Rome deed hij zijn voorbereidende studies voor het priesterschap; hij studeerde in de letteren, de wijsbe geerte, de godgeleerdheid, in het Romeinsch en Kerkelijk recht en, nadat hij tot doctor in de theologie was gepromoveerd, werd hij door kardinaal Odescalchi op den 31n Dec. 1837 tot priester gewijd. Paus Gregorius XVI merkte al spoedig, dat in den jongen priester een diplomaat stak en hij droeg hem dan ook verschillende zendin gen op (naar Benevente en Perugia); reeds in Jan. 1843 werd Pecci tot bisschop van Damiate in partibus benoemd en in hetzelfde jaar als nunciaat bezocht Pecci ook ons land. Drie jaren bleef hij nuncius en keerde toen als bisschop van Perugia naar Italië terug, na Londen en Parijs te hebben bezocht. Alvorens zijn zetel te aanvaarden, deed hij een bedevaart naar Portiuncala. Van 1846 tot 1878 bleef Pecci het bis dom Perugia besturen. In 1853, dus reeds op 43-jarigen leeftijd, was hij intusschen tot kar dinaal verheven, wel een bewijs, hoe hoog hij te Rome stond aan geschreven. Men weet, dat de kar dinaal Pecci, na den dood van Pius IX, dezen als Paus opvolgde; bij de derde stemming vereenigde hij 44 van de 61 stemmen op zich. Den 3n Maart 1878 werd hij als Leo XIII gekroond. Eenige dagen geleden vierde Jan Pieter van Dam, geboren 23 Deo. 1814, den dag waarop hij voor vijf tig jaar als tuinman van het Pa viljoen «Welgelegen» in dienst trad. Vroeger is de ijverige man jaren lang als oppasser aan het schilde rijen-museum in het Paviljoen ver bonden geweest. Met lust en net heid vervult hij nog steeds zijne dagelijksche bezigheden. Voor het front der troepen werd heden de zilveren medaille wegens 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan deu adj.-onderofficier der infan terie A. Noordijk. De nachtwaker W., dienstdoende in het Frederikspark alhier, is in den afgeloopen nacht door de glad heid gevallen en heeft zijn linker arm gebroken. In een afgezonderd staande loods van het gesticht «Meer-en Berg», onder Bloemendaal, is Zaterdagmid dag te 2 uren een vrij hevige brand uitgebroken. De loods en het daarin ter droging aanwezige beddegoed zijn verbrand, ondanks de pogingen tot blussching met de in het ge sticht voorhanden brandspuit gedaan. Een loodgietersknecht, niet tot het personeel behoorende, heeft zich bij het stukslaan van een ruit ernstig aan de hand gewond. LETTEREN EN KUNST. De beer Joseph Holltnan, violoncel list van Z. M. den Koning, is door den minister van Onderwijs en Schoone Kun sten in Frankrijk benoemd tot „officier do l'Académie." LEGER EN VLOOT. In de reglementen op den inwen- digen dienst der infanterie en der cavalerie zijn in verband met de invoering van het nieuwe reglement van administratie bij de landmacht eenige wijzigingen gebracht, welke vooral betreffen de voeding en de soldijen van onderofficieren, korporaals en soldaten. Bij het 2e bataljon van net 7e regi ment inf. dat met 1 Mei e. k. uit Hoorn1 te Amsterdam in garnizoen komt, behoo- ren da majoor A. van Lakerveld de Heus als commandant, de le luit-adjud. J. W. van Bieueii, de le luit.-kwartierm. J. P. Arimont, de kapiteins J. C. J. Wentzel, D. Zelvelder, B. K. van Tuinen en S. L. Woutersen, de le luitenants C. J. L. Schuller, H. C. G. Viascher en J„ C. Koopman, en de 2e luitenants A. F. W. Stroo, L. G. E. Kalshoven, A. W. Groote en J. H. A. Mijsberg. Als aanstaand militie-commissaris te Leiden zal waarschijnlijk optreden de lui tenant-kolonel der cavalerie op non-activi teit baron Van Heeckeren. De majoor J. C. Santhagens, die dezer dagen op zijn verzoek van het le naar het 7e reg. inf. te Amsterdam werd over geplaatst zal met 1 Mei e. k. met het le bataljon van Arasterdam naar Hoorn ver trekken. De bij dit bataljon behoorende officieren zijnde le luitenant-adjudant, H. W. Lans dorp de le luit.-kwartierm. J. v. d.Werff, de kapiteins E. J. D. F. Tonnet, J. M. Vervat en J. A. Ardesch van Hamel, de le luitenants J. S. van Agthoven, J. T. Oosterman, W. A. E. Mansfeldt, W. A. E. Mansfeldt, W. J. van Uije, G. C. de Groot, J. H. van der Pol en G. J. baron van Slingelandt, benevens de 2e luitenants F. W. J. Huberts, J. C. Grotendorst en J. M. Herold. ONDERWIJS. T i Utrecht is bij het Zaterdag gehou den artsexamen bevorderd tot arts J. Be- bel, cand.arts, en zijn toegelaten tot het lste gedeelte G. J. Veljer, doctorandus, en V. B. Benta van den Berg, cand.-arts. Tegen 1 Februari is benoemd mej. F. Verweij te Botterdam tot onderwijzeres aan eene bizondere 3chool voor meisjes te Lei den. VISSCHERIJ. Nieuwe diep 31 Dec. Zestig beugers brachten heden 50 tot 250 scbelv. en 1 tot 12 kabelj. ten afslag, terwijl door 9 korders 24 tot 136 tongen, 15 bunschol- leu en 5 tot 18 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schel v. gold f 28 a 25 het honderd, kabelj. f 5.35 a 6.76, tong 70 c., buuschol 40 c. per stuk en kl. schol f 3 a 5.50 per mandje. LAND- EN TUINBOUW. Wij vernemeu dat de heer dr. Louis Mulder, oud-hoofdredacteur der //Land bouw Courant," landbouwvoordrachten zal houden als volgt: 2 Jan. te Hattem, 3 Jan. te Olst, 4 Jan. te Neede, 5 Jan. te Wehl, 6 Jan. te Apel doorn, 7 Jan. te Epe, 11 Jan. te Bode- grave, 12 Jan. te Woerden, 18 Jan. te Assendelft, 30 Jan. te Ingen, 31 Jan. te Buren. 1 Febr. te Kuilenburg, 8 Febr. te Winkel, terwijl de spreekbeurten te Mid delbands en in de afdeeling Westland der Holl. Maatsch. van landbouw nog vastge steld moeten worden. It I N N K N L A N I). De Koning1 en de Koningin verleenden Zondag te 1 ure de ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie aan de civiele en militaire leden der hof houding, de ministers, den vice-pre sident van den Raad van State, deu hofprediker, den president derTweede Kamer, den secretaris voor de Lux- emburgsche zaken en den directeur van het Kabinet des Konings. Z. M. de Koning heeft be noemd tot intendaut van het paleis en domein Het Loo den heer J. D. van Steyn, tot dusver rentmeester. Door Z. M. is eene gift van f 6000 geschonken voor den aanleg van een grindweg door de heide, van het koninklijk chalet te Apel doorn naar Udel. Hierdoor wordt dezen winter aan vele Udelsche dag- looners werk verschatt, daar Z. M. bepaald heeft dat zij het werk zul- /en verrichten. Namens het ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn de hoof den van fabrieken, industrieels in richtingen en andere bedrijven te 'a-Hage door het gemeentebestuur uitgenoodigd verschillende opgaven te verstrekken betreffende den duur van den arbeid en den leeftijd der werklieden in hunne inrichtingen. De Russische gezant te 's-Hage heeft f 60 geschonken aan het brand- spuitpersoneel van het Regt. Gre nadiers en Jagers voor de goede hulp bewezen bij den ten zijnen huize plaats gehad hebbenden brand. Men meldt aan de N. R. Ct:. Voor eenigen tijd is in onderschei den bladen medegedeeld, dat een gezelschap, bestaande uit 13 per sonen, zich begeven heeft naar Prae- toria in de TrausvaaLche republiek. Tot aanmoediging voor zoovelen, die hier vruchteloos naar eenen werkkring zoeken, welke een goed bestaan oplevert, kan de mededee- ling strekken, dat, op één na, die echter ook spoedig eene plaatsing zal kunnen erlangen, allen, twee dagen na hunne aankomst, op zeer voordeelige voorwaarden eene be trekking vonden, juist zooals zij die wenschten. In een der lokalen van het raadhuis te Amsterdam zullen in de Maandag 2 Januari a. s. te houden vergadering der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland o. a. ook besproken worden een zestal vraagpunten naar aanleiding van de nieuw vastge stelde kieswet en welke zich bij de herziening der kiezerslijsten hebben voorgedaan. Het panopticum te Amsterdam is in het afgeloopen jaar bezocht door 85,000 bezoekers. Het panorama werd bezocht door 86.026 bezoekers, de kunstzaal door 10.192. Vrijdagavond te half elf is in een huis aan de Overtoom te Nieu wer-Amstel brand uitgebroken, die in het benedengedeelte, waar eene strijkinrichting was gevestigd, ont stond en in een ommezien hetgau- sche huis in vlam zette. De bewo ners, die op de bovenverdieping ge huisvest waren, hadden nauwelijki den tijd zich te redden. Eerst na groote krachtinspanning mocht het aan de vrijwillige brandweer ge lukken, tegen middernacht den brand te blusschen. De heer mr. A. P. de Lange heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad van Alk maar. Voor de betrekking van ge meente-architect te Alkmaar (salaris f 20001 hebben zich circa 90 solli citanten aangemeld. Wedstrijden. Men schrijft ons uit Alkmaar: Vrijdag had onder begunstiging van prachtig winterweder eene harddraverij plaats met paard en arreslede. Daar het geheel uit vrije mededinging was werd geen inleggeld gevorderd en waren vele mededingers, die men anders nooit in de baan ziet. De le prijs, een regulateur, werd be haald door den heer A. Peperkamp, de 2e prijs, een kaasstolp en twee botervlootjes met zilver gemonteerd, werd behaald door den heer G. Schuurman en de 8e prijs, een barometer, werd behaald door den heer J. Stikkel, allen woonachtig te Alkmaar. De uitvoer van het eiland Tes- sel over 1887 bedraagt o. a. 1116 stuks rundvee, 6266 schapen, 19.400 lammeren, 498 balen wol en ruim 400.000 kipeieren. De heer A. B. Mentz, eenige dagen geleden te Terschelling over leden, heeft zijn zeer belangrijke bezittingen, onder levenslaug vrucht gebruik voor zijne weduwe, ver maakt aan de gemeente Terschel ling, om daarvan later een naar hem te noemen fonds te stichten, waaruit alsdan bestaande vereeni- gingen of corporatiën toelagen kun nen ontvangen. De commissie uit de vereeni ging «Handel en nijverheid» te 's Hage acht, bij den voldoenden toestand van de particuliere slach terijen, de oprichting van een abat toir niet noodig. Woensdagavond overleed te 's-Hage plotseling de wed. Keizer geb. Engelbregt, in den leeftijd van 94 jaren. De veelbewogen levens loop dezer vrouw maakt haar eene korte vermelding dubbel waardig. Daar hare ouders met den stad houder Willem V uitweken, deelde zij in de meeste lotwisselingen der vorstelijke familie in Engeland, Duitschland, Polen, enz. In de be trekking van kindermeisje van H. K. H. prinses Marianne der Neder landen keerde zij met den lateren koning Willem 1 in Nederland te rug, en bleef nog eenigen tijd bij bovengenoemde vorstin in dienst, tot zij met den boüte-feu der hof houding, Keizer, huwde. Zij was om hare trouw, goed aardigheid en welwillendheid bij de vorstelijke familie zeer in achting en met de voornamen der eerste ko ningin van Nederland gedoopt. Tot op den buidigen dag mocht zij van de nakomelingen van prins Willem V. dikwijls kostbare bewijzen van welwillendheid ontvangen. Tot op het laatste oogenblik in het volle bezit van al hare geest vermogens, ontsliep de brave oude plotseling ten huize barer dochter, bij welke zij hare laatste levensja ren in rust had doorgebracht. Groot bleef steeds hare gehechtheid aau het huis van Oranje. (Avondpost.) Uit Nijmegen schrijft men aan de N. R. C. Zij die zich door de voorgespie gelde hooge loonen hebben laten verleiden om in Duitschland aan het Noord-Oostzeekanaal te gaan werk-n zijn deerlijk bedrogen ge worden. Een Jdier lieden toch ver haalt het volgende «Toen wij op de plaats onzer be stemming waren aangekomen, werd ons een maal voorgezet bestaande uit halfgare ongekookte aardappelen wat de ons toegezegde vrije voeding moest verbeelden. Als slaapplaats werd ons eene keet aangewezen, waarin de wind vrijen toegang had, zoodat wij, al hadden wij ook vijf dekens gehad, toch nog, naar alle waarschijnlijkheid, bevroren zouden zijn. Hierover ontstond natuurlijk groote ontevredenheid. Toen werd ons f 180 loon per dag, zonder voeding, toe gezegd, doch wij vertrouwden de zaak niet, en besloten liever naar Holland terug te keeren. Sommigen die nog geld hadden, vertrokken per spoor, doch de meesten moesten den afstand van Hamburg naar hier, zijnde naar gissing 120 uur gaans, te voet afleggen. Die tocht geleek wel eenigszins op den terugtocht van Napoleon's leger uit Rusland. Om brood bedelend, nachtverblijf houdende in schuren, hooibergen enz. gingen wij voort, al ons gereed schap onder weg te gelde makende, om eenigszins in de nooddruft te voorzfen. Velen onzer zakten ondei. weg van uitputting ineen, doei werden door hunne makkers ge- dragen, daar zij anders van koudi zouden omgekomen zijn.» Wanneer men zulke schandalen hoort, moet men tot de slotsom ko. men, dat de z.g. agentschappen, veelal kasteleins en dergelijke pet- sonen, uit laag winstbejag vele ar me werkloozen in hun verderf heb ben laten loopen. Het Leger des Heils heeft ook te Hattem den veldtocht geopend. Onder de leiding van «majoori Tyler, twee «officieren» en twee dames, werd de eerste oefening tea huize van den visscher H. Steen bergen gehouden. Het lokaal kon de groote menigte, meest nieuws gierigen, niet bevatten. Deze eerste samenkomst is in de beste orde af geloopen. De oefeningen zullen in den eersten tijd dagelijks plaats hebben. Te 's-Hertogenbosch kwam Donderdagavond een man, woon achtig in een straatje op den Vruch- terdijk, thuis en vond zijne kache! zonder vuur, hoewel hij zijn 9jarig zoontje gelast had voor het onder- houd daarvan te zorgen. Over die nalatigheid van den klein in drift ontstoken zou hij, naar me: vertelt, het kind met de pook o; het hoofd geslagen hebbenhe! jongetje is denzelfden avond ge storven. De politie heeft den man Door de maréchaussée is tegen een 12ial landbouwers uitSwalmen proces verbaal opgemaakt, wegeni het zonder vergunning houden eener drijfjacht op wilde varkens. In de woning van den kape laan H.. te Weert, werden Woens dag nacht een 20 tal glasruiten stuk geslagen. Tot hiertoe zijn de da ders niet bekend. Te Ansen, gemeente Ruinen, is op de dienstmaagd van mej. dl wed. P. ten Brink geschoten, of een oogenblik dat zij zich met ha ren vrijer in de achterkamer bevond Het meisje bleef ongedeerd, doet haar minnaar is licht gewond. In de deur in hunne nabijheid zijn niet minder dan ongeveer tachtig hagelkorrels gedrongen. De dadei werd waarschijnlijk door minnenijd gedreven. Men meldt uit Goes, dat dl persoon, die zich onlangs door hel gebruik van rauw varkensvleesc! de trycliinose op den hals zou heb ben gehaald en daaraan overleden zijn, volgens verklaring van dei geneesheer, die hem behandelde, aan eene andere ziekte is gestorven. Terwijl de vrouw F. Embdei te Zwolle bij afwezigheid van haai man op den zolder bezig was de wasch op te hangen, wilde haar 11-jarig dochtertje een stoof met vuur voor moeder klaar maken. Daarmede bezig zijnde,geraakte zij in brand. Zij bekwam zulke ernstige brandwonden, dat zij aan de gevol gen is overleden. KOLONIËN. Met de laatst ontvangen mail werden aangebracht de nummers van de Soerabaja Courant van 1925 en de „Locomotief" van 1926 November. Aan de „Locomo tief" van den 26en outleenen wij helvol- geude De Goeverneur van Sumatra's Weatruit seint, dat, volgens draadbericht van de. Komen zij dan niet overeen met de beschrijving, die Cuchillo er ons van gegeven heeft Dat is waar; maar de schelm moet hier ergens ver borgen zijn, omdat wij zooeven nog zijn spoor in de rich ting dezer rots hebben teruggevonden; hij kan niet alleen zijn en wij hebben alles van hem te vreezen. Don Estevan maakte een gebaar van verontwaardiging, Volgens mijn gevoelen vergist zich Diaz niet, zeide Baraja, niemand zal mij uit het hoofd kunnen praten dat ik op den top dier rots niet de schaduw van een man gezien heb. Al die offeranden door de Indianen bij den ingang dezer engten geplaatst, voegde Oroche er bij, bewij zen dat deze plaats dikwijls door hen bezocht wordt; het is hier misschien zoo eenzaam niet, als het wel schijnt. De Indianen zijn meer te vreezen dan Cuchillo en het is het leven van signor don Estevan, dat men het minst moet blootstellen. Don Estevan liet zich overtuigen en Oroche, die aange wezen werd om de plaatsen te gaan verkennen, steeg van zijn paard en verwijderde zich van de groep. Hal zeide Bois-Rosé zacht, thans herken ik onder die ruiters een dergenen, die ik 's nachts op la Poza gezien heb; het is die welke zich don Estevan laat noemen en 'ie niemand anders is dan don Antonio de Mediana.... dat zijn boos gesternte hem eindelijk in onze handen leverei Don Antonio de Mediana! herhaalde Fabiaan. Is dat mogelijk? Bedriegt gij u niet? Hij is het, zeg ik u. Hal riep Fabiaan uit, ik zie hem thans, het was de vinger Gods die mij mijns ondanks naar deze ge vloekte plaats dreef. Schimmen mijner moeder, voegde hij er heel zacht bij, verheugt u in het diepst van uw graf! Pepe bleef stilzwijgen, maar op den naam dien hij ge hoord had, lichtte hij op zijne beurt het hoofd op. Haat schitterde in zijn blik en zijn oog scheen de afstand te meten, die hem nog van dengene scheidde, op wien hij wraak moest emen. Een bekwaam schutter als Bois-Rosé had nauwelijks een der ruiters kunnen treffen en Pepe ver borg zich opnieuw achter den top der rots. Richt u toch zoo niet op, Pepe, zeide de Canadees, anders zullen zij ons nog ontdekken! Bemerkt gij geen andere ruiters achter dezen?vroeg Fabiaan. - Niemand. Van ginds punt af, alwaar de rivier zich in twee armen verdeelt, tot hier toe, zie ik niets dan damp en de zon en geen enkel levend wezen, ten minste, her nam Bois-Rosé na een oogenblik zijne reden afgebroken te hebben alsof hij zich rekenschap zocht te geven van de verschijning van een verwijderd voorwerp, ten minste als die zwarte massa, die ik op de rivier zie drijven niet, zooal ik veronderstel, een doode boom is die den stroom komt afgedreven. In allen gevalle, of dat een boomstam of een kano van schors is, de zwarte massa volgt den loop der rivier en bijgevolg verwijdert zij zich van ons. Wat geeft dat ook? zeide Fabiaan, die er meer belang in stelde om don Antonio te bewaken, dan om zich met een verwijderd voorwerp bezig te houden, beschrijf mij de ruiters eens, die den aanvoerder vergezellen; mis schien zal ik hen herkennen aan de beschrijving, die gij er mij van zult geven. (Wordt vvrvolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2