UI N N li N I. A N I). De Donderdag gehouden turfcol- lecte teD behoeve van de armen der Evang. Luth. gemeente heeft opge bracht f715,51. Hedenmorgen is een veertienjarig meisje, werkzaam in de fabriek vaü de Haarlemsche Katoenmaatschappij aan den Kinderhuissingel alhier, met de rechterhand tusschen een machine geraakt, waardoor de middelste vin ger werd verbrijzeld, die kort daarna is afgezet. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem''s Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 3 loopjongens. In de op Donderdag 24 Novem ber te Haarlemmermeer gehouden raadsvergadering is besloten de trak tementen van de nieuw te benoemen onderwijzers, behoudens goedkeu ring van G-ed. Staten, te brengen op f 475. Op die wijze heeft men 3 cate gorieën van onderwijzers in Haar lemmermeer 1 op f 650, die er vóór de vermindering was; 2 op f550 tijdens de vermindering, en 3 op f475 volgens het jongste raadsbe sluit. De heer Meilink te Zutphen is aannemer geworden voor de leve ring van school- en kantoorbehoeften te Haarlemmermeer; de heer v. d. Stadt te Haarlemmermeer voor de levering ten dienste der handwerken op de openbare scholen. Op 7 van de 11 openbare scholen wordt onderwijs in de handwerken gegeven. LETTEÜEN EN KUNST. Op de verkooping in //de BrakkeGrond" te Amsterdam, werden nog besteed voor een 1. Israels f1115, een Mesdag f1070, een H. ten Kate f 490, een Heuskes f 330. Er heeft zich een comité gevormd om Louis Bouwmeester een huldeblijk aan te bieden, wanneer hij op 22 Dec. don dag herdenkt, waarop hij voor 25 jaren zyn loopbaan als kunstenaar begon. Te Groningen komt Jules Verne den 29sten dezer eene lezing houden, op ver zoek van de commissie, die zich bemoeit met het organiseeren aldaar van lezingen door beroemde buitenlanders. Bij die lezin gen worden de leerlingen van de kweek scholen voor onderwijs, van de middel bare scholen en van het gymnasium tot verminderde prijzen toegelaten. Amerikanen koopen tegeuwoordig de meest dure moderne Eransehe schilderijen. Op de veiling der verzameling van den heer Raymond Calmsac kocht een Ameri kaan //de Dans der Nimfeu" van Corot voor fr. 28,000, en een ander Amerikaan z/de Kalkoenenhoedster" van Jules Breton, van het jaar 1864, voor fr. 21,116. Eene schets van Eugene Delacroix //De dood van Botzaris" bracht fr. 2500 op. LEGER EN VLOOT. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, tot tweeden luitenant, bij het 2de reg., de sergeanten G. II. C. Cramer, van het 8ste, G. C. Grefe, van het 5de, alsmede J. J. Verbrugh en J. Trimpe, heiden van het 3de reg.; bij het 3de reg., de sergeanten A. S. de Jongh van bet instructie-bataljon, W. E. Ruempol, van het 6de, en J. A. A. Holste, van het 4de reg., K. E. Dil, van het reg. grenadiers en jagers, alsmede J. Wolf, van het 7de reg.; bij bet 4de regiment, de sergeant E. W. Klop, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5de regiment, de sergeanten G. P. Hofman, van bet 4de reg., alsmede J. L. van der Moor en G. L. J. Gerritsen, beiden van bet instr.-bat.j bij het 6de reg., de sergeant E. J. Gits, van het 2de reg.; bij het 7de sergeant E. C. K. Haalebos, van het 4de reg.; bij het 8ste reg., de sergeanten P. J. A. Vint- gens, van het 4de, en D. Overdiep, van het le regiment infanterie. Bij koninkl. besl. zijn benoemd bij het wapen der int. van het leger in Ned.-Indië tot 2den luit. de serg. P. J. Spruyt, van het iustr.-bat.; J. W. Beukers, van het 5de, J. J. W. van Bennekom, van het 8ste, J. J. Engelen van het 3de, P. A. II. Hei dens, van het 2de, D. A. de Voogt, van liet le, J. A. van Daalen en H. C. Kotting, beiden van het 4de, alsmede P. A. II. Holten, van het 2de reg. inf., J. P. A. Koentze, van het reg. gren. en jagers. S. L. Swaab, van het 3de, en O. L. Kalfsterman, van het 6de reg. inf. A. C. L. de Klerck, van het reg. gren. en jagers, R. Reinders van het 3de, jbr. C. Wichers, van het 5de, T, Ketjen van het 8ste, J. O. H. Liefrinck, van het 5de en M. C. J. van Huls, van het 6de reg. inf., E. L. von Balluseck, van het reg. gren. en jagers, en C. H. Hoedt, van het 6de reg. inf. Bij kon. besl. zijn benoemd bij het per soneel der militaire administratie van het leger in Nederl.-Indië tot 2deu luiteuaut- kwartiermeesterde sergeanten P. A. C. Bolte, van het 6de, eu J. van Pienbroek, van het 3de reg. inf., C. E. 11. Grnve- lotte, van het instr.-bat., C. Anten, van het 2de, T. II. Kuyl, van het 6de, H. J. E. Wijnmalen, van het 1ste, en J. van de Winkel, van het 2de reg. infanterie. De sergeant G. G. de Blauw, die reeds het vorige jaar met gv ed gevolg het examen aflegde voor luit.-kwartiermeester, doch wegens gebrek aan vacatures nog steeds niet is geplaatst, is aangewezen om den dienst te verrichtten voor den luit.- kwartiermeester van het 5e reg. infanterie te Utrecht, die wegens ongesteldheid hierin verhinderd is. ONDERWIJS. Aan het examen ter verkrijging van het diploma der Kweekschool voor ma chinisten, is dit jaar door 29 oud-leerlin gen deelgenomen, waarvan slaagden C. G. Baas Becking, L. II. van Beek, G. L. Bochardt, B. A. Bosdijk, L. E. Can té, A. Cool, P. M. Dekker, J. B. Drossaers, H. S. W. van Eede, H. 0. Kooiman, J. P. C. Marinisseu, J. S. van Nouhnijs, J. E. A. van Nes, P. Postkuma, B. W. Pott, J. II. Raket, S. Ramondt, J. B. H. Rierner, G. D. van der Sluis, W. J. Thijssen, W. J. de Voogt, C. P. L. Vermeulen, L. A. Zurcher eu M. Zijlstra. Akte-examens te 's-IIage, middel baar onderwijs. Geëxamineerdvoor boek houden 23 en 24 Nov. 1 vrouw, en 2 mann. candidaten. Geslaagd mej. E. II. van Steeden uit deu Haag, voor kuisakte de heer M. J. van Gelder uit Gouda. Wis kunde k. 23 en 24 Nov. 3 maun, candi- dateu. Geslaagd de heeren D. Mars, uit Amsterdam eu I. C. de Masier, uit Roermond. Exameus te 's-Hage, lager onderwijs. Geëxamineerd 8 candidaten als ouderwij zer. Toegelaten de heeren J. H. Lasouder, uit SchoonhovenA. Suijder, uit Nieuw- Helvoet; W. Lams, uit Charlois, en W. Houkoop, uit Stolwijk. De examens zijn hiermede afgeloopen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 24 November. Twin tig korders brachten hedeu 40 tot 80 ton gen en 3 tot 14 mandjes kl. schol teu afslag, terwijl door trekkersbooteu 12 tal haring werd aangevoerd; gr. tong gold 35 a 40 cent per stuk, kl. schol f 2,30 a f2.75 per mandje en haring f 3,75 per tal. Noord wijk aan Zee, 23 Novem ber. Van de haringvissckerij kwamen terug: N.W. 2 //Jonge Leendert", schipper L. v. d. Wiel, met 45 kantjes pekel-, 110 k. en 14,000 stuks steurharing; N.W. 8 //Drie Gezusters", schipper Jacob Plug, met 70 kantjes pekel-, 90 k. en 30,000 st. steur haring; N.W. 26 //De Jonge Catharina", schipper C. van den Luite, met 100 k. steurharing, allen van de 4de reis, terwijl de bom N.W. 2 de visscherij voor goed heeft gestaakt. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de straf gevangenis te Goes, J. A. van Heel, koop-' man aldaar. Bij kon. besl. is de bij besluit van 8 Sept. 11. gedane benoeming van dr. C. P. C. Bosch, als geneeskundige, voor Rot terdam belast met het gezondheidsonder zoek van zeeschepen, ingetrokken, en met dat onderzoek voor den tijd van 3 jaren, voor Rotterdam, belast dr. W. Nolen aldaar. Bij kon. besluit is aan mej. C. B.Vogél, geboren te Munster (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunuing verleend tot het geven van lager onderwijs. Bij kou. besluit is aan J. R. Meesters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Steeuwijk. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 30sten Nov. 1887, des voormiddags te 11 uren. De gewone audiëntie van den mi nister van Justitie zal op Dinsdag 29 Nov. niet plaats hebben. De Staatscommissie voor het nota- riëel examen, benoemd bij besluit van den minister van Justitie van 9 Mei jl., heeft verslag uitgebracht van hare werkzaam heden, hetwelk is opgenomen in de Stct. van 25 dezer. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Ia de Staatscourant wordt be kend gemaakt, dat de doorvoer van •ichapeu, Tersch schapevleeech en schapevachten, herkomstig uit Ne derland, weder in België ia toege staan, mits hij plaats hebbe langs de spoorwegen, zonder overlading. De commissie van rapporteurs voor de begrooting van Oorlog heeft een hernieuwd onderzoek dier be grooting in de afdeelingen voor gesteld. Thans wordt onder voorbehoud medegedeeld, dat de Nederland»ch- Iudische stoomvaart - maatschappij voornemens is reeds met nieuwjaar tusschen Indië en Nederland booten in de vaart te brengen. Woensdagmorgen bad te Kat wijk de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer O. baron Van Was- senaer van Catwijck, in leven lid van de Tweede Kamer. De lijkbaar was bedekt met kransen. Aan het sterfhuis te 'a-Graven- hage werd het woord gevoerd door de weieerw. heeren ds. Van der Flier, prof. Gunning en ds. Lindonk. Daar waren, behalve sprekers, te samen gekomen de familieleden, de president en griffier van de Kamer en 6 leden der Kamer, vertegen woordigende de partij waartoe de overledene behoorde. Z. M. de Koning had zich laten vertegenwoordigen doorgraafSchim- melpenninck. Iu het kerkgebouw te Katwijk weTd het woord gevoerd door ds. Uuger, graaf Van Hogendorp na mens de Haagsehe kerkvoogden, den heer De Geer van Jutphaas, presi dent der antir.-club, ds. Van Son namens de commissie van de ver- eeniging voor christelijk nationaal onderwijs, waarvan de overledene eere-voorzitter wan. Dr. Gerth van Wijk bracht in herinnering wat de overledene geweest is voor de Evan gelisatie. Een overgroot aantal belangstel lenden was naar de begraafplaats opgegaau om van deze plechtigheid getuigen te zijn, terwijl de meeste huizen in het dorp geslottn waren. Met plechtigen eenvoud werd Donderdag voormiddag het stoffelijk overschot van H. J. baron Taets van Amerongen van Woudenberg, generaal-majoor vaa den grooten staf, chef van het Dienstdoende Militaire Huis des Koning, eu H. D. adjudant, van het sterfhuis aan de Mauritskade te VHage overgebracht naar de Algemeene Begraafplaats, en daar onder veel blijken van deelnemende belangstelling in den familiegrafkelder bijgezet. Acht kransen en kruisen van levende bloemen, waaronder een krans namens het Militair Huis waren aan het lijkkleed gehecht. «Majoor» Tyler, van het Le ger des Heils, zou in onderhande ling zijn met den eigenaar van het vergaderlokaal der socialisten aan de Binnenrotte te Rotterdam, om dat gebouw te huren voor de oefe ningen van het Leger. De heer mr. H. ter Haar sprak Woensdagavond te Amsterdam voor de leden van de Vereeniging «Am- stels Werkman», in de «vrije ge meente» vergaderd, over den «loon arbeid». De heer Ter Haar gaf daartoe eenige socialogische be schouwingen over den arbeid, het kapitaal, hunne onderdeelen en on onderling verband, en bestreed de leerstellingen van Lasalle, Malthus en anderen. Een aandachtig gehoor volgde den spreker, die op heldere en eenvoudige wijze de beginselen der staathuishoudkunde ontvouwde. De afdeeling «Amsterdam» van het Algemeen Nederl. Werklieden verbond, de schuiten voerder»knechts- eu de scheepsoptuigersvereenigingen te Amsterdam, h-bben, met intrek king van de vorige door haar ingezon den adrensen, zich thans gewend tot de Kamer van Koophandel al daar, met verzoek, dat van hare zijde bij de regeering ernstige pogingen worden aangewend om te geraken tot geheele opheffing van het kauaal- eu havengeld op het Noordzeekanaal. Uit Vlissingen wordt van 23 No vember aan de //N. R. Ot.f gemeld: De geredde schipbreukelingen van het stoom schip "W. A. Scholten", die hedeu och tend per mailboot //Prins Hendrik" van Queonboro alhier werden verwacht, zijn, om vooralsnog onbekende redenen, niet medegekomen. Men verwacht hen nu hier met de heden namiddag van Qneenboro komende dag- mailboot //Engeland". Het voortgezette ambtelijke onder zoek heeft vooralsnog geen nieuw licht doen vallen op de aanvaring van Zaterdag avond. De getuigen der //Scholten" houden vol dat de //Rosa Mary" niet geankerd was, ofschoon zij ankerlichten vertoonde. Verscheiden personen, zoo ook de beman ning der mailboot tusschen Dover en Ca lais verklaren dat zij Zaterdagavond de signalen van de //Scholten" zagen. Zij hech ten daaraan echter geene bizondere betee- keuis. Vele kustbewoners zeggen hetzelfde, er bijvoegende, dat zij vaak door zulke signalen misleid werden, wanneer zij be vonden, nudat zij in zee staken om hulp te bieden, dat bijstand oimoodig was. Ter zake van zeevuurpijlen bestaat geeue in ternationale overeenstemming. Vandaar zulke noodlottige vergissingen. Dinsdagmiddag helderde in het Kanaal het weder op, maar eene hooggaande zee belette een onderzoek naar het wrak, ter wijl het vuurschip van Trinity House, dat gestationeerd was in de nabijheid van het wrak, omdat de ligging daarvan voor de scheepvaart gevaarlijk is, werd genood zaakt terng te keeren. De voormast der i/Scholten" is omgevallen. Een van de //Scholten" afkomstig lijk werd Woensdag in de haven vau Dover opgevischt. Het bleek dat van deu eerste klasse passagier Wasser uit Duitschland te zijn. Donderdagochtend zijn met de mail boot van Queenboro te Vlissingen aange bracht 27 geredde schipbreukelingen van de //W. A. Scholten, allen behoorende tot de ekwipage. Zij vertrokken te 9 uren 55 m. van liet station Vlissingen-stad naar Rotterdam. 43 geredde passagiers van de //W. A. Scholten" vertrokken Woensdag van Dover over Ostende naar Rotterdam. Aan het Beursstation der Ned. Staats spoorweg te Rotterdam waren Dinsdag middag eene menigte belangstellenden ver zameld om de geredde ekwipage te ver welkomen. Bij aankomst van den trein, toen de schipbreukelingen zich vertoonden, werden zij met daverende toejuichingen door bloedverwanten, vrienden en bekenden ontvangen, welke hen zoodanig omringden, dat zij er letterlijk tusschen verdwenen. Een jeugdig schepeling werd door zijne bejaarde moeder en liefhebbende zusters als het ware luid snikkende van aandoe ning weggedragen, hoewel hij oogenschijn- lijk zeer welvarende was. Aan sommigen der geredden, onder anderen aan den heer Hennekamp, lsten hofmeester, was het wel te zien dat zij geleden hadden. De geredde passagiers die mede in denzelfden trein aankwamen, werden naar het Centraalsta tion vervoerd en daar van wege de Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatsch. ont vangen en verder verzorgd. Te Dover zijn nog achtergebleven de 2e officier Erans Moritz, administrateur Ilerm. Hulsiuga, kwartiermeester August Olsen; matrozen Cornel is de Yoogd en Thobias Sörensenbootsman Anton Anselmus Rottnescheepsdokter Eduard Lueien Ayné; stokers Martinus Bredius en Jacob Sprengelmeijer; tremmer Jan Link. Wij vernemen, dat bij de directie der Noord - Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij het voornemen bestaat, om ten behoeve der nagelaten betrekkingen van hen, die bij de ramp van het stoomschip W. A. Scholten" omkwamen, en ook voor de behoeftigen ouder de overlevenden, gelden bijeen ie brengen. De Maatschappij zal natuurlijk niet in gebreke blijven, het hare daartoe bij te clragen; intusschen is de Directie bereid, hetgeen welwillenden tot dat doel zullen willen afzonderen, iu ontvangst le nemen. Voor den heer Payn //Coroner of the Dover Boroug" legde de heer Eranz Moritz, tweede stuurman van de „W. A. Scholten", de volgende verklaring af De //W. A. Scholten" vertrok van Rot terdam des Zaterdags 19 Nov., des och tends ten 7 ure, en werd de reis zonder eenige bizondere gebeurtenis voortgezet tot des avonds 8 u. 30, toen het stoomschip ongeveer 6 a 8 Eng. mijlen beoosten South Sandhead ten anker kwam. Het weder was te mistig om door te varen, en bleef men ongeveer een uur aldaar liggeu, tot het weder opklaarde, ofschoon het nog eeuig3- zins heijig bleef. Men ging toen anker op, en do gezagvoerder, opperstuurman, derde stuurman en de kwartiermeester die aan het roer stonden, en hij zelf, waren op de brug. Hij ontdekte op de brug bijna recht voor uit twee witte lichten. Het eene scheen een ankerlicht le zijn en het andere een licht achter aan het schip, naar gissing op vier of vijf scheeps'engten afstand, waarop onmiddellijk het bevel werd gegeven, //hard bakboord het roer" en waren de beide lichten spoedig uit de koerslijn van de „W. A. Scholten". Hij dacht dat het schip hetwelk de vuren vertoonde ten anker lag, doch bemerkte dat men het naderde, hij hoorde geen stoomfluit noch beweging der machine, en binnen twee minuten had men de aan varing. Er worden onmiddellijk vuurpijlen afgestoken, waarmede men zoo laug voort ging tot het stoomschip zonk. Het was onmogelijk meer booten dan twee te water te krijgen, dewijl het stoomschip zoo spoe dig scheef viel. Hot aanvarende stoomschip lag naar zijne mceuing niet ten anker, doch was iu beweging. Hij heeft echter geen groen licht op het aanvarende stoom schip gezien. Ook de administrateur Hulsinga en de matrozen Sörensen en Cornelis de Voogd, die op den uitkijk waren vooruit, legdeu verklaringen denzelfden geest af, en hoewel zij geen gekleurde lichten zagen, zijn zij van meening, dat de //Rosa Mary" niet ten anker lag. Ook zag geen hunner een ketting uitstaan. (N. R. C.) Voor de noodlijdende schip breukelingen van de W. AScholten werd door den mayor een beroep gedaan op de liefdadigheid der in gezetenen van Dover. De vice-consul der Nederlanden,de beer Schotteen de die meer dan één aanval kon weerstaan. Ziet gij, Fabiaan, zeide Bois-Rosé, gij zult achter deze boomstammen even beveiligd zijn als in eene steenen vestiDg. Gij zult alleen blootstaan aan de kogeL die uit den hoogsten top der boomen op den oever konden komen, maar ik zal wel zorgen dat geen dier gevleeschde duivels den top er van beriikt. De Canadees wreef zich de banden van genoegen dat bij tusschen Fabiaan en den dood eene voldoende barrière op gericht had en hij wees hem zijn post aan achter de plaats die het best verschanst was. Hebt gij opgemerkt, vroeg Bois-Rosé aan Pepe, boe bij elke poging die wij deden om een der takken te breken of een stuk hout er af te trekken, het eilandje op zijne grondvesten beefde? Ja, zeide Pepe, men zou gezegd hebben dat bet uit zijne fondamenten gerukt zou worden om den loop van het water te volgen. Thans gevoelden de beide jagers, dat bet oogenblik van gevaar naderde en dat de wapenstilstand eindigde om ge volgd te worden door eene langdurige worsteling op leven en dood. De Canadees vermaande zijne beide makkers hun kruit en lood te sparenhij gaf Fabiaan eenige wenken om juister te mikken; bij drukte diep bewogen de band van den Spanjaard, die hem een welgemeenden handdruk teruggaf; daarna drukte hij Fabiaau met teederheid aau de borst. Eenmaal deze schatting aan de menscheiijke na tuur betaald, begaven de drie verdedigers zich stilzwij gend op hun post met eene ongevoeligheid, waarin een Indiaan ben niet zou overtroffen hebben. Eenige oogeublikken verliepen, gedurende welke de moei lijke ademhaling van den gekwetste en het geklots van het water tegen het eilandje de «enige geluiden waren, die de diepe stilte der Datuur verstoorden op het uur, wanneer de zon gaat verdwijnen. De oppervlakte der rivier, de toppen der op den oever wassende populieren, de oevers zeiven en hunne waterplan ten, niets ontsnapte aan het nauwlettend onderzoek der ja gers op het oogenblik, waarop de nacht met al zijne hin derlagen snel ging invallen. Ziedaar het uur waarop de duivels der duisternis hunne netten gaan spannen, zeide Bois-Rosé ernstig, het uur waarop deze jaguars in menschengedaante rond zwerven om hunne prooi te zoeken. Het is van hen dat de H. Schrift heeft willen spreken. Niemand beantwoordde dit gezegde van den Canadees. De duisternis viel intusschen hoe langer hoe meer in. De struiken die op den oever groeiden, begonnen de fantasti sche vormen aan te nemen, die het onzekere licht der sche mering aan de voorwerpen in bet veld geeft. Het groen der boomen nam zwarte tinten aan; maar de gewoonte had aan de twee jagers, den Canadees en den Spanjaard, het scherpziend oog der Indianen zelf gegeten en bij de waakzaamheid die zij aan den dag legden, zou niets hen hebben kunnen verschalken. Pepe, hernam de jager met zachte stem, even alsof het verwachte gevaar zich eensklaps vertoonde, dunkt u niet dat gindsche struik en hij wees met den vinger dwars door de rietplanten op een teen wilg van gedaante is veranderd en breeder geworden? Ja, antwoordde de Spanjaard, de struik is van gedaante veranderd. Kijk ook eens, Fabiaan, aldus ging de Canadee- sche jager voort, gij hebt nog het scherpe gezicht dat ik op uw leeftijd had; komt het u niet voor dat gind sche struik aan de linkerzijde meer bladeren heeft dan aan de andere zijde De jongeling verwijderde zachtjes de rietplanten van el kander en keek met oplettenden blik naar het door Bois- Rosé aangewezen punt. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2