De paardenart» der 8e kl. P. Brou- wer, ran de 2e afdeeling ran liet 2e reg. reld-artillerie te Leiden, wordt op heden gedetacheerd bij liet remonte-depot te Milligen. ONDERWIJS. Woensdag werd bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden de heer A. LindJr. (geboren te Amsterdam), met een acad. proefschrift, getiteld//A chapter of the Chinese Penal Code." De heer C. Provily, te Purmerend, viert heden zijn 25-jarige ambtsvervulling als openbaar onderwijzer. Te Kampen werden Woensdag ge ëxamineerd voor apoth.-bediende 3 vrou welijke candidateu. Afgewezen 1. Toege laten mej. C. A. Gelderblom, van Gro ningen, en J. Schottee de Yries, van Hoorn. Bij het Woensdag te Utrecht ge houden examen ter verkrijging van de akte A. Eugelsch (M. O.), was de uitslag als volgt: Geëx. 4 mann. candgeslaagd de heeren J. B. G. Waanders, te Nieuwer-Amstel, en E. Ubels, te Norg. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's Hage, 80 November, Nederl. taal- en letterkunde: opgekomen 2 candidateu, af gewezen. Geschiedenis: opgekomen 1 cau- didaat, afgewezen. Boekhouden: geëxami neerd 26 en 80 November, 2 candidateu, afgewezen. De chr. normaalschool te Zetten, de laatste der stichtingen van wijlen O. G. Heldring, loopt gevaar te niet te gaan, indien niet meer finauciëele hulp wordt geboden. Volgens eene circulaire van den direct, blijven gaandeweg de meest bekwame leer lingen uit christelijke kringen terug. Reeds nu zijn 10 plaatsen van de 40 onbezet terwijl vroeger het getal altijd overschreden werd. Daardoor heeft men per jaar 14000 minder aan inkomsten. Toen verleden jaar twee gratis-plaatsen werden aangeboden, werden 9 tot het vergelijkend examen op geroepen en daarvan waren 8 zeer geschikt. De oorzaak ligt dus niet in de mindere belangstelling van christelijke ouders. Door geldgebrek blijven echter velen terug van de normaalschool, en daarom bestaat hot voornemen, een lOtal beurzen te stichten, wanneer belangstellenden hiervoor hunnen steun willen verleen en. LAND- EN TUINBOUW. Uit de Betuwe meldt menEvenals verleden jaar is het tabaksgewas ook dit jaar nog boveu verwachting uituemend geslaagd. Begunstigd door gevveuscht we der, is het aard-, zand- en bestgoed op tijd geplukt en ter droging in de daar voor bestemde schuren geborgen. Op en kele plaatsen, o. a. te Randwijk, is aan het gewas hoogst belangrijke schade door hagelslag toegebracht, en dit was temeer jammer, omdat aldaar het blad breed en lang was, hetgeen voor dekblad zoo go- wensckt is. Behalve het kleingeel en hooilampen, die overal zijn verkocht en opgeruimd, wordt in de overige soorten nog geen han del gedaan, maar men verwacht dat nage noeg dezelfde prijzen zullen worden be steed als verleden jaar. Op verschillende plaatsen zijn van het oude gewas 1886 nog partijtjes voorhanden. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 80 November. Zestien beugers brachten heden 30 tot 100 schelv. en 3 tot 8 kabalj. ten afslag, terwijl door 2 korders 120 tongen en door trekkers booten 8 tal haring werden aangevoerd schelv. gold f 36 a 43 het honderd, ka- belj. f 2.20 a f 1,90, tong 50 e. per stuk en haring f 4.25 per tal. Scheveningen, 30 November. Van de haringvissckerij zijn aangekomenSchev. 2, //VrouwJacoba,"schipper Cornelis Pronk; Schev. 131, //Hoop doet leven," schipper C. de Best Lz.Schev. 132, //Elisabeth," schipper Dirk A. Pronk; Schev. 97. Pe- tronella en Johanna," schipper Abraham van-* der Harst; Schev. 83, //Maarten en Albert," schipper Abraham de Niet, met aanbrengst van 80210 kantjes en van 1200035000 stuks losse haring. WEEZEN EN ARMENZORG. De gelden, die door het comité van den liefdadigheidsbazaar 's-Hage zijn ontvangen, ten voordeele van het kinderziekenhuis aldaar, zullen als reservefonds belegd worden. BINNENLAND. Be Siet. no. 283 behelst de statuten der volgende naamlooze vennootschappen, erkend volgens de wet van 22 April 1855: „Rotterdam-Borueo-Maatscli./ te Rot terdam; ön „Rotterdam-Siak-Cultuur-on- derneming," te Rotterdam; voorts de wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap Nederlandsche Algemeene Maatschappij van Levensverzekering «Cou- servatrix," te Amsterdam. Be gewone audiëntie van den min. van Kol. zal op Vrijdag 2 Bec. niet plaats hebben. —Bij kon. besl. is benoemd bij het depar tement van den geneeskundigen dienst der landmacht tot officier van gezondheid der 2de klasse, de student in de geneeskunde (arts) J. Huygeus. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct Z. M. de Koning van Italië beeft benoemd tot ridder der Orde van de Kroon van Italië mr. Gustave Tripels, advocaat te Maastricht. Deze onderscheiding viel den heer Tripels te beurt voor zijn werk «les Codes Néerlandais.i De uitslagder herstemming voor een lid der Prov. Staten van Noord- Holland in het hoofdkiesdistr. Enk huizen was als volgtUitgebracht 976 stemmengeldige stemmen 968; gekozen H. G. K. van der Steen (lib.) Burgemeester van Spanbroek en Opmeer met 569 stemmenDe heer Jb. Blom (R. K.) Burgemeester van Westwoud, verkreeg 399 stemmen. Door de gezamenlijke rijks ambtenaren te De Rijp is een adres van adhaesie aan Z. M. den Koning gezonden, waarin instemming wordt betuigd met het verzoek der amb tenaren te Amsterdam, om het pen sioenfonds voor burgerlijke ambte naren te hervormen in een algemeen Pensioen- eu Weduwen- en Weezen- pensioenfonds. Uit de gemeente Tessel zal een adres aan den minister van Jus titie gezonden worden met verzoek om het personeel der Rijksveldwacht uit te breiden. Voornamelijk wordt dit gevraagd met het oog op on voldoend t .ezicht op de jacht, waar van verscheidene schapenhouders veel last ondervinden. Generaal M. D. graaf Van Limburg Stirum vierde Woensdag zijn 80en verjaardag. Aan den Raad der gemeente Utrecht is door den heer J. R. H. de Jong het verzoek gericht, om den termijn der concessie voor den aanleg en de exploitatie van eenen paardenspoorweg in die gemeente met vier maanden te verlengen. Het Handelsblad, geeft de vol gende beschrijving van den nieuw- gebouwden circus van Carré te Amsterdam Men treedt het gebouw binnen door een 4 M. breeden hoofdingang met eene ruime vestibule, met gra nietvloer en pilasters. Rechts is de restauratie, links de koffiekamer. Door eene zeer ruime gang treedt men den circus binnen en den eer sten rang. Aan beide zijden gelei den granieten trappen naar een tweeden corridor, in het midden toegang gevende tot de loges en aan beide zijden naar den tweeden rang. Aan de voorzijde van deze ver dieping is de foyer, een zeer gezel lig lokaal. De overige vertrekken zijn ingericht tot woning van den heer Carré en van den restaura teur. In de loges zoowel als op den eersten rang zijn de zitplaatsen ruim en gemakkelijk. Men overziet van daar de kolossale zaal in haar ge- heelen omvaDg. Alle vertrekken, trappen, gangen enz. zijn geborgen onder het reusachtige amphitheatre, dat tot 14 meter boven den grond oploopt. De lagere rangen zijn uit sluitend aan de straatzijde. Men heeft niet den omloop van den ge- heelen circus voor die rangen. De afmetingen van de zaal zijn 34 M. lang bij 37 M. breed en eene hoogte van 36 M., gemeten van den gewelfden kap tot in de kruin. De tooneel opening wordt ingesloten ter weerszijden door rijk versierde dubbele kolommen met frontespice, prijkende met het Ne derlandsche wapen in rijk orna- mentwerk, waaruit twee gevleugelde paarden te voorschijn komen. Het orkest is aan de eene, de artistenloge aan de ander-' zijde van het tooneel. In het groote muurvlak boven de kroonlijst, is schilderwerk, voorstellende den Dam tijdens den optocht gehouden bij gelegenheid van 'sKonings 25-jarig jubileum, waarbij de heer Carré tegenwoor dig was en de bekende buiging met zijn paard maakte. De zoldering onder de bekapping is ook gesierd met schilderwerk en vertoont rijders en rijderessen op hunne rossen. Deze decoratie is in Duitschland ver vaardigd. Er is bizondere zorg besteed om ingeval van brand of paniek bet publiek gemakkelijk te doen ont komen. Gelijkstraats en op de eerste verdieping zijn deuren, 18 in getal, eu aan den voorgevel zoovele uit gangen. Op de eerste verdiepinr loopt langs den geheelen voorgevel een balkon dat door middel van twee trappen gemeenschap heeft met de straat. Al deze uitgangen zijn van de rangen te bereiken. Boven dien zijn voor de lagere rangen langs beide zijgevels, tusschen de perceelen 127 en 123, trappen van zeer breede treden aangebracht, welke op den Amstel uitkomen. De artisten en paarden vinden ruime uitgangen aan de Onbekende Gracht aan de achterzijde. De corridors en deuren ziju flink van afmeting. De eigenlijke circus heeft eene middellijn van 13 meter en 20 cM. Het tooneel wordt vooralsnog niet in gebruik genomen en er wordt voorloopig partij van getrokken voor zitplaatsen. In het geheel kunnen 2000 personen in het gebouw plaats nemen. Over het geheel maakt het ko lossale gebouw zoowel van buiten als van binnen eenen aangeuamen indruk. Met den grond vertegen woordigt de circus eene waarde van ongeveer een half millioen gulden. Onder het detachement kolo nialen militaire Woensdag per s.s. Koningin Emma te Amsterdam aan gebracht, bevond zich een gevangene onder gewapend geleide, zijnde een voormalig luit. kwartiermeester, die wegens verduistering van 's lands penningen en valscheid in geschrif ten, 15 jaar tuchthuisstraf heett te ondergaan. Hedenmiddag had "tiet bestuur der Vereeniging voor Werkverschaf fing te Hilversum, een bijeenkomst in het café van den heer M. de Gu- liker met enkele leden van het be stuur van Stad en Lande van Gooi land, o. a. merkte men op de bur gemeesters van Naarden en van Laren. Zeer waarschijnlijk staat deze hij- eenkomst in verband met het voor nemen van genoemde Vereeniging om een gedeelte der Hilversumsche heide te laten ontginnen. Zooals men weet werd echter in een vorige ver gadering van Stad en Lande het verzoek om 50 H.A. heidegrond in erfpacht te mogen hebben van de hand gewezen. Misschien dat een vernieuwde aan vrage nu meer kans van slagen hebben zal. Om de uitbreiding der kink hoest tegen te gaan die zich sedert eenigen tijd te Krommenie vertoont, heeft de burgemeester dier gemeente, op aandringen van den gemeente geneesheer, dr. Collard, een schrij ven tot de hoofden van scholen ge richt, waarin hij hen opdraagt, bij het minste verdachte verschijnsel de kinderen niet meer op de school toe te laten. De directeur der Kon. hoogere burgerschool te Apeldoorn heeft den inspecteur van het M. O. en den schoolopziener in het district Arnhem in kennis gesteld met het door dr. Smit in de Amsterdammer geplaatste artikel. Tevens wordt een onderzoek ingesteld, of het artikel aanleiding kan geven tot eene gerechtelijke vervolging. Er heeft zich ook in Den Haag een comité gevormd, ten einde op waardige wijze op 31 December e. k. het 50-jarig priesterfeest van paus Leo XIII te vieren. Het doel van dit comité is, op dien feestdag onder de R. Kath. armen eene uitdeeling van levensmiddelen te doen plaats hebben. De politie te 's-Hage waar schuwt dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbe trekkingen met Cornelis Bakker, brieven schrijvende uit Wassenaar, met gedrukte hoofden, luidende als volgt«C. Bakker, effectenhande laar. Beleent en geeft voorschot op effecten. Bezorgt geiden op hypo theek. Adres voor telegrammen: Bakker, Wassenaar.» Iu het Alg. Politieblad van dit jaar vestigde de commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam reeds de aandacht op zijne praktijken, met vermelding dat hij te Leeuwar den wegens oplichting tot gevan genisstraf van een jaar werd ver oordeeld. De Londensche correspondent van de N. R. Cl. schrijft van Dins dag Ik had gisterenavond een onder houd met den heer Wiersma, direc- der Nederlandseh-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, tijdelijk al hier, in verband met de verschrik kelijke ramp der Scholten en den aankoop der British Crom. Veel van het tusschen ons ver handelde acht ik mij niet gerech tigd hier te herhalen, en het spreekt van zelf, dat hij zeer terughoudend was in zijn oordeel over de oorzaken der noodlottige aanvaring. Het deed echter mijn hart goed te vernemen, dat de Hollanders aan boord der Schollen de aantijgingen van hen, die de gedragingen onzer matrozen bij gelegenheid der ramp hebben gebrandmerkt, logenstraffen. Volgens getuigenis van den beer Geuken, heeft hij met eigen oogen gezien, dat onze zeelieden den pas sagiers de reddingsgordels aanreikten eu hun toonden hoe ze te gebrui ken. Noch de gezagvoerder, noch de eerste officier had eenen redding gordel aan het lijf, toen de Scholten verging. De heer Wiersma bevestigde het mij, dat de snelheid der ramp, meer nog dan de groote koude van het zeewater, oorzaak is geweest, dat het getal slachtoffers zoo belang rijk was. Van de lading zal wel niets te rechtkomen. De British Cromn vervangt niet de Schollendaar de onderhande lingen over dien bodem reeds aan gevangen waren vóór de ramp. Er zal vermoedelijk nog eene andere mailboot worden aangekocht. Kapitein Bakker blijft nog te Dover. Het is de tweede maal, dat hij, als door een wonder, aan le vensgevaar is ontsnapt. Volgens een brief van Lowe stoft is de verongelukte bom Argo daar in de haven gekomen en be vond men dat ze grootendeels van haar touwwerk was beroofd. De haring die in tonnen was gekuipt, was nog in het vaartuig aanwezig. Een gedelegeerde der assaurantie- vereeniging te Scheveningen is naar Lowestoft vertrokken, teneinde naar bevinding van zaken te handelen. De 98-jarige weduwe Antje de Vries te Nieuw-Appelscha is nog zoo kras, dat zij, behalve hare huise lijke bezigheden, ook nog werk op het land verricht, als aardappelen- rooien enz. Tegen eene wandeling vau een uur lang ziet zij volstrekt niet op. Zij is reeds lang bet-over grootmoeder. WETGEVENDE MACHT, Be afdeel, der Tweede Kamer bebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen le. tot verlenging van den termijn tot wijziging en aanvulling der wet omtrent de zeevisscberijen, de beerenVisser van llazerswoude, Reekers, A. van Bedem, W. van Bedem en Rooseboom2e. tot ver betering van de rivier de Berkel, de beeren A. Mackay, Van Pallandt, Goekoop, Wil link eu Van Kerkwijk3e. betredende het Bankoctrooi de beeren Be Beaufort, Van Houten, Sanders, Vau der Loeft' en Mees. Bij bet nu ter goedkeuring aan de Sta- ten-Genernal ingediende bandolstractaat tusschen Nederland en Spanje verbinden beide Staten zich tot behandeling van de wederzijdsclie onderdanen op den voet der meest begunstigde natie, ook in hunne overzeesche bezittingen, terwijl Nederland de verplichting aanneemt om geen hooger recht te heften van (le Spaansche wijnen, noch daarvan den alkohol te belasten als deze niet meer bedraagt dan 21 L. per HL., alsook van Malaga-rozijnen niet meer te heffen dan fl per 100 kilogram. RECHTSZAKEN. Beleediging van den minister Du Tour van Bellinchave. De rechtbank te Arasterdam deed beden ochtend uitspraak in de zaak van Pieter Cornelis de Ruyter, aangeklaagd wegens beleediging van den minister van Justitie. Zij nam aan, dat bet welkomstlied aan Domela Nieuweubuis door bekl. was ge schreven, uitgegeven en verspreiddat bet beroep van den verdediger op de niet- ontvankelijkheid van bet O. M. en deze vervolging niet opging, vermits de minis ter wel degelijk in de rechtmatige uit- oefeuing zijner functie was, toen bij bet koninklijk besluit teekende, 't welk den bekl. tot zijne beleediging aanleiding gaf, en eène klacht des ministers derhalve niet noodig was om bet O. M. 't recht te geven tot vervolging. De beleedigende be doeling der woorden, //die lage konings knecht"; aebtte de rechtbank duidelijk, ondanks de verzekering van den bekl., dat bij slechts eene algemeene kritiek op het beleid van den min. bad willen leveren, zoodat zij den bekl. schuldig verklaarde aan 't hem ten laste gelegde misdrijf en hem veroordeelde tot eene celstraf voor den tijd van vier maauden. Ach! dat is het moeilijke der zaak, hernam Bois- Rosé. Gij kunt ongetwijfeld zwemmen, Fabiaan? Zou ik zonder dat aan den onstuimigen loop van den Salto de Agua hebben kunnen ontsnappen? Dat ia waar! ik geloof dat de vrees mijn verstand benevelt! Welnu! het zal ons misschien niet onmogelijk zijn, een gat in het midden van dit eilandje te graven en ons door deze opening aan den stroom der rivier toe te vertrouwen. De nacht is thans duister genoeg opdat de Indianen, ons niet in de rivier ziende springen, ons een plaats laten bereiken ver genoeg vau hen verwijderd. Wacht, alvorens te beginnen, ga ik het eerst eens onderzoeken. Dit zeggende, rukte de Canadees niet zonder eenige moeite een der wilgenboomstammen los van het natuurlijk gevormd vlot, dat hun tot schuilplaats diende; het knoestige einde van dezen stam bootste vrij wel den vorm van een menschelijk hoofd na. De oude jager legde met de meeste voorzichtig heid het stuk hout op de oppervlakte der rivier en weldra dreef de zwarte massa zacht met den stroom mede. De drie vrienden volgden met angstige blikken gedurende eenige oogenblikken deszelfs stille vaart en eerst toen het in de duisternis verdwenen was, zeide de Canadees opnieuw: Gij ziet het, een voorzichtig zwemmer zou onbemerkt evenals die boom voorbijgaan. Geen enkele Indiaan heeft zich vervoerd. Dat is waar, zeide Pepe, maar wie verzekert ons, dat het oog der Apachen niet een man van een stuk hout weet te onderscheiden? En daarenboven is er onder ons een man die niet zwemmen kan. Wie dan? De Spanjaard wees met den vinger op de gekwetste, die, steeds slapende, op zijn lijdenshed zuchtte, even alsof zijn schutsengel hem waarschuwde dat er sprake was hem alleen aan zijne vijanden over te laten. Wat geeft dat? hernam Bois-Rosé met eenige aar zeling is het leven van dien man evenveel waard als dat van den laatsten afstammeling der Mediana's? Neen, gaf de Spanjaard ten antwoord, maar ik die straks de meening toegedaan was dien ongelukkige te verlaten, geloof dat zulks thans eene lafheid zoude zijn. Die man, voegd Fabiaan er bij, heeft misschien kinderen, die hun vader zouden beweenen evenals ik den mijne in dergelijk geval zou betreuren. Het zou een slechte daad zijn zij zou ons ongeluk aanbrengen, Bois-Rosé vervolgde de Spenjaard. De bijgeloovige teederheid van den Canadees, werd plot seling op deze woorden van zijn makker verontrust en hij bleef niet verder omtrent dit punt aandringenmaar hij hernam Welnu, Fabiaan! gij die een goed zwemmer zijt, volgt den weg, die ons geopend isPepe en ik zullen hier blijven om dezen man te beschermen en indien wij hier sterven, zal zulks zijn als slachtoffers van onzen plicht en met het blijde denkbeeld dat gij ten minste behouden zult ziju. Fabiaan schudde ontkennend het hoofd. Ik herhaal het u, zeide hij, ik begeer niet te leven zonder u beiden en ik blijf bij u. Maar wat dan te doen vroeg de Canadees droevig. Laat ons zoeken, antwoordde Fabiaan en Pepe te zamen. Het was ongelukkigerwijze een dier gevallen waarin alle menschelijke hulpmiddelen onmachtig zijnhet was een dier wanhopige toestanden waarin alleen een hoogere macht dan die van den mensch hulp kan aanbrengen. Onder den nevel die zich hoe langer hoe meer verdikte, werd de nacht duisterder, maar het onwankelbaar besluit om den gekwetste niet te verlaten, stelde tegenover de ontvluchting der drie jagers een onoverkomelijken hinderpaal. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2