TSloemendaalOverveen van de Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Er zijn dertien inzendingen, allen van genoemde afdeeliug afkomstig. De bekro ningen zijn als volgt: 36 hyacinthen op potten, le prijs, gou den medaille, P. W. Voet; 18 idem idem, 2e prijs, zilv. med., J. Bos Az.; 12 idem idem, le prijs, zilv. med., J. Bos Az.; 12 idem idem, 2e prijs, bronzen med,, P. W. Voet; 18 potten dubbele en enkele tulpen, le prijs, zilv. med. P. W. Voet; 2e prijs, bronzen med., dezelfde24 hya cinthen op glazen, le prijs, zilv.-verg. med., E. v. Velzen Pz.; 24 idem idem, 2e prijs, zilv. med., L. Roozen Bz.; 18 idem idem, le prijs, zilv. med., W. Blom; 18 idem idem, 2e prijs, bronzen med., E. v. Velzen Pz.; 12 idem idem, le prijs, zilv. -med., E. v. Velzen Pz. Deze verzameliug is daarom zoo merk waardig, omdat het nog zoo vroeg in den tijd is. De firma Kruijff van Sassenheim zond een fraaien nieuwen hyacint in, die uitmunt door volheid en door een dou- kerroode kleur. Voor de smaakvolle opluistering van het lokaal is 'gezorgd door de heereu Van den Berg en Bolderdijk. De tentoonstelling blijft tot met en Maan dag geopend. Naar men verneemt is het plan van het gemeentebestuur van Haar lemmermeer, om de emolumenten vau de veldwachters in dien geest te wijzigen, dat hun voortaan geeu bovenkleediug wordt verstrekt, maar zij in plaats daarvan ontvangen eeue jaarlijksche vergoeding, waar uit zij zei ven de kosten van hunne kleediüg moeten bestrijden. LETTEREN EN KUNST. liet gezelschap //Arli et Amieitia" te Amsterdam schrijft tegen 1 Meieenen wedstrijd voor aquarellen uit, waarvoor een prijs vau f 200 en eeue premie van f 160 worden uitgeloofd. De bekroonde aquarellen blijven het eigendom der ver vaardigers; de inzenders worden evenwel verzocht, eenen prijs te bepalen, waarvoor hunne toekeningen kunnen worden aan gekocht. Te Hintham (N.-Br.) zijn een schil derij van Jan Steen en een van A. Cuijp ontdekt. De Groote Opera te Parijs kost jaar lijks schatten. Alleen de vier barytons krijgen 178.000 frs., de vier eerste zan- geresseu 144.000 frs.het ballet kost 245.000 frs., de koren 211.000 frs., het orkest 256.000 frs.; het geheele personoel kost 2.366.000 frs. De //Comédie Eranqaise" bestaat thans uit 27 sociétaires eu 33 pensionnaires, die te zameu 423.500 francs krijgen. Inhoud van de H u is v r o u wBij de wisseling des jaars. Vragen en ant woorden. II, Door dr. S. Sr. Coronel. Het vergulden van raandewerk. Eene vorstelijke rede. Recepten voor Visch- gerechten. Gedachten. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- eu buiten land. Allerlei. Eeuilleton; wDe Lange Hollander". Naar het Duitsch van Ru dolph Liudau (vervolg). luhoud Verzekeringsbode: Wis kunde bij brandverzekering. Rechts- kwesliën, door jhr. mr. Witsius. H. De Savornin Lobman, Zeeverzekering. (Over bet gebruik van olie tot het stillen van onstuimige zeeëu). Schouwburg branden. Schade door brand voert nimmer tot winst. Rechtspraak (Bui- teulandsche.) Berichten. Hagel ver zekering. Literatuur. Statistiek. Ingezonden. Correspondentie. Brie venbus. Advertentiën. LEGER EN VLOOT. Men schrijft aan de //Standaard:" Dat het uitzenden naar Indië van Ne- derlandsche troepenafdeeliugen in haar ge heel, nu en dan wel eens voorgesteld, op ernstige bezwaren zou stuiten, kan men afleiden uit het feit, dat zeer vele in dienst zijnde jonge militairen door de genees kundige autoriteiten voor een overgaan bij de koloniale troepen ongeschikt worden bevonden. Meermalen komt het voor, dat plaatsvervangers der lichting 1887, die fceoh' vóór hunne IndeeliDg aan een strenge keuring zijn onderworpen geweest, voor lndië werden afgekeurd. Wij meenen nieS te overdrijveu als wij beweren, dat BQ pCt. van hen, die zich aanbieden voor eeue Indische verbintenis, daartoe onge schikt blijken. Met genoegen is bij het leger de order ontvangen dat de kapiteins, die voor den hoofd-officiersrang in aanmerking wen- schen te komen, zieh aan een schriftelijk en practisch examen zullen moeten onder werpen. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 12 Januari. Zes beu- gers brachten beden 15 tot 200 schel'v^. 15 tot 120 gr., 50 tot 300 kl. roggen en 2 tot 3 kabelj. ter afslag, terwijl door 7 korders 16 tongen, 24 bunschollen en 7 tot 16 mandjes kl. schol werden aange voerd; schelv. gold f 32.50 het honderd, gr. rog 74 a 81 c., kl. id. 8 c., tong 70 c., bunschol 60 c., kabelj. f 3.70 per stuk en kleine schol f 2.70 a 3.35 per mandje. Scheveningen, 11 Jan. Van IJ- muiden was hedenochtend een partij schel- visch aangevoerd, welke in publiekeu af slag van f0.22 tot f0.32 per stuk op bracht. Van Nieuwediep was één mand garna len aan de markt, welke tot dien hoogen prijs van f 8 werd verkocht. lil N liNLN I). Naar de N. R. Cl. verneemt, heeft het Bestuur van de Vereeoi- ging voor Suriname gevolg gegeven aan het besluit vau de algemeene vergadering dd. 29 December 11., en omtrent eene eventueele emigra tie van Javanen naar Suriname een adres gericht aan den minister van Koloniën en den goeverneur van Suriname, terwijl aan belanghebben den eene circulaire is verzouden, in welke een beroep wordt gedaan op hunne steun. De VereeuigiDg wensebt eene proefneming eener emigratie van ten hoogste een honderdtal Javanen naar Suriname. De zeventiende algemeene ver gadering der Nederlandsche Ver- eenigiug voor locaalspoorwegen en tramwegen, aanvaukelijk vastgesteld op 16 Januari a. s., zal niet op dien datum, maar op 28 dezer worden gehouden. Te Schagen zullen in de maan den Jauuari, Februari eu Maart, achtereenvolgend als sprekers op treden de leden der Tweede Kamer: Heldt, Levy en Lieftinck. Volgens het N. v. d. D. heeft dr. Mezger eerst Woensdagochtend definitief geantwoord aan de heeren te WiesbadeD, dat hij te Amster dam blijft. Te Amsterdam is eene vereeni- ging van kruideniers opgericht, die zich ten doel stelt de behartiging der stoffelijke belangen barer leden. Zoo heeft zij Donderdag tot de Ned. Han delmaatschappij het verzoek gericht de tarra voor koffie niet te verlagen, maar deze onveranderd te behouden. Naar aanleiding van ingeko men klachten, zou, naar men aan de A. C. mededeelt, de burgemees ter van Amsterdam, vergezeld van een inspecteur der recherche, Za terdag avond jl. een bezoek aan verschillende cafés-chantant in de Warmoesstraat gebracht hebben. De 100-jarigen sterven 1 In het burgerweeshuis te Amsterdam is plotseling overleden het wees meisje Daatje Pruimers,.dat onlangs haar honderdsten verjaardag vierde. Ter zake van verduistering van f 1600, is Woensdag te Amsterdam gearresteerd een administrateur ram een onderling ziekenfonds. Dat de verbindingsweg tois- schen de Zaan ea. het Groot Nosrdr hollandsch kanaal, nog niet aan alle eischen voldoet, kan uit het vgI- gende blijken. Het Noorsche houtechip. Ear- moniën, vau Frederikstad,. zou van Nieuwediep naar Zaandam worden overgebracht om. gebloopt te wor den. De diepte van het verbindings kanaal bleek echter te klein, zoodat men bij het begin van bedoelch ka naal, te Kogerpolder, hst schip heeft moeten lichten en met het sloopen reeds een begin heeft gemaakt. De dienst den- spoorbooten Eukhuizen-Stavoren v.. v.Woens dag door zwaren mist tijdelijk ge staakt, heeft sedert Donderdag weer geregeld plaats. Uit Hoogkarspel wordt van 11 Januari gemeld: Toen de heer M. de Jl.. dezen middag met zijn rijtuig uit Kok huizen kwam, schrikte nabij zijne woniüg het paard van eene voor bijgaande kar, steigerde en sloeg eensklaps op hol. Dooit den sahok viel de J. uit de tilbury tegen een boom, zoodanig, dat hij bewusteloos werd weggedragen en hedenavond nog niet bijgekomen was. Een landbouwer op Tessel heeft een levenden valk in eene rattenklem gevangen. Van tijd tot tijd vermiste hij van zijne kippen en, meeneudedat de ratten de dieven wa ren, dacht hij de roovers te ver schalken door een dood hoen on der de rattenklem te plaatsen. Tot commissaris der Uitgevers- Maatschappij «Elsevier» is benoemd de heer SC. Van Doeshurgh te Leiden. Donderdag is te Leiden in den walmuur aan het Steenschuur de gedenksteen geplaatst, aanwijzend in vergulde letters de ligplaats van het kruitschip, gesprongen 12 Jan. 1807". Het aantal belangstellenden in de voordrachten over kookkunst van mevr. Alting-Mees is in den Haag zoo groot, dat er herhaalde lijk geen plaats te krijgen is. In verband hiermede zulleu de voor drachten niet, zooals eerst bepaald was, Dinsdags a. s. gestaakt, maar nog de geheele volgende week voort gezet worden. Eene coupé van den heer Van Marken uit Delft, Woensdagavond naar Den Haag gezonden om diens echtgenoote at te halen, passeerde omstreeks half 10 de stoomtram, die te 9 uren van 's-llage was vertrok ken, op ongeveer een kwartier vóór den tol. Door den uitgelaten stoom schrikte het paard, deed een ge weldigen zijsprong en geraakte met koetsier en voertuig te water. Op het hulpgeroep van den voer man schoten eenige personen toe, doch door den mist en de onvol doende verlichting zij hadden slechts eene stallantaarn - was het reddingswerk vruchteloos, en eerst te half drie werd het lijk van den ongelukkigen koetsieropgehaald. Rijtuig en paard volgden later, het laatste ongedeerd en het eerste wei nig beschadigd. De koetsier, Hendrik de Bruin, een oppassend man, laat eene wedu we eu drie jeugdige kinderen achter. Naar de Avondpost verneemt is de Raad eener gemeente in het Westland voornemens aldaar eene in ons land tot nog toe onbekende belasting in te voeren, n. 1. eene ihefSog1- vaD brandwesrgeld. Hoofddoel daarvan is,, om oteJos- ten, welke de gemeente zich in ge val van brand moet getroosten,, te doen dragen door degenen, te wier behoeve èe brandweer hare dien sten heefs verleend. Als een merkwaardigheid wordt uit Oud-Beierland gemeld, dat daar een flesch met krieken is opgedol ven,. wel niet uit den tijd der- Ro- matnen, maar toch van den jongsten zomer. De krieken zagen er uit en smaakten alsof ze zoo versch; van dsn boom geplukt waren. Na eene scherpe surveillauce van eenige dagen, is het aan de politie te Dordrecht Woensdagavond; mogen gelukken, de hand te leggen op ecaen heer en eene dame, die aldaar kamers hadden gehuurd eu verdacht wordeu zich iu Duitsch- laud te hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding of diefstal vaa eenige duizenden marken.. Het «Leger des Heils» zet Se Hattem zijne oefeningen,, behalve des Zondags, geregeld nog drie maal 's weeks voort. De samenkomsten worden steeds door een talrijk pu bliek, in de besta orde, bijgewoond. Te Utrecht heeft men, in de Weistraat, een aanvang gemaakt met het bouwen van een lokaal voor rekening van «het Leger des Heils», tot het houden van godsdienstige samenkomsten. Als een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting wordt het vol gende gemeld: De haan- en wisselwachter van post no. 1op den spoorweg van Nijmegen naar Kleef, genaamd N P. Derks, wonende te St. Anna, be gaf zich 11. Woensdag des namid dags omstreeks 3 uren naar zijn post, gelegen t p ongeveer 15 mi nuten gaans van zijn woning. Het pad bereikt hebbende, dat langs het talud naar de spoorbaan voert, viel hij daarop door de glad heid en brak in dien val twee rib ben. Niettegenstaande dat, wist de brave dienaar zijn plaats bij den wissel te bereiken, bleef daar, on danks hevige pijnen, zijn dienst ver richten tot 8 uren in den avond, keerde daarna nog naar zijn woning terug, om die weder, gesteund door een van zijn kindereu, te 9 uren te verlaten ten einde op zijn post het teeken veilig of onveilig aan den laatsten trein van Kleef te kunnen geven. Overbodig te zeggen dat, nadien laatsten plicht van den dag ver vuld te hebben, hij het bewustzijn verloren had. Wordeu nalatigheden hij spoor wegmaatschappijen dikwerf ernstig bestraft, dan twijfelen wij er niet aan, of de betrokken Maatschappij zal voorzeker den onder geneeskun dige behandeling in zorgvollen toe stand verkeerenden beambtedie sedert 23 jaren zijn betrekking zoo trouw vervulde, niet onbeloond laten. Een elftal Zigeuners met wa gen en bagage brachten Woensdag avond te Rilland een bezoek. Ner gens een nachtverblijf kunnende vinden, begaf het gezelschap zich op weg naar Krabbendijke, maar keerde Donderdag in de eerste ge meente terug. Door de zorg van het bestuur werd de familie van eten voorzien en in den namiddag per spoor naar Rozendaal getranspor teerd. Naar men zegt, zijn het kun stenmakers, die voorstellingen willen geven in de open lucht. Ze waren over den data- ia de Ooster-Scheldb- uit Noord-Brabant in de provinoie Zeeland gekomen en van plan deze Se doorreizen.. Half gekleed en ver kleumd van koude wekten zij het1 medelijden op van velen. De directeur der Weesinrich- 5ing te Neerbosch ontving uit den omtrek van M'eppel bericht, dat ze kere Wieringa aldaar almanakken en scheurkalenders op zijnen naam< heeft verkocht,, en daarvoor betaling heeft aangenomen, zonder dat zij geleverd zijn geworden. Daar dit buiten den directeur is omgegaan,, vreest men met kwade praktijken te doen te- hebben- De directeur waarschuwt daarom een ieder, nooit', vooruitbetaling van geschriften te' doen, dan aan peraonen, die men. kent. Uit Breda wordt gemeld: Mfefc de ontworpen drinkwaterleiding wil het hier nog maar aiet vlotten. De stand der zaak is op het oogenblik deze: de ingenieur Schotel te Rot terdam, die belast is met de voor bereidende werkzaamheden, hadi op de Setersche hoogten bij Ooster hout eene geschikte plaats gevon den voor een prise d'eau: De- ge meenteraad nam met die plauls ge noegen, doch niet alzoo de militai re autoriteiten, die in de aanwezig heid van dezen prise d'eau eene be lemmering zagen voor den richti- gen gang der schietoefeningen op. het schietterrein. Van daar de op dracht aan den heer Schotsl om een ander terrein te zoeken, dai tot dus ver nog niet gevonden ie. De zaak der drinkwaterleiding verkeert das op het oogenblik in status quo. Uit de Singelgr&cht, bij de ga-fabriek te Breda is het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van eeue, als juf frouw gekleede, vrouw opgehaald. Nadat het lijk naar het ziekenhuis was vervoerd, bleek de drenkelinge het jonge meisje te zijn, dat sinds de Bredasche November-kermis ver- ruist werd. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij de «Katholieke Il lustratie» te 's-Hertogenbosch ge houden, is tot mede-directeur be noemd de heer J. H. M. Cramer. Er heerscht in het Limburg- sche dorp Beek eene hevige gisting onder de talrijke aldaar wonende sigarenmakers. Zij doorkruisen joe lend het dorp. Uit vrees voor be denkelijke gevolgen is Woensdag avond eene versterking van vier maréchaussées naar de aldaar ge- stationneerde brigade gezonden. Woensdag geraakte op de hofstede van den heer v. d. B. te Zierikzee een kleine jongen, die bij de in beweging zijnde dorschma- chine stond te kijken, daar tussehen. Een zijner beenen werd hem boven de knie geheel afgekneld. Ookhoo- ger op moet het been zoo hevig ge kneusd zijn, dat het kind in le vensgevaar verkeert. Uit Almeloo wordt van 11 dezer gemeld: Na eenen woeligen dag hadden wij heden eenen zeer rustigen avond, geen enkele wanordelijkheid viel er voor. Van heden ochtend meldt men ons: Eene deputatie van werklieden heeft heden gevraagd voor het oude loon te mogen werken, waarop de fabrikanten mededeeldendat zij hun besluit dezen middag in de fa briek zullen aanplakken. Alles blijft rnstig. Zij spreken van een moord te wreken, van eene be schuldiging, van eene veroordeeling. Een oordeel! hernam don Antonio met hitteren en trotschen glimlach, men kan mij vermoorden, maar men zal mij nooit veroordeelen. In het eerste geval zal ik met u sterven, zeide Diaz eenvoudig, in het tweede.... Maar waartoe dient het te spreken over hetgeen niet kan zijn; gij zijt onschul dig aan de miedaad, waarvan men u beschuldigt. Ik heb een voorgevoel van het lot dat mij wacht, hernam don Estevan zonder op die verzekering van den avonturier te antwoorden. Koning don Carlos de Eerste zal een getrouw onderdaan verliezen. Maar gij zult mijn werk voortzetten, gij zult de Sonora hervormen. Gij zult tot den senator Tragaduros terugkeeren; hij weet wat hij doen moet, en gij zult hem ondersteunen. Ach 1 riep Diaz droevig uit, een dergelijk werk kan alleen door u ondernomen worden. In uwe hand zou ik een machtig werktuig geweest zijn; zonder u beteeken ik niets. De hoop van mijn land wordt met u uitgebluscht. Gedurende dien tijd hadden Fabiaan en Bois-Rosé de plaats verlaten, waar de voorgaande tooneelen zoo snel waren gebeurd. Zij hadden opnieuw den voet der pyramide bereikt. Pep; gat aan Diaz een teekendon Estevan zag en be greep het. Het is niet alleen genoeg niet te vluchten, zeide hij maar men moet zijn lot te gemoet gaan; de over wonnene moet den overwinnaar gehoorzamen.... Kom. Dit zeggende, giDg de Spaan6che signor, wiens trots hem geen oogenblik verliet, met vasten tred en opgeheven hoofd naar de «Goudvallei». Pepe had zich bij zijne beide mak kers gevoegd. - S'gnor graat de Mediana, gij ziet dat ik u ken, zeide Fabiaan met ontblooten hoofde, stilhoudende op twee schreden afstands van den edelen Spanjaard, die ook stil had gehouden, en gij weet ook wie ik ben? De hertog van Armada bleet recht en onbeweeglijk staan, zonder zijn neef wederkeerig eenige beleefdheid te bewijzen. Ik heb het recht om voor den koning van Spanje met gedekten hoofde te staan; ik zal tegenover u van dat voorrecht gebruik maken, gaf hij ten antwoord, ik heb ook het recht dan alleen te antwoorden, als ik het nuttig oordeel. Ondanks den trots, die in dit antwoord doorstraalde, moest de oude afstammeling der Mediana's zich toch herinneren dat er thans een groot verschil bestond tussehen den jon geling, die thans zijn rechter was en het bevende schreiende kind, dat hij twintig jaar geleden op het kasteel van Elan- chovi gezien had. De blikken der beide Mediana's kruisten elkander als twee degens en Diaz beschouwde, met bewondering ver mengd, met een zekeren eerbied, den aangenomen zoon van den gambusino Arellanos, die eensklaps groot en machtig was geworden en verre verheven boven den nederigen kring, waarin hij hem een oogenblik te voren gekend had. De avonturier luiste.de naar de ontknooping van ditraadsel. Het voorhoofd van Fabiaan wapende zich met denzelfden trots als dat van den hertog van Armada. Het zij zoo, hernam hij, misschien echter zoudt gij niet moeten vergeten, dat het recht van den sterkste hier geen ijdele klank is. Dat is waar, antwoordde don Antonio, die ondanks zijne schijnbare gelateuheid van woede en wanhoop sid derde. Ik moet niet uit het oog verliezen, dat gij zonder twijfel van dit recht wenscht gebruik te maken. Ik zal dus op uwe vraag antwoorden, maar om u te zeggen dat ik van u slechts ééne zaak weet, d. i. dat een duivel u ver wekt heeft om u voortdurend tussehen het doel dat ik na joeg, en mij te plaatsen.... Ik weet.... Woede verstikte hier zijne stem. Wordt vervolqi.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2