NIEUWS- EN ADV E R,TENTTEUTA D De Goudvallei. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Maandag 12 December 1887. No. 1362. 5e Jaargang. Dit Nummer Maat it twee Mei. EERSTE REAR. STADSNIEU W S. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. I. DAUBE éf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Fanbonrg Montmartre. Haarlem, 10 December. Tot 22 December e. k. is ter ge meente-secretarie ter visie neerge legd bet ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van F. P. Odentbal om vergunning tot oprichting van eene smederij in bet perceel aan de Schagcheistraat, no. 5, kad. sectie D, no. 843. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat eenige ingezetenen bet plan hebben opgevat eene vereeniging op te richten ter bespreking van de poli tieke belangen van Haarlem. Waar schijnlijk zal eerstdaags de eerste bij eenkomst plaats hebben, terwijl wij spoedig nadere bizonderbeden hopen te mogeu mededeelen. Op Donderdag den 22sten Decem ber 1887, des voormiddags ten elf ure, zal aan bet locaal van bet Provinciaal Bestuur van Noordbol land alhier bij enkele inschrijving worden aanbesteedDe uitvoering van eenig baggerwerk en bet onder houden van eene betonning in bet Noorder-Spaarne.» De bestekken zijn, tegen betaling van 10 cents per exemplaarverkrijgbaar aan het lokaal van bet Provinciaal Bestuur voornoemd en aan bet Bureau voor Buitenlandscbe Paspoorten op den Oudezijds Achterburgwal tegenover bet Walepleintje te Amsterdam. Nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij den Hoofdinge nieur van den Provincialen Water staat alhier. Gisteren, Vrijdagavond ten 7 Va ure liad in de Remoiistrantsclie kerk het aange kondigde Concert plaats van het zangkoor der Remonstrantsche kerk onder directie van den heer J. Steenman, met welwil lende medewerking van de heeren J. J. Rogmans, concertzanger uit Amsterdam, den heer Joh. Steenman, violist, onzen stadgenoot e* mej. Tonia Bastiaans, die het piauo-accompagnement op zich geno men had. Het programma behelsde ten eerste *Gods grootheid ia de natuur*. Hymne voor solo's, koor en orgel, door onzen talentvollen Bastiaans. Door twee dames en twee heeren, koorloden, werden de solo's zeer verdienstelijk uitgeroerd, vooral de sopraansolo werd zuiver, klankvol en con brio gezongen. Daarop trad de heer Steenman op, een welbekende figuur op de Haarlemsche con certen. Wij wisten dat wij iets schoons zouden hooren, omdat wij van den heer Steenman niets anders gewoon zijn: het mag derhalve overbodig heeten verder uit te wijden over zijn voordracht van Tartini's Sonate in G mol, Adagio uit het vioolcon cert van Mendelssohn en Aria op de G snaar van Bach. Eu toen klonk er boven op liet koor een luid handgeklap. Rogmans trad op. Rogmans, met zijn machtig en klankvoL geluid, Rogmans die de tonen over de hoofden der aandachtig luisterende menigte zond tot in de verste hoeken van het kerkgebouw, Rogmans, die zijn stem weet uit te zetten tot zij als een bazuin en weet in te krimpen, tot zij haast zingend fluis terend geworden is, Rogmans, die steeds meester is over zichzelf eu die voordraagt met eenvoud, niet warmte, met gevoel. De nummers, die hij voordroeg waren Cavatine uit //Paulus" van Mendelssohn, Recititief en Aria uit //Haydn's Schöp- fung", en solo in //Geistliches Abeiidlied" van Reinecke, voor koor. De koornummers waren de heido welke wij reeds genoemd hebben en //Onze Troost" door Van der Wulp, uit den Liederen bundel. Het koor kweet zich onder de geanimeerde leiding van den heer J. Steen- man, zeer goed van zijn taak: vooral de sopranen hadden dikwerf zeer goede oogenblikken Het accompagnement van orgel en piano was sober en zonder //vlek of rimpel". Allen, die tot dit concert hebben mede gewerkt, mogen voldoening van hunne moeite smaken, daar het publiek ongetwij feld eenige uren van echt muzikaal genot heeft doorgebracht. Wij raeenen ook te mogen aannemen, dat de financieele resultaten voldoende zijn geweest, daar er een talrijk publiek in het kerkgebouw aanwezig was. Wij herinneren er namelijk aan, dat de opbrengst zal strekken ten bate van bet fonds voor de stichting van een nieuw orgelmet het oog hierop ook werdeu door eenige jonge dames aan de binnenkomenden tekstboek jes te koop aangeboden. Zondag 11 December a. s. zal op bet Museum van Kunstnijverheid alhier eene tentoonstelling van ge kleurde platen, betrekking hebbende op decoratieve schilderkunst gehou den worden; toegang vrij. In de 261e vergadering van de alhier bestaande «debatiüg society» zullen Maandag 19 December des avonds 7s/* uur in een der beneden localen der sociëteit «Trouw moet blijken» de twee hierna volgende stellingen verdedigd worden: le. De sociale ellende vindt baar oorzaak in bet privaat grondbezit. 2e. De denkbeelden van Michael Flürscheim tot oplossing der sociale kwestie zijn de eenig juiste en prac- tiscb uitvoerbare. De uitgever W. Gosler alhier, zal binnenkort het eerste nummer uitge ven van eene serie vlugschriften, ge titeld «Haarlemsche Echo's», eenigs- zins in den trant der bekende Haag- scbe Penkrassen. Bereids hebben eenige stadgenooten hunne mede werking toegezegd. Den lsten Januari a. s. hoopt onze stadgenoot, de beer M. L. Van Gremert, hoofd der r. k- parochiale scholen te dezer stede den dag te berdenken, waarop bij voor 25 jaren tot hoofd eener school werd benoemd. De WelEw. pater M. A. Eijcken, sinds 1879 kapelaan aan de Parochie kerk van den H. Antonius alhier, is benoemd tot pastoor te Vragender (Gelderland.) Vrijdagnamiddag is een 24-jarig metselaar in de Molenstraat alhier van een zeven meter hooien steiger gevallen,waarbij bij inwendige kneu zingen beeft bekomen. Hij werd per brancard naar zijne woning vervoerd. In de Vrijdag gehouden vergade ring van den Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude werd behandeld een ingekomen schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij zij den Raad in overweging geven om, in afwachting van de beslissing van de Hooge Regeering, op de aanvrage van den burgemeester, volgens art. 30 van de gemeentewet, tot vernie tiging van bet Raadsbesluit, vrij willig terug te komen van bun be sluit om de secretarie te verplaatsen van Haarlem naar de Liede. Toen een der leden opmerkte, dat bet armbestuur van de verplaatsing voor deel zou hebben, wat bij een intrek king zou vervallen,bood de voorzitter aan, dit verschil aan de armenkas te vergoeden. Hierop werd met al- gemeene stemmen besloten, het Raadsbesluit tot verplaatsing in te trekken, zoodat de secretarie nu ge vestigd blijft te Haarlem. Het be sluit tot verplaatsing was met éene stem meerderheid genomen, tegen het advies van burgemeester en wet houders. De stoomboot Antoinette heeft Donderdag jl. in de Ringvaart bij de Nieuw-meer de veerschuit van den beer C. Spaargaren aangevaren. Volgens bericht, ligt de schuld aan den kapitein der Stoomboot. De beer S. eischt schadevergoeding. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons uit Hilvessum: Voor eenigen tijd werd door Hilver- sura's Mannenkoor uitgevoerd //Jan van Schaffelaar" woorden van den lieer J. E. Hintsen, hoofd eener openbare school, en muziek van den heer C. Andriessea, mu ziekonderwijzer alhier. Thans vernemen wij dat //Jan van Schaffelaar" 't welk des tijds zeer in den smaak van het publiek viel, a. s. Zondag zal worden gezongen op een concert van het Amsterdamsche man nenkoor //Cecilia" onder directie van den heer N. H. Andriessen uit Haarlem. De componist zoowel als de dichter zullen de uitvoering bijwonen. ONDERWIJS. z/Het is ons ter oore gekomen, dat het op verschillende scholen gewoonte is geworden, dat de leerlingen aan de onder wijzers of onderwijzeressen op hunne ver jaardagen of met 't St. Nicolaasfeest grootere of kleiuere geschenken aanbieden." Aldus luidt, blijkens eene mededeeling aan de plaatselijke schoolcommissie, de aanhef van een brief dien Burg. en Weth. van Amsterdam op 18 Mei van dit jaar aan de hoofden der openbare lagere scha len der 3de en 4de klasse hebben gericht. z/Om verschillende redenen" zoo gaat de brief verder //achten wij dit niet wenschelijk. Tegenover ouders, die daarin geen bezwaar zien of het aanmoedigen staan andere, die er om financieele rede nen of in beginsel bezwaar tegen hebben. En dan komen de kinderen zeer licht in eene sclieeve verhouding tegenover de on derwijzers en tegenover elkaar. Wij hebben daarom de eer u uit te noodigen, het geven van cadeaux aau de onderwijzers en onderwijzeressen, bij andere dan zeer buitengewone gelegenheden, zooals eene langdurige ambtsvervulling, zooveel moge lijk tegen te gaan". Voor het examen in boekhouden van wege de Vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam hebben zich. 28 candidaten aangemeld. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Hage op 9 December. Geschiedenis: opgekomen 1 cand., afgewezen. Opgeroe pen maar niet opgekomen 1 cand. Gym nastiek: geëx. 2 cand. Geslaagd mej. G. B. Karsen, uit Amsterdam. Boekhouden: geëx. 8 en 9 Dec. 1 cand.; afgewezen. Te Leiden zijn bevorderd tot arts de heeren C. Metzlar en J. Visser. Bevorderd aan de universiteit te Erei- burg tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde, //insigne cum laude", de heer A. Kanling, arts te Berlikum, met een academisch proefschriftgetiteld: //Beitrag zur practischen Verwerthbarkeit des Nnph- talins". Bij liet Vrijdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 2 vrouw. cand. Ge slaagd mej. A. E. Metelerkamp te Nijme gen. Geëx. voor akte B 1 mann. cand. Niet geklaagd. Bij het 7, 8 en 9 Dec. gehouden exa men ter verkrijging van de volledige akte B, Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt Geëx. 1 mann. cand. Afgewezen. Voor akte B (letterk. ged.) 8 en 9 Dec. geëx. 2 mann. cand. Beiden afgewezen. De uitslag van de thans afgeloopen exam ets voor apothekersbedienden te Breda is als volgt: In het geheel werden geëxa mineerd 31 mannelijke en 20 vrouwelijke candidaten. Van dezen slaagden er onder scheidenlijk 15 en 12. Aan de universiteit te Groningen is Donderdag met goed gevolg het tweede natuurkundig examen afgelegd door den heer C. Brouwer en het theoretisch ge neeskundig examen door den heer M. J. van Olm. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Houtrijk en Po- lanen De aanvoer van beetwortelen naar de suikerfabriek //Holland" te Houtrijk en Polanen heeft opgehouden. Thans bepalen de werkzaamheden zich alleen nog tot het verwerken van den aan wezigen voorraad, dat nog een veertien dagen zal duren. Voor den bouw 1888 zijn met enkele landbouwers reeds contracten gesloten voor f 11 per 1000 KG. met een voorschot van f 75 per Het. Ofschoon de conditiën voor menigen landbouwer in den tegenwoordigen tijd nog al aannemelijk schijnen, zoo zijn toch velen voor den bouw van dit product af geschrikt door de minder gunstige resul taten van de bouw 1887. Ten eerste toch wordt er bij het ver- iF'IEaTTXXijXuIESTO IST- 103) XXXV» HOOFDSTUK. De zwarte vogel. Wij hebben eerst nog eenige voorzorgsmaatregelen te nemen, zeide Bois-Rosé, rust nog eenige oogen blikken totdat wij dat vlot, dat ons zoo nuttig is geweest, stuk hebben gemaakt en aan den loop der rivier overge laten. Het is noodzakelijk dat de Indianen geen enkel spoor van ons terugvinden. Alle drie zetten zich aan bet werk. Reeds gescheurd door de breuk van den wortel, die hetzelve op den bodem der rivier weerhield en door den schok dien het onvangen had, toen het tegen den oever stiet, weerstond het drijvende eilandje niet lang aan de vereenigde pogingen dezer drie jagers. De boomstammen die het samenstelden werden achter eenvolgens losgerukt, in de strooming geworpen, die ze meevoerde, en weldra bleef geen enkel spoor meer over van het eiland, voor welks samenstel de natuur zoovele jaren noodig had gehad. Toen de laatste tak voor de oogen der jagers verdwenen was, hield Bois-Rosé, door Pepe bijgestaaD, zich bezig met door de grasstengels weer op te richten, den indruk uit te wisscheD, dien hunne voeten er hadden achtergelaten en gaf daarna het teeken tot vertrek. Als de grootste en de sterkste der vier vluchtelingen trad hij het eerst in het water op voldoenden aftand van den oever, opdat deze het spoor hunner voeten zoude be dekken en de Indianen aldus konden veronderstellen dat zij hunne vaart op het eilandje hadden voortgezet. De weg dien zij te volgen hadden, was al te vermoeiend om snel te gaan en toch kwamen zij na een uur loopens, op hetzelfde oogenblik waarop hunne gezwollen voeten hen zouden nood zaken stil te houden, aan de vertakking der heide rivieren, die de delta vormden, waarin de «Goudvallei» gelegen moest zijn. De dag zou aanbreken; de dageraad begon den ge zichteinder in het oosten te verhelderen. Een grijsachtige tint volgde op de duisternis. Gelukkig was de tak der rivier, dien zij moesteu oversteken, niet erg diep. De grootste massa water der rivier ontlastte zich in den tegenovergestelden arm. Dat was eene gunstige omstandigheid, want de ge wonde gambusino zou de oorzaak van eene langdurige vertraging geweest zijn zoo men hem al zwemmende wilde doen oversteken. Bois-Rosé nam hem op de schouders. Alle drie traden in het water, dat hen nauwelijk tot aan de knie kwam en zetten weldra voet op den anderen oever. De keten der Nevelbergen was nog slechts eene mijl verwijderd van het punt der delta, waar zij aangekomen waren en na eenige oogenblikken rust, werd de tocht met vernieuwden ijver voortgezet. Weldra veranderde het terrein van uitzicht. Op het fijne zand der AUuviaansche gronden want gedurende een deel van het jaar werd de driehoek gevormd door de sa menvoeging der beide rivieren bij den was van het water overstroomd volgden diepe kuilen die hun ontstaan te danken hadden aan de waterstroomen, die zich in het regen seizoen van de bergen stortten. In plaats van de lange rij wilgen en katoenboomen, die de verlaten oevers overscha duwden, verhieven zich van afstand tot afstand groene eikeboomen en het landschap eindigde in den keten van bergen, die men de Nevelbergen noemt. Daar hielden de reizigers een oogenblik halt. XXXVID HOOFDSTUK. De vinger gods. Vermoeidheid en smart overstelpten echter den gambusino. Daar het eene gebiedende noodzakelijkheid was, hem met de ligging der «Goudvallei» onbekend te laten en hem zelfs het bestaan er van niet te doen vermoeden, besloten Bois- Rosé en Pepe na gemeenschappelijk overleg, hem thans, nu hij in veiligheid was, voor eenige uren te verlaten en dien tijd te gebruiken om kennis te nemen van de plaatsen aan Fabiaan door zijne pleegmoeder beschreven. Wordt vervolgd.) fff

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1