Ingevolge de nieuwe Grond wet zijn tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal niet alleen de hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen verkiesbaar, maar ook degenen, die eene of meer hooge en gewichtige betrekkingen, bij de wet aangewezen, bekleeden of be kleed hebben. Bij de Additioneele Artikelen is bepaald, dat deze betrekkingen voor de eerste maal aangewezen worden bij maatregel van algemeen bestuur. Deze maatregel van algemeen be stuur is thans bij den Raad van State om advies. De volgende advertentie is geplaatst in Het Vaderland'. ((Meerderjarige Nederlanders, die na 21 Maart verhuisd zijn, en zoo wel voor als na hue verhuizing te 's-Gravenhage in een huis of afge zonderd gedeelte daarvan, dat voor f200 huurwaarde in het Personeel, (f 88 in de 8ste wijk, Scheveningen) is aangeslagen, gemeubelde of on gemeubelde kamers bewoonden, die ongemenbileerd een huurwaade van f100 (f44 in de 8ste wijk) verte genwoordigen, worden opgeroepen zich te vereenigen, tot gezamenlijke verdediging hunner belangen tegen de uitlegging door de Regeering aan art. 1 lett. C der gewijzigde Kieswet gegeven. «Iemand, die volgens de Re geering geen Kiezer wordt, omdatzijn hospes met 1 Mei voor zich een ruime wo ning wilde hebben De commissie uit deVereeni- ging «Handel en Nijverheid», aan welke opgedragen is het uitbrengen van een verslag omtrent de conces sie-aanvraag tot het oprichten en ondernemen van een algemeen slacht huis en eene veemarkt te 's Hage, heeft op hare beurt twee commis- siën benoemd, elk van drie leden, saamgesteld uit drie industrieelen, bouwkundigen en slachters, tot het instellen van een onderzoek naar den toestand der slachtplaatsen, in verband met de noodzakelijkheid tot oprichting van een abattoir. Deze commissiën zullen deze week een aanvang maken met het bezoe ken der slachterijen. Een nieuw staaltje voor de volslagen onkunde, die vele buiten- landsche bladen omtrent gebeurte nissen en toestanden in Nederland aan den dag leggen, levert weer de Universdie, van de Grondwet spre kende, zegt dat ze werd afgekondigd onder het gelui der klokken, en dat den ganschen namiddag volksspelen werden gehouden, waarop, naar de veronderstelling van het blad, tot laat in den nacht de jenever en het bier wel bij stroomen zuilen zijn ge plengd. Aan opzichters bij den Water staat is ook al geen gebrek. Naar een postje van opzichter der 3e kl. van den provinc. Waterstaat in Gel derland staan 70 sollicitanten. De firma Petit en Fritsen, klokkengieters te Aarle-Rikstel, ont vingen dezer dagen een fraai ge tuigenis omtrent een geleverd klok kenspel in Stockholm (Zweden). Men roemt den zuiveren klank van iedere klok, bovendien de juiste overeen stemming der 35 nieuwe met de 4 oude klokken. Met recht mag het Noorden trotsch zijn, een klokken spel te bezitten, door geen der be staande hierin geëvenaard. De ver vervaardiger, de heer Alexius Frit sen, heeft getoond met eer de eeuwen- beroemde Ned. klokkengieterskunst te handhaven. De Sophia-vereeniging tot be scherming van dieren te Amstei dam heeft zich aangesloten aan de Ne- derlandsche Vereeniging te's-Hage en zal voortaan van deze laatste een aldeeling uitmaken. De Nederl. Vereeniging verkrijgt hierdoor eene aanwinst van ongeveer 140 leden. Behalve dit, zal een groot voordeel worden verkregen door de meerdere samenwerking, die uit deze aanslui ting zal ontstaan, waardoor ook te verwachten is, dat het ledental te Amsterdam, hetwelk naar evenre digheid niet groot is, zal toenemen. De nieuwe afdeeling zal den naam voeren van «Sophia-vereeniging tot bescherming vau dieren te Amster dam afdeeling der N. V. t. b. v. d.» De statuten van de onlangs te Amsterdam opgerichte vereeniging «De Radicale Kas», zijn thans in eene vergadering der leden vastge steld. Tot voorzitter is gekozen de heer mr. W. A. Paap; tot leden van bet bestuur zijn benoemd de heeren A. H. Gerhard, J. H. Geerke, dr. Hk. de Vries, H. F. A. Peijpers, L. Middendorp en L. van Campen. De vereeniging telt reeds 67 leden. -Uit Amsterdam wordt vau Dinsdag gemeld Ofschoon al de bewoners der Willem- straat en aangrenzende straten en grach ten, in het hartje van dc Jordaan, heden reeds vroegtijdig hunne kluizen hadden verlaten, heersckte er toch overal op straat, geheel in strijd met de gewoonte, eene diepe stilte onder de duizenden, die den lijkstoet van Jacobus Mens wilden zienof naar de Westerbegraafplaats volgden. Tegen half tien bewoog zich de stoet door verschillende straten der Jordaan. Voorop gingen een tamboer en pijper der mariniers, die eeneu treurmarseh lieten hooren. Op het zwarte laken, dat de kist dekte, was eene frissche vlag uitgespreid, en daaraan waren op een zwart fluweelen kus sen (le insignes vastgehecht van Broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van het Indische Kruis, waarvan de overledene eerelid was, omdat hij zich in het vaderland moedig had gedragen. Op de lijkkoets volgden de leden van de vereeniging „Het Indische Kruis" met de groote banier „Eendracht maakt Macht", en ouder welke mannen verscheidene ma riniers waren op te merkeu. Vier volg koetsen, alle met 2 paarden bespannen, brachten de talrijke familieleden naar de Westerbegraafplaats, waar weder eene groote menigte verzameld was. Een godsdienstleeraar, die Mens gedu rende de 4 weken dat hij in het Binnen gasthuis doorbracht, bezocht had, sprak aan het open graf een gemoedelijk woord, waarna de voorzitter der vereeniging „Het Indische Kruis" de leden bedankte voor de eer, aan Mens bewezen. Daarmede was de treurige en indrukmakende plechtig heid afgeloopen. In het Badhuis aan den Am- steldijk te Amsterdam is een heer, op het oogenblik dat hij in de kuip wilde stappen, plotseling overleden. Men seint ons uit Hilversum De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad op heden is dat gekozen werd de heer J. C. Gülcher (lib.) Men schrijlt ons uit Hilversum Dinsdag was 't een feestdag voor de Hilversumsche schooljeugd. Bijua zestienhonderd kinderen werden in het Hof van Holland onthaald op chocolade en lekkernijen, ieder out ving bovendien een stuk speelgoed of een kleedingstnk, terwijl ten slotte Jan Klaassen voor de kleintjes zijn koddige kunsten en Bamberg voor de grooteren zijn onbegrijpelijke toe ren vertoonde. En dit alles hadden de kinderen te danken aan onzen ouden dr. v. Hengel, die van daag de plaats van den goeden Sint in nam, en door tal van bijdragen, uit alle deelen van ons land, in staat was gesteld dit heerlijke kinderfeest te orgamseeren. Een hartelijk woord van dank aan de milde gevers, en in 't bizonder aan dr. v. Hengel. De vrijzinnige kiesvereeniging te Medemblik en de kiesvereeniging «Voor 't Vaderland» te Twisk, heb ben de kiezers opgeroepen tot eene voorloopige bijeenkomst in de Park zaal te Hoorn, op Zaterdag 10 De cember a. s., des namiddags te 1 uur, ten einde voorloopige maatre gelen te nemen tot oprichting eener centrale kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen. Door de liberale kiesvereeni ging «Het Algemeen Belang» te Lei den is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer mr. P. L. F. Blussé, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, aan wien hiervan kennis zal worden gegeven. De Leidsche studenten-roei- vereeniging «Njord» heeft op de wedstrijden tegen andere vereeni- giugen tot heden behaald in 1876 3 prijzen en 2 premiën, in 18783 prijzen en 1 premie, in 18792 prijzen, in 1880 2 premiën, in 1882 9 prijzen en 1 premie, in 18833 prijzen, in 18848 prijzen en 4 premiën, in 1885: 10 prijzen, in 1886 15 prijzen en 4 premiën, in 1887 14 prijzen en 1 premie, to taal 67 prijzen 15 premiën. Te Utrecht ligt een adres aan Z. Al. den Koning ter teekening, waarin er op gewezen wordt dat eene belangrijke vermeerdering van in komsten voor Rijk, provinciën en gemeenten zou zijn te verkrijgen door het beplanten van de wegen met vrucht- en andere boomen. Zoodanige beplanting zou, dus wordt in het adres betoogt, niet alleen geldelijk groote voordeelen schenken maar ook aan de nog vlakke wegen in ons vaderland een schooner aau- zieu geven. Om deze redenen wordt tot den Koning het verzoek gericht te bevorderen dat een grondig onder zoek worde ingesteld naar de wen- schelijkheid en uitvoerbaarheid om Rijks-, provinciale- en gemeente wegen, naarmate der geschiktheid van den grond, met vrucht- of met andere boomen te beplanten en dat maatregelen worden genomen om dit denkbeeld te verwezenlijken, in dien uit dat onderzoek blijkt, dat de zaak wenschelijk en uitvoerbaar is. Uit het zuid-oosten van Utrecht wordt gemeldDe uitgestrekte deu- nenbosschen verdwij oen allengs meer en meer in deze streken. Thans wederom is het bosch «de Kamp», toebehoorende aan graaf Aldenburgh Bentinck, ambachtsheer van Arne- rongen, verkocht, terwijl het hout naar België zal worden vervoerd om in de mijnen dienst te doen. Met het vellen is reeds een aanvang ge maakt. Een aardige verrassing was voor de conducteurs van de Ginne- kenscbe Tramweg-maatschappij, ter gelegenheid van St. Nicolaas even als het vorig jaar weggelegd. Zij ontvingen van een onbekende 200 geurige sigaren. Met grooten eenvoud is Dins dag te Deventer in het familiegraf het stoffelijk overschot van den mi nister van staat mr. A. J. Duymaer van Twist bijgezet. Onder de aan wezigen werd opgemerkt de oud minister van Koloniën De Waal. Uit Veenhuizen wordt gemeld: Daar de overplaatsing van de mannelijke recidivisten, die met in begrip hunner laatste veroordeeling alhier voor de 13e maal en daar boven waren opgenomen, naar de rijkswerkinrichting te Hoorn, met het oog op de opneming van pl. m. 40 man per week, nog geen vol doende ruimte heeft gegeven, is door den minister van Justitie be paald, dat ook zij die zich hier voor de 11e en voor de 12e maal bevinden derwaaits zullen worden overge plaatst; reeds is het eerste transport vertrokken. Sedert de invoering van het nieuwe reglement van tucht in het voorjaar van 1887, zijn reeds 48 mannelijke verpleegden, die zich aan ontvluch ting hebben schuldig gemaakt, tot straf naar bovengemelde werkinrich ting overgebracht. De Zuiderhaven te Harlingen levert tegenwoordig een zeer be langwekkend schouwspel op. Daar overwinteren niet minder dan een kleine veertigtal schepen, waaron der vele driemasters, die in den laatsten tijd groote ladingen hout hebben aangevoerd. Daardoor had en heeft nog altijd het balkvlotters- personeel volop werk. Yoegt men daarbij, dat wekelijks vijf h zes Engelsche stoombooten de haven binnenvallen, om hunne ladingen aan te voeren en in te nemen, dan is licht te begrijpen, dat het daar- voorgebezigde werkvolk zich in hooge verdiensten mag verheugen. Op een drijfjacht, welke Maan dag in de Friesche gemeente Oost stellingwerf gehouden werd, zijn drie vossen en één hert geschoten. Verscheidene vossen en één hert werden nog gezien. Door een jachtgezelschap zijn Maandag in het Speulderbosch nabij Putten, vier prachtige herten ge schoten. Een liefderijk vader, te's Hage, wiens zoon milicien is, wilde dezen, die tot heden nog zonder straf was gebleven, ook eens met het St. Nicolaaafeest verrassen, en om er meer aardigheid aan te geven het toegedachte hem als postpakket naar de kazerne sturen. Toen de man Maandagmorgen persoonlijk het pakje bij die afdeeling bezorgde, steeg zijn verbazing ten top, toen hij zijn zoon aldaar druk bezig zag mede te helpen, waarop hij zich onmiddellijk met de verrassing ver wijderde en naar huis toesnelde. «Moeder!» riep hij tot zijne vrouw bij het binnenkomen, «er moet eerst nog een kistje sigaren bijOnze jongen is bevorderd. Hij is nou al ambtenaar bij de postpakkies. Ik stond er verstomd van!» «Goddank!» was het antwoord der vrouw, «en nu zal hij dan niet meer zoo veel «op post» moeten staan, want die heeren zitten meer!» Dinsdagochtend te 11 uren is iD de Oude Mee wede, nabij Hardinx veld, de nieuwe Tielsche stoomboot Harmonie aangevaren door de vracht boot van Helmond-Amsterdam. Van laatstgenoemde was de boeg verbrij zeld, doch het gelukte haar nog naar den wal te stoomen. Eerstgenoemde die met hare machine, noch met haar roer meer kon werken, liep met de boeg in eene bovenlandsche schuit, welke ook nog naar den wal kon gesleept worden. De Harmonie verdween daarop onmiddellijk in de diepte. Menschenlevens zijn hierbij gelukkig niet te betreuren. Men schrijft uit Nijkerk aan de Stand. Den veertien veroordeelden voor de bekende ongeregeldheden alhier was eene aardige St. Nicolaasvsr- rassing bereid. Op 't alleronver wachtst zijn zij in den nacht van Zondag op Maaudag door de veld wachters op bevel van den officier van justitie vau het bed geklopt, en naar het Passantenhuis gebracht, om van daar Maandagmorgen naar Arnhem vervoerd te worden, waar zij hunnen straftijd van 4 of 6 we ken moeten doorbrengen. Bij eene veebtparij te Arnhem is een meisje de neus afgeneden. Te Nijmegen wilde Maandag zekere G. S. een kachel aanmaken en goot daartoe olie uit een lamp op een kool vuur, met het gevolg dat de olie in de lamp vlam vatte deze uit elka&r sloeg en G. S. ern stige brandwonden bekwam die voor •zijn leven doen vreezen. De schade, door den brand te Borgharen veroorzaakt, wordt op 24,000 frank geraamd. De afge brande perceelen waren verzekerd bij de braodwaarborgmaatschappij «La Belgique», te Brussel. Te Didam is een gebouw met 6 stuks hoornvee en alles wat er zich in bevond in korten tijd een prooi der vlammen geworden. De oorzaak is niet bekend. Te Geulle en Wijlre woont men in delijkenhuisjes. De adj.-insp. van het geneeskundig staatstoezicht stelde de vorige week daarnaar een onderzoek in en trof in een der zich op het kerkhof bevin dende lijkenhuisjes zelfs een geheel huishouden, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen aan. Door een toeval werd dit feit ontdekt. Een klacht is ingediend bij de bevoegde autoriteiten. De zoon van den herbergier K., te Gorinchem, is Maandag avond in beschonken toestand onder het rijden, van zijn kar gevallen en werd zoodanig door den boom der kar tegen de borst getroffen, dat hij na korten tijd overleed. In den Eksloërmond wilde Zaterdagavond de bakker Onstee met knecht en meid en nog een persoon met zijn bootje aan wal komen, doch door het kantelen daarvan geraakten allen te water, met het treurige gevolg dat Onstee en de dienstmeid bijna terstond, na dat zij op het droge gebracht waren, overleden, terwijl de derde persoon op het uiterste ligt. Alleen de knecht is er goed afgekomen. Een ingezetene te Rilland miste zijne huiskat en zocht haar te ver geefs. Negen dagen waren reeds verloopen, toen een der huisgenoo- ten, voorbij een aardappelboop in den tuin gaande, een klagend miau wen meent te hooren. Dadelijk be gon men aarde en etroo weg te werken, en in vermagerden toestand vond men nu de lang gezochte kat. Bij het inkuilen der aardappelen schijnt zij ongemerkt begraven te zijn, en gedurende 9 dagen heeft zij zonder eten of drinken met zeer weinig lucht doorgebracht, zonder het leven te verliezen. De toestand van den zoo zwaar mishandelden landbouwer J. D. te Weert is zeer ernstig. Een tweede persoon, verdacht van medeplichtig heid aan dit wanbedrijf is gear resteerd. stem van den nachtuil in dergelijke omstandigheid als deze duidt niets goeds aan. De nabootsing is volkomen, ik stem zulks toe, ant woordde Bois-Roeé, maar gij moet u aldus niet laten bedriegen. Het is een Indiaanscbe schildwacht die roept, hetzij om zijne makkers te waarschuwen de oogen open te houden of, hetgeen meer met hun duivelsch karakter overeenkomt, om ons te kennen te geven dat zij over ons waken. Het is een sóórt doodsgezang waarop zij ons wil len onthalen. Nauwelijks had de Canadees deze woorden gesproken, of van den tegenovergestelden oever herhaalde zich dezelfde harmonie met nu eens spottende, dan weer naargeestige stembuigingen, die in allen deele de veronderstelling van den ouden jager bevestigde. Maar deze stemmen waren er niet te minder vreesaanjagend om, want zij openbaarden alle gevaren en hinderlagen, die de duisternis van den nacht verborg. Ik heb lust hun toe te roepen liever te huilen als tijgers, zooals zij zijn, zeide Pepe. Pas wel op, dat zou hen juist met de stelling hekend maken, die wij thans innemen. De schelmen raden het toch al zoo gauw. Dit zeggende, trad Bois-Rosé met de grootste behoed zaamheid in het water. Niet zonder eenige ongerustheid volgden de beide op het eiland gebleven jagers de naspo ringen van den Canadees. Deze verdween van tijd tot tijd onder de oppervlakte der rivier, evenals een duiker langs de zijden van het schip naar het lek zoekt, dat het schip dreigt te doen zinken. Welnu, vroeg Pepe belangstellend, toen de Cana dees opnieuw boven kwam om adem te scheppen, wor den wij door verscheidene ankers tegengehouden Alles gaat goed geloof ik, antwoordde Bois-Rosé tot nu toe zie ik slechts een enkel dat bet eilandje on beweeglijk houdt. Pas vooral op niet te ver voorwaarts te gaan, riep Fabiaan, gij zoudt onder de wortels en in het net van tak ken onder het water verward kunnen raken. Wees onbevreesd, mijn kind, hernam de Canadees. Een walvisch zou eerder vastgeklampt blijven aan eene visschersboot die hij twintig voet hoog in de lucht kan doen springen dan ik onder dit eiland dat door een druk mijner schouders in stukken uit elkander zou gaan. De rivier ruischte op nieuw boven het hoofd van den Canadees. Er verliep vrij geruimen tijd gedurende welken, alsof betgeen Fabiaan voorzien had bewaardheid moest worden, de tegenwoordigheid van Bois-Rosé onder water slechts zichtbaar was aan het opborrelen van het water rondom het eilandje, dat weldra op zijne grondvesten sid derde evenals een vaartuig ia het midden der holgaande zee. Men gevoelde dat de rens eene laatste en machtige poging moest doen. Het hart van Fabiaan kromp een oogen blik samen bij het denkbeeld dat Bois-Rosé misschien tegen den dood worstelde, toen een dof gekraak, gelijk dat van den romp van een schip, dat tegen eene rots verbrijzeld wordt, zich onder zijne voeten deed hooren. Op hetzelfde oogenblik verscheen de Canadees op nieuw boven de oppervlakte, de haren druipende van water, het ge zicht opgezet door het bloed, dat er naar opgestegen was. Met één sprong was hij weer op het eilandje, dat langzaam om zijn as begon te draaien en daarna den loop van het water volgde. Een kolossale wortel, op vrij groote diepte in de bedding der rivier gedrongen, was onder de krachtige handen van den reus losgegaan, wiens kracht door de wan hoop vertienvoudigd was. God zij geloofd! riep hij uit, de laatste en eenige hinderpaal, die ons weerhield is overwonnen en wij zijn aan 't drijven. En inderdaad, terwijl hij sprak, ging het eilandje door de strooming medegesleept vooruit, wel is waar bijna on merkbaar, maar het ging toch. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2