met goed gevolg afgelegd door den heer Ph. J. Drukker. Indien aan de industrieschool, afd. van de Maatschappij van den werkenden stand te Amsterdam, de aan de regeering gevraagde subsidie niet wordt verleend, zal deze school, die tijdens haar 24-jarig bestaan zoo menig vakman vormde, waar schijnlijk 80 Juni a. s. worden opgeheven. Aan het «U. D." wordt uit Yianen ge meld, dd. 1 l)ec.: De kerkelijke gemeente van Hagenstein heeft op raad van haren predikant ds. Pop, heden den leerlingen der openbare school aldanr den toegang tot de school, die ge deeltelijk over kerkegroud loopt, onmogelijk gemaakt. De predikant zelf hielp ijverig mede in het aanbrengen van versperringen heden is dan ook aan de leerlingen voor onbe- paalden tijd vacantie verleend. Bij den min der gunstigen toestand der kerkekas schij nen kerkvoogden en predikant het gemeen tebestuur te willen dwingen, grond van hen aan te koopen; waartoe dit laatste zich niet verplicht rekent. Proces-verbaal schijnt van een en ander opgemaakt. Vrijdag promoveerde aan 's Rijks uni versiteit te Utrecht, tot doctor in de ge neeskunde, de heer Jan Meijers (geb. te Holten), met proefschrift, get.: ;/Eenige beschouwingen betreffende ontsmettings ovens. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's HageNederlaudsche taal eu letter kunde: opgekomen 2 candidaten, afgewe zen; staatsinrichting: toegelaten jhr. S. van Citters; geschiedenis, opgekomen 2 candidaten, afgewezen; wiskunde K, ge ëxamineerd 2 en 8 Dec. 2 candidaten, ge slaagd de heer F. J. Cherpion, uit Rot terdam; boekhouden: geëxamineerd 2 en 3 Dec. 4 candidaten, afgewezen. Te Breda zijn op 2 en 3 dezer bij het examen voor apothekers-bediende geëxa mineerd 4 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd de dames M. G. G. van Ketel te Avenhorn en S. L. A. Legué te Rotterdam. Te Kampen werden Vrijdag geëxam. 8 mann. candidaten voor apothekersbed.; afgewezen 1. Toegelaten de heeren A. J. P. Limbeek, van Nijmegen, en H. L. Slaijter, van Groningen. VISSCHERIJ. Enk huize li, 2 December. Gedu rende de afgeloopen week liet de visscherij veel te wenschen over. In het geheel werd aangebracht pl. m. 100 stuks haring en 2000 pond kl. schol. Aan den afslag bracht de schol op van f5 tot f 5,50 per 50 kilo. Nieuwediep, 3 Dec. Vijf en tachtig beugers brachten heden 30 tot 200 schelv. en 3 tot 10 kabelj. ter afslag, terwijl door 34 korders 18 tot 56 tongen, 5 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 4 mandjes schar werden aangevoerd; schelv. gold f25 a 19,50 met honderd, kabeljauw fl,80 a 1,65, tong 60 cent per stuk, kl. schol f2,45 a 2,80 per mandje en schar 65 cent per mand. De Belgische sloep z,La Belgique", van de groote visscherij binnengekomen met 330 tongen, 1 tarbot en een partijtje schelv. en rog, besomde hiervoor f 200. Lemmer, 3 December. Zeer slecht gaat het in de laatste vier dageu met de visscherij naar haring op de Zuiderzee: van 29 Nov. tot en met heden bedroeg de aanvoer aan de bokkingrookerijen al hier nog geen 2000 stuks of 10 tal; de prijs liep daardoor hooger en werd door de rookers afgenomen voor f 4.50 per 200 stuks of tal. Pernis, 4 December. Volgens ont vangen telegram is te IJmuiden binnen, de alhier tehuis behoorende sloep //Jacoba Maria", stuurman M. Noordzij, met 3200 schel visschen. LAND- EN TUINBOUW. Verleden jaar werd door deafdeeling Enkhuizen en omstreken der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, te Enkhui zen een cursus geopend voor onderwijs in tuinbouw en plantkunde. Gedurende dien cursus werden tien leerlingen in de gele genheid gesteld eenige kennis op te doen van de planten en hare eigenaardigheden, en een gedeelte van dat tiental maakte zulke goede vorderingen, dat voor heu de behoefte ontstond, nu ook onderwijs te ont vangen in tuinbouw, teneinde zich ook in de praktijk van het vak meer te kunnen be kwamen. Men slaagde er in, eenen leeraar te vinden, en sedert October wordt nu geregeld elke week onderwijs gegeven aan de laagste klasse in plantkunde en aan de lioogere klasse in tuinbouw. Uit Aalsmeer wordt gemeld: Gedu rende het voor- en het najaar ligt hier steeds een groot deel van het zoogenaamde teelland ongebruikt. Reeds meermalen is de aandacht der eigenaars en gebruikers er op gevestigd, dat zij veel meer van hun land zouden trekken, als zij, behalve aard beien, boonen en augurken, ook groenten verbouwden. Mocht een enkele daartoe overgegaan zijn, tot nu toe heeft het aan samenwerking ontbroken. In eene dezer dagen gehouden vergade ring van de land- en tuinbouw-vereeni- ging was de groenteuleelt aan de orde gesteld. De uitslag is geweest dat een aantal kweekers hebben besloten in het volgende voorjaar met het telen van groen ten eenen aanvang te maken. Amsterdam zal natuurlijk de groote afnemer moeten zijn. Het plan bestaat dagelijks met een zoogenaamd Rijuschip de groenteu te ver zenden. Men verwacht dat de zaak, als men maar eens begonnen is, wel alge meen ingang zal vinden, want, naar het oordeel van deskundigen, zijn er onder de gewoue groenten geene, die hier niet welig groeien. Het bestuur der land- en tuinbouwver- eeniging zal, om de deelneming meer al gemeen te maken, kosteloos eene hand leiding voor het kweeken van groenten verspreiden. Hl N i\ 151\ L A N i). De minister van Waterstaat enz. heeft 1°. bepaald dat het goedkeuringsmerk ge durende het jaar 1886 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter T in den gewonen druk vorm, schuin gesteld; bij den ijk van gas meters de koninklijke kroon; 2°. ter algemeene keunis gebracht, dat het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, volgens de ministerieele beschikking van 12 Januari 1873 no. 174 en 22 November 1878 no. 47 (afdeeling handel eu nijverheid) voor elk der nagenoemde kantoren bestaat uit het cijfer achter den naam van elk kantoor uitgedrukt; 's-Hertogeubosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's G-ra- venhage 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dor drecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Hoorn 11, Middelburg 12, Utrecht 14, Leeuwar den 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Bovenstaande berichten sijn uit de St.-Ct.J Door den minister van Waterstaat is aan de Commissarissen des Konings in de provinciën eeue circulaire gezonden, inhoudende, dat het de bedoeling der re- geering is om, indien de vertegenwoordi ging de daarvoor op de begrooting van zijn departement aangevraagde gelden mocht toestaan, eene opneming van fabrieken en werkplaatsen te doen geschieden, ten einde de eventueele hervatting te vergemakke lijken van het parlementair onderzoek naar de werking der wet van 19 Sept. 1874 (//Staatsblad" no. 130), onlangs door het rapport der Commissie a d h o c voorloopig ten einde gebracht. In dat geval zal in den aanvang van 1888 aan één of meer deskundigen eene opdracht worden gedaan, om een zoo groot mogelijk getal fabrieken en werkplaatsen te bezoeken eu een statistiek samen te stellen als die, weiketen aanzien van de provinciën Limburg en Tilburg is op gemaakt en in de bijlagen T en U van het aangehaalde rapport is te vinden. Op dat deze deskundigen binnen een niet te lang tijdsverloop met die taak gereed ko men, is het volgens den minister noodig, dat hun een overzicht teil dienste staat van de bestaande fabrieken en werkplaat sen, zoomede van het getal eu den leeftijd der aldaar in het werk gestelde personen, waardoor het hun gemakkelijker zal vallen, zich aanvankelijk een oordeel te vormen, waar hun bezoek het meest aan het doel zou beantwoorden. De opgaven wegens iedere gemeente zag de minister gaarne bijeengebracht op een bij de circulaire gevoegd formulier, door de gemeentebe sturen in te vullen en voor 15 Febr. 1888 aan de Commissarissen des Konings inge vuld in te zenden. De Engelsche gezant bij ons hof, sir Stuart, zal waarschijnlijk binnenkort aftreden en vervangen worden door Sir Edmond J. Monson, gezant van Groot-Britannië en Ier land te Kopenhagen. De Eerste Kamer is bijeenge roepen tegen Maandag 19 dezer, te 8 uur 's avonds. In een onzer laatste nummers is, onder de officieeie berichten, gemeld, dat een koninklijk besluit in het Staatsblad is verschenen, «tot uitvoering van het vijfde eu zevende lid van art. 7 en van het laatste lid van art. 11 der kieswet». Aan gezien dit besluit betrekking heeft op de wijze, waarop tot het erlan gen van het kiesrecht zich moeten aangeven zij, die daarop meenen aanspraak te hebben óf in hoeda nigheid van zoogenaamde lodgers óf als in dit dienstjaar aan grond belasting in hoofdsom hebbende be taald eene som van minstens f 10 (wegens onverdeeld mede-eigendom van onroerend goed), achten wij het van belang hetgeen hieromtrent be paald is, ter kennisneming van be langhebbenden, in bizonderheden mede te deelen. Volgens art. 1 litt. c der nieuwe kieswet zijn ook kiezers zij, die hetzij hoofden van gezinnen of alleen wonende personen zijnde, van den inwo- ueiiden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag ver- eisckte bedrag, gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15den Februari, een gedeelte in huur hebben gehad en be woond, waarvoor geen afzonderlijke aan slag in de personeele belasting geschiedt, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belast bare huurwaarde van het woonhuis of af gezonderd gedeelte van het woonhuis ge schat, het sub a bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt; Zij die krachtens deze bepaling het kies recht wenschen te erlangen, moeten thans voor den 21steu December a. s. aangifte doen ten stadhuize, dat zij aan de gestelde voorwaarden voldoen. Eveneens moet soort gelijke aangifte geschieden door hen, die, volgens art. 7 vijfde lid der kieswet, grond belasting betalen wegens onverdeelde on roerende goederen, ook al is hun naam niet bij den aanslag in het kohier vermeld, mits hun aanslag ten minste tien gulden bedraagt. De formulieren voor deze beide aan giften worden ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld (Art. 1.) De rijksschatters voor de personeele belasting zijn in de gemeenten of afdee- iingen van gemeenten, waarvoor zij benoemd zijn, tevens schatters der jaarlijksche huur waarde van de gedeelten van woonhuizen, waarvoor aangifte is gedaan. (Art. 2). Zij worden echter, voor de eerste maal als schatter overeenkomstig de bepalingen der kieswet werkzaam te zijn, door den bur gemeester boëedigd, welke ambtseed van kracht blijft voor alle verdere schattingen ter uitvoering van de kieswet (Art. 3.) De burgemeester plaatst alle aangiften op eenen schattiugsstaat, waarop na het door kon. besluit voorgeschreven onder zoek (art. 4) door hem die aangiften wor den geschrapt, welke bevonden worden niet aan de in het boven aangehaalde art. 1, litt. c gestelde eischen te beantwoorden in de laatste kolom wordt door hein de reden vermeld, waarom aan de aaugifte geen verder gevolg gegeven kan worden (Art. 5.) Het volgend artikel (6.) behandelt de werkzaamheid der schatters en de door hen en den burgemeester in acht te nemen formaliteiten, vooraleer de namen van heu, die krachtens eigen aangifte aau- spraak op kiesbevoegdheid maken, op de voorloopige kiezerslijsten geplaatst worden. Door den burgemeester worden uit de ingezetenen der gemeente minstens vijf herschatters benoemd en beëedigd (artt. 7 en 8.), aan wie eene herschatting wordt opgedragen van de perceelen en perceels gedeelten, welker bewoners aangifte gedaan hebben; maar wier naam op den schat- tingstaat is doorgehaald, en door wie een bezwaarschrift tegen de schatting is in gezonden. Art. 9 stelt de belooning vast, welke aan schatters en herschatters door het gemeentebestuur wordt toegekend, terwijl volgens art. 10 de kosten van herschat ting, welke ten laste komen van dengene die een bezwaarschrift tegen de schatting heeft ingediend, en welke, volgens art. 11 der kieswet, met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur moeten worden gestort, bepaald worden op f4.50. De artikelen 11 tot en met 14 handelen over de formaliteiten, welke in acht ge nomen moeten worden bij het vergelijken der aangiften, tot verkrijging van het kies recht, wegens betaling van minstens f10 grondlasten wegens onverdeelde onroerende goederen, welke aaugiften eveneens op eenen schattingstaat gebracht worden. De aldus vastgestelde schattingstaten worden gevoegd bij de kiezerslijsten, welke volgens art. VIII der additioneele artikelen moeten vastgesteld zijn uiterlijk op den 49en dag en gesloten uiterlijk op den 7 7 en dag na heden, den dag der plechtige afkondiging van de nieuwe grondwet. Zij derhalve, die wel aangifte hebben gedaan ter verkrijging van het kiesrecht, maar wier namen niet op de lijsten voor komen, hebben tusscheu 18 Januari en 15 Februari a. s. gelegenheid hunne be zwaarschriften in te dienen. Naar het Vad. verneemt, heeft ook de heer Buteux, lid der Tweede Kamer, voor Middelburg, het stellig voornemen geuit om zich niet weder verkiesbaar te stellen. De anti-revolutionaire kiesver- eenigiug te Leiden heeft tot candi- daat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature-Van Wassenaer, ba ron Van Heemstra, te Sassenheim. Dezer dagen zal door het be stuur der liberale kiesvereeniging «Schiedam» te Schiedam worden be raadslaagd om in verband met de gewijzigde kieswet eene gewenschte uitbreiding aan het ledental dezer Vereenigiug te geven. Vanwege het gemeentebestuur van Maastricht is een plan ont worpen tot verbreeding van de groote Maasbrug aldaar. De tegenwoordige brug, die uit het laatst der 13e eeuw dagteekent en in den loop der tijden herstellingen onderging, schijnt voor het tegenwoordige zeer drukke ver keer niet meer geschikt. Op de mail booten van de stoom vaartmaatschappij «Zeeland» hadden in den laatsten tijd exercities in het neerlaten van de reddingbooten plaats. Er werden, waar noodig, verbeteringen aangebracht. De vijf booten van ieder schip kunnen nu in vijf minuten bemand, uitgerust en te water gelaten worden. Wedstrijden. De Nederlaudsche Harddraverij- en Reue- vereeniging heeft voor het jaar 1890 een harddraverij voor 3-jarige paarden aange kondigd, met madedeeling van de volgende bizonderheden Harddraverij (sweepstakes) voor Neder laudsche hengsten, geboren in 1887, toe- behoorende aan Nederlanders en ingespan nen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand p. m. 1600 meter, te loopen in minder dan 5 minuten; le inleg bij de inschrijving f 10, 2e inleg voor 31 Dec. 1888 f 10, 3e inleg f15, te voldoen vier weken voor dezen te loopen wedstrijd 2/3 der inleggelden voor den winner en 1/3 voor den tweeden aankomende. Indien de financieele toestand der vereeniging het toelaat, zal een prijs toegevoegd worden. De inschrijvingen en de betaling van de inleggelden moeten geschieden bij den secretaris van het Harddraverij-comité (den heer H. P. De Kat van Hardinxveld, te Dordrecht) met opgaaf van den naam, kleur en kenteekens van het veulen; de plaats waar en bij wien het geboren is, de namen en afkomst der ouders, en den naam en de woonplaats van den eigenaar. De inschrijvingen sluiten den 3 len De cember 1887. liet bestuur behoudt aan zich het recht om de ingeschreven venlens van een kenteeken te voorzien. Harddraverij (sweepstakes) voor Neder laudsche merriën, geboren in 1887, toe- behoorende aan Nederlanders, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Af stand pl. m. 1600 meters, te loopen in minder dan 5 minuten. De voorwaarden zijn volkomen gelijk aan de eerstgenoemd# harddraverij voor hengsten, geboren in 1887. Eene merkwaardigheid is het dat mr. W. F. Dijkers, die als grif fier der rechtbank te Amsterdam de Grondwet voorlas, ook aan de af kondiging der Grondwet van 1848 heeft deelgenomen. Mr. Dijkers was toen substituut-griffier van het Hof van Noord-Hollaud. (Nbl. v. Ned.) De commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam deelt mede dat de heer J. C. van Laar, wonende in de Kal verstraat aldaar, uit Landsmeer van C. J. Bz. Bakker een brief heeft ontvangen, houdende een bestelling van 9 pond gerookte paling. De briefschrijver is dezelfde per soon die onlangs in de bladen stond gesignaleerd. Een der welbekende gebroe ders Mens te Amsterdam, Jacobus, wien dezer dagen de beide beenen moesten worden afgezet, nadat hij zware brandwonden had bekomen, is Zaterdagnacht in het binnen gasthuis aldaar overleden. Men schrijft ons uit Zaandam Donderdag jl. werd in «CafóSuisse» door den architect S. J. H. Trooster van Zwolle aanbesteed, voor reke ning van den Heer C. Kamphuis alhier, het bouwen van een pak huis bij de stoom-rijstpellerij «de Phoenix». Laagste inschrijver bleek de heer W. Greve van Buiksloot voor f44.746. De «Burger-IJsclub» is reeds druk bezig met de zorg voor eene goede ijsbaan bij te wachten vorst. Een stuk laud van een harer leden, «de Krimperven», is reeds aan drie zijden door een dijk omgeven, zoodat men weldra zal kunnen beginnen met het land onder water te zetten. Men schrijft ons uit Hilversum: Bij het dagelijksch bestuur dezer ge meente is ingekomen een verzoek van den heer Scholte, directeur van de Amster- damsche lampen- en melaalwarenfabriek om vergunning tot oprichting van een fabriek van lampen en metaalwaren in het perceel tegenover het station, waarin vroeger de rijtuigfabrikatie van gebr. Spijker gevestigd was. In het belang van vele neringdoenden is het te hopen, dat er geen bezwaren tegen dat verzoek worden ingebracht. De Leo-cantate, welke hier zal wor den uitgevoerd bij gelegenheid van het Paus-feest is gecomponeerd door den heer C. Andriossen, muziek-onderwijzer alhier, terwijl ziju broeder, de heer 11. F. An- driessen, de leiding van de uitvoering op zich zal nemen. Naar men mij van be voegde zijde mededeelt moet de muziek ten zeerste voldoen en een avond van waar kunstgenot beloven. Zondagnacht is in het hotel «Beau Sójour» op den Trompenberg bij Hilversum ingebroken. De dief, een oud bekende der justitie, werd op de daad betrapt door den ge meente-veldwachter Van Essen, en onder medewerking van den tuin der oevers te bereiken. Fabiaan was even besloten te ster ven als zijne gezellen; zijne teleurgestelde verwachtingen, de diepe moedeloosheid die zich van hem had meester ge maakt, ontnamen aan den dood al het afschrikkende; bij zijn vurig karakter verkoos hij evenwel een snellen dood, met de wapens in de hand, boven den smartvollen en langzamen dood, die hen aan den martelpaal der Indianen wachtte. Hij besloot het eerst het doodsche stilzwijgen af te breken, dat te midden van den nachtelijken nevel op het eiland heerschte. De diepe rust langs den stroom en zijne oevers wa3 voor de geoefende oogen van den Canadees en den Spanjaard slechts een zekerder bewijs van het onwankelbaar besluit hunner vijanden; maar zij kwam Fabiaan voor als een ge ruststellend verschijnsel, als eene gunst des hemels waarvan gebruik moest gemaakt worden. Alles slaapt thans rondom ons, zeide hij; niet alleen de Indianen op den oever, maar alles wat leven heeft in de bosschen en in de woestijnen, zelfs de rivier schijnt haar loop vertraagd te hebben. Zou het thans het geschikte oogenblik niet zijn om te trachten een der beide oevers te bereiken? De Indianen slapen! viel Pepe met bitterheid in de rede, Ja, evenals dit water dat schijnbaar stilstaat, maar dat niettemin zijn loop vervolgt tot aan de onbekende af gronden, waarin het verloren gaat. Gij zult nog geen drie passen in de rivier gedaan hebben of de Indianen zullen zich op u werpen, evenals gij zoo straks gezien hebt hoe de wolven het hert achtervolgden. Hebt gij niets beters voor te stellen, gij Bois-Robé? Neen, antwoordde de Canadees kortaf, terwijl zijne hand stilzwijgend die van Fabiaan zocht; vervolgens wees hij met de andere op den gewonde die kreunend en kermend voortging met slapen. Deze beweging weerlegde al de tegenwerpingen van Fabiaan. Maar bij gebrek aan eene andere kans, antwoordde deze, zouden wij ten minste die hebben van eervol te sterven, zij aan zij, zooals wij willen sterven. Indien wij overwinnaars zijn, zullen wij dezen ongelukkige die slechts ons tot verdedigers heeft, ter hulp kunnen komen. Indien wij bezwijken, zal God ons dan, wanneer wij voor zijn rechterstoel verschijnen, kunnen verwijten, het leven van dezen man, dat hij aan onze hoede heeft toevertrouwd, opgeofferd te hebben, wanneer wij zeiven het onze voor het algemeen belang hebben blootgesteld? Neen, voorzeker niet, antwoordde Bois-Rosé, maar laat ons nog op dien God hopen, die ons door een wonder bij elkander heeft gebracht; hetgeen heden niet gebeurt kan morgen gebeuren, wij hebben nog tijd voor ons alvorens de levensmiddelen beginnen te ontbreken. Op den een of anderen oever landen, dat zou voor ons een zekere dood zijn, daar het getal der Indianen waarschijn lijk thans verdrievoudigd is. Sterven zou niets zijn, want dat is altijd het laatste hulpmiddel waarover wij kunnen beschikken, zoolang wij een mes in de hand zullen hebben. Maar misschien zouden wij gevangen genomen worden en ik sidder bij het denkbeeld aan den vreeselijken doodstrijd die ons dan te wachten zou staan. Ach! mijn teerbeminde Fabiaan, in hun voornemen om ons levend in handen te krijgen, verlengen die Indianen ten minste voor mij nog voor eenige dagen het geluk bij u te zijn. Opnieuw heerschte een diep stilzwijgen onder de ont stelde groep. De gedachte nog naast zijn kind te leven, was voor den Canadees als het uitstel aan eenen ter dood veroordeelde verleend; maar evenals die veroordeelde bij de gedachte aan het noodlottig oogenblik dat slechts uitge steld is, met woede de traliën van zijn gevangenishok schudt, omknelde Bois-Rosé, bij de gedachte aan den vreeselijken ontknoopingsdag, krampachtig een der stammen van het eilandje. Onder zijne machtige drukking sidderde het eilandje, alsof het in zijne grondvesten aangegrepen werd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2