It I N N E N I. A i\ 1). waarschijnlijk op 13,14,15 en 16 Jan. a. s. te Overveen eene tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen worden gehouden. Marmiton, de bekende 5-jarige draverhengst van den heer J. J. Koster, te Heemstede, is plotseling gestorven. Den 13en dezer zal de heer M. van der Eist, te Bennebroek, den dag herdenken waarop hij voor veertig jaren tot wethouder dier gemeente werd benoemd. Nog steeds verricht de krasse tachtigjarige zijne ambtsbezigheden met jeugdigen ijver en groote toewijding. De bevolking der gemeente Haar lemmermeer bedroeg uit' Decem ber 1887 14.876 zielen; uit0 Decem ber 1886 14.733 zielen. In 1887 heb ben er zich metterwoon gevestigd 391 mannen en 369 vrouwen en verlieten de gemeente 466 mannen en 486 vrouwen. Naar de gezindhe den is de bevolking verdeeld als volgt: Ned. Hervormden 9639, Waa'schS, Evang.Lutherschen 28, Herv.Luther- schen 8, Doopsgez. 217, Remonstr. 10, Chr. Geref. 797, Roomsch Kath. 4160, Oud-Roomsch 9, Israëlieten 1, Tot niets bekoorende 3, Baptisten 1. In 1887 zijn geboren 329 jongens en 291 meisjes; overleden 148 mannelijke en 137 vrouwelijke personen; levenloos aangegeven 29; 110 huwelijken zijn gesloten; het getal echtscheidingen bedroeg 1. In eene vergadering van de kies- vereeniging «Aalsmeer», eene afdee- Iing van de centrale liberale kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer, is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld de heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. Het Bestuur kreeg de opdracht, den heer Bultman uit te noodigen, voor zijne kiezers op te treden, ten einde het politieke leven op te wekken. Blijkens de nieuwe kiezerslijst is het aantal kiezers voor de Tweede Kamer van 90 op 351 gebracht. LETTEREN EN KUNST. De aan Louis Bouwmeester ter gelegen heid van zijn jubilé geschonken portefeuil le met kunstwerken van de Haagscke schildersbent bevat: Apuarelle van: Bosboom, H. W. Mes dag, J. en W. Maris, mevr. Mesdag Van Houten, T. Mesdag, mevr. Mesdag Van Calker, Artz. Weissenbruch, Du- chattel, Tholen, Boormeester, Bauer, Van der Maarel, E. Verveer, Vrolijk, Hoppe, Th. Mesker, R. Bisschop Josselin de Jong en Haak. Etsen van: mej. B. Van Houten, Van der YVeele, De Zwart, Israels en Blom- mers. Schetsen van: Th. De Bock, Scheidel, J. Mesker, Ph. Sadée, Van de Sande Bakhuyzen en Gabriel. Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Afd. Beverwijk, 11 Januari 8 uur Concertzaal. ,/Poggenburg«, J. Rheinberger; //Dithyrambe", E. E. Richter; //Adonis- Eeier", A. Jensen; //Hymne" voor sopraan met koor, Mendelssohn; //Hirtenchor", E. Schubert; vocaal-soli van Brahms en Verdi. Solistenmej. C. Sewing (Amster dam) sopraan; de heer H. K. Haverman (id.) barit#n. Direct, de heer Schunlau. Men schrijft ons uit Purmerend: De Prov. Bond van Harmonie- en Pan- fare-oorpsen, in den herfst van '87 op initiatief van het stedelijk Inuziekcorps alhier opgericht, heeft, op voorstel van de afdeeling Amsterdam, bij acclamatie beslo ten, dat in de maand Juli a.s. te Purme rend het eerste concours, door genoemden Bond uit te schrijven, zal gehouden worden. Ook werd bepaald, dat in April de eerste jaarvergadering van den bond te Purme rend zal plaats hebben. De heer Auon Averkamp is in plaats van den heer Joh. Loser tot directeur der liedertafel "Apollo" te Amsterdam benoemd en heeft die benoeming aanvaard. Marcella Sembrich begint den 12n haar gastvoorstellingen in de Opera te Berlijn als Koningin in //Die Zauberflote." Zij is den 5n met schitterend succes in een concert te Weenen opgetreden. Portefeuille. No. 41. Edou- ard Detaille (met illustraties en losse plaat). E. Rittner Bos, Kunstliterat»ur. Prijsvraag. 1887/1888. Nieuwjaarsver snaperingen: Eragment uit een socialisti sche modelredevoeriug; Symbolische voor stelling van een Letterkundig Congres; Programma der lessen, te geven aan de Hoogeschool voor Critici; Onuitgegeven fragment uit Haat, Roman van L. Van Deyssel; enz. LEQER EN VLOOT. Bij kon. besluit is lo. aan den den ko lonel C. A. T. Vogel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militie-commis saris in het 3e militie-district van Zuid- Holland; 2o. tot militie-commissaris in het 3e militie-district van Zuid-Hollaud benoemd: Zr. Ms. adjudant en kamerheer in buitengewonen dienst, de luit.-kolonel der cavalerie op nonactiviteit E. J. baron van Heeckeren, onder voorbehoud van la tere regeling van zijn ontslag uit den mi litairen dienst en van zijn eventueel mi litair pensioen. Bij de normaal schietschool te 's Hage is een handleiding ontworpen, ten gebruik bij de in beproeving komende repeteerge weren volgens de stelsels Madnlicher en Vitali. VISSCHERIJ. Tessel, 8 Januari. Met de botvangst werd is de afgeloopen week redelijk geld verdiend. De bot gold van 2 tot 4 ct. per stuk en werd verscheept naar Amsterdam. Paling werd weinig gevangeu en gold van 20 tot 55 ct. per Vs KG. Door de Noord- zeevisschers werd van f 30 tot f 53 besomd per schuit. De garnalenvisschers vingen voor de kokerijen 746 manden garnalen, die f2.50 per mand opbrachten. Deze gar nalen werden verscheept naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. Morgen reeds her vatten de kokerijen het werk. De visschers mogen dan niet meer dan 3 manden daags per schuit vangen. Nieuwediep. 9 Jan. Heden kwa men van de groote visscherij binnen de sloepen: Maria Cornelia, sch, W. v. d. Hoek; Nijverheid, sch. J. v. d. Hoek; Pres to II. sch. Zwartveld, en Willem de Zwij ger, sch. D. v. d. Hoek, respect, met 3500, 3500, 3400 en 2600 schelv., terwijl 3 korders 15 mandjeski. schol ten afslag brachten; schelv. gold f48 a 19.50 het honderd, en kl. schol f 3 a 150 per mandje. Bij kon. besluit is aan J. M. van Wal sen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend als kautonrechter- plaatsvervanger in het kanton Zaltbom- mel. De gewone audiëntie van den minis ter van Marine zal op Vrijdag 13 dezer niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) Aan de Eerste Kamer is door verschillende visschers en bij de vis scherij belanghebbende ingezetenen van Volendam een adres gezonden, waarin zij bij herhaling verzoeken, het bekende wetsvoorstel-Reekers, laatstelijk door de Tweede Kamer goedgekeurd, te willen aannemen. Zij komen daarbij op tegen hetgeen door de gemeentebesturen van Har derwijk, Bunschoten, Huizen enz. is beweerd, dat de Zuidwallers den wonderkuil ook tot andere visch- vanget kunnen gebruiken of, evenals de Volendammers, dien ook kunnen misbruiken tot de bijzondere vangst van jonge visch ot «nesti. De landhouwcommissie zal hare vergaderingen, welke vroeger gemeld waren te zullen plaats heb ben op 9 of 16 dezer, eerst in het laatst dezer maand hervatten. In aansluiting bij de klachten, ook onlangs tijdens de behandeling der staatsspoorwegbegrooting in de Tweede Kamer geuit over het voor een behoorlijken veiligheidsdienst onvoldoende spoorwegpersoneel op de Noorder-staatslijnen, wordt, ou der den verschen indruk van het ongeluk bij Ruinerwold, uit Drente geschreven Er zijn halten, waarover slechts één man, zonder eenige hulp, als chef gesteld is. Voor die kleine stations, of beter gezegd stopplaat sen, waar een of meer treinen slechts even stilhouden, kan men daarmede nog vrede hebben, maar er zijn hal ten van*meer belang, waarover het beheer mede slechts aan één per soon is toevertrouwd, en dit is be denkelijker. Zoo bestaat er een halte, tevens aangewezen als wisselplaats voor treinen, waar de chef moeder ziel alleen is, en waar de geheele dienst in zijn persoon opgaat. Hij is beiast met de administratie, met het beheer van het goederen kantoortje en met de afgifte der reisbiljetten. Vaak gebeurt het dat hij, om zijnen dienst behoorlijk te kunnen verrichten, de kaartjesne mers in den steek moet laten om naar buiten op het station te gaan, wanneer een trein voorbijrijdt of aankomt. Hij moet zorgen voor het schoonhouden van het lokaaltje, waarvoor hij zich echter grooten- deels op de hulp van zijne vrouw kan verlaten. Dan is hem opgedra gen het afsluiten en weer voor het verkeer openen van eenige over wegen; het geven van seinen, het telegrafeeren en het ontsteken en uitmaken van de seinlichten op ta melijk grooten afs'and van de haite. Wordt die ambtenaar, die eerder den titel van factotum dan van chef moest hebben, door plotselinge ongesteldheid overvallen of krijgt hij een toeval, dan is zoodanige halte, vóórdat in den dienst voor zien kan worden, geruimen tijd on beheerd. En juist op die wisselhalte wordt somtijds de grootste waakzaamheid gevorderd, vooral wanneer, gelijk verleden week het geval was, het wisselen op eene andere plaats ge schieden moet door vertraagd ver trek der treinen. De Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen heeft de noodige machtiging gevraagd om uit het reservefonds f 300,000 op te nemen tot betaling van mate- rieele en personeele schade, door het spoorwegongeluk te Ruiner wold veroorzaakt. Volgens het jaarverslag van den secretaris van het Ned. Gymn. Verbond telt het verhond thans 132 vereenigingen met 8096 leden, 84 buitengewone en 6 eereleden. Joachim is sedert 6 dezer in het Amstel-hötel te Amsterdam on der behandeling van dr. Mezger. Men herinnert zich, dat in het jaar 1886 bepaald werd, dat de werklieden aan 's Rijks werf te Am sterdam 's winters een uur korter en 's zomers een uur langer zouden werken voor hetzelfde loon. Onge veer 200 werklieden, die in Juni ont slagen zijn, hadden drie maanden lang, van 1 April tot 30 Juni, een uur per dag langer gewerkt in 't voordeel van 't Rij k en zij zijn bui ten de mogelijkheid geplaatst, dat uur in hun voordeel weer in te halen, door den korteren winterarbeidsdag. Het is dus een bedrag van 13 weken van 6 dagen, één uur per dag, te gen 18 ct. gemiddeld loon, dus om streeks f 14, dat ieder te vorderen had. De Echo deelt nu mede, dat de minister van Marine het te weinig uitbetaalde loon alsnog heeft doen uitkeeren. Vrijdagavond hadopdenHol- landschen spoorweg tusschen Am sterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een heer, die tot schrik van zijn eenigen medereizi ger vreeselijk opgewonden was en steeds in zich-zelven sprak, opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegenover gestelde richting een trein voorbij- snelde. De loopplank volgende opende hij eindelijk het portier van een wagon, waarin zich een dame be vond, wier hoed het voorwerp was waarop hij zijn woede koelde. Blijk baar voldaan keerde hij naar zijn eigen wagon terug, steeds onsamen hangende woorden pratende en het portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen dezen zonderlingen reiziger proces-verbaal opgemaakt. Dit was het slottafereel van een liefdedrama; de dame, die haar minnaar te Am sterdam verlaten had; de minnaar, die haar achtervolgde en te ver geefs trachtte haar van haar plan af te brengsn. In eene te Naarden gehouden vergadering van Stad en Lande van Gooiland is een herhaald verzoek van de Hilversumsche vereeniging tot werkverschaffing, om, gedurende tien jaren, 5 hectare heidegrond voor boschcultuur in erfpacht te mogen ontvangen, thans ingewilligd, onder voorwaarde dat, behalve het betalen eener geringe vergoeding, het na afloop van dien termijn aan wezige hout eigendom blijve van Stad en Lande. Door de inwilliging van dit ver zoek wordt eene hoogst nuttige on derneming gesteund. Het bericht betreffende den brand in de briquettenfabriek te Bussum was overdreven. Welverre van door den brand bijna geheel vernield te zijn, heeft de fabriek alleen eenige schade aan het dak bekomen, zoodat na vorloop van twee dagen de fabriek hare werk zaamheden weder geregeld kan voortzetten. Hedenmorgen 8 uur brak er te Hilversum een geweldige brand uit in een perceel aan de Spoor straat, bewoond door J. v. Erp, en waarin deze een stoomhoutzagerij uitoefent. De brandweer was spoe dig aanwezig. Bij het afzenden van dit bericht, woedde de brand nog voort. Nadere bizonderheden ont breken. Voor korten tijd werd het toen door van Erp bewoonde huis door het hemelvuur getroffen en brandde tot den grond af. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van het oud-kamer lid en procureur-generaal in Cura 9ao mr. J. P. Smeele, had Maan" dag voormiddag te '6-Hage in al" len eenvoud plaats. Verschillende vrienden, oud-amb- genooten van den overledene, zoo wel hier te lande als in de Kolo niën en tal van belangstellenden hadden zich aan het graf verza meld, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Achttien Mei werd van de per- ceelen der bouwvereeniging Voor uit II o te 's-Hage de eerste steen gelegd door mr. baron Michiels van Verduijnenthans zijn reeds 126 woningen voltooid en verhuurd. Den 12n Sept. werd de eerste woning verhuurd. Als voorzitter trad af de heer L. v. d. Vlies, die vervangen werd door den heer R. C. Weber; tot eere-voorzitter werd benoemd de heer R. v. d Vlugt. Binnenkort hoopt men met den bouw van 146 nieuwe woningen te beginnen. Mej. C. P. v. d. Vlugt heeft aan de vereeniging een sierlijkdoor haarzelve geborduurd vaandel ge schonken. Te Boskoop heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit de heeren Anth. Koster, voorzitter, P. Van Nes Az., secretaris, C. Van Kleef, penningmeester, G. Boer en C. Wezelburg, welke zich ten doel stelt op het graf van den onlangs overleden heer K. I. W. Ottolander een gedenkteeken te plaatsen, ter waardeeriug van de vele diensten, door hem aan den tuinbouw be wezen. Een paard als brandstichter. Maandagmorgen brandde huis en schuur van V. te Kralingen geheel af. De oorzaak was, dat een paard, in de schuur losgebroken, eene bran dende lantaarn omwierp, die het daar aanwezige hooi en stroo vlam deed vatten, zoodat alles spoedig in lichte laaie stond. Alles was verzekerd. Maandagnacht werd in het plantsoen te Tiel een schippersknecht uit Rotterdam van zijn geld, zijnde f 4.50, dat hij in zijnen broekzak droeg, beroofd door een hem bij name onbekenden man. De dader die op de vlucht ging, bevindt zich echter in handen der politiehij is dezelfdedie onlangs aldaar door middel van eenen valschen sleutel verschillende diefstallen van ijzer waren pleegde. Zaterdag heeft de politie te Nijmegen de hand gelegd op de 20jarige jongedochter CE.die zich in de laatste weken had schul dig gemaakt aan diefstal van een anderhalf dozijn parapluies uit de parapluie-standaards in de gangenl van verschillende woningen aldaar; en deze voorwerpen bij onderschei dene opkoopers en pandjeshuishou ders had te gelde gemaakt. Naar het U. D. verneemt, zal met de slooping van het kasteel te IJselstein nog eenigen tijd gewacht worden. In den laatsten tijd deed menigeen nog een reisje naar deze stad, om het oude gebouw te be zichtigen. Sedert een paar dagen werden zulke bezoekers teleurge steld, doordien geen toegang meet kon verleend worden; thans is die gelegenheid weder opengesteld. De heer J. van der Roest Gz., die in het bezit is gesteld van de sleu tels van het gebouw, heeft zich be reid verklaard, ieder, die zich bi; hem aanmeldt, het geheel met zijne Baraja weder een blik rondom zich. Het was hoog tijd. Te midden van den nevel ging een man met de karabijn in de hand, in de richting naar hem voort, den loop van zijn wapen op zijn lichaam gericht. Die man was voor zijne oogen niet onkenbaar. Het was Oroche. Baraja sprong van zijn paard om het schot, dat hem be dreigde te ontwijken en zelf meer op zijn gamak te kun nen mikken. Een schaterlach van zijn vriend drong tot hem door met deze woorden Lieve hemelsignor Baraja, van verre gelijkt gij zoo zeer op Cuchillo, dat ik eene dwaling zou hebben begaan, die ik zou betreurd hebben.... Tot op den dag des oordeels? viel hem Baraja spottend in de rede. En misschien nog langer. Maar, signor Baraja, wat dunkt u, indien wij ons, nu wij ons op vriendschappelijk grondgebied bevinden, eens ontwapenden? Gaarne, gaf Baraja ten antwoord, die zich even min als zijn vriend aan een gevaarlijk duel wilde wagen, hetgeen hij later door eene hinderlaag konde vervangen. En beiden wierpen hunne karabijnen over den schouder, gingen op elkander toe en reikten elkaar de hand. Wie duivel had er aan kunnen twijfelen dat gij daar waart, riep Oroche. En gij dan? zeide Baraja. De berglucht is mij zoo heilzaam, was het onbe schaamde antwoord van Oroche. En een plotselinge bedwelming heeft mij belet mijn weg te vervolgen. Ik ben.... erg aan die bedwelmingen on derhevig, sprak Baraja op klagenden toon. De twee waardige bondgenooten begrepen dat ieder van zijn kant de meest geldige redenen had om zich niet alleen van de Goudvallei te verwijderen en zij zwoeren elkander opnieuw trouw en toewijding. Daarna deelde Baraja Oroche de zonderlinge ontmoeting van zooeven mede. Gij ziet, voegde hij er bij, dat ons belang meer dan ooit vereischt, dat wij bij elkander blijven. Laat ons beiden naar het kamp terugkeeren, later zult. gij terugko men om naar hartelust de berglucht in te ademen. Gij zijt niet bedwelmd meer? Dat kwam door het verdriet u te verlaten. Op weg dan! Een nieuw toeval vertraagde weder het vertrek der beide schavuiten. Van de plaats waar zij te zamen halt hadden gehouden slingerde zich een nauw voetpad, door de berggeiten ge baand, langs de rotsen. Door dit pad te volgen, was het gemakkelijk ongemerkt in de rotsen achter het graf der pyramide te komen en de vlakte te bereiken, verre buiten het gezicht, of ten minste buiten de draagkracht van de karabijnen van Bois-Rose en van Pepe. Laat ons dit voetpad inslaan, zeide Oroche tot Baraja. Waarom langer te aarzelen. Wil mij den weg wijzen en ik volg u. Ik zal niets doen, daarvoor ben ik al te beleefd! Och! hernam Oroche, moet men onder vrienden zooveel plichtplegingen maken. Mijn paard is schrikachtig, signor Oroche en ik zit niet goed. Op mijn eerewoord, gij zult mij een dienst be wijzen door vooruit te gaan, wijl dit voetpad te nauw is om twee ruiters nevens elkander te laten gaan. Laat eens zien, wees openhartig, gij geeft er niet veel om, naar het kamp terug te keeren, zelfs niet geza menlijk, zeide Baraja. Even zoo min als gij. Gij zoudt wel willen dat ik op de Mookerhei zat, signor Oroche. En gij, gij zoudt mij zulks evenzeer toewenschen, signor Baraja. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2