NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. V, 5e Jaargang. Zaterdag 7 Januari 1888. No. 1383. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNEN L AN I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DA JIBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 6 Januari. Waar in het gemeenteraadsverslag van Donderdag gehandeld wordt over het adres der Kamer van K. en F. is onwillekeu rig iets uitgevallen, waardoor aan de dui delijkheid te kort wordt gedaan. Het volgende moge strekken om die fout te herstellen. Op bladzijde 1, kolom 4, regel 12 en v.v., v.o. leze men aldus*. B. "en W. adviseerden evenwel, het ver zoek van de hand te wijzen. Zij voerden daarvoor aan, dat blijkens de jaarversla gen der Kamer, hare werkzaamheden niet zoo zeer zijn uitgebreidliet getal uitge brachte adviezen in 18751880 varieerde van 5 tot 18 'sjaars, in 1 8 811 8 8 6 van 11 tot 16 's jaar3. In het advies van B. en W. leest men •mtrent dit punt het volgende: //Volgens die verslagen (van de Kamer van K. en F.) nu werd in 1875 5 maal in 1881 11 maal 1876 10 1882 15 1877 6 1883 14 1878 10 1884 11 1879' 9 H ii 1885 13 1880 13 1886 14 advies uitgebracht omtrent onderwerpen van algemeen of plaatselijk belang. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat deze cijfers ook in onze oogen niet een juist beeld geven van den omvang van den werk kring der Kamer. Zij worden door ons slechts aangevoerd, ter weerlegging van de bewering, als zouden de werkzaamheden der Kamer in de laatste jaren aanmerke lijk zijn toegenomen, ja zelfs verdubbeld. Met de aangegeven cijfers voor oogen, is er o. i. voor eene verhooging der gemeentelijke bijdrage vooralsnog geene aanleiding, i De Verslaggever. Aan het gemeentebestuur alhier zijn de volgende vergunningen ge vraagd lo. door N. A. Roosekrans, om eene smederij op te richten in het perceel aan het Doukere Begijnhof kad sectie D. no. 1628; 2o. door K. M. B. Reigers om een gloeioven en vier smeltovens bij te plaatsen in de ijzer- en metaal gieterij op het perceel aan den Scho- terweg kad sectie G. no. 173. Den 19en Januari e. k. zal ten raadkuize gelegenheid worden ge geven, bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen. In 1887 is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier bezocht door 4003 personen tegen betaling en 4386 zonder betaling. Het museum voor kunstnijverheid alhier is gedurende het jaar 1887 bezocht door 8255 personen, onder welke 288 donateurs en leden, 711 betalende en 7256 niet-betalende bezoekers. Wij herinneren er nogmaals aan, dat het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw eene heng stenkeuring zal houden met mede werking van het bestuur der afdee- ling Haarlem en omstreken, op Woensdag den 14en Maart 1888 alhier. Door den minister van Oorlog is toegestaan een prijs van f500. Aan den prijs van f500 wordt door de afdeeling Haarlem en om streken toegevoegd de som van f 250. Het is ons altijd een genoegen, in onze omgeving belangstelling teconstateeren voor degelijke en verdienstelijke muziekuitvoe ringen, en het doet ons leed te moeten opmerken, dat de moeite om iets goeds in ons midden te brengen niet altijd eene waardige belooning vindt in een talrijke opkomst. Dit laatste geldt van het concert der Amsterdamsche Orkestvereeniging, Douderdagavoud door de //Vereeniging" haren leden aangeboden. De belangstelling in de concerten van het vorige jaar hadden wij voor die, welke gedurende het winterseizoen worden ge geven eveneens verwachtvreesde men dat een vol orkest met zwar© instrumen ten te veel van de gehoorzenuwen zou vergen in eene zaal wier accoustiek een zoo geducht medewerkster is tot verster king der geluidstrillingen en daardoor niet het genot zoude verschaffen, dat men naar billijkheid eischte? Aan de andere zijde deed hel ons echter weder genoegen, dat er toch nog een vrij groot aantal leden de warme gezellige huiskamers haddeu ver laten en niet teger. de moeite haddeu op gezien den alles behalven uitlokkenden tocht langs de morsige straten te doen, die hun ruimschoots zou worden vergoed, als zij welhaast in de fraaie statige con certzaal zouden zijn gezeten en Wede- meyer's kapel eenige uren van muzikaal genot zoude verschaffen. De goede naam, welke de Amsterdam sche Orkestvereeniging niet ten onrechte bezit heeft zij ook thans weder weten te handhaven. De meeste der ten gehoore gebrachte nummers voldeden blijkbaar ten zeerste. Het volgende programma werd ten gehoore gebracht: Eer9tc Afdeeling. 1. Ouverture «die vier Men- 9chenalter«Frans Lachner. 2. 5e Symphonie (G mol). L. v. Beethoven. a. Allegro. b. Andante con moto. c. Scherzo Allegro. d. Finale. Allegro con brio. Presto. 3. Concert für Violine (D mol) n. W. Gade. (Door den heer J. Troostwijk.) Tweede Afdeeling. 4. Ouverture «Obéron* C. M. v. Weber. 5. ZigeunerweisenP. de Sakasate. (Door den heer J. Troostwijk.) 6. RoseH auB dem Süden, Con cert WalzerJ. Strauss. 7. Une Fête a Aranjucz, Fan- taisie EspagnoleJ. de Mersskman. In de ouverture //die vier Menschen- alter" van Frans Lachner, merkten wij reeds terstond eene zeldzame zuiverheid van toon op, terwijl het geheele stuk op couscieutieuse wijze werd uitgevoerd.Vooral de ,/pianissimi" klonken zeer schoon. De klarinel-soli in dit nummer lieten aan zuiverheid niets te wenschen over, terwijl over het algemeen de verschillende par tijen goed harmonieerden, dat niet altijd bij de aanwezigheid van zooveel koper liet geval is. De Beethoveiische muziek verwierf veel bijval; een lot dat aan klassieke stukken niet altijd is beschoren. Zooals men uit het bovenstaand pro gramma zien kan, voerde de heer Troost wijk, bekend als uitmuntend violist, mot orkestbegeleiding een tweetal nummers uit, waarvan vooral het laatste, de com positie van Sarasate, zeer werd toegejuicht. Met lof gewagen wij van de uitvoering der orkestnummers in do tweede afdee- liug. De welbekende, steeds geliefkoosde ouverture //Obéron" vau Weber gaf veel te genieten. De beide laatste nummers misten als opwekkende muziek huune uitwerking niet. De Strauss-walzer, met mate genoten, zijn steeds welkom. De compositie van de Mersseman bekoorde vooral door den zui delijken gloed welken haar kenmerkt. De Amsterdamsche orkestvereeniging heeft den leden der sociëteit een hoogst aangenamen avond bereid, en met een woord van dank aan het bestuur der so ciëteit voor haar loffelijk streven om iets goeds te doen genieten, brengen wij ook aan de Amsterdamsche musici hulde voor de talentvolle wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Evenals aan het Geref. Weeshuis heeft wijlen mej. de wed. W. Web- bekes aan de Diaconie der Evang. Luth. gemeente alhier gelegateerd eene som van f500, vrij van suc cessierechten. Donderdagnamiddag is een 19- jarig jongeling, die in de Leidsche- vaart door het ijs was gezakt, met levensgevaar gered door een agent van politie, die zich daartoe op het broze ijs moest begeven. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Hagbl.: 1 timmermansaankomeling, 1 bakkers knecht, 1 hakkersleerling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 letterzettersaankomeling. Met de onderhandelingen tusschen het Rijk en de eigenaren van de gronden te IJmuiden, die benoodigd zullen zijn voor de nieuwe kanaal- en havenwerken aldaar, wil het tot heden maar niet vlotten. De meeste eigenaars dier perceelen duingrond welke veelal weinig waarde ver tegenwoordigen schijnen tot eene minnelijke schikking ongeneigd en het onderste uit de kan te willen hebben, misschien alleen met het gevolg, dat hun bij eene wettelijke onteigening minder dan verwacht werd zal worden toegewezen, en de ter handneming der zoo hoognoodige kanaalwerken op betreurenswaar dige wijze vertraagd wordt. Ten aanzien van de bedoelde per ceelen zal het Rijk alzoo tot gerech telijke onteigening moeten overgaan en, naar men verneemt, zijn de ar biters in deze zaak dezer dagen reeds benoemd. Onder de eigenaren behooren «de bisschoppelijke kas te Haarlem» en de heer Bloem, minister van Financiën. LETTEREN EN KUNST. In den Nieuwen Schouwburg te Rot terdam door de Vereenigde Tooneelisten voor de eerste maai met Teel succes opge voerd bet tooneelspel iu 3 bedrijven //Abt Constantijn"Aan de mise en scène was veel zorg besteedzij was geheel gevolgd naar het //Gymnase". De hoofdrollen wer den verdienstelijk vervuld door de heeren Rosier Faassen, Tartaud, Jan C. de Yos, de dames Marie Viuk, Coelingh-Vorder- man en Burlage-Verwoert. LEGER EN VLOOT. Bij kon. besluit is de le luit. B. M. Brantsma, van het 2e reg. huzaren, op non-activiteit gesteld. Bij de normaal-schietschool te 's Gra- venhage zal in het laatst dezer maand ge durende 8 dagen een cursus gehouden worden voor officieren en onderofficieren van de compagniën infanterie, waarbij de tot repeteergeweer getransformeerde Beau- montgeweren zullen worden beproefd. Verleden week werden bij de in structie-compagnie te Schoonhoven weer 20 jongelingen in dienst gesteld. 54 wa ren opgeroepen; 30 kwamen op; 8 werden afgewezen wegens te weinig wetenschap pelijke ontwikkeling; 1 werd geneeskundig afgekeurd, en 1 trok zich terug. Van het instr.-bat. te Kampen zullen op 10 Jan. a. s. ter versterking der ka ders naar de reg. inf. vertrekken 32 korp.- tit. In verband daarmede zijn tegen 11 Jan. 40 jongelingen opgeroepen om dienst te nemen. De benoemde officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht J. Cramer, wordt met 1 Februari geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e klasse dr. P. A. H. Rijkebusche zal 10 Maart zich per Bromo" naar Java moeten be geven. De le luit. der art. van Sermond. is overgeplaatst van het pantserfort te IJmuiden naar de compagniën van het 4e reg. vest.-art. te Js Hage. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 5 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen, de sloepen//Johannes Cornelis", schip. Noordzij; //Willem", sch. De Zeeuw; //Susanna Maria Catharina", sch. Valke nier; //Jan Hofland", sch. Van der Hoeven, met 1800, 2800 en 3400 schelvisschen, en //Maria Jacoba", sch. Noordzij, met 120 levende-, 55 doode kabelj. en 210© schelv., terwijl door 27 beugers 60 tot 300 schelv. en 1 tot 6 kabelj. en door 12 korders 65 tongen en 6 tot 9 mandjes kl. schol werdeu aangevoerd; schelv. van de sloepen gold f 15 a 185, van de beu gers f 19s a 25 het honderd, kabelj. van de sloep f4.10 a 4.15, van de beugers f3 a 4, doode id. f2.15, tong 70 cent per stuk, en kl. schol f3.60 a 2 per mnndje. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 11 Januari, des vcormiddags 11 uren. (St. Ct.) PHUILLBTON. 1251 XLIIe HOOFDSTUK. De gevangene. Laten wij ons tot den dood toe verdedigen! riep hij uit, een lang tweesnijdend mes uit den gordel trekkend. Don Estevan, die weer stevig op zijn beenen stond, legde zijn geweer aan, besluiteloos of bij op Fabiaan of op Pepe bet eerst moest schieten; maar de Canadees waakte van verre. Nog bad don Estevan Fabiaan, dien bij als zijn slacht offer gekozen had, niet in 't vizier genomen, of een kogel uit de karabijn van Bois-Rosé trof bet wapen, dat hij in zijne handen had en waarvan hij gebruik wilde maken. De kogel verbrijzelde het geweer op de plaats waar de loop zich aan het hout voegt. Het wapen ontsnapte aan de handen van don Estevan, die zelf het evenwicht verloor en ter aarde viel. Eindelijk, na vijftien jaren 1 riep Pepe uit, terwijl hij zich op don Antonio wierp en zijn knie op diens borst plaatste. Te vergeefs wilde de Spanjaard weerstand bieden. Zijn door de hevigheid van het schot, dat hem zijn wapen ont rukt had verdoofde arm, weigerde eiken dienst. In een oogwenk had Pepe den wollen gordel, die verscheidene malen om zijn lichaam gewonden was, losgemaakt en bond daarmede zijn vijand stevig vast. Diaz kon hem geen hulp bieden. Hij had zich tegen Fabiaan te verdedigen. Fabiaan kende Pedro Diaz nauwelijks. Hij had hem slechts eenige uren op de hacienda del Venado gezien; maar diens edelmoedig gedrag had in het hart van den jongeling eene warme sympathie opgewekt, en hij wilde zijn leven sparen. Geef u over, Diaz, riep hij, een dolksteek afwen dende, dien de avonturier, die besloten was te sterven en zich niet over te geven, hem wilde toebrengen. Gedurende de weinige oogenblikken, die de Spaansche jager noodig had om don Antonio te knevelen, was het tusschen Fab'aan en Diaz eene worsteling van behendig heid en vlugheid. Te rechtschapen om gebruik te maken van zijn vuur wapen, tegen een vijand, die voor zijne verdediging slechts met een dolkmes gewapend was, beproefde Fabiaan enkel om zijn tegenpartij te ontwapenen en Diaz, door zucht naar wraak bezield, bemerkte de edelmoedige pogingen van den jongen graaf de Mediana niet. Deze, die zijn geweer bij den loop vasthield en zich van de kolf als een knots bediende, trachtte den arm te treffen die den dolk vasthield, welks snelle bewegingen hem elk oogenblik bedreigden, maar hij had te doen met een tegen partij, die niet minder vlug en niet minder sterk was dan hij. Van links naar rechts spriDgende, vermeed Diaz de slagen van Fabiaan, en op het oogenblik waarop de jon geling don arm van den Mexikaan meende te verlammen, schermde zijn wapen in de ruimte en het flikkerende mes dreigde hsm opnieuw te doorsteken. Zonder zijne karabjjn opnieuw te laden, snelde Bois-Rosé toe om een einde te 'maken aan den strijd, waarin de edel moedigheid van Fabiaan hem het onderspit zou doen delven en na don Antonio in de onmogelijkheid te hebben gebracht om Diaz hulp te verleenen, snelde ook Pepe naar de beide strijders. Door drie mannen bedreigd, die hunne krachten tegen hem gingen vereenigen, wilde de Mexikaan niet zonder wraak sterven. Hij trok vlug den arm naar achteren en wierp het scherpe mes, waarmede hij gewapend was, als een pijl uit den boog op Fabiaan. Maar deze had de be wegingen van zijn tegenstander niet uit het oog verloren, en op hetzelfde oogecblik waarop de dolk fluitend aan de hand van Diaz ontsnapte, ontmoette de karabijn van den jongeling, met kracht tegen de borst van den Mexikaan gericht, het doodende wapen. De dolk vloog in het zand, terwijl de loop van het ge weer Diaz op de volle borst trof. Demonio! riep Pepe, hem stevig omknellende, moeten wij u dan dooden om u te doen overgeven. Gij zijt Goddank niet gewond, Fabiaan, anders.... Laat eens zien, wat zullen wij met u doen, vriend? Hetgeen gij zult doen met den edelen ruiter, die daar

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1