NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 24 December 1887. No. 1373. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEU W S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. BAUBE Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 December. Behalve de kamerbewoners lod gers) hebben zich nog een zevental personen aangegeven als medeëige- naren in zake den aanslag in de grondbelasting, ten einde plaatsing op de kiezerslijsten te verkrijgen. De opgave van den Rijksontvanger, bevattende de namen van hen, die voldoende in de personeele en grond belasting zijn aangeslagen, telt ruim 3100 personen, zoodat een en ander bijeengenomen bet getal kiezers in deze gemeente zal vermeerderen, naar globale berekening, voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten met 2000, en voor den Ge meenteraad met 1200. Door J. van Beek is vergunning gevraagd om eeue slachterij en roo- kerij op te richten in het perceel aan den Kruisweg no. 33. Op 5 Januari e. k. kunnen bezwaren wor den ingebracht. Door bet prov. bestuur van N.- Holland is Donderdag bij enk»le inschrijving aanbesteedlo. De uit voering van eenig baggerwerk eD bet onderhouden van eene beton ning in bet Noorder Spaarne. (Ra ming f2320.) Minste inschrijver C. Bos te Haarlemmermeer, voor f 2690. 2o. De levering van steenkolen ten behoeve van den stoomwater- molen te Schellingwoude, behoo- rende tot de werken van het Noord- zee-Kanaal. Minste inschrijver A. Kaptein te Gouda, voor f 5,54 per scheepston. 3o. Het driejarig onderhoud van het Groot Noord- hollandscb Kanaal, in zeven per- ceelen. Raming: le perceel f17,450 2e perceel f 12,000, 3e perc. f 9350, 4e perc. f8400, 5e perc. f11,430, 6e perc. f12,400, 7e perc. f18,970. Minste inschrijvers: le perc. R. Kroon te Buiksloot, voor f15,700; 2e perc. J. Oldenburg te BergeD, voor f10,436; 3e perc. J. Olden burg te Bergen, voor f7936; 4e perc. J. Oldenburg te Bergen voor f7136; 5e perc. J. Oldenburg te Bergen voor f10,200; 6e perc. J. Oldenburg te Bergen, voor f 10,936; 7e perc. G. D. van Doorn te Am sterdam, voor f17,800. Hier ter 6tede is plotseling over leden de heer C. F. Suermondt, grondeigenaar en bestuurslid van den Grooten IJpolder. Zijne kennis ten opzichte van landbouwzaken was groot en zijne voorlichting, waar noodig gevraagd en gegeven, werd steeds op hoogen prijs gesteld. Door de letterlievende vereeniging „JJ. Cremer" alhier werd Donderdagavond in den stampvollen Schouwburg ten tooneele gevoerd „de Familie Fourcliambuult", blij spel in vijf bedrijven van E. Augier, ver taling van Pierre L. Cocheret. Een geluk- wensch voor de keuze en vertolki.g mag der vereeniging niet onthouden worden een stuk als 't genoemde ziet men niet altijd op zoo voortreffelijke wijze ten too neele voeren, als thans het geval was. „De Familie Fourchambault" is een karakterschildering: dientengevolge biedt het zijne eigenaardige moeilijkheden, vooral wat eene juiste rolverdeeling betreft, doch ook hierin was men, naar het ons voor kwam, goed geslaagd. In de beoordeeiiug van het spel zal men allicht eenstemmig zijn. Het echtpaar Fourchambault vond eene zeer juisto voor stelling. Leopold eu Blanche waren even eens in uitmuntende handen, vooral valt liet schooneaangrijpende spel van de laatste zeer te roemen. De heer Bernard werd mede naar eischj-^ weergegeven, zijn spel sloot zich uitste kend aan bij dat zijner moeder, die zich op loffelijke wijze van de haar opgedragen taak kweet. Baron Eastihoulois kwam ons in vele opzichten welgeslaagd voor en Marie Le- tellier gevoelde zich blijkbaar in hare rol van Creoolsche wel thuis. Zooals duidelijk bleek hadden allen ijve rig en met vrucht gestudeerd en zeker mag het daaraan wel worden toegeschre ven, dat de vele moeilijkheden van liet stuk zoo glansrijk werden overwonnen en er met zooveel entrain werd gespeeld. Moge het warme applaus der toeschou wers een rechtmatige belooning zijn voor het vele dat „Cremer" te genieten gaf, niet minder groot is die welke zij zelve zal vinden in de voldoening, hare beste krachten te hebben gewijd aan de vertol king van een in alle opzichten zoo aan trekkelijk blijspel als „De Familie Four chambault". De heer W. Grijn Jr. onder-kas sier en contra-boekhouder aan de stadsbank van leening alhier, beeft, wegens hoogen leeftijd, zijn eervol ontslag uit die betrekking aan- Donderdag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijksuniversiteit te Leiden de beer A. J. Hesbuijsen, geb. alhier, met acad. proefs., get. «Werkstaking van Gemeenteraden». "Door de goede zorgen van het bestuur der IJsclub voor Haarlem en omstreken is de baan, gelegen aan den Overveenscben weg, dezer dagen onder water gezet met eene daar geplaatste locomobile. Bij vrie zend weder zal de baan alzoo spoe dig in gebruik kunnen worden ge nomen. Des avonds zal zij electriscb worden verlicht, indien namelijk bet weder dit eenigszins toelaat. Ter vervanging van de ververscbing6- tent, die in bet vorige winterseizoen bij herhaling bleek te klein te zijn voor de talrijke bezoekers, is thans een geheel nieuw gebouw geplaatst, bevattende ruime koffiekamer,kamers voor niet rooken, toiletkamer voor da mes garderobe, keuken, dessertkamer en verdere gerieflijkheden, waarvan de inrichting door de firma J. van Ek Zoon alhier met groote nauw keurigheid en netkeid is volbracht. De jongelieden, welke hier ter stede zul len deelnemen aan de vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel, zijn in twee af- deelingen verdeeld. Er is eene afdeeling gevormd bestaande uit leerlingen van het gymnasium, de H. B. school met vijfjarigen cursus eu die ter opleiding voor handel en nijverheid. Met de leiding over hen is belast de 2e luitenant J. L. Mensingh, terwijl als instructeurs zullen optreden F. Mud de, sergeant-majoor, A. W. Brandt, b. W. H. L'Epagniol, Gr. J. J. Gortmans, J. M.Kluppel, sergeanten, J. A. Boom en H. Seylhouwer, fouriers; H. A. Muus, ser geant-milicien en J. H. Huetink, korpo raal. In eene tweede aldeeliug zijn de jon gelingen opgenomen, die gemelde scholen niet bezoeken en zich voor gemeld doel hebben aangegeven, zijnde hiertoe korte lings eene openbare kennisgeving gedaan door den burgemeester. Aan het hoofd daarvan staat de le luitenant A. Kraak, en zijn met de instructiën belastP. H. Thompson, sergeant-majoor; C. J.E.Jan sen, sergeant; H. B. Huysmans, fourier; P. J. C. van der Yeer, korporaal en E. Eranchimont, milicien-korporaal. De eerste afdeeling zal onderwijs ontvangen: prac- tisch op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 45 uur op den Doelen; en theoretisch: Woensdag op de scholen van 4B uur; en de tweede afdeeling in de Kazerne één avond per week practisch en één avond per week theoretisch van 89 uur, naar omstandigheden te be palen. Elke afdeeling telt thans 60 leden. Op Dinsdag 27 Dec. a. s. zal in eene der bovenzalen van de socië teit Vereeniging alhierde 34ste algemeene vergadering plaats heb ben van R. K. bizondere hoofdon derwijzers in bet bisdom van Haar lem. In de kathedrale kerk zal te 10 uur eene H. Mis worden op gedragen. Des namiddags zal in betzelfde gebouw eene vergadering worden gehouden van deelnemers in bet pensioenfonds der «Vereeniging van R. K, bizondere Hoofdonderwijzers in bet bisdom Haarlem,» tot welke vergadering donateurs toegaDg heb ben met adviseerende stem. De Holland8cbe IJzeren Spoor weg-Maatschappij beeft bepaald dat de tweedaagscbe retourkaarten, af gegeven op Zaterdag 24 en Zondag 25 December, voor terugkeer geldig zijn tot en met Dinsdag 27 Decem ber 1887. Arrondlssements-Rechtbank te haarlem, zitting van 22 December 1887. Nog werden behandeld de volgende zaken H. te Velsen, diefstal. Requisitoir f60 boete subs. 12 dagen hechtenis. v. V. te Velsen, diefstal. Requisitoir f3 boete subs. 1 dag hech tenis. A. v. E. te Velsen, heleediging. Requisitoir B dagen gevangenisstraf. B. te Haarlemmermeer, mishandeling. Requisitoir flB boete subs. 10 dagen hechtenis. T. Z. Jz. te Zandvoort, weerspannigheid en verzet tegen de politie. Requisitoir f B boete subs. 3 dagen ge vangenisstraf en 14 dagen gevangenisstraf. T. Z. Cz. te Zandvoort, zaakbeseha- digiug. Van al deze zaken uitspraak over 8 dagen. De Rechtbank deed de volgende uit spraken over zaken, vermeld in ons num mer van 16 dezer. C. mishandeling, 6 maandeu gevange nisstraf. C. de G. mishandeling (geschorst.) J. D. W. losloopen va,n een hond, f5 boete subs. 1 dag" hechtenis. En van 9 dezer: J. A. M. niet aangeven van honden 4 boeten van f B subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss DagU1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht, 1 timmermansaanko- meliüg. Iugekcmen aanvragen van werk gevers: 1 timmermansaankomeling. Donderdag viel een 25-jarige lood gietersknecht van het dak van bet buitenverblijf «Uit en Bosch», ge legen aan de Spanjaardslaan, onder Heemstede. Gelukkig kwam bij er met eenige lichte kwetsuren af en kon na eenigen tijd zijn werk we der voortzetten. LETTEREN EN KUNST. De jubilé - voorstelling vau Louis Bouwmeester, //Lodewijk de Xle", is van 30 Dec. tot 6 Jan. uitgesteld. Men schrijft ons uit Zaandam Gisteren, Donderdagavond, gat de Zang- vereenigiug Euterpe" hare 16de open bare uitvoering. Ten gehoore werd ge bracht Schiller's //Lied von der Glocke" naar de compositie van Max. Bruch, waarbij als solisten optraden mevr. Lina Bonman (sopr.), van Amsterdam, mej. Gerda Rein- ders (alt), van Amsterdam, Joh. W. Wen- sink (tenor), van Deventer en Joh. M. Messchaert (bas), van Amsterdam.jj Koor zoowel als solisten, van welken natuurlijk Messchaert boven allen schitterde door zijn lief en vol geluid, kweteu zich uitmuntend van hun taak, en bereidden het zeer talrijk publiek een hoogst genot vollen avond. Coquelin speelde B maleu voor den Sultan te Constantinopel; hij kreeg de Osmanié 3e kl., zijn zoon Jean de Medjidié Be kl. Coquelin is thans naar Athene ge gaan. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit van 19 Dec. is bij het leger in Nederlandsch-Indië benoemd tot off. van gezondh. 2e kl., de voor dat leger opgeleide militaire student (arts) J. H. Lorey. Bij kon. besluit vau 21 Dec. zijn be noemd bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot kapitein, de le luit. G. A. Meindersma, van dien staf, werkzaam aan het departement van Oorlog bij het 1ste regiment, tot luitenant-kolonel, FHUILLETO KT. 1141 XXXVIII. HOOFDSTUK. Het ijzer en het tuur. Gedurende deze korte samenspraak was het verwijderd gerucht sterker geworden. De grond dreunde onder den galop der door de duisternis noch onzichtbare paarden. Eene rilling doorliep het kampmaar vol vertrouwen in de tegen woordigheid van den Antiloop dachten de goudzoekers er echter nog niet aan om zich in staat van tegenweer te stellen. Gomez ging er het bevel toe geven, toen de Indi aan een teeken gaf te luisteren en zelve het hoofd vooruit Stak om het voorbeeld te geven. Dat zijn de boden nog niet, zeide hij, zie maar. Een troep paarden sprong in de vlakte, dicht genoeg bij het kamp dat men duidelijk kon onderscheiden, dat geen hun ner een ruiter droeg. Het zijn wilde paarden, ging de Indiaan voort en de krijgers jagen op hen. Indien zij hen kunnen inhalen zullen onze blanke vrienden hun aandeel in den buit hebben. De Zwarte-Vogel zal straks terugkomen om hem te verdeelen. Twee of drie Indianen galoppeerden inderdaad achter de teugellooze paarden, die verschrikt schenen te vluchten. De Bleekgezichten kunnen gerust zijn riep de Anti loop uit, om alle achterdocht zijner vijanden te verdrijven. De Zwarte-Vogel komt eindelijk om met zijne nieuwe vrien den te onderhandelen. Ziet eene, hij doorloopt zonder vrees hun jachtterrein. De Indiaan richtte zich tot lieden in wie dit schouw spel in het geheel geen wantrouwen scheen op te wekken. De meesten der Mexikanen zagen er slechts een onderpand van veiligheid in. Het scheen hun toe dat het vertrouwen van eenige afzonderlijke Indianen, die tot onder de verschansingen der blanken wilde paarden achtervolgden, een zichtbaar voorteeken was van eenen toekomstigen vrede. GeeD hunner bemerkte dat de bode zachtjes aan de ban den van zijn fladderenden mantel losmaakte en zijne hand onder deszelfs plooien de aan zijn gordel hangende bijl vastgreep; hunne aandacht was geheel gevestigd op het schouwspel dat hunne blikken trof. De paarden liepen in de richting, die men hun had gegeven, langs de wagens en karren van de omheining van het kamp. Onder de India nen die hen vervolgden, werd de Zwarte Vogel weldra zichtbaar. De avonturiers zagen hem voorbij 't hoofd van de colonne rijden en beproeven ze tegen te houden. En werkelijk stonden de paarden eensklaps stil voor de opening die eenige uren geleden gemaakt was om de parlementairs te ontvan gen. Op het oogenblik waarop de gerustgestelde Mexikanen zich aan het dwaze vertrouwen overgaven, dat de tegen woordigheid van den bode en de vreedzame verschijning der op de jacht zijnde Indianen hun inboezemden, verhief zich eensklaps een kreet van schrik en ontsteltenis on der hen. In een oogwenk en als door een dier wonderen, die men slechts in een droom ziet, vertoonden zich plotseling voor de oogen der Mexikanen sombere en zwarte gedaanten, die door de duisternis gebaard schenen. Deze paarden, die geen meester schenen te hebben, zagen zich als door tooverslag door ruiters met wapperende vederbossen bestegen, hunne mantels wuivende, hunne wapens zwaaiende en een afschu welijk gehuil aanheffende. Een noodlottig toeval kwam de verwarring en de schrik over deze verrassing nog vermeerderen. Verschrikt door het geschreeuw dat eensklaps in het midden der stilte losbrak, gaven de paarden van het kamp, door hun instinct reeds gedurende eenige oogenblikken van de tegenwoordigheid der Indianen verwittigd, toe aan dien dwazen panischen schrik, waaraan zij onderworpen zijn en die de Mexikanen hestempelen met den naam estampida. In een oogwenk waren de teugels, waarmede zij aan de raderen en disselboomen der karren gebonden waren, ver scheurd, de palen aan welke' zij bevestigd waren, werden uitgerukt en de verschrikte dieren begonnen in het kamp rond te springen, hunne meesters, die onbekwaam waren om hen tegen te houden, omverwerpende en met de pooten vertredende. Eenige wierpen zich blindelings tegen de verschansingen, andere sprongen over de karren of wierpen zich door de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1