NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. Donderdag 1 December 1887. No. 1353. •5e Jaarg-ang. ARLEMS DAGBLAD ABOttHEMEltTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: vail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. 1)ATJBE Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A I) S N I E U IV S. Haarlem, 30 November. Heden ten twaalf uur heeft ook hier ter stede de aflezing plaats gehad van de publicatie van 15 November 1887 (Sföld. no. 210), betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde veranderingeu in de Grondwet. De burgemeester en de secretaris der gemeente wa ven op dat uur voor het Raadhuis tegenwoordig; de aflezing geschiedde door den secretaris. De Lefcterl. Vereeniging //J. J. Cremer" wisselt .hare uitvoeringen op aangename wijze af door het geven van lezingen, waarvoor-zij zich de medewerking weet te verzekeren van letterkundigen van geves- tigden naam, wier boeiende en leerzame voordrachten eeu onverdeeld genot doen smaken. Reeds had men het genoegen een of meermalen als sprekers de heeren Smit Kleine, Justus van Maurik en dr. Jan ten Brink te hoorenDinsdagavond hadden de leden het voorrecht den heer E. D. Henny uit Utrecht, die welwillend de uit- noodigdng daartoe had .aanvaard, in den Schouwburg te zien optreden. Met eene boeiende novelle door hem zelf vervaardigd, getiteld //Be Boekhouder", een Amsterdamsche schets, begon spreker zijn voordracht. Wij zouden tekort doen aan het gehoorde, door hier dat aangrijpende, van veel meuschenkennis des schrijvers getuigende verhaal in zijn geheel weer te gevenzoo schoon als de heer Henny dit voordroeg, is onze pen niet in staat te beschrijven. Na de pauze gaf spreker nog eenige gedichten van zijne hand eenige rijmpjes noemde spreker ze beseheiden ge titeld //De Pijpekop," waarin een pijpekop de bemiddelaar wordt van een huwelijk, een geestig en oorspronkelijk gedicht; ver volgeus «De Mode-dame 18^8/84," waarin spreker de mode op kluehtig-satyrieke wijze geeselde; een allerliefst gedicht //Aan 'g Konings dochtertje op haar verjaardag" een allergeestigst gedicht ;/De vertrapte pier," dat den toehoorders veel stof tot vroolijkheid gaf. Spreker eindigde met het verhaal van een wedstrijd in "t reciteeren, waarin hij verschillende personen nabootste, die aan dien wedstrijd deelnamen en ons de koddige wijze waarop sommige lieden hunne talenten ten beste geven, te aan schouwen gaf.Een en ander deed ons zien dat de heer Henny de kunst van voordragen bij uitstek machtig is. Nu eens schit terde zijn vernuft in het dramatische dan weder in het komische genre, met onge zochte afwisseling, en zeldzame soberheid in gebaren en gestes. Een spreker als de heer Henny kan men niet te veel hooren. Bas en Bamberg zijn op het ge bied der magie zulke oude beken den en hun naam is zóó gevestigd, dat zij van hunne navolgers bijna geen concurrentie te duchten hebben, noch vrees behoeven te koesteren overtroffen te zullen wordeD. Toch hebben zij in den laatsten tijd een geduchten medediDger gekregen in den heer Sakarini Kinsbergen, -die met zijn welingericht fantasie-theater eerstdaags deze gemeente weder komt bezoeken. Zij, die zich de voorstellingen, vorige jaren door den heer Kinsbergen in den Nieuwen Schouwburg alhier gegeven, nog herinneren, weten dat deze altijd druk bezocht waren en het publiek de afwisselende vertooningen van ma gie, optiek, goochelkunst, phantas magoric, dissolving-views enz. enz. steeds met het grootste genoegen volgde en over hetgeen de heer Kinsbergen te genieten gaf uiterst voldaan was. De heer S. Uifers, predikant te Oldemarkt, schrijver van de bekende en veelbesproken brochure: «De so ciale vragen en de Evangeliedienaar», zal in deze week te VGravenh&ge, Alkmaar en Den Helder optreden om de zaak, voorgestaan door de Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, in aller belang stelling aan te bevelen. Men deelt ons mede, dat hij ook deze stad zal bezoeken, en wel aanstaanden Vrij dag, om des avonds te 8 uren, m het lokaal van het Nut in de Zijl straat, ook hier de aandacht te vesti gen op dat het groote volksbelang,dat met de sociale vragen in zoo nauwe betrekking staat. Vele jongelieden van het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool alhier, hebben zich aangemeld tot deelneming aan de oefeningen in den vrij willigen wapenhandel, waarmede binnenkort een aanvaDg zal worden gemaakt. Deze oefeningen zullen waarschijnlijk op de Doelen alhier plaats hebben. Maandags-, Dinsdags- Donderdags- en Vrijdagsmiddags practijk, Woensdagsmiddags theorie. De Dinsdag door Diakenen der Christelijke gereformeerde gemeente (afd. Ged. Oude Gracht) alhier ge houden wintercollecte heeft opge bracht de som van f 499,887a- Het nieuwe gesticht //Meerenberg" na dert met reuzenschreden zijne voltooiing. Zooals wij onzen lezers vroeger mededeel den, bedroeg de aannemingssom f 800.000. Op een terrein van 22.000 vlerk. M. werden de gebouwen, met inbegrip van 4 binnenplaatsen, ieder groot 1600 vierk. M., opgetrokken en beslaan eeue oppervlakte van 16,800 vierk. M. De voorgevel (138 M. lang) is door bet hoofdgebouw met twee vleugels en twee boekpaviljoens, in vijf deelen verdeeld. De inwendige verdeeling in vier groote klas sen is gedaan om de in verschillende gra den lijdende patiënten afzonderlijk op te nemen. Elk dezer klassen of afdeelingen is door twee trappen verbonden met de bovenverdieping, waar de slaapvertrekken zijn. Het geheel© gebouw bevat 28 zaleu, die ieder eene oppervlakte hebben van onge veer 70 vierk. M., benevens verschillende kleine vertrekjes (cellen), badkamers, dienst- bodenvertrekken, bergplaatsen, terwijl aan de voorzijde van bet hoofdgebouw ver trekken voor den eersten geneesheer be stemd worden. De benedengangen, waarop de verschillende zaleu uitkomen, zijn 4.5 M. breed, terwijl de verdiepingen mede eene hoogte van 4.5 M. hebben. Deze breede gangen gelijken meer op langwerpig vierkante zalen, waarin de rustige patiënten bij ongunstig weder des daags of bij avond wandelen of op banken uitrusten kunnen. Om alle vertrekken, zoowel die van het nieuwe als van het oude gebouw, van wa ter te voorzien, heeft men aan den voet der duinen groote putten of vergaarplaat sen gegraven, terwijl op de zolders vele reservoirs geplaatst zijn, die ieder 10 kub. M. water kunnen bevatten, en waarin het water door twee perspompen, die ieder 1600 liter kunnen opvoeren, uit de putten wordt opgepompt. De verwarming geschiedt in het nieuwe zoowel als in het oude gebouw door stoom, waarvoor in een afzonderlijk gebouw of ketelhuis, 3 groote ketels zijn geplaatst, ieder van 60 vierk. M. verwarmingsop pervlakte. Van het ketelhuis wordt de stoom in buizen door al de zalen en vertrekken ge leid, waartoe in de te verwarmen ver trekken openingen in den muur zijn ge laten, welke door ijzeren deuren met ge perforeerde onder- en bovengedeelten zijn afgeslotenen waartusschen zig-zagvor- mige buizen zijn aangebracht. In de badkamers en ook in die ver trekken, waar men spoedig warm water wenscht te hebben, zijn stoom- en warm waterbuizen met elkander in verbinding •ebracht. De gevels zijn opgetrokken van baksteen, afgewisseld door banden en lijsten van cemeutsteen. Het hoofd-of middengebouw heeft drie verdiepingen, waarboven een eenvoudig klokketoreutje is geplaatst. Wanneer het nieuwe gesticht in gebruik wordt genomen zal //Meerenberg" opnieuw plaats aanbieden voor 400 patiënten. In het oude, dat wel wat dicht bevolkt is, worden thans tusscken 800 en 900 pa- tienten verpleegd; zoodat met dienstboden, verplegers enz., weldra hier eene bevol king van pl. m. 1500 zielen zal wezen. Het nieuwe gesticht werd volgens de nieuwste systemen ingericht, onder hoofd leiding van den heer Scholtens, ingenieur van den provincialen waterstaat in Noord- Holland, en den hoofd opzichter bij dien dienst, den heer Van der Togt, terwijl de heeren Jansse en Drost met het dagelijksch toezicht waren belast van het werk, dat door den ondernemer De Roov uit Til burg w©rd uitgevoerd. LETTEREN EN KUNST. De schilderijen - tentoonstelling in Arti et Amicitiae" wordt midden Dec. Bij gelegenheid der kerkelijke wijding van het huwelijk van twee artisten, deu heer Albers en mej. Margaretha Jahn, in de oude Luthersche kerk door ds. Böh- ringer, werd Dinsdag aan het jonge paar eene eigenaardige en indrukwekkende lralde gebracht door de kunstbroeders Orelio, Jahn, Schmier en Pons, door de uitvoering van het offertorium uit de missa van Hass- lingen://Laudate dominum omnes homines." (N. R. Ct.) Jules Verne trad Maandagavond te 's Hage in //Oefening kweekt Kennis" als spreker op, maar bereidde het Ilaagscke publiek eene groote teleurstelling. De novelle die hij dacht voor te dragen, was nog niet gereed, en daarom zou hij maar een verhaaltje vertellen. Hij noodigde zijne toehoorders uit zich terug te deuken in den leeftijd van 8 jaren, en vertelde nu een sprookje; inderdaad zeer aardig voor kindereu op jeugdigen leeftijd, maar waarvan aan het publiek wellicht omdat het dien leeftijd ontwassen is zelfs de allegorische beteekenis en moraal, als zo er in lagen, ontsnapten. En hoe keurig Eransch Verne ook sprak en hoe geestig hij soms ook was, twee uur lang dit kinderverhaaltje te moeten aanhooren, was te veel gevergd. Na de pauze was de zaal dan ook half ontvolkt. Inhoud van de Portefeuille no. 35 In Arti (Slot), met plaat. De verzameling Ten Kate in het Panorama. Bronzen groep dr. R. T. Hart, door E. v. d. Bossche. f Louis Gallait. Gerbrand, Muzikaal Overzicht. V. O. N., Muzikale Kroniek. D. C. Meyer Jr., De Vondeltentoonstelling in het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap.- De Vondel-feestviering in .-/Maison Strouc- ken". Nog eens de //Konink. Misdaad". Taco H. de Beer, Tennison's//Elaine," vert, door J. H. E. Ie Comte. Liede ren en Liedekens van J. R,. van der Lans. Lieven en Lijden, door A. R. Wes terhout. Uit het Wonderland, door Agatha. Twee Nichtjes, door Elisabeth Halden. Anna Steinfort, door Creola. Novellen van Rosalie en Virginie Loveling. Een Ketjoe-geschiedeuis, door J. Groiieman. -Edwiesen, door Robert Byr. De Klokken van Delft door A. A. Beekman. De Eamilie Bruneton, door J. Habberton. T. Tal, Treu und Erei, Vortrage über Juden und Judenthum, von prof. M. Lazarus. Het tooneel in de hoofdstad. Vlaamsche blijspelen. Inhoud vau //de Hollaudsche Lelie" no. 22: Ons leven, Psychologi sche studie. De Plaatsvervanger, van Francois Coppée. Bij het lijk van een teriuglijderesse, door A. J. Servaas van Rooijen. Bibliographie. Vervolg Roman. Correspondentie. LEGER EN VLQOT. De bij het 3e reg. vest-art. gedet. Ie luit. Picial wordt ingedeeld bij de 2e afd. te Bergen-op-Zoom in garnizoen. De bij het 4e reg. infanterie over geplaatste le luitenant De Ridder is in gedeeld bij de le compagnie van het 5e bataljon van dat regiment, in garnizoen te Gouda. ONDERWIJS. Mej. E. S. Spengler te Leiden, be noemd tot onderwijzeres in de Eransche taal- en letterkunde aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Amsterdam, zal die betrekking met 1 Eebr. e. k. aanvaarden. Tot leeraar in de Eransche taal-en letterkunde bij de H. B. S. te Maastricht is benoemd de heer M. E. van Goor, thans tijdelijk bij die inrichting werkzaam. Akte-examens middelbaar onderwijs te 3s Hage op 29 November. Geschiedenis opgekomen 2 candidaten. Beiden afgewe zen. Nederlandsche taal- en letterkunde: opgekomen 2 candidaten. Beiden afge wezen. Bij het Dinsdag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte A, Engelseh (M. O.), was (le uitslag als volgt: Geëx. 3 mann. candidaten; afgewezen. Eén was niet opgekomen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 29 Novemb. Wegeus het onstuimige weer waren de visschers, die heden ochtend ter vangst uitzeilde#, voor het meerendeel verplicht terug te keerenslechts 10 beugers bleven in zee FEUILLETO TST. 94) XXXVe HOOFDSTUK. De zwarte vogel. Toen evenwel de drie jagers een sober maal, uit in de zon gedroogd vleesch en maïsmeel samengesteld, genuttigd hadden, wierp de maan reeds langer schaduweneen ge deelte van de toppen der hoornen hulde zich reeds in het duister. Meer dan een uur was verloopen sedert de poging der Indianen, en ofschoon geen enkel gerucht de stilte des nachts verstoorde, luisterde Pepe, die een voorgevoel had van eenig naderend gebaar en minder in gedachten verzonken was dan Bois-Rosé, scherp toe. Zal die verwenschte maan dan nooit ondergaan, zeide hijik ben ongerustik meen geklots van water te hooren en dat gerucht kan niet veroorzaakt worden door de rivier alleen. Ook de buffels komen op dit uur van den nacht niet drinken. Dit zeggende stond de Spanjaard op, boog zich voorover om den stroom af- en opwaarts te overzien, dat is te zeg gen links en rechts in de geheele uitgestrektheid van zijn loopmaar van beide zijden belemmerden massa's dampen het oog van den jager en spauden een ondoordringbaren sluier voor ziju oogen uit. De koelte der Amerikaansche nachten, die op de verschroeiende hitte van den dag volgt, verdikt aldus de uitwasemingen der aarde en van het door de zon verwarmde water tot dikke wolken. Ik zie niets dan den mist, zeide Pepe spijtig. Langzamerhand stierven die onbestemde geluiden voor het gehoor van den Spaanschen jager uit en alles kreeg zijne gewone kalmte en stilte weer terug. Een geruime tijd verliep aldus en de maan daalde al meer en meer, toen de verdedigers van het eilandje eensklaps opsprongen en elkan der vol ontzetting aanstaarden. Van beide oevers steeg tegelijkertijd een gehuil op zóó gerekt eu zóó doordringend, dat, toen de monden, die het hadden doen hooren, zich reeds hadden gesloten, de echos der heide oevers het nog weerkaatsten. Thans was de vlucht voortaan onmogelijk, de Indianen omsingelden het eiland van beide zijden; de heide jagers waren te ervaren om daaraan te twijfelen. De maan kan thans ondergaan I riep Pepe met gebalde vuisten uit. Ach! ik zeide wel, dat ik die twee afwezige Indianen en het geluid dat ik hoorde, wantrouwde; het waren slechts Indianen die den anderen oever bereikten. Wie weet met hoeveel vijanden wij thans te doen hebben? Wat geeft dat, antwoordde de Canadees op som beren toon of er honderd gieren zijn om onze lijken te verscheuren, wanneer wij niet meer zullen zijn, of honderd Indianen die rondom ons huilen? Het is waar dat in dergelijke omstandigheden het aantal niets afdoet, maar indien het een dag van overwin ning voor de Indianen moet zijn, zullen er, dat is zeker, de gieren bij verliezen. Gaat gij uw doodslied niet zingen evenals de Indianen, die, aan den paal gebonden, zich de scalpen herinneren, die zij buit hebben gemaakt En waarom niet? dat is eene zeer goede gewoonte; dat helpt iemand als held sterven, als men zich kan herin neren als man geleefd te hebben. Laat ons er liever aan denken als Christen te ster ven, hernam Bois Rosé; daarna Fabiaan tot zich trek kende, vervolgde hijMijn welbemind kindIk kan mij niet te veel rekenschap geven van hetgeen ik voor u ge droomd heb. Ik ben half wild en half beschaafd, en mijne droomen deelen daarin. Nu eens wilde ik u alle grootheid der wereld teruggeven, uwe eereambten, uwe titels, en er nog al de schatten der «Goudvallei» bijvoegen; dan weer droomde ik voor u slechts de pracht der woestijnen, die majestueuse harmonie die den man bij zijn slapen wiegt en hem nog bij zijn ontslapen liefkoost; maar wat ik u kan zeggen, is dat het overheers-,hend denkbeeld in mijn hart was u nooit te verlaten. Moeten wij ons dus alleen in den dood vereenigd vinden? Moet gij dan zoo jong, zoo dapper, zoo schoon, deelen in het lot van een man, die morgen in deze wereld nutteloos zou zijn Wie zon mij beminnen, wanneer gij niet meer daar zoudt zijn? hernam Fabiaan met eene stem waaraan

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1