spoorweg-materieel, dit jaar in het bosch van Vincennes te Parijs ge houden. Eene nuttige handleiding voor hen, die door de additioneele arti kelen der nieuwe Grondwet in het bezit gekomen zijn van het kies recht, is het boekje, uitgegeven door de Maatschappij«Volksblad» de Echo, te Amsterdam, waarin op zaak rijke en eenvoudige wijze achter eenvolgens een antwoord wordt ge geven op de volgende vragen wie zijn kiesgerechtigdhoe worden de kiezerslijsten samengesteld; op welke wijze heeft het kiezen plaatswelke zijn de vereischten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeen teraad, en welke regelen worden bij de verkiezingen gevolgd? Door den geringen prijs van 10 ets. is stellig elke nieuwe kiezer in de ge legenheid gesteld, zich van de rech ten en plichten op de hoogte te stellen, welke voor hem uit zijne nieuwe bevoegdheid voortvloeien. De heer W. F. Stoel, lid van den gemeenteraad te Alkmaar, heeft met het oog op de uitbreiding van het kiesrecht den wensch geuit, eene «Districts Volkskiesvereeniging» op te richten op vrijzinnigen en moreel politieken grondslag, waartoe hij de medewerking zijner stadgenooteu inroept. In een der lokalen van het laboratoriumgebouw aan het Steen- schuur te Leiden had Maandag ochtend, tijdens er college gegeveu werd, door nog onbekende oorzaak eene explosie plaats. Tengevolge der luchtdrukking daarvan werden eeni- ge matte dakglazen uit hun ver band gerukt, zoodat deze op de hoofden der in de zaal aanwezigen neerkwamen, waarvan de meesten door de stukken glas hetzij aan handen hetzij aan gelaat, iichte kwetsuren bekwamen. Van één stu dent evenwel was de wonde aan het hoofd nogal van belangrijken aard, zoodat hij naar het acade misch ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand moet thans echter re delijk wel zijn. De burgemeester van 's Hage heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van verschillende koffiehuis- houders daar ter stede, om hunne localiteiten tot 2 uren na midder nacht geopend te mogen houden tot ontvangst van bezoekers. Zaterdagavond jl. werd in het museum Prins Hendrik te 's-Gra- venhage eene bijeenkomst gehouden van deskundigen op het gebied van gehoorkunde en doctoren, ten einde een voorloopig onderzoek in testellen naar een gehoortoestel, bekend on der den naam van mechanische ge- hoortrommels, hier te lande geëxploi teerd en ingevoerd. Een bewoner van Schevenin- gen had, om zijn vrouw te verras sen, aan de deur voor zeven stuivers een schelvisch gekocht en haastte zich, haar dien te overhandigen, doch daar zij juist bezig was met de keuken schoon te maken, ver zocht zij hem den visch maar zoo lang ergen6 anders te bergen. Hij koos daarvoor het achterplaatsje uit, maar zag daar de poes zitten, wat hij niet secuur vond, zoodat hij eindelijk een spijker in de schutting sloeg en den visch daaraan ophing. Zijn buurman had dit getimmer gehoord en, door nieuwsgierigheid gedreven, een stoel genomen om met behulp daarvan even over de schutting te kijken, waarbij zijn oog op den schelvisch viel, die in een' wip door hem werd weggenomen. «Trijnl zei hij tot de meid, ga even hiernaast bij buurman aan en zeg hem, dat hij hier een lekkeren schelvisch van me heeft, omdat ik zijn rattenvel een week te leen heb gehad. «Je baas is al te goed, zei de ander, toen hij het cadeau in ont vangst nam. Ik had er juist al een gekocht, dat is jammer, maar enfin, dan dient hij maar voor morgen. Hier heb jij twee dubbeltjes, die zijn voor jou Voor de tweede maal ging hij thans naar achter om de visschen bij elkander te hangen, doch den eerste missende, riep hij uit: Wel sapperloot! Daar heeft die drommelsche kat hem toch opge vreten. Ik zal mijn wijf maar niks zeggen't Is al weer een geluk bij een ongeluk. Zondagavond overkwam den postwagen tusschenGoudaenSchoon- hoven, dicht bij Haastrecht een ern stig ongeluk. Een der paarden schrikte, waardoor de wagen van deu dijk viel en in een weiland terecht kwam. De postiljon is door de bekomen wonden voor eenige dagen buiten dienst gesteld en een passagier werd licht gekwetst. De brieven en postpakketten werden per andere gelegenheid naar Schoon hoven vervoerd. Maandagochtend is op de Nieuwe Merwede door een Duitschen schip per een overjas drijvende gevonden, waarin eene portefeuille met gelds waarden, vermoedelijk het eigendom van den heer E. D. K., te Sliedrecht. Later heeft men een ledige roeiboot opgevischtwaarmede genoemde heer te 7 uur uit die plaats was vertrokken. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. De coöperatieve bouwvereeni- ging «Nut door Spaarzaamheid» te Utrecht, die zich ten doel stelt voor lieden uit den arbeidenden stanl degelijke, gezonde woningen te bou wen, waarvaD zij tegen betaling van een billijke huur na verloop van een zeker aantal jaren eigenaars kunnen worden, hield Zondag eene algemeene vergadering. De voor zitter, de heer J. J. H. Pijpers, deelde mede dat door het bestuur onderhandelingen zijn aangeknoopt over den aankoop van een bouw terrein, waarop ruim een 80-tal woningen kunnen worden gebouwd. Dit terrein zou tot primo Januari voor de Vereeniging beschikbaar blijven. Ten einde nu door aankoop eige nares te worden, besloot de verga dering eene geldleening uit te schrij ven van f 118,000, verdeeld in 118 aandeelen, elk van f 1000, rentende 3VS pCt. De inrichting der woningen, waar van eene teekening ter vergadering door den heer P. J. Houtzagers, architect te Utrecht, was overgelegd, vond algemeenen bijval. Weldenkende gegoeden keuren het plan der Vereeniging zeer goed en hebben steun toegezegd. Daar door is reeds voor een goed deel het slagen der Vereeniging verze kerd. De Utrechtsche studenten heb ben St. Nikolaas op de bij hen ge bruikelijke wijze gevierd. Van de zijde der burgerij werd in hunne aardigheden weder veel belang ge steld. De correspond, van de N. R. Cl. schrijft daarvan o. a.: Wie op dit oogenblik in Utrecht rond loopt zal niet gelooven, dat er «slechte tijden» zijn. Men kan wel over de hooiden loopen I De studenten zijn grootendeels oorzaak van dien oploop. Als alle jaren trekken er weer in verschil lende costumes rond. Het meest trekt de aandacht eene charge op den langen duur der stichting van het academiegebouw. Op eenen wa gen met eeuige studenten in werk manspakken draagt men een bord, waarop staat: Hier ziet men het leggen van den eersten steen van het nieuwe universiteitsgebouw. Op een ander bord staat: Het zal worden opgetrokken in Romaanschen stijl. En op een derde Leve de ton van Utrechts burgerij Waar is ie Let op H msk rk. Eene illustratie van het lied van de Maliebaan vindt ook nogal bij val, vooral omdat er «muziek» bij was. Sinterklaas rijdt met een prachtig vierspan schimu.els. Ook een persiflage op de Parij- sche toestanden, een generaal met afficheEn vente la légion d'honneur is aardig bedacht. Het Utr. Dghl. verneemt dat zekere C. Bakker, tegen wien door de politie te 's-Hage is gewaar schuwd, in de laatste dagen aan eenige winkeliers te Utrecht ver schillende bestellingen heeft gedaan vau zijden stoffen en andere artikelen, waaronder enkele tot een niet on beduidend bedrag. Deze goederen moesten gezonden worden óf aan zijn adres óf wel aan eene dame, welke te Amsterdam moet wonen, terwijl de betaling direct na ont vangst zou volgen. Of onder de winkeliers er nog zijn geweest, die met voornoemden B. eenige handelsbetrekking hebben aangeknoopt, is niet bekend. Te Spijk bij Lobit is ingebro ken bij den landbouwer Jansen, al waar het een en ander wordt ver mist. De dieven zijn te Lobit aan gehouden en naar de gevangeuis overgebracht. Bij de begrootingsdebatten in den gemeenteraad van Nijmegen is gebleken dat men daar nog groote plannen koestert om het aanzien dier stad te verfraaien. Zoo in f 10,000 uitgetrokken voor de restauratie van de bekende «Belvédère»" in 1546 gesticht, van welk gebouw men een prachtig vergezicht heeft over de Waal, de Betuwe, Pruisen enz. Ver der wenscht men «het Valkhof» aan de noordzijde aanmerkelijk uit te breiden, waartoe eveneens f 10,000 wordt noodig geoordeeld. Te Rozendaal is een vergade ring gehouden van Nederlandsche suikerfabrikanten. Daarin heeft men den prijs der beetwortelen voor de campagne 188889 vastgesteld op fll per 1000 KG. en wel met een voorschot van f 70 per H.A. De kolonel P. N. J. Thirion van het le regim. huzaren te De venter gaf bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest in de cantine van de kazerne aan de kindereu der ge huwde militairen heden een kin derfeestje. De kinderen der niet betalende en tusschenscholen, speelschool en bur- gerspeelschool te Deventer vierden Maandag ten getale van ongeveer 2000 feest. Allen werden op ver snaperingen onthaald. Sinterklaas vertoonde zich met zijne trawanten. Voorts hadden er verschillende ver- makelijkheden plaats. De jeugd keerde met een vroolijk gelaat huiswaarts. Schipper H. de Jonge te De venter ontving Zaterdag avond een bankbiljet van f100 en een munt biljet van f 50 voor vracht die hij gevaren had. Op weg naar huis verloor hij het geld. De oude man, die niets bezat, was des nachts zeer onrustig. Zondag ging hij, naar hij voorgaf, het geld zoeken. Hij is echter niet weer bij zijne betrek kingen teruggekeerd en ook het geld is nog niet teruggevonden. De tot het bij Maastricht ge legen kasteel Borgharen behoorende en aangrenzende pachthoeve van baron de Salis Longchamps is Zon dagavond afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Al de aanwezige granen, akkergereedschappen, al het hooi en stroo en de geheele inboe del, met uitzondering van het vee, werd eene prooi der vlammen. De gloed, dieu deze brand verspreidde, werd op meer dan een uur afstands waargenomen. Oorzaak onbekend. In het gesticht Calvarienberg te Maastricht heeft eene welgelukte, niet dagelijksche operatie plaats ge- bad. Aan een jongeling, die geboren werd zonder kuit- en scheenbeen, zoodat zijne voeten onmiddellijk be neden de knieschijf waren vastge groeid, werden op zijn verlangen de beide voeten afgezet om die door kunstbeenen te vervangen. De ge amputeerde zal weldra hersteld het hospitaal verlaten. Te Maastricht is gevankelijk binnengebracht de huzaar K., van het 2de reg., geboren te Uden. Na in 1875 van zijn wapen te zijn ge deserteerd, heeft hij zich in 1880 aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. In Pruisen, waar hij zich al dien tijd schijnt te hebben opgehouden, werd hij ter zake van diefstal ver oordeeld en, na zijne straf te heb ben ondergaan, over de grenzen ge zet. Hij is door de maréchaussée te Sittard aan de militaire overheid te Maastricht overgeleverd. In het kanaal te St. Pieter, nabij Maastricht, is Zondagavond drijvende gevonden het lijk van eene zekere Marie Gilmart, oud 36 jaren. Zij schijnt door de duisternis misleid te water te zijn geraakt. De landbouwer J. D., te Stam prooi (gem. Weert) is Zondagnacht zoodanig mishandelddat hij in levensgevaar verkeert. De vermoe delijke dader bevindt zich in han den der maréchaussée en dejustitie stelt een onderzoek in. Te Bergen-op-Zoom is een kind van 8 jaar, dochtertje van den gep. kapt. v. D., spelende in den vijver van het park gevallen en levenloos daar uit gehaald. Te Noordgouwe heeft zich Woensdag jl. vermoedelijk een ge val van vergiftiging voorgedaan. Maandag begaven zich eenige leden der rechterlijke macht te Zierikzee naar genoemde gemeente tot het in stellen van een onderzoek. Te Assen had Zondag avond in het Concerthuis, ter gelegenheid van St. Nicolaas, eene uitdeeling plaats van speelgoed en versnape ringen aan ruim 400 arme kinderen van 1 tot 10 jaar. Muziek en ver tooning van lichtbeelden verhoogden de feestvreugde. Te Dantumawoude is een ge huwd man, bij het verrichten van eenig werk, in eene sloot gevallen en verdronken. WETGEVENDE MACHT, In (le Maandag gehouden zitting ran de Tweede Kamer is het algemeen debat orer de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Gildemeester, sprekende over het financiëel beleid, keurde des ministers hou ding in zake de conversie scherp af en noemde den iinanciëelen toestand onbe vredigend, hoewel hij verbeterd was. Hij bleef volhouden dat te veel uitgaven als buitengewone worden beschouwd, waarvoor mag worden geleend. De heer V a 11 B a a r, hoewel erkennende dat bedachtzaamheid en zuinigheid plicht blijven, acht den financiëelen toestand niet onbevredigend. De heer Eooseboom drong aan op de bevordering eener spoedige regeling van de levende strijdkrachten en wel door de benoeming van eene staatscommissie tot samenstelling der wetten. RECHTSZAKEN. Het Openb. Min. bij de rechtbank te 's-Hage vorderde Maandag 9 maanden ge vangenisstraf tegen eenen arbeider uit Noordwijkerhout, die eenen anderen arbei der, onder de woorden«ik heb al 2 jaar gezeten, nu waag ik er nog 6 aan", met een snijdend voorwerp eene hooldwonde had toegebracht. De beklaagde, die reeds 18 maanden celstraf wegens mishandeling had onder gaan, ontkende, eu noemde een ander persoon uit Noordwijkerhout als de dader. Uitspraak over 8 dagen. Voor dezelfde rechtbank stond Maan dag ook terecht een gewezen loopknecht in etu winkel te 's-Hage, die een wissel, groot ongeveer f55, bij den bankier S. moest betalen, doch het hem door den wiukelier daartoe verstrekte geld ten eigen bate aanwendde en te Antwerpen verteerde. De bekl., die bekende, bleek reeds vroe ger wegens diefstal te zijn veroordeeld ge weest. De vordering van het O. M. luidde 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor do rechtb. te Middelburg stond de vorige week de 28jarige vrouw d. V. uit Heinkenszand, terecht, beklaagd dat zij in den nacht van 14 op 15 Juni 1887 in de schuur harer woning te Heinkens zand opzettelijk en met voorbedachten rade haar achtjarig zoontje Cornelis van het leven heeft beroofd, door het met een scheermes den hals af te snijden. Na voorlezing van de akte van beschul diging gevraagd wat zij met haar zoontje had gedaan, antwoordde de vrouw«den hals afgesneden". Zij verklaarde het mes te hebb6u genomen met het plan om zich- zelve van kant te makenmaar in de schuur gekomen had zij zich bedacht, was weder naar de slaapkamer gegaan en heeft daar haar zoontje gewekt en het aan de hand naar de schuur geleidvervolgens heeft zij deu jongen gevoerd naar het gei tenhok en hem, nadat het kind had ge vraagd: «moeder wat ga je toch doen?" en zij hem geantwoord had«zwijg maar, me kind", den hals afgesneden. Aanlei ding tot hare daad was geweest hel vele verdriet dat zij ondervond. Na de daad gepleegd te hebben, heeft zij hare handen gewasschen en is zij naar den veldwachter gegaan, om dien mede te deelen dat de moord door haren man ge pleegd was. Een geneeskundige, een der getuigen verklaarde dat de vrouw geen enkele stoor nis in hare geestvermogens vertoonde, steeds kalm was, geen berouw had en ook de zwaarte harer misdaad niet besefte. Gehoord omtrent de drijfveer tot de daad, verklaarde beklaagde dat de oneenig- heid, (lie tusschen haar en haren man be stond, haar er toe gedreven had. De man had bij zijn huwelijk met haar het kind, dat te voren geboren was, erkend en ge wettigd, doch verweet haar steeds de ge boorte en het bestaan van het jongetje. Den ganschen nacht vóór den moord heb-, ben zij hevige ruzie gehad, waarbij de man haar verweet dat zij zich met andere man nen ophield en in verband daarmede ook over het kind sprak. De man van beklaagde verklaarde ver klaarde slecht met de vrouw te hebben geleefd, omdat hij haar verdacht van on trouw, en erkende ook, haar het bezit van Droevige en ijdele wraakzeide Bois-Rosé plechtig, den Indiaan vallen ziende. Alsof de Apachen inderdaad de schoten van een over wonnen vijand verwachtten, bleef de oever in zijne zwaar moedige stilte gedompeld zonder dat een enkel gehuil, vol gens gewoonte, de laatste zuchten van een krijger begeleidde. De vlam der brandende takkebossen, die nog maar op korten afstand van het eiland en in rechte lijn er mede waren, deed de door machtelooze woede verwrongen ge laatstrekken van den Spanjaard zien. Demonio! riep hij met den voet stampende, ik zal zooveel te geruster sterven, als ik voor mij nog meer van die roode duivels naar de andere wereld zal gezonden hebben. En zijne karabijn in de hand klemmende, zocht zijn oog overal op de beide oevers eenig slachtoffer dat hij aan zijne wraak konde opofferen. Gedurende dien tijd bespiedde de Canadees koelbloedig de vuurmassa, die weldra de verdroogde boomen van het eilandje ervan in vlam moest zetten. Welnnl riep Pepe, wiens verstand door woede be neveld was, het is allemaal goed en wel naar dien brander te zien, maar weet gij ook eenig middel om dien drijvenden vuurstapel, die zich weldra aan de kanten van het eiland zal hechten, onschadelijk te maken? Misschien, antwoordde de Canadees kort en bondig, zijn onderzoek voortzettende. De gewezen grensbeambte begon tusschen zijne tanden te fluiten met eene houding van onverschilligheid, die hij te vergeefs voorwendde om zijn toorn te ontveinzen. En kijk, hernam Bois-Rosé, ik bemerk hier iets, dat mij bewijst dat de redeneeringen dier honden niet onfeilbaar zijn en indien wij binnen een of twee minuten niet met een regen van kogels en pijlen overstelpt zullen worden om ons te noodzaken verborgen te blijven, terwijl de vuurmassa ons in brand gaat steken, en te beletten ze af te wenden, bekommer ik mij evenmin om dat vlammend vlot als om een vuurvliegje dat in de lucht zweeft. Door het soort vloer van natte bladeren waarvan wij gesproken hebben, samen te stellen, hadden de Indianen de dikte er van zoodanig berekend, dat het door de aan raking met het vuur opdroogde en ontvlamde, zoowel als de boomtakken die het ondersteunde, op het oogenblik on geveer waarop de brandende massa tegen het eilandje zou stooten. Maar het gras dompelde dikwijls onder water en het vocht, waai mede het elk oogenblik doortrokken werd, had de verbran ing tegengehouden. De dikke takken van den boom hadden evenmin tijd gehad in vlam te raken, alleen de dunne lakken en de bladeren konden er geen weerstand aan bieden Deze omstandigheid was niet ontgaan aan den onder zoekenden blik van den Canadees, die met eene lange staak in de hand besloot het gras uit elkander te spreiden en alzoo het vlam vatten te beletten, maar op het oogenblik waarop hij zich gereed maakte, om deze gevaarlijke poging te wagen, gebeurde hetgeen hij voorzien had. Eenige kogels en pijlen vlogea fluitende door de ruimte, die nog over was tusschen het eilandje en den brander. Deze losbarstingen schenen meer voor doel te hebben de jagers te verschrikken dan hen te treffen. Zij zijn besloten, zeide Bois-Rosé zacht, ons levend in handen te krijgen; welnu, daar moet eene kans gewaagd worden. De vuurmassa raakte bijna het eilandjeeenige oogen- blikken nog en het vuur zou het verslinden. Een heete damp omringde reeds de drie jagers, toen de Cana dees zich met de snelheid des bliksems in het water liet glijden en geheel verdween. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2