15 l!I E N N GEMENGD NIEUWS. eene bergplaats te Meersel in ééne maand 16,000 (zestien duizend) kilo zout heimelijk in ons land werd ingevoerd. Door de rechtbank te Leeu warden is tot ééne maand gevan- genis-traf veroordeeld de machinist van een stoomtram, die zóó dronken was, dat hij op de machine in slaap was gevallen en door een conduc teur er afgehaald, niet op zijn bee- nen kon staan. De man was vroeger ook als ma chinist in dienst geweest bij den Staatsspoorweg en de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en wegens misbruik van sterken drank ont slagen. Toch heeft het bestuur van den stoomtram van Sueek naar Heeren veen dien man in dienst genomen. Is dit niet spotten met de veiligheid van bet reizend publiek? RECHTSZAKEN. Dezer (lagen stond voor liet kantonge recht te Nijmegen de landbouwer R. te recht, ter zake dat hij met eene kar hooi bespannen met één paard, rustig zijnen weg vervolgde, doch voor eene afdeeling soldaten, die van het excercitie-terrein hem op dien weg tegemoetkwam, niet was uit geweken. Dewijl de politie-verordening der gemeente Nijmegen alleen voorschrijft dat voerlieden, wanneer twee voertuigen elkander ontmoeten, verplicht zijn rechts uit te halen, en niets voorschrijft omtrent het uitwijken of stilhouden bij het ont moeten van afdeeliugen militairen of an dere voetgangers, terwijl geen ander wet telijk voorschrift daaromtrent.iets aangeeft, zoo zag de verdediging bij monde van den heer mr. J. B. D. Tulleken, advocaat te Nijmegen, daarin ook geene overtreding. De kantonrechter meende echter, met toe passing van art. 424 van het Wetboek van Strafrecht, daarin straatschenderij te moeten zien, waardoor gevaar of nadeel kon zijn teweeggebracht, en veroordeelde mitsdien den beklaagde tot eene geldboete van f 10. Vermits de verdediger van oor deel is, dat door dit vonuis aan de wet geweld is aangedaan, zoo is daartegen cas satie aangeteekend. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De heer J. Bruinwold Riedel J.Pz., predikant bij de hervormde gemeente te Hoorn, benoemd tot algemeen secretaris der maatschappij,/TotNut van 't Algemeen," zal den 15en Januari a. s. zijn predik ambt nederleggen. Aangenomen het beroep naar Mid delburg door ds. Heldring, te Zandvoort. Bedankt voor het beroep naar Eem- nes-Buiteu (cl. Amersfoort) door ds. F. Kijfteubelt, te Hoevelaken (Geld.) KOLONIËN. BATAVIA, 9 December. Een inlandsch soldaat, die zich bij ge legenheid van de jongste overvalling bi zonder kranig had gehouden, is door den Goeverneur benoemd tot infanterist le kl. Zulk een maatregel is ten zeerste toe te juichen en deze onderscheiding is voor den man van veel meer waarde, dan eene bron zen medaille van moed en trouw, die hij misschien pas eeu paar jaar later zou ont vangen. Met deze boot is ook het verwachte paardenspel vau Padang gekomen. Of het hier veel zal opnemen, valt wel te betwij felen, want de goede tijd om te Atjeh geld te verdienen is lang voorbij. Uit particuliere bronnen verneemt de t7Javabode" nog, dat de vijand op Poe- loe-Bras de waterleiding heeft vernield, die het daar gelegen marine-etablissement voorziet. Zoo goed mogelijk is daarin voorzien, doch watergebrek stond toch onvermijde lijk voor de deur. De officier van administratie der marine, die liet etablissement beheerd, wordt voor ziekte bierheen geëvacueerd en tot 1 Jan. vervaugen door zijnen collega Krol van der Hoeke, die van Soerabaja naar het departement van Marine was overgeplaatst ter aflossing van den heer De Jong, die op zijne beurt door deze onverwachte mu tatie ongevter eene maand later zal kun nen repatrieeren. l)e post- en telegraafkantoren te Rantau Prapa en de Tandjong Balei wor den op 10 dezer geopend. Men schrijft uit Atjeh aan het //Bat. HM." De troepeu ziju slechts een week te Poeloe-Bras gebleven en wij hebben aan onze zijde vier gewonden bekomen. Er werd bijna niet gevochten, daar de Atjehers tel kens naar de bergen terugtrokken om tij delijk te verdwijnen en zoodoende onze troepen af te matten. Officieren en manschappen hebben bij die gelegenheid veel ellende en gebrek ge ledon zij hebben zich dagelijks moeten behelpen met hard brood en een weinig koffie: bovendien regende het toen bijna onophoudelijk, zoodat van slapon of rusten geen spraak kon zijn, daar ze hun bivac in de open lucht hebben moeten opslaan. In de laatste (lagen werd 's nachts her haaldelijk door de Atjehers nabij Nesoeh geschoten. Het //Soerab. Handelsblad" meldt het volgende: Zaterdagavond 3 December kwam hier ter reede Zr. Ms. stoomschip /,Ceram", dat behoort tot het eskader, hetgeen voor Ampenan ligt. Daar was aan boord de controleur Liefrink. Den 5eu December is de //Ceram" we der naar Lombok vertrokken, na kolen te hebben geladen en waarschijnlijk met in structies vau hooger hand voor den resident. Van Bali ontvingen wij de mededeeling, dat de resident, die met zijne controleurs eerst bij den vorst van Lombok heeft ge logeerd, dat logies plotseling heeft opge broken en met hen aan boord van een van de stoomschepen zijn bivouac heeft opgeslagen. De heer Pattiwael zit aan boord van de //Van Speijk". Hij althans is vrijgela ten, maar het zou ons niet verwonderen, als de onderhandelingen verder zijn ge stuit bij (1e uitlevering vau den bewus- ten Arabier. Aan de //Soerab. Ct." is het vol gende gemeld: z/Van Lombok zijn gewichtige tijdingen aangebracht per Zr. Ms. ss. //Ceram", Zaterdag tegen den avond van daar ter reede Soerabaja gekomen. //Gunstig zijn de berichten in geenen deele. z/De vorst wil niet weten van het sluiten van eeu nieuw contract; en zijn Arabisch factotum wegjagen, ook daarvan komt niets. //Daarbij komt en ditzelfde geldt even eens voor Bima en andere eilanden, over welke men de telegrafische verbinding met Makassar aanleggen wil, dat de vorsten, evenals hun volk, vol bijgeloovige vrees voor den setan (duivel), die in de tele graafdraden huist, zich niet willen ver binden tot beveiliging van dat werktuig. Uit Boeleleug (Bali) wordt aan de //Loc." gemeld, dat na aankomst der 5 oorlogsschepen ter reede van Ampenan (Lombok) en het bezoek van den resident aan den vorst, Pattiwael op vrije voeten was gesteld. De ontvangst van den resi dent had met veel staatsie plaats. De boeken van Pattiwael worden nu geveri fieerd. Het verschijnen der oorlogsschepen maakte zulk een indruk, dat een 20tal Arabieren, hals over kop, met pak en zak van Ampenan naar Boeleleug vluchtten. Bij het omslaan van een vlet ter reede van Soerabaja ziju vier heeren te water geraakt en is één hunner ver dronken. Nu het gezondheids-etablissement Gadok verkocht werd en dus door de concurrentie in den grond geboord is, zal Siudanglaija worden ingericht om met goed gevolg met de inrichting van Soekaboe- mie te kunnen wedijveren. Daartoe zal eene belangrijke verbou wing vau Siudanglaija ondernomen wor den en onder anderen een keurig gebouw voor de lijders le klasse worden op gericht. De familie van den len luitenant Engelman, die bij de ramp te Soerabaja omkwam, vernam dit eerst uit de nieuws bladen, gelijk zij in de doods-advertentie berichtte. Men maakte daarvan het depar tement van Koloniën een verwijt, hetgeen onbillijk is. Het zal meer voorkomen dat iemand in Indië overlijdt, zonder dat aan de familie in Europa bericht wordt ge- zouden dit is de taak van verwanten of vrienden. (Javabode). FINANCIEELE MEOEOEELINGEN. Volgens liet Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 10 dezerverhandeld de volgende fondsen: Obl. Groot Mijdrecht Waterschap tot 82:/4 pet. Aand. Ainstel Hotel-Maatsch. tot 95 Aaud. Amst.-Deli Comp. (1886) tot 560 Aaud. Arasterd. Hypotheekb. tot 120 Aand. Amsterd. Voorschotbank tot .103 Liq.-Aand James Barge en E. Moor- mann Co. (Liq. aand.) tot 30 Obl. Maatsch. tot Exploitatie van de Brakke Grond, Hyp. leening tot 99 Aaud. Deli-Maatschappij tot. 810 Aand. Duinwater—Mpij tot 180 Aand. Ned. Bouw-Maatschappij tot ƒ200 Aand De Palembang-Mpij tot 770 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia (1887) tot.300-310/' Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) totS'/a Aand. Exploitatie van Staats-Spw. (Opr.-Aand.) totƒ100 Aand. Mpy voor Meel- en Broodfa brieken tot101 u Aand. Ned. Gist- en Spiritusliibriek te Delft tot140 Obl. Gemecnschapp. Eigendom, Mpij tot vervalling van eerste levensbe hoeften, Hof van Delft tot 55 Aaiul. "Tivoli« te Utrecht tot49 Cert. Granada Hectaresƒ14. ƒ15. Aand Ni^den heiniscbe Dampfschleppf- schifff. Gesellscli. tot30I/2 Obl. Port Royal en Augusta Spoorw., Income Bonds tot36 Aand. Ned. Mpij van Brandverzeke ring te Tiel tot475 Engeland. Hoewel op verlangen vau de ex-Keizerin Eugenie, bet over brengen van bet stoffelijk ovenchot van Napoleon III en zijn zoon op een voudige wijze plaats bad, waren uit Londen te Chislehurst vele belang stellenden gekomen. Mgr. Goddard hield in het kerkje van St. Mary de lijkd'enst; de twee doodkisten werden op twee affuiten gezet, die met driekleurige vlaggen waren omwikkeld en doorzes paardenwerden voortgetrokken. Bassano, Piétri en Goddard gingen voorop met gene raal Wood. Men volgde den stoet blootshoofds naar het stationde doodkisten werden in een waggon geplaatst, die als «chapelle ardente» was ingerichten :in twee andere waggons namen de enkelendie waren uitgenoodigdplaats. Toen de kleine trein te Farnborough aan kwam werden de doodkisten uit den waggon weer op twee affuiten geladen en naar de kerk gebracht. KoniDgin Victoria en Prinses Bea trice hadden voor kransen gezorgd en ook vele anderen hadden bloe men gezonden. Lucien Bonaparte woonde den lijkdienst bij. Te 3 uren was alles afgeloopen. Bij Stornoway (Schotland) kwam het tusschen de politie en een duizendtal boeren tot een botsing. De boeren wilden een pachthoeve vernielen en de politie wilde dat verhinderen. Vele boeren werden gewond, elf gearresteerd. Iemand, die het onlaDgs bij een opstootje op Trafalgar-square met de politie te kwaad kreeg, en ver scheiden weken daarna in een hos pitaal stierf, werd voorleden Zater dag in een der buitenbuurten van Zuid-Oost Londen begraven. Een ongeregeldeoptocht,weleenmijllang, volgde den open lijkwagen, die een bord met opschrift«gedood op Tra falgar square» vertoonde. Daar de beheerders der begraafplaats uit voor zichtigheid of om kosten uit te spa ren, aan de politie den toegang hadden verboden, greep op het kerkhof een groot tooneel van wan orde plaats, oproerige toespraken werden gehouden en de graven wer den vertrapt. Reuter seint van heden uit LiverpoolLord Salisbury hield hier gisteren in een vergadering, welke door 5000 personen werd bijge woond, eene redevoering, waarin ook over de werking der nieuwe straf wet in Ierland werd gesproken. Lord Salisbury verklaarde, dat de nieuwe wet goede gevolgen had en bestreed daarna de leerstellingen der freetradersdie dikwijls groote dwa lingen op financieel gebied in be scherming Demen. Reuter seint van heden uit Bucharest; Hier is niets bekend van het samentrekken van Russische troepeu in Bessarabie, waarvan in telegrammen uit Weecen en Lon den melding wordt gemaakt. Duitschland. De keizer heeft Woensdag voormiddag regeerings- zaken behandeld met generaal Al- bedyll. De ongesteldheid des keizers is geleidelijk verminderd. Alleen des nachts is de slaap nu en dan ODge- regeld, zoodat de keizer bij dag nog groote behoefte aan rust heeft. Frankrijk. Vigneau, de rechter van instrnctie in de zaak Wilson, is uit zijn ambt ontzet en voor den Hoogen Raad der magistratuur ge daagd, op grond dat hij te werk is gegaan op eene wijze welke in strijd is met de wet en de waardigheid der rechterlijke macht. In de Akademie van Weten schappen heeft de heer DeLesseps, een geschenk van 177 photografieën van de werken te Panama over handigende, medegedeeld dat hij met den heer Eiffei eene overeen komst gesloten heeft tot het bou wen van een ijzeren dok, bestemd om voorloopig den berg le Coulêtre te omgeven, waarvan de onmiddellijke doorboring de opening van het ka naal, welke in 1890 zal plaats heb ben, zou vertragen. De heer De Lssseps zal in Maart naar Panama vertrekken. Ter gelegenheid van den lijk dienst voor de zielerust van Napo leon III in de St.-Augustijner kerk was eene Bonapartistische manifestat. voorbereid. Oo het laatste oogenblik werd daarvan echter afgezienmaar een der vaandeldragers, die zonder twijfel niet gewaarschuwd was, heeft op het plein voor de kerk zijne driekleurige vlag met den keizerlij ken adelaar op den stok ontplooid. Onmiddellijk werd de vaandel drager door de politie in hechtenis genomen en het vaandel verbeurd verklaard. Het tabaksmonopolie heeft in Frankrijk, sedert zijn invoering, in 1811. den Staat een som van 12,800 000,000 francs opgebracht. Als alle Franschen nu eens ophiel den met rooken van tabak, zouden de staatsinkomsten 305 millioen francs minder bedragen. La Correspondance de VEst meldt, dat de Fransche gezant te Constantinopel een telegram ontvan gen heeft, meldende dat een vrij groot aantal christenen te Djeddah (Afrika), waaronder de Fransche consul, vermoord is. Naar aanleiding der overbren ging van het stoffelijk overschot van Napoleon en den keizerlijken prins naar Farnborough, verhaalt een schrijver in de Ligaro, dat hij on langs toevallig op een reis in Ame rika, in een dorpje in Nieuw En geland, een ooggetuige ontmoette van den dood van den keizerlijken prins. Het was een oud Ameri- kaansch matroos, die bij 't uitbre ken van den Zoeloe-oorlog op Mau ritius diende en toen bij het Britsche leger dienst nam. Hij verhaalde, dat de prins het slachtoffer was gewor den van zijn onbedwingbaren lust tot teekenen. Toen hij met het troepje van Carey op verkenning uit was, wilde hij een heuvel bestijgen om vandaar een schetsje te nemen van het kamp. Niemand dacht dat er vijanden in de buurt waren. Allen waren afgestegen en de verhaler hield den teugel van 's prinsen paard, toen men plotseling een bende Zoe loe's met pijlen en assagaais den heuvel zag afrennen. Het werd eeD sauve qui peut, Carey vooraan. Ook de verhaler, slechts op zelfbehoud bedacht, wierp den prins den teugel van zijn paard toe, en besteeg zijn eigen paard om zich uit te voeten te maken. De prins was achter, maar maakte zich gereed te paard te stijgen. Een oogenblik toevens, om zijn album op te rapen, was zijn ongeluk. De verhaler diende later de kei zerin tot cicerone bij haar pelgrims tocht naar Zoeloeland. Omtrent het gebruik van hon den voor den militairen dienst te velde, leest men in Army and Navy Journal het volgende: De dienst van honden te velde, welke bij wijze van proef bij het negende Fransche legerkorps ingevoerd is, schijnt, wat het daarvan te wachten nut betreft, de stoutste verwachtingen overtroffen te hebben. Gedurende de bizondere oefeningen vaD het 32ste linie-regi ment waren de honden onder op zicht van den luitenant Inpin en vier soldaten gesteld en na eene africhting van drie dagen reeds te gebruiken. Het bleek dat bij ve detten en enkele posten de scherpe renk en de waakzaamheid der das honden en poedels, die voor de proef gekozen waren, hen gedurende den nacht in staat stelden, om door hunne onrust of door gebrom op merkzaam te maken op de eene of andere beweging en de nadering van vreemden tot den post, binnen 300 yards. De enkele posten waren door het gezelschap der honden zonder vrees, en de piketten konden, na de inspanning van den dag, met volledige zekerheid rust nemen. Het verband tusschen de wachten en de posten werd inmiddels door de hon den onderhouden, en geen enkel bericht of melding, die hun tot over brenging toevertrouwd werden in een lederen tasch, die aan den bals bevestigd was, ging verloren. Het overbrengen van brieven geschiedde sneller dan door ruiters eu eene zeer goede eigenschap dezer viervoetige ordonnan.en was nog het instinct, waarmede zij drinkbaar water wis ten op te sporen, als de troepen, wat herhaaldelijk voorkwam, dorstig waren en behoefte hadden aan ver- frissching. In het Eugelsche tijdschrift The Lancet geeft C. E. Paget eenige mededeelingen omtrent eene epidemie van pokken, die in een eng omschreven gebied voorkwam. Hij deelt daarin ten opzichte van de gevolgen van koepokinenting de vol gende feiten mede: lo. Alle niet ingeente personen in het aangetaste gebied kregen pokken. 2o. Van de ingeente kinderen, die nog niet 14 jaren oud waren, kreeg slechts 1 van de.9 pokken. 3o. Van 22 ingeente personen, die ouder dan 14 jaren waren, kregen 13 pokken. 4o. Slechts éen volwassene die indertijd herin- geënt was, kreeg in lichten graad pokken. In het oog loopend was verder de zeer lichte loop der ziekte bij alle ingeënten, zelfs bij hen, hij wie de inenting lang geleden was. In eenige ziekenhuizen in En geland zijn telephonen aangebracht in de lokalen voor besmettelijke ziekten. Familieleden of andere be langstellenden, die zich buiten die lokalen ophouden, kunnen zich zoo doende met de patiënten onderhou den, zonder aan het gevaar van be smetting te zijn blootgesteld. Vrijdag 11. heeft eene vrouw van acht-en-vijftig jaar te Londen getracht zich door laudanum het leven te benemen, omdat haar on getrouwde zoon, bij wien zij in woonde en die een vermogen van 8000 h 10000 p. st. bezat, was over leden zonder een testament te ma ken. Diensvolgens was dat vermo gen aan het Rijk en de vrouw tot volslagen armoede vervallen. Marseille en Parijs zullen wel dra telephonisch verbonden worden. Van den directeur der Fransche hoDgeschool voor telegrafie, die, zoo als wij gemeld hebben, het slacht offer vau een aanslag door zekeren Milmund geweest is, wordt het over lijden gemeld. Een gedenkteeken voor de slachtoffers van den brand der Opé- ra-Comique, te Parijs, die niet her kend zijn, is op het kerkhof Père Lachaise voltooid. De laatste Berlijnsche postzegel- beurs werd ook door den heer Ci- well uit Londen bezocht. Hij bracht voor 20,000 mark postzegels aan de markt en verkocht verscheidene zeld zame exemplaren tot goede prijzen, als Buenos Ayres 2 Pesos blauw voor 140 mark, Gioot-Britannië, zwart, V. R. vo ir 120 mark, ge sneden Ceylons voor 25 mark enz. De heer Treskow Raumburg bood vier oude Wutembergsche stads-en- veloppes met groote roode en gele stempels voor een bedrag van 300 n ark gezamenlijk te koop aan. Een Columbia-postzegel werd met 400 mark betaald. Nieuw-Bruns- wijk Iscb.violet, werd tevergeefs voor 60 mark aangeboden. Oude Wurtemburgers waren zeer gewild en brachten goede prijzen op. Ook in postzegels van Duitsche steden was een ge omzet. Verzamelingen van postzegels werden weinig te koop aangeboden. De volgende beursdag is op 12 Januari en zal in ruimer localiteit gehouden worden. Te Kosztolna in Hongarije bad een vechtpartij tusschen boerenjon gens plaats. Een van hen vluchtte tot aan het huis van zijn ouders en dreigde een ieder te doorsteken, die het waagde hem te naderen. Zijn zuster, die in den tuin was, her kende de stem van haar broeder en kwam naar hem toe om te helpen. De jonge man, door de opwinding en de duisternis misleid, meende een zijner aanvallers voor zich te zien en stak het ongelukkige meisje het mes diep in de borst. Zij viel doodelijk getroffen aan zijn voeten neder. Te Weenen werd een inter nationale wedstrijd van schaatsen rijders gehouden. De winner was een Rus, die met gemak de haan (1 Engelsche mijl) in 3 m. 36 sec. aflegde. Hij kreeg een gouden me daille en eeu diploma. Door het dooiweer was de baan niet goed. Id de kerk San Bouaventura te Frascati (Italië) bevond zich een beeld, dat met juweelen en andere kostbaarheden versierd was. Eenige nachten geleden zijn- on bekend gebleven dieven in de kerk ingebroken, braken het hostiekastje open en strooiden de hosties door de kerk, waarop zij het beeld, na het van al zijn kostbaarheden be roofd te hebben, tegen den grond te pletter wierpen. Het gestolene be draagt meer dan 5000 lire. VARIA. Geen uitschelden. William, zei de eena kwaker tot den anderen, je weet wel, dat ik nooit iemand scheld namen geef: maar William, als de Lord Mayor bij me kwam eu zei: Jozua, je moest me eeD8 den groot sten leugenaar in heel Londen ba len, zou ik naar je toegaan, mijne hand op je schooner leggen, en zeg gen William, de Lord Mayor wil je spreken. In H Logement. Jan, wil je me morgen precies om vijf uur wekken? Met pleizier, mijnheer! Mijn heer heeft maar te schellen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3