werp, dat de nieuwe professor zicli gelcozen liad, wnsde waarde van epigraphiek. Benoemd tot hoofd eener christelijke school te Utrecht, A. Westendorp te Zaandam. Op 1 December waren aan de rijks universiteit te Utrecht 108 studenten voor de eerste maal ingeschreven. Bij het Donderdag te Utrecht ge houden examen ter verkrijging van de akte A. Engelsch (M. O.), was de uitslag als volgt Geëxamineerd 2 mann. cand.; geslaagd de lieer Clifford Henry Pownall, van Java, tijdelijk te 's Hage. 1 niet opgekomen. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-liage op 1 December. Staathuishoud kunde en statistiek: opgekomeu 2 candi- daten, 1 afgewezen. Toegelaten J. C. Gunst, van Yenloo. Schoonschrijvenopgekomen 1 candidaat. Toegelaten C. J. Timmermans, van Middelburg. Wiskunde K: geëxami neerd 30 Nov. en 1 Dec. 3 candidaten, 1 trok zich terug. Geslaagd de heer G. Mannoury, uit Amsterdam. Boekhouden: geëxamineerd 30 Nov. en 1 Dec. 3 can didaten. Geslaagd voor huisakte de heer G. Kehlenbriuk Jr., uit Botterdam. Bij het examen voor apothekers bediende to Breda, zijn op 30 November en 1 December geëxamineerd, 5 vrouw, candidaten; geslaagd (1e dames W. Leen- dertz te Amsterdam, Th. de Jong te Alk maar en J. Verwoert te Middelburg. WEEZEN- EN ARMENZORG. Prinses Bibesco, eene uitmuntende musi cienne, werd door dr. Mezger genezeu van eene verlamming in den arm, die haar belette de toonkunst te beoefenen. Uit dankbaarheid voor haar herstel gaf zij Zaterdagavond te Amsterdam een concert, waarvan de opbrengst zou worden gestort in de kas van //Liefdadigheid naar ver mogen". Zij ondervond daarbij den steun vau aanzienlijken en rijken en toegangs kaarten waren tegen koogen prijs verkrijg baar gesteld. Do opbrengst is dan ook schitterend geweest: f 7000. Het totaal bedrag der opbrengst van den te 'e Hage gehouden bazaar, voort spruitende uit den verkoop op 18 en 19 November, de opbrengst van de courant z/Pour la Charité" en de tentoonstelling van waaiers van mevrouw Van Brienen, bedraagt f 16.333.55. Daarvan is afgezonderd eon bedrag van f 3000 voor de christenen op de Sangi- en Talaoer-eilauden, zoodat voor het kin derziekenhuis te 's Hage eene som van f 13.333.55 ter beschikking overbleef. V1SSCHERIJ. Door de garnaleuvloot van Tessel zijn in de maand November 1627 manden gar- naleu gevangen voor de kokerijen. De prijs daarvoor uitbetaald bedroeg f 2 per m. De verzending der gekookte garnalen ge schiedde naar Huil, Londen en Parijs. N i e u w e (1 i e p, 1 December. Heden kwam van (1e groote visscherij binnen de sloep //Watergeus," schipper De Gast, met 2700 schelv. (waarvan 700 levende) en 15 levende kabelj., terwijl door 115 beu- gers 30 tot 200 schelv. en 2 tot 8 kabelj., en door 38 korders 26 tot 70 tongen, 2 tarbotten en 3 tot 25 mandjes kl. schol werden aangevoerdschelvis van de sloep gold ten afslag f 16, van de beugers f 31 a 40 het honderd, kabelj. f 2 a f 2.80, tong 50 c., tarbot f II per stuk en kl. schol f 2.45 a 3 per mandje. De aauvoer van Zuiderzee-bot was in de laatste dagen weinig belangrijk. Daar de kwaliteit daarenboven onvoldoende was, leverde de vangst weinig op. Ook de vangst van Zuiderzee-liaring viel niet mee, aan de bokkingrooke- rijen werden aangebracht 12,000 stuks of 60 tal, die werden afgezet voor f 4 per tal. BI N N li N I. A N I». Bij kon. besl. van 26 Nov. is agre- atie verleend der door het kapittel der Eidlerlijke Duitsche Orde Balye van Utrecht gedane admissie van A. Z. baron Van Becliteren Limpurg, tot ridder excep tant der orde, met vergunning tot het dragen van het kleine ordenskruis. Bij kon. besl. van 30 Nov. ziju benoemd mr. T. A. Hengst, te 's-Hertogenboseli, met ingang van 1 Dec. 1887, tot school- opz. in het arr. Osch; met ingang van 7 Dec. 1887, tot burgemeester van Wate ringen, G. P. Hoek, secretaris dier gemeente; met ingang van 21 Dec. 1887, tot bur gemeester van Nieuw-Pekela, K. Dik, secr. dier gemeente; met ingang van 22 Dec. 1887 tot burgemeester van Deurne en Liosel, P. A. van de Mortel. Bij beschikking van den min. van Waterstaat enz. van 1 Dec. 1887 is be paald dat, met ingang van 1 Jan. 1888, de opzichter van den waterstaat 4de kl. A. Maas zal dienst doen in het 11de district en do opzichter van den waterstaat 3de kl. L. ICuiler zal dienst doen in het 6de district. De min. van Financiën maakt bekend, dat in den loop der maand April van het jaar 1888 het in art. 2 van het koninkl. besl. van 7 Juni 1856 no. 80 (Bijv. Stbl. 1856 no. 152), bepaalde vergelijkend exa men zal worden gehouden voor de betrek king van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterlijk op den Isten Febr. e. k. het bij art. 4 van voormeld besluit bedoeld verzoekschrift indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevorderde stukken. De gewone audiënties van de minis ters van Marine en van Koloniën zullen op Vrijdag 2 Dec. 1887 niet plaats hebben. Opeubare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 7den Decemb. 1887, des voormiddags te 11 uren. Bave>istaande berichten zijn uil de St.-Ct.) Aan de Times wordt uit Brus sel gemeld, dat de Duitscbe Regee ring te Brussel eu te 's Graven - hage pogingen doet om België en Nederland te bewegen eene mili taire conventie te sluiten en voor 't geval een oorlog mocht uitbreken in overeenkomst met de triple-alli- antie te handelen. Naar aanleiding van de uit legging, door de regeering aan art. 1, lett. C, der nieuwe kieswet ge geven, volgens welke op kamers wonende personen die na 21 Maart verhuisd zijn, geen kiezer kunnen worden, worden te 's-Iiage pogingen in het werk gesteld om de in dat geval verkeerenden te vereenigen, ten einde gezamenlijk aan de met het opmaken der kiezerslijsten be laste autoriteiten plaatsing op die lijsten te verzoeken en verder maat regelen te beramen tot herstel van grieven. Bij de voorlezing van de nieuwe grondwet in ons rechts-college ging het toe zoo schrijft aan de A.rnh. Ct. een berichtgever ais in den spoortrein waarvan Jules Verne ver haalt m zijne reis roudom de wereld, toen daar een zendeling der Mor monen zijne leer verkondigde. Naar mate deze voortging, verminderden de toehoorders, en eindelijk was er niemand va i het publiek meer te genwoordig dan Passepartout. Die Passepartout was ik niet, maar de bode. Niet overal beeft de afkondi ging van de publicatie des Konings betreffende de grondwetsherziening op gelijke wijze plaats gehad. Iu sommige gemeenten geschiedde de aflezing door een ondergeschikt amb tenaar ter secretarie, op enkele an dere plaatsen zelfs door een gemeen te-bode. Ook waren niet overal Bur gemeester en Wethouders bij de- plechtigheid tegenwoordig, terwijl daarentegen weder in enkele andere gemeenten de burgemeester in vol ledig ambtsgewaad aan de plechtig heid luister bijzette. Te Deutickem was bij de af kondiging van de publicatie des Konings betreffende de grondwets herziening de burgemeester in vol-' ledig ambtsgewaad tegenwoordig terwijl ook nog deze bizonderkeid zich voordeed, dat de voor het raad huis samengekomen volksmenigte na de afkondiging de nationale lie deren aanhief. Omtrent de soirée welke de «Nederlandsche Club» te Londen zal geven ter verbroedering van Belgen en Hollanders, verneemt de N. R. Ctdat de eere-voorzitter, graaf Van Byiandt, den Belgischen gezant tot het plan heeft overge haald, en de heer James Labou- chère den Lord-poortermeeater, Po- lydoor de Keyser, er voor wint te veroveren. Ondanks drukke werk zaamheden van allerlei aard, heeft de Lordmayor beloofd, op den avond van den 10n December e. k. de lo kalen der Nederlandsche Vereeni- ging met ziju bezoek in groot pon tificaal te vereeren. De notabiliteiten der Belgische en der Hollandsche kolonie zullen hem daar, onder aanvoering der respec tieve gezanten, verwelkomen. Er zal Vlaamsck eu Hollandsch, in ééa woord, Nederduitsch worden gespro ken, eene taal, die de nieuwe Lord mayor, ondanks zijn laug verblijf in Engeland, nog goed spreekt. De Belgische en Hollandsche ge delegeerden ter suikerconferentie zul len tot de genoodigden behooren, en de heer Poortermee&ter zal eenig «gevolg» meebrengen. De Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Noord- Brabaut beeft besloten een adres aan de Regeeriüg te richten om wijziging vau de art. 95 en 106 der Gemeentewet, met dien verstande dat ontslag aan secretaris en ont vanger niet meer eigendunkelijk zal mogen worden gegeven door den gemeenteraad, maar dat daartoe vereischt wordt de goedkeuring van den Commissaris des Konings of van Gedeputeerde Staten. Bij de op Woensdag te Alk maar gehouden herstemming voor een lid der gemeenteraad tusschen de heeren Cl. Janseu en Witte wer den in het geheel 821 stemmen uit gebracht waarvan 462 op den heer Jansen en 354 op den heer Witte. Alzoo is de heer Cl. Jansen Cz. toi lid van den gemeenteraad gekozen. Bij de herstemming voor den gemeenteraad van Terschelling, tus schen de heeren P. Houtkooper en P. P. Cupido, is laatstgenoemde gekozen. De "bij de laatste stormen ge zonken baggerschouw in de Zuider zee op Pampus, nabij Muiderberg, waarop, zooals men weet, nog drie andere vaartuigen zijn gevaren en daardoor eveneens gezonken, is thans van rijkswege opgeruimd, zoodat de vaart aldaar weder vrij en onbe lemmerd is. De drie andere zijn reeds vroeger door de betrokken eigenaars gelicht en weggevoerd. Men schrijft ons uit Hilversum van 1 dezer: Eeu medelijdende menschenmassa verdrong zich heden morgen rondom eene vrouw, met twee kleine kinde ren op den arm, die half bewuste loos met bebloed gelaat op den openbaren weg ter neder lag. Die «stakkerd» zei de een; «Och, die arme hals» hernam een ander, «ze lijdt zeker aan toevallen.» «Ze zal flauw van deu honger zijn» sprak een derde, terwijl hij fluks een kren tenbolletje uit zijn woning haalde. «Ben jelui gek!» viel nummer vier uit, «dat mensch is smoordronken» en nummer vier had'fc bij het rechte eind. Het duurde toen niet lang of een dienaar onzer politie maakte aanstalten de vrouw naar het bu reau te vervoeren, doch het mensch scheen daarop minder gesteld en verzette zich met kracht tegen de pogingen van den diender. Einde lijk werd ze met behulp van ande ren op eeu kar geladen en onder esu grooten toeloop naar haar be stemming vervoerd. De twee stum pers van kinderen werden zoolang in eene slaapstede verzorgd. Uit Vlaardingen wordt aan de N. R. Ct. gemeld Wat gevreesd werd, mag nu wel als zeker worden aangenomen, nl. dat het loggerschip Haringvliet met zijne geheeie bemanning is vergaan. Minstens zeven vrouwen, zoo van hier als elders, betreuren bet ver lies van hare echtgeuooten en heb ben de zorg voor 10 jeugdige kin deren terwijl het grootste en be- hoeftigste gezin eerlang nog met een vermeerderd zal worden. Gelukkig dat het visschers weduwen- en wee- zenfonds dadelijk de behulpzame hand kan bieden, om eenigszins in de behoeften te voorzien. Het gezelschap negers en ne gerinnen dat twee maanden lang te Parijs heeft vertoefd, is te Rot terdam aangekomen, en zal te be ginnen met aanstaanden Zondag eene week te zien zijn in de koffie kamer van den ouden schouwburg op den Coolsingel. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand November jl* 46 m.M., tegen 32.5 m.M. over dezelfde maand van 1886. Drie jagers hebben den land bouwers in deu Wilhelmina-polder (Zeeland) eene dienst uewezen door in drie dagen 292 hazen op te ruimen. Gedeputeerde Staten van Drente hebben aan den Raad van Meppel de gemeentebegrooting teruggezonden, met verzoek haar te verbeteren omdat voor teruggaaf van te veel genoten rijks-subsidie voor het ou derwijs, Yj cent te weinig was uitge trokken. Aan dit «gewichtig» verzoek werd door den Raad voldaan. Ook te Veendam heeft zich een comité gevormd ter oprichting van een standbeeld van Jan Pieterszoon Koen. Sedert Donderdagmiddag wordt te De Rijp vermist de heer B. C., gehuwd en vader van drie kinde ren, waarvan 2 min of meer onge lukkig zijn. Meu vermoedt dat hem eeu ongeluk is overkomen. Al het zoeken is tot nu toe vruchteloos geweest. Donderdagochtend had eene vrouw wonende in de Koningstraat te 's-Hage, de onvoorzichtigheid haar kachel met petroleum aan te maken. Op eens sloeg de vlam naar buiten, zoodat de vrouw brandwon den in het aangezicht bekwam. Men moest geneeskundige hulp inroepen. Het kind, dat onlangs in het Achterom te 's Hage hevige brand wonden bek wam is Donderdag mor gen aan die wonden bezweken. Dinsdagavond is een der snel treinen, die de gemeente Zevenber gen in de richting naar Holland passeerde, aan een groot gevaar ont- sDapt. Op den overweg van de Sta tionstraat te Zevenbergen, juist toen de trein kwam aanrijden, bevond zich een mallejan met boomen ge laden, die niet spoedig genoeg ver wijderd kon worden. Door het onveiligheidsignaal en door bet toeroepon aau den machinist gelukte het dezen intijds den trein te doen stoppen. Den 29sten November vertrok met de Noorderzon uit Almeloo de 22-jarige Evert v. O. bakker aldaar eu den volgenden dag 30 November werd hij door de rechtbank failliet verklaard. Het bleek al spoedig dat het grootste gedeelte van zijnen in boedel aan het adres van A. K. te Kampen was geladen in het op 30 November naar Zwolle vertrokken marktschip. De gefailleerde werd daarop door de politie te Kampen gegrepen en van daar naar Almeloo gebracht, terwijl de Zwolsche po litie bij aankomst van bet markt schip beden de hand legde op den verduisterden boedel. - Tusschen Tilburg en Ooster- wijk zijn Zondagnacht straatkeien op de rails gelegd. Door de sneeuw ruimers van de locomotief zijn onge lukken gelukkig' voorkomen. De postbode Paans te Maas tricht, beschuldigd van verduistering van gelden, aan de posterij toebe- hoorende, en dientengevolge voort vluchtig, heeft zich vrijwillig bij de justitie aangemeld. Zekere Anton K., uitNüther- den, een pruisiscb grensdorp, reed Dinsdag middag met eene ledige kar naar Nijmegen. De ambtenaren der bela3tiDg betwijfelden of die wel ledig was. Zij zochten en von den in de holle boomen van de kar onder een ijzeren band eene stop, die verwijderd werd, en eene ope ning veroorzaakte waaruit 60 liter spiritus te voorschijn kwamen. On der geleide der ambtenaren zette K. du de reis naar Nijmsgen voort om zich voor de justitie te gaan verantwoorden over deze ontduiking vau 's lands rechten. In den theepot van een huis gezin te Noordgouwe bestaande uit man en vrouw, werd eene hoeveel heid muizentarwe ontdekt. Of hier aan eene poging tot moedwillige vergiftiging moet worden gedacht, zal wellicht later blijken. Er is geluk kig niets van de thee gebruikt; bij tijds werd de muizentarwe ontdekt. De politie heeft trekpot met inhoud in beslag genomen. In het gehucht Kerkenbosch is de nachtwacht uitbesteed voor de geringe som van f 26Yg. de titu laris moet daarvoor loopen van '3 avonds 10 tot 's morgens 5 uren, vau 15 Nov. tot 15 Maart. WETGEVENDE MACHT, In de zitting der Tweede Kamer van Donderdag ziju aangenomen de 14 ont werpen tot naturalisatie van ds. M. W. C. Weber en 13 anderen. Bij eene aanvulling van de Invoerings wet van het Strafwetboek werden eenige wetten gewijzigd, die verwezen naar het nieuwe Wetb. van Strafvordering en ook teruggekomen op de bepaling dat ambte naren vau den burgerlijken stand wegens overtredingen moeten terechtstaan voor deu strafrechter.Ofschoon de hoerenBeelaerts en van der Kaay het ontwerp bestre den, wist de minister van Justitie, gesteund door deu heer de Ranitz, zoo duidelijk aan te toonen, <lat het billijk en rechtvaardig was, dat ambtenaren van den Burg. Stand, evengoed als griffiers en no tarissen voor den burgerlijken rechter ver schijnen, dat dit stelsel met 38 tegen 20 stemmen werd aangenomen en daarna het geheeie ontwerp met 49 tegen 0. Nadat aangenomen waren ontwerpen tot wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbe- grootiug voor 1886, idem van Hoofdstuk II, een wijzigiug der begrooting van't Do meinfonds voor 1886 en de begrooting schrikt door het denkbeeld van op de jaehtgronden in het rijk der Geesten te ontwaken dragende op hun voorhoofd de schandvlek die den krijger die door den slaap is over wonnen, met zich draagt, verdubbelden de schildwachten hunne waakzaamheid. Er zijn weinig nachtelijke geruchten, die aan bet scherpe gehoor der Indianen kunnen ontsnappen, evenals er weinig voorwerpen zijn, die zich aan hunne doordringende blikken kunnen onttrekken; maar bij deze gelegenheid ontnam de mist aan de lucht hare klankgevende eigenschap, terwijl bij terzelfder tijd de voorwerpen voor bun oog verborg. Eene voortdurende oplettendheid alleen kon dus in deze helpen. Met gesloten oogen, gespitste ooren en rechtop staande om de verstijving te verdrijven, die de doodsche stilte der natuur op hen deed drukken, hielden de Indiaansche krijgers zich onbeweeglijk Daast hunne vurenvan tijd tot tijd alleen wierpen zij er em boomtak op om het helder te doen branden en hernamen dan aanstonds weder hunne stille en opmerkzame hondiDg. Er verliep alzoo vrij geruime tijd gedurende welken zoo wel op de oevers als op het eilandje het eenige geluid dat zich deed hooren was het zwakke gerucht van een verwij derden waterval der rivier en het gemurmel vau het water jusschen de waterplanten. Op den linkeroever bevond zich bet Indiaansche opper hoofd. De nachtelijke koelte verergerde zijoe wonden en wakkerde zoodoende zijn haat aan. Het schijnsel vau bet bij den boom, waartegen hij leunde, ontstoken vuur, be scheen de door het bloed dat hij verloren bad, verbleekte trekken van zijn gelaat. Ziju met afschuwelijke verwen en door de smart, die hij zich niet verwaardigde te toonen. sa mengetrokken gezicht, zijne flikkerende en wreede oogen deden hem op een dier bloeddorstige afgoden uit de tijden der Barbaren gelijken. Langzamerhand echter en ondanks de macht, die een Indiaau op zijne zintuigen weet uit te oefenen, vielen zijne van slaap zware oogleden dicht en eene bijna onverwinne- lijke slaperigheid maakte zich van hem meester. Na verloop van eenige minuten werd zijn slaap zoo vast, dat hij niet hoorde hoe de droge takken kraakten onder de voetstappen van een Indiaan van zijn stam, die naar hem toekwam. Onbeweeglijk en recht als een bamboesstengel, wachtte een bode der Apachen, met bloed bedekt, met opgeblazen neusgaten en hijgende borst op twee passen afstand van den slap enden Iodiaau totdat het gevreesde opperhoofd, voor wieu hij zich vertoonde, de oogen zoude openen en hem ondervragen. Toen de boodschapper evenwel zag dat het hoofd des aanvoerders langzamerhand op zijne borst neeg, besloot hij van zijne tegenwoordigheid kennis te geven. Met holle stem deed hij deze woorden hooren Wanneer de Zwarte Vogel de oogen zal openen, zal hij uit mijn mond eene boodschap hooren, die den slaap verre van hem zal drijven. De Indiaan deed op het geluid der stem, die zijne ooren trof, de oogen open en ééne poging van zijn wil verdreef eensklaps den slaap waarvoor hij bezweken was. Beschaamd dat een opperhoofd gelijk een weinig roemrijk krijger, sla pende was verrast geworden, meende de Indiaan zich daar omtrent te moeten verontschuldigen. De Zwarte Vogel heeft veel bloed verloren; hij heeft zooveel verloren dat de zon het niet kan opdrogen en zijn lichaam is zwakker dan zijn wil. De mensch is zoo, gaf de bode ten antwoord. De Zwarte Vogel hernam: Gij hebt mij ongetwijfeld eene belangrijke boodschap mede te deelen, daar de Tijgerkat den vlugsten zijner loo- pers heeft uitgekozen om mij dezelve over te brengen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2