NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 21 December 1887. No. 1370. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BAJJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier beeft zich dezer dagen tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal geadresseerd, ten einde hare instemming te betuigen met het door de Kamer te Rotter dam aan die vergadering gedaan verzoek om de nieuwe concessie aan de Nederlandsche Rijnspoorweg- Maatschappij niet te bekrachtigen, dan nadat de gewenschte regeling omtrent de verbooging der Gouwe- brug zal zijn tot stand gekomen. Voorts heeft de Kamer zich onbe voegd verklaard, uit hoofde van locale omstandigheden, advies uit te brengen omtrent een door den minister van Buitenlandsche Zaken haar toegezonden rapport omtrent eene reorganisatie van het Neder landsche consulaatwezen. 67e Algemeene Vergadering van de rereeniging voor Bloembollen-cultuur. Vervolg) In het vervolg van de vergadering werd ten eerste behandeld punt 8, voorstel van de afd. Hillegom, om in het vervolg de op de algemeene vergadering te behande len onderwerpen op de eene algemeene vergadering te behandelen en daarover in «ene volgende vergadering te beslissen, opdat de afdeelingen daarover vooraf kun nen beraadslagen (spoedvereischeude voor stellen uitgezonderd). Het amendement hierop luidtover spoedvereischeude voorstellen brengen de afgevaardigden aan hunne afdeelingen ver slag uit, welke laatste gehouden zullen zijn binnen 14 dagen per brief aan het hoofd bestuur te berichten of zij vóór of tegen zijn. De voorzitter wijst er op, dat dit mo gelijk zou zijn als bet in de statuten stond. Maar nu is het niet geoorloofd. Wanneer het werkelijk wenschelijk blijkt zullen wij de statuten aldus veranderen, zoodra dit weder moet geschieden (in Dec. 1889). Dit over het amendement: ten opzichte van het voorstel wijst de voorzitter er op, dat dit reeds geschiedt en dat het bestuur er zich zooveel mogelijk naar ge dragen zal. Het voorstel van de afd. Hillegom wordt in rondvraag gebracht en met 28 tegen 14 stemmen aangenomen. Alsnu komt aan de orde punt 9. Voor stel van de commissie, aangewezen tot het aangeven van de middelen om den ver koop van en den handel in afgesneden bloe men tegen te gaan, tot goedkeuring van het door haar ontworpen reglement van orde, ter verzekering van de goede uit voering der door de algemeene vergade ring te dier zake genomen besluiten. Het verloop vandeze zaak, zegt de voor zitter, is in de notulen te lezen. Aan de afdeelingen zijn lijsten toegezonden ter teekening, waarvan het resultaat is geweest dat 1335 personen zich verbonden hebben, den handel in en verkoop van afgesneden bloemen tegen te gaan. Daarvan hebben 178 geteekend onder voorbehoud. Gewei gerd hebben 114 personen. Daar echter de lijsten zijn aangeboden door de bestu ren der afdeelingen, hebben zonder twijfel velen ze niet ter teekening ontvangen, vooral niet diege .en die op eenigen af stand wonen. Van de 545 leden toch heb ben slechts 404 op de lijsten geteekend. 141 leden hebben dus de lijsten niet ont vangen en het is aan te nemen dat daar onder 100 belanghebbende vakmannen zijn. Zoo is bet ook met de niet-leden. De lijsten zijn dus niet volledig. De voor zitter belooft dat het hoofdbestuur later, als de lijsten worden gecontroleerd, po gingen zal doen om ze aan te vullen. Betreffende die lijsten valt bij de onder scheidene afdeelingen het volgende op te merken Haarlem. Onder hen die weigerden ko men particulieren voor en anderen, die inlichtingen vroegen. Ook teekenden enke len onder voorbehoud. Heemstede. Eenigen verhonden zich tot wederopzegging toe. Limmen. 25 leden hadden bezwaar tegen art. 3 en 4. Noordwijk. Door moeilijkbeden is van daar de officieele lijst niet ingekomen, maar wel een afschrift, waaruit blijkt dat 124 personen hebben geteekend. Een woord van dank wordt daarvoor door den voor zitter gebracht aan den voorzitter van de afd. Noordwijk. Oegstgeest. Al de leden hebben zich voorwaardelijk verbonden, daar zij het regle ment te streng en de bepalingen moeilijk te handhaven achten. BloemendaalOverveen. Twee vijfde der leden heeft niet onvoorwaardelijk ge teekend er bestaat bezwaar tegen art. 1 en 2 en 3 en 4. Schooten. Enkele onderteekenaars heb ben bezwaar tegen art. 3 en 4. Wassenaar. Uit deze lijst blijkt, dat de afd. met 1 Januari 5 nieuwe leden zal tellen. Van de voorwaardelijke onderteekenaars hebben enkelen bezwaar tegen art. 1 en 2, in de verzending van postkistjes van 3 in plaats van 5 kilo, of omdat renonkels tot de verboden bloemen worden gerekend. Zestien teekenden tot wederopzegging toe. Zes mits bij algemeene deelname. Van de 114 personen die weigerden gaven 69 geen reden op, 15 gaven op voorstanders te zijn van vrijen handel en sommigen verklaarden rondweg dat zij wilden profiteeren van de onthouding van anderen. (Hilariteit). Anderen verklaarden zich niet te willen verbinden, omdat zij in de groote steden losse bloemen rondventen. Is ingekomen een schrijven van den heer G. C. van Meeuwen, waarin deze ver klaart vooralsnog niet te willen teekenen en op nadere inlichtingen te wachten. De reden hiervan is, dat de heer M. het moeilijk acht, niet te mogen handelen met personen die niet geteekend hebben (art. 7) daar dit in vele gevallen groot financieel nadeel kan veroorzaken. De heer M. wil derhalve vóór te teekenen weten, wie zich verbonden hebben en wie niet. De voorzitter deelt mede, dat bij in rondvraag zal brengen met goedvinden van de commissie, bet reglement, zooals bet gewijzigd is door het hoofdbestuur. Een der afd. vraagt, of het niet beter zou zijn eerst te beslissen of het voorstel levensvatbaarheid heeft, 't Blijkt nu toch dat velen er tegen zijn. Afd. Lisse acht het dwaasheid, na zoo veel moeite halverwege te blijven staan. Oegstgeest is van oordeel dat er meer kans van slagen is als art. 7 vervalt, en art. 3 gewijzigd wordt, om bet den secre tarissen niet zoo lastig te maken. Het lid Kuik is het niet eens met afd. Lisse en acht het beter ten halve gekeerd dan ten beele gedwaald. Het lid Iteiuierse is het eens met de opinie ran G. C. van Meeuwen. De voorzitter zegt, dat het de tijd nog niet is om de zaak in onderdeelen te be handelen: dat komt later. Het gaat niet aan, nu terug te kome* op de besluiten in de vergadering van 11 Juli, die met bijna algemeene stemmen genomen zijn. Het verwondert hem, dat de afdeeling die de zaak het eerst op touw heeft gezet nu zooveel bezwaren maakt. Het lid Couwenhoven zegt dat hij vroe ger een warm voorstander van strenge maatregelen tegen het verkoopen van en handelen in afgesneden bloemen was, maar nu een weifelaar is geworden. Bij de vorige maatregelen is bet gebleken, dat spoedig velen hun handteekening verga ten. Hij verzekert dat art. 7 oorzaak zal wezen, dat binnen twee jaar al de maat regelen krachteloos zullen blijken tc zijn. Er is te overijld gehandeld. Als er met minder overhaasting te werk was gegaan zou er nu niet zulk een storm opsteken. Art. 1 en 2 kan ieder onderteekeueu, maar niet art. 3 en 4. Als men genoodzaakt is groote firma's te Haarlem en te Noord wijk voorbij te gaan, zal de opoffering te groot zijn en niemand zijn handteekening gestand doen. De voorzitter vraagt of de afgevaardig den wenschen, dat zal worden overgegaan tot de behandeling van het reglement. Na veel discussie wordt dit voorstel in rondvraag gebracht en aangenomen. Art. 1 wordt goedgekeurd. Art. 2. Afd. Oegstgeest wil de aangifte niet aan den president der afd. maar aan de comm. adresseerea, omdat men dan met een lichaam te doen heeft. De heer De Breuk en de afd. Sassen- heimVoorhout verklaren zich er tegen en motiveeren dit, waarna Oegstgeest het amendement intrekt. Na veel discussie wordt art. 2 onver anderd goedgekeurd. Art. 3. Afd. Sassenheim-Voorhout wil dit art. wijzigen in zooverre, dat de naam van den beschuldiger niet aan den beschul digde genoemd en deze ook niet met hem geconfronteerd wordt, ten einde onaange naamheden te vermijden, en omdat het noemen van den aanklager velen weer houden zal iemand te beschuldigen. De voorzitter acht de confrontatie noodig en nuttig, om lichtvaardigheid in de beschul digingen te voorkomen. De Afd. Schooten is het met de afd. S. V. eens. Eenige leden verklaren er zich tegen. Het amendement wordt, in tweeën gesplitst, in rondvraag gebracht en met 20 tegen 12 stemmen verworpen. 10 bui ten stemming. Art. 3a wordt nu aangenomen. Art. 3b. Op aanmerking van een der afd. wordt bierbij het volgende gevoegd Zoo hij door ziekte of andere geldige re denen, ter beoordeeling van het bestuur der betrokken afdeeling, verhinderd is te verschijnen, geeft hij daarvan kennis en wordt nader opgeroepen en gehoord. Art. 3b goedgekeurd met deze aanvulling. Art. 4 goedgekeurd. Art 5. Afd. Sassenheim Voorbout wenscht het woord //voorloopig" te doen vervallen. Conform wordt besloten en het art. goedgekeurd. Art. 6. De afd. Sassenheim-Voorhout wenscht den datum 15 Juni te veranderen in 1 Juli, doch trekt, na toelichting door den Voorzitter, dit amendement in. De Afd. Limmen wil de namen der schul digen doen plaatsen in een paar buitenl. bladen. De voorzitter verklaart, dit af te raden omdat het een reclame voor de schuldigen wezen zou. Hierop trekt Limmen het voorstel in. Art. 6 wordt nu aangenomen. Art. 7. Hierover ontspint zich eene zeer levendige discussie. Het lid Couwenhoven herhaalt zijne grieven tegen art. 7 en zegt o. a. dat vele kweekers er in geloopen zijn en dat ze niet wisten, waartoe art. 7 hen verplichtte. Nu weten zij, welke firma's hebben geteekend en welke niet. Daarom wensckte hij, dat een der afgevaardigdeu er een voorstel van maakt, dit art. aan te houden tot de volgende vergadering. De afdeelingen Oegstgeest en O verveen- Bloemendaal stellen diensvolgens voor, dit art. 7 aan te houden tot de volgende al gemeene vergadering. Dit wordt met 20 tegen 17 stemmen aangenomen, 5 st. onthouden zich. Naar aanleiding van dit besluit wordt de verdere behandeling uitgesteld tot eene volgende vergadering, maar daar deze fei telijk eerst in Maart zou plaats hebben, stelt de voorzitter voor eene vergadering te houden in het laatst van Januari of het begin van Februari. Punt 10 wordt, wegens bet vergevorderde uur, eveneens tot de volgende zitting ver daagd, evenzoo punt 11 en 12. Aan de orde is Voorstel van Sassenheim-Voorhout om, vanwege de vereeniging, hyacinten op te koopen, en te vernietigen die op de markt onder productiewaarde worden verkocht. De voorzitter deelt mede dat hiervoor door één firma toezegging is gedaan van f 1000 in 4 jaar en door andere firma's kleinere sommen zijn toegezegd. Wanneer het ernstig gewenscht wordt moeten wij weten, hoeveel geld ieder er voor over heeft en dat schijnt tot dusver niet veel te zijn. Sassenheim-Voorhout wilde gaarne weten hoe het voorstel is opgenomen. De zaak is zeer wel uitvoerbaar, als de medewer king algemeen is. De afdeeling Limmen verklaart zich er tegen, evenzoo de heer de Breuk, penningm. van het hoofdbestuur. De afd. Hillegom acht de zaak niet uit voerbaar. Door de afdeeling Bennebroek-Vogelen- zang wordt het voorstel S. V. met warmte verdedigd. De voorzitter stelt voor, dat iedere af deeling aan den algemeenen secretaris ken nis zal geven per brief, hoeveel zij er voor over heett, om dan in de volgende verga dering de zaak in discussie te brengen, en een commissie te benoemen die een finaal plan van uitvoering in de verga dering in Maart voorstellen zal. De voorzitter brengt voorts ter keunis, dat de afd. Bloemendaal-Overveen de be palingen in het programma van de eer lang door baar te houden tentoonstelling, zoodanig heeft gewijzigd dat aan alle leden der vereeniging ten allen tijde vrije toe gang wordt verleend. De afd. Bennebroek-Vogelenzang brengt baar dank aan den voorzitter voor de welwillende woorden, die deze tot haren afgevaardigde heeft gericht en drukt den wensch uit, mede te werken tot het doel dat zich de Vereeniging voorstelt, waarbij zij zich aan de zuster-afdeelingen hoopt te De afd. Sassenheim-Voorhout brengt de voorzitter haren dank voor de uitnemende wijze, waarop hij deze zoo moeilijke ver gadering heeft geleid. De voorzitter sluit de vergadering. FBUILLETO NT. mi XXXVIII. HOOFDSTUK. Het ijzer en het vüür. Bij het binnentreden in het Mexikaansche kamp hadden de beide Indianen het hoofd noch rechte noch links ge keerd zij hadden dat masker van onbeweeglijke overschil- ligheid behouden die de Indianen kenmerkttoch was niets aan hun gevreesd en onfeilbaar onderzoek ontgaan. De lijken der hunnen buiten het kamp, de ledige tent van don Estevan, het wantrouwen, de vrees, de ontstelde over haasting der avonturiers zonder ander aanvoerder dan de nietige Gomez, zij hadden alles gezien. Eenmaal binnen, wierpen de Zwarte Vogel en de Anti loop een kalmen en trotschen blik op de hen omringende groep, evenals die van twee leeuwen, die een verbond met wolven zouden gaan sluiten. In zijne hoedanigheid nam de Zwarte Vogel het eerst het woord. Het was voor hem van het grootste belang te weten wat er geworden was van hunnen aanvoerder, het onverschrokken opperhoofd, van wiens voorzichtigheid en moed de bode hem den vorigen nacht verhaald had; twee hoedanigheden die de Indianen zoo hoog opnemen, wanneer zij vereenigd zijn. Don Estevan dood, zoowel als Pedro Diaz, van wien de Antiloop ook de kracht had kunnen schatten in zijne doodelijke worsteling met de Tijgerkat, moest de rest eene gemakkelijke prooi worden. Wat is er van die beiden geworden? Ziedaar wat de par lementairs wilden opgehelderd hebben. Wij komen hier met vredesvoorstellen, die zoowel den blanken als den Indianen aangenaam zullen zijn, zeide de Zwarte Vogel, maar ons hart is bedroefd, want men moet de boden van goede tijdingen eeren, en zie, onze broeders ontvangen de Indiaansche afgezanten onder de brandende zon, terwijl de tent van het opperhoofd en hij wees op die van don Estevan zich zou moeten openen om hen te beschutten: van de hoogte van dien heuvel zullen de woorden van een opperhoofd beter verstaan worden. De voorgewende aanvoerder sprong hij dit klaarblijkelijk bewijs zijner kortzichtigheid op, maar hij had den tijd niet gehad om zijn rol goed te bestudeeren. Gomez haastte zich om aan den wensch der parlemen tairs te gemoet te komen en hij ging hen voor tot in de verlaten tent van don Estevan; maar de Zwarte Vogel had de vreeselijke rol, die hij moest vervullen, grondig bestu deerd, en ofschoon het een gevaarlijk drama was, waarvan hij het voorspel speelde, zette hij zich met zooveel koel bloedigheid neder alsof hij werkelijk met den geest van vrede en recht bezield was van den persoon, dien hij voorstelde. Gomez trok den linnen voorhang der tent op en beves tigde deze zoodanig dat zijne plooien de Indianen niet be dekten; daarna wachtte hij totdat zij eindelijk het doel hunner zending duidelijker zouden blootleggen, dan zij tot nu toe gedaan hadden. De Indianen echter gingen voort dezelfde kalmte en de zelfde stilzwijgendheid te bewaren. Gomez meende het woord te moeten opnemen. Ik wacht, zeide hij met meer waardigheid dan hij tot op dit oogenblik ontwikkeld had, op de woorden van vrede van mijne broeders der woestijn. De ooren van een opperhoofd zijn geopend. De arme Gomez wenschte zich bij zich zeiven geluk met dezen zin, die geheel en al in Indiaanschen geest was uitgedrukt; maar de Zwarte Vogel liet hem niet lang den tijd om zich daarover te verheugen. De wilde krijger hief langzaam het hoofd op; eene uitdrukking van gekwetsten trots deed zijne neusgaten opzwellen alsof hij voor de eerste maal het be drog van den blanke ontdekte en zijn flikkerende blik deed zijn toehoorder verbleeken, terwijl hij met eene stem, die sterker wordt evenals de donder, die eensklaps bij een hel deren dag in de verte begint te rommelen, uitriep: Ik zie hier slechts één aanvoerder en hij wees met den vinger op de naakte borst een Indiaansch op perhoofd. Waar is het blanke opperhoofd Ik zie hem niet. Op dit trotsche antwoord bleef de avonturier verstomd; hij gevoelde zich ontmaskerd. Terwijl hij beproefde zijne gedachten bijeen te krijgen en zich op zijne beurt de hou ding te geven van een in zijn rechtvaardigen trots belee- digd man, voegde de Zwarte Vogel er bij:

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1