honderd, tong 40 cent per stuk en kl. schol f 2.30 per mandje. De schuiten, die hedenmorgen ter vangst uitzeilden, keerden nog niet uit zee terug. Nieuwediep, 22 November. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Ulbo", sch. Nieuvendijk, met 3000 schelv., //Emma Anna", sch. Jongejan, met 3200 schelv. en 20 lev. kabelj., //Eersteling", sch. Baren dregt, met 3700 schelv., 15 levende en 18 doode kabelj., //Susanna Maria Oathariua", sch. Valkenier, met 5700 schelv. en 40 lev. kabelj., en //Watergeus", sch. De Gast, met 2700 schelv. en 8 lev. kabelj., terwijl door 80 beugers 30 tot 200 schelv. en 3 tot 10 kabelj. en door 25 korders 30 tot 60 tongen, 1 tarbot en 5 tot 17 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. van de sloepen gold f9.50 a 13, van de beugers f 17.50 a 23 het honderd, lev. kabelj. f2.25 a 1.80, doode id. fl.50, tong 40 a 45 ct. per stuk, de tarbot f 11 en kl. schol f 1.90 a 2.45 per mandje. Tessel, 21 Nov. De Noordzee- visschers van hier brachten in de afge- loopen week elders ter markt; 3000 ton gen, eenige tarbotten, 400 schelvisschen, 20 manden rog, 100 maudeu kleine schol en 50 manden scharren. De prijzen waren bij afslag als volgt: groote tongen 25 a 40 ct., kleine en middelsoort dito 10 a 20 ct., tarbot f 6 a, f 7.50, schelvisch 15 a 20 ct., rog 70 a 85 ct., alles per stuk; kleine schol f 2 a 2.50, scharren f 1 per mand. Lemmer, 21 Nov. Doordien reeds alle visschers zee kiezen ter haringvis- scherij, werd in den loop der laatste dagen weiuig of geen Zuiderzee-bot te dezer plaatse aangebracht. Bovendien laat de kwaliteit der bot voor het tegenwoordige veel te wenschen over, zoodat ook de prijs gering is. LANDBOUW EN VEETEELT. Vergelijkingen van melkproducten van Holsteiusche koeien met die van de beste Hollandsche melkkoeien hebben aangetoond, dat 100 liter melk van de eerste runder soort ruim 8 V2 hectogram boter meer gaf dan 100 liter melk der laatstgenoemde soort. BI N N I. A I). Bij Zs. Ms. besluit is aan J. de Klop per, op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag verleend als griffier bij de arr. rechtbank te Tiel. De heer D. W. Kievits, bij kon. besluit benoemd tot consul der Nederlan den te Eunchal (Madeira) is in die hoe danigheid door de Portugeesche regeering erkend. Bovenstaande berichten zijn nil de St.-Ct.) Z. M. heeft benoemd tot rent meester van Oranje-Nassau-Oord den heer Van Everding.en, notaris te Wageningeo. De minister van Financiën heeft bij resolutie van 15 November jl. eenige bepalingen vastgesteld voor de invordering en verantwoording der kosten van berscbatting, die ten laste komen van hem die de ber scbatting beeft gevraagd. Uit goede bron verneemt de N. Rott. Ct. dat de beer Laurillard, van de firma Laurillard te Singa pore, van den Sultan van Siak eene concessie beeft verkregen voor 2000 bouws woeste gronden aan de Siak- rivier, waaraan later nog 6000 bouws aangrenzende gronden kunnen wor den toegevoegd. Het doel der on derneming is de tabaks-cultuur. De beer Laurillard vertoeft thans in Nederland tot vorming eener maat schappij met een kapitaal van f 300,000. Als directeur der onder neming in bet Siakscbe zou optreden een oud-planter uit Deli. Naar de N. R. Ct. verneemt, beeft de beer mr. J. van Gennep besloten, na de ontbinding der te genwoordige Kamer zich niet weder verkiesbaar te stellen. De beer L. Pronk Az., huis meester-boekhouder aan bet ge meente-ziekenhuis te VHage, is uit 30 sollicitanten benoemd tot admi nistrateur-huismeester van de koud- water-inricbting te Baarn. Van de 27,107 vergunningen», die op 1 Januari 1886 bestonden, vervielen in dat jaar 916. terwijl 170 nieuwe werden verleend. Sedert 1883 verminderde bet getal reeds met 3200. Het recht bracht f850,182 op. Dr. Smit van Apeldoorn, sprak Dins dagavond in het Volkspark te Amsterdam voor eene groote meuigte over de beteeke- nis der hedendaagsche arbeidersbeweging, of liever hij trad in een uitvoerig ver haal, hoe er van de oudste tijden af onder scheid was tusschen meesters en slaven, adel en boeren, heeren en leenmannen enz., waarbij het dan niet aan botsingen ont brak, zooals hij aantoonde uit de boeren opstanden 14e eeuw in Eraukrijk en Enge land en den grooteu Duitschen boerenoor log in de 16e eeuw. Van het leenstelsel sprong spreker op de Eransche revolutie op het einde der 18e eeuw, die de verdienste had der afschaffing van het eerstgeboorte-recht en dat het familieleven meer in eere kwam, doch die het proletariaat had overgelaten, waardoor tegenwoordig de grondslagen dermaatsch. worden aangerand. Hij waarschuwde de bevoorrechten, de rijken, dat zij rekening moesten houden met de hoogere ontwikkeling in het volk thans bij vroeger, en dat zij, die het wel meenen met de maatschappij, moesten zorgen het proletariaat evenals de kanker, met wortel uit te roeien. Ziehier den korten inhoud der korte geschiedkundige les, hier en daar, doch schaars, met bitterheden doorvlochten, maar niet aan het adres van eeuige overheid dezer dagen, doch wel aan dat der oude gruwelbedrijvers. De rede was zeer kalm, eenigszins op effect aangelegd. Geen enkel applaus werd vernomen. Trouwens over het onderwerp zelf sprak dr. Smit terloops aan het slot. Er was geen debat. De vergadering werd gesloten te ruim half 10, na medededeeling door Van der Stadt, dat dr. Vitus Bruinsma Zaterdag avond in //Erascati" voor den bond van algemeen stemrecht zal optreden. Bij de Dinsdag te Amsterdam door de Nederl. Handel-Maatschappij gehouden koffieveiling werd besteed gemiddeld 1 cent onder taxatie, zijnde 46 cents in doorsnede voor goed ord. Java. Alles verkocht. In de Dinsdag gehouden ver gadering der Kamer van Koophan del te Amsterdam is behandeld eene missive van den minister van Fi nanciën, naar aanleiding van de te Londen te houden conferentie over de afschaffing van uitvoer-premiën op suiker. In deze missive wordt de hoop te kennen gegeven, dat de conferentie bet beoogde doel zal be reik sn en de suikerhandel en indus trie voortaan op gezonden grondslag zullen kunnen werken. Bij afschaffing van bet premie stelsel en handhaving van den ac cijns kan bier te lande slechts één stelsel toegepast worden, bet werken in entrepöt. Het belemmert echter de vrijheid van den fabrikant, en dus zou niets anders overblijven dan afschaffing van den accijns. Het is waar; de schatkist zal er een rijke bron van inkomsten door verliezen. Doch dit mag meent de Kamer geen overwegend be zwaar zijn. Naar vernomen wordt, zal tusschen Amsterdam en Indië eene Nederlandscbe zeilvaartmaatschappij worden opgericht. Aan den beer Dixon te Londen of Liverpool zou in combinatie met de beeren Duin- ker en Goedkoop te Amsterdam, de organisatie zijn opgedragen. Verder wordt vernomen, dat de Nederlandsch-Indische Stoomvaart maatschappij, bij evcntueele conti nuatie van baar contract, eene stoom vaartlijn tusschen Indië en Neder land, in concurrentie met de be staande lijnen, zal oprichten. Dinsdagochtend beeft prof. Ti- lanus, Jacobus Mens te Amsterdam de beide beenen geamputeerd. Na deze operatie, zoo meldt men, is eenige hoop op herstel van den bekenden volksman uit deJordaan niet ongegrond. De gemeenteraad van Purme- rend beeft een crediet van f1000 geopend aan de commissiën voor W erkverscbaffing. Uit Utrecht wordt gemeld De vergadering, door den beer J. R. H. de Jong uitgeschreven ter zake van de alhier te maken nieuwe tramlijnen, bad vele belangstellen den gelokt. De beer mr. L. van Lier nam de leiding der vergadering op zich. Na zeer uitvoerige discussiën werd door een afgevaardigde van eene Amsterdamscbe financieele onderneming, nadat staande de ver gadering bet ingeschreven kapitaal tot op 50 mille was gebracht, me degedeeld, dat bij, indien te Utrecht de helft van bet maatschappelijk kapitaal van f 175,000 kan worden geplaatst, binnen drie dagen zoude mededeelen of en op welue voor waarden te Amsterdam de andere helft kon worden geplaatst. Inmid dels zoude de concessionaris bier ter stede circulaires rondzenden ter opwekking om nog deel te nemen in de inschrijving. Het Leger des Heils beeft te Utrecht eene localiteit buiten de Tolsteeg gebuurd, om daarin deze week en bij welslagen meermalen godsdienstoefeningen te houden en aldus ook daar ter stede propaganda te maken. Door de beeren J. Westerman ITolstijn, S. Berman, J. van Nienes, C. Spaans en D. Raat, te Barsin- gerborn, worden pogingen in bet werk gesteld tot bet oprichten eener kiesvereeniging op liberalen grond- slag. Dat in Rotterdam nog al aardig wat geld wordt omgezet, kan men afleiden uit de omstandigheid, dat sedert 1 Jan. 1883 het tijdstip waarop de wet in werking trad, waarbij werd voorgeschreven, dat op kwitanties boven de tien gulden, vijf cents recht moet worden be taald alleen aldaar ongeveer 51/» millioen vijf-centzegels zijn verkocht aan het kantoor van registratie en zegelrechten en aan de depóts, waarvan ook sommige omliggende gemeenten afnamen. De afzet aan die zegels aldaar, wordt berekend te zijn ongeveer '/s van den verkoop in geheel ons land. Het beheer van het fonds «Stegen en wegen», te Hellouw, werd steeds door eenige ingezetenen aldaar op onversiandige wijze be twist. Een landbouwer eigende zich vernacht gras toe van land, aan het fonds toebehoorende, en werd dien tengevolge voor verscheidene dief stallen veroordeeld. Een ander heeft zich sedert jaren uitsluitend toege legd om recht in die zaak te ver krijgen, met het treurige gevolg, dat hij have en goed verloor en thans met zijn gezin den hemel tot dak heeft. Nog houdt men vol, bewerende dat volgens een oud recht de opbrengst der landerijen onder al de ingezetenen van Hellouw moet ver deeld worden. De ontworpen stoomtramweg Neerbosch-Nijmegen-Beek zal, naar] men verneemt, financieel en zedelijk gesteund worden door de Weesin richting te Neerbosch. Aan eene vorige concessie werd door genoemde inrichting f 10,000 in het aanlegka- pitaal toegezegd. De tegenwoordige concessionarissen hebben alle hoop, dat ook nu dat bedrag te hunner beschikking zal worden gesteld, om dat de Weesinrichting eene der eerste belanghebbenden is bij eene korte verbinding met Nijmegen. Niet alleen aan de cellulaire gevangenis te Arnhem, maar ook aan de strafgevangenis te Breda zal een kerk worden bijgebouwd. Ter wijl de gelden voor eerstgemeld kerkgebouw op de begrooting van Justitie voor 1888 zijn uitgetrokkeu zullen die voor Breda eerst in 1889 op de begrooting worden gebracht. Uit een en ander blijkt dat cel lulaire panorama's, ofschoon zij een uitstekend middel tot opsluiting zijn, terwijl aan de afzonderlijke opslui ting al meer en meer de voorkeur wordt gegeven, toch zeer ondoel matig zijn om tevens tot kerk te dienen, daar door den galm de priester of predikant onmogelijk door den gevangene kan verstaan worden, zoodat met een afzonderlijk kerk gebouw in een wezenlijke behoefte voorzien wordt. Betreffende van de W. A. Schol ten wordt nog door de Times van 21 Nov. uit Dover gemeld: Een-en- twintig lijken van verongelukten zijn hier thans in eene loods uitge legd vijf vrouwen en zestien man nen. Met behulp van den tweeden stuurman der Scholten tracht men zooveel mogelijk deze dooden te her kennen. Er zijn onder hen ver scheidene Poolsche Joden, die vol gens den ritus van hunnen gods dienst zullen begraven worden. De begrafenis is bepaald op Woensdag. Het voornemen is, zoo spoedig mogelijk (als het weder stil blijft) eenen duiker naar het gezonken schip omlaag te zenden, daar men vermoedt dat er vele lijken nog in het wrak zelf gevonden moeten wor den. De Schollen ligt in ongeveer 12 vadem water, doch zij schijnt een weinig weg te drijven. Niet ver weg is de plek, waar indertijd de Strathclyde en het Duitsche land verhuizersschip Pommerania gezon ken zijn. De personen, die van de Scholten gered werden, hebben een dank- adres gezonden aan de overheden en de burgerij van Dover. NR. C.) Volgens bij de Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaartmaatseh. ingekomen bericht uit Dover zijn bij de schouwing der aangebrachte lijken van het stoomschip W. A. Scholten de navolgende herkend: Kajuitpassagiers: Otto Bauer, mr. Trings en mr. Blank; tusschendeks- passagiers; Boyosdich, Pietro Fran cisco, Carlo Oherasco en Caroline Schatzschneider; equipage: hofmees teres Jenny Christink en 2e hof meester Nicolaas de Witt. Voorts zouden nog elf lijken te Deal geland zijn, waarvan de schou wing nog plaats moest hebben. De kapitein en de eerste stuur man der Rosa Mary hebben thans erkend, dat het hun schip en geen ander onbekend stoomschip is ge weest, hetwelk Zaterdag avond met de W. A. Scholten in aanvaring is gekomen. De schipbreukelingen zullen zoo dra mogelijk terugkeeren. De Nederl.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij heeft uit Rotter dam aan haren agent te Dover per telegraaf last gegeven, om alle kosten voor de begrafenis der ver dronkenen te voldoen. Talrijke kustschippers visschen in het Eogelsche Kanaal naar ver dronkenen,doch door de dikken nevel wordt het zoeken, zoowel als het werk der duikers belet. Uit Dover is nog het bericht ont vangen dat de kwartiermeester Au gust Ols en de matroos Tobias Sorentsen mede gered werden. Door den bouwman Zaal, aan het Goudsche rijpad onder Alfen, zijn bij het graven in zijn grond gevonden twee aarden potjes met achttien zilveren munten, van ver schillende grootte; op een daarvan komt het jaartal 1573 voor. De munten schijnen van Spaanschen oorsprong te zijnde potjes zijn zeer beschadigd, terwijl ter plaatse waar ze gevonden zijn, de overblijfselen van eene zeer oude fundeering aan wezig waren, blijkbaar uit den groo- ten vorm der gebezigde metselstee- nen. De vondst is opgezonden naar het Penningkabinet te Leiden. Ook de gemeente Makkuzn heeft eene honderdjarige, Neeltje van Basen geheeten. Het moedertje is doof en met heel goed meer ter been, maar overigens is hare ge zondheid nog tamelijk goed. Een vreeselijke zelfmoord had in den nacht van Zaterdag op Zon dag te Amsterdam plaats. De schildwacht, een soldaat van het 7e regiment, in de Plantage- Doklaan, schroefde de beugelkrop van zijn geladen geweer los, zoodat hij met den voet den trekker kon overhalen, plaatste den loop in den moud en drukte den haan over. Een agent van politie, die tusschen 12 en 2 uur daar de ronde deed, struikelde over het lijk van den on gelukkige en liet het naar 't hos pitaal brengen. De aanleiding tot deze verschrikkelijke daad is nog onbekend. ACrt.) Zaterdagavond werd te 's-Hage de Buitensingel in opschudding ge bracht door een dronkaard, wien de toegang tot de ouderlijke woning ontzegd was en die daarom eerst het venster en daarna den inboedel wilde verbrijzelen. De woestaard vervolgde zelfs een brievenbesteller, die juist voorbij kwam, met een mes, doch de beambte wist aan het gevaar te ontkomen. De politie heeft ten slotte aan het schandaal een eind gemaakt. Door de politie te Delft is aangehouden, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het dwingen door bedreiging met ge weld tot de afgifte van eenig goed, zekere L. B., werkman, zonder vaste woonplaats, wiens opsporing ook was verzocht in het Algemeen Poli tiebladals zijnde veroordeeld we gens openbare dronkenschap tot drie dagen hechtenis. Hij is, na te zijn gehoord, opgezonden naar het huis van bewaring te 's Hage. Maandagavond ongeveer half elf ure, heeft te Nootdorp een dief getracht in te breken bij den land bouwer J. V. d. S., aan de Dwar- sche kade aldaar, terwijl de huis vrouw toevallig alleen te huis was. De ongenoode gast had in eene on bewoonde kamer eene ruit met zeep besmeerd en was bezig die uit te snijden, toen de vrouw eenig ge rucht vernam. Zij ging daarop met eene lamp naar die kamer, waarop de dief spoedig het hazepad koos in de knieën dan in de hand. Het is eene soort drijfjacht, waarin die duivels veel pleizier hebben. Wat dan? vroeg Fabiaan. Zij geven aan hun gevangene eenigen afstand voor, daarna, op een gegeven teeken, mag hij op den loop gaan. Dan jagen de Indianen hem achterna, met de lans of knots in de hand. Indien de blanke vlugge beenen heeft, zal hij vóór hen aan de rivier komen, wij zullen hem alsdan toe roepen, zwemmende naar ons toe te komen. Eenige kara- bijnschoten zullen hem beschermen en hij zal ongedeerd ons eilandje bereiken. Het overige zal onze zaak zijn. Maar indien de schrik zijne beenen verlamt, gelijk hij zoo even zijne hand deed beven, zal de eerste de beste Indiaan, die hem inhaalt hem met een bijlslag het hoofd verplet teren of hem met zijne lans doorsteken. Wij zullen in allen gevalle ons best doen. Op dit oogenblik kwamen de vijf Indianen, die zich ver wijderd hadden, van het hoofd tot de voeten gewapend terug, evenals zij die voor hen waren weggegaan. De nieuw aangekomenen voegden zich bij deze laatsten. Den loop zijner karabijn omkneld houdende, wierp Fa biaan een blik van diep medelijden op den ongelukkigen blanke, die, met verwilderden blik en van schrik verwron gen gelaatstrekken in onbeschrijfelijken angst het door het Indiaansche opperhoofd te geven teeken afwachtte. Het was een vreeselijk oogenblik, want de jacht op den man zou beginnen. Zoowel op het eilandje als op de vlakte wachtten allen met diepen angst op het te geven teeken, toen de Zwarte Vogel met de hand een wenk gaf om deze afschuwelijke jacht een oogenblik uit te stellen. Dit teeken was gemak kelijk te begrijpen. Met den vinger wees hij op de naakte voeten zijner krijgers, daarna op de lederen schoenen, die de voeten van den blanke beschermden. Men zag den blanke zich op het gras neerzetten en zich aarzelend en langzaam, om nog eenige seconden te winnen, van zijn schoeisel ontdoen. Die honden 1 die duivels! riep Fabiaan. Maar Bois-Rosé legde hem de hand op den mond. Zwijg stil, zeide hij, beneem door u te vroeg te verraden, aan dien ongelukkige de laatste kans van redding niet, die hem overblijft. Fabiaan begreep zulks en sloot de oogen om het vree selijk schouwspel niet te zien dat voor hem zou worden af gespeeld. Eindelijk stond de blanke voor de tweede maal op zijn beenen en met voorovergebogen lichaam, de voeten vooruit- gestrekt, verslonden de Indianen hem met de oogen. De Zwarte Vogel sloeg met de beide handen tegen elkander. Men zou het gehuil, dat op dit teeken volgde, alleen kunnen vergelijken bij dat van een troep jaguars, achter een troep herten. De ongelukkige jager scheen de beenen eener hinde te hebben; maar zij die hem achterna zaten, schenen als tijgers achter hem aan te springen. Dank den afstand dien hij op hen voor had, legde de gevangene ongedeerd een gedeelte van den weg af, die hem van den oever der rivier scheidde. Maar de keisteentjes, die zijne voeten verscheurden, de scherpe punten der vijge distels, die er in doordrongen, deden hem weldra wankelen. Hij had nog een weinig op hen voor, toen een der India nen op hem toesprong en hem een hevigen lansstoot toe bracht. Het wapen drong in het lichaam en den arm van het slachtoffer en de Indiaan, die door de kracht van den stoot het evenwicht verloor, viel onzacht op het zand. Gayferos men zal zich herinneren dat dit de naam van den man was scheen een oogenblik te aarzelen, of hij de aan de hand des Indiaans in diens val ontsnapte lans zou oprapen. De zucht naar levensbehoud deed hem echter zijn loop vervolgen. Deze aarzeling werd hem noodlottig. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2