NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 24 November 1887. No. 1347. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. I. BA UB E éf Co., JOII. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 December aanstaande op HAARLEM'S DA GBLAD abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een prachtigen Roman van 242 bladzijden druks. DE DIRECTIE. Haarlem, 23 November. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend aan A. de Vogel, tot oprichting van eene slachterij aan de Oranjestraat in perc. no. 78. Voor de verkiezing van een ge meenteraadslid (vacature mr. R. H. J. Gallandat Huet) werden door 1219 van de 2098 kiezers stembiljetten ingeleverd. De volstrekte meerder heid bedroeg aldus 602. De uitslag is dat mr. R. H. J. GALLANDAT HUET verkozen werd met 660 stem men op den heer H. T. Peltenburg waren 280, op den heer dr. J. Bosscha 254 stemmen uitgebracht en 8 op verschillende andere personen, terwijl 17 biljetten van onwaarde of blanco waren ingeleverd. De directie der Ned. Bell-telefoon Maatschappij alhier heeft aan hare geabonneerden den uitslag dezer verkiezing terstond telefonisch me degedeeld. Na den voor de vrijzinnigen alhier ongunstigen uitslag der verkiezin gen voor het kiescollege, heeft de commissie uit den Protestantenbond zich bij een uitvoerig adres tot de Synode gewend, met verzoek midde len te beramen, ten einde, in het geestelijk zoowel als in het stoffe lijk belang der Ned. herv. gemeente alhier, voorzien worde in de gods dienstige behoeften van een zeer aanzienlijke minderheid (ongeveer de helft) van de lidmaten dier ge meente. Van dat adres zijn afschriften aan den kerkeraad ter kennisneming, en aan de kerkvoogden om adhaesie gezonden. Bij het Dinsdag avond gehouden huishoudelijk kegelconcours van de kegelclub «Volharding» alhier, in het lokaal van den heer Grader v. d. Maas, werd de le prijs be haald door den heer O. Horsting met 231 punten, de 2e prijs door den heer J. Graaff met 217 p. en de 3e prijs door den heer H. Broek- meijer RCz. met 198 p. Als bij zonderheid mag worden gemeld dat de heer Horsting van de 40 worpen geen enkelen poedel wierp. De serie bestond uit 20 dubbele worpen. Aan den gymnastiek-wedstrijd te Winschoten, op 10 Mei a. s., o. a. worden deelgenomen door de gymn. vereen. «Kracht door Vol harding» alhier. In de school te Abenes (Haarlem mermeer) heeft een treurig ongeval plaats gehad. Wegens den verren afstand, dien sommige kinderen om ter school te komen moeten afleggen, blijven zij tusschen den morgen- en middagschooltijd over en gebrui ken dan in het lokaal zelve hunne boterhammen. Een dezer kinderen, een meisje van Nederveld, stond na het gebruik van haar boterham zich te warmen bij de kachel. Denkelijk heeft zij er te dicht bijgestaan, want in een oogenblik stond de kleine in brand door het vlam vatten van haar schortje. Ofschoon de vlammen spoe dig gebluscht werden, heeft het kind aan aangezicht en handen ernstige brandwonden bekomeD. In de vorige week stierf eene koe van den veehouder Hartman te Slo- terdijk, volgens daarvan afgegeven verklaring van den rijksveearts, aan miltvuur. Bij de werkzaamheden, die ten gevolge daarvan noodig wa ren, bekwam zekere P. Boot eene kleine wond aan de hand, met dat gevolg dat hij weldra hand en arm niet meer kon gebruiken, en de mau Dinsdag per rijtuig naar het gasthuis te Amsterdam is vervoerd. Zijn toestand bleek niet gunstig te zijn. Een knaap, J. C. S., wonende onder Oegstgeest, had Maandag avond de onvoorzichtigheid op den achtersten wagen te springen van de Noordwijksche stoomtram, die om 4,45 uur van Rijnsburg vertrekt. Na een eindweegs meegereden te hebben, wilde hij al springende het voertuig verlaten, doch had daarbij het ongeluk zóó terecht te komen, dat zijn been gebroken is, en hij alzoo door omstanders huiswaarts moest gebracht worden. Een waar schuwend voorbeeld voor alle lief hebbers van dergelijke gymnastiek oefeningen I LETTEREN EN KUNST. Op de tentoonstelling in //Arti" zijn nog door particulieren aangekocht: De IJsel bij Zutfeu, van Rust, voor f390; Langs het Duinpad, van Eerelmanvoor f 450; de Voorstraatshaven te Dordrecht, van Klinkenberg, voor f 1500. En door de Vereeniging ter bevordering van beel dende kunst ten behoeve der verloting; Vruchten van A. J. De Kok, voor f 200 het 17-eeuwsche Marktplein, van Ed. Taurel, voor f 125; Belangrijk nieuws, vau Valkenburg, voor f 1300Pruimen, van mevr. Kritzler, voor f 80; Winter landschap, van Leickert, voor f 503; het Begijnhof te Dordrecht, van Stroebei, voor f 750. Onze landgenoote mej. Louise Hey- man van Amsterdam, die te Parijs hare studiën in den zang onder leiding van mme. Viardot voltooit, zal voor de opera worden opgeleid. De beroemde schilder Louis Gallait, geb. te Doornik in 1810, is gestorven aan een beroerte. Hij was reeds een paar maan den lijdende. Met schat zijn vermogen op 4 a 5 millioen frs. Inhoud van de //Lantaarn" no. 22. Plaat; Nederlandsche geestdrift over de Grondwetsherziening. Nog eens over critiek, door Willem Hollander. Een avondje in de comedie, door v. Bodelswaert. Aan den heer Niemand, door Jan C. De Vos. Inhoud //Hollandsche Lelie" no. 21: De gedachten eens mans over de vrouw. Eene Duitsche badplaats. Eaïence t postzegels. Winteravonden. Politiek Overzicht. Bibliographie. Vervolg Roman. Inhoud van de //Nederlandsche Spec tator". uo. 47: Berichten en mededeelingen (Verkoo- pmg van handschr. en incunabulen te Leiden; Catal. der handschr. van Heiligen levens in de kon. bibliotheekWallis' Vorstengunst geïllustreerd; C. Goedeke; Vervielfaltigeude Kunst; Huis van Rafael; Correspondentie van Rabaut St. Etienne, door dr. W. N. Du Rieu; enz.). Ge schiedenis der woorden, door dr. J. Van der Vliet. Luxemburg et ses environs, par C. Bernhoeft, door M. A. Perk. Bosbooms borstbeeld onthuld, door Jos. Israëls. Letterkundige kroniek (Tolstoi, slot), door Wolfgang. Honger, door P. A. M. Boele van Hensbroek. Pluksel: van meester Constantiju; Nederlandsche letterkunde in den vreemde. Plaat Vondel in zijn geboortestad herdacht. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft, op voorstel van den hoofdintendant van het leger, bepaald dat de garnizoens-voedings- commissiën voortaan bevoegd zullen zijn, ook in de zomermaanden nu en dan de soldaten erwtensoep te doen eten, en dit zoowel om in de sóórt van spijzen afwis seling te brengen, als omdat erwtensoep na vermoeiende diensten, een goed en ge wild voedsel oplevert, terwijl de aardap pelen daarentegen in dien tijd niet best zijn. Gedurende de overige maanden van het jaar kunnen de commissiën zoo vaak erwtensoep! laten eten, als zij goedvinden, doch van 1 October tot 1 April minstens eens per week. Volgens de vroegere bepalingen was het verplichtend van 1 Juli tot 1 October geene erwtensoep te doen etenin de vorige maandeu eens per week. De resultaten, bij het remonteeren met inlnndsclie paarden verkregen, zijn zeer voldoende te achten, zegt de min. van Oorlog. In verschillende deelen des lands, vooral in Groningen, is verhoogde belang stelling in de paardenfokkerij waar te ne men en legt men zich met goed gevolg toe op het fokken van voor den krijgs dienst geschikte paarden, zoodat het reeds geen bezwaar meer oplevert om de bere den artillerie door rechtstreekschen aan koop uit de inlandsche paardeu te remou- teeren. Uit deu aard der zaak zal evenwel over de deugdelijkheid der aangekochte paarden, en daarmede over de deugdelijkheid van het stelsel zelf, eerst over eenigen tijd een definitief oordeel kunnen worden geveld. De voedingscommissie van het gar nizoen te Middelburg is geheel geslaagd met hare plannen betreffende het bouwen van eene slachterij voor het garnizoen. nwege het ministerie van Oorlog is alles goedgekeurd. Men is Maandag be gonnen op het terrein met de werkzaam heden voor den bouw. Voor ongeveer 600 man (het garnizoen te Middelburg eu Vlissingen met het dépot vau discipline aldaar) is er gerekend vleesch noodig te zijn, zoodat het jaarlijks te slachten aan tal runderen op ongeveer 250 is geschat. De kapitein-intendant L. J. Mulder wordt bestemd tot hoofd van de keurings commissie aan het centraal-magazijn van kleeding en uitrusting te Amsterdam. De kapitein ter zee D. J. Weys, is aangewezen voor den dienst bij het es kader in Oost-Indië. De van zijne 4-jarige detacheering in West-Indië teruggekeerde le luit. der inf. Arendsen Hein, is ingedeeld bij het 5e bat. van het 6e reg. inf., in garnizoen te Geertruideuberg. De luit. ter zee der le klasse J. Wentholt zal bij den torpedodienst te Am sterdam worden gedetacheerd en belast met hetverder gereedmaken van de inschietplaats voor vischtorpedo's in zijkanaal E vau het Noordzeekanaal. De vorige week zijn bij de Instr.-comp. te Schoonhoven weder 11 volontairs in dienst gesteld, nadat enkele dagen te voren 10 korporaals-titulair als korporaal-effec tief naar verschillende regimenteu vesting artillerie waren overgeplaatst. ONDERWIJS. Akte-examens middelbaar onderwijs, 22 November. Nederlandsche taal- en let terkunde. Opgekomen 2 candidaten. Afge wezen 1. Toegelaten de heer W. Draijer, nit Dieren. Geschiedenis. Opgekomen 2 candidaten. Teruggetrokken 1. Toegelaten de heer A. Braudes, uit 's-Graveuhage. Aardrijkskunde. Opgekomen 2 candidaten. Teruggetrokken. 1. Toegelaten de heer A. Engelsman, uit Groningen. De heer E. W. van Haeften uit Utrecht, geboreu te Batavia, is aau de hoogeschool te Giessen, magna cum laude gepromoveerd met eene dissertatie „Zur Aetiologie und Therapie der Scrofulose." Dinsdag zijn te Breda bij het examen voor aphotekersbediende geëxamineerd 5 vrouwelijke candidaten; geslaagd de dames C. N. W. M. E. Brand van Straten en G. P. M. de Boer, beiden uit Dordrecht. Door den gemeenteraad vau Weesp is besloten de tot dusver geldende bepa ling, dat de jaarwedden der onderwijzers na drie jaren dienst met f 50, na zes jaren dienst met f 100 worden verhoogd, in te trekken. Examens lager onderwijs te 's-Hage Geëxamineerd 8 candidaten als onderwijzer. Toegelatei de heeren: J. H. Crop, uit 's-Hage; J. C. A. Rodenberg, uit Wou- brugge; J. Plantfeber en Ch. Schuit, uit Leideueu D. van der Plas, uit Bleiswijk. VISSCHERIJ. Huizen. 21 Nov. Gedurende de voorgaande week is de opbrengst van de haringvisscherij zeer gering geweest. Don derdag keerden 60 span scliuiten terug, gemiddeld met niet meer dan een tal elk door 10 spannen, die tot Zaterdag uitge bleven waren, werd gemiddeld per span 1400 stuks (7 tal) aangebracht. De prijs was f 4 per tal. Nieuwediep, 21 Nov. Acht beu- gers brachten heden 60 tot 200 schelv. ten afslag, terwijl door 1 korder 35 ton gen en 5 mandjes kl. schol werden aan gevoerd; schelv. gold f 22-50 a f 20 het FBUIIiLBTO KT. 88) XXXIIIe HOOFDSTUK. Een Indiaansche diplomaat. Maar, riep Fabiaan, zouden wij dan niet eenige poging kunnen beproeven ten gunste van dien ongelukkige, wien eene vreeslijke marteling wacht? Op zijn beurt ondervroeg Bois-Rosé zijn makker met den blik; daarna antwoordde hij Fabiaan: Wij zeggen niet neenmaar intusschen hoop ik steeds dat de eene of andere onvoorziene omstandigheid ons te hulp Wat Pepe ook zeggen moge, deze Indiaan kan nog twijfelen, terwijl hij, zoo wij ons vertoonen, geen twij fel meer zal hebben. De grijsaard nam eene nadenkende houding aan. Een verbond met die duivels aangegaan, zelfs tegen don Estevan, zou eeue afschuwelijke lafheid zijn. Wat te doen?.... Wat te doen voegde de Canadees er op droeven toon bij. hem nog. Hij had Fabiaan in het zijn bloed onder de opbruising Eéne vrees kwelde gevaar gezien, wanneer van den hartstocht kookte. Maar bezat Fabiaan ook die koude, ongevoelige onverschrokkenheid, die onbevreesd en kalm den dood trotseert Bezat hij die koelbloedige ge latenheid, waarvan de Spanjaard en hij, Bois-Rosé, duizend bewijzen gegeven hadden De Canadees nam plotseling een besluit. Luister, Fabiaan, zeide hij, kan ik u de taal van een man doen begrijpen? zullen de woorden die uwe ooren, naar uw hart zullen overbrengen, het niet verstijven? Waarom aan mijn moed getwijfeld? hernam Fa biaan op zacht verwijtenden toon. Wat gij ook zeggen moogt, ik zal het zonder verbleeken aanhoorenwat gij ook doen moget, ik zal het ook doen zonder sidderen. Don Fabiaan heeft gelijk, Pepe! riep de Cana dees. Zie eens hoe zijn oog den eenvoud zijner taal bevestigt. En in zijne uitbundige vreugde drukte hij Fabiaan tegen de borstdaarna hernam hij met eene zekere plechtigheid Drie mannen hebben zich nooit in grooter gevaar bevonden dan dat hetgeen ons bedreigt, onze vijanden zijn zeven maal talrijker dan wij. Wanneer ieder onzer zes krij gers gedood zal hebben, zullen zij nog bijna even sterk zijn als wij Wij hebben het reeds gedaan, onderbrak Pepe. Welnu, wij zullen het nog eens doen, riep Fabiaan. Goed zoo, mijn kind, goed zoo, hernam Bois-Rosé, maar wat er ook gebeuren moge, deze duivels moeten ons niet levend in handen krijgen. Kijk, Fabiaan, voegde de grijsaard er bij met eene stem die hij nog vast wilde maken en een lang en breed mes met hoornen heft uit de scheede trekkende, indien wij zonder kruit, zonder kogels op het punt stonden aan de willekeur dier honden over geleverd te worden en indien dit mes in mijne hand de eenige weg was tot ons heil, wat zoudt gij zeggen? Ik zou u zeggen: Stoot toe, mijn vader, en wij zullen zatnen sterven. Ja, ja, riep de Canadees, een onuitsprekelijk tee- dereu blik werpende op deDgene die hem vader noemde, dat zou het laatste middel zijn om elkander niet meer te verlaten. En hij reikte vol aandoening zijne bevende hand aan Fabiaan, die deze eerbiedig kuste. Het oog van den Canadees schitterde van teederen trots. Wat er thans ook moge gebeuren, zeide hij, wij scheiden niet meer van elkander. God zal het overige doen, wij zullen beproeven dien ongelukkige te redden. Aau het werk dan! riep Fabiaan. Nog niet, nog niet mijn kind; laat ons eerst zien wat de roode duivels met hun gevangene gaan doen. Gedurende deze samenspraak hadden de Indianen den ge vangene medegenomen, maar lieten hem overigens vrij in zijne bewegingen. Zij hadden eene rechte linie gevormd op ongeveer twee geweerschoten afstand van den oever. De gevangene stond dicht bij zijne in linie geplaatste beulen. Ik zie, zeide Bois-Rosé, even goed wat zij gaan doen alsof ik bij hunne beraadslaging tegenwoordig ware geweest. Zij zullen beproeven of die ongelukkige steviger is

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1