NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 6 December 1887. No. 1357. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A i) S IV E (I S. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dngelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. vail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. I. I)AUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 December. De burgemeester van Haarlem noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij zijn aan- geslagenen in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar (d. i. over het dienstjaar 1886 1887) in de personeele belasting tot een bedrag, bedoeld in art. 7 eerste zinsnede der kieswet, of in het laatstverloopen dienstjaar (d. i. over het dienstjaar 1887) in de grond belasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van minstens f 10, daar van door overlegging der voor vol daan qeteekende aanslagbiljetten vóór den 213tcn December e. k. te doen blijken. De man wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouwde vader dien zijner minder jarige kinderen wegens de goederen waarvan hij het vruchtgenot heeft. (Art. 7 der kieswet, gewijzigd bij art. VII vau de additioneele arti kelen der Grondwet.) Tevens noodigt hij de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, die meenen op de gronden, hierna on der a. en b. gemeld, aanspraak te kunnen maken om geplaatst te kun nen worden op de kiezerslijsten daarvan mede vóór den 21steu December e. k. aangifte te doen door invulling van daartoe ter Ge meente Secretarie kosteloos verkrijg bare modellen: adie als mede-eigenaar in de grondbelasting is aangeslagen we gens onverdeelde onroerende goede ren, wiens naam niet bij den aan slag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt; b. die als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen van den inwon enden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of af gezonderd gedeelte van een woon huis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereiechte bedrag, gedurende negen maanden, vooraf gaande aan den 21steQ December e. k., een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de perso neele belasting geschiedt, maar waar van de jaarlijksche huurwaarde on- gesloffeerd, in verhouding tot de be lastbare huurwaarde van het woon huis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het in art. 1 onder a. der kieswet bedoelde be drag van den vollen aanslag bereikt (art. 1 der kieswet, gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen der Grondwet). De werkende leden van de zang- vereeniging «Crescendo» hebben den heer N. H. Andriessen, hun direc teur, een fraai geschenk aangebo den, als stoffelijk blijk van erken telijkheid en waardeering zijner ta lentvolle leiding, die onlangs ook te Utrecht zoo schitterend gebleken is. Door den president, den heer H. Savry, werd hem dit geschenk met een hartelijke toespraak overhandigd. Bij het aanvaarden van dit hul deblijk sprak de heer Andriessen zijne beste wenschen voor den bloei der vereenigng uit en verzekerde dat hij steeds zijne beste krachten zon wijden aan de vereeniging «Cres cendo», die hem dierbaar was. De toewijding der leden, voegde de heer Andriessen er bij, doet in de toe komst voor de vereeniging de beste verwachting koesteren. Het applaus vol geestdrift van de leden, na deze toespraak, was een voldoend bewijs van de goede verstandhouding tueschen directeur en leden. Deze omstandigheid kan niet anders dan ten goede komen van den bloei dezer vereeniging, die op het gebied van mannenzang reeds zoo dikwijls den eerepalm verwierf en zoo veel heeft bijgedragen tot het muzikaal genot van hare wer kende, zoowel als van hare kunst lievende leden. LETTEREN EN KUNST. Op de schilderijen-tentoonstelling in Arti et Amicitiae" zijn door de Vereeni ging tot bevordering ran beeldende kunst ten behoeve der verloting aangekocht //Velddienst", door H. W. Koekkoek, f 250; z/Aan lager wal," door N. Riegen, f 500 //Heide bij Hilversum," door J. C. Vogel, f 375 //Aan de vaart," door Jan Vrolijk, f 250; //Onschuldig bezig," door N. van der Waay, f 500. Hiermede beloopt het gezamenlijk bedrag der door de Vereeni ging aan schilderijen bestede gelden f 6500. Het totaal der aankoopen van particuliere zijde bedraagt thans f 18,225. Door den heer M. E. Tielenius Kruyt- hoff te Tiel, is aan's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam ten geschenke aangeboden een portret in pastel, geteekeud door B. Vaillaut, in 1580. Aan den schenker is de dank der re geering betuigd. De heer Julius Röntgen, de directeur van //Toonkunst" te Amsterdam, is be noemd tot ridder van de Kroon van Ru- menië. Bij den heer H. G. Bom te Amsterdam wordt op 12 Dec. en volgende dagen ver kocht de verzameling teekeningeu, gravu res en etsen, lithographieën, en photogra- phieën, wapenen en andere curiositeiten uit Oost-Indië, van den heer J. H. J. Hoek, gewezen advocaat te Batavia. Bij den uitgever David Douglas te Londen, zal dezer dagen het licht zien een werk, gewijd aan de hedendaagsche Eran- sche en Nederlandsche kunst. Het is de catalogus der Eranscke en Hollandsche schilderijen, verleden jaar te Ediuburg tentoongesteld, maar met buitengewone zorg bewerkt, en uitmuntende door papier, druk en //stoflage". Vele houtsneden ver sieren den tekst des lieeren W. E. Henley, bestaande uit een artikel, gewijd aan de romantiek in de schilderschool en aan korte levenschetsen der vertegenwoordigde meesters. Van dezen zullen ook eenige groote photo typ ieën worden ingelascht, met name van Diaz, Corot, Bosboom, lsraëls, enz. De beroemde acteur Ernesto Rossi is door den min. van Onderwijs in Italië benoemd tot inspecteur van de school voor declamatie te Florence, de eenige inrich ting van dien aard, welke zich in Italië bevindt. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft be noemd tot adjudantvan den inspec teur der cavalerie, de ritmeester R. E. C. baron Bentinck, van het 3e regiment hu zaren, die in verbaud daarmede, onder eervolle ontheffiug uit zijne betrekking van regiments-adjudant, in zijnen rang is over geplaatst bij den staf der cavalerie; bij het korps, den ritmeester C. M. Sprenger, van het 3e reg. huzaren, alsmede de le luits. A.. L. de Wolff, van het 4e reg. inf., en II. B. Moll, van het le regiment vest.- artillerie; b. non-activiteit verleend: op hunne aanvrage in afwachting van nadere be schikking, aan den kapt. E. van Thiel, administrateur, van het militair hospitaal te Amsterdam, en aan den le luit. M. C. B. de Groot, van het reg. grenadiers en jagers; c. in actieven dienst hersteldbij liet 3e reg. inf., den 2 e luie. W. Swart, en bij het korps rijdende artillerie, den le luit. A. M. A. Van den Wall Bake; d. overgeplaatst, in rang en betrekking, naar Amsterdam, den kapt. W. E. A. Schoevers. administrateur van het militair hospitaal te Bredain zijnen rang bij het 4e reg. vest.-artillerie, den le luitenant G. R. D. Van Doesburg, van het le reg. vest.-artillerie, die tevens is aangewezen tot luit. voor het materieel bij het korps, met bestemming voor den dienst bij de magazijnen der artillerie te Woerden; e. eervol onthevenop hun verzoek uit de betrekking van adjudant bij het korps, den le luit. O. Hemmes, van het 6e reg. inf., die tevens in zijnen rang is over geplaatst bij het 4e reg. en J. N. A. baron van Wassenaar van St. Pancras, van het le reg. vesting-artillerieuit de functiën van off. voor speciale diensten, den le luitenant K. D. Puut, van het korps rijdende artillerie f. weder bij het leger h. 1.1. ingedeeld bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, den off. van gezondheid 2e kl. J. T. Noordijk, gedetacheerd geweest bij de landmacht in West-Indië; resp. bij het 5e en 6e reg. inf., de eerste luitenants W. S. N. van Bockem 'Maas en J. H. Arendsen Hein, gedetacheerd geweest eerstgenoemde bij het leger inNedörl.-Indië, laatstgemelde bij de landmacht in West- In die: Ten slotte heeft de minister openlijk zijne tevredenheid betuigd aan den kapt. van het 3e reg. vest.-artilerie J. J. van Dam, wegens de door hem, gedurende een tijdvak van ruim negen jaren bij de artil lerie-schietschool en bij de commissie van proefneming, bewezen diensten. De min. van Oorlog heeft bepaald, dat alle manschappen, behoorende tot hot wapen der veldart., met eene revolver zullen wor den bewapend. Men meldt aan de //Amst." Gedurende het winterseizoen zullen geen militairen beneden den rang van officier, dan op uitsluitend verlangen, op pensioen worden gesteld. Te Amsterdam zal een ondersteunings fonds gesticht worden ten behoeve van onderofficieren en manschappen der zee macht, wellicht ook van het Indisch leger. Een voorloopig bestuur is benoemd, het welk wordt bijgestaan door de heeren Bruck, kapt.-luit. ter zee, en Yerheij, ka pitein der mariniers, als adviseurs. Een vrij groot aantal militairen der zeemacht zijn als lid toegetreden. De garnizoensverwisseling van het 3e regiment huzaren uit 's-Hage met het 2e regiment uit Yenloo, waarvan onlangs sprake was, zal, naar de N. R. Ct. ver neemt, niet plaats hebben. Naar men verneemt, zal de tegenwoor dige inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, de heer I. D. Sachse, met 1 Jan. a. s. worden vervangen door den dirigeereuden offic. van gezondheid le kl. dr. F. J. van Leent. De état-major aan boord van Zr. Ms. scliroefstoomschip le kl. «Yan Galen", onder commando van den kapitein ter zee J. Loots, bestaat uit: den luit. ter zee le kl. P. D. N. Frankamp als le officier, de luitenants ter zee 2e kl. H. G. J. N. Fundter de Bauclène, M. W. L. Olivier, jhr. H. L. Wichers en W. J. G. Umb- grove; de adelborsten le kl. C. M. van Rkijn, W. Gaade, S. van Lennep, W. B. K. Boom, E. baron van Heerdt tot Evers- berg, E. Maes, J. G. W. I. Eilerts de Haan, T. C. Schaalje, W. C. B. Wintgens, J. H. Junius, H. II. Delcourt van Krim pen, N. J'. Loke, C. F. Pabst en R. F. van Brakel Schimmel; den officier van gez. 2e kl. N. E. Sissingh; den officier van administratie le kl. N. W. Lassonder en den adj.-administrateur O.J. Grullemans, Z. Ms. scliroefstoomschip le. klasse //Tromp", onder commando van den kapi tein ter zee C. E. [Uilenbeek, is Vrijdag te Nieuwediep gekomen van Oost-Iiulië, via Kaap de Goede Hoop en Falmouth. De kapt. A. B. C. baron van Hemert tot Diugshof van het 4e reg. vesfc.-nrtill. te Den Helder, heeft detacheering naar O.-I. aangevraagd. De kapit. der inf. F. A. Thomése wordt overgeplaatst van Amsterdam naar 's Hage, om te worden toegevoegd aan den hoofdintendant. De le luiten. N. D. de Ridder, op zijn verzoek van het 8e bij het 4e reg. inf. overgeplaatst, is aldaar ingedeeld bij de le comp., 5e reg. inf. te Gouda. De luitenant ter zee le klasse jhr. J. A. G. Van der Staal, gedetacheerd te Willemsoord bij den torpedodienst, wordt met den 6deu dezer op non-activiteit gesteld. De 2e luit. der administratie van het O. I. leger W. E. J. Bedding zal den 18n Febr. per stoomschip //Prins Frederik" zijne bestemming volgen. De officier-machinist der 2de klasse A. Bruch, geplaatst bij het marine-torpe dowezen te Willemsoord, wordt met den 16n dezer overgeplaatst naar de directie der marine te Amsterdam. ONDERWIJS. Bij koninklijk besluit is aan L. A. Bastian, geboren te Lutry in Zwitserland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande, mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe. De heer C. van Buijsen, leeraar aan de kon. militaire academie te Breda, heeft de benoeming tot leeraar in de wiskunde en cosmographie aan de kon. II. B. S. te Apeldoorn aangenomen. De geneeskundige staatscommissie te Groningen verleende in hare zittingen van Vrijdag het diploma van arts aan den heer B. Brongers, Ezn., doctorandus. Het tweede natuurkundig examen werd FBUILLETO KT. 98) XXX.Ve HOOFDSTUK. De zwarte yooel. Het zij zoo, zeide de Indiaan op een toon zooveel te ernstiger naarmate deze behendige vleierij zijn trots meer streelde, maar een bode heeft na een strijd, gevolgd door een langen tocht, rust noodig. Gedurende dien tijd zal ik naar het verhaal luisteren van het gevecht, waarin de Tijgerkat het leven verloren heeft. De bode zette zich naast het vuur neder met gekruiste beenen, een elleboog op de knie en het hoofd in het holle der hand. Na eenige minuten stilte en rust, gedurende welke het hevig kloppen van zijn hart verminderde, begon de Indiaan een omstandig verhaal te doen van den aanval op het kamp der blanken. Hij vergat geen enkel feit, dat den haat van den Zwarten Vogel voor de Mexikanen kon aan wakkeren. Toen dit verhaal geëindigd was, strekte de bode zich bij het vuur uit en sliep in of scheen ten minste in te slapen. Maar de onstuimige hartstochten, die in het hart van den Zwarten Vogel kookten, de eerzucht aan den eenen, de dorst naar wraak aan den anderen kant, hielden hem dit maal wakker, zonder dat hij eenige poging behoefde te doen om zijn slaap te overwinnen. De oever waarop de Zwarte Vogel gelegerd was, was even kalm als het in den nevel verborgen eilandje. Na verloop van een uur ongeveer richtte de bode zich ter halverwege van zijn legerstede op, zijn mantel van bison- vel verwijderende, die hij ter beschutting tegen den mist over zijn hoofd had getrokken, en bemerkte den Zwarten Vogel on beweeglijk indezelfde honding en met geopende oogen. De stilte van den nacht heeft tot mijne ooreu ge sproken, zeide hij, en ik heb gedacht dat een vermaard opperhoofd gelijk de Zwarte Vogel bij het opgaan der zon zijne vijanden in zijne macht moet hebben en hun doods- lied hooren. Mijne krijgers kunnen niet op de wateren loopen ge lijk op het oorlogspad, antwoordde de aanvoerder, de man nen van het Noorden gelijken niet op die van het Zuiden, in wier handen de karabijnen slechts holle rietstengels zijn. Het bloed dat de Zwarte Vogel verloren heeft, heeft zijn verstand beneveld en zijne oogen verduisterd. Indien hij het mij wil toestaan, zal ik voor hem handelen en morgen zal zijne wraak volkomen zijn. Het zij zoo, hernam de aanvoerder, van welken kant de wraak ook kome, zij zal een aangename gast aan mijn haard wezen. Goed, ik zal weldra de drie jagers en dengene, waar van zij de scalp niet hebben kunnen redden, hier brengen. Dit zeggende, stond de bode op en was weldra voor de oogen van den Zwarten Vogel in de richting van het eilandje in den nevel verdwenen. Daar ten minste waren edelmoediger hartstochten in het spel. Terwijl de indrukwekkende stilte des nachts de geheele omringende natuur bedekte, vlood de slaap ook uit de oogen der drie jagers. Er zijn in het leven vreeselijke oogenblikken, waarin den moedigsten menschen het hart kan ontbreken; dit was zeker wel in de tegenwoordige omstandigheden. Behalve dat het gevaar vreeselijk en onvermijdelijk was, bood zich zelfs als laatste troost de kans niet aan om zijn leven zoo duur mo gelijk te verkoopen. Omsingeld door vijanden, door de boomen langs den oever voor hunne schoten beveiligd, konden de drie jagers hun woede zelfs niet meer aanwakkeren door even als den vorigen dag er eenigen onder hunne kogels te doen neervallen. Daar- euboven kenden Bois Rosé en de Spanjaard maar al te goed de onverzoenlijke stijfhoofdigheid der Indianen om te hopen dat de Zwarte Vogel, eene langere insluiting moede, aan zijne krijgers zou toestaan om hunne aanvallen te beant woorden en hen onder een moorddadig geweervuur te doen bezwijken. Die dood van soldaten op bet slagveld zou te zacht voor den baat van bet opperhoofd der Apachen geschenen hebben. Hij wilde zijne vijanden levend in handen hebben, ziel en lichaam verzwakt door den honger. Onder de indruk dier droevige gedachten, spraken de drie jagers niet meer, maar zij onderwierpen zich liever aan hun lot, dan een ogenblik de gedachte te hebbenden ongelukkigen gekwetste te verlaten door te beproeven een

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1