de eigendommen, welke ten behoeve van den spoorweg van Maas sluis naar den Hoek van Holland, ten al- gemeenen nutte en ten name van den Staat worden onteigend in de gemeenten Maas sluis, Maasland, Naaldwijk en 's Grave- sande. Bij kon. besluit zijn benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen, en ontv. der registr. en domeinen te Deventer mr. Van Marle, thans ontvanger der registratie en domeinen te Breda; tot ontvanger der re gistratie en domeinen te Rozendaal den heer H. C. Rant, thans ontv. der registr. en domeinen te Lemmer. De gewone audiëntie vau den min. van Oorlog zal op Donderdag den 24eu Nov. a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Hare Majesteit de Koningin heeft op den Bazaarwelke ten behoeve van het kinderziekenhuis te 'sHage en van de christen-ge meente op de Sangir- en Talaut- eilanden in de zaal «Diligentia» wordt gehouden, eene aquarel doen aankoopen van de hand van een der schilders, die werken voor dit lief dadige doel hebben afgestaan. Ook H. K. H. de prinses van Wied liet een salontafeltje met blad aankoopen, waarop door me vrouw de barones van Yerscbuer bloemen waren geschilderd. Het was Vrijdagavond zeer leven dig in den Bazaar, terwijl bet verblijf zeer veraangenaamd werd door den zang en het spel vaa eenige dames en heeren dilettanten. De gezant der Vereenigde Staten bij het Nederlandsche Hof, de heer J. Beil, is Zaterdag, Da geruimen tijd in Amerika vertoefd te hebben, in de residentie terug gekeerd. Zondagochtend is te 's-Hage overleden de beer H. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, generaal-maj. van den groote staf van bet leger, chef van het dienst doend Militair Huis desKonings en dienstdoend adjudant van Z. M. Het antwoord van het hoofdbestuur der Vereeniginng van leeraren van het mid delbaar onderwijs aan het departement Noord-Holland in zake het ontslag van dr. J. M. Smit is openbaar gemaakt. Dit antwoord, vastgesteld in de vergaderiug van 13 Nov., deelt als de eenparige over tuiging der leden van het hoofdbestuur mededat dr. Smit //niet" is ontslagen wegens zijne staatkundige meeningen of wegens zijn optreden als politiek redenaar in het algemeen, doch wegens de wijze waarop hij, zelfs ua vooraf ontvangen waar schuwing, meende zijne denkbeelden te moeten verspreiden, en wegens den toon zij ner aanvallen op regeerings- en staatsgezag." //Het is onze overtuiging," zegt het hoofdbestuur ten slotte, //dat het belang vau het onderwijs eischt dat de leeraar, waar hij in het opeubaar optreedt ter ver spreiding zijner meeningen, dit met kalmte en bezadigdheid doe, en dat hij, in het bizonder waar hij bestaande staatkundige of maatschappelijke toestanden aan afkeu rende critiek meent te moeteu onderwer pen, dient te zorgen, daarbij niet te ver vallen in bittere aanvallen op het Staats gezag en Regeeringspersonen, niet uit het oog dient te verliezen de noodige zelfbe- heerschiug, die men van een leeraar en ambtenaar, belast met het onderwijs aan het opkomend geslacht, mag verwachten." Het Journal it Bruxelles ver klaart waarom het porto voor druk werken en dagbladeD, die uit Bel gië Daar Ned. Indië verzonden wor den, verdubbeld is geworden. De Belgische Regeering zag er zich toe genoopt door het tekort, dat voor de Belgische posterij voort vloeide uit de vele toezendingen vaD Nederlandsche uitgevers, die den weg over Antwerpen namen, omdat het porto in hun eigen land zooveel hooger was. Thans bestaat er ge lijkheid van port'voor de beide landen naar de Ned.-Indische be zittingen. De Kamer van Koophandel en {abrieken te Amsterdam zal op Dins dag den 22sten November, des mid dags te 21/» uur, ten stadhuize eene openbare vergadering houden, ter behandeling van eene concept-mis sive naar aanleiding der suikercon ferentie tot afschaffing der premiën bij uitvoer van geraffineerde suiker. Bij besluit van 16 dezer van den burgemeester van Amsterdam, als hoofd der politie, is het sluitings uur voor koffiehuizen, bierhuizen, tapperijen enz., die vergunning heb ben na middernacht open te blijven, met 1 Dec. e. k. bepaald te 1 uur na middernacht in plaats van te 2 uur, zooals tot dusverre. Zaterdag is te Amsterdam het nieuwe gymnastiekgebouw in tegen woordigheid van den Burgemeester en van de wethouders V. Lennep en Connick Westenberg, door den vice-voorzitter van den Raad van beheer der Maatschappij voor turn- gebouwen, den heer Crommelin, wegens uitlaudigheid van mr. Jitta, geopend. Hij schetste de geschiede- nts van het gymnastiek-onderwijs te Amsterdam en van het gymnas- verbond met zijn 200 vereenigingen en 8000 leden, om daarna op de beteekenis van de gymnastiek voor licbaamsontwikkeling te wijzen. De Maatschappij is voornemens te Am sterdam eene orthopaedische inrich ting onder de leiding van doctor C. P. Tilanus, te stichten. Daarna werden de zalen bezichtigd. Sedert October worden op ver schillende plaatsen om Amsterdam, onder toezicht aan een kapitein der genie, van wege het Rijk grondbo ringen verricht, tot opsporing van goed drinkwater. Reeds is men tot ruim 100 M. gevorderd; het eind doel is 200 M. Op 80 M. werd niets dan brak water aangetroffende bo dem op die diepte bestaat uit hard zeezand, waaruit men afleid dat dit een vroegere zeebodem is. Men vor dert thans 2 M. in de 24 uur, Een reusachtig blok marmer trok Zondag op de plantage Mui- dergracht te Amsterdam, de aan dacht der voorbijgangers. Het was bestemd voor de werkplaatsen des beeldhouwers H. Teixeira de Mathos aldaar, weegt 14000 kilo en is 2.20 M. hoog. Het moet dienen tot vervaar diging van een groep«een neger in gevecht met eenen tijger». Men schrijft ons uit Hilversum: Moesten tot-nog-toe geladen wa gons naar Amersfoort dóórgezonden worden om daar te worden gewo gen, thans zal dit aan het station alhier zelve kunnen geschieden. De directie van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij toch heeft nabij de machineloods een weegwerktuig van Howe laten maken. Voor hen die dikwijls geladen wagons ontvan gen of verzenden, zal dit veel ver lies van tijd besparen, terwijl te vens geen verschil meer zal ont staan over het gewicht der lading. De nog jeugdige Hilversum- sche schaakclub zal een correspon dentie - partij spelen met eenige Haagsche heeren. Als eerste open bare optreding van deze vereeniging zien we met belangstelling den afloop van dezen edelen wedstrijd tegemoet. Naar wij met zekerheid ver nemen is door de firma Pont van Edam in de vorige week tegen over het station te Zaandam nog een terrein gekocht met het plan, daarop een kantoor te bouwen. De Kiesvereeuiging «Kiesrecht is Kiesplicht» te Enkhuizen, heeft aan alle kiesvereenigingen in haar district te kennen gegeven, dat, in verband met de Grondwetsherzie ning en de uitbreiding van het stemrecht, waardoor eene belang rijke vermeerdering van het kie zerspersoneel en een nieuwe orga nisatie der kiesdistricten te wachten is, het wenschelijk zou zijn, indien genoegzame samenwerking mocht blijken, een centrale kiesvereenigiug op te richten. Men schrijft ons uit Alkmaar Ook alhier heeft zich eene com missie gevormd om het 50-jarig priesterjubilé van Z. H. Paus Leo XIII luisterlijk te vieren. Daartoe zal o. a. den 16n Januari a. s. eene matinée en 6oirée gegeven worden met me dewerking van muzikale krachten, terwijl tevens eene uitdeeling zal plaats hebbon aan r. k. armen dezer stad. Bij een der leden van de com missie welke zich belast met de inzameling van gelden ten behoeve van de schipbreukelingen van de Argo te Seheveningen in ingekomen een gift van 40 voor de redders zijnde de ekwipage van den logger V. L. te Vlaardingen. Voor de Schipbreukelingen zeiven is tot dus ver ingekomen f 181.96. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage meent nogmaals te moeten waarschuwen, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met L. Tim mermans en H. F. J. Schoemacher, beiden wonende Hemsterhuisstraat 177 te 's-Gravenhage, die veelal] schrijven op advertentiën waarin iets te koop of ter overneming wordt aangebodenook met Adrianus Al- semgeest, die op gelijke wijze handelt en als adres opgeeft Hemsterhuis straat 177, doch Zorgvlietstraat 167 woont. De heer A. F. Smulders, eige naar van de bekende ijzergieterij te Utrecht, is bij openbare veiling in het O. Z. Heerenlogement, voor een som van f 150,082.85 eigenaar ge worden van de bekende fabriek «De Atlas» te Amsterdam, met inbegrip der machinerieën. Sedert de invoering der ver hoogde belasting op de honden te Helder, zijn daar door de politie reeds meer dan honderd van die viervoeters afgemaakt. Reeds vele malen hebben wij melding gemaakt van den Spanjaard, die een schat bezit van een milltoen, welke in ons land begraven ligt en dien hij aanbiedt te deelen met hem, welke tegen betaling van eene in verhouding kleine som de gelegen heid verstrekt om den schat op te graven. Uit het gedurende twintig jaar en langer zoo vaak herhaalde aan bod moeten wij afleiden, dat de man hier te lande dupes maakt; zóó lang houdt men zulke schijnbaar onzin nige pogingen niet vol, als men er nooit eenig succes op heeft. {Arnh. Ct.) Dezer dagen arriveerde te Rot terdam een vijftigtal kleermakers gezellen uit Amsterdam en Haarlem, die wegens buitengewone slapte daar werk trachtten te krijgen, hetgeen hun over 't aigemeen mislukte, daar aldaar werklieden in overvloed zijn. Zij zullen achtereenvolgens de groote plaatsen van ons land bezoeken, ten einde brood te zoeken. Een weldoe ner betaalt voor een aantal hunner reis- en verblijfkosten en heeft dezen reeds een flink voorschot geschon ken. (Maasbode.) Een Zeeramp. De aanvaring van de W. A.Schollen". Het volgende wordt aan de »N. IR. Ct." gemeld: Het stoomschip „W. A. Scholten", ka pitein Tïuit, Zaterdag 19 November, des ochtends te 7 uren, van Rotterdam naar New-York vertrokken, met 160 passagiers en 64 man ekwipage, is, volgens bij de Noord-Amerik. Stoomvaart-maatschappij ontvangen telegram, 20 Nov. des ochtends bij Dover gezonken door aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip. Onge veer vijftig der opvarenden van de r. VV. A. Scholten" zijn gered door het Engelsche stoomschip „Ebro". Onder dezen zijn de heer Genken, de administrateur, de dokter, de eerste en tweede machinist en de tweede stuurman. Volgens later ontvangen bericht zouden er in het geheel omstreeks tachtig der opvarenden van de „W. A. Scholten" zijn gered. Reuter seint over deze ramp uit Dover: Gisteren te 11 ureu had er eene botsiug plaats tusschen de stoomboot //W. A. Scliolten", van Rotterdam, en eene onbe kende stoomboot. De //W. A. Scholten" zonk. De door de stoomboot ,vEbro" ge redde personen zijn hier aan land ge bracht. (In dit bericht wordt het getal der geredde schipbreukelingen op 50 ge steld.) Volgens bij de Nederlandsck-Amerik. Stoomvaartmaatschappij tot Zondag namid dag 2 uren ingekomen bericht zijn van het stoomschip W. A. Scholten" gered de passagiers L. Geuken, Schatsneider, L. Streick, Barbera Spatz, Maria Hobelsber- gen, baron Kies, Sara Zickerman, CaroÜH Miller, Carl Miller, Catzelnic, Ered. Step ney, Sara Gold, Maria Stelter, T. Robin son, Vondan, Eolstrum, Contjaban, Bin- derman, H. Reich, Bromhoff, Albert Hens- ler, Madelina Siniel, Anna M. Konig, C. Ereilich, Andiertha, Juui Levense, H. Pa- toor, S. Willuse, E. Siosky, S. Alpser, «T. Schotti, C. Suscarich, Ch. E. Miles, A. C. Harmerton, Bergstein, C. Appleby, Pekel, Schatsneider, E. Wilma, E. Erancois, Rei- ter, J. Gering, C. Teske, J. Meijer; en van de bemanning: tweede officier Moritz, dokter Aymé, bootsman Rothe, kwartiermeesters Nielson, Eranqois, De Bie; matrozen Driessum, Staleman, Wegenaar, De Voogd, Max, Douma; lichtmatroos Den Outer; tusscliendekswacht Reekers; lampenist Zethoveneerste machinist Edix- hoventweede machinist Merkelbach; olie man Heykoop; stokers Bredius, Spren- gelmeyer, Eelber, Jacob de Vries; trem- mers Kilwinger, Link; administrateur Hil- singa; eerste hofmeester Hennekamp; be dienden Stam, Barto, Meijer, Zinsmeester; barbier Königmagazijnmeester Chriske eerste kok Cornelis Kok; tweede kok Eelinga; stoomkok Groen. Volgens nader bij de Nederlandsche Amerikaansclie Stoomvaart-Maatsch. inge komen bericht uit Dover is aldaar bin nengekomen het stoomschip //Rosa Mary," hetwelk rapporteert in aanvaring te zijn geweest met een onbekend ten anker lig gend stoomschip. De masten van de ,;W. A. Scholten" zijn zichtbaar met laag water, zuid-oost van den Admiralty pier van Dover. De lijken van den tweeden hofmeester en van een kind der familie Schatsneider zijn te Dover aangebracht. Vrijdagmiddag viel op de Mer- wede onder Hardingsveld de mast van een der door eene sleepboot getrokken schepen achterover, met het gevolg dat de vrouw van den schipper daaronder geraakte en in wendige kneuzingen bekwam in de borst. In de gemeente Schoterland kreeg zekere H. W. een wond aan de hand. Hij paste hierop een huis middeltje toe, namelijk terpentijn. Na eemgen tijd begon de arm sterk op te zwellen en de inmiddels ge roepen geneesheerconstateerde bloed vergiftiging. De toestand van den lijder is ernstig. Een agent van politie liep midden op den dag in Den Haag met een paard aan de hand, dat onbeheerd op straat was gevonden. Dat was een vreemd gezicht en hield vele voorbijgangers staande om man en paard na te kijken. Een oud vrouwtje stond ook met ver- wonderiug te zien en vroeg een jon gen, die dicht bij haar stond: Wel, kind, wat zou wel met dat beest gebeurd zijn? Nou, die vind ik goed ant woordde de knaap, bemerk je dan niet, dat he paard in kennelijken staat is. En het vrouwtje vervolgde, van verbazing het hiofd schuddende, haar weg. Dezer dagen vermiste eene familie te VHage een bankbiljet van f 60. De verdenking viel op de dienstbode, in wier bezit het biljet niet gevonden werd. Later werd het in hare kleedingstukken ontdekt. Het meisje is thans spoorloos ver dwenen, en er bestaat grond voor het vermoeden, dat zij zich van het leven heeft beroofd. Twee polderjongens trachtten te Maassluis den bakker J.W. aldaar, door hem in 't water te werpen van het leven te berooven. De man werd echter nog intijds door een brigadier der rijksveldwacht gered, die tevens zijne aanvallers arresteerde. Vrijdagavond is onder Maasdijk bij het verlaat der Oranjesluis het lijk gevonden van een manspersoon, die denzelfden dag in beschonken door die uiterlijke kalmte niet bedrogen worden. De Zwarte Vogel maakte van zijn hand een roeper en riep in eene half Indiaansche, half Spaansche taal: De blanke krijgers van het noorden kunnen zich ver- toonen, de Zwarte Vogel zoowel als de krijgers die hij aan voert zijne vrienden voor hen. Op deze woorden die de wind in de ooren van Bois- Rosé en zijne twee makkers overbracht, drukte de Canadees hevig den arm van den Spaanschen jager. Bois-Rosé en Pepe hadden de gemengde taal van den Iudiaan be grepen. Wat zullen wij dien hond antwoorden? zeide hij. Niets, antwoordde Pepe droogjes. De wind die in het riet der rivier ruischte, was werke lijk het eenige antwoord dat het Indiaansche opperhoofd ontving. De Zwarte Vogel hernam De arend kan voor den Apach zijn spoor in de lucht verbergen, de zalm die de stroomen opzwemt kan geen rimpel achterlaten, maar een blanke die de woestijnen door kruist is noch een arend noch een zalm. Ook geen jonge gans, mompelde Pepe de Slaper, en een jonge gans alleen zou zich kunnen verraden door te beproeven om te snateren. De Indiaan luisterde opnieuw, maar het gezegde van den Spanjaard was niet zoo luid, dat het tot hem had kunnen doordringen. De blanke krijgers van het noorden, hernam de Zwarte Vogel, zonder moedeloos te worden, zijn slechts met hun drieën, en hij drukte op dit woord om zijne toe hoorders wel te doen begrijpen, dat hij zoowel hun aantal als hunne positie kende zij zijn drie tegen twintig en de roode krijgers verpanden hun woord voor hen vrienden en bondgenooten te zijn. Ah zoo zeide de Canadees zacht tot Pepe, voor welke trouweloosheid heeft de Indiaan ons noodig? Laat hem uitspreken en wij zullen het weten, ant woordde Pepe, hij heeft nog niet gedaan of ik zou mij erg vergissen. Wanneer de blanke krijgers de bedoelingen van den Zwarten Vogel zullen kennen, zullen zij uit hun schuilhoek komen, vervolgde de Apachen-opperhoofd, ze zullen ze kennen: de blanke mannen van het noorden zijn de vijanden van die van het zuiden; hun taal, hun God zijn niet dezelfde. De Apachen houden een geheel kamp krijgers uit het zuiden in hunne klauwen. De goudzoekers zullen het kwaad krijgen, zeide Bois-Rosé. Indien de krijgers van het noorden hunne lange ka rabijnen met gegroefde loopen bij die der Indianen willen voegen, zullen zij met dezen de scalpen, de schatten, d paarden der mannen uit het zuiden deelen en de Indianen en de blanken zullen dansen rondom de lijken hunner vij anden en de asch hunner legerplaats. Bois-Rosé en Pepe keken elkander met verwondering aan. Dank hunne uitlegging, begreep Fabiaan ook dat men hun een verbond voorstelde dat hun geweten verafschuwde; en het flikkeren hunner oogen en het verontwaardigd tril len hunner lippen bewezen dat het edele drietal op dat punt slechts ééne meening had, n.l. liever te sterven dan de Indianen te helpen in het bestrijden hunner doods vijanden. Hoort gij dien hond, zeide Bois-Rosé door veront waardiging medegesleept, hij ziet jaguars voor jakhal zen aan. Ach! indien Fabiaan daar niet was, vervolgde hij heel zacht, zou een welgemikte kogel de bode van mijn antwoord zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2