li N 3. N II. Het Nieuwe stuk van Pailleron //La Souris", waarin de liefde vau een jong meisje (//tie muis" bijgenaamd wegens haar lichten tred), voorgesteld door mile. Rei- chemberg, voor een man van rijperen leef tijd (Worms) wordt geschilderd, werd vol- geus Vitu een beetje koel aangehoord. De handeling is wat mager, naar het schijnt, de otijl schitterend, en de opvoering was voortreffelijk. Ook Sarcey's oordeel over het stuk is niet onverdeeld gunstig. De Haagsche afdeeling van Toon kunst voerde Woensdagavond Scliumau's //Faustscènen" met Haase, Rogmans, Mes- sehaert, en de dames Fqlunger en Velt- man. Haase behaalde veel succes. De koren gaven blijk van goed geoefend te zijn, ter wijl het orkest niet volkomen aan de eischen beantwoordde. Charpentier heeft reeds 60,000 exem plaren van Zola's //La Terre" verzonden. Hedenavond doet Sarah Bernhardt haar entree te Parijs in het nieuwe stuk van Sardou, //La Tosca." Reeds zijn voor de 10 eerste voorstellingen alle plaatsen verkocht. Grieg zal een werk voor orkest com- poneeren voor het aanstaand muziekfeest te Birmingham. Inhoud //Vreemd en eigen", Afl. 10 De drie Herschels (met portretten). De Parijsche gevangenissen. Een paar kijkjes in Rotterdam (met tal van illu straties.) Amerika's geboorte (id.) De genius van den twijfelaar. liedwig Niemann. Spoorwegen. Een jacht op muskusosseu (geïllustreerd). Kun- stenaarsmodellen te New-York (id.) Wie was de Rebecca in //Ivauhoe" (geïllustreerd o. a. Rebecca's portret). liuu dochter. De legende vau de Heilige Cecilia, be schermvrouw der muziek. Allerlei. LEGER EN VLOOT. De min. vau Oorlog vraagt bij zijn gewijzigde begrooting f 300,000 aan voor de transformatie van onze geweren naar de stelsels van Mannlicher en van Vitali. Terwijl met het ongewijzig le geweer in elke 5 seconden een schot kan worden gedaan, kan bij dat yan Vitali het maga zijn met 4 patronen in 8,75 s., bij dat van Mannlicher het magazijn van 5 patro nen in 10'/a s. worden leeggeschoten. Tengevolge van bezuinigingen op andere artikelen is de begrooting niet verhoogd. De min. van Oorlog heeft goedge vonden te bepalen, dat de commissie tot aankoop van Iersche paarden uog eeue reis naar Dublin en omstreken zal maken, om te trachten het noodige getal rcmonte- paardeu voor de cavalerie te bekomen. Dit is de vijfde reis die de commissie dit jaar maakt. Met het oog op de nieuw in te voe ren ledereu equipementstukken worden te Breda sedert eeuige dagen door het 6e reg. inf. proefmarschen gedaan. Zoo ge schiedde dit dezer dagen door het 4e bat. Dit legde eenen afstand af van 32 kilo meter en liep over Terheiden tot mijlpaal 16 buiten Zeveubergschen hoek. Te 8 uren uitgerukt, was de troep te 4 uren in het garnizoen terug. Naar men verneemt zal aan den kapt. ter zee G. Doorman, thans com mandant van het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, het bevel wor den opgedragen over Zr. Ms. sch roefstoom schip le kl. //Johau Willem Friso." De le luit. baron Van Hogen dorp van het le regiment veld-artillerio, gede tacheerd te Amersfoort, wordt, met ingang van 1 Januari 1888, overgeplaatst bij de le afdeeling van genoemd regiment te Utreclit, als luitenant- voor speciale dien sten. Na genoemd tijdstip zullen enkel te Utrecht de remonte-paarden worden af gericht. In de kazerne van het korps genie troepen te Utrecht is een postduivenstation ingericht. De proeven, aldaar genomen, welke o. a. betrekking hadden op het heen- en weer- vliegen van duiven tusschen twee stations, hebben aanvankelijk voldoende resultaten opgeleverd. Het voornemen bestaat om, zoodra ook ten opzichte van het verzorgen en opkvvee- ken van postduiven de veroischte ervaring zal zijn opgedaan hetgeen waarschijn lijk in den loop van het volgende jnnr het geval zal wezen, geleidelijk over te gaan tot het inrichten van stations in' andere daartoe door hare ligging en be stemming in ons verdedigiugsstelsel aan gewezen plaatsen. ONDERWIJS. Do Raad van Amsterdam benoemde Woensdag tot leeraar in de wiskunde aan de handelsschool, den heer Ingerman te Groningen; tot leerares in het Fransch aan de H. B. S. voor meisjes, mej. Speti- gler te Leiden; tot onderwijzer aan een lagere school, den heer Den lierder te Hardingsvelde. Akte-examens te 's-Hage, middelbaar onderwijs, op 23 November Nederlandsche taal- en letterkunde: 2 candidaten opge komen en afgewezen. Aardrijkskunde: 1 candidaat opgekomen en afgewezen. Ge schiedenis: 1 candidaat opgekomen en af gewezen. Boekhouden 19 en 23 Novem ber: geëxamineerd 1 candidaat; toegelaten do heer A. J. M. Stumpff, van 's-Hage. Examens lager onderwijsgeëxamineerd 8 candidaten, toegelaten de heeren: H. A. de Man, uit Leiden; J. Kikkert, uit Zoeterwoude; en P. J. B. Lampe, uit 's-iiage. Den 22en Nov. slaagden te 's-Hage voor het akte-examen lager onderwijs de heeren A. Kruidenier uit CharleroiA. Korpershoek van Maasland; W. Bijlaard uit Brielle, en A. Steijl uit Gouda. Benoemd tot onderwijzeres te Cal- lautsoog mej. A. G. Lugteu te Alkmaar. In den cursus 1887/88 werdeu aan de rijksuniversiteit te Groningen de lessen voor het eerst bijgewoond door 62 studen ten; hiervan studeeren in de godgeleerd heid 10, in de rechtsgeleerdheid 9, in de geneeskunde 27, (26 heeren en 1 dame), in de wis- en natuurkunde 19, waaronder ook eene dame, en in de letteren en wijs begeerte 6. Het geheele aantal thans aldaar aanwe zige studenten bedraagt 434, en wel 39 godgeleerden, 85 rechtsgeleerden, 197 geneeskundigen, 59 wis- en natuurkundi gen en 54 letterkundigen. Nu het op 1 October 11. tien jaren is geleden, dat de tegenwoordige wet op het hooger onderwijs in werking is, mogen de onderstaande opgaven een gunstige ge tuigenis geven van den tegenwoordigeu bloei der hoogeschool. In 1867 toch, dus tien jaren na het in werking treden dier wet voorafgaande, studeerden teGroninger. 9 stud.in de letteren en wijsbegeerte, 50 in de rechtsgeleerd heid, 38 in de geneeskunde, 20 in de wis- en natuurkunde en 32 in de godge leerdheid, tezamen dus slechts 149, en alhoewel op dat tijdstip zelf (einde cursus 1876/77) die toestand iets gunstiger was, want toen werden de lessen gevolgd door 19 letterkundigen, 55 rechtsgeleerden, 64 geneeskundigen, 36 wis- en natuurkundi gen en 31 godgeleerden, makende alzoo te zanien 240 studeuten, was dat cijfer van toen toch nog ruim de helft beneden dat van het thans aanwezige aantal (434) hierboven genoemd. (N. G. Ct.) VISSCHERIJ. Nieuwediep, 23 Novemb. Zeventig beugers brachten heden 30 tot 200 schely., 2 tot 20 ksbelj. en een partijtje rog ter afslag, terwijl door 45 korders 83 tot 100 tongen, 2 tarbotten en 5 tot 15 mandjes kl. schol en door trekkersbooteu 4 tal haring werden aangevoerd; schelv. gold f20 a f25,50 het honderd, lcabelj. f 1,70 a f 1,80, rog 70 ct., tong 35 a 40 ct., tarbot f7, per stuk, kl. schol f2,70 a 3,05 per mandje, en haring f 4,10 per tal. Sche venin gen, 23 Novemb. Een Zandvoorder schuit mark te Woensdagmid dag hare versche visch en besomde f27. Schol gold gemiddeld f 0,35, tongen f 0,45 a f 0,55. Bij koninklijk besluit is aan mr. J. A. M. van Haaften, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dienstenen is benoemd tot lid van gemeld college van regenten mr. O. H. B. Boot, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Buvenstuande berichten zijn uit de St.-Ct.) De //Staatscourant" no. 277 behelst de statuten der Vereeniging erkent volgens de wet van 22 April 1855. Utrechtsche Coöperatieve bouwvereeniging, onder de zinspreuk. //Nut door Spaarzaamheid, te Utrecht. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de ver kiezing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Leiden, noodig ge worden ten gevolge van het over lijden van den heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck, zal plaats hebben op 13 December. Naar wij vernemen, zullen de leden van de Tweede Kamer Don derdag 1 December e. k. in het hotel de FEurope, hun voorzitter een diner aanbieden. Vad.) Ook de heer Van der Sleyden zal, naar het Vaderland verneemt, zich niet meer verkiesbaar stellen voor de Tweede Kamer. De liberale kies vereeniging «Kiesrecht is Kiesplicht» te Enk huizen heeft lot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer H. J. K. van der Steen, burgemeester van Spanbroek en Opmeer. Voor een Ned. consortium, dat zich ten doel stelt den mineraal rijkdom der Zuid-Afrik. Republiek te doen onderzoeken, en daar een mijnbouw-ondernemiug op wil rich ten, zal eerstdaags een mijn-ingeni eur zich daarheen begeven. Met 1 November a. s. zijn bij de Rijkstelegraaf verplaatst de op zichter 2e kl. J. De Graaff van Zutfen naar Hoorn; de lijn wachter J. P. Hendriksen van Zutfen naar 's-Gravenhage; de tijdelijke lijn- wachter H. A. Oosterbroek van Utrecht naar Zutfen. Eu met 1 December de klerk 2e kl. H. C. Vos van Rotterdam naar Rozendaal; de klerk 2e kl. J. J. Verweij van Rozendaal naar Rot terdam; de klerk 2e kl. K. Roodzant van Middelharnis naar Rotterdam. Vanwege de afd. «publieke wer ken» te Amsterdam worden opme- tiugen gedaan, die in verband staan met eene nieuwen verkeersweg van het Paleio op den Dam naar het westen, door verbreeding der beide Huiszittenstegen, door onteigening van enkele perceeien, overbrugging van het Singel en orerwulving der War moesgracht, en doortrekking door onteigening van perceeien tus schen Heeren- en Keizersgracht, overbrugging der Prinsengracht en demping der Rozegracht, waarvan reeds vroeger sprake was. Een en ander staat in verband met de tram- plannen der heeren Bos en Sanders. De so«iaal democraat Van der Stadt is Woenidag te Amsterdam door den reckter-commis-aris ge hoord over de beleedigende uitdruk kingen, die hij in de bekende ver gadering van de Unie aan het adres der regeering heeft gericht. In den ouderdom van 58 jaren is te Alkmaar overleden de heer W. F. Du Croix, architect dier ge meente. Onder zijn leiding werden daar de gevels van het Stadhuis en van de waag fraai gerestaureerd. Men schrijft ons uit Hilversum: Onze goede, oude dr. v. Hengel heeft satisfactie van zijn werk. Van alle kanten kwamen op zijn aan vrage giften in, zoowel in geld als in speelgoederen, lekkernijen enz. Daardoor is hij nu in staat gesteld, aau 1530 kinderen een aangenamen, blijden Sï. Nicolaa^dag te bereiden. Mochten er onder u, lezers, nog eenigen zij#, die door een greep ia den zak de goede zaak willen steunen, dat zij dan niet te lang' meer wachten met het zenden van hun bijdragen. Veel is gegeven, doch men bedenke dat er voor zoo'n groot getal kinderen ook verbazend veel noodig is. Bij opening van de stembus bleek Woensdag dat er voor de ver kiezing van een lid van den raad waren uitgebracht 420 stemmen waarvan 163 op den heer J. C. Gülcher (lib.) en 156 op den beer A. A. de Wit Gzn. ^r. k.), zoodat er een herstemming tusschen deze beide heeren moet plaats hebben. De candidaat der antirevolutionairen, de heer H. de Groot, vereenigde 91 stemmen op zich. Een verwonderlijke tuimeling deed een werkman, bezig bij den echoolbouw aan de Schoolstraat te Hdversum. Terwijl hij zijn kamera den de planken aangaf, noodig voor de bekapping, gleed de ladder uit, waarop hij stond. Hij viel achter waarts met den rug tegen een groot raam, verbrijzelde een zestal ruiten en kwam vervolgens na een ombuiteling in onzachte aanraking met den grond. Toch kwam hij er betrekkelijk goed af, daar hij slechts zijn enkel be zeerde. De gymnastiek-Vereeniging aMars» te Naarden is na een drie jarig bestaan ontbonden. Alle leden zijn toegetreden tot de nieuw opge richte Gymn: en Schermvereeniging «Pro Patria», die nu reeds 30 le den telt. In de Rotterdamsche Dier gaarde is een kostbare leeuw ge storven, een van het 4-tal, onlangs door den heer Van Stolk aan de inrichting geschonken. Naar wij vernemen, zal door de werkende leden der Rotterdam sche tooneelvereeniging «Talma» eene tooneel-voorstelling worden ge geven ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de verongelukten bij de ramp vau het stoonuchjp W. Ac Schollen. Opgevoerd zal worden «De schipbreuk der Medusa {N. R. Cl) Te Boekoop is overleden de heer K. J. W. Ottolander, een der op richters van de Pomologische Ver eeniging, een man, die om zijn ken nis op pomologisch gebied, tot zelfs in bet buitenland algemeen bekend was. Bij eene gemeenteraadsverkie zing te Amersfoort is verkozen de heer Klebertherstemming tusschen de bh.dr. Hafkenscheid eu v. d. Wall Bake. Dezen winter zal een interna tionale wedstrijd op schaatsen plaats hebben te Heerenveen. Dé wedstrijd *al twee dagen duren en is bestemd voor rijders van beroep en liefheb bers. Woensdag werden door den Gemeenteveldwachter van Bussum te Naarden binnengebracht en aan de militaire autoriteiten overgeleverd twee kanonniers van bet le Regi ment veld-artillerie, die sedert eenige dagen bij hun korps vermist waren. Zij werden nog denzelfden dag onder militair geleide naar hun garnizoen, Utrecht, overgebracht. Men schrijft ons uit Zaandam Woensdagmorgen omstreeks half vijf is in den Zaandammer-polder eene woning afgebrand. Niettegen staande de gloed vau den brand in de geheele gemeente zichtbaar was. hebben toch de brandklokken niet geluid, zoodat slechts een enkele spuit is uitgerukt om hulp te ver- leenen. Omtrent de oorzaakfc van den brand is nog niets bekend. Sedert eenige dagen wordt te vergeefs jacht gemaakt op een groo- ten arend die langs de noordkust van het eiland Tessel zwerft. Ook in den vorigen winter hield zich daar zulk een vogel op, die evenmin geschoten kon worden. Woensdagmorgen is aan het station Rotterdam D. P. de arbei der W. Kraal door een ledigen trein van den Holiaudschen spoorweg overreden en doodelijk verwond. De ougelukkige werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd en overleed onderweg. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Woensdagmorgen is schipper W., uit Utrecht afkomstig, te Gouda over boord in den IJsel gevallen en verdronken. Weer een Te Kampen is Dins dagavond een dronkaard, uit de kroeg thuis gekomen, plotseling doodge bleven. De trein die Dinsdagavond omstreeks d1/^ uur te Bokstel aan kwam, heeft op den overweg even vóór het station aldaar een tot nog toe onbekend persoon aangereden. De ongelukkige was terstondeen lijk. Te Tienhoven hebben jl. Zon dagavond en daarop volgenden nacht min of meer ernstige ongeregeld heden plaats gegrepen ten gevolge van de kerkelijke geschillen. In de pastorie der Ned. Herv. gemeente, thans nog bewoond door den vroegeren predikant ds. W. v. E. (doleerend) zijn een aantal rui ten iugeworpen. De oudste wethouder der ge meente Westdongeradeei, de heer G. W. Idsardi te Ternaard, een zeer gezien man, kwam Maandag avond op noodlottige wijze om het leven. Van eene vergadering naar buis terugkeereude, is hij, door de duisternis misleid, in eene sloot ge raakt en verdronken. Een oud man, die met zijn zoon en schoonzoon denneboomen hadden gestolen en door de recht bank te Assen tot 1 maand gevan- nisstraf werd veroordeeldwerd eergisteren in het huis van arrest en bewaring aldaar opgenomen. Des avojids beeft de rnaa zich aan zijne das opgehangen WETGEVENDE MACHTc Bij liet voortgezet algemeen debat in de Tweede Kamer over de Indische Be- grootiug besprak de heer Kenehenis de Atjeh-kwestie en meende, dat de paci ficatie te verkrijgen was door het sultanaat te erkennen en het land onder onze soeve reiniteit zelfbestuur te geven. Tegen het amendem.-Borgesius over de koffie-cultuur, had hij administratieve bezwaren. Voorts drong de heer Keuchenius sterk aan op de intrekking van het uit- zettingsbesluit betreffende de heeren Sol en De Sturler. De min. van Koloniën herhaalde dat de regeering op Atjeh haar tegenwoor dige politiek zal voortzetten en verklaarde dat do goev.-gener. pertinent verklaard had, niet voor de orde en rust te kunnen instaan, als nu op dit oogenblik het uitzet* tingsbesluit betreffende de heeren Sol en De Sturler werd ingetrokken. Bij het debat over het hoofdstuk //Uit gaven" der Ind. Begrooting is, na discus sie, met 37 tegen 27 stemmen, verworpen een nmendementi-Keuchenius, om te schrap pen den post van f 1000 voor overbren ging der Algemeen© Secretarie van Bata via naar Buitenzorg. Bij de afd. Justitie verklaarde de minister, dat hij zou aandringen op voorstellen tot verbetering van het faillietrecht in Iudië en dat voor stellen omtrent voordrachten van rechter lijke ambtenaren zijn ingediend. Ook over het opiummisbruik werd ge- van hunnen kant, vuur te geven. De Canadees vervolgde intusschen steeds zijn weg en het water werd langzamerhand ondieper, toen een Indiaan zijne karabijn ophief om op den onverschrokken jager vuur te geven. Een losbarsting voorkwam hem en de Indiaan liet zijn wapen op het zand vallen, terwijl hij zelf levenloos neerstortte. Aan u, don Fabiaan, zeide Pepe, zich ter aarde werpende, om zijn karabijn opnieuw te laden, volgens de Amerikaanscbe gewoonte in soortgelijke gevallen op den rug liggende. Fabiaan brandde los, maar zijn schot was niet zoo zeker en de minder groote draagkracht van zijn geweer ontrukte aan den Indiaan, waarop hij mikte, een kreet van razernij en deed dezen niet nederstorten. Eenige pijlen vlogen naar den Canadees, maar met eene zeldzame koelbloedigheid bukte Bois-Rosé zich of weerde ze met de hand af en op het oogenblik dat hij op den oever kwam, had Pepe zijne karabijn herladen en hield zich gereed om eene tweede maal vuur te geven. Er was bij de Indianen een oogenblik van aarzeling, waarvan de jager gebruik maakte om het lichaam van Gayferos op te nemen. Aan zijne schouders geklemd, had de ongelukkige de tegenwoordigheid van geest de armen zijns redders vrij in hunne bewegingen te laten en, met zijn last beladen, trad de Canadees opnieuw in het water, maar achteruitloopende. Een enkele maal deed zich de karabijn van Bois-Rosé hoo- reu en een Indiaan antwoordde op die losbarsting met een doodskreet. Om kort te gaan, deze beldenterugtocbt, onder steund door bet vuur van Fabiaan en Pepe, boezemde hunnen vijanden ontzag in en eenige minuten daarna legde Bois- Rosé zegevierend den armen bijna bewusteloozen Gayferos op de oppervlakte van het eiland. Daar zijn er toch al drie buiten gevecht gesteld, zeide de reus. Wij zullen eenige minuten wapeustilaiand houden. Welnu, Fabiaan, ziet gij nu het voordeel van een geregeldvuur. De schelmen hebben er voor een kwartier uurs genoeg van. Voor uw begin is het niet slecht en ik kan u verzekeren dat gij, wanneer gij evenals wij eeDe Kentuckische karabijn zult hebben, een zeer goed schutter zult worden. Het tijdelijk succes, dat bij verkregen had, scheen den Canadees zijne sombere gedachten te doen vergeten eu zich tot Gayferos wendende, die daar kermende op den grond lag, zeide bij Wij zijn te laat gekomen om de huid van uwen sche del te redden, mijn jongen; troost u echter, dat beteekent niet veel. Ik heb eene menigte vrienden, die in hetzelfde geval verkeeren als gij en die het er niet minder goed om maken; men spaart daardoor geld uit dat men anders aan den kapper moet geven, en ziedaar alles. Het voornaamste is dat uw leven voor het oogenblik gered is, wij zullen thans trachten het voor goed te behouden. Eeinige stukken der kleederen van Gayferos dienden om op zijn ontvelden schedel een groot compres van fijn ge stampte natte wilgenbladeren te leggen. Dit eerste verband gelegd, zag de bloedende wonde er minder afschuwelijk uit. Het gelaat van den Mexikaan, dat met bloed bedekt was, werd vervolgens gewasschen. Ziet gij, zeide de Canadees, die altijd bet denk beeld koesterde zijn Fabiaan bij zich te houden, gij moet de gewoonten der woestijn en de Indiaansche zeden leeren kennen. De schelmen, die ten koste van drie hunner weten wat hun te wachten staat, hebben zich teruggetrokken om te beproeven door list te verkrijgen hetgeen zij door de overmacht niet hebben kuunen doen. Kijk liever, hoe alles na zooveel lawaai stil is geworden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2