NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 23 November 1887. No. 1346. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: n i i: i. D. HAARLEM? DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublicite Etrangère G. L. Ti A U8F, Sf Co., JOH. F. JONES, Stier., Farijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die wielt vóór 1 December aanstaande op TT A A HL EM'S DA GUT AD aibonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een prachtigen Soman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. STADSNIEUWS. Haarlem, 22 November. Burgemeester en Wethouders van Haarlem zullen op Donderdag 8 December e. k., 's namiddags ten Raadhuize in het openbaar aanbe steden «het ophoogen en onder profil brengen met zand, het ver werken van zoden en zwarten grond, het maken van een ijzeren hek en houten afrasteringen, het uitdiepen van het Spaanech Vaartje enz., op een terrein ten noorden van dat vaartje tusschen den landweg door den Schoterveenpolder en den Scho terstraatweg.» De voorwaarden lig gen ter lezing ter gemeente -secre- terie. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden Vrijdag 2 December e. k., 's morgens ten 10 ure. Te Hoofddorp is zekere B., Zon dagavond uit een herberg komende, door de duisternis misleid in de Hoofdvaart geloopen. Gelukkig scho ten eenige in de nabijheid zijnde hulpvaardige personen toe, die den man bij tijds uit zijn benarde posi tie verlosten, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Uit Bennebroek wordt gemeld Het bericht dat de W. A. Scholten vergaan is heeft hier veel sensatie verwekt. Immers vier onzer dorps ge- nooten kwamen naar alle waarschijn lijkheid bij de ramp om het leven, nl. H. Troost geb. Van Drongelen, die met hare drie jeugdige kinderen haren man volgde naar de nieuwe wereld, waarheen hij in Augustus was gegaan, om werk te zoeken, hetgeen boven verwachting was gelukt. Dat ieder diep medelijden gevoelt met den ijverigen man, die op zoo treffende wijze vrouw en kinderen verloor, laat zich begrijpen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem1 s Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of loopknecht, 1 barbiersbediende. Ingekomen aanvragen van werk gevers: geene. LETTEREN EN KUNST. Bij het ministerie van Oorlog is een plan in bewerking om ook in plaatsen, waar geen garnizoen ligt, aan jongelieden van 17 tot 20 jaar, die scholen of andere inrichtingen van onderwijs bezoeken, de gelegenheid te geven zich in den wapen- kandel te oefenen, om hen zoodoende in de 'gelegenheid te stellen te kunnen deelen in de gunstige vooorwaarden, die gesteld zijn voor miliciens, welke kort na hunne indiensttreding een zekeren graad van ge oefendheid hebben bekomen. Door eene uitgebreide regeling dezer aangelegenheid wil men trachten in de toekomst de noo- dige reserve-officieren en reserve-kader te verkrijgen. Bij den uitgever L. J. Yeen, te Am sterdam, liggen ter perse om binnenkort te verschijnenEen oorspronkelijke roman van mevrouw La Chapelle Roobol, geti teld „Nora" en een vertaalde roman van Herm. Heiberg, getiteld ,,Gij zult niet be- geerennaar het Duitsche werk „Ein Weib". Verder een plaatwerk getiteld Bla den uit Hendschel's Schetsboek, één deel met 24 platen, prijs f7.50 gebonden. Men schrijft ons uit Purmerend: Ons stedelijk muziekkorps gnf op Zon dagavond jl. in de ruime zaal van de Doele alhier, een volksconcert. De entrée was gesteld op 25 cents de persoon, waarvan 15 cents in vertering zou worden be schouwd. De stukken, welke ten gehoore werden gebracht, waren met zorg en smaak ge kozen, en al had de opkomst van het publiek grooter kunnen zijn, het concert zelf als eerste proeve in dezen geest, mag welgeslaagd heeten. Adeliue Patti zal na een concertreis door Engeland en een concert te Parijs, Spanje bezoeken en in het voorjaar in Zuid-Amerika optreden. „Eigen Haard" geeft het portret van J. G. L. Smits, wijlen directeur van Bronbeek. Inhoud van de „Portefeuille" no. 34 In Arti (Vervolg.) Met 6 tafereeltjes en eene zïncographie. De oprechte Haar lemmer. Kunstliteratuur. Gerbrand, Muzikaal Overzicht. Muzikale kroniek. Salve Jr., de Eransche en Duitsche opera-voorstellingen te Amsterdam. Sigrid Arnoldson. Boekenreceusies. Adolf Stern, Wanderbuch. Ernest Du- puy, The great masters of Russian Lite rature in the XIX century. Het Too- neel in de hoofdstad. Op hoog bevel II. Klacht der Vlaamsche Maagd. Inhoud van „De Huisvrouw" no. 28. De Subsidiën. Nog eens de overladings kwestie, door dr. S. Sr. Coronel. Nog iets over Jenny Lind. Vrouwen als stenografen, door Ilenriette C. Weber. (Leiden). Moeder en Dochter, door D. P. Regt. Boekaankondiging. Al lerlei. Correspondentie. Feuilleton. ,De Lange Hollander," naar het Duitsch van Rudolph Lindau. (Vervolg.) Adver tentiën. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's Hage op 21 November, Nederlandsche taal- en letterkunde. Opgekomen één man nelijke candidaat. Toegelaten de heer J. C. Kummer, van Amsterdam. Aardrijkskunde. Opgekomen één mannelijke candidaat. Toe- 'iten de heer L. W. Halfmouw, van Amsterdam. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besl. is de heer dr. P. A. H. Rijkebusch, arts, benoemd en aangesteld tot offic. van gezondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in N.-I. Met het geven van onderricht in de paardenkennis aan de officieren en het kader van het 2e reg. veld-artill. te 's-Hage is belast de paardenarts 2e kl. H. C.Ittmann. Het „Dagbl. van Z.-H. en 's Graveu- hage" spreekt het bericht in verschillende bladen, als zou er een garnizoensverwisse ling tusschen het 2e en 3e reg. huzaren plaats hebben ten stelligste tegen. Te Leeuwarden is opgericht een „Tehuis" voor Roomsch-katholieke mili tairen, dat Zaterdagavond, in tegenwoordig heid van den pastoor, de kapelaans en de kerkmeesters van de H. Bonifaciuskerk, op plechtige wijze in gebruik is gesteld. De le luit. E. A. C. A. Pels Rijc- ken, van het korps geuietroepen, is werk zaam gesteld onder de bevelen van den eerst aanwezend iugenieur te Willemstad. Tot chef van het mil. hospitaal te Breda 3 benoemd de offic. van gez. 3e kl. P. K. J. Pabst, thans te Leiden. ONDERWIJS. In het beheer van de rijks-kweeksch. voor vroedvrouwen te Amsterdam worden belangrijke wijzigingen aangebracht. Aan het hoofd daarvan wordt eene di rectrice geplaatst, met het beheer van den huishoudelijken dienst belast, en het noo- dige hulppersoneel, waaraan de zorg voor de voeding en verpleging opgedragen is. Voorheen bestond voor de school het stelsel van uitbesteding van de voeding en verpleging der leerlingen. In verband daarmede is het reglement der school bij kon. besl. gewijzigd. Tot arts zijn te Utrecht bevorderd de heerenA. Ellinger en J. Huijgens. De Heer Post, onderwijzer te Am sterdam, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Hoofddorp (Haarlemmermeer.) Genoemde onderwijzer heeft de betrek king aangenomen en hoopt 2 Januari e. k. de school te openen. VISSCHERIJ. Lemmer, 19 November. Op gisteren en heden was de vangst van haring op de Zuiderzee zoo miniem mogelijk, grooten- deels veroorzaakt door gebrek aan wind; de totale aanvoer op beide dagen bedroeg niet meer dan 600 stuks of 3 tal, die werden afgezet voor f 4 per 200 stuks of tal. Bij kon. besl. is aan den heer W. A. Travers; consul der Nederlanden, met den persoonlijkeu titel van consul-generaal, te Constantinopel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Bij kon. besl. is aan den heer L. J. H. Hoyack, consul van het Duitsche rijk, te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3e kl. der orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonken. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter standplaats de gemeente Arnhem, mr. S. Th. J. Roes, cand.-not., advocaat en pro cureur aldaar. De gewone audiëntie van den min. van Oorlog zal op Donderdag den 24sten dezer niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De heeren Verkerk Pistorius hoofddirecteur aan het ministerie ran Financiën; Reiger uit Utrecht; Eschauzier, suikerfabrikant te 'sHage vertrokken heden naar Londen, om van wege de Nederlandsche regee ring de suikerconferentie bij te wonen. In zijne jongste vergadering besloot het bestuur der Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst met algemeene stemmen op ééne na, die van den heer P. J. H. Cuypers, een adres te richten aan den min. van Binnenl. Zaken betreffende de voorgenomen stichting van een Aca demie-gebouw te Utrecht. In dat stuk wordt verzet aange- teekend tegen den eisch der Regee ring aangaande den stijl van dat gebouw. De ontwerpers hebben, gelijk men weet, de Hollandsche Renaissance gekozen, ter wijl de RegeeriDg Gothiek wenscht. Het bestuur der Maat schappij dringt er op aan, «den bouw kunstenaars steeds de mogelijkheid van de vrije uiting van hun kunst gevoel te laten, waardoor hunne werken een eigen en sprekend ka rakter aannemen». De locaal-spoorweg van De venter naar Apeldoorn en Epe naar Hattem is Maandag voor het pu bliek geopend. De spoorbrug over den IJsel te Deventer is nog niet voor het algemeen verkeer in ge bruik genomen. Op de lijn Deven terApeldoorn worden voorlaopig alleen passagiers, bagage en bestel- goederen vervoerd. Een paar Haagsche kwartjes vinders hebben Maandag een boertje van Voorburg tot dupe gemaakt van bet bekende kaartspel. De man heeft in een paar uren ongeveer f300 verloren; hij heeft aangifte gedaan hij de politie doch het is nog niet gelukt de twee gelukzoe kers aan te houden. Een officieele opgave noemt het getal emigranten naar Amerika dat in 1886 uit Amsterdam vertrok, 4.674en uit Rotterdam 8.514. Jacobus Mens, die, zooals ge meld is, in het gasthuis te Amster dam verpleegd wordt ten gevolge van brandwonden, zal waarschijnlijk beide beenen moeten verliezen. Of schoon zijn algemeene toestand vrij bevredigend is, vreest men dat tot eene amputatie overgegaan zal moe ten worden. Men schrijft ons uit Hilversum Had men alhier verwacht, dat bij de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad de anti-liberalen elkander zouden steunen, thans ver neemt meD, dat de anti-revolutio nairen tot candidaat hebben verko zen den heer H. de Groot, zoodat de stemmen hoofdzakelijk zullen ver deeld worden over de heeren J. C. Gülcher (lib.) A. A. de Wit Gzn. (r. k.) en H. de Groot (anti-rev.) De vereeniging tot Werkver schaffing alhier, die in den vorigen winter met gunstig resultaat is werk zaam geweest, was voornemens haar werkkring uit te breiden. Ze wilde nl. een groot deel der Hilversum- sche heide laten ontginnen en daarbij FEUILLETO HST. 87) XXXIIIe HOOFDSTUK. Een Indiaansche diplomaat. De Indiaan hield het echter voor zeker dat de jagers op bet eilandje waren; hij begon evenwel zijn geduld te ver liezen, want de bevelen der opperhoofden van den raad waren beslissend. De bevelen waren, de blanken aan te vallenmaar wij hebben gezegd dat de Indiaansche diplo maat zijne eigene politiek had, welke hij wilde doen zege vieren. Hij wist dat de kogel van een Amerikaan of een Mexia&n nooit zijn doel misteen, welk ook bet aan tal der Mexikanen mocht wezen, waren toch drie bondge- nooten niet te verachten. Hij had dus beproefd ze voor zijne zaak te winnen. De buffel der prairiën, hernam bij, is niet gemak kelijker te volgen dan bet spoor van den blanke. Het spoor van den buffel verraadt aan den Indiaan zijn ouderdom, of hij vet of mager is, het doel van zijn tocht en zelfs de dagteekening van zijn marsch. Er is dus achter het riet van het eilandje een man, sterk als een wilde os, hooger dan de langste karabijn; er is bij hem een krijger van ge mengd ras uit het zuiden en het noorden en een jong krijger van zuiver zuidelijk ras; maar het verbond van de heide laatsten met den eerste, bewijst dat zij de vijanden zijn van de blanken uit bet zuiden, want de zwaksten zoe ken steeds de vriendschap der sterksten en zij omhelzen altijd hunne zaak. De scherpzinnigheid dezer honden is bewonderens waardig, zeide Bois-Rosé tot Pepe. Dat denkt gij, omdat zij u vleien, hernam de ge wezen grensbeambte wiens eigenliefde gekwetst scheen. Ik wacht op het antwoord der blanken, hernam de Zwarte Vogel en bij luisterde. Ik boor, aldus ver volgde hij, niets dan het gemurmel der rivier, dan de wind die mij voor hen zegt: De blanken beelden zich dui zend verkeerde veronderstellingen in, zij gelooven dat de Indiaan zijne oogen achter op het hoofd heeft, dat bet spoor van den wilden os onzichtbaar is, dat het riet tegen de kogels bestand is. De Zwarte Vogel lacht over het ant woord van den wind. Och kom I zeide Pepe, de Indiaan spreekt zijn ware taal, hij heeft er geen afkeer van bondgenooten te zoeken zooals wij. Achl riep de Canadees uit, waren wij maar twee mijlen hooger op in de rivier getreden! Een afgewezen vriend, - hernam het Indiaansche opperhoofd, wordt een verschrikkelijke vijand. Wij zeggen zoo iets dergelijks bij ons ook, voegde Pepe er zachtjes bij Ni pastel recalentado, Ni amigo reconciliado Terzelfder tijd gaf de Zwart Vogel aan den gevangene een teeken om bij hem te komen. Deze trad nader, het opperhoofd wees hem met den vinger op het eilandje en hem eene opening tusschen de waterplanten aantoonende, vroeg hij Zou de karabijn van den Bleekgezicht dit was bij den Indiaan geene zinspeling op de loodkleurige bleekheid die het voorhoofd van den ongelukkige bedekte, maar de gewone naam, dien zij aan de blanken geven een kogel kunnen schieten in de opening, welke die groote struiken daar ginds van elkander scheidt? Maar de gevangene had niets van het met Spaansch vermengd Indiaansch dialect begrepen, want hij bleef stom en beefde. Toen zeide de Zwarte Vogel eenige woorden tot een zijner krijgers, die den blanke de karabijn ter hand stelde, welke zij buit hadden gemaakt; daarna deed hij den gevangene door teekens begrijpen hetgeen hij van hem verwachtte. De ongelukkige goudzoeker mikte; maar de schrik zat in zijne leden en de karabijn beefde in zijne hand van rechts naar links en van omhoog naar omlaag. De arme jongen zal zelfs het eilandje niet raken, Spaansch spreekwoord, dat letterlijk vertaald, luidt: «/Geen warme pastei, Geen verzoend vriend-

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1