Deheeren R. Posthumus Meyjes en C. J. M. Wertheim, alsmede de derde stuurman Arie Buyzullen Zaterdag den 21en dezer per Conrad van Amsterdam vertrekken met be stemming naar de Kei-eilanden. De jaarliiksche tentoonstelling van bouwkunst te Amsterdam zal geopend worden op Zondag 22 April en gesloten worden op Zaterdag 2 Juni. Het bestuur looft twee zilveren medailles uit, geslagen op den stem pel der Maatschappij, een voor het beste en daartoe waardig gekeurd ontwerp van een uitgevoerd bouw werk, en een voor het beste en daartoe waardig gekeurde ontwerp van een onuitgevoerd bouwwerk, voorts eene bronzeu medaille voor de beste en daartoe waardig ge keurde teekening van een bestaand Nederlandsch gebouw. Ook omtrent deze tentoonstelling vindt men nadere bizonderheden in het orgaan der Maatschappij dd. 7 Januari. Carré wil de spreukeen oli fant moet niet dansen, logenstraffen. Hij heeft een man geëngageerd, die 550 pond weegt, van zijn vak een Hercules is, maar bovendien een zeer bevallig balletdanser. 't Wordt door het Bil. verteld. Eeu bestuurder van een aan gespannen boutwagen is op de Haarlemmerstraat te Amsterdam door een huzaar, een mineur en 2 burgers aangevallen. De huzaar, in garuizoen te 's Hage, geraakte on der den wagen en werd zoodanig verwond, dat hij per raderbaar naar het militair hospitaal moest worden vervoerd. Door het bestuur der Kleeder- makers-Vereeniging te Amsterdam, zijn alle vakgenooten tot de ver gadering omgeroepen tegen Dinsdag 17 dezerin het gebouw van den Werkmansbond, Spuistraat, ten ein de te besproken: lo. op welke wijze de confectiehuizeu, die meer en meer voortwoekeren, ten koste van den werkmanmet goed gevolg kunnen bestreden worden; 2o. het oprichten van werkplaatsen voor algemeene rekeningter bevorde ring van vakkennis en meer maat schappelijk leven3o. zooveel mo gelijk de coöperatie in toepassing te brengen; en 4o. de vereeniging te doen werken door het geheele land, om zoodoende den arbeid be ter te kunnen regelen, en tevens een hoogeren loonstandaard te ver krijgen. Het pas aangekochte lokaal op het Rapenburg te Amsterdam voor het Leger des Heils, zal door generaal Booth in persoon worden ingewijd zoodra het voor zijne be stemming gereed is. De daarbij be- hoorende woning wordt betrokken door majoor Tyler. Een viertal socialisten, uit Amsterdam overgekomen, trachtten 11. Zondag in de herberg van Geugjes te Den lip in eene daartoe bijeen geroepen openbare samenkomst pro paganda te maken voor hunne be grippen. Hun woordvoerder sprak bij deze gelegenheid over de «arbei derskwestie». Niemand uit de talrijk opgekomen Bchare voerde daarbij verder het woord. De spreker werd kalm aangehoord, en de vergadering ging rustig uiteen nog vóór het door de overheid gestelde uur van sluiting. Naar men heeft vernomen, zal deze eerste bijeenkomst door meer andere worden gevolgd. Uit de Haarlemmertrekvaart te Amsterdam is Dinsdag het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een jongen opgehaald, die waarschijnlijk bij het schaatsenrij den was verdronken. Het lijk had ten minste nog schaatsen aan de voeten. In den loop dezer week zullen van den buskruitmolen bij Muiden naar de reede van Maassluis ver zonden worden ongeveer 118,000 kilogram buskruit, bestemd voor de Westkust van Afrika. In de maand December 1887 zijn geschut door de Noordzee slui zen te IJmuiden: Naar zee12 fregatten of barken, 7 schoeners, 1 kofschip, 97 stoom schepen, 14 tjalken, 111 visschers- vaartuigen en 1 ander vaartuig, te zamen 213 schepen, inhoudende 290,228 M'. Uit zee: 12 fregatten of barken, 2 brikken, 4 schoeners, 106 stoom schepen, 14 tjalken, 184 visschers- vaartuigen eu 1 ander vaartuig, te zamen 323 schepen, inhoudende 306,545 M». Tezamen in llec. 1887 566 ach., inli. 596,773 M3. Maand Nov. 668 736,093 Oct. 546 809,502 Sept. 576 841,659 Aug. 491 728,117 Juli - 552 748,983 Juni 448 736.865 Mei 546 813,578 April 6i9 609,202 Maart 632 609.533 Kebr. 295 492,605 Jan. 307 490,823 Totaal in 1887 6256sch.inh.8,'213,732 M\ Men schrijft ons uit Hilversum Omtrent den brand bij van Erp, alhier, verneemt men dat hij is ent- staan op den zolder, door het om vallen van een petroleumlamp. De brandweer wist door krachtdadige werkiDg het vuur tot het bovenge deelte van het huis te bepalen. Door eene opening in den muur vatte echter een belendende schuur vlam. Aangezien door de Spuistraat geen buizen der waterleiding liggen, kon de brandweer van dit hulpmiddel geen gebruik maken. De bevolking der gemeente Hilversum, die bij het einde van 1886 11574 bedroeg, was met ultimo Dec. 1887 tot 11889 gestegen. Hiervan behooren 5335 tot de Ned. Herv. en 5108 tot de R. C. Kerk. Verder telde de gemeente 528 Oud-Room8chen, 307 Chr. Geref., 301 Israëlieten, 79 Doopsgezinden, 72 Evang. Luth., 44 Herst. Lulh. en 36 Remonstranten. In 1887 werden geboren 513 kin deren, waarvan 253 tot het man nelijke en 260 tot het vrouwelijke geslacht behooren. Er stierven 289 personen, waar van 147 m. en 142 vr. De toeloop der arbeiders, die zich Woensdag te 's-Hage aan de gemeentewerf wilden doen inschrij ven ter verkrijging van werk in het Duin, was zoo groot, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te handhaven. Te Scheveningen Jb Dinsdag op vergevorderden leeftijd overleden mevrouw A. M. Maas, geb. Van Renesse, die gedurende bijna 50ja- ren als directrice fungeerde van de koninklijke liandwerkschool voor meisjes te Scheveningengesticht door wijlen H. M. Koningin Anna Paulowna en than6 onder hooge bescherming van Z. M. den Koning. De Scbeveningsche politie moest Dinsdagavond zekeren P., vischkooper, in bescherming nemen tegen het ontevreden publiek in de Weststraat aldaar. P. had in de laatste dagen waar genomen dat zijn 17-jarige dochter een «verdorven» kind was; daarom deed hij in de stad pogingen om haar in een der Heldrings-gestichten te krijgen. Maar de dochter gevoelde daar minder roeping voor en ver liet in stilte het vaderlijk huis. Dinsdagavond zocht hij de weer barstige in het huis van haar groot moeder. Zijn ontvangst daar in de buurt was echter van dien aard, dat ware de politie niet tusschen beide gekomen, hij op een goed pak slaag had kunnen rekenen. Woensdag werd de buste van wijlen prof. Simon Thomas, vervaar digd door den heer Léo P. Stracké te Rotterdam, in het bijzijn van fa milie, oud-leerlingen, professoren en curatoren, in het Academisch Zie kenhuis te Leiden plechtig onthuld. Door den krijgsraad te Helle- voetsluis is de sergeant Beekman, wegens diefdtal en desertie, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Dinsdag had te Gouda een aardig feest plaats. De ijsclub tot ondersteuning van minvermogenden, welke vroeger meermalen winter feesten organiseerdewaarbij de armste ingezetenen eene buitenge wone bedeeling ontvingen en hunne kinderen in de gelegenheid werden gesteld op het ijs allerlei nuttige voorwerpen, als bijv. kleedingstuk- ken te verwerven door hardrijderij op schaatsen enz., heeft dit jaar op nieuw zulk een feest aar gelegd, dat, bij gebrek aan ijs, in de so ciëteit „Ons Genoegen" werd ge vierd. Dank zij de vele en ruime bijdragen van gegoede ingezetenen, kon het op flinke schaal plaats heb ben. Na in optocht, voorafgegaan door de muziek der dd. schutterij door de stad te zijn getrokken, wer den in genoemde sociëteit, daartoe feestelijk versierd, allerlei volksspe len gegeven. Behalve andere trac- taties werd den kinderen een warme maaltijd aangeboden. Ten slotte kre geu zij nog een en ander mede naar huis, terwijl eene flinke bui tengewone bedeeliDg aan de ouders eerstdaags plaats heeft. Het bestuur der ijsclub heeft alle reden tot zelf voldoening over het welgeslaagde winterfeest. Zooals gemeld is, heeft de Pomologische Vereeniging te Bos koop in hare vergadering van 20 Dec. 11. met algemeene stemmen besloten, op het graf van haar ge storven medelid, den heer K. J. W. Ottolander, een gedenkteeken te plaatsen ter waardeering van en dankbare herinnering aan de vele verdiensten van dien, helaas! te vroeg gestorven kenner onzer tuin- bouwvruchten. Al zijne werken blijven eene vraagbaak voor kweekers en lief hebbers van vruchtboomen, en daar om wil men door een gedenktee ken op zijn graf zijne nagedachte nis in eere houden. Allen, die biertoe hun geldelijken steun willen verleenen, worden be leefdelijk uitgenoodigd hunne bij dragen iu te zenden. Op een avond in de vorige week, reed zekere C- Wetter vaD Gouwsluis, waar bij zijn familie een bezoek had gebracht, op schaat sen, naar zijn woning te Kortenaar, terwijl hij zijn echtgenoote in een slede over het ijs voortduwde. In de nabijheid der watermachine onder Aarlanderveen gekomen, brak eens klaps het ijs onder hen, met het noodlottig gevolg, dat heiden te water geraakten. W.,zijn tegenwoor digheid van geest behoudende, wist met zeer veel krachtsinspanning het ijs stuk te slaan en zoodoende den oever te hereiken. Zijn echtge noote lag intusschen nog iu het midden en hield zich met eenen arm op het ijs en met den andere op de slede, boven water. Aangezien er niemand in de nabijheid was, spande W. nu ook al zijn krachten in om zijn echtgenoote te redden. Hij trok zijn jas uit, bond zijn beide schaat sen er aan, begaf zich nog een paar schreden op het ijs en wierp toen zijn vrouw deze zonderlinge lijn toe, waaraan hij haar door het wak, zooeven door hem gemaakt, op het droge haalde. De vreugde van beide echtelingen over hun redding, na p. m. 20 minuten in doodsangst in het wa ter te hebben doorgebracht, laat zich gemakkelijker denken dan be schrijven. Aan den Amsterd. straatweg te Utrecht kregen in den nacht van Zondag op Maandag twee oude luidjes twist, welke zoo hoog liep, dat de man zijne vrouw de deur uitwierp en weigerde baar weder in huis te nemen, ook nadat een politie agent hem daartoe bad aangemaand. De vrouw heeft daarop bet overige gedeelte van den nacht in het poli tiebureau doorgebracht. Uit Utrecht wordt aan het D v. N. gemeld, dat aldaar van de meer dan 200 meerderjarige stu- denten-lodgers zich slechts enkelen ter verkrijging van het kiesrecht hebben aangegeven. De justitie uit Tiel is Maan dagmiddag te Brakel verschenen en heeft «in loco» een onderzoek in gesteld naar de vechtpartij met mis handeling en verwonding, welke op Nieuwejaarsdag daar is voorge vallen. Dinsdag werd te Lochem ge vangen genomen, ten einde aan de justitie te Zutfen te worden over geleverd, een boerenjongen M. uit Laren, die verdacht wordt, wat door eigen bekentenis wordt gestaafd eenige weken geleden de kerkebus te hebben gestolen en geledigd, die in de kerkekamer der hervormden is opgeborgen en waarin de cate chisanten hunne penningen offeren. Ook de verdachte was catechisant en men kwam tot de ontdekking, doordien hij in het bezit was van vele heele en „halve" centen eu die uitgaf. Uit Ossendrecht vertelt men aan de N. Breda. Cl. Een polderwerker alhier, die on der de lieden van zijn slag als «een aorige» bekend staat en ook als een geleerde, had bekend gemaakt, dat hij in vereeniging met zijne «jon gere comedie zou speuleu» iu de herberg van eene behoeftige we duwe alhierwaartoe het publiek gratis toegang had. Op den gestel den tijd was de herbergkam, r ge vuld met belangstellenden mannen, vrouwen en kinderen, nieuwsgierig naar de dingen, die zouden komen. Edoch, men wachtte eu wachtte en dronk menig pintjemaar de acteurs verschenen niet. Toen be sloten eindelijk eenige ongeduldige vrouwen om eens naar des acteurs woning te gaan. Daar vonden zij hem rustig te bed. «Jam'u goeie mensen», zei de tooneelspeler met slaperige stem. „ik er spait van. Er kan van de comedie niks kom men. Ik aai m'n stukken in Brussel besteld en die binne nog nie aonge- kommen. 't Is begost arg, maor ik kan er ook niks aan doen." Eu met deze troostelooze boodschap kon den de teleurgestelde vrouwen ver trekken. Op den weg tusschen Deurne en Helmond werd dezer dagen eene vrouw aangevallen door een haar onbekend persoon. Hij dreigde met een mes haar te zullen dooder,, in dien zij niet al het geld, dat zij bij zich had, overgaf. De vrouw gaf hem na eenige schermutseling 8 gulden en bemerkte bij de worsteling dat de aanvaller aan een zijner banden een vinger miste. Toen zij later de politie van dit feit in kennis stelde, was de dader spoedig gevonden en in hem zekeren J. v. O. ontdekt. Te Echt waren Maandagavond twee maréchaussé-'s in eene herberg gekomen, waar een hunner door drie personen werd aangegrepen, op den grond geworpen en ergerlijk mis- haudeld. De andere maréebaussée, die den aangevallene wilde bevrij den, sloeg de aanvallers met zijn geweer, dat dientengevolge afgiDg en een der drie, zekeren Hubertus Heeieu, in het hoofd verwondde. De justitie heeft een onderzoek in gesteld. De Zwolsehe Ct. meldt de vol gende nadere bizonderheden omtrent de werkstaking te Almeloo Dinsdagvoormiddag trokken weder een nan tal werkatakeude fabrieksarbeiders eenige straten langs en begaven zich naar het Sluitersveld iu de gemeente Ambt-Alme- loo, waar in de katoenweverij van H. Hedeman Jr. ruiten ingeworpen werden. Van eene stoomweverij in de Bakenstraat werden de deuren zwaar beschadigd. Een en ander scheen ten doel te hebben de werkstaking tot meer fabrieken uit te breiden, wat, dank zij de betere gezind heid en het doorzicht van de aldaar wer kende arbeiders, niet gelukte. Het getal dergenen, die ïd de fabriek van H. en B. Scholten het werk Dins dagmorgen wilden hervatten, was zeer ge ring. De fabriek stopte dan ook. In die van Gebrs. Scholten en Co. zou, ware van eene hervatting der werkzaamheden sprake, eeu defect der machine toch een paar da gen vertraging geven. Door den burgemeester van Stad Alme loo zijn, krachtens art. 187 der gemeente wet, samenscholingen of vereenigingen op den openbaren weg van meer dan vijf per sonen verboden. Voorts bepaalde hij, dat de koffiehuizen, bierhuizen, herbergen en dergelijke gesloten moeten zijn van 4 uur 's namiddags tot 6 uur voormiddags, en vermaande bij ieder, aan geen samenscho lingen deel te nemen, zich niet uit nieuws gierigheid bij min goedgezindeu aan te sluiten eu niets te doen, wat de politie bemoeilijkt in het handhaven der orde. De rijkspolitie, tot 12 man versterkt, de ge- meeute-politie van 4 agenten, later ver meerderd met de 4 nachtwachten, doen in afdeeliugen aanhoudend de ronde. Eenige samenscholingen werden uiteen gedreven. 's Namiddags werden glasruiten ingeworpen ten huizen van den heer B. Scholten Gz. Te half negen 's avonds wer den mede eenige spiegelruiten ingeworpen en wel bij de nabij elkander wonende chefs der lirma Gebrs. Scholten en Co. J. Scholten Gzn. en J. Scholten Bzu. Een 15-jarige knaap is als eeu der daders ge arresteerd. In bet eerste gedeelte van don avond en later nog eenige malen deed de politie charges, om samenscholingen uiteen te drijven. Te half elf was het stil op straat. De geheele nacht was zeer rustig. Van geen wanorde is iets vernomen. Van Woensdagmorgen is geen bizonder nieuws te melden. Door een Asser ingezetene is, naar de Asser-Cl. verneemt, aan de diaconie aldaar f100 ter hand ge steld uit dankbaarheid voor de red ding van zijn zood, bij het spoor wegongeluk te Ruinerwolde. Als bewijs, dat de zoutsmok- kelarij aan de Belgische grens nog welig tiert, meldt men, dat uit Haal mij om 's hemels wil spoedig omhoog, riep Oroche met trillende stem. Ik draag het maagdelijk goud in de handen! Ach! ik wist niet, dat ik zoo sterk was! Baraja haalde het koord omhoog, in het eerst met koorts- achtigen ijver, weldra zwakker, daarna hield hij plotseling op. De handen van Oroche konden nog niet aan den rand van het pad reiken. Kom aanl Baraja, vooruit! riep Oroche, trek nog eenmaal en ik ben bij u. Maar Baraja bleef onbeweeglijk. Eene duivelsche gedachte kwam bij hem op. Geef mij dat blok goud, zeide hij, het verlamt uwe krachten en de mijne zijn uitgeput. Neen, neen, duizendmaal maal, riep de gambusino den schat in zijne armen drukkende en met het augstzweet op het voorhoofd, ik zou u liever mijne ziel geven. Ja! jaging hij voort, gij zoudt mij dan loslaten. Wie zegt u, dat ik u thans niet los zal laten 1 zeide Baraja met doffe stem. Uw eigenbelang, antwoordde de gambusino, wiens stem beefde. Welnu, ik zal u niet loslaten, maar dat is op ééne voorwaarde. Ik wil dat goud voor mij alleen.... voor mij alleen, verstaat gij? Geef het mij.... of ik laat u in den afgrond storten. Oroche sidderde tot in het merg zijner beenderen. Op het gezicht van het loodkleurig gelaat van Baraja, vervloekte de ongelukkige zijn in dezen gesteld vertrouwen. Hij spande alle krachten in, maar de last dien hij droeg, verlamde zijne armen. Hij bleef onbeweeglijk, zoowel als de man die zijn leven in handen had. Ik wil dit goud, hoort gij? hernam Baraja,ik wil het, of ik laat het touw schieten.... of ik snijd het door. En hij trok een scherp mes uit zijn gordel. Ik sterf liever, schreeuwde Oroche, liever laat ik mij door den afgrond verzwelgen en dit goud met mij. Gij hebt maar te k'ezen, herhaalde de ellendeling, uw goud voor uw leven! Ach! gij zoudt mij nog dooden, indien ik het u gaf. Hetzij zoo! zeide Baraja, die langzaam een der drie strengen van het dubbele touw doorsneed, terwijl hij den ongelukkige toeriep, dat hij nog tijd had om te beslissen. XLIV HOOFDSTUK. De twee Median a's. Laat ons tot de andere acteurs van het drama, dat thans in de woestijn gespeeld wordt, terugkeeren. Pedro Diaz onderdrukte weldra de smartelijke neerslach tigheid en de diepe verwondering, die hem een oogenblik beheersebt hadden. Volgens de wetten des oorlogs ben ik uw gevangene, zeide hij, langzaam het hoofd oprichtende, en ik wacht op hetgeen gij over mij zult besluiten. Gij zijt vrij, Diaz, gaf Fabiaan ten antwoord, onvoorwaardelijk vrij. Neen, neen! in 't geheel niet! viel hier de Cana dees levendig in, wij stellen integendeel eene strenge voorwaarde. Welke? - vroeg de avonturier. Zooals wij, zijt gij thans met een geheim bekend, dat ons reeds geruimen tijd bekend was, hernam Bois-Rosé. Ik heb er mijne redenen voor opdat de kennis van dit geheim sterve met hen, wier slecht ges'ernte er hen in zal hebben doen deelen. Gij alleen, voegde de Canadees er bij, zult een uitzondering op dien regel maken, omdat een dapper man, zooals gij, de slaaf van zijn woord moet zijn. Alvorens u de vrijheid te geven, eisch ik dus, dat gij 0p uw eerewoord belooft nooit aan iemand ter wereld het gestaan der Goudvallei te verraden. Wordt verrolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2