BI X IV E N I. A N I). HAARLEMMER HALLETJES. sluis, de dirigeerende officier ran gezond heid der 2de klasse bij de zeemacht D. Ma tak Fontijn; bij het hospitaal der marine te Willems oord, de dirigeerende officier van gezond heid der 2e klasse bij de zeemacht M. C. Buyze en de officier van gezondheid der lste klasse bij de zeemacht dr. P. G. J. Vogelpoel aan boord Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord, de officier van gezondheid der le kl. bij de zeemacht J. Keyser; in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, om belast te worden met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij 's rijks werf en het bataljon mariniers aldaar, de officier van gezondheid der le kl. bij de zeemacht L. van Coevorden. Aan den officier van gez. der le klasse W. Blaakhert, dienende aan boord Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer," is uitgereikt het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeli 1873/85 en het daarbij behoorend brevet. ONDERWIJS. Te Leiden is bevorderd tot arts (le gedeelte) de heer G. A. Duijvis. Aan de theologische school te Kam pen is het aantal studenten thans geklom men tot 83, zijnde 38 theologische en 45 litterarische. Te Kampen zijn den 14en dezer voor apothekersbediende geëxamineerd 3 vrouw. cand. afgewezen 1, toegelaten mej. S. A. Teepe, van Gouda en B. van den Broek, van Deventer. De onderwijzers in het arrondissement Geldermalsen, zullen op Zaterdag 24 Dec. des morgens te elf uren, te Geldermalsen, vergadering houden. Aan de orde zijn de volgende punten gesteld 1. Het leesonderwijs naar aanleiding van de klachten in den laatsten tijd. 2. de onderwijzer dient ten allen tijde kalm te blijven. 3. Behoort het onderwijs in de vrou welijke handwerken in of buiten den school tijd gegeven te worden? V1SSCHERIJ. Nieuwediep, 16 December. Zestien korders brachten heden 4 tot 14 mandjes kleine schol aan, die tegen f 3.60 a 4 per mandje werden afgeslagen. Z. M. heeft aan jhr. J. E. A. vanPan- huys, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Groningen. Z. M. heeft, met ingang van 1 Maart, aan C. van Buysen, leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Kon. Mil. Acad, te Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ot.) In het „Staatsblad" no. 215 is opge nomen een kon. besluit va* den 13n De cember 1887, tot uitvoering van art. 68, tweede lid, der Grondwet, en tot vast stelling van eenige regelen, welke bij de behandeling van verzoeken om gratie en van de jaarlijksche voordrachten tot het verleeuen van afslag en ontslag aan ge vangenen behooren te worden in acht genomen. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door J. A. Huijbers Sr., koopman, te ks Gravenhage, Bier kade 18. Adressant deelt mede, dat hij den 13den October 1886 eene plainte deed aan den procureur-ge neraal tegen den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenbage, we gens „door dezen gepleegde op zettelijken laster en eerdiefstal" ,doch zonder eenig gevolg; zoodat hij de plainte den 3den November 1887 herhaalde en den minister van Justitie daarvan kennis gaf. Daarna ontboden bij den officier vao just., die hem een nadere omschrijving ver zocht, deelde Huijbers mede dat de hoofdcommissaris op eene schrifte lijke aanvraag door eene firma om trent Huijbers moraliteit en solidi teit, schriftelijk geantwoord heeft: „de door u bedoelde persoon is zwende laar.» Een ZaterdagaYtmdpraatje. XVI. Dezer dagen vroeg men mij het onder scheid tusschen den regen en een natten bok. De beantwoording van die vraag kostte mij heel wat hoofdbrekens. Zie hier welke gedachten mij alzoo door den knikker gingenRegen en natte bokken kunnen heel wel samengaan, vooral wanneer mijn heer de bok zoo vrij is geweest zijn war men, drogen stal te verlaten om wat in den regen te gaan flaneeren; maar zoo iets doet een bok zelden, daar hij liever in zijn warmen stal blijft dan zich op de glibberige straten in de koude te wagen op gevaar af, dat hij zijn nek of pooten breekt of met zijne horens in de japon van deze of gene dame terechtkomt, die door de gladde straten met heel kleine pasjes voorttrippelt en daarbij oppast niet, met haar voetje in de modderkuiltjes terecht te komen en de punten harer meestal sier lijke laarsjes telkens op diekeien plaatst, Huijbers verlangt nu van de Tweede Kamer, dat zij eene com missie benoeme tot onderzoek van zijne klachten. Het bestuur der Hollandsche Club te Londen heeft, naar de cor respondent van de N. R. G. aldaar seint, besloten den lord-mayor Poli- dorede Keijser het eere-lidmaatschap aan te bieden. Naar de Tijd verneemt, hebben Mgr. Rinaldini, apostolisch internun tius te 's-Hage alsmede Mgr. Bot- temanne, bisschop van Haarlem gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het Amsterdamsch Leo-comité, om den feestmaaltijd, door genoemd comité bij gelegenheid van 's Pau sen jubelfeest in de hoofdstad te geven, bij te wonen. Van de aan de Marinewerf te Amsterdam eenige maanden ge leden bedankte werklieden vertrok ken eenige naar de inrichting te Willemsoord op eigen gelegenheid, om aldaar tijdelijk werk te zoeken, hetgeen hun dan ook gelukte. Met den laatsten dezer worden zij echter aldaar weder ontslagen. De werk lieden die van de Landswerf te Am sterdam naar Willemsoord werden gedetacheerd, om aldaar diensten bij de gereedmaking van schepen te verleenen, keeren binnen enkele weken weder naar Amsterdam in hunne vorige plaats terug. Met den laatsten dezer maand worden op de Landswerf te Am sterdam weder bedankt de ruim honderd werklieden die onlangs tijdelijk werden aangenomen. De Amst. verneemt, dat de minister van Waterstaat thans de telephonische gemeenschap tusschen AmsterdamHaarlem en Zaan dam mogelijk gemaakt heeft door een koninklijk besluit uit te lokken, waarbij aan de Nederl, Bell-Tele- phoonmaatsch. de vergunning is verleend, hare centrale bureau's te Amsterdam en te Haarlem en te Amsterdam en te Zaandam met elkander in telephonische gemeen schap te brengen. Voor den bouw van het nieuwe Burgerziekenhuis te Amsterdam en de uitvoering der daaraan verbon den plannen is reeds voor 5 ton in geschreven. Er is nog bijna even veel noodig om de 3 pCts. leening te doen slagen. Naar wij vernemen, wordt door de Politie te Naarden een nauwkeu rig onderzoek ingesteld omtrent een diefstal van scherpe patronen en hulzen, die eenigen tijd geleden al daar moet hebben plaats gehad. Men 6preekt van een 1500 tal scherpe patronen en een nog grooter aantal patroonhulzen, die in het patronen- magazijn vermist worden. Voor zoo veel bekend is, hebben de naspo ringen der politie den dader nog niet aan het licht gebracht. Men schrijft ons uit Hilversum Een eigenaardig feest wacht de Hilversumsche oudjes. Alle behoef- tigen toch, die vóór 1815 geboren zijn, zullen in het begin van 't vol gend jaar door dokter vanHengel aan een diné vereenigd worden. De be jaarde luidjes zullen zich dan ver gasten aan kalfssoep, erwten met rundvleesch en een halve flesch wijn. Tot dessert zullen eenige roomtaar ten dieneo. Dit alles zal be kostigd worden door den heer van Hengel. Bovendien zou hij gaarne den mannen een jas en den vrou wen een mantel uitreiken, doch daar op heden het getal nog ruim tachtig bedraagt zal hij voor deze uitdeeling den steun inroepen van welke zich,als zoovele eilanden in den oceaan, uit de groezelige plassen verheffen, waar mede zoovele straten in onze goê gemeente thans behept zijn. Neem nu aan dat de afstand tusschen twee zulke keien voor haar te groot is om in eens te „bestappen", dan moet zij eeu omweg maken, maar loopt dan juist gevaar met onzen bok in aanraking te komen, die in den modder ronddartelt en er minder om geeft of zijne pooten op de onder of boven water staande steenen of op de verlakte toontjes der dames laarsjes terecht komen. Met een gilletje voor hare eksteroogjes, als zij daarmede gezegend is mijne ge achte lezeressen vergeven mij de gewaagde onderstelling springt zij dan op het trottoir, doch komt daar weder tegen een bok terecht, met wiens horens zij thans kennis maakt, terwijl het edele dier, zeer ongalant, geen pas op zijde doet, om haar den doortocht te verleenen. Ook gij, nog niet tot den rang van „dame" verheven, maar niettemin aardig trippelende, plassende, stoeiende, den tijd met bakker, slager of melkboer aan de deur verbabbelende dienstmeisjes, wat hebt ook gij op 's heeren wegen veel van die allen, die met hem van meening zijn, dat ook den ouden van dagen wel eens een genoeglijk dagje mag bereid worden. Een jong paard van D. v. M., dat voor een boerenwagen was ge spannen en wachten moest voor den afsluitboom bij den Laarderweg al hier, werd schichtig door een ran- geerende machine. Het beest sloeg op hol, wierp in zijn vaart een handkar met cokes omver en rende in dolle vaart met den omgekan telde wagen achter zich door de Stationsstraat, Achterom tot in de Kampstraat, alwaar het werd opge vangen. Een wonder en een geluk tevens mag men het noemen, dat het hollende dier niet de Stationsstraat ten einde liep, daar het dan toch op de markt te recht zou zijn ge komen en gewis groote schade zou aangericht hebben. De voerman was heel vlug van zijn voertuig afge sprongen en bekwam geen letsel. De centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar is ont bonden. Ter oprichting eener nieuwe dergelijke vereeniging in het toe komstige kiesdistrict van dien naam zullen oinnen weinige dagen te Alk maar, te Schagen en aan den Lange- dijk openbare vergaderingen worden gehouden. Op eene vraag van het ge meentebestuur te Alkmaar of zoo genaamde commensaals, die wel eene vrije kamer voor hun gebruik heb ben, maar die overigens met het gezin in huiselijk verkeer leven, met dat gezin aan tafel eten, enz., ook als kiesgerechtigden moeten worden aangemerkt, en of personen die ge failleerd zijn, maar wier aangeboden accoord is gehomologeerd, en waar door zij overeenkomstig art. 849 Wetb. v. Kooph. weer in het be heer van hunne goederen enz. zijn ingesteld, op de lijsten der kiezers moeten worden gebracht, is door den minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord: dat de eerstbedoelden niet, de laatsten wel als stemgerech tigden moeten worden aangemerkt. Uit Zaandam wordt gemeld: Door Burg. en Weth., daartoe door den gemeenteraad gemachtigd, is met het bestuur der vereeniging De IJsploegte Amsterdam, dezer dagen eene overeenkomst gesloten, om de zeehaven alhier gedurende den aanstaanden winter open te houden, voor zoover dit door het wegruimen van ijs en snetuw kan geschieden. Het is bekend, dat alle te IJmui- den binnenkomende vaartuigen te genwoordig met ongebroken lading onze gemeente kunnen bereiken, en door het sluiten van genoemd con tract blijft dit nu te allen tijde ge waarborgd, zoodat wij ook in dit opzicht met Amsterdam in concur rentie kunnen treden. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Rijp, va cature Vrijdag, werden uitgebracht 104 stemmen. Verkozen is de heer K. Bruyn Jbz. met 59 stemmen; op den heer K. Admiraal werden 40 stemmen uitgebracht. Te Oosthuizen heeft Woens dagmiddag bij het stoomgemaal op de Beemster, het volgend ongeluk plaats gehad: Een paar werklieden waren op het machinegebouw werk zaam, toen een zwaar voorwerp naar beneden viel en terechtkwam op het hoofd van den machinist Van Nus. De ongelukkige had ter stond zijn bewustzijn verloren en overleed nog denzelfden dag,'savonds 9 uur. Hij laat eene weduwe met bokken te lijden; past toch op dat gij ze op straat niet te reel ontmoet, vooral niet als gij voor „mevrouw" boodschapjes doet en in plaats van vijf minuten een half uur wegblijft, waardoor het den schijn krijgt of gij van het einde van 't Zuider-Bui- tenspaarne naar dat van den Schotersingelzijt geloopen of omgekeerd, alnaarmate het uwon beminde, dien gij misschien toevallig ont- moettet, behaagde. Zulk gezelschap heeft echter vóór, dat ge geen vrees behoeft te koestereu voor „bokken", die u van het trottoir af, in de modder duwen; gij behoeft u dan slechts stevig aan den arm van uwen galant vast te klampen en gij blijft voor zulke onaangenaamheden be waard. Den bok, die geen teenen schijnt te hebben, deert een trap of duw minder of meer niet en hij zoekt na veel stootens en trappens welgemoed en tevreden zijn warmen stal weder op, onbewust van het kwaad, dat hij heeft gedaan en van zijne ongemanierdheid tegenover zoovele leden der schoone sekse. De regen heeft veel bijgedragen om hem zoo lomp en plomp tegenover haar te doen handelen, want hij had haast, zijn warmen 6 kinderen achter. Te Benningbroek (gem Sijbekars- pel N.-H.) is in eene talrijk be zochte vergadering van kiezers uit genoemde en omliggende gemeenten eene liberale kiesvereeniging opge richt. Het doel is o. a. zich aan te sluiten bij de liberale centrale kies vereeniging in het district Enkhui zen, wanneer dit nl. niet strijdig is met de beginselen vervat in het, staande de vergadering, vastge stelde reglement. Tot bestuursleden der vereeniging werden gekozen de volgende heeren Eilerts de Haan te Benningbroek, J. J. Winkel te Nibbikswoud, Donker Cz. te Ben ningbroek, Huigens te Sybekarspel, J. Pels te Wognum, K. Koster Hz. te Midwoud en SchuurmaD te Hau- wert. Door het uitvoerend comité voor de nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid in 1888 te 's Hage te houden, is de heer J. van der Keilen te Rotter dam uitgenoodigd, zich te willen belasten met de opstelling van de afdeeling Oude kunstnijverheid, in het tentoonstellingsgebouw. De heer Van der Keilen heeft zich daartoe bereid verklaard. Morgen, Zondag, zal eene Haag- sche dame, die onbekend wenscht te blijven, aan het tolhek aan den Scheveningschen weg bussen plaat sen, ter inzameling van giften ten behoeve van de bemanning van de bomschuit Argo, die bij het jongste ongeval ter zee al haar goed heeft verloren. Gedep. Staten van Utrecht hebben afwijzend beschikt op eene reclame in zake patentrecht, inge diend door een boekdrukker wegens den afzonderlijken aanslag voor het gebruik van eene stoompers. Het geval heeft zich verscheidene malen voorgedaan, dat in andere provin ciën eene tegenovergestelde beschik king bij soortgelijke aanslagen der administratie van 's rijks belastin gen is genomen. Naar het U. D. verneemt is dezer dagen weder eene te Utrecht wonende juffrouw de dupe geworden van twee zoogenaamde kooplieden in linnen. Ter bestrijding van verschillende uiteenloopende geruchten, kan de Arnh. CL verzekeren, dat er nog geen sprake is van het niet laten voortbestaan van den Planten en vogeltuin te Arnhem. Integen deel, de directie zal, aangemoedigd door het resultaat van het afge- loopen seizoen, trachtten daar, waar zulks noodig mocht zijn, verbete- teriugen aan te brengen. Men zal voorts, naar wordt me dedeelt, waarschijnlijk trachten, een gedeelte van het groote terrein (9 hectaren) als bouwgrond te exploi- teeren. Onder de St. Nicolaas-surpri- ses te Breda behoorde ook een halve idioot, behoorlijk in een mand ge pakt, aan twee geachte ingezetenen. Behalve dat die grap in elk opzicht onbetaalbaar slecht was, had zij voor de verrasten nog leelijk kunnen afioopen, daar «gekke Janus», zoo als de onnoozele in de wandeling heet, gevaarlijk is en bij het minste wat hem niet aanstaat, er op los slaat. Hij zelf schijnt dus de zoo genaamde grap niet zoo kwaad te hebben opgenomen. Te Lienden had Donderdag de landbouwer A. de H., die van het dorp met kar en paard stroo had gehaald, het ongeluk dat bij het doorrijden van eene goot eenige b e stal weder op te zoeken. De Haarlemsche bok is op dit punt al juist als zijne Arn- hemsehe en Amsterdamscke collega's; hij spaart geene voeten of mooie japonnen, hij volgt zijn eigen weg en loopt met echte bokkenkaast alles omver, wat hem voor den kop komt. Nn, daarvoor is hij ook een bok, al laat hij zich niet voor een wagen spannenhij blijft even onvriende lijk als de regen in de afgeloopen week; „deze is een „„nattigheid"", die hem tot een „„natten bolc"" maakte." Onder de aangename verrassinkjes na St. Nicolaas viel mij een allervriendelijkste uitnoodiging te beurt van het Reddiugs- leger, om op de thee te komen. Hè, wat verlangde ik naar het oogenblik, waarop ik in een fijn „kiezerspak" gedost, dat wil zeggen met stalen pen, witte das en hoogen hoed, die zich bij uitstek voor dergelijke vroolijk- of liever plechtigheden leenen, naar de bijeenkomst zou spoeden, om eens een lekkeren kop echte pecco of souchon te gebruiken, onder het genot van sandwiches en geroosterd brood. Zeer smakelijk was de thee met witte sen stroo van de kar schoten, ten gevolge waarvan hij achterover van de kar viel en op het hoofd terecht kwam. De dood volgde bijna on middellijk. In de Zevenwolden gaat men het stelsel van inkuilen toepassen op bijen. De talrijk bevolkte korven worden in den grond gestopt en goed met aarde toegedekt; den geheelen winter ziet men niet naar de levend begravenen om en toch zijn ze in het voorjaar weer even vlijtig als voorheen. De ondervinding leert dat bij het inkuilen de bijen minder voedsel verbruiken dan in den stal. Uit een oogpunt van zuinigheid is deze maatregel dus ook aan te prijzen. WETGEVENDE MACHT. In de avondzitting van Donderdag stelde de heer Rooseboom een amendement voor, waarover de stemmen staakten. Nadat de heer K iels tra een goed woord gedaan had voor de verbetering van de positie der machinisten, wenschte nl. de heer Rooseboom f88,000 op den post „actieve zeemacht" te schrappen, ten einde de zending buitengaats in 1888 precies op dezelfde schaal te doen plaats hebben als in dit jaar. Dit amendement werd ondersteund door de heeren Lieftinck, VirulyenReu- ther, omdat zij allen bevreesd waren, dat te groote uitzending van schepen de vei ligheid van ons land, bij eventueel gevaar, in de waagschaal zou kunnen stellen. Wel beweerde de minister van Ma rine, dat deze uitzending nauw verband hield met noodzakelijke aflossing van sche pen en personeel in Oost en West, en dat anders het personeel per Suezboot heen en weer zou moeten gezonden worden, dat er geen tekort zou kunnen ontstaan, omdat wij in tijden van nood hier toch op zee miliciens konden bouwen, maar die argumenten wogen bij genoemde heeren niet zwaar. Er stemden ten slotte 26 leden voor en 26 leden tegen het amendement. De eindstemming over de begrooting van Marine moest tot de volgende zit ting worden aangehouden. In de zitting van Vrijdag trad de heer Smeenge op voor het goed recht der landmeters 4e kl. De heer R o o s, e b o o m, trad als zaak waarnemer op voor zeeofficieren, die in de Kamer geen vertegenwoordiger hebben, en sprak niet meer of minder dan een votum van wantrouwen uit over het beleid van den minister van Marine. Waarom? Om dat de min. volhield dat uitzending bui tengaats noodig was en voor oefening èn voor aflossing der schepen in de lndiën, terwijl de heer Rooseboom van oordeel was dat wij onze binnenlandsche defensie daardoor te veel ontblootten. De heer Rooseboom was gebelgd dat de Kamer zijn amendement om de uitzending te be perken met 34 tegen 28 stemmen had verworpen. Nu nam hij de zaak niet me«r op zijne verantwoordelijkheid. De minis ter verklaarde de verantwoording op zich te nemen, en te moeten zorgen, niet enkel voor de defensie van Nederland, maar ook van Indië. Toch stemden 8 leden tegen zijn bud get, dat met 56 tegen 8 werd aangenomen. Hoofdstuk Nationale Schuld geeft ge woonlijk geen aanleiding tot debat. Dit maal ontlokte de heer Hartogh den minister de verklaring dat binnenkort een wetsontwerp zal ingediend worden tot aflossing van de leening van 3 millioen voor het Entrepotdok. Overigens zag de minister weinig heil in belegging van kassaldo's. Het hoofdstuk Financiën werd mede aangenomen met 53 tegen 2 stemmen, die van de heeren Smeenge eD Keuchenius. Laatstgenoemde stemde alleen tegen het hoofdstuk der Nationale Schuld. Bij de beraadslaging over hoofdstuk Financiën was belangrijk de verklaring des ministers dat als hij tractementen voor nieuwe leeraren noodig achtte, hij telkens daarvoor afzonderlijke kredieten aan da kamer zou voordragen. De zorg voor het kadaster, hem door den heer Schimmel- penninck van Nijenbeek ernstig aanbevo- puntjés en veel suiker, die door een der „zusteren" werd geschonken. Van sand wiches echter geen spoor; ik zag dat het hier ook al niet meer op zijn Eugelsch ging, maar op zijn oud-kollandseh, zonder echter het vreemde gebak mede te reke nen, dat zich uitstekend liet smaken en aan marsepein deed denken. j Onder de vraagstukken, die in den laat sten tijd onze gemeente alles behalve in rep en roer brengen of liever gezegd dood kalm laten, behoort ook de zaak van de overgangen aan de Kruis- en Janswegen. Die onhoudbare en ellendige toestand, zooals het heet, bestaat nu al zoolang de spoorweg tusschen Haarlem en Amsterdam er is, dus ruim vijftig jaar, en nu eerst vindt men aanleiding om erop te wijzen, dat het zoo niet langer kan. Nu als dat waar is, is het toch zeker dok waar, dat het zoo nog een heelen tijd „moet", en zoolang onze gemeente er geen 3 ton voor over heeft als bijdrage in de kosten van één millioen, zal het plan wel nooit tot stand komen. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2