NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Belangrijk Bericht. De Goudvallei. 5e Jaarsrang. Zaterdag 10 December 1887. No. 1361. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. I. DAT7BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. De Administratie deelt den geach- ten Abonnés van tSaarlem's Dag- bladt mede, dat van 10 December af voortaan geregeld bij het nummer dat Zaterdagavond verschijnteen bij voegsel zal morden uitgegeven. Daarin zal onder anderen een plaats vinden:«im italiaansche violist »,oor- 1 door Hasselaer. De Administratie. Haarlem, 9 December. Donderdag werd door B. en W. overgegaan tot de openbare aanbe steding van het verrichten van eenige werkzaamheden tot uitbreiding van de gemeente-begraafplaats1, bestaan de in het ophoogen en onder profil brengen met zand, het verwerken van zoden en zwarten grond, het maken van een ijzeren hek en houten afrasteringen, het maken van eene brug over, alsmede het uitdiepen van het Spaanseh Vaartje enz. op een terrein ten noorden van het Spaacsch Vaartje, tusscben den land weg door den Schooter veenpolder en den Schooter straatweg. Hier voor zijn ingekomen 17 inschrijvin gen. De laagste is van W. H. Swets, te Hardinxveld, voor f 30,538. Uitspraak omtrent de gunning over 8 dagen. Tot de minste inschrijvers voor de aanbesteding door het departement van Koloniën, op 7 dezer te Amster dam gehouden, behooren o. a. voor perceel 25,«schermbehoeften»de heer S. de Jager alhier, voor f3531.70 en voor perceel 44, «singelband», D. Merens &Co. alhiervoor f1583.45. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Vrijdag bij enkele inschrijving aanbesteed: het drie jarig onderhoud der rijks haven werken te Medemblik, provincie Noord-Holland. (Raming f2000 per jaar.) Minste inschrijver Joh. Gijze laar "te Medemblik, voor f 1620 per jaar. Onder liet opschrift //een onderneming van ongewonen aard'', vermeldt het //So ciaal Weekblad" (uitg. Tj. Willink) het volgende Wie te Haarlem de Nieuwe Groenmarkt afloopt, ontwaart al spoedig een flink ge bouw, op welks gevel hij lezen kan, dat aldaar de broodfabriek //de Volharding" is gevestigd. En wie, er binnentredend, den directeur te spreken vraagt, kan van dezen vernemen, dat het een onderneming is van geheel ongewonen aard. Ziehier de geschiedenis der zaak. Een twaalftal jaren is het geleden, sedert de heer Prévinaire, de bekende industrieel en destijds directeur der //Haarlemsche Katoen-maatschappij" ten behoeve zijner werklieden den stoot gaf aan de oprichting eener bakkerijwaarvan de winst zou vloeien in de kas van het aan zijn fabriek verbonden ziekenfonds, en dienen zou, 't zij voor een extra-wiuteruitkeering aan de le den, 't zij tot verhooging van het bedrag of tot verlenging van den duur der toe lage bij ziekte. Doch aanvankelijk viel er op de uitkomsten gedurende een reeks van jaren niet te roemen. De belangstelling der belanghebbenden was ver van algemeen; het publiek hield, zich op een afstand; de geldmiddelen ontbraken om de gebrekkige inrichting door een doelmatige machinale te vervangen, 't Scheen een stekje te zul len blijven, welks leven wel kon worden gerekt, maar zonder op te groeieu tot een gezonden, veel vruchten dragenden boom. Toch had inmiddels het bedoelde zie kenfonds aan zulke vruchten juist be hoefte gekregen in nog verhoogde mate. In het afgeloopen jaar toch werd. door de aandeelhouders der //Haarlemsche Katoen- maatschappij" het besluit genomen tot op heffing van de weverij; waarmede de af danking van een groot aantal werklieden gepaard moest gaan. Aan de vertrekken- den werd billijkheidshalve hun aandeel in het ziekenfonds uitbetaald, en aldus aau de kas een gevoelige slag toegebracht. Wel zou ook voortaau het fonds aan zijn reg lementaire verplichtingen vermogen ie vol doen; maar van buitengewone uitdeelin- gen of toelagen zou kwalijk meer sprake kunnen zijn. Toen toonde een van de directeuren der vennootschap zich bereid op eigen verant woordelijkheid en risico de bakkerij daar aan dienstbaar te maken. Hij nam het zaakje over; liet zich als bakker inschrij ven in de registers der patentplichtigen stelde zijn crediet beschikbaar voor het verbeteren der inrichting, voor het in- koopen van grondstoffen in grooter hoe veelheden tegen gunstiger prijzen; en be paalde, dat de geheele winst der on derneming als volgt zou worden aange wend. De eene helft valt ten deel aan hen, die door hun arbeid den bloei der bakkerij helpen bevorderen. En wel in dezer voege, dat daarvan ontvangen: de direct, (wiens vast salaris slechts f 500 's jaar bedraagt) 20 pet., de drie kantoorbedienden ..10 meesterknecht10 ii de bakkers (wier aantal 20 bedraagt)20 ii depothouders (uu 70 iu. getal)40 De audere helft daarentegen komt ter beschikking van den eigenaar der zaak, van den bedoelden directeur der //Haar lemmer Katoen-maatschappij", die aan het arbeidende personeel dezer fabriek de toe zegging heeft gedaan, dit geld te hunnen behoeve aan te wenden, al heeft hij ove rigens zich het recht voorbehouden, daar aan de bestemming te geven, die hem de wenschelijkste dunkt. Eu reeds heeft hij ziju toezegging kun nen omzetten in daden, nu, sedert den aanvang van den nieuwen toestand op 1 Januari dezes jaars, het debiet der bakkerij op verrassende wijze is toegenomen. In verbaud hiermede vond hij vrijheid, om alvast aan drie weduwen van voormalige werklieden zijner fabriek een wekelijksohe toelage uit te keeren. Als straks de eerste balans is opgemaakt, zal b. v. voor een uitdeeling van brandstoffen, of voor iets dergelijks, het overschietende van het winst aandeel kunnen worden gebruikt. Neemt men daarbij in aanmerking, dat we) eenerzijds geen rente voor kapitaal de winst vermindert, maar dat deze anderzijds voorloopig zwaar wordt gedrukt, zoowel door afschrijving op het bedrag, waarvoor de nieuwe machines te boek staan, als door een zeer scherpe, doch ongetwijfeld in haar felheid slechts tijdelijke concur rentie (zóó dat het kilo brood, hetwelk in Amsterdam 15 ct. kost, te Haarlem voor 14 ct. wordt verkocht), dan mag gerust worden gezegd, dat in het verschiet ligt een aanmerkelijk verhoogd winstcijfer, met een hieraan geëvenredigde vermeerdering van het nut, hetwelk daarmede voor de betrokken arbeidersgezinnen kan worden gesticht, Van critiek, zegt het S. W." o. a. van het bespreken der vraag, of de winst- verdeeling de billijkst mogelijke is weuschen wij ditmaal ons te onthouden, 't Was er ons slechts om te doen, open baarheid te geven aan wat totnutoe als 't ware in het verborgene gesehiedde, ten minste onbekend bleef buiten een zeer be perkten kring. In andere landen wordt vaak groote ophef gemaakt van hetgeen dientengevolge soms vrij wat meer schijnt dan het bij beschouwing op de keper blijkt. In Nederland daarentegen is het een ka raktertrek van velen, wetenswaardige be moeiingen onder de korenmaat te plaatsen en te houden, totdat een toevallig voorbij ganger de korenmaat optilt en het licht laat schijnen, 't Dacht ons niet te onpas, de rol van zulk een voorbijganger te ver vullen in dit geval. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Protestantenbond hield Donderdagavond in de bovenzaal der sociëteit //Vereeniging" Nadat door ds. M. J. Mees tot de aanwezigen een hartelijk woord van wel kom was gericht, deelde hij mede, dat als sprekers zouden optreden dr. H. G. Ha gen, predikant en de heer E. C. A. Pan tekoek, theol. student te Leiden, en hoopte dat allen door hunne woorden mochten worden opgewekt en gesticht. De heer Hagen betrad vervolgens den catheder en gaf zijne ingenomenheid te kennen met de trouwe opkomst der leden welke zooals spreker zeide een be wijs was, dat hij in hunne vriendschap bleef deelen, en hem het aangenaam be wustzijn gaf te zullen worden begrepen, daar waar men sprak van het hart tot het hart. Spreker begon zijne rede met te herin neren aan het voor enkele dagen gevierde St. Nicolaasfeest, een feest voor arm en rijk. Spr. verhaalde het ontstaan van dit feest, dat oorspronkelijk de heideusche Wodans-feestviering zijnde, tot de chris tenen was doorgedrongen en later eene herinnering aan den heiligen Nicolaas was geworden. En heerlijk was deze feestviering, want velen was het eene Aanleiding tot weldoen en ook eene gelegenheid zich erkentelijk te gevoelen en te betoonen, wanneer men zich niet te hoogachtte met dankbaarheid, z/met gratie", te ontvangen, hetgeen altijd een kenmerk was van hooge beschaving. Spr. hield niet van die menschen, die zich jegens een ander niet eens hartelijk verplicht konden gevoelen. Aldus voort gaande hield spreker zijn aandachtig ge hoor nog lang geboeid. Na de pauze trad op de heer Pantekoek met de voordracht van een gedicht, ge titeld //Livarda". Met veel gloed en zeg gingskracht gaf spreker den inhoud daar van weer. Hetzelfde kan worden gezegd van zijn voordracht van een fragment uit z/De Werkstaking" vau Erawjois Coppée. Hiermede liep de bijeenkomst ten einde. In een hartelijk slotwoord van ds. Mees bedankte hij de beide sprekers en richtte zich daarbij inzonderheid tot den heer Pantekoek, wien hij toewenschte dat hij op waardige wijze in het voetspoor zijns vaders, een groot redenaar en oprecht christen, zou blijven streven. De Nieuwe Haarl. Ct., waaraan wij dezer dagen het bericht ont leenden, dat het buitenverblijf «So- fiadal» aan bet Prinsen-Bolwerk in eigendom zou overgaan aan de St. Elizabetbs-Vereeniging alhier, om te worden ingericht tot een gast huis voor R.-K. vrouwen, onder het bestuur vau Eerwaarde Liefde zusters, meldt thans nader ver nomen te hebben, dat de onderhan delingen tot den aankoop van ge noemd perceel een aanvang hebben genomen. «Overigens», zegt zij, «was onze mededeeliüg omtrent de waar schijnlijke bestemming van genoemd perceel niet volledig. Het plan be staat, bijaldien die onderhandelingen tot een gewensebt resultaat leiden, niet alleen vrouwelijke, maar ook mannelijke patiënten ter verpleging op te nemen.» Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 letterzettersaankomeling, 1 jongmenscb om in bet stoomver- ven en Chemisch wasscben te wor den opgeleid, 1 jongen om in bet meubelvak te worden opgeleid. In het nieuwe kiesdistrict Haar lemmermeer hebben verschillende samenkomsten van liberale kiezers plaats gehad. Het werd niet noodig geoordeeld tot verandering of ont binding der bestaande kiesvereni gingen over te gaan, maar besloten alles op den ouden voet te laten: éene centrale vereeniging met af- deelingen in iedere gemeente. Naar alle waarschijnlijkheid zal de beer Herman F. Bultman, te Haar lemmermeer, bij de verkiezing voor de nieuwe Kamer de candidaat der liberalen zijn. LETTEREN EN KUNST. z/Het Vaderland" zegt, dat het thans zeker is, dat Coquelin in Januari eeu of twee voorstellingeu in Den Haag zal geven. Op 13 dezer zal door de Utrechtscht //Toonkunst"-afdeeling, ter herdenking van den dag waarop de heer Richard Hol vóór 25 jaar tot muziek-directeur te Utrecht benoemd werd, uitgevoerd worden: //David", oratorium van Richard Hol. Uit Utrecht wordt gemeld: Den 6en December was Richard Hol sedert 25 jaren als musicus alhier werk zaam. Eerst Donderdag echter had de feestviering plaats. Ouder vele andere bewijzen van belang PBUILIiBTON. 102) XXXVs HOOFDSTUK. De zwarte vooel. Maar de drie vluchtelingen hadden deze afschrikwek kende verschijning versmaad als die van een kind, indien in dit hachelijk oogenblik een kind niet evenzeer te vrfeiteen ware geweest als de Indiaan. Te midden van den dikken nevel verlichtte het vuur, waarbij de wilde waakte, slechts een nauwen cirkel. Na eenige oogenblikken in de houding te hebben ver keerd van een man wiens oog te midden der duisternis eenig verwijderd voorwerp tracht te onderscheiden, deed de Apach plotseling twee of drie schreden in de richting der rivier en verdween. De avondwind bewoog slechts de menschelijke scalpen bij wijze van banieren aan het hout zijner lans bevestigd, die rechtop was blijven staan op de plaat6, die hij zoo straks bezette. Het was een oogenblik van nog heviger angst, want de nacht verborg thans de bewegingen van den Indiaan. De vluchtelingen hielden zelfs hun adem in en het vlot dreef steeds stil voort. Zou de duivel ons bemerkt hebben? fluisterdePepe den Canadees in het oor. Dat is te vreezen, gaf Bois-Rosé ten antwoord. Een droefgeestige kreet deed de jagers opspringen en deze kreet werd op de beide oevers herhaald; het waren de signalen die de schildwachten elkander toezonden door de stem der nachtvogels na te bootsen. Daarna werd alles weer stil. Bois-Rosé slaakte eindelijk een zucht van ver lichting, terwijl hij Fabiaan met den vinger op het vuur wees, dat op den oever brandde. De Indiaan was op zijn post teruggekeerd en op zijne lans leunende nam hij zijne eerste houding weer aan. Het was een valsch alarm; maar het eilandje naderde intusschen hoe langer hoe meer den oever. Als dat zoo voortgaat, zeide Bois-Rosé, zullen wij binnen tien minuten in het bivak van dien Indiaan- schen duivel aaulanden. Achi indien wij met behulp van dezen grooten tak een weinig konden roeien, zouden wij weldra weder in de goede richting zijn, maar het geluid van het water zou onze vlucht verraden. Het is evenwel de eenige partij die wij kunnen kie zen; het is misschien beter de kans te loopen ons te ver raden dan ons aan onze vijanden over te leveren. Maar komaan, laat ons even zien of de strooming, waarin wij ons thans bevinden, naar den oever gaat, alsdan moeten wij niet langer aarzelen en ofschooD een boomtak meer leven in het water maakt dan een met linnen omwonden roeiriem, zult gij evenwel uw best doen zoo zacht mogelijk te roeien. Toen Pepe dezen raad gegeven had, brak hij zacht een stuk dood hout af en wierp het in de rivier. Over den oever gebogen, keken Pepe en Bois-Rosé naar de richting die het stuk hout ging volgen. Er was op die plaats een hevige draaiing, veroorzaakt door eenig diep gat in de bedding der rivier. Een oogenblik draaide het stuk hout alsof het verzwol gen zou worden, daarna nam het plotseling de tegenover gestelde richting van den oever aan. De beide jagers slaakten een zucht van verlichting, daarna een stillen vreugdekreet, maar die weldra door een ontstelden blik vervangen werd. De tak, door eenige tegenstrooming teruggedreven, dreef eensklaps in de richting naar den oever. Men kon zich niet meer vergissen; het lot van het eilandje zou wel dra dat van het stuk hout worden, dat het als voorloo- per diende. Het drijvende eilandje scheen inderdaad een oogenblik onbeweeglijk^te blijven; maar niettemin aan den aandrang vau de eerste stroomiug gehoorzamend, verwijderde het zich weldra opnieuw vau den oever. De nevelgordiju die zich gelijkelijk ter rechter- en ter linkerzijde verdikte, bewees aan de beide gerustgestelde jagers dat het vlot weer eene gunstige richting ingeslagen had. Een uur ongeveer verliep alzoo onder vrees en hoop, daarna verdwenen de vuren der Indiaansche bivakken in de verte en in den nevel; de vluchtelingen waren bijna buiten gevaar. Intusschen moesten zij niet stil zitten.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1