NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5 e Jaargang. Donderdag 15 December 1887. No. 1365. Wie zijn Kiezers? HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: ft-van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangère G. L. J) A U.BE Sf Co., JOE. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Wandkalender voor 1888. De Administratie heeft het genoe gen haren Abonnés mede te deelen, dat ook dit jaar een Wandkalender voor 1888 als gratis bijvoegsel op Haarlem's Dagblad zal morden, ver strekt. Tevens vestigt zij de aandacht van het Adverteerend Publiek, op de ge legenheid tot het plaatsen van adver- tentiën op den Kalender.Aan zulkeAd- vertentiën toch wordt zeer groote publiciteit gewaarborgddaar het ge tal Annonces wegens de weinige be schikbare ruimte klein is en de Kalen der een geheel jaar tot vraagbaak dient. Daarbij is de prijs uiterst billijk gesteld. De Administbatie. Ter beantwoording van deze vraag brengen wij in herinnering art. 80 der Grondwet. Daar staat«De leden der Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de mannelijke ingezetenen tevens Nederlanders die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden de drie- en-twintig jaren mag zijn, hebben bereikt.» Over die geschiktheid en dien maatschappelijken welstand geven de additioneele artikelen der Grond wet nadere inlichtingen, zoodat daar door wordt aangewezen, wie het recht hebben om hunne namen op de kiezerslijsten te doen plaatsen. Door het gemeentebestuur alhier is dieDsvolgens dezer dagen eene kennisgeving afgekondigd, aange plakt en in de dagbladen opgeno men, doch wij achten het van be lang, om daarop nogmaals de aan dacht onzer medeburgers te vesti gen. Met groote moeite is een wensch van vele jaren vervuld, eene aan merkelijke uitbreiding van de kies bevoegdheid verkregen. Het blijke dan ook, dat de vervulling vau dien wensen naar behooren wordt ge waardeerd I Het kiesrecht is toegekend aan hen die voldoen aan de volgende ver- eischten «Die Nederlander is volgens de wet, verklarende wie Nederlanders zijn. «Die vóór den dag van de sluiting der kiezerslijsten (ditmaal 15 Fe bruari e. k.) den leeftijd van drie- en-twintig jaren heeft bereikt. «Die in het Rijk of zijne koloniën achttien maanden vóór het sluiten dier lijsten heeft gewoond (voor Provinciale Staten en Gemeenteraad twaalf maanden in de betrokken provincie of gemeente). «0. Die in het laatstverloopen dienstjaar in de personeele belas ting is aangeslagen in eene huur waarde, die geene aanspraak geeft op vermindering, en die belasting ten volle heeft betaald. (Dat bedrag is in verschillende gemeenten ver schillend en te Haarlem vijf en vijftig gulden). tb. Die in het laatstverloopen dienstjaar in de grondbelasting is aangeslagen tot een bedrag van ten minste tien gulden en dien aanslag ten volle heeft betaald.» De ingezetenen van Haarlem, die in één der gevallen a en b verkee- ren, en die belasting ten kantore in deze gemeente hebben voldaan, be hoeven zich geenerlei moeite te ge troosten. Hunne namen worden door tusschenkomst van den Rijks- en Gemeente-ontvanger op de kiezers lijsten geplaatst en het stembiljet wordt hun ter bekwamer tijd toe gezonden. Anders is het evenwel met een andere groep. «c. Die als hoofd van een gezin of alleenwonend persoon van den inwonenden eigenaar of eerste huur der van een woonhuis of afgezon derd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minst op het dubbele (f 110) gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden, vooraf gaande aan den 21en December 1887, een gedeelte in huur heeft gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de perso neele belastinggeschieut, maar waar voor een jaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte geschat, het sub a bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt.» In de kennisgeving worden aUe mannelijke ingezetenen, die aan deze laatste vereisch- ten voldoen, uitgenoodigd om vóór 21 December e. k. daar van aangifte te doen ter se cretarie. De modeüen voor die aangifte zijn ter gemeentese cretarie kosteloos verkrijgbaar. De bepalingen in c hebben dus betrekking op hen, die een gedeelte van een huis of zelfs ééue enkele kamer daarvan bewonen, mits het geheele huis op eene huurwaarde van minstens honderd en tien en het bedoelde perceel of de betrokken kamer (ongestoffeerd) op eene huur waarde van minstens vijf en vijftig gulden kan worden geschat. Op dien grond zullen vele alleen wonende personen, bijv. kantoorbe dienden, ambtenaren enz., aanspraak maken op het kiesrecht. Het is voor hen van belang, dat zij tijdig de vereischte aangifte doen. Ook zij, die in andere gemeenten personeele belasting of grondbelas ting hebben betaald, kunnen aan gifte doen. STADSNIEUW S. Haarlem, 14 December. Iu de groote zaal der sociëteit //de Kroon" werd Dinsdagavond de aangekon digde Nutslezing gehouden, waarbij als preker optrad dr. Johs. Dyserinck van Rotterdam. Het publiek toonde veel belangstelling in het behandelde, waaraan de geleidelijke orergang van het komische in het ernstige en omgekeerd, eene bizondere aantrekke lijkheid schonk. Vooral wist de heer D. zijne toehoorders te boeien met een gees tige beschouwing over sommige adverten tiën in de nieuwsbladen. Hij vroeg o. a. hoe men over eene advertentie dacbt waarin het overlijden van een predikant wordt bericht, die //vijftig" jaar op hetzelfde stille plaatsje is gevestigd geweest, en van wien in de advertentie werd gezegd dat hij //de stormen des levens had ge trotseerd." Kenschetste deze voordracht den heer Dyserinck opnieuw als een bij uitstek met komisch talent begaafd spreker, nog meer leerden wij hem van deze zijde waardee- ren, toen hij na de pauze de verschillende namen behandelde, welke de locomotie ven der spoorweg-maatschappijen,met name die der Hollandsche, somtijds voeren. Wat moet b. v. den machinist van een locomo tief deuken, welke den naam van „Xau- lippe" draagt, als hij zijne vrouw dien lieflijken naam zou kunnen geven, doch zich gelukkig acht, dat zij dan toch nog niet zulk een vurig monster is als zijn machine. Hoe kwam men er toe om loco motieven //Castor" en //Pollux" te doopen, daar zij toch niet 't minst aan deze seraphs doen denken. Mocht evenwel de lust blijven bestaan locomotieven met zulke fraaie namen te bestempelen, dan hoopte spreker er nog eens aan te treffen waarop te lezen stond z/Atjeh", //Nederlaudsche Rechtsbedoeling" //Overweg Jansweg" enz. Luide toejuichingen van de toehoorders beloonden spreker voor zijne in alle op zichten zeer gewaardeerde, opwekkende voordracht. De tweede matinée musicale van den heer Joh. Steenman op Zondag 18 Dee. a. s., kan door onvoorziene omstandigheden niet plaats hebben en is daarom tot begin Januari uit gesteld. Door den ingenieur F. Gr. N. Haitsma Muiier had Dinsdag de on- derhandsehe aanbesteding plaats van bet bouwen van eene villa in bet Florapark voor rekening van den heer Jhr. Mr. A. F. Prins. Inge komen 5 inschrijvingsbiljetten, waar van de laagste was dat van den beer van Damme te Amsterdam, f 29.835. Het hoogste was f33,894. LETTEREN EN KUNST. Door de Regeering is eene verhoo- giug voorgesteld van hoofdstuk V, Binneu- landsche Zaken, der Staatsbegrooting met f 24,000 voor aankoop van een verzame ling belangrijke Nederlaudsche handschrif ten en archiefstukken uit de nalatenschap ran sir Thomas Phillips, welke tot dus ver te Cheltenham werden bewaard en door deze bij zijn leven in het begin de zer eeuw hier te lande op veilingeu zijn gekocht. Deze verzameling bestaat uit 151 nommers en 88 kisten met charters. De meeste zijn echte Nederl. archiefstukken, afkomstig uit de collectie-Musschenbroek. De aankoop van de erven is geschied on der voorwaarde van goedkeuring door de wetgevende macht. - Door de afdeeling Amsterdam der maat schappij tot bevordering der Toonkunst, zal Zaterdag 17 December 1887, des avonds te half acht, in het Paleis voor Volksvlijt, onder leiding van den heer Jul. Röntgen, een afdeelings-muziekfeest orden gegeven. Uitgevoerd zal worden //Das Paradies und die Peri," van Robert Schumann. Als solisten zullen optreden de dames M. Fillunger, Frankfort a/M, Sopraan; Lydia Holm, Chr. Veltman, Alt; de heeren C. Dierich, Leipzig, Tenor; Joh. M. Messchaert, Bas. Van Vosmaer's //Nanno" zal Anna Crouz een Duitsche vertaling iu het licht geven. De bladen van Aken zijn in verruk king over Jolian Smit, die in een concert van het //Instrumentalverein" een concert van Paganiui, de Othellofantasie van Ernst, en Winiawski's „Airs russes* speelde. „Hollandsche Sarasate" is een van de vleiende epithetha, waarmede Smit wordt genoemd. Inhoud Neder 1 andsche Spec tator. No. 50. Berichten en mededeelin- gen (AkademieberichtGeschiedenis der beschaving; enz.). Een nieuw werk over het eigendomsrecht, (slot), door rar. C. Bake. Een dag van ijdelheid, door Marcellus Ernants. Vlugmaren, door Elanor, (Beets' Na vijftig jaren). Pluk sel: Oud-nieuw; Jan Hollands oordeel over zijn nieuwste werk; Logische volg orde. Plaat„Een onaangenaam mensch" na vijftig jaar. Inhoud Hollandsche Lelie No. 24; Modes. Vervolg en slot School- oproer. Roman. Mededeel ingen. Correspondentie. LEGER EN VLOOT. Ingevolge kon. besluit wordt Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste klasse „Tromp," liggende te Willemsoord, met den 21sten dezer buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee C. E. U bleu beek eervol van bet door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. Hoewel de voorgenomen groote gar- nizoensverwisselingeu niet zullen doorgaan, zijn de planuen van garnizoensveranderin- gen voor onderdeelen van korpsen echter niet opgegeven. De uieuw benoemde kolonel jhr. F. E. von Mühlen krijgt het bevel over het 6e regement infanterie in garnizoen te Breda. De luit. ter zee 2e kl. A. J. Gooszen, nit Oost-lndie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De kapitein-luitenant ter zee H. J. de Wal, de luiteuants ter zee der 1ste kl. J. C. Jeekel en II. G. J. Wolterbeek, de luitenants ter zee der 2c klasse E. C. V. Zwaanshals, B. E. Meyboom, N. J. van den Worm en C. J. R. Kroesen, de offi cier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht L. van Coerorden en de offi cier van administratie der le klasse J. Vasseur, allen dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Tromp", eerstgenoemde als 1ste officier, werden met den 21 sten dezer op non-activiteit gesteld. FHUILLETO N. 106) XXXVII. HOOFDSTUK. De vingeb gods. De voorwendsels moesten hem niet ontbreken om deze nieuwe afwezigheid te bewimpelen en hij zou zoodoende ruimschoots voordeel getrokken hebben van een geheim dat hij reeds voor eene beduidende som verkocht. Maar zooals men gezien heeft, had Cuchillo in zijne berekeningen het wantrouwen van Antonio ten zijnen opzichte vergeten. Om den koop met hem te sluiten, was hij gedwongen geworden hem zulke nauwkeurige inlichtingen over de lig ging der «goudvallei» te geven, dat Don Antonio van de plaats welke de expeditie thans bereikt had, zich niet meer over den te volgen weg konde vergissen. Hij had deze in lichtingen aan Pedro Diaz medegedeeld eerst op den avond waarop zijn wantrouwen door de langdurige afwezigheid van Cuchillo versterkt geworden. De voorzichtigheid wilde het zoo, want de hebzucht kon ook anderen hetzelfde doen begaan hetgeen de handiet gedaan had. Nadat zooals men gezegd heeft, Cuchillo geveinsd had, eene doodelijke wonde te hebben ontvangen e n in het midden van het kamp was gevallen, was hij stil naar de zijde der verschansingen geslopen, die de Indianen niet omsingelden, zijn paard was hem gevolgd alsof het sinds lang daarop gedresseerd was en onder begunstiging der duisternis, spoedde hij zich naar de heuvelen waarvan hij de toegang kende. De hebzucht, de hevigste zijner hartstochten, had hem de oogen doen sluiten voor zekere onvolledige zijden van een plan, waarvan de uitvoering niettemin zoovele gevaren aanbood. Hij was dus op het punt zijne trouweloosheid met goeden uitslag bekroond te zienhet oog glinsterend van verlangen het hart kloppend van hoop en van vrees, richtte hij zich spoorslags naar de «Goudvallei»; maar evenals de gierig aard, die altijd vreest dat een onzichtbaar oog zijne schreden volgt naar den schat dien hij op eene alleen bij hem be kende plaats heeft begraven, vertraagde hij somtijds den snellen loop van zijn paard om scherp te luisteren naar de onbestemde geluiden der woestijn. Na vervolgens de diepte der woestijn met den blik ge peild te hebben, zag hij in dat zijne vrees ongegrond was en hij zette zijn weg met vernieuwden ijver en vertrou wen voort. Somtijds ook wekte het gezicht der plaatsen die hij reeds gezien had sombere herinneringen in hem op. Zijn instinkt had hem wel op denzelfden weg geleid, op dien heuvel had hij met Marcos-Arellanos gerust, die vijgedistel had hun hare verfrisschende vruchten verschaft, zij hadden beiden met eene geheimzinnige vrees het vreemde schouwspel der Ne vel-Bergen gadegeslagen. Cuchillo spoedde zich steeds voorwaarts, de wind blies in zijne haren, zijn paard hinnikte en zijn snelle galop voerde den moordenaar naar de plaatsen waar zijn slacht offer onder zijne slagen den dood gevonden had. Dan volgde op de vrees voor de vijanden, die hij trachtte te vermijden, die welke het geweten inboezemt, dat, overdag stil en als verdoofd, 's nachts ontwaakt in al zijn kracht. De struiken, de doornachtige vijgedistels richtten zich voor Cuchillo op als beschuldigende schimmen, de armen uitgestrekt om hem tegen te houden; een koud zweet bedekte zijn voorhoofd; maar de hebzucht, 6terker dan de vrees, spoorde hem aan, evenals zijne sporen de zijde van zijn paard kwelden en hem blindelings naar de «Goudvallei» dreef. De werke lijkheid maakte zich spoedig plaats voor deze visioenen en de bandiet lachte over zijne vrees. De schimmen, zeide hij, zijn als de rechters, die zich nooit voor arme duivels zooals ik oprichtenmaar laat mij maar éen of twee arohen (een arobe is ongeveer 121/, kilo! van dit goud medenemen en ik zal voor de rust van de ziel van Arellanos zooveel missen laten lezen, dat hij er zelfs over verheugd zal zijn van door zoo edelmoe dige handen te zijn gedood geworden. Cuchillo brak in een schaterlach los en dreef zijn paard nog sneller voorwaarts; na eenige minuten hield hij ver volgens opnieuw stil om aandachtig toe te luisteren. Uit gezonderd het luidruchtig geblaas zijns paards uit de neus gaten, verstoorde geen enkel gerucht de stilte der woestijn

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1