NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 13 Januari 1888. No. 1388. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 12 Januari. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van het departement der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is de heer D. de Clercq tot bestuurslid gekozen en werd besloteni 100 toe te staan voor het ontworpen proefstation voor bouwmaterialen. Vervolgens hield de beer Jacob F. Klinkhamer, architect te Amster dam, eene belangrijke lezing over „traditie in de houwkunst", die door een aantal platen enz.door den heer Krol en het Museum van Kunst nijverheid voor dit doel afgestaaD, werd opgehelderd en met belang stelling door het gehoor werd ge volgd, waaronder zich vele geïntro- duceerdeu (leerlingen der Teeken- school voor Kunstnijverheid) bevon den. Joh. Steenman, violist zijne tweede matinée De heer alhier, zal mueicale geven op Zondag 15 Ja nuari a. e., met medewerking van mej. Nanny de Roever (concertzan geres, te Amsterdam) en mcj. F. Bastiaans, voor de piano-hegeleidiüg. Onder de zangnummers komt voor «Zonneliedje» door Cath. vau Rennes. Arrosidissements ESechibaitk TE HAARLEM zitting van 12 Januari 1888. W. K., te Leimuiden, beschuldigd van deu Daclitwacht, eeu onbezoldigd rijksveld wachter, J. de Bijk, te hebben beleedigd, door tot hem te zeggentfje bent een dief, je hebt mijn eenden gestolen, je hebt een armen slager verraden. Wat beeft het je opgebracht? tien daalder, schooier, je laat het wild stroopen uit mijn jacht Get. de Bijk verklaart dat hij in de herberg te Leimuiden zijnde (als surveil- leerend agent van politie) buiten zijn hond hevig en buitengewoon boorde janken. Dat hij buitenkomende zag hoe beschul digde liet beest had vastgegrepen en hem hoord zeggen: //je hebt achter mijn scha pen gejaagd, je baas is er niet, ik zal je verzuipen!" Toen de B. hem daarop het beest ontrukte, voegde hij hem bovenver melde scheldwoorden toe. Bekl-, zegt dat hij dacht dat het zijn hond was, omdat het beesten zijn van het zelfde nest. De scheldwoorden heeft hij hem niet toegevoegd; wel heeft de B. hem gescholden. Get. zegt dat deze bewering onwaar is. Hij beeft bekl. duidelijk hooren zeggen z/je baas is er niet bij!" De subs. off. van justitie requireert na eenige vragen door den verdediger, mr. Boas, aan get. gedaan, veroordeeling tot f50 boete, subs. 7 dagen hechtenis, we gens beleediging van een ambtenaar in functie. De verdediger wijst er op dat get. de B. stellig in opgewonden toestand was, om dat zijn hond mishaudeld werd en hij mitsdien wellicht niet meer zeker is, welke woorden er gebruikt zijn. Hij meent dat hier geen sprake is van eeu ambtenaar in functie, maar van een particulier, die zijn hond hoort jankon en naar buiten loopt om te zien wat er met zijn eigen dom gebeurt. Spreker gelooft niet dat het op deu weg ligt van veldwachters om naar buiten te gaan, als zij eeu hond hooren jankeu. Get. ging zien wat er met zijn hond plaats greep. Ook heeft de woordenwisseling niet op den openbaren weg, maar op het erf van de herberg plaats gehad. Spreker con cludeert derhalve tot uiet-ontvankelijk ver klaring van het O. M., vermits er geen pïainte, doch slechts eenvoudig proces verbaal is en tot vrijspraak. Na repliek van den officier en dupliek van den verdediger, wordt de uitspraak bepaald op beden over 8 dagen. Th. v. S., te Haarlem, metselaar, be schuldigd van eeu ledig petroleumvat te hebben gestolen en verkocht. Get. Planté, schipper, verklaart dat hij in den morgen van den I5en een petro leumvat heeft vermist en het heeft terug gevonden bij Blesgraaf; hij herkende het aan het merk F. 24, dat er op stond. Getuige Visser, schippersknecht, beves tigt dit. Getuige A. J. Blesgraaf verklaart het rat van bekl. te hebben gekocht des avonds te 8 uur ongeveer. Bekl. gaf op van Traksel te heeten. Getuige A. v. Duijvenboden deelt mede dat bekl. hem een petroleumvat te koop heeft aangeboden circa te half negen. Beide getuigen verklaren partiuent bekl. te herkennen. Deze blijft evenwel ontkennen en be weert dat getuigen zich gezamenlijk ver- 36U. Op een vraag van den officier antwoordt hij niet precies te weten, hoe lang hij vroeger al in de gevangenis ge weest is. liet requisitoir luidt 1 jaar gevauge- nisstraf beuevens in de kosten en bevel aan Blesgraaf tot teruggave van bet vat. De verdediger, mr. Macdouald, wijst op enkele onregelmatigheden in de getuigen verklaring, wat betreft het uur en de kleediiig van beklaagde, en wijst er op dat bet O. M. eene zeer sterke stelling inneemt, waardoor het zich in den eisch te buiten gaat. Uitspraak over 8 dagen. H. B., arbeider te Haarlemmermeer, beschuldigd van lootjes te hebben ver kocht voor eene verloting van een deken en andere goederen, welk geld door hem opgemaakt en welke verloting niet door hem gehouden is, terwijl hij een deken, die hij in bruikleen had ontvangen, heeft verkocht. Getuige J. P. Konijn, koopman te Alk maar, verklaart dat bekl. van hem deze deken heeft ontvangeu om die te laten zien aan de huizen. Hij zou de deken terugbrengen, als bij de lootjes niet plaat sen kon. Get. Johanna Hoogveld, Klaas Kool, B. Los en eene vierde verklaren een lootje genomen en betaald te hebben en tevens dat bekl. heeft gezegd, dat de verloting op 8 Dec. zou plaats hebben. Bekl. zegt dat het ziju plan wel is ge weest, om de verloting te houden, maar dat hij de lootjes niet plaatsen kon. Hij erkent de deken verkocht eu het geld dat hij voor de lootjes ontving successie velijk verteerd te hebben. Het requisitoir luidt: wegens verduis tering en oplichting veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Thiel, zegt dat de ambtenaar van O. M. het bewijs niet heeft geleverd, dat hier verduistering heelt plaats gehad. De deken was stellig door Conijn op crediet geleverd en dus bekl.'s eigendom, daar Coniju zeker wel wist dat de deken in dit jaargetijde en door het laten zien aan de huizen, vochtig en be dorven worden zou. Het bewijs is niet ge leverd, dat de deken niet verkocht is. De ambtenaar vau het O. M. moet te vens bewijzen dat bekl., toen hij de lootjes verkocht, geen voornemen had de loterij werkelijk te houden. Besumeerende, concludeert de verdedi ger tot vrijspraak. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op hedeu over 8 dagen. ln ons nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) LETTEREN EN KUNST. Woensdag 25 Jan. a. s. zal mevrouw Marie Verstraete haar 20-jarig jubilé als tooneelspeelster vieren. Te Gent in het jaar 1852 geboren, was zij het eerst ver honden aan het gezelschap-Fauconnier al daar. Van daar ging zij naar Antwerpen met het gezelschap-Victor üriesseus, later :elde zij te Amsterdam onder dezelfde directie in den Salon des Variétés, gitig toen weer naar Antwerpen (steeds onder dezelfde directie), toen naar Botterdam, alwaar zij een engagement sloot met de directie Alex. Faassen en eindelijk trad zij wederom op in den Salon des Variétés, onder de directie Kreukniet, Mutters en Co., aau welk gezelschap zij nu uog is verbonden Wilhelmj wordt in het begin van Februari in ons land verwacht. Hij zal den 4en te Amsterdam een concert geven in het Odeon. LEGER EN VLOOT. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Zr. Ms. besl. van 7 dezer no. 14 in het re glement voor bet Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord de navolgende wijzigingen zijn gebracht: lo. De tweede alinea van art. 11 wordt gelezen als volgt: //Zij, die examen wen- schen te doen voor de marine (zeedienst), moeten op den len Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom vau 13 jaren reeds, en op den ln Mei van dat jaar dien van 17 jaren nog niet hebben bereikt." Voor het jaar 1888 komen alzoo ad- spiranten in aanmerking die geboren zijn tusschen 1 Mei 1871 en 1 Jan. 1875. 2o. De bijdrage voor de vierjarige op leiding, bedoeld in art. 14, wordt ver hoogd met f 400, waardoor zij voor de adelborsten voor de marine wordt gebracht op f 1600 en voor die voor de mariniers op f 1200. Gemeld besluit treedt in werking met 1 September a. s., doch blijft buiten toe passing op de thans reeds bij voorschre ven Instituut geplaatste adilborsten. ONDERWIJS. Voordracht voor 3eu onderwijzer te Haarlem: Janse te Wageniugen, Schreu- der te West-Graftdijk en Broekhuijsen te Voorschoten. VISSCHERIJ. Nieuw ediep, 11 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen wOp Hoop van Zegen", sch. van der Hoek, //Tweelingen", sch. De Waard, beide met 2600 schelv. en //Emma Anna", sch. Jongejau, met 3200 schelv. eu 15 levende kabelj., terwijl door 12 beugers 100 tot 600 schelv., 8 tot 10 kabelj., 20 tot 150 groote eu 60 tot 300 kl. roggen, en door 11 korders 8 tot 12 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. van de sloepen gold f 21 a f 21,50, van de beugers f26 a 24 het houderd, kabelj. vau de sloep f 5,35, van de beu gers f3,50, gr. rog 9 4 cent, kleine id. 11 cent per stuk en kl. schol f2.70 a 2,85 per mandje. Gisteren werd abusievelijk de biunen- komst gemeld van de sloep /,Festiua Lente", sch. Verschoor; dit moest zijn fs Gra- venkage", sch. Verschoor. BINNENLAND. De «Staatset.» van 11 dezer bevat het bij koninklijk besluit van 6 dezer be krachtigde reglement van politie voor de scheepvaart en vlotvaart op den Bijn en andere rivieren. H. K. H. Prinses Wilhelmina neemt sedert eenigen tijd des voor- middags in de manége der konink lijke stallen in de residentie onder richt in de rijkunst op een der poneys, haar indertijd geschonken. H- M. de Koningin is daarbij meestal tegenwoordig. Het g.zantSchap van den ko ning van Siam te Londen wordt, na een verblijf van eenigen tijd te Brussel, waar het thans is aange komen, in de residentie verwacht. Het gezantschap betaat uit den markies De Montre, buitengewoon gezant, graaf Ditaker, eerste secre taris, de heeren Loftus en Nai-chan, attachés. Tot thesaurier des Konings is benoemd de kamerheer, tijdelijk be last met de functiën van thesaurier, G. Cb. baron Snouckaert van Schau- burg. Naar De Opmerker verneemt werden namens een in het buiten land vertoevend vermogend Neder lander onderhandelingen gevoerd, om zoo mogelijk het kasteel IJsel- stein alsnog voor ondergang te be hoeden. Met het sloopingswerk is nog niet aangevangen. De heeren dr. W. H. Paster, dr. L. J. N. van Setten, S. Sthee- man, H. A. Stheeman, A. Koning en J. A. Bleyenberg, ontvingen van de Exploitatie-maatscb. een vlijende dankbetuiging, voor hun hulp bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold verleend. Maandag vergaderde te Wom- mels de liberale kiesvereenigiDg Henuaarderadeel». 27 van de 67 leden waren tegenwoordig. Met al- gemeene stemmen werd besloten zich aan te sluiten bij de centrale kiesvereeniging iu het hoofdkiesdis trict Fraueker. Na gedachtenwisse- liug over verschillende candidateD, voor de verkiezing der Kamer van honderd in Maart, werden op het gros gebracht de heeren: A. Buma te Hindeloopen, Rinkes Borger te leiden, B. H. Heldt te Amsterdam, en F. Lieftinck te Haarlem. PHUILLBTO KT. 1297 XLIIIe HOOFDSTUK. WAARIN DE JAKHALZEN HET DEEL VAN DEN BUIT DER LEEUWEN WILLEN. Welnu! wat hebt gij gezien? zeide Baraja het eerst. En gij? antwoordde Oruche. Een bodemloozen afgrond. Een maalstroom van dampen, die uit den afgrond opstijgeD. Eendracht maakt macht, herhaalde Oroche, die eensklaps zijn besluit genomen had. Met zijn tweeën is men tweemaal sterker. Hetgeen gij daar zegt, is onbetwistbaar, riep Oroche uit. Welnu, met ons tweeën zouden wij het kunnen hebben. Wat? vroeg Baraja, onwetendheid voorwendende. Demoniohet blok goud, dat gij evenals ik gezien hebt. Maar wat dan te doen? vervolgde Oroche. Onze lazo's aan eikander binden als zinnebeeld van ons verbond; daarna moet een van ons laDgs de warden der rots gaan hangen eu aau den afgrond zijn schat ont rukken, riep Baraja met vlammende oogen uit. Wie van ons beiden zal zulks wagen? Het lot zal beslissen, signor Oroche, en indien gij het zijt, die Indien ik het ben, zult gij mij laten vallen en den schedel verpletteren. Baraja trok de schouders op. Gij zijt een domkop, mijn waarde Orocheeen vriend laat tegelijkertijd zijn vriend en een driewerf koninklijken schat niet valleu. Den vriend.... daar sta ik niet voor in; maar den schat.... nooit. Mijn waarde Baraja, gij schertst met de heiligste zakeD, zelfs met de vriendschap, gaf Oroche hierop met zooveel trouw teu antwoord, dat Baraja er meer dan ooit door ontsteld was. Weldra echter lieten heide avonturiers hunne achterdocht varen en besloten hunne krachten te vereenigen om het goudblok meester te worden. Baraja trok uit een zijner zakken een spel kaarten en er werd overeengekomen dat hij, die de hoogste kaart zou trekken, het recht 2ou hebben de rol te kiezen die hem het best zou aanstaaD. Dit recht viel Oroche ten deel. Behalve dat de redeneering van Baraja hem getroffen had, dacht de gambusino dat het bezit van den schat een almachtig voorbehoedmiddel was tegen de kwade trouw van zijn makker en tegen de verwachting van dezen laatste, verkoos hij zelf om in den afgrond af te dalen. Na weder bij elkander gekomen te zijn, maakten de beide schurken van hun zadelknop den lazo los, dien elk Mexi- kaansch ruiter steeds bij zich heeft. Volgens den raad van Baraja werden de beide lazc's.in elkander gedraaid, zoodat zij een nog zwaarder gewicht konden dragen dan dat van een man. Verscheidene malen om den stam van een jongen eike boom gedraaid, die in eene spleet der rots groeide, werd het dubbele koord vastgehouden door Baraja, terwijl Oroche, nadat het koord hem stevig onder de armen was bevestigd, laugzaam afdaalde, op de uitspringende gedeelten der rots standhoudende en de voeten in de spleten zettende. Na verloop van eene minuut, reikte het blok goud tot aan zijne voeten, daarna aan zijn lichaam, eindelijk aau zijne handen. Hij kon met wellust deszelfs afgeronde vor men bewonderen en met zijne oogen het voorwerp zijner hebzucht verslinden. De gekromde vingers van den gambusino grepen het blok; eerst bood dit weerstand, doch weldra kwam er be weging in. Twee gretige handen waren onvoldoende om het los te maken; een slecht uitgevoerde poging kon het, als het losraakte, in den afgrond doen vallen. Oroche ademde niet meer, en over den afgrond gebogen, deelde Baraja in zijn angst. De echo van den afgrond herhaalde een tweevoudigen kreet, den overwinuingskreet van Oroche en dien van zijn makkerde goudmassa schitterde in de handen van den

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1