NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 30 December 1887. No. 1377. ABOHHEMEUTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicïte Btrangere G. L. DAJJBE Co., JOU. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A DSM E U W S. Haarlem, 29 December. Vanwege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid is aan het gebouw van het Prov. be stuur alhier heden aanbesteed: lo. Het driejarig onderhoud van en het uitvoeren van eenige ver nieuwingen en herstellingen aan de werken behoorende tot het Noord zeekanaal, in drie perceelen. Raming le perc. f21120, 2e perc. f14887, 3e perc. f 14224 per jaar. Voor het eerste perceel waren 5 in- schrijvingsbilletten; minste inschrij ver L. Kok te IJmuiden, f 18700 per jaar. Voor het tweede perceel 17 biljetten, id. L. Kok, te IJmuiden, f13540 per jaar. Voor het derde perceel 8 inschrijvingen, id. B. Ver- möleri, te Weesp, f12690 per jaar. 2o. Het driejarig onderhoud der Rijks zee- en havenwerken op het eiland Vlieland. Raming f 35000 per jaar. Ingekomen 14 biljetten, minste inschrijver T. Volker, te Sliedrecht, f30300 per jaar. GEMEENTERAAD. Vergadering van Woensdag 28 December 1887. Bij de opening der vergadering was het getal aanwezige leden 21 dat na weinige oogenblikken tot 24 aangroeide. Ouder dit getal behoorde ook de heer mr. R. H. J. Gallandat lluet, die, hoewel geen nieuw lid, als nieuw-inkomend lid in handen van den Voorzitter de voorge schreven eeden aflegde. De Voorzitter sprak na afloop der plechtigheid den wenseh uit, dat ook het licht, door den heer Huet bij vernieu wing in den Raad te ontsteken, tot heil der gemeente strekken moge. De sinus eenigen tijd ledige zetel werd daarop door den heer Huet weder bezet. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Onder de ingekomen stukken, waarvan de Voorzitter mededeeling deed, be koorden o. a. eenige besluiten van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raads besluiten alstot verhuur der gymnastiek- scbool aan de vereeniging «Concordia"; id. der boerderij //het Torentje"; id. grond aan Zuithof; tot teruggave van f50 aan Gie bels en Servellen, wegens te veel betaalde gelden voor gemeentegrond en tot ver koop van boomen. Met betrekking tot laatstvermelden ver koop gaf de Voorzitter den Raad kennis van een dd. 19 October jl. ingekomen adres van Van Kimmenaede c. s., hou dende verzoek tot wegruiming van eenige hinderlijke boomen voor hunne woningen aan den Kinderhuissiugel. Aan dit verzoek was voldaan. Op verlangen van den heer Van der Steur werd in de vorige vergadering de behandeling van het voorstel van B. en W., betreffende den bouw eener nieuwe kostelooze school letter C, aan de Leidsche Vaart, aangehouden. De gelegenheid, om de daarop betrekking hebbende stukken nauwkeurig na te gaan was door dien heer niet ongebruikt gelaten. Hij stelde althans voor: lo. de ontworpen ijzeren te vervangen door steenen trappen 2o. een gang achter de lokalen 6 M. in te korten. De gronden voor deze wijzigingen wa ren, voor die onder lo genoemd, dat de ondervinding geleerd had, dat ijzeren trap pen niet brandvrij zijn, die van steen wel; voor die onder 2o, dat de kosten voor 't gebouw, die spreker hoog voor kwamen, daardoor met f 600 zouden kun nen verminderd worden, zonder aan de doelmatige inrichting der school veel te kort te doen. Deze betrekkelijk geringe veranderingen in het aangeboden plau was de aanleiding tot een langdurig debat over de vraag, eerstens: welke grondstof 't meest te ver kiezen was voor 't maken der trappen, 't zij hout, ijzor of steen; ten andere, of 't wenschelijk was de gang-oppervlakte, waarvan zeer veel partij zal kunnen ge trokken worden, b. v. bij gymnastiek oefeningen, indien zij de in 't ontwerp aangenomen afmetingen behoudt, te ver minderen om daardoor een betrekkelijk geringe som uit te winnen? Over 't eerste amendement van den heer Van der Steur staakten de stemmen en nu dreigde een oogenblik 't gevaar van nogmaals aanhouden. Gelukkig ont- zeilde men ditmaal de klip. Nadat het 2e amendement-Van der Steur met 17 tegen 7 stemmen verworpen was (vóór stemden de hh. Huët, de Clercq van Weel, Lodewijks, 't Hooft, De Kanter, Stolp en Van der Steur) werden B. en W. door den Raad gemachtigd tot de uitvoering van het bouwplan over te gaan, onder voorbehoud eene nadere beslissing te ne men aangaande de grondstof voor de trap pen te bezigen. De hh. L od e w ij k s en S n e 11 j e s stem den tegen. De begrooting voor 't geheele werk be draagt f54.754. Zonder hoofdelijke stemming wordt ver der besloten tot goedkeuring der plannen voor den bouw eener bewaarderswoning bij genoemde school, daarvoor f2300 be schikbaar te stellen en B. en W. op te dragen omtrent de financiëele regeling dezer uitgaaf eene voordracht in te dienen. Op de bemerking van den heer Stielt jes, dat in de begrooting voor laatst gemeld werk geene kosten van opzicht vermeld zijn, antwoordt de Voorzitter, dat die begrepen ziju onder de f1500, uit getrokken voor toezicht op de school. Bij adres van 31 Juli 1887 wendde de Haarlemsche Tramway-Maatschappij zich tot den Raud met de vraag of't niet wen schelijk zou zijn om met vernietiging van vroegere Raadsbesluiten, eene geheel nieuwe concessie te verleenen en daarom alleen te bepalen wat voor de toekomst van nut kan zijn? Zij deed dit naar aanleiding der be raadslagingen in de zitting van den Raad van 8 December 1886, die tot het denk beeld voerden om na 31 December 1887 de verhouding der Maatschappij tegenover de gemeente op een billijker en vaster grondslag te brengen. Bij het verleenen der concessie tot den aanleg van paardenspoor binnen deze ge meente, dd. 28 November 1877, werd o. a. 't volgende bepaald //Gedurende de eerste driejaren zullen concessionarissen aan de gemeente geene retributie behoeven te betalen. Gedu rende de vijf volgende jaren zal de re tributie beloopen f20 voor elk paar den spoor-rijtuig en vervolgens elk jaar f3 per rijtuig honger." Soortgelijke bepaling werd ook opgeno men in 't besluit houdende de concessie tot den aanleg en exploitatie van een stoom tramweg naar Leiden, voor zooveel betreft de aan de gemeente Haarlem toebehoorende wegen, gelegen buiten haar grondgebied. Genoemde bepalingen zijn evenwel nooit toegepast en 't laatst buiten werking ge steld bij Raadsbesluiten van 8 en 29 De cember 1886, onder beding, dat over 1887 op werkdagen vrij vervoer zou worden genoten, zoowel door den architect als door den opzichter over de werken en ge bouwen der gemeente. Dat de Maatschappij steeds van betaling der retributie werd vrijgesteld vindt zijne verklaring in 't feit, dat de Haarlemsche Tramway financieel niet heeft beantwoord aan de verwachting. Over het laatste dienstjaar kon althans weder niet meer dan 2 dividend wor den uitgekeerd. Ook het stelsel van vrijkaarten voor sommige personen levert volgens de ver klaring der Maatschappij voor de controle eigenaardige bezwaren op, en uitbreiding van dit stelsel kan langzamerhand tot nadeel der Maatschappij strekken. B. en W. deelden blijkens hun advies over deze zaak de bezwaren der Maat schappij en stelden daarom voor, bovenge noemde bepalingen in te trekken en te bepalen, dat wegens eene aanvaarde con cessie tot het aanleggen en exploiteeren van een tram door de gemeente en op de haar toebehoorende wegen buiten haar grondgebied, door de Haarlemsche Tram way-Maatschappij gedurende de eerstvol gende tien jaren verschuldigd zal zijn eene jaarlijksche retributie van f150, telken jare voor 1 November, te beginnen met 1888, in één termijn te voldoen, terwijl de gemeente zich verbindt, gedurende dat tijdvak geen gebruik te maken van de bij art. 1 van de aangehaalde raadsbesluiten voorbehouden bevoegdheid tot opzegging, indien de bepalingen der concessie ge trouwelijk door den concessionaris worden nageleefd. De heer Sn eitjes weuschte de slotbe paling //terwijl nageleefd" weg te laten de heer de Kan ter, tusschen de woorden //indien" en //de" intelasschenhet alge meen belang zulks niet gebie dend eischten. Beide amendementen werden verworpen met 16 tegen 8 stem men. (Voor stemden de hh. Huet, Ma- care, B ij v o e t, D e r x, Van E k, L o- dewijks, Sn eitjes en De Kan ter). Een amendement van den heer M a c a r om uit 't voorstel de woorden van //wegens" af tot //telken jare" weg te nemen en te vervangen door: dat door de Haarlemsche Tramway-Maatsch. voor de thans door haar geëx ploiteerde lijnen aan de gemeen te Haarlem eene jaarlijksche re tributie wordt betaald voor de tien eerstvolgende jaren, van f150, wordt, evenals 't aldus geamendeerde voor stel van B. en W., met nlgemeene stemmen aangenomen. Een voorstel tot verhuur bij openbare inschrijving van De Koekamp, welke huur met 31 December a. s. zal verstreken zijn, wordt onder de daarbij overgelegde voor waarden van verhuur aangenomennadat in art. 13 de woorden «B. en W. behou den aan zich het recht en de macht, om de huur ten allen tijde op te zeggen enz," overeenkomstig 't voorstel der Commissie van Financiën veranderd zijn in De Ge meenteraad behoudt aan zichenz. De algemeene politie-verordening, in da Raadsvergadering van 9 November vast gesteld, had bij Ged. Staten eenige be zwaren ontmoet, weshalve zij nogmaals in handen der Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, was gesteld. Met de wijzigingen, thans door de com missie voorgesteld, kon de Raad zich ver eenigen. Naar aanleiding van een adres van mr. Joan Bohl c. s., waarin wordt gewezen op den last dien de bewoners vau het Spaarne ondervinden, door het fluiten der stoom- booten, zoowel des nachts als des daags, en den Raad verzocht wordt het noodige te doen, opdat de rust en veiligheid van menschen en goederen niet langer noode- loos in de waagschaal gesteld worden, stelt de heer von Reeken voor, in de politie verordening alsnog de bepaling op te ne men, dat 't verboden is: lo met de stoom fluit signalen te geven, tenzij in de gevallen waarbij dit verplichtend is gesteld2o. door middel van stoom te laden of te los sen van 's avonds lo tot 's morgens 7 uur. Tegen de aanneming van dit voor stel bestaan zoowel bij den Voorzitter als den heer Stolp overwegende bezwaren. D« V oorzitter geeft dientengevolge den voor steller in overweging zijn voorstel in te trekken, de zaak afzonderlijk te behande len en het oordeel der Kamer van Koop handel en Fabrieken, benevens dat van de commissie voor de strafverordeningen in te winnen. Dienovereenkomstig wordt be sloten. Gelijk bekend is zal de huur van het terrein gelegen in den Haarlemmerhout, waarop de Buiten-societeit van «Trouw Inoet Blijken" gevestigd is, den 15en Au gustus 1889 eindigen. Bij adres van 22 Augustus j.l. verzocht de heer E. Pinedo den Raad, hem dat ter rein te verhuren tegen f 3000 's jaars, welke som volgens nader adres moet be schouwd worden als //minimum"-prijs. Het bestuur der societety «Trouw moet Blijken" verzocht bij adres van 16 Nov. j.l. de huur met ingang van 15 Augustus 1889 te vernieuwen onder dezelfde voor waarden (f 150 huur 'sjaars?) of zoo de Rnad andere voorwaarden mocht verlangen, daarmede te worden in kennis gesteld. B. en W. stelden naar aanleiding dier adressen voor, te besluiten lo. De beschikking op de verzoekschrif ten van E. Pinedo aan te houden; 2o. Aan het bestuur der sociëteit «Trouw moet Blijken" te kennen te geven, dat de Raad ongenegen is, de met 15 Augustus 1889 eindigende huur van den grond in den Haarlemmerhout op de bestaande voorvvaardeu te verlengen, doch dat de Raad genegen is iu nadere overweging te nemen zoodanige aanbiedingen, als het be stuur zou kunnen doen, om bij het in huur behouden van dien grond, ook aan het publiek, op zekere voorwaarden en tijden, toegang tot en gebruik maken van den grond en de daarop staande gebou wen en meubilair te verzekeren, en de gemeentelijke geldmiddelen naar behooren te stijven; 3o. Te bepalen, dat wanneer niet voor 1 Januari 1888 een voldoend antwoord van het bestuur der sociëteit zal zijn inge komen, de Raad zal oordeelen, dat de so ciëteit van de verlenging der huur afziet. De heer Lodewijks kan zich welver- eeuigen met de overwegingen iu het advies van B. eu W. op genoemde adressen ver meld, doch wenscht het volgende voorstel aan de beslissing van den Rnad te onder werpen De Raad noodigt B. en W. uit den heer Pinedo te verzoeken zijne plan nen bloot te leggen, na te gaan op welke wijze de heer P. nakoming zijner aanbie- FSUILLETO 3NT- 1181 XL" HOOFDSTUK. De goudvallei. Diep bedroefd, zooals men is, wanneer men geen hoop meer heeft, richtte Fabiaan zich werktuigelijk naar den gordel van dichte struiken, die voor hem een bijna ondoor dringbaar gordijn vormden. Maar nauwelijks had hij zich een weg gebaand door de elkaar omstrengelde takken of hij stond stil, onbeweeglijk van verwondering en in stille beschouwing. De blauwachtige, schaduw die nog in de diepte der val lei heerschte, verdween voor de zon en ontdekte ontelbare en geheimzinnige stralen. Talrijk als op den oever, zou men de keisteenen, waaruit deze stralen ontsprongen, niet hebben kunnen tellen. Ieder ander dan een goudzoeker zou zich op het gezicht van die keisteenen vergist he bben maar het geoefed oog van Fabiaan had slechts een oogenblik noodig om onder huu kleiachtig omhulsel het maagdelijk goud te ouderscheiden zooals de stroomen der bergen het in de vlakte meevoeren. Voor zijne oogeu strekte zich de rijkste schat uit, die zich ooit voor de nasporingen van den mensch had onthuld. Hadde evenwel de wind in de ooren van den joDgen graaf de Mediana de klanken van de stem van Rosarita doen hooren, zooals zij hem eenige dagen geleden aan de hacienda terug riep, dan .zoude hij blijmoedig al deze schat ten verlaten hebben om tot haar te snellen. Maar de wind was stom en er lag in dat goud eene dus danige betoovering, dat Fabiaan in weerwil zijner diepe droefheid eene onoverkomelijke duizeling beving. Deze duizeling was evenwel van korten duur; Fabiaan's ziel was een van die, welke de voorspoed niet bedwelmt en na eenige minuten van overspanning, waaraan het on baatzuchtige hart zich niet had kunnen onttrekken, riep hij zijne beide makkers. De jager en Pepe voegden zich weldra bij hem. Hebt gij hem gevonden? riep de ex-karabinier. Wel den schat, maar den man niet. Ziet eens, zeide Fabiaan, eenvoudig met zijne karabijn het warnet van lianen verwijderende, dat het gezicht iu de vallei verborg. Hoe? vroeg Pepe, die glinsterende steenen.... Dat is zuiver goud; dat zijn de schatten die God sedert eeuwen verbergt. Groote GodI riep Pepe vol verbazing uit; daarna een vurigen blik op deze hetooverende massa rijkdommen werpende, die voor hem uitgestald lagen, viel hij op de knieën. Hevige, sinds lang onderdrukte driften schenen in zijn hart terug te keeren; hij onderging eene totale ge daanteverandering en de beillooze uitdrukking van zijn bleek gelaat herinnerde eensklaps aan dat van den ban diet, die, twintig jaren geleden, den prijs van het bloed had gekocht. Thans, giDg Fabiaan voort, die met droefgeestigen blik de speling vau het licht op deze gouden steenen be schouwde en dacht dat al deze rijkdommen hem niet zoo veel waard waren als één glimlach, één blik van haar die hem verstooten had, thans kan ik mij verklaren hoe de twee rivieren bij hun jaarlijkschen was, en de stroomen die van de Nevel-Bergen storten bij het overdekken dezer nauwe vallei er ieder van hun kant het goud der vlakten en dat der heuvelen heenvoeren; de ligging dezer vallei is mis schien eenig in de wereld. Maar de Spanjaard luisterde niet naar de stem van Fa biaan de rijkdommen die hij tijdens zijn tienjarig leven in de woestijn had leeren verachten, hernamen eensklaps hunnen vreeselijken invloed op hem. Gelijk een dier rampzalige hartstochten die, nog slui merende in het hart dat zij verscheurd hebben, op een enkel woord, op eene toevallige herinnering heviger dan ooit ont vlammen, zoo ontstond de drift naar goud plotseling in de ziel des jagers met nieuwe kracht op het gezicht dezer schatten. Gij kondet niet vermoeden, niet waar Pepe, zeide Fabiaan steeds nadenkend, dat zooveel goud op een en kele plaats bijeen kon komen Ik begrijp hetik, wiens eerste beroep dat van goudzoeker is geweest, zou het niet hebten durven droomen, zelfs niet nadat men het mij ge zegd had.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1