gebruik maken van het water, dat de goten en riolen van deze gemeente afvoerden. Haar verzoek echter aan de vergadering van Stad en Lande van Gooiland om 20 H.A. heide in erfpacht te mogen hebben, is door genoemd college afgestemd, zoodat zij van haar voornemen moet af zien. We verwachten van genoemde vereeniging, dat ze zich door deze teleurstelling niet zal laten ontmoe digen, doch haar best zal doen om op de een of andere wijze tal van werkeloozen een eerlijk stuk brood te laten verdienen. Bij advertentie van gister, looft de firma gebr. v. d. Heijden een premie uit van f 50 voor dengene, die de daders van den garen-diefstal kan aanwijzen, of zulke inlichtingen weet te geven, die tot de ontdekking kunnen leiden. Nu de politie, niet tegenstaande haar volijverig onder zoek, de dieven niet weet op te spo ren, betwijfelen we zeer of de uit geloofde premie wel iets zal uit werken. Men schrijft ons uit Zaandam: Zaterdagavond is eene dame, on derwijzeres, voor het station alhier schier het slachtoffer geworden van hare onvoorzichtigheid. Nog plaats willende nemen in de tram. die reeds in beweging was, viel zij op de rails, en alleen door het onmid dellijk in werking brengen van den rem werd voorkomen, dat het wiel, dat hare kleederen reeds had ge raakt, haar verpletterde. Zij kwam er nu met den schrik enf3 boete af. De aanzienlijke Haagsche da mes die zich de moeite hebben ge geven, gedurende twee achtereen volgende dagen en avonden een bazaar te houden ten voordeele van het kinderziekenhuis aldaar en de zendelingen in Indië, hebben hare pogingen met den besten uitslag zien bekronen. De opbrengst van den verkoop en de tentoonstelling bedraagt voorloopig p. m. f16,000. Maandag wapperde van de torenspitsen en van eenige particu liere gebouwen te Delft de vader- landsche driekleur ter herinnering aan den dag waarop vóór 74 jaren deze stad van het Fransche juü werd bevrijd. De gemeente-ontvanger E., in Weststellingwerf, sedert eenige we ken in arrest wegens beschuldiging van onregelmatigheid in zijne admi nistratie, is op vrije voeten gesteld. Een Zeeramp. De aanvaring van de W.A.Scholteri\ n. Op de kaden te Dover heersclite Zon dag de grootste opgewondenheid. Er varen loodsbooten tusschen het wrak en den wal, welke deelen der lading en ook nog lijken aanbrengen. Deze laatste liggen thans allen uitgestald in eene loods, behooreude aan de onderzeesche telegraaf-kabel-maatsch., in afwachting van de lijkschouwing. Nog slechts weinige lijken zijn herkend. Velen der bemanning zijn gered, evenzoo alle Engelsche passagiers, van welke er trouwens slechts acht of negen op de boot waren. De kapitein is verdronken met den eersten stuurman en de eerste hofmeesteres. Alle geredden beschrijven de verwarring en de paniek aan boord na de aanvaring als verschrikkelijk. De groote koude scheen alle pogingen om zich te redden onmoge lijk te maken. Te Dover heerscht de overtuiging dat de //Scholten" geheel vrij van blaam is. De „Indépendance" behelst een tele gram, waarin de mededeelingen van twee passagiers zijn opgenomen die de ramp overleefden. De heer Abbleby vertelt, dat des avonds te tien uren, kort nadat de reizigers naar hunne hutten waren gegaan, een geweldig kraken werd gehoord. De „Scholteu" was aan stuurboord aangevaren en het schip zonk loodrecht. Vreeselijke tooneelen hadden plaats. Moeders hielden hunne kinderen ge klemd in de armenkreten en snikken weerklonken; geknield werd hardop ge beden. Twee van de vijf sloepen slechts kon den in zee worden gebracht; aan de pas sagiers werden alle reddingsgordels, welke aan boord waren, uitgereikt maar er waren er niet genoeg. Sommige passagiers, met reddingsgordels aan, kwamen weder boven en zijn gered. Den vorigen namiddag hadden eenige zich vermaakt met het aan doen van die gordels; zij dachten niet dat zij eenige uren later ken noodig zou den hebben. Een ander geredde, de heer Stepney, vertelt dat de kapitein van de //Scholten" dadelijk na de aanvaring vuurpijlen liet afsteken. Dit trok de aandacht van de //Ebro", welke tot vier uren 's morgens op de plaats van het onheil bleef om de schipbreukelingen op te nemen. De heer Stepney redde zich in eene der twee sloepen. Onderweg zag hij vele ongelukkigen met de golven worstelen, maar het was onmo gelijk hen te hulp te komen, want de sloepen waren reeds meer dan vol en lie pen gevaar te zinken. Wat de //Scholten" aangaat, deze ging in minder dan twee minuten naar beneden. De correspondent der //Independence" seinde uit Dover, dat de geredde matrozen verklaren, dat de //Scholteu", op het oogenblik toen de botsing plaats greep, stopte en het anker uitwierp, wegens den mist. Op den kapitein van de /,Kosa Mary" zou dus de geheele verantwoordelijkheid voor de ramp neerkomen. Volgens een nader bij de Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij ingekomen bericht uit Dover, zijn aldaar twaalf 'lijken geland, waaronder die van den kajuitspassagier Blanc, van den eersten officier en van den vierden machi nist. Door de nabijheid van twee zeilsche pen was de mogelijkheid, dat er meer personen gered zijn geworden, niet uitge sloten. Een Keuter-telegram uit Dover van gisteren meldt, dat aldaar 22 lijken waren aangebracht. Er werden voortdurend vele sloepen gezonden naar de plaats, waar de ,/W. A. Scholten// gezonken is, om, zoo er nog levende drenkelingen gevonden werden, hen te redden. Het casco en de inventaris der W. A. Scholten" zijn verzekerd voorf 350.000 bij verschillende maatschappijen aan de Rotterdamscke beurs. De lading was zeer kostbaar en wordt als verzekerde waarde geschat op circa anderhalf millioen guldenzij bestond o. a. uit 1800 pakken tabak, ter gezamenlijke waarde van f 900.000 a 1 millioen (ieder pak tabak geldt f 500 a f 600) verder eene belangrijke partij wijn in vaten en kisten, diverse collis planten en bollen, kisten manufacturen, glas en aardewerk en meer stukgoederen. Door deze ramp worden zoowel de Kot- terdamsche als de Amsterdamsche beurs zwaar getroffen. Als eene Inzonderheid verdient nog ver melding, dat de eigenlijke gezagvoerder van het stoomschip wW. A. Scholten," kapitein Bakker, voor deze reis, ten einde een weinig rust aan wal te genieten, had geruild met kapitein Taat. Het stoomschip ,/W. A. Scholten," groot 2925 ton, werd in 1874 gebouwd voor rekening der Ned.-Amerikaansche Maat schappij bij de firma Napius en Sons te Glasgow. Volgens een later bij de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij ingekomen bericht, is de mail van het stoomschip „W. A. Scholten" niet gered. Het stoomschip werd aan bakboord zijde ingevaren, achter het fokkewant. Tot redding werden eigen sloepen en reddings gordels gebruikt. Tot dusverre zijn 23 lijken aangebracht. Volgens mededeeling van den kapitein van het stoomschip /Ousel", van Liver pool te Amsterdam binnen, zag deze Zon dagmiddag 12 uur, dwars voor Dover, ongeveer tien lijkeu drijven, met redding gordels aan, terwijl verscheidene booten in de nabijheid visschende waren. Hieronder volgt eene volledige lijst der1 geredde en der vermiste passagiers. Geredde passagiers le MasseA. C. Hamerton, L. Geuken. Id. 2e klasseM. Reich, John Geh- rung, haron de Ces. Id. tussehendekspassagiers Katharina Fröhlich, Simon Binder, Albert Heus- seler, Sarah ZucKermann, Anton Föhström, Fred. Miles, Wilhelm Bergstein, Sarah Louise Gould, Jude Levrinsohn, Schinul Kacelnick, Ka- simir Juschkalis, Maria Stelta, Magdalena Zniel, Joset' Meier, Marie Habelsberger, Fred. Hall Stepney, Georg Appleby, Isaac Robinson, Hubert Reiter, Elie Sriorsky, Josef Subotnik, 2 Schatt- schneider, Hendrik Pastoor, Tkeodor Willma, Jos. Voendran, Lorenz Dreïsch, Maria Koenig, Carl Teske, Carl Müller, Bartera Spatz. Vermiste passagiers le klasse: Otto Bauer, Henry Blanc, Frings. Id. 2e klasseCyril Bro- mowsky, Jacob Guttmann, Mathius Hege, Men del Menkowitz, 3 Soeke Pagul, Sclimul Holpern, Halmen Gliiclc, Chain Fried man n, A dele Wahl, Benjamin Schapira, Jiiras Buradig, Fritz Stelta, Franz Bruckner, Janos Pecsentje, Jonos Takase, Josef Lusumsky, Markus Wasser, Salomon Gold- schmidt, Victor Quenvet, Bertrand Bloter, Adolf Hinchoz, Falco Battiste, Rosso Antonio, 2 Gazeo Salem, 2 Antonio Giraud, Andrea Maceagno, Carlo Cherateo, 2 Pietro Enrico, Francesco Giovanni, Michaelle Morauno, Paglia Giovauai, Ernst Kern, Joscl Rami, Machael Habelsberger, Jo linn n Gund, Maria Spiegel, Pauline Schroth, Iguatz Hofmeister, Bolislaus Krzijskowski, An dreas Altka, Berl Reife, Stevan Jarecky, 4 Schatt- schueider, Ckristoph Krauth, 2 Frau Brenfleck, Maria E. Bars, Gustav Witt, A. Kany, Giuseppa de Bertolimi, Aug. Rauch, Alma de Vijver, Henry Kenyon. Id. tussehendekspassagiersJohannïell- raan, Stefan Schenk, Herm. Heuselaar, Franz Mackenie, Peter Jenichowsky, Josef Murawski, 2 Markus Merky, Stanislaw Oppeukovrsky, Bar Selleraanowitz, Samuel Hughs, Geore Moore, Max Becker, 2 Pierre Jos Vanderdier, Johan Miedl. 4 Jessie Sslander, C. Frielinghaus, 3 Jan Lager- veld, Panny LoefF, 4 Kalh. H. v. Drongelen, Fritz Sollbrig, 5 Elise Mollenkopf, 2 Josefa JJantarello. 9 Anna Frost, Louise Züs, Philipp Welker, 5 Lucia Friedl, Julius Feska, Meinrad Scherer, Gottlieb Neubiuer, Hermann Weide, Christian Spiegel, Wilhelm Spiegel. Een huzaar, als remonte-rijder bij de veld-artillerie te 's-Hage, heeft Zondagavond in de Gortstraat aldaar twee slagersknechts met zijn sabel gruwelijk verminkt. Den een werd de wang gespleten en een stuk van het oor afgeslagen, ter wijl de ander eene ernstige kloof in den schedel bekwam. De dader werd gevat. In een ingezonden stukje in de N. R. Cl. wordt een ergerlijke bal dadigheid van de Rotterdamsche straatjeugd medegedeeld. Daarin le zen we namenlijk, dat zij er ver maak in schept de zwanen en eeu- deD, die in de Vest zwemmen, door het werpen van stukjes brood naar den kant te lokken en dan naar de dieren te «visschen», door ze een met brood bedekten haak toe te werpen, waaraan een eind touw gebonden is. Happen de dieren toe, dan wordt aan het touw getrokken, en het doel is bereikt: de verwon ding is toegebracht. De D. C. verneemt dat de schade, veroorzaakt door den brand van jl. Woensdagnacht aau de Vest te Dordrecht, circa f 85,000 beJraagt. De waarde der vernielde tabak al leen wordt op f 66,000 geraamd, waarvan ongeveer twee derden door assurantie wordt gedekt. Maandagochtend is te Dor drecht de 66-jarige P. B., die per stoomboot Merwede III, van Slie- drecht te Dordrecht was aangeko men bij het overstappen op de stoomboot Qualernaat, met welke hij naar Rotterdam wilde doorrei zen, bezijden de loopplank en te water geraakt. Ondanks alle dadelijk ingestelde pogingen om hem te red den is hij verdronken. Op den zolder van den bier brouwerij de «Croes», aau den Leid- schen weg te Utrecht, ontstond Maaudagnacht omstreeks kwart vóór drie uur brand. De vlam sloeg reeds aau de achterzijde van het gebouw het dak uit, toen het vuur door eenige buren en het personeel der brandwacht met eenen straal uit de waterleiding werd gebluscht. Ook spuiten waren aangerukt, doch zij behoefden geen dienst te doen. De oorzaak van den brand is niet be kend. De heer V. te Bokstel is te water geraakt en verdronken. Te Nieuw Buinen, gemeente Borger, werd dezer dagen eene boerenplaats verkocht voor f 9000. Dezelfde boerderij was voor zeven jaren aangekocht voor f 14,000, ter wijl er toen nog een huis op ge bouwd werd voor f 3000. In zeven jaren tijdsis deze boerderij dus f 8000 in waarde verminderd, terwijl er bovendien nog een gedeelte van eenen waterweg bij werd gegraven en andere verbeteringen werden aangebracht. De honderdjarige Anna de Co- lonia, te Breda, die 11. Donderdag haar jubilé met zooveel opgewekt heid vierde, is Zaterdagochtend aan een groot gevaar ontkomen. Door het vuurvatten van hare stoof was zij bijna verbrand en gestikt. Geluk kig dat hare 75-jarige buurvrouw het bemerkte en haar wist te redden. Het duurde echter eenigen tijd, al vorens zij was bijgekomen. In het klooster der Liefdezus ters te Vierling6beek is ingebroken. De toegang wist men zich te ver schaffen door het uitsnijden van eene ruit, waarna het voorhanden gevonden geld, eenige zilveren voor werpen en linnen medegenomen werd. De daders zijn onbekend. De politie doet onderzoek. Zekere H. te Oud-Ootmarsum, die een gedeelte van het landgoed «het Springendal« gehuurd heeft en door W. te Voorde, die belast is met het opzicht dier goederei, aan zijn verplichting als huurder werd herinnerd, maakte zich zoo boos, dat hij bij gemelden W. te V. het huis binnendrong en een pistoolschot loste op de huisvrouw, doch zonder haar te deren. Daarop bracht hij haar met een scherp voorwerp een wonde aan het hoofd toe. Nog niet vol daan keerde hij later terug met een geladen geweer, dat hij ook afschoot zonder iemand te treffen. De politie heeft thans de zaak in handen. De persoon, die voorgaf jour nalist te zijn en die verleden week te Zevenaar en omstreken bij ver schillende personen geld wist los te maken om daarna te verdwijnen, blijkt thans te zijn zekere van Sand- wijk, vroeger rentmeester van het Mooiland bij Kleef en tegen wien in de dagbladen bij advertentie is gewaarschuwd. Uit Driebergen wordt van 20 November aan het Utr. Dgbl. gemeld Ons anders zoo stil dorp was gis teren avond het toonbeeld van op gewondenheid en vechtpartijen.Sinds lang bestond er eene veete tusschen de hier wonende en de van elders komende werklieden van Hydepark. Gisteren avond kwam het tot eene botsing, waarbij biljartballen, queues vijlen, messen, enz. als wapenen gebruikt werden. Verschillende vech tersbazen kwamen er dan ook niet zouder bebloede koppen af. De politie nam een paar belhamels in arrest, waarvan er een zoo toege takeld was, dat hem door den ge neesheer den heer Meenk, in de gevangenis heelkundige hulp moest verleend worden. Voor heden avond is de politie aanmerkelijk versterkt, zoodat wel licht alles ordelijk zal afloopen. - Te Wildervank herdacht een echtpaar Zaterdag den dag, waarop zij voor vijftig jaren in het huwelijks bootje gestapt waren. Eenige inge zetenen gaven het gouden paar eenvet varken ten geschenke. Door de Nederlandsche Rhijn- spoorwegmaatschappij is aan den veehouder If. te Ruwiel, wiens paard de vorige week aan den overweg tusschen Breukelen en Maarsen door eenen voorbijgaanden trein werd overreden, een bedrag van f400 ale schadeloosstelling uitgekeerd. Te Andel is D. de E. van zijnen hooitas gevallen en op zijn hoofd terecht gekomen. Hij was bin nen weinige oogenblikken dood. Door den wachtmeester der maréchaussée te Thorn is proces verbaal opgemaakt tegen M. H., wonende te Linne, wegens het on bevoegd uitoefenen der veeartsenij kunde te Wessem. Te Vliasingen is een door den keurmeester afgekeurde koe, welke geruimen tijd ziek was geweest en na de slachting bleek behept te zijn met inwendige pokken, onder po- litie-toezicht op eene weide onder die gemeente begraven. Niettegen staande het begraven plaats had in een zeer diepen put en bovendien nog eene groote hoeveelheid onge- bluschte kalk tusschen het vleesch was gemengd, bleek den volgenden morgen dat gedurende den nacht de koe was opgegraven en vermoe delijk vleesch ervan was ontvreemd. Der politie, daarmede in kennis gesteld, mocht het spoedig gelukken drie Vlissingsche werklieden op te sporen, in wier woning een groote hoeveelheid vaD het begraven vleesch zich bevond. Zij werden met hun buit (waarnaar een hyéna zou wa tertanden) naar de politiewacht over gebracht. Tegen deze personen is proces verbaal opgemaakt, terwijl het in beslag genomen vleesch opnieuw is begraven. Zaterdagnacht geraakte een rijtuig, waarin vijf personen zaten, in eenen met water gevulden diepen kuil bij den straatweg van Gro ningen naar Peize. Gelukkig kwam het gezelschap met den schrik en een nat pak vrij, ofschoon het veel moeite kostte paard en rijtuig weer op het droge te krijgen. RECHTSZAKEN. De Haegscbe rechtbank heeft Maan dag den heer J. A. de Bergh, beklaagd van poging tot doodslag op twee politie agenten, vrijgesproken. Het jongmeusck dat terechtstond we gens oplichting, door zich onder opgave van den valackeu naam ,,jhr. van Schermbeek", gelden te hebben doen afgeven, werd ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, terwijl 6 weken in mindering werden ge bracht wegeu3 reeds ondergaan voorarrest. HANDEL EN NIJVERHEID. De statistiek van den in-, uit- en door voer in Nederland over 1886 doet zien, dat gerekend naar de hoeveelheid of waarde de twintig voornaamste landen aldus kun nen worden gerangschikt a. Algemceue invoer: Pruisen, België, Groot-Britanië, Rusland, V. S. van Noord-Amerika, Zweden, Eugelsch-Indië, Java en verdere Ned. Ö.-I. bezittingen, Hamburg, Noorwegen, Douau-Vorstendom- men, Frankrijk, Turkije, Algerië, Portu gal, Pern en Bolivia, Italië, Japan, Afrika (Westkust) b. Invoer tot verbruik: Pruisen, Groot-Britannië, België, Java en verdere Ned. O.-I. bezittingen, Rusland, V. S. van Noord-Amerika, Eugelsch-Indië, Frankrijk, Hamburg, Spanje, Donau-Vorstondommen, Turkije, Peru eu Bolivia, Zweden, Noor- zeide Pepe onbekommerd; en indien de Indiaan geen beter middel beeft om ons te doen spreken, dan mag de duivel mij halen, als ik voor morgen een woord zeg. De blanke gaf vuur en de aan de door zijne bevende handen bestuurde karabijn ontsnapte kogel plofte werkelijk op eenige duimen afstands aan deze zijde van het eiland in het water. De Zwarte Vogel maakte een gebaar van verachting, keerde zich daarna om en scheen iets te zoeken. Ja, zeide Pepe. zoek maar kruit en kogels on der de lanEen en de lazo's uwer krijgers. Pas had de ex-grensbeambte deze opmerking gemaakt of de vijf ruiters die zich op bevel van het Indiaansch op perhoofd verwijderd hadden, keerden op hunne thans ge zadelde paarden terug en waren geheel tot den strijd uit gerust, gewapend met karabijnen en goedgevulde pijlko kers. Zij waren de wapenen gaan balen, die zij afgelegd hadden om op de jacht op de wilde paarden vrijer in hunne bewegingen te zijn. Vijf andere ruiters verwijderden zich op hunne beurt. Dat wordt erger, zeide Bois-Rosé treurig. Indien wij ben eens aanvielen, terwijl zij nog maar vijftien man sterk zijn, - zeide Pepe. Neen, hernam de Canadees, laat ons stom en stil blijven; de Indiaan twijfelt nog of wij hier zijn. Zooals gij wilt. En Pepe ging voort dwars door de takken der boomen te loeren. Het Indiaansche opperhoofd had thans zelf eene karabijn genomen en richtte zich opnieuw naar den oever. De handen van den Zwarten Vogel beven niet zooals het grasspiertje door den wind bewogen, zeide de Indi aan, die zijne karabijn ophief en naar het eiland gericht hield, onbewegelijk en vast in zijne krachtige handen. Maar alvorens vuur te geven, aldus ging hij voort, zal de Indiaan op het antwoord der op het eilandje ver borgen blanken wachten en hij zal tot honderd tellen. Plaats u achter mij, Fabiaan, zeide Bois-Rosé. Ik blijf hier, zeide Fabiaan op vastberaden toon. Ik ben jonger, en ik ben het, die mij voor u moet blootstellen. Kind, zeide de Canadees, ziet gij niet dat mijn lichaam naar alle zijden het uwe met zes duim overschrijdt, gij zoudt dus aan den kogel des Indiaans een dubbel doel aanbieden. Zonder een enkele der rietstengels van de groene franjes die rondom het eiland stonden, te doen trillen, ging de Canadees vooruit en knielde voor Fabiaan neer. Laat u raden, don Fabiaan, zeide Pepe rustig. - Nooit zal een man een edeler schild hebben dan het hart van dien reus, dat alleen van schrik voer u beeft. Met de karabijn in de gespierde hand, en terwijl hij voortging met tellen, luisterde het Indiaansche opperhoofd, maar met uitzondering van het water dat tusschen de riet stengels aan zijne voeten murmelde en den warmen wind die over de rivier saiste, heerschte overal zoowel in de na bijheid als in de verte de diepste stilte. De Zwarte Vogel gaf vuur en de stukken der takken vlogen in de lucht; maar achter elkander geknield, boden de drie jagers geen ruim doel aan en de kogel vloog op eenigen afstand over hen heen. De Zwarte Vogel liet een minuut verloopen; daarna riep hij opnieuw met luide stem: De Indiaan bedriegt zich; hij ziet zijne dwaling in; hij zal de blanke krijgers op een andere plaats gaan zoeken. Geloof dat maar en drink water, zeide Pepe, de hond is zekerder van zijn zaak dan ooit. De kerel zal ons eenige oogenblikken met rust laten, totdat hij met gind- 6chen armen drommel afgerekend heeft, hetgeen niet lang zal duren, want de marteling van een blanke is een schouw spel hetwelk een Indiaan altijd zoo spoedig mogelijk geniet_ f Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2