NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Belangrijk Bericht. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 8 December 1887. No. 1359. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en A (lvertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. Z. DAUJBE Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Administratie deelt den geach- ten Abonnés van Haarlem1 s Dag blad' mededat van 10 December af voortaan geregeld bij het nummer dat Zaterdagavond verschijnteen bij voegsel val morden uitgegeven. Daarin zal onder anderen een plaats vinden:*de italiaansche violist»,oor spronkelijke novelle (foorHasselaer. De Administratie. S T A I) S N I E II U S. Haarlem, 7 December. Een concert, te geven met zulk een goed en praktisch doel als dat op Vrijdagavond e. k. indeRemon- strantsche Kerk alhier, is ten volle eene dringende aanbeveling waard. Gelijk men weet zal de opbrengst strekken tot stijving van het fonds voor de stichting van een nieuw orgel in genoemde kerk, en om nu de opbrengst op geschikte wijze nog te vermeerderen, zullen tijdens het coneert door eenige jonge dames aan de bezoekers tekstboekjes ten verkoop worden aangeboden, tegen den prijs van 25 cents of meer, al naarmate men welwillend bereid zal zijn voor het bovengenoemde doel af te zonderen. Gisteren 6 Dec. te half negen hield de Vereeniging //Weten en Werken" hare eerste vergadering. In een woord van welkom dat do heer Logeman aan het talrijk publiek bracht, herinnerde deze tevens aan het groote ver lies dat de vereeniging had geleden door het overlijden van den heer A. L. Dyse- rinck. //Ieder die hem gekend heeft", zeide spr. «heeft hem met weemoed nagestaard en hoewel hij niet jong gestorven is, zoo kan men toch op hem toepassen het be kende woord: ////De braven sterven steeds te vroeg."" Spr. drukte den wensch uit, dat het publiek zou worden geboeid door de voor dracht van den heer Smit Kleine en van hen, die op hem zouden volgen en dat ieder het gevoel mede naar huis zou ne men Het is wel te wezen in Weten en Werken. Als spreker treedt thans op de heer F. Smit Kleine. Spr. begint met de mededeeling dat nu ongeveer een jaar geleden een hoofdofficier van ons leger een opstel schreef dat hij tot plaatsing in een maandschrift bestemde. Dit stuk verscheen dan ook in de Juni- afl. van „De Tijdspiegel". Het is generaal Knoop, ook aan ons Haarlemmers niet on bekend, daar hij in 1870 alhier het bevel over de militaire stelling voerde. Toen ons op 80 Nov. het heugelijk feit vau de plechtige afkondiging onzer nieuwe Grond wet plaats had, zegt spreker, dwaalden mijne gedachten naar dat geschrift van generaal Knoop af. Straks zal ik u zeggen waarom. Spreker geeft thans een korte levens schets van generaal Knoop, en daarna een van generaal van der Heijden die voor komt in een werk van mr. P. Brooshooft, getiteldde Atjeh-oorlog. Wèl heeft gene raal Knoop niet als van der Heijden op het oorlogsveld roem behaald,maar hij heeft zich verdienstelijk gemaakt door zijne geschrif ten waarin hij het Nederl. volk steeds twee hoofddeugden in herinnering heeft gebracht. En juist deze hoofddeugden heeft spreker op 30 Nov. gemist. Die deugden zijneen fiere overtuiging en hooge liefde voor onze historie en de moed dien de schrijver aan den dag legt, bij het bespreken van onze Oranjevorsten zonder aanzien des persoons, daar hij ne vens hunne goede hoedanigheden ook hunne fouten en tekortkomingen ver meldt. Spreker leest een stuk over prins Willem I en een over Oldenbariieveld voor, en wijst daarbij op het verschil dat er be staat tusschen den geestdrift en de vader landsliefde dia daaruit spreekt en de lauwe houding van ons volk toen den 30eu Nov. een grondwet werd afgekondigd nog vrij zinniger dau de vorige en die aan een veel grooter aantal personen het kiesrecht gaf. Die feestdag is saai, lamlendig en krenterig voorbijgegaan. De geschriften van generaal Knoop wek ken den geestdrift op, niet de geestdrift eeuer oogenblikkelijke opwelling, maar die welke door overdenking is verkregendie blijvend is, die opwekt "tot schooue daden. Spreker wijst op het overlijden van Jacob Mens, drie dagen geleden en leest daarna een fragment uit een Eransch too- neelstuk voor om aan te toonen hoe wei nig geestdrift, hoe weinig idealisme er tegenwoordig meer bestaat. z/Ik wensch u allen geestdrift toe" ein digt spreker en droeg ten slotte het vlag- gelied van dr. J. P. Keye voor. Naar de N. Haarl. Courant ver neemt, zal het buitenverblijf «Sofia- dal», aan het Prinsen-Bolwerk, m eigendom overgaan aan de St. Eli- zabeths-Vereeniging te dezer stede en ingericht worden tot een Gast huis van R. K. vrouwen, onder be heer van eerwaarde Liefdezusters. In do maand November 1887 zijn door de Noordzeesluizen te IJmuiden gescbut Naar zee: 22 fregatten of barken, 8 schoeners, 117 stoomschepen, 1 tjalk, 202 visschersvaartuigen en 3 andere vaartuigente zamen 353 schepeninhoudende 364,967 Ms. Uit zee: 16 fregatten of barken, 1 brik, 9 schoeners, 1 kofschip, 120 stoomschepen, 1 tjalk en 167 vis- schersvaart.te zamen 315 schepen, inhoudende 371,125 M*. Totaal 668 schepen, inhoudende 736,092 M8., tegen 817,188 M8. in Nov. 1886. In de vorige week vervoegde zich te Haarlemmermeer iemand bij v. d. G., nabij Hillegom, voorgevende handelaar in bloembollen te zijn. Hij wist het zóó ver te brengen dat hij 's nachts op het bed van v. d. G. sliep en v. d. G. zelf op den grond en dat hij nog f 5 reisgeld mee kreeg. Den volgenden dag bleek dat men met een oplichter te doen had, dien de politie tot heden nog niet heeft kunnen opsporen. LETTEREN EN KUNST. Op de tentooustelliug van //Arti" werd door particulieren aangekocht, Kiers, In gang der haven bij storm, f450. Donderdagavond wordt in //Arti" eene kunstbeschouwing gehouden, met dames, van de portefeuille teekeniugeu, toebehoo- reude aan den heer Buudten te Amsterdam. De //Spiritistisch» Bladen", uitgave vau het spiritistisch genootschap //Veritas", zullen met 1 Januari ophouden te ver schijnen. No. 1 is verschenen van „De Bonds courant". Uitgaaf van den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banketbakkersbond. Inhoud van de Portefeuille No. 36: L. Alma Tadema R. A. Pierre Du- puy, l'Invitation. //Gerbrand," Marcëlia Sembrich. V. O. N., Muzikale Kro niek. J. G. H. Mann, Muzikale Nova van Nederlanders. Boekenreceusies Zonnebloemen. Het leven op den Ercken- stein, Schaatsenrijden, Met de adelborsten aan boord van de //Aldebarau," Rudolf van Meerkerke, Het land van Walter Scott, Nederlandsche Zeehelden, Schotsche ruiten, Een Klaverblad van vier, In 't hoekje van den haard, Teekenschool voor eerstbeginnenden, Uit één pen, Het Markt plein, Wetboek van Strafvordering, Bloe men gefluister, E. C. J. Scheurleer, La Terre, vau Zola. Balbi, Parijsche Kro niek. Anneddoti litterarii. A. Het tooneel in de hoofdstad. Kindercourant No. 4: St. Ni- colaas, door Willielmine. - Die lieve vriend van arme kindertjes, door J. Herman de Ridder. - Afgerichte dieren. - Herinne ringen aan de Mei, door A. R. Reule. - Een schitterend wapenfeit. - Voorstellen ter oplossing, eu de gewone rubrieken. LEGER EN VLOOT. Na eeneu gernimen tijd lijdende te zijn geweest, is te 's Gravenhage over leden de gepensioneerde generaal-majoor S. L. J. Queijsen. De militaire apothekers 2de klasse van het O.-I. leger, A. P. O. de Wolft' en L. Leeuderts, zullen den 3en Maart a. s., per stoomschip //Prinses Wilhelmina", naar Indië vertrekken. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Te Kampen werden Zaterdag in eene openbare bijeenkomst de strekkiug en be- teekenis toegelicht van de miuisterieele beschikking ter bevordering van de vrijwil lige oefeningen iu den wapenhandel. On geveer 150 belangstellenden en belang hebbenden waren tegenwoordig. Dr. Ekker moedigde met een opwekkend woord tot deelneming aan eu de heer Van Dam sprak over de voordeelige uitzichten door den minister van Oorlog voor militie- plichtigeu geopend. Van de gelegenheid voor leerlingen der R. H. B. S. opengesteld om onderricht te ontvangen iu deu wapenhandel te Mid delburg, is geheel vrijwillig door alle leer lingen boven de 17 jaren gebruik gemaakt. Sedert 1 Dec. ontvangen er nu 24 theo retisch e,i practisch onderricht. ONDERWIJS. Donderdag werd bevorderd tot doc tor in de rechts-wetensehap aan de rijks universiteit te Leiden, de heer E. Löhnis (geb. te Kraliugen), met acad. proefs., ge titeld //Desertie van schepelingen artt. 390—393 S. W. B." Akte-examens M. O. te "s-Hage 6 December. Nederlansche taal- en letter kunde: opgekomen 2 candidate». Afgewe zen 1toegelaten de heer I. 11. vau den Bos uit Zwolle; geschiedenis: opgekomen 2 candidate», beiden afgewezen. Bij het 6 Dec. te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.), was de uitslag als volgt Geëx. voor akte A 3 vrouw. cand. Ge slaagd de dames E. Jane Swindells te Amsterdam, en M. H. van Rossum te Rotterdam. Afgewezen 1. Niet opgekomen 1. Bij het 5 en 6 Dec. gehouden examen ter verkrijging van de akte A. Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. 3 maun. cand. Afgewezeu 2. Geslaagd de heer A. L. Kierdorff te 's-Gravenhage. Bij het examen voor apothekers bedienden te Breda zijn geëxamineerd op 5 en 6 December, 3 mannelijke Candida- ten. Toegelaten de lieeren J. H. Van den Burg te Breda en M. O. N. Neujean te Amsterdam. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 6 December. Acht- en-negentig beugers brachten heden 30 tot 300 schelv. en 2 tot 10 kabëlj. ten afslag, terwijl door 15 korders 36 tongen, 40 roggen, 1 tarbot en 2 tot 8 mandjes kleine schol en door trekkersbooten 4 tal haring werden aangevoerd; schelv. gold f21.50 a f30 het honderd, kabelj. f 1.65 a f 1.95, tong 60 cent, rog 96 cent per stuk, de tarbot f 8.50, kleine schol f 2.80 per mandje en haring f 4 per tal. Te ss el 4 Dec. Door de mossel vloot werd in de afgeloopen week weer geregeld gekord, en kon de gewone bezending mos selen naar Huil eu Londen worden afge leverd. Voor de rookerijen werden alleen scharren aangevoerd, tegen f 1 per mand. De palingvangst was zeer geriug. De pa ling gold van 20 tot 55 ct. per half K.G. De Noordzeevissehers besomden van f 30 tot f 70 per schuit. De garnalenvisschers brachten 516 manden garnalen aan voor de kokerijen. De garnalen golden f 2 per mand. De aflevering geschiedde naar Lon den, Huil en Parijs. Tessel, 5 Dee. De Noordzeevloot bracht in de afgeloopen week elders ter markt: 800 tongen, 200 schelvisschen, een tarbot, 200 manden kleine schol en 80 manden scharren. De prijzen waren als volgt; groote tongen 50 a 60 ct., kleine en middelsoort 10 a 20 cent, schelvisch 10 a 15 ct., tarbot 7,50 per stuk. Kleine sehol f 2.50 a 3.05, scharren f 1 per mand. Per nis, 6 December. Volgens ont vangen telegram is te IJmuiden binnen de sloep //Onderneming", stuurman P. 't Hart, met 4000 schelvisschen, verkocht voor f 15 't honderd. R IN N E N LA N I). Bij kon. besluit zijn jhr. mr. E. J. J. van Eysinga, voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, en mr. E. J. J. B. Cremers, voorzitter vau de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, benoemd tot mi nister van Staat. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1888, aan den telegrafist 1ste klasse bij de rijkstelegraaf E. K. van der Heiden een eervol ontslag verleend uit 's rijks dieust, behoudens aanspraak op pensioen. De gewone audiëntie vau den mi nister van Koloniën zal op aanstaanden Vrijdag niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-(it.) FBUILLETO KT. 100) XXXV» HOOFDSTUK. De zwarte yo0el. Een gehuil weerklonk van de beide oevers der ri vier, en de Indianen zoowel als de Spanjaard en Fabiaan zagen den drijvenden boom slingeren onder den machtigen druk van den Canadees. De brander verspreidde een schitterende hel derheid; vervolgens siste het water hevig, de vuurmassa splitste zich en verdween in een golf van schuim. De duisternis en de mist strekten andermaal hun som heren sluier over de geheele rivier uit. De boom met zijne geblakerde takken dreef van richting veranderd, langs den oever van het eilandje, toen te midden van het gehuil der verstomde Indianen Bois-Rosé zich weer bij zijne makkers voegde. Het eilandje sidderde nog onder de poging van den Ca nadees om voet aan land te zetten. Schreeuwt thans maar op uw gemak, zeide Bois- Rosé, weer tot adem komende, gij hebt ons nog niet; maar voegde hij er heel zacht bij, zullen wij altijd zoo gelukkig zijn? En inderdaad, dit gevaar overwonnen, hoeveel bleef hen nog niet te overwinnen over? Wie kon de nieuwe listen voorzien, die de Indianen tegen hen in het werk zouden stellen Deze gedachten verdreven weldra de eerste vreugde der zegepraal en deden de door de twee jagers aan Bois-Rosé gedane gelukwenschen plaats maken voor een somber stil zwijgen. Eensklaps sproDg Pepe, een kreet onderdrukkende, rechtop, en ditmaal riep hij met een vreugdekreet uit: Bois-Rosé, Fabiaan, wij zijn gered, ik sta er voorin. Gered! - herhaalde de Canadees met trillende stem. O! spreek Pepe! spreek spoedig! Hebt gij niet opgemerkt, aldus ging de ex-grens beambte voort, hoe het geheele eilandje, eenige uren geleden, trilde onder onze handen, toen wij eenige takken aan hetzelve ontrukt hebben om ons te versterken; herin nert gij u niet hoe gij, Bois-Rosé, zelf het pas een oogen- blik geleden, deed beven? Welnu, een oogenblik dacht ik er aan om van de stammen die onder onze voeten zijn, een vlot te maken, maar dit geef ik thans opwij zijn met ons drieën; wij kunnen met behulp onzer sterke armen het eilandje zelf ontwortelen en het doen drijven. De nevel is dicht, de nacht donker, en morgen, als de dag zal aan breken Zullen wij verre van hier zijn, riep Bois-Rosé uit. Aan het werkaan het werkDe wind die koel begint te worden, duidt de nadering van den morgen aan; wij hebben niet te veel tijd voor ons. Indien ik mijn zeemans- blik niet verloren heb, zullen wij met eene snelheid van drie knoopen in het uur vooruit gaan. Zooveel te beter, - zeide Pepe, de verplaatsing zal minder zichtbaar zijn. De brave Canadees nam slechts even den tijd om de hand zijner beide makkers te schudden en stond op. Wat gaat gij doen? vroeg Fabiaan. Kunnen wij niet, zooals Pepe voorgesteld heeft, alle drie door vereeni ging van krachten het eilandje ontwortelen? Het ontwortelen, zeker, Fabiaan; maar wij zullen ook gevaar loopen het als een takkebos, waarvan men den band los maakt, te splitsen en ons heil hangt af van de instandhouding van het eilandje zooals de natuur het ge maakt heeft. Het is misschien een dikke tak of wortel op den bodem der rivier geankerd, die het eilandje tegenhoudt. Zeer veel jaren hebben moeten verloopen sedert dat deze boomen hier gesirand zijn, ten minste te oordeelen naar den bodem die zich boven hen gevormd heeft. Gedurende het lange tijdsverloop moet het water dien wortel of tak verrot hebben eu dat is het waarvan ik mij wil verzekeren. Op dit oogenblik onderbrak het droefgeestig gezang van een nachtvogel den Canadees. Deze klagende tonen, die eensklaps de diepe stilte van den nacht verstoorden, op hetzelfde oogenblik waarop een straal van hoop in de oogen d r jagers schitterde, weerklonken in de ooren van Pepe als een onheilspellend voorteeken. Ach!zeide de Spanjaard droevig, die door het ge vaar bijgeloovige denkbeelden in zich voelde opkomen, de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1