NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 14 December 1887. No. 1364. S T A I) S N I E w s. HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏÏHEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie:: worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pullicite Etranoère G. L. BJ.JJBE Sp Co., JOH. F. JONES, Sjicr., Parijs, Slbis Faubonrg Montmartre. CORRESPONDENTIE. De Administratie verzoekt H.H. Correspondenten beleefd maar cl/ringend, steeds op hunne berichten den datum te vermelden, daar weg lating hiervan tot onjuistheid aan leiding kan gevenen geregeld om de twee maanden hunne nota in te le- Haarlem, 13 December. Burgemeester en Wethouders al hier brengen ter kennis, dat gele genheid is geopend tot kosteiooze oefeningen in den wapenhandel, met het doel: A Die oefeningen ten bate te doen komen van hen, die den militie plicht persoonlijk wenschente ver vullen en zich enkel daartoe, hetzij mede tot spoedig erlangen van een graad in het leger wenschen voor te bereiden, teneinde ook daardoor in aanmerking te kunnen komen voor de jaarlijks vastgesteld wor dende gunstige bepalingen ten aanzien van miliciens, die binnen een bepaalden termijn een zekeren graad van geoefendheid bezitten of tot milicien-korporaal of mili cien-sergeant zijn bevorderd. B Meer in het bizonder de meerge vorderde leerlingen van inrich tingen van onderwijs aan te moe digen om z:ch in den wapenhan del te bekwamen en hun daarbij steun te ver] een en. De onder A bedoelde jongelingen moeten zich vóór 15 December e. k. aanmelden ten bureele van den heer luitenant-kolonel garnizoens - com mandant alhier, in de infanterie ka zerne, voorzien van een bewijs van goed gedrag en van eene duidelijk ge schreven opgave, bevattende straat en nummer hunner woonplaatsen,namen en voornamen en datum van geboorte, met vermelding of zij alléén den practischen, alléénden theoretischen, of wel beide cursussen wenschen te volgen. De practische cursus voor hen, onder A bedoeld, zal plaats hebben van 19 December a. s. tot 1 October 1888, éénmaal per week, 's avonds van 89 uur, en de theo retische cursus van 19 December a. s. tot 30 April 1888, mede één maal per week, op hetzelfde uur. De leerlingen der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs, be doeld sub B, die aan de oefeningen verlangen deel te nemen, gelieven daarvan mededeeling te doen aan de hoofden dier scholen, die bereid zul len worden bevonden hen verder te dezer zake in te lichten. De jongelingen, zoowel onder A als B bedoeld, moeten den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt. Gisteren, Maandagavond, trad de lieer dr. Jolis. Dyseriiick als spreker op in //Weten en Werken", voor een eivolle zaal.!' Spreker deelde mede dat liij zijn toe spraak in tweeën zou verdeelen een eerste deel, waarbij meer inspanning werd ge vorderd, een tweede dat tot ontspanning zou strekkeu. Spr. vergeleek den menscli als natuurwezen bij een stuk erts, dat be staat uit bergaarde met allerlei vreemde bestanddeelen en met metaal vermengd. Die aarde wordt in den smeltkroes gezui verd en dan houdt men het metaal, hetzij lood, tin, koper enz. over. Zoo ook is het met den mensch als natuurwezen. In ieder mensch liggen de kiemen van hoogere ontwikkeling; er is niemand, die oen gezonden geest en een gezond lichaam bezit, in wieu die kiemen niet sluimeren van het goede, ware, schoone. Het komt er maar op aan, die kiemen tot ontwikkeling te brengen en daarom moet ieder mensch, onverschillig of hij met veel of weinig gaven is toege rust, zich ontwikkelen tot een zekeren trap in het goede, ware eu schoone, tot deugd, wetenschap eu kunst. Het beste middel tot ontwikkeling van die kiemen is tweeledig: ten eer ste opvoeding, ten tweede onderwijs. Het kind, dat hulpeloos ter wereld komt, moet zich langzamerhand ontwikkelen iu deu huiselijkeu kring en komt daar onder allerlei indrukkenallereerst die van liefde, trouw, toewijding, orde en werkzaamheid. Onbewust ueemt het kind daarvan iets op en onbewust ontbotten de sluimerende kie men, om straks als de graankorrel te wor den tot halm en are. Van hoeveel menschenkinderen is de opvoeding niet verwaarloosd! Evenmin kan het kind uit de arbeidende klasse die op straat ▼inden, als de kiemen tot ontwik keling kunnen komen in den knaap, jon geling geworden, die geen andere indruk ken ontvangt dan van weelde en traagheid. Een moeder zeide eens tot een geeste lijke: Mijn kind is nu 4 jaar, wanneer zal ik met de opvoeding aanvangen? Het antwoord was: Als gij nu eerst met de opvoediug vau uw kind wilt beginnen, dan zijn die 4 jaren voor hem en u verloren. Spr. wijst er op hoe kinderen, wien het onderwijs te vroeg wordt onthouden, lang zamerhand werktuigen worden die niets anders doen dan wat meu hun voorzegt. Het geld, dat kiuderen verdienen in de jaren waarin zij nog onderwijs moesten genieten, weegt niet op tegen het verlies aan ontwikkeling, dat zich later openbaart. Uit het kind wordt de sprekende ©n denkende menschGrootsche gedachteUit het kind komt later de dichter voort, de man die in de taal allerlei melodieën uit, beurtelings trillend, bruisend, schaterend, klaterend, kermend, jubelend, al de tonen van het mensclielijke gevoel. Uit dat kind komt ook de man van wetenschap voort, die den bliksem waar voor hij eerst bevreesd was, weet onscha delijk te maken, die den loop der sterren naspeurt in het heelal. Als het kind knaap is geworden, han teert deze het krijt en de teekenstift en maakt overal krabbels, weet de kleuren reeds eenigszins te onderscheiden en leert langzamerhand door ontwikkeling, scherp zien en waarnemen. Zoo groeit allengs uit dat kind de kunstenaar op, de schilder of beeldhouwer, die ons zijne voorstellingen voortoovert op het doek, of met kunst vaardige hand het blok marmer omschept in een bezield en bezielend beeld. Zoo ook wordt uit het kind de com ponist, die ons in verrukking brengt met de heerlijke tonen der muziek. En vragen wijhoe is dat allei mo gelijk? Omdat in dat kind da kiem slui merde van het goede, ware en schoone de kiemdie slechts op ontwikkeling wachtte. z/Gij zult", zeide spreker, wmisschieu vragen, of het niet juist de iu gunstige omstandigheden geplaatsten zijn geweest, die zoo rer zijn gekomen. Dan is mijn antwoord beslist: neen. De geschiedenis leert, dat juist uit de arbeidende klasse de meeste geniale mannen zijn voortge komen. Het is niet gemakkelijk om tot ont wikkeling te komen. Maar door den tegen spoed in het leven, door teleurstelling eu moeilijkheden worden onze krachten ver sterkt en vergroot. Wel zijn er sommigen, die zonder slag of stoot, zonder moeite of hinderpalen te moeten overwinnen, op eens als genieën voor ons oprijzen, maar van dezulken blijven er velen halfweg staan. Spreker vat het gesprokene aldus samen Ieder kind, dat ter wereld komt, f'draagt de kiemen van het goede, ware en schoone in zich. Laat ons niet een van die kiemen verwaarloozen, maar zelf voorgaan en de hand reiken aan den onderwijzer, die de jeugd tot ontwikkeling brengt, ja iedere hand aangrijpen, die ons verder bren gen wil. Hierna droeg spreker voor een stukje over zoogenaamde stopwoorden en gaf van de dwaze gewoonte om zulke stopwoorden te gebruiken, tal van geestige voorbeel den, die het publiek zeer vermaakten. Een luid applaudissement was het be wijs van de dankbaarheid der leden van W. en W. voor het gehoorde. Wij brengen in herinnering, dat de Onderoff. Vereen, der d.d. schut terij «Hasselaar» alhier, Vrijdag den 16e a. s., 's avonds om uur de aangekondigde liefdadigheids voorstelling geeft ten behoeve van het gezin der wed. Versteegh-van Acker. Op verzoek van het bestuur be richten wij tevens, dat dien avond geene plaatskaarten te verkrijgen zijn. Gisteren te 4 uur gaf het //Leger des Heils" de geannonceerde //thee-meeting" in de groote zaal van //Eelix Eavore". Bij den ingang in de Moriunesteeg had zich eene menigte geposteerd die alle binnen- tredenden, vooral wanneer zij eenig insigne van het Heilsleger droegen, met gejouw en gelach begroette. In de groote zaal stonden tien lange tafels, gedekt met hel derwitte lakens en waarop brood met kaas eu ham, benevens krentenbrood en thee voor de bezoekers stond aangerecht. Man nelijke en vrouwelijke soldaten en bekeer lingen liepen heen en weer om alles voor den maaltijd iu gereedheid te brengen, de mannen gekleed met het bekende roode tricot en de pet met //Leger des Heils" er op, beuevens twee S op de lapellen van de jas. Sommigen droegen alleen het laatstgenoemde onderscheidingsteeken, ter wijl de vrouwen zich hadden gesierd met een rood lint over de borst, waarop even eens //Leger des Heils" was te lezen. Hier en daar zag men enkele officieren, waar onder de rijzige gestalte van adjudant Schoch duidelijk in het oog viel. Het werd kwartier over vier, half vijf en nog steeds wachtte men.... op majoor Tyler en de officieren uit Amsterdam, ge lijk een der soldaten ons mededeelde. Ein delijk nam adjudant Schoch het woord, verklaarde dat men niet langer zou wach ten, deed een kort gebed, liet een paar van de bekende refreinen zingen en gaf daarmede het teeken om den maaltijd aan te vangen. Weldra was het verzamelde publiek, ruim honderd personen sterk, waarvan zeker 2/.3 uit vrouwen bestond, druk bezig zich met spijs en drank te verkwikken. Er keerschte een vroolijke stemmiug: aan al de talels hoorde men druk praten en lachen. Plotseling steeg een oorver- doovend gejuich op: door een zijdeur trad majoor Tyler met zijne officiereu, (waar onder de bekende luiteuant Go vaars), en eenig© vrouwen binnen. De laatsten waren alle in stemmig zwart gekleed en droegen groote hoeden van dezelfde kleur met een rood lint, waarop //Leger des Heils". De raajoor en zijn vrouw gingen al de tafels langs, spraken in gebroken Hollandseh den bezoekers toe en deelden ontelbare hand drukken uit. Daarop zetten zij zich met hun gezelschap aan een afzonderlijke tafel en begonnen op hun beurt deu maaltijd. Men at weder rustig door, steeds ondev druk gepraat en gelach. De komst van kapitein Palstra, die ongesteld was, deed opnieuw een daverend gejuich ontstaan. Overigens viel niets belangrijks voor. Kwartier voor zessen ongeveer was de maaltijd afgeloopen en werden de bezoekers op eigenaardige wijze tot heengaan genoopt, doordat eenvoudig de gaspitten succes sievelijk werden uitgedraaid. Des avonds werd weder eene bijeen komst gehouden, tegen veel lager entree prijs dan die van den middag. Majoor Tyler reikte aan het nieuwe korps, dat alhier gevormd is, een vaandel over, waar bij de krijgsartikelen werden voor gelezen. De gewone toespraken werden gehouden, terwijl luitenant Go vaars een der Heilsliederen voordroeg in het Eransch, Engelsch eu Hindoesch. De zaal was zeer vol. De orde liet te wenschen over, de politie zag zich ge noodzaakt eenige personen te verwijderen. Maandagavond ometreeks 10 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den stukadoor C. H. Scheffers, woonachtig in de Amaterdamstraat, zijweg B no. 16, vermoedelijk doordien de vrouw des huizes bij het zoeken naar een zak, een brandende lucifer in een mand met vodden heeft laten vallen. Toen de brand ontdekt werd «tonden die mand en een bedstede reeds in vlam. Door krachtdadige hulp der buren was de brand spoedig gebluscht. De waterschade is nog al belangrijk. Niets was verzekerd. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 letterzettersaankomeling, 1 tweede bakkersknecht of jongen. Volgens de nieuwe kiestabel be vat het nieuwe kiesdistrict Haar lemmermeer de volgende gemeenten: Haarlemmermeer, Sloten,Heemstede, FEUILLETON. 104) XXXVII6 HOOFDSTUK. De vinger gods. Kindzeide de Canadees, dat niet ziet, dat ieder een hier is voor zich en dat echter deze drie belangen slechts een enkel uitmaken. Vervolgden wij niet reeds twee dagen voor dat God u voor de tweede maal in mijne armen had gebracht, den man, die toen uwe verwachtingen ver nietigde, evenals hij vroeger uwe moeder gedood en uw naam gestolen had? Sedert tien jaren zijn Pepe en ik slechts één, onze vijanden zijn dezelfden geweest, de vrienden van den een zijn de vrienden van den ander geweest en gij zijt de zoon van Pepe, omdat gij de mijne zijt; Fabiaan, mijn kind, God zij geprezen, die wil dat wij alhoewel hij en ik dezelfde zaak dienen, ook de uwe dieneu. Wat er ook ge- beure, wij zullen geen pas achterwaarts gaan. En dan, sprak de gewezen karabinier, telt gij het dan, don Fabiaan, voor niets stukken gouds te verza melen, een geheel leven van overvloed voor een denkbeel dig gevaar? want ik herhaal het, wij moeten de eersten in de «Goudvallei» zijn en een dag, een uur vóór, kunnen ons voor altijd rijk maken; gij ziet dus wel dat wij inte gendeel slecbts onwaardige egoïsten zijn en dat wij het zijn die gevaar loopen u voor ons persoonlijk belang op te offeren. Pepe heeft gelijk, voegde de oude jager er bij, wij willen goud, veel goud! En wat zoudt gij met dat goud doen? vroeg Fa biaan glimlachend. Wat ik er mede zou doeu? riep Bois-Rosé den ex-karabinier met den elleboog aanstootende, het kind vraagt wat ik er mede doen zou! Ja, ik dring er op aan zulks te weten. Wat ik er mede doen zou! hernam de eerlijke Canadees, door die vraag niet weinig in het nauw gebracht, ik zou er.... parbleulik zou er.... eene menigte zaken mee doen en wanneer ik het niet zoude gebruiken, bid ik u, op mijne karabijn een loop geheel van goud te laten stel len? voegde hij met triomfeerenden blik er bij. Fabiaan kon zich niet weerhouden de schouders op te halen en nogmaals te glimlachen. Gij lacht, hernam Bois-Rosé, meer moed vattende, denkt gij dan dat het niet buitengewoon vleiend zoude zijn, als men bij het afmaken van een Apache, een Sioux of een Pawnie tot dezen kon zeggen: Hond, de kogel die uw kop verpletterd heeft, komt uit een loop van massief goud. Komaan, mijn kind, weinig beverjagers zouden iets dergelijks kunnen zeggen I Ik stem er in toe, antwoordde Fabiaan. Daarna voegde bij er ernstig bijNeen, mijne vrienden, don Es- tevan ontsnapt aan mijne wraak, dank de soldaten waar van hij omriDgd ie; die goudmijn waarvan ik mij de eenige bezitter waande, ontsnapt mij insgelijks; wat kan het mij schelenheb ik, voor het geval de eerzucht zich van mij zou meester maken, nog niet den naam en fortuin mijner vaders op te eischen Zijn er in Spanje geene rechtbanken, die aan allen gelijke rechtvaardigheid bewijzen? God zal het overige doen; maar ik wil niet dwaselijk twee edele levens blootstellen, ik spreek niet van het mijne, aldus vervolgde hij droefgeestig, zoo jong nog heb ik den bit teren kelk reeds tot den bodem geledigd? Het is genoeg en uwe edelmoedige nitvluchten zullen geen indruk op mij maken. Dit zeggende stak Fabiaan den beiden jagers zijne handen toe, die ze hartelijk drukten. De Canadees beschouwde eenige minuten stilzwijgend en met teederen blik het edel gelaat van dengene, wien hij fier was zijn zoon te noe- meuvervolgens, terwijl op zijn gelaat die gedwongen uit drukking, die er voor het oogenblik op lag, plaats maakte voor de ware gevoelens van zijn hart, riep hij uit Fabiaan, mijn kind, mijn geheele leven is voorbijge gaan op de zee en in het midden der woestijnen, maar ik heb genoeg herinneringen der steden en deszelfs gebrui ken bewaard om te weten dat onder de menschen de recht vaardigheid meer gekocht dan veroverd wordt. Dit goud, mijn kind, dit goud dat deze streken verbergen, zullen wij gebruiken om van u te maken waartoe de Voorzienigheid u bestemt te zijn dit goud zal de hinderpalen uit den weg

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1