NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaarsrang. Dinsdag 29 November 1887. No. 1351. ABOHHEMEHTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S NIE U IV S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. rE!'e9efoonnls>auKiaer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnllicite Etrangére G. L. J)AT!liji Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Fanbonrg Montmartre. Zij, die zich vóór 1 Hecember aanstaande op HAARLEM'S HA GEL AH abonneeren, ontvangen tegen bijbetaling van slechts 30 Cts een prachtigen Roman van 242 bladzijden druks. HE HIRECTIE. Haarlem, 28 November. Blijkens achterstaande advertentie zal op Vrijdag 9 December a. s. door het Remonstrantsche Zangkoor een concert worden gegeven, waarvan de opbrengst het fonds voor de stichting van een nieuw orgel in de Remonstrantsche kerk alhier, ten goede zal komen. Het programma biedt veel schoons en daarbij groote verscheidenheid aan.OnzeuitDemende tenorzanger Rogmans zal een Carni tine uit het Oratorium «Paulus» en een Aria uit «die Schöpfuug», onze stadgenoot Johan Steenman, de wel bekende violist, eene Sonate van Tartini, een Adagio van Mendels sohn en eene Aria van Bach ten gehoore brengen. Als koorwerken worden een «Hymne» van Joh. Bastiaans voor soli en koor, Lied 79 uit den Liederenbundel en Rein- icke's Geistliches Abendlied voor tenor, solo en koor uitgevoerd. Ook in dit werk heeft de heer Rogmans de solopartij welwillend op zich ge nomen. Op den concertavond zullen eenige jonge dames zich met den verkoop van volledige tekstboekjes belasten, in de hoop dat menigeen met het oog op het doel van het concert, daarvoor iets meer dan gewoonlijk zal willen afzonderen. Onder de vele winkels en magazijnen onzer stad bevinden er ziek enkele, die niet zoozeer door hun grooten voorraad artikelen en buitengewoon concurrentie vermogen de aandacht trekken,dan wel door het bezienswaardige van hun inhoud en de verscheidenheid der geëtaleerde artikelen. Tot deze magazijnen behoort voorzeker //het Magasin Japonais/'' van den heer J. H. Broste Jr., in de Kruisstraat alhier. Wij stellen ons niet voor de loftrompet te ste ken voor buitenland8che industrie, maar toch is een magazijn als het genoemde, waarin de producten der Japansche nijver heid in een uitgezochte collectie vertegen woordigd zijn, wel der vermelding waard. De meeste dezer artikelen zijn hoofdzake lijk voortgebracht door de hedendaagsche Japansche nijverheid, enkele ook door de Chineesche en Eugelsch-Indische (Benares, Scinda enz.) en ontleenen daaraan geheel hun eigenaardig karakterPBij den zich te genwoordig ontwikkelenden smaak tot ver siering van kamers en zalen met deze artikelen zoowel als door hunne aanwen ding voor huishoudelijk gebruik, vin den zij veel aftrek en vandaar dan ook dat het //Magasin Japonais" zich hier ter stede in een flink debiet mag verheugen. Om aan deze mededeeling niet het karakter eeuer reclame te geven, zullen we hier geene opsomming laten volgen van het vele dat het //Magasin Japonais" bevat (daar van kan men zich trouwens beter op de hoogte stellen door een persoonlijk bezoek), maar met een enkel woord op eenige zijner artikelen wijzen. Vooreerst treft men bier Japansche kamerschutten, vuurscher men enz. in rijke variëteit aan, met echt Oostersehen kunstsmaak gedecoreerd en bewerkt. Prachtig zijn b. v. b. de uitvoe ringen van goudstiksel op een matrood of bruin fond, voorts die van witte op blauwe zijde, zilver en goud op zijde in verschillende kleuren, meest alle voorstel lingen van landschappen met boomen en vogels. Van deze kamerschutten doen som mige prijzen van 6090 gulden. Andere, die enkel aquarellen in genoemd genre voorstellen, treffen door hun rijkdom van tinten en komen in prijzen van 2050 gulden. In Japansch porcelein, lakwerk, bronswerk enz. vindt men de schoonste voorwerpen, ook antieke, alsmede tal van eigenaardige snuisterijen tot versiering, alle getuigende van een zeldzaam artis tieke uitvoering, los en bevallig opgevat. Het spreekt van zelf dat op de meeste dezer artikelen het gezegde van toepassing is: alle waar naar zijn geld! De Chineesche, Perzischen, Indische ar tikelen kunnen mede met de schoonste op het gebied der porcelein-fabricatie wed ijveren. Vooral zijn het Benares-koperwerk en het Perzisch porcelein prachtig. Het zou ons echter te ver voeren van alle artike len hier eene beschrijving te geven en daarom maakten wij met een kort woord slechts van diegene melding, welke het meest onze aandacht trokken. Door de Haarlemsche mannen- zaïig-vereeDiging- «Crescendo» werd in den te Utrecht gehouden zang wedstrijd, in de 2e of hoogste afd. de 4e prijs (zilv. med.) behaald. Zij zong als verplicht koor Psalin VIII van R. Hol, een zeer moeilijk toon werk en als vrij nummer «Huis des Heeren» van Boers. Terecht mag men «Crescendo» gelukwenschen met den behaalden lauwer, daar zij tegen de grootste embeste liedertafels van ons land had te kampen; want onder de in deze afdeeling mede dingende mannenkoren kwamen o. a. voor «Rottes Mannenkoor» met 104 zangers, «Euterpe» van Amsterdam met 156 zangers, «Oefening baart kunst» van Amsterdam met 135 zangers; allen liedertafels, die op concoursen in den regel in eene andere afdeeling zingen. ^(Men zie verder onder «Lette ren en Kunst.») In de bovenzaal der sociëteit //Vereeni- ging// gaf de heer Leander Schlegel Za terdagavond zijne eerste séance voor ka mermuziek in dezen winter. De heeren Joseph Cramer (le viool), Joh. Steenman (2e viool), H. W. Hofmeester (alt) en Henri Bosmans (violoncel) verleenden hunne medewerking. Zooals gewoonlijk, was deze séance geheel aan klassieke muziek gewijd. Wij laten hier, zeker ten genoegen van velen, het programma volgen1°. Kwartet voor twee violen, alten violoncel, No. 12 G dur, van Mozart (a. Allegro vivace nssai, b. Menuetto, c. Andante cantabile, d. Molto allegro). 2°. idem voor twee violen, alt en violoncel, Op. 74 Es dur, van Beethoven (a. Poco adagio. Allegro, b. Adagio ma non troppo, c. Presto, d. Allegretto con variazioni). 3°. idem voor piano, viool, alt en violoncel, Op. 26 A dur, van Brahms (a. Allegro nou troppo, b. Poco adagio, c. Scherzo, poco allegro, d. Einale, Al legro). De uitvoering dezer drie nummers vond onverdeelden bijval. Het tweede kwartet, ook wel het //Harpenkwartet" geheeten, maakte een verrassenden indruk. In het derde had de concertgever zelf, zich met de pianopartij belast, wat den goeden uit slag daarvan in geen geringe mate verze kerde. Hem zoowel a s zijne medewerkers mag een woord van warme hulde voor hun innig en doorwrocht spel niet worden onthouden. In den Schouwburg alhier gaf de heer Eduard Bamberg Zondagavond met wel willende medewerking van velen zijner kunstbroeders een buitengewone jubileum voorstelling, ter viering zijner 60-jarige tooneelloopbaan. ;/De Voddenraper van Pa rijs" was wij zouden haast zeggen //natuurlijk" zoozeer is de naam van deu heer Bamberg aan den titel van dit drama verbonden het stuk waarin de oude, gevierde man zijn nooit veranderde kunst ten toon spreidde en met ongedoofd jeugdig vuur en onverwelkte frischheid voor het (gelukkig) talrijke publiek nog eens zijne talenten dienstbaar maakte. Innig genoegen zal het velen hebben gedaan, toen de beminde acteur als pas sende hulde, tijdens zijn optreden, een fraaie lauwerkrans werd aangeboden. In de hoop dat de //oude heer" door den uitslag van dezen avond weder iets zal kunnen voegen bij datgene, wat hem een rustigen, onbezorgden oudendag kan ver schaffen, drukken wij tevens den weusch uit, dat het hem nog dikwijls gegeven moge zijn, velen door zijn ongeëvenaard talent nog menig aangenaam oogenblik te scheuken. De groote zaal der sociëteit «de Kroon» was Zondagavond flink ge vuld door een belangstellend publiek, dat de uitvoeringvan «Phenix Porion» bijgenaamd «Ijzervreter,» gegeven door het genootschap «Melpomene en Thalia», bijwoonde. Over't alge meen kweten de spelers zich goed van hun taak, en in het spel van enkelen meenden wij vooruitgang te bespeuren. Het ontbrak den ijveri- gen dilettanten niet aan welgemeend applaus. De nieuwe brug over den Dommel, gelegd in den weg van Eindhoven naar het Eindhovensche kanaal, is thans gereed en het werk wordt algemeen zeer geprezen. De heer Jacques Leyh, gemeente-architect van Haarlem, is bij de uitvoering van dezen brugbouw als adviseur- deskundige opgetreden. Tegen een huzaar en een schipper alhier is proces-verbaal opgemaakt omdat de eerste een militair klee- dingstuk had verkocht en de laatste dat van hem had gekocht. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer: De heer J. K. M. te Boekhorst, oud leerling der Aalsmeerder normaal school en der Nijmeegsche kweek school, kwam vóór twee jaren na goed afgelegd examen als onderwij zer bij zijne familie alhier. Zijn vurig verlangen was nu om zoo spoedig mogelijk geplaatst te worden, hetgeen hem na eindeloos solliciteeren niet mocht gelukken. Moedeloos door die mislukte po gingen, besloot hij naar Transvaal te gaan, teneinde aldaar zijn geluk te beproeven. Het schijnt hem daar medegeloopen te zijnmen verneemt althans, dat de heer te Boekhorst te Pretoria is aangesteld als hoofd eener school, op een salaris van.... f 3000. Dat is voor onze onderwij zers om te watertanden! Op het laud van den Heer P. S. Zijlmans te Haarlemmermeer heeft de reeds vroeger aangekondigde wedstrijd in het diepploegen plaats gehad. Negen deelnemers waren ingeschreven. De le prijs werd toegeken i aan den smid J. v. Keu len te Haarlemmermeer. De ploegen van v. Driel te Haarlemmermeer, de Kok van de Leer en de bekroonde brachten den grond van 50 tot 67 centimeter op. De wielploegen van Sach, Kouveld en Massee kwamen niet zoo diep, ofschoon ze zeer goed werk leverden. De ploeg van Kok te Poortugaal kon evenals de wielploegen niet tot gemelde diepte karnen. LETTEREN EN KUNST. Bij den te Utrecht op 25, 26 en 27 November gehouden Nationalen Zaugwed- strijd, uitgeschreven door de //Utrechtsche Mannen-Zangvereeniging",werdiu de tweede of hoogste afdeeling bekroond met den len prijs //Euterpe" le Amsterdam, (56 zangers), directeur de heer Joh. M. Mes- schaert; met den 2eu prijs //Souvenir des Montagnards" te Tilburg, (37 zangers), directeur de heer L. Swagemakers; met den 3en prijs //Rottes Mankenkoor" te Rotterdam, (104 zangers), directeur de heer L. E. Brandts Buys; met den 4en prijs //Crescendo" te Haarlem,(59 zangers), direc teur de heer N. H. Andriessen. Yoor den 3en prijs waren door de jury uitgebracht 1 blanco biljet, twee voor //Crescendo," te Haarlem en twee voor ffRottes Mannenkoor" te Rotterdam, zoo dat bij loting tusschen beide de 3e prijs aan //Rottes Mannenkoor" ten deel viel. De prijzen bestonden uit:le prijs, gou den med. en premie van f 300; 2e prijs, verguld zilv. med. en premie van f 150; 3e prijs, zilv. med. en premie van f75; 4e prijs, zilv. med. Bij het Ned. Tooneel is opnieuw in studie genomen „Maria Stuart," met mevr. Erenkel in de titelrol. De heer J. C. Campagne te Tiel zal een werkje uitgeven getiteld //Een schip breuk," waarvan de netto opbrengst zal strekken ten behoeve der nagelaten hulp behoevende betrekkingen van de veronge lukten bij de ramp van de ffScholten." De opvoering van „La Tosea" is toch Donderdag doorgegaan en met succes, vooral voor Sarah Bernhardt, die na elke acte herhaaldelijk werd teruggeroepen. Dezer dagen had de H. Vader het genoe gen om eene sedert 7 0 jaar zoek geraakte schilderij, een Ecce Homo vau Hannibal Caracci, in de Venetiaansche galerei te FEUILLETO HXT. 92) XXXIV. HOOFDSTUK. Indiaansche listen. De Canadees knielde opnieuw aehter zijn buis neder en hield zich gereed om op den populier vuur te geven. Hij had zich in zijne vermoedens niet bedrogen. In minder tijd nog dan hij voorspeld had, verbrijzelden de Indiaansche kogels de bladeren ter weerszijden der muts en van het buis, maar zonder den Canadees evenmin als zijne heide gezellen te treffen. Ah 1 riep de Canadees, er zijn blanken die de In dianen met hun eigen wapenen kunnen bestrijden. Steek nog een stukje hout meer in den grond, Fabiaan, wij zul len zoo aanstonds een vijand minder hebben, De jager schoot op een der kanten van den populier al waar een roode tint verscheen, voor elk ander oog dan het zijne gelijkende op die der herfstbladeren en nog hoorde men den galm der losbarsting, toen een Indiaan, evenals eene vrucht door een hagelsteen van haar stengel geslagen, van tak tot tak naar beneden rolde. Op dit meesterschot van den Canadees, weerklonk een wild gehuil, zoo woedend, dat men zenuwen van staal had moeten hebben om niet te trillen. Zelfs de gekwetste Gay- feros, die door de opeenvolgende losbarstingen niet gewekt was, ontwaakte thans en mompelde met sidderende stem Virgen de los Dolores! Zonde men niet zeggen dat het een troep tijgers is, die in de duisternis brullen? Heilige Maagdheb medelijden met mii 1 Bedank haar liever, zeide de Canadees hierop; de schelmen zouden met hun gehuil een nieuweling zooals gij kunnen bedriegen, maar niet een oud woudlooper. Gij hebt 's avonds in de bosschen de jakhalzen hooren huilen en elk ander beantwoorden alsof zij met honderden waren en dik wijls zijn zij slechts met drie of vier. De Indianen volgen de jakhalzen na; ik zou er voor durven instaan, dat zij thans achter die hoornen niet sterker meer zijn dan een twaalftal. Ach! konde ik hen doen hesluiten het water over te stekenniet een van hen zoude naar zijn dorp terug- keeren om er de tijding hunner vernietiging over te brengen. Alsof een plotseling denkbeeld in zijn geest opkwam, deed Bois Rosé zijne makkers op den rug nederliggen. Wij zijn in veiligheid zoolang wij aldus blijven liggen, ging hij voort; het komt er slechts op aan goed op de toppen der hoornen acht te gevenalleen van daar uit kun nen zij ons treffen. Schieten wij alleen in het geval wan neer wij eenige hunner op de wilgen zien klimmen en laat ons onbeweeglijk blijven. De schurken zullen niet gaarne zonder onze scalpen terugkeeren en ten laatste be sluiten naar ons toe te komen. Dit besluit van den jager scheen hem door den hemel ingegeven te zijn, want nauwelijks hadden zij zich op den grond uitgestrekt of een hagelbui van kogels en pijlen door boorde en verbrijzelde den gordel van planten en takken waarachter zij zich een oogenblik te voren ophielden, maar gelukkig werd geen hunner getroffen. De Canadees trok heftig zijn buis en zijne muts omver, alsof hij zelf onder de schoten zijner vijanden gevallen wasna deze oogenschijn- lijk zoo moorddadige losbarsting, heerschte de diepste stilte op het eilandje. Zegekreten vervingen dit stilzwijgen, gevolgd door eene nieuwe losbarsting. Maar ook ditmaal bleef alles op het eiland nog stil als de dood. Klimt daar wederom niet een dier honden op een wilg? vroeg Pepe. Ja; maar laat ons zijn vuur doorstaan zonder ons te verroeren en doen alsof wij dood zijn. Dat is de laatste kans, die ons jjnog ^overblijft. Daarna zal hij aan zijn ge zellen gaan zeggen, dat hij op het terrein de lijken van vier bleekgezichten geteld heeft. Ondanks het gevaar aan deze krijgslist verbonden, werd het voorstel van Bois-Rosé aangenomen en ieder bleef on beweeglijk op den grond uitgestrekt en niet zonder angst alle bewegingen van den Indiaan gadeslaan. Met de uiterste voorzichtigheid klouterde de roode krijger van den eenen tak op den anderen en bereikte eindelijk het punt vanwaar hij het inwendige van het eilandje kon overzien. Het was nog licht genoeg om geen enkel der bewegin

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1