zich op zijne aanmaning niet heeft ver-' wijderd, maar dat hij, na te hebben aan gebeld, het huis wilde binnendringen, en eerst heengegaan is toen get. een stok greep. Drie getuigen bevestigden deze ver klaring. Het requisitoir van den subst. officier van justitie luidt 5 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaken, vermeld in ,/Haarl. Dagblad" van 9 en 10 Dec. jl. G-. Hoefnagel, 12 dagen hechtenis en plaatsing in de Rijks-werkinrichting ge durende 6 maanden. P. van Berkum, 12 dagen hechtenis en 15 maanden opzending naar de R.-werk- inrichting. J. A. Matot., Uitspraak 8 dagen ge schorst. Sautarel, 5 dagen gevangenisstraf. C. J. Doormalen, 6 weken gevangenis straf. E. Cavalt, 7 dagen gevangenisstraf. C. Heertjes, f 10 boete of 3 dagen hech tenis. Kroegman, 5 dagen gevangenisstraf en f5 boete, sub. 5 dagen gevang. K. Buys -Kz., f10 boete of 3 dagen hechtenis. Van Eerde, 1 maand gevangenisstraf. Bakker, vrijgesproken. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem''s Dagbl1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of •winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 tweede bakkersknecht of jongen. Op bet adres van ingezetenen van Houtrijk en Polanen, om den trein, die 's avonds te 10.20 van Haarlem vertrekt, te Halfweg te doen stop pen, is afwijzend beschikt. De trein van 9.51 uit Haarlem stopt reeds sedert het begin van October, doch daarmede zijn de ingezetenen niets gebaat. LETTEREN EN KUNST. Voor do plafondschildering van de feestzaal iu het Raadhuis van het zesde arrondissement van Parijs is voor eenigen tijd een wedstrijd uitgeschreven. Het schil derwerk moet eeno zinnebeeldige voorstel ling zijn van de Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Aan dien wedstrijd hebben 62 kunstenaars deelgenomen. Nadat hunne modellen een tijdlang waren tentoongesteld, heeft de commissie van beoordeeling thans drie der schilders uitgekozen voor een nieu wen wedstrijd. Het zijn de heereu Urbain Bourgeois, Henri Levi en Lionel Roy er. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit van den 13den dezer is de off. van admin. 2e kl. J. C. A. Boumau, met 1 Januari a. s., uit den zeedienst ont slagen, onder toekenning van een onder stand van f 110 'sjaars, en zulks voor den tijd van vijf jaren. Door bet bestuur van de Vereeni- ging ter beoefening van de krijgsweten schap is aan den derden inzender op prijs vraag A. onder het motto«Si vis pacem para helium" het antwoord niet terugge zonden, maar is die iuzeuder opgeroepen om aan den secretaris een adres op te ge ven, waarheen zijn antwoord teruggezonden kan worden. De luitenant ter zee der 2de klasse R. Posthumes Meijjes, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Arasterdam, wordt met 16 Januari aanstaande op nou- activiteit gesteld. De le luit. jhr. P. G. Siberg, van het 3e reg. inf. te Bergon-op-Zoom, heeft non activiteit aangevraagd wegens ziekte. De le luit. P. J. van Trooijen, van het korps mariniers, is alsnog aangewezen om deel te nemen aan den wapen cursus hij 's rijks geweerwinkel te Delft, te houden van 16 Januari tot 28 Eebruari. De le luit. H. 's Graeuwen, van het O.-I. leger, die voor den tijd van vijf jaren bij het leger hier te lande is gedetacheerd, zal bij aankomst worden ingedeeld bij het le bat. 8e reg. infanterie in garnizoen te Doesburg. De 2e luitenant P. M. Vogelsang Yan het 5e bat. 6e reg. infanterie te Geertrui- denberg wordt op 1 Januari a. s. naar Breda overgeplaatst. De 2e luitenant van het 5e regiment infanterie C. H. Tielenius Kruythoff is overgeplaatst van Grave naar Utrecht. ONDERWIJS. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Hage. Wiskunde Kgeëxamineerd 14 en 15 Dec. 4 candidateu 1 teruggetrok ken, 2 afgewezen. Geslaagd raej, M. M. van Strij, uit Rotterdam. Boekhouden geëxamineerd 14 en 15 Dec. 3 candidaten 1 teruggetrokken, geslaagd voor huisakte, de heeren L. J. Schut, uit Amsterdam W. E. G. Goudswaard, uit Rotterdam. Gymnastiek: geëxamineerd 15 Dec. 2 can didaten, 1 teruggetrokken, 1 afgewezen. Acte-examens middelbaar onderwijs te 's-Hage, 14 Dec. Geschiedenis: opge komen 1 cand.j toegelaten mej. C. S. M. Kuenen, uit Leiden. Nederlaudsche taai en letterkunde: opgekomen 2 oand., 1 mannel. en 1 vrouvvel.; afgewezen 1; terug getrokken eene vrouwel. cand. Boekhouden geëxamineerd 10 en 14 Dec. 2 cand.: geslaagd de heeren P. Kriek, uit Leiden, voor huisacte, en C. de Haas, uit Delft. Gymnastiek: geëx. 12 Dec. 3 cand.; 2 teruggetrokken1 afgewezen; geèx. 13 Dec. 1 cand., afgewezen. Bij het Woensdag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 3 vrouw, caiul. Ge slaagd mej. Th. C. C. Olivier, te Leiden, Afgewezen 2. Niet opgek. 1. Bij het 13 en 14 Dec. gehouden exa men ter verkrijging van de akte voor Erausch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 2 maun. cand. Bei den afgewezen. Niet opgek. 1. Bij het Donderdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Engelsch (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëxamineerd voor akte B. 1 vrouwelijke candidaat. Geslaagd mej. G. Th. Goud smid te Leidengeëxamineerd voor akte A 1 vrouwelijke candidaat. Geslaagd mej. A. J. Sodekamp te 's-Gravenhage. Niet opgekomen 1. Te Kampen werden Donderdag geëxa mineerd 3 mannelijke candidaten voor apo thekersbediendeafgewezen 2. Toegelaten de heer A. Bakker, van Amsterdam. Bij het 13, 14 en 15 Dec. gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Eransch (M. O.) was de uitslag als volgt Geexamineerd voor de voll. akte B. 1 mannelijke candidaat. Afgewezen. Niet op gekomen 1. 111IV N 15 N L A N I). Bij kon. besluit van 10 Dee. is aan den heer S. E. Pietersz, consul der Nederlanden te Kingston, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Leopold, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Ter voldoening aan art. 40 der wet van 17 Aug. 1887 (Staatsblad no. 127) wor den de stukken openbaar gemaakt, welke in bijvoegsels tot de //Staatscourant" voor komen. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeliug voor de geschillen van bestuwr, op Woensdag 21 December, des voormiddags te 11 uren. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) De uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad te Wormerveer op 15 Dec. is als volgt M. F. Pieper 77, blanco 11, M. Verver 9, A. Noordanus 14, B. Sclioute 3, J. W. Backer 3, J. N. Ran 7, P. Langebaerd 2, O. Wijn berg 2, diversen 3. Eerstgenoemde is dus gekozen. In de plaats van wijlen baron van Wassenaer van Catwijck is door Z. M. den Koning benoemd tot Hoogstdezelfs Opperstalmeester de teer mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, lid van Ged. Staten van Gelderland. Men meldt nader dat het rid derkruis van de Eikenkroon den heer A. W. Sijthoff o. o. is toege kend als blijk van Zr. Ms. bizon- dere ingenomenheid met de uit gave van de werken van Van Len- nep met teekeningeu van Rochussen en Bles. Ter 105e alg. vergadering der Ver- eeuiging van en voor Nederlaudsche in- dustrieelen, 14 dezer te 's-Hage gehouden onder voorzitting van deu heer Em. Koechlin, werd liet periodiek overzicht uitgebracht van den secretaris, dat voor namelijk besprak de sedert de vorige bij eenkomst zoo buitenslands als in Neder land gebonden vergaderingen, waarbij de groote volksbelangen waren betrokken. Op voorstel van het bewind werd het eerelid maatschap toegekend aan den heer Arniaud Diepen te Tilburg. Voorts werd aan het bewind in warme bewoordingen dank be tuigd voor zijn krachtig optreden ter op wekking der kiezers voor de aanstaande be noemingen van leden der St.-Oener. en geluk gewenscht met de daarop van alle zijden des lands ontvangen bewijzen van instem ming en waardeering. Twee aftredende leden van het bewind (de heeren Em. Koechlin en H. L. Enthoven Lzn.) wer den herkozen en ééne vacature aangevuld door benoeming van deu heer J. M. van Kempen te Voorschoten, die de benoeming heeft aanvaard. Over de verschillende aan de orde ge stelde punten van behandeling werd ge- ruimen tijd van gedachten gewisseld, meest echter over de te Amsterdam door voor zitter en secretaris bijgewoonde vergade- van industrieelen en de daar in beginsel tot stand gekomen boud tot bevordering der belangen van den nationalen arbeid bij de verkiezingen. De keuze werd gevestigd op een geacht industrieel, geen lid der Vereeuiging, voor het presidium van dien bond, die eerst daarna een plan van werken zal kun-ieu vaststellen, waarvoor echter reeds de denk beelden zijn besprokeu. Men mocht zicb in do medewerking en deu bijval verhen gen uit alle provinciën, zoo uit het Noor den als uit het Zuiden des lands, en het laat zich aanzien dat deze poging, krach tig volgehouden en oordeelkundig onder- steuud, doel zal treffen. Het werd door de leden zeer geprezen dat, het beginsel dezer Vereeuiging getrouw, het manifest zwijgt van politieke richting, zooals ook bij zijne toelichting ter vergadering van 7 Dec. op deu voorgrond werd geplaatst, hetgeen zeker eene voorname oorzaak van den onverdeeldeu bijval is geweest. Aan de verzekeriug van eene eigen telegrafische gemeenschap met en bedieningin Engeland, werd het bewind opgedragen al zijue aan dacht te schenken. De voorzitter riep ten slotte aller onverflauwde medewerking in, om de verkiezingen in deu geest van het manifest te doen slagen. De Zuidhollandsche Maatschap pij tot redding van Schipbreukelin gen heeft niet alleen aan den ka pitein van de Ebro de groote gou den medaille toegekend, maar ook aan zijne stuurlieden en bootsmau die de sloepen gecommandeerd heb ben waarmede de schipbreukelingen gered zijn, de groote zilveren me daille, benevens eene gratificatie voor zijne equipage. Talrijk waren de blijken van belangstelling, welke den heer A. Mulders te Dordrecht Donderdag, ter gelegenheid van zijn zilveren feest als commandeur bij de brand weer, ten deel vielen. Behalve de geluk wenschen, welke de burgemees ter der gemeente, de heer mr. H. A. NebbeDS Sterling, als oud-gene- raal-brandmeester, en de heer S. M. Hugo van Gijn, als generaal-brand- meester, den jubilaris aanboden, ont ving hij ook die van tal zijner rang- genooten, terwijl de leden en eere leden der commandeurs-vereeniging Jan van der Eeyden hunnen voor zitter als aandenken een fraaien fauteuil vereerden. De politie te Rotterdam heeft de aldaar van de markt gestolen koe gevonden; de daders moeten zich reeds in arrest bevinden. Sedert eenige dagen bevinden zich te Deventer een drietal perso nen uit 's Hertogenbosch, die er hun werk van maken aan lichtgeloovi- gen horloges te verkoopen, die vol gens hun beweren van zilver zijn. De kooper, die aanvankelijk met het door hem voor betrekkelijk geringen prijs gekocht horloge recht in zijn schik is, komt later bij nauwkeu riger beschouwing tot de ontdek king, dat hij bij den neus is geno men, daar het horloge niet van zilver maar van nikkel is. Daar die personen vermoedelijk ook op andere plaatsen hunne praktijken zullen uitoefenen, zoo kan het bovenstaande tot waarschuwing dienen. De 25-jarige Maria K. te De- demsvaart verliet Dinsdagavond te 7 uren de ouderlijke woning, ten einde eenige boodschappen te ver richten, Toen zij te 10 uren nog niet terug was, werd men onge rust, en vond men haar verdronken iu de Kalkovenswijk. Wijl zij aan epileptische toevallen leed, vermoedt men, dat zij, door een zoodanig toeval getroffen, te water is geraakt. Een der twee te Weert aan gehouden landbouwers, beschuldigd van het plegen der ernstige ver wonding op den landbouwer J. D. uit Stramprooi, is door den rechter commissaris te Roermond in vrijheid gesteld. De andere, zekere T., schijnt de dader te zijn, althans deze blijft in de gevangenis. Met den verwonde is bet iets beter, doch er is nog altijd weinig hoop op herstel. - Onder de gemeente Reuver, op de z. g. Romeinsche heide, heeft men eene koperen bel uit den grond gedolven, die volgens deskundigen uit den Romeiuschen tijd zou dag- teekenen. Zij bestaat uit eene ge beitelde plaat, waaraan een klepel gesoldeerd is. Door de gemeentepolitie te Assen werd in het begin dezer maand bij toeval ontdekt, dat van de afiei- dingsbuizen aan enkele huizen het lood, hetwelk tot bevestiging dier buizen aan de muren diende, was gestolen. Langzamerhand kwamen nog meer dergelijke diefstallen aan het licht. Het is den inspecteur van politie aldaar na veel moeite mogen ge lukken, de daders op te sporen. Het zijn voor zoover bekend, zes jongens, op één na allen beneden de 16 ja ren oud, die het lood van de goten afbraken en daarna verkochten. Zij zijn tot bekentenis gebracht, waarna proces-verbaal is opgemaakt. De algemeene burgerkiesver- eeniging is te Leeuwarden tot stand gekomen met ruim 50 leden. Het radicale programma waarvan wij on langs melding maakten, is met slechts ééne verandering in het re glement der Vereeniging opgenomen. Onder anderen is daarbij bepaald, dat bet rechtwezen moet worden her vormd in dien zin, dat de rechters door het volk moeten wordeD ge kozen en althans behoeftigen zich ook door niet-gepromoveerde rechts kundigen in alle rechtzaken zullen kunnen doen bijstaan De bijna 92-jarige Klaas van der Wielen en de 75-jarige Frede- rika Keta, verpleegden in het Dia conie-huis te Leeuwarden, vierden Woensdag hunne zilveren bruiloft. Het is bet derde huwelijk van den zilveren bruidegom, die uit het eerste huwelijk eene dochter heeft, die wel dra hare 40-jarige echtvereeniging hoopt te vieren. In sommige Drentsche dorpen legt men zich thans sterk op den aanplant van opgaand eikenhout toe. Te Eekst zijn dit en het vorige jaar weer vele honderden eikentelgen ge poot. Het poten in de dorpen be vordert zeer het natuurschoon, doch wegens den achteruitgang der prij zen voor het akkermaalshout en de mindere voordeelen, die deze teelt oplevert, begint men ook buiten de dorpen met het poten van opgaand hout. De armvoogden van Minnertsga (Barradeel) hebben den gemeente raad gedreigd met eene werkstaking. Zij hebben nl. verklaard hunne be trekking verder slechts te willen waarnemen, indien er een jaarlijksch traktement van f 50 aan worde ver bonden. Met 12 tegen 1 stem heeft de Raad echter afwijzend op het ver zoek beschikt. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht zekere Nijsing, boe renknecht te Onna, verdacht met een mes zijnen kameraad een steek in den rug te hebben toegebracht. Men vreest voor het leven van den gekwetste. Nabij de Belgische grensge meente Welkenraedt is Woensdag morgen de baanwachter Antoon Keutgen, oud 54 jareD, door eenen goederentrein overreden en op de plaats dood gebleven. Zijne vrouw kwam hem juist het onbijt brengen en was getuige van het ongeluk. WETGEVENDE MACHT* In het voortgezet debat in de Tweede Kamer over hoofdstuk V, betoogde de minister van Binnenl. Zaken, dat de verordening in de ge meente Wijmbritseradeel niet in strijd is met de wetdat het motief, aan art. 6 ontleend, getrokken is uit de eigen toelichting van den auteur der wet, mr. Kappeijne. Overi gens staat in de verordening niet, dat de kinderen boven de 12 jaar, die op school zijn, moeten worden heengezonden. Ook het algemeen belang wordt niet door de veror dening geschaad. De heer Zaaijer constateerde, dat door deze explicatie de kinderen van 12 jaar, die de school in de school in de gemeente Wijmbritseradeel bezoeken, na hun 12e jaar niet kunnen heengezonden worden. De veidere posten voor het on derwijs gaven geen aanleiding tot debat. Verworpen zijn de subsidiën voor restauratie der torens van deUrsula- kerk te Delft en de Martinikerk te Groningen. Het subsidie van f 7000 voor de nationale tentoonstelling van kunst nijverheid te 's Gravenhage is toe gestaan, evenzoo f 24000 voor den aankoop van eene collectie oude archiefstukken in Engeland. Voor Binnenlandsche Zaken wer den twee suppletoire begrootingen van Oost-Indié en Suriname voor 1886 behandeld en aangenomen, zoo mede de overeenkomst omtrent de voormalige kloostergoederen van St. Het water had de struiken, de takken en de wortels me degevoerd en de Indianen konden, tot zoo ver hun oog reikte, niets bemerken dat hun de bekende gedaante van het eilandje verried. Ondanks zijn tegenspoed hij dit nieuw bewijs van mach teloosheid, waarin hij was, om de drie jagers die het voor werp waren van zijn haat, in te halen, had de Zwarte Vogel den tijd gehad om zijne macht over zijn uiterlijk te hernemen. De Indiaan bleef dus onbeweeglijk. De dorst naar bloed in hem ontstoken, werd niet uitge- bluscht, maar nu de vluchtelingen eenmaal verdwenen wa ren, deed zij hem een ander doel najagen; de noodzakelijk heid inziende zijne wraak uit te stellen, gaf hij aan zijne hevige eerzucht den vrijen teugel. Voor de tweede maal zag hij de noodzakelijkheid in, zich in de oogen van den bode te rechtvaardigen. De sluwe Iüdiaan slaakte een zucht van verlichting, als een man die het slachtoffer is eener noodlottige zinsverbijstering, op het oogenblik waarop zijne oogen opeDgaan. Na nog eenmaal een blik van teleurgestelden haat in de richting van den loop der rivier geworpen te hebben, rekte hij den hals uit naar de tegenovergestelde zijde en bleef onbeweeglijk. - Wat hoort het opperhoofd, wiens gehoor zoo scherp is? vroeg da bode. De Zwarte Vogel hoort thans naar de stilte, de stem des bloeds ruischt niet meer in zijn oor. Is dat alles wat hij hoort,sprak de bode opnieuw. Het Indiaansche opperhoofd ging met zijne diplomatieke comedie voort. Hij antwoordde niet, maar zijn gelaat nam eene lachende uitdrukking aan, evenals of eene verwijderde melodie zijne zintuigen trof. Mijne ooren, hernam hij, zijn niet doof meer. De hand vau den Boozen Geest drukt niet meer op haar. Ik hoor de stem der krijgers die mij roepen om de eer van het volk te wreken; ik hoor het geknetter van het vuur van den raad. Dank zij gebracht aan den Goeden Geest, den beschermer der Apachen. Laat ons gaan. De Indiaan wendde den teugel van zijn paard naar de plaats, waar volgens het rapport van den bode de verza melde krijgslieden zijn antwoord afwachtten. De zon wierp een vloed van licht over de woestijn, toen de Zwarte Vogel en zijn troep bij die oasis van gomboo- men kwamen, waar wij de Indianen een dag te voren heb ben zien beraadslagen. Na de nederlaag die zij hadden ge leden in de nachtelijke vervolging, waaraan zij hadden bloot gestaan, was opnieuw het twistvuur in hunne raads vergadering op dezelfde plaats ontstoken geworden. Op het gezicht van het geduchte opperhoofd, wiens te rugkeer met ongeduld verbeid was, weerklonken van alle kanten vreugdekreten. De eerzuchtige Indiaan nam met waardigheid deze toejuichingen aan als eene eer die hij verdiende; daarna zeide hij, zich tot de verzamelde krij gers wendende: De geest van den Zwarten Vogel zal alleen met zijne krijgers zijn, want zijn lichaam is ziek en zijn arm verzwakt. En hij toonde zijn bloedenden schouder. Een smartelijk gehuil verving de vreugdekreten en nadat deze betuigingen van rouw gestild waren, hielp men het opperhoofd van zijn paard stijgen en daarna bij het vuur nederzittten. Toen hij gezeten was, schaarden de andere opperhoofden zich in een kring om hem. De Zwarte Vogel rookte de vredepijp die men hem aanbood, gaf haar aan een ander over en de pijp deed alzoo te midden der diepste stilte de ronde door de vergadering. Allen bereidden zich door na te denken voor op de beraadslaging die plaats zou hebben. C Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2