NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 2 December 1887. No. 1354. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DA UB E 8f Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis taiibourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 1 December. Tengevolge van het kon. besluit inhoudende de wijze van afkondi- gingderGrondwets-wijzigingenvond Woensdag eene zitting der Arroud. Rechtbank plaats, des namiddags ten 12 ure. Behalve de leden der Rechtbank met plaatsvervangende rechters, be vond zich in de zaal een groot aan tal advokaten en een nog al talrijk publiek. De officier van justitie hield eene korte redevoering en wees daarin op de belangrijke verande ringen, die in de grondwet tot stand zijn gekomen, niet door dwang maar na bedaarde overweging. Z. E. A. drukte den wensch uit, dat de nieu we kiezers alleen door liefde voor hun vaderland zouden worden geïnspi reerd, en daardoor waardige verte genwoordigers zouden kiezen. De president van de rechtbank las daarop het kon. besluit voor, waarna de griffier voorlezing hield van al de wijzigingen, die in de Grondwet zijn aangebracht en van de kiestabel. Te kwartier over eenen sloot de president de zitting. Het publiek was inmiddels tot 3 personen weg gesmolten. De beer mr. R. H. J. Gallandat Huet beeft, naar wij vernemen, zijne benoeming tot lid van den Raad aangenomen. Het bestuur van Teyler's Stichting had de collectie oude en nieuwe etseu in ge noemde stichting aanwezig, geëxposeerd roor de eerste Kunstbeschouwing, welke Woensdagavond in de bovenzaal der «Ver- eenigiug" van wege het Teeken-college «Kunst zij ons doel" als de eerste kunst beschouwing in dit seizoen werd gegeven. Onze verwachting, iets keurigs en zeld zaams te zien te krijgen, werd niet be schaamd. Tn de eerste plaats maakten de etsen van Storm van 's Gravesande een allergun- gtigsten indruk. Wij roemen daarvan vooral z,de Rietlanden van Amsterdam" en /Eiken bij Wolfheze", die een zeldzaam juiste opvatting verraden. Of de etser echter hier en daar op effect gewerkt heeft, zou men zich moeten afvragen bij het aanschouwen der eiken takken, waar de tint de grens der boom takken overschrijdt, hetgeen dichtbij ge zien, geen aangeuamen indruk maakt, doch alleen op een afstand recht van bestaan Onder de overige moderne producten trof ons door zeldzaam juiste uitvoering «een zeug met jongen v, van Carl Dake; hoe rustiek de voorstelling ook moge zijn, werd dit in de ruimte vergoed door de wijze waarop de vervaardiger zijn taak had opgevat. De //Pelikaan" en «de Leeuwenkop", van Jan van Essen, trokken mede zeer de aandacht, zoowel door de sprekende afwerking als de fijnheid van lijnen. Ook J. H. Wijsmuller leverde veel goeds; zijne landschappen getuigen van strenge opvatting. De lichte en donkere partijen komen heerlijk uit. Voorts troffen we prachtige etsen aan van Unger, naar schilderijen van Van Dijck, waaronder //St. Rosalia//, //Simson en Deiila" en //Venedig huldigt der Cata- rina Cornaro" uitmunten. Een prachtige ets van Calame, een berglandschap voor stellende, en de //Nachtwacht" van Rem brandt, van de hand van Ch. Waltner, pleiten ook voor het meesterschap dezer kunstenaars. Vooral het berglandschap ge tuigt van grootsche en stoute opvatting. De afwerking der meeste hunner etsen is tot in de fijnste détails nauwkeurig en fijn. P. J. Arentzen leverde schoone etsen naar portretten van Rembrandt. Het //vrouwsportret" beviel ons bet meest. Zeer merkwaardig zijn de producten der oudere meesters, hoofdzakelijk vertegen woordigd door Rembrandt; van dezen trof fen we aan: Triomftocht van Morde- chaï", //De boodschap aan de herders", //Christus voor Pilatus", //de Kruisiging", z/De afneming van het kruis", «Maria's sterfbed", enkele portrettenwaaronder «Burgemeester Six"; de meeste uitmun tende door fijnheid van afwerking, en door hunne zeldzaamheid dubbel de aandacht waard. Het Stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op het Raad- buis is in de afgeloopen maand be zocht door 293 personen zonder en 91 personen tegen betaling. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verlc. laagste hoogste pr. Aardapp. 7455HL. 4670 HL. f 1.50. f 3.25. Appelen 2780 2070 - 2.—. -10.—. Peren 1460 1240 u - 2.-10. p. K.G. p. IC.G. Boter 824 kil. 824 kil. fl.25 f 1.70. p. stulc. p stuk. Biggen 780 stuks 708 stuks f5.f 19; Den 7en dezer, des namiddags te 5 uur zal in de groote zaal van de sociëteit de a Vereeniging» het win- ter-kinderfeest worden gevierd van wege de vereeniging «Door Ver maak tot Nut» en het Haarl. School verbond. Leden der eerstgenoemde vereeniging hebben voor zoover de ruimte dit veroorlooft, toegang tot bet feest. Ongetwijfeld zal ieder die bet magazijn van antiquiteiten Maison Romein bezoekt, worden getroffen door de verfraaiing van bet inwen dige. Het magazijn prijkt thans met eene keurige oud-eikenbouten étalage-ka«t, terwijl overal bet oog valt op antiquiteiten van zeldzame waarde en van onbetwistbare echt heid. Bij bet doorzien van den Ca talogus van bezoekers, bemerkt men, dat Maison Romein niet alleen in Haarlem maar ook elders, zelfs in het buitenland, een goeden naam beeft verworven. Zooals wij onlangs meldden, her denkt de beer H. L. de Zwart heden, 1 December, den dag, waarop hij nu vijfentwintig jaren geleden in dienst trad als voorman in de schilders werkplaats der H. IJ. S. M. alhier. De Maatschappij, bij monde van baren ingenieur, den beer L. Sloot, chef der werkplaats, bleef met hare gelukwenachen niet achter wege, en stelde den jubilaris eene fraaie lepeldoos met zilver ter band. De onder hem geplaatste werklieden benevens de leerling-schilders en de rijtuigschoonmaaksters hadden ge zamenlijk gezorgd voor eene keurige versiering van zijn kantoor en boden hem een fraaien uit zilver gedreven inktkoker aan, op welks middenstuk een scbilderspaneel met penseelen was aangebracht waarop de gegra veerde initialen: «De schildersaf- deeling der H. IJ. S. M. aan H. L. d. Z. 1862 1 Dec. 1887.» Aan dit fraai geschenk was toegevoegd een siga- renstolp op zilveren voet,benevens een asebbakje met lucifersdoosje even eens op een zilveren voetstuk. Als een zwijgende doch voor den jubilaris vleiende hulde mag worden aange merkt, dat het schilderwerkals initialen enz. bij de versiering aan gebracht, was uitgevoerd door de gezamenlijk aan zijne leiding toever trouwde leerlingen, daarom vleiend, omdat o. i. de uitvoering een be kwaam werkman geen oneer zou hebben aangedaan. Ruim kwart over tienen werd Woensdagavond de brandweer opge roepen, ten einde hulp te verleenen bij een brand, uitgebarsten in eene loods, bestemd tot bergiDg van hooi bij de woning van den landbouwer Kors, aan de Amsterdamsche vaart alhier. Het gevaar voor uitbreiding was blijkens het luiden der damiaten even elf uur bedwongen. De toege brachte schade moet nogal aanzien lijk zijn. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Men schrijft ons uit Haarlemmer meer De gemeente Haarlemmermeer hoopt bet kleine overschot barer schuld te converteeren in eene 4 per cents leeniDg. Wat de geringheid harer schuld betreft, maakt zij op vele harer zus- tergemeenten eene uitzondering. Nog zeer jong zijnde, mag men veilig zeggen, wanneer men hare bezittin gen ziet: Haarlemmermeer is een der bloeiendste gemeenten. Men dankt dit alles aan den Raad die met de grootste nauwgezetheid de belangen der gemeente behartigt. Onlangs werd door iemand te Haarlemmermeer aan den heer V. teLangerak een aangeteekenden brief gezonden met een inhoud van f 300. Bij ontvangst vermiste men f 100. Na gedaan onderzoek is de post bode M. vaD Schoonhoven op Lan ger ak, die met de bestelling te Lan- gerak belast is, in hechtenis ge nomen. Men schrijft ons uit Zaudvoort Maandagavond jl. trad de heer E. Allan uit Haarlem als spreker op in het departement Zaudvoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Was de eerste nutslezing in dit seizoen druk bezocht, ook de opkomst tot deze lezing was niet minder en gaf blijk, dat ook de heer Allan, die in Februari 1886, na de oprichting van bet departement, de eerste lezing gehouden beeft, bij de leden als spreker zeer gewaar deerd wordt. Na eene historische inleiding, schetste spreker een huiselijk tafe reel uit de 17e eeuw, waarin als hoofdpersoon werd voorgesteld zekere Willem Jansen. Daarna droeg spre ker nog een stukje voor getiteld: «Eerlijk duurt het langst». Het luide applaus, dat den heer Allan telkens ten deel viel, getuigde genoeg, dat de lezing zeer in den smaak der leden was gevallen. Bij het afscheid nemen wenschte de voorzitter, uit naam van alle leden, den heer Allan van harte een atot weerziens» toe. De schade door het stoomschip «Castor» fzie ons nommer van 22 Oct. 1. 1.) aan een der sluisdeuren te IJmuiden veroorzaakt, door dat men in plaats van achteruit vooruit stoomde, bedraagt ongeveer f 7000. Het stoomschip was geassureefd. LETTERED EN KUNST. Uit Den Haag wordt aan de «N. R. C." gemeld Het Toekomst-concert ran Woensdag avond slaagde bij uitstek. Het orkest voerde als eerste nummer uit den treurmarscli uit Beethoven's Eroica, als hulde aan de over leden stichteres Jeuny Lind, wier portret boven het orkest prijkte. Ook andere or- kestnummers waren van toepasselijkenaard. De solisten waren Eugen d'Albert, die donderend na eiken solo toegejuicht werd, en eene toegift moest spelen, enmej.Bet- taque, die zeer warm werd ontvangen en met de voordracht van drie liederen vooral bijval verwierf en nog een liedje toegaf. Zij werd herhaaldelijk teruggeroepen. Nicolai dirigeerde met zijn gewoon ta lent. De gemeenteraad van Maastricht heeft aan H. Govaerts, leerling aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam, die zeer veel aanleg voor de schilderkunst toont, gedurende zijnen leer tijd eene toelage van f30 's maands toe gekend, om zich verder in dit vak te be kwamen. LEGER EN VLOOT. De le luit. W. A. C. Whitlau, van het 2e reg. vest.-artill. te Naarden, is overge plaatst bij het le reg. van dat wapen, en zulks met besteramiug om te wornen inge deeld bij het personeel der artillerie-school te Zwolle. De bij het 3e reg. inf. nieuw be noemde officiereu zijn ingedeeld als volgt: 2e luit. A. S. de Jongh, bij de 2e comp. le bat.; id. W. E. Ruempol. bij de 2de comp. 3e bat.id. J. A. A. Holste, bij de le comp. 5e bat; id. K. E. Dil, bij de 2e comp. 5e bat.; allen te Bergen-op-Zoom. De bij het 4e reg. nieuw benoemde 2e luit. E. W. Klop is ingedeeld bij de 3e comp. van het 4e bat., in garnizoen te Delft. FEUILLETO HVT. 95) XXXVe HOOFDSTUK. De zwarte vogel. De Zwarte Vogel wil dat de blanke van bet Noorden bem het leven vraagt en deze vraagt hem den dood. Zij kunnen elkander niet verstaan. Mijn wil is dezedat de man van het Noorden zijne gezellen verlaat en ik zweer op mijn eer als krijgsman, bij de beenderen mijner vaderen, dat zijn leven heilig zal zijn, maar het zijne alleen de drie anderen moeten sterven. Bois-Rosé verwaardigde zich niet op dit voorstel te ant woorden, daar dit nog beleedigender was dan dat van zich met hem tegen de Mexicanen te verbinden. Het Indiaansche opperhooid wachtte dus te vergeefs of de Canadees zijne voorstellen aannam of van de hand wees. Toen hernam hij Tot aan het uur der marteling hooren de blanken de stem van een opperhoofd voor de laatste maal. Mijne krij gers omsingelen het eilandje zoowel als de rivier, van vier zijden. Het Indiaansche bloed beeft gevloeid, het moet ge wroken worden. Het bloed der blanken moet op zijne beurt ook vloeien. Maar de Indiaan wil dat bloed niet als het verhit is door het vuur van den strijd, het wil het verstijfd van schrik, verarmd door den honger. Hij zal de blanken levend in handen krijgendan wanneer hij ze tusschen zijne klauwen zal houden, niet meer als krijgers, maar als uitgehongerde bonden, die naar een verdroogd buffelbeen huilen, dan zal de Indiaan zien wat mannen in de inge wanden hebben, die door ontbering en schrik verstijfd zijn; hij zal van hun vel een zadel voor zijn strijdros maken en hunne scalpen zullen als overwinningsteekena opgehangen worden aan zijne stijgbeugels en aan den achterstaartriem. Mijne krijgers zullen indien het moet, het eilandje omringen veertien dagen en evenveel nachten, om zich van het uit schot van het blanke ras meester te maken. Na deze vreeselijke bedreigingen verdween de Indiaan achter de boomen en liet zich niet meer hooren. Maar Pepe wilde niet dat de Indiaan hen voor bang hield en hij riep voor zoover de toorn die in hem kookte, hem zulks toestond, koelbloedig uit: Hond die niets kan dan blaffen, de blanken verachten uw trotsche uittartingen, het gezicht van hun geraamte alleen zou uw slaap verontrusten! Jakhals, onrein dier, ik veracht uIk ik Maar de woede verstikte zijne stem en bij gebrek aan woorden die hij niet meer kon uitspreken, voltooide hij den zin door gebaren. En een luidruchtig schaterlachen vergezelde dit antwoord van Pepe, die zich thans een weinig verlicht gevoelde, en voldaan het laatste woord gehad te hebben, zich weer neder zette. Wat Bois-Rosé betreft, deze zag in de bedreigingen van den Indiaan slechts de weigering van zijn heldhaftig offer. Ach! zeide de edelmoedige grijsaard zuchtende, indien gij mij hadt laten begaan, zou ik dat tot ieders bevrediging uitgemaakt hebben. Thans is het te laat; laat ons er dus niet meer van spreken. De maan was intusschen ondergegaanhet verwijderd gerucht van het geweervuur had opgehouden; de stilteen duisternis, die overal heerschten, deden aan de drie vrienden levendiger gevoelen hoe, zonder die versterking der Indianen, het hun gemakkelijk geweest zou zijn den tegenoverliggenden oever te bereiken en zelfs den verminkten goudzoeker nog in hunne armen mee te dragen. Ongevoelig voor alles wat rondom hem voorviel, bleef deze in volstrekte gevoelloos heid gedompeld. Aldus, zeide Pepe, het eerst de doodsche stilte die overal heerschte at brekende, aldus hebben wij nog veer tien dagen voor ons. Het is waar dat wij bijna geen levens middelen hebben. Maar kijk! wij zullen voor ons diner gaan visscben en ons wat verstrooien. Maar de scherts van Pepe was niet in staat de rimpels van het voorhoofd van den Canadees te verdrijven. Laat ons enkel trachten, zeide hij, de weinige uren die ons nog voor het aanbreken van den dag overblijven, wel te besteden. Waaraan! vroeg Pepe. Wel, aan onze ontsnapping! En hoezoo dat?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1