NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 13 December 1887. No. 1363. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A 1) S 11; I IV s. It I N N U N LA N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleiue Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» wordeu aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pullicite Etrangere G. L. DA V GE If Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montinartre. CORRESPONDENTIE De Administratie verzoekt HM, Correspondenten ieleefd maar dringend, steeds op lmnne ierichten den datum te vermeldendaar roeg lating hiervan tot onjuistheid aan leiding kan geven, en geregeld om de twee maanden hunne nota in te le veren. Haarlem, 12 December. Tot voorzitter van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondden in Noord-Holland is benoemd de heer A. van Stralen, lid der Gedep. Scaten en tot sectetaris de heer mr. A. A. Land. In plaats van den heer mr. E. A. Jordens is tot lid van het algemeen college te VGravenhage benoemd de heer H. J. Calkoen, te Edam. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand November evenals in de laatste maanden zeer gunstig. Van de in de wet genoemde besmettelijke ziek ten werden ter gemeente-secretarie aangegeven8 gevallen van maze len, 5 van roodvonk, 3 van febris typhoïdea en 5 van angina diphthe ria, terwijl 4 lijders aan laatstge noemde ziekte bezweken. Het totaal der overledenen bedraagt met 5 levenloos aangegevenen 77. Ver houding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 19.2. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 3, aan her senziekten 6, aan croup 7, aan or ganische hartgebreken 7, aan ziek ten der ademhalingsorganen 14 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 8, aan an dere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 jaren 9, van 514 jaren 6, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 13, van 50—65 jaren 3, van 65—80 jaren 16, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 72 jongens en 56 meisjes. Door de leden der adspiranten- afdeeling «Kracht door Volharding» alhier, werd Dinsdagavond jl. in de Gemeente - Gymnastiekschool een wedstrijd gehouden. De leden waren verdeeld in drie afdeelingen, ieder van zeven leden. Er werd tegelijk gewerkt aan rekstok, handbrug en ringen, Aan ieder werktuig werden drie bewegingen verricht, na afloop waarvan door alle leden werd deel genomen aan hoog-en ver-springen. De jury bestond uit de heeren A. A. Sprenger, A. J. Robin, J. Blom- mendaal, W. Mentel, A. Leendertz en J. Pool. Voor elke afdeeling waren twee prijzen beschikbaar ge steld. In de eerste afdeeling werden de prijzen behaald door C. Witte- veen en J. Kroon, in de tweede af- deeliDg door E. Noordijk en C. Bar kens, en in de derde afdeeling door W. Voet en B. Schregardus. De prijzen werden met een woord tot opwekkiDg uitgereikt door den heer J. Blommendaal, president der gym- nastiekvereeniging «Kracht door Volharding.» In den nacht vau 10 op 11 dezer is door de politie alhier aangehouden eeu schildersknecht, genaamd C. van den Avoort, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van drie werk broeken die aan de Zomervaart op een afgesloten erf over eene heining te drogen hingeD. Ook was hij in 't bezit van drie paren wanten, ver moedelijk van diefstal afkomstig. Door de politie alhier is aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld Maria Kok, huis vrouw van A. Harmse, vroeger wonende te 's Hertogenbosch, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan bedriegelijke oplichting en tegen wie rechtsingang met be7el tot ge vangenneming, door de rechtbank was verleend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken op het erf van C. Baggerman, gelegen in de Lange Annastraat alhier, ver moedelijk door het werpen van asch tegen het houten pakhuis van de heeren van Diesen en Kerrebijn, dat op dat erf uitkomt. De achterzijde van het pakhuis stond reeds in volle vlam, toen de brand door de bureu werd ontdekt. Spoedig was de poli tie met haar slaDgenwagen aan wezig en heeft onder toezicht van den staf der brandweer den brand gebluscht. Alles was verzekerd. LETTEREN EN KUNST. De portrettenzaal in het Rijksmuseum is met een paar kostelijke doeken verrijkt; eene aanwinst van te grooter beteekenis, wijl zij geldt de uitbreiding der verzame ling portretten van leden van bet stam huis vau Oranje. Het eene is eeu portret van Amalia van Solms in haren weduwen- staat, door Govert Pli nek levensgroot en op allegorische wijze behandeld. Het an dere, door Honthort, stelt Frederik Hen drik met zijne gemalin eu drie dochters voor, eveneens op levensgrootte. Beide stukken, die vroeger in het Mau- ritshuis tentoongesteld waren, zijn door de Regeeriug naar het Rijksmuseum gezon den. Door deu bekwamen Hopmans te Am sterdam werdeu zij verdoekt, terwijl prof. Altmann van de rijks-academie ze restaureerde. Beider arbeid werd zoo gelukkig vol bracht, dat het schijnt alsof de fraaie stukkeu eerst onlangs het atelier van de makers verlieten. De lieer Carl Bouwman, directeur vau het kon. faufarecorps te Dordrecht, is be zig een Hollandsche opera te componeeren. De heer M. Van Zanten aldaar bezorgt den tekst. Van prof. Ten Brink's bekende studie over Breeroo zal bij deu heer Sijthoff te Leideu een nieuwe, herziene uitgave ver schijnen. Jozef Israels is door het bestuur der vermaarde Uffizi-galerij, te Plorence, uit- geuoodigd zijn eigen portret te schilderen voor de verzameling van portretten van beroemde meesters aldaar. wDe Arbeider" is de naam van een veertiendaagsch blad voor den werkman, tot welks oprichting door de vakvereeni- giugen, aaugesloteu bij den uSoc. Dem. Bond" te Amsterdam, is besloten. Op Kerstdag zal het eerste nummer ver schijnen. LEGER EN VLOOT. Door de Vereeniging tot behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen zal eene algemöene vergade ring worden gehouden op Donderdag 15 dezer des avonds ten 8 uur, inde boven zaal vau het café //Passage" te Helder. Punt vau behandeling //Aan welke eischeu moeteu de stoomwerktuigen onzer oorlogs schepen voldoen? Iu te leiden door den heer P. W. Hudig, oud-luitenant ter zee, directeur der kou. fabriek vau stoom- en andere werktuigen te Amsterdam. Aan 's Rijks geweer winkel te Delft worden 120 onzer iufanteriegeweren inge richt tot repeteergeweren, en wel 60 vol gens het Oosteurijksche stelsel «Mann- licher" en 60 volgens het Italiaansche stelsel //Vitali." Het plan bestaat, bij elk der drie divi- siën infanterie 20 geweren van elk der beide stelsels in beproeving te geven. In het vervolg zullen de zolen en //achterlappen", noodig voor het herstel len van het schoeisel voor onderofficieren en minderen, van rijkswege geleverd worden. Bij de proeven door de genie ge nomen, tot vernieling van spoorwegbrug gen aan De Bilt, werdeu stukken ijzer tot op 1200 meter weggeslingerd. Op 7 Januari vertrekt een detache ment van 60 minderen en 3 ouderofficie- reu per «Deu Tex" naar Iudie ouder commando van den leti luit. der inf. L. E. W. Seek, deu 2en luit. der genie S. Blok en deu 2en luit. der inf. P. A. Peereboom. De detacheering vau officieren, onder officieren en miudereu der bataljons inf., die aangewezen ziju als bezettingstroepen bij het korps genietroepen heeft iu den vorigen zomer zulke gunstige resultaten opgeleverd, dat die ook het volgend jaar weder zullen plaats hebbeu. Van elk dier bataljons zullen 1 officier, 1 onderofficier, 4 korporaals en 12 soldaten worden aan gewezen om van 30 April tot 7 Julia. s. de oefeningen van hot korps geuietroepen, te Utrecht in garnizoen, bij te wonen. Bij het le regiment huzaren te Deven ter bestaat het plan een weduwen- en weezenfonds op te richten voor gehuwde onderofficieren en minderen. Reeds heeft zich eeno voorloopige commissie van offi cieren daartoe gevormd. Naar men verneemt, zal de luit. ter zee 2e kl. R. Posthumus Meijjes, dienende aan boord van het wachtschip te Amster dam deelnemen aan de door hot Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap voor genomen wetenschappelijke zending naar de Key-eilanden. De le luit. H. E. vau Thiel, dezer dagen van zijne detacheering iu O.-Iudie teruggekeerd, is ingedeeld bij het 6e reg. inf. en wel bij het 5e bat. te Geertrui- denberg. De le luit. J. C. E. van Wagten- donk, yaii het Ned.-Ind. leger, wordt bij zijne detaoheeriug hier te lande bij het 6e reg. inf. geplaatst. De luitenant ter zee der 2e klasse W. Rauwenhoff, uit Oost-Indie iu Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. ONDERWIJS. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft Zaterdag tot arts be vorderd de heeren C. A. L. Rademaker en W. J. Rakhorst, car.d.-artsen. Toegelaten voor het eerste gedeelte de heer B. G. Bruinsma. Tot tandmeester is bevorderd de heer A. de Vries. De staatscommissie voor het prac- tische apothekers-examen in 1887/88 heeft Zaterdag het diploma kunnen uitreiken aan de heeren Frans Hendrik Lodewijk van der Grinten, geboren te Venloo en Cor- nelis Marinus Pleyte Fzn., geboren te Heumen. Het examen van een 2e groep candi- daten is heden aangevangen. Door deu heer H. A. Molena is Vrij dag te Groningen met goed gevolg het theoretisch geneeskundig examen afgelegd» De geneeskundige staatscommissie te Groningen verleende in hare zitting van Vrijdag het diploma van arts aau den heer W. J. Koppius, docts. Donderdag eu Vrijdag werd te Gro ningen examen gehouden ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als bewaar- schoolhouderes. Afgewezen werden vijf; toegelaten werden de dames: T. Akse, F. A. de Jonge, L. J. Kars te Groningen, eu J. Kanstein te Zwolle. VISSCHERIJ. Lemmer, 9 December. De vangst van Zuiderzee-baring was heden onbe- teekenend: aau de bokkingrookerijen al hier was de aanvoer niet noemenswaard,, en bedroeg niet meer dan 200 stuks of één tal: prijs f 4.50. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari tot curatoren van het weeshuis te Buren benoemd: F. J. W. van Ros- sum, te Asch, en A. de Kruyff, te Buren- Bij kou. besluit is tot tijdelijk leer- aar aau de rijks hoogere burgerschool te Heeren veen, van den dag af dat hij zijne functiëü zal aanvaarden tot en met 31 December 1888, benoemd: R. D. Nanta, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 15en December aanstaande niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft Z. M. de Koning het plan om een gedeelte van het voorjaar aau het meer van Genève of elders iu Zwitserlaud door te breugeu, op gegeven. Bij gelegenheid van het Si.Nico- laasfeest, zijn aau de arbeiders en vrouwen, werkzaam op het paleis eu domein het Loo, namens H. M. de FBUILLETO N. 104) XXXVII» HOOFDSTUK. De vingeb gods. Luister, mijn jongen, zeide Bois-Rosé tot Gayferos, wij hebben u, daaraan kunt gij niet twijfelen, genoeg bewijzen van genegenheid en toewijding gegeven om u hier een halven, misschien wel een geheelen dag alleen te laten. Wij hebben eenige zaken te verrichten, waartoe drie vastberaden mannen vereischt worden. Indien wij dezen avond of morgen vroeg nog tot de levenden behooren, zult gij ons zien terugkomen, zoo niet.... gij begrijpt dat dat onze schuld niet zal zijn. Zie hier intusschen water en ge droogd vleeach; met dezen voorraad zult gij vier-en-twintig uren kunnen toekomen. Zooals men wel kan denken, was het niet zonder moeite dat de arme verminkte in deze scheiding toestemde; door eene nieuwe en plechtige belofte der edelmoedige jagers aan wie hij zooveel verschuldigd was, echter gerustgesteld, stemde hij er in toe ze te laten vertrekken. Alvorens u te verlaten heb ik u eene laatste aan beveling te geven, zeide de oude jager. Indien het toeval de gezellen hierheen voerde waarvan gij zoo onge lukkig gescheiden zijt geworden, eisch ik, indien de dienst dien wij u bewezen hebben in uwe oogen van eenige waarde is, dat gij, bij het heil uwer ziel aan geen hunner onze tegenwoordigheid in deze streken zult verraden. Wat de uwe aangaat, gij zult die kunnen verklaren naar goed vinden. Gayferos beloofde, zich naar dien eisch des jagers te ge dragen en de drie vrienden verwijderden zich met haastige schreden. Op den vooravond van een zijner vurigste wenschen ver vuld te zien, dat wil zeggen het kind zijner liefde rijk te zien en bij het toekomstig fortuin van Fabiaan nog onbe rekenbare schatten te voegen, scheen Bois-Rosé in het vuur zijner toewijding te vergeten dat de verovering der «Goud vallei» een hinderpaal te meer tusschen Fabiaan en hem giDg plaatsen. Pepe, die bereid was om zooveel als in zijn vermogen was het kwaad te herstellen, dat hij onvrijwillig aau de familie de Mediana berokkend had, liep tevreden en met veerkrachtigen stap en een verlicht geweten voort. Alleen Fabiaan scheen aan dien invloed van 't geluk te ontsnappen en na een kwartier loopens, deed hij zijne makkers stil houden onder voorwendsel dat hij een oogenblik rust noodig had. Alle drie zetten zich op eene verhevenheid van welker hoogte zij het troostelooze landschap dat hen omringde, konden overzien. Ea hoe! don Fabiaau, zeide Pepe op vroolijk ver wijtenden toon, terwijl hij met den vinger op de nog on duidelijke massa der Nevel-Bergen wees, zou de nabijheid van deze goudrijke streken aan uwe beenen geen nieuwe kracht moeteu geveu? Neeu, antwoordde Fabiaau, want ik zal in deze richting geen schrede meer doen voordat de zon is opgegaan. Ah! viel de Canadees hier plotseling in, en op Pepe's gebaar van verwondering en zijne eigene verbazing antwoordende, dat is iets nieuws, en waarom dat, als ik u vragen mag? Waarom? omdat het hier eene vervloekte streek is; eene plaats waar degene dien ik vóór u als een vader be minde, vermoord is geworden; omdat duizenden gevaren er n omringen en ik uw leven reeds al te veel blootgesteld heb door u mijne zaak te doen ombelzen. Welke zijn dau die gevaren, die wij met ons drieën niet zouden durven trotseeren? Zouden zij bij toeval grooter zijn dau dat waaraau wij zoo eveu ontsnapt zijn? Eu als het ons, Pepe en mij, nu goeddunkt, ze voor u te willen trotseeren? vroeg de Canadees. Die gevaren zijn van allerlei soort, hernam Fa biaan, waarom ons dienaangaande nog te willen ver blinden? Bewijst de tocht van don Antonio de Mediana niet klaarblijkelijk, dat deze zoo goed als ik het bestaan der «Goudvallei» kent? De gids die de expeditie aanvoert is zeker van den weg, daar ben ik thans van overtuigd. Welnu, vroeg Bois-Rosé, wat besluit gij uit dit alles? Dat drie mannen, antwoordde Fabiaan, nie

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1